Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2004., 04:36   #21
Quote:
frch kaže:
prije par mjeseci sam linkao frendici iz hrvatskog instituta za povijest ovu i skalman.nu stranicu.. kaže da to vrvi netočnim i površnim informacijama.. npr. ustroj vojske NDH na tim stranicama nema veze s vezom.
Ma sada, kada se pise povjest bitaka ili tako nekog veceg ljudskog krkljanca.

Mislim, ti kada si u rovu neznas sta se desava na drugom kraju rova a kamoli u sklopu citave operacije.

Mada ovaj link sto sam stavio mi je priblizno istovjetan ovome sto je i ovaj Beever pisao.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2004., 09:30   #22
sjećam se da je u STARTU negdje krajem sedamdesetih ili početkom osamdesetih izlasila serija članaka o našima u Staljingradu
pošto se u ono doba baš nije puno govorilo o ustašama, podaci koji su tamo su sigurno jako dobro provjereni

baš bi me zanimalo sad to opet pročitati, nekad sam to smatrao strašno zanimljivim, a nisam to od onda
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 22:42   #23
Pročitao sam na nekom bosanskom forumu,pisao ga je neki lik koji je imao nickname HAMZO da je njegov djed bio na ist. frontu i da je preživio Staljingrad.Sve je opširno opisao što mu je djed ispričao,uglavnom piše o nekom Marku FIŠTROVIĆU koji je služio sa njegovim djedom++za ime nisam siguran a za prezime jesam++.FIŠTROVIĆ je bio zapovjednik jednog voda HRVATSKE NAVALNE LEGIJE od oko 50 do 60 ljudi,koja je napadala tvornicu CRVENI OKTOBAR i jedina jedinica koja je osvojila lift u samoj tvornici i držala ga 5 dana.Kada je to čuo general FRIEDRICH PAULUS odmah je htjeo nagradit jedinicu i zapovjednika no međutim FIŠTROVIĆ je u međuvremenu poginuo u jednom od bezbrojnih ruskih napada,nakon pogibije organiziran mu je pokop uz sve ratne počasti a pokopu je bio nazočan i sam VON PAULUS ćak su i našli katoličkog fratra za obred pokopa.FIŠTROVIĆ je bio iz nekog sela u blizini Tuzle i prijavio se dobrovoljno sa Hamzinim djedom.Ja sam to ukratko opisao inače piše mnogo opširnije,probat ću nać post pa ga kopirat,čitao sam to prije nekih 7-8 mjeseci mislim da je bio Tuzlanski forum no nisam 100 posto siguran.Još po mom sjećanju je pisalo da je FIŠTROVIĆEVOJ jedinici došla zamjena++jedan njemački vod++ i da je lift pao za nepunih 3 dana.Hamzin djed je preživio sve od borbi, pa do ruskog zarobljeništva ćak se kasnije borio u srbiji protiv četnika na strani rusa, umro je 1985g. bez ikakvih odličja.
plavobbboki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 23:02   #24
Knjiga "Ustaško domobranska pukovnija pod Staljingradom", tanka po stranicama, ali odlična, po njoj oni su se borili za hale "Crvenog Oktobra" protiv 42 streljačke divizije, i rusi i agresori su koristili kame, bacače plamena. Rusi su kao prokopali tunel od obale do "Crvenog Oktobra", i tako ulazili u bitku
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 23:59   #25
Osobno me jako interesira sve oko te 369 bojne jer je moj krsni kum Vrančić Jura ( umro 1982 ) bio u nekoj takvoj jedinici. Nikada nije htio puno pričati o tom dijelu svoga života ali je spominjao obuku u Njemačkoj (telefonista pri artiljeriji ) pa Ruski front ali i ne gdje toćno i naposljetku je završio u JA i u Srbiji sudjelovao u borbama protiv Nijemaca koji su se povlačili iz Grčke. Kao vrstan stručnjak za telefonske centrale u JA su ga zadržali do 1953 g. Sve ovo oko 369 bojne se jako podudara sa njegovom prićom i volio bi znati dali je on bio s njima ili s nekakvim drugim dragovoljcima u Wermahtu. Gdje bih mogao potražiti arhiv s imenima tih ljudi.

PS. Nije nikada bio ustaša i opčenito ih baš i nije cijenio dok je uvijek veličao Njemačkog soldata.
Taubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:09   #26
dali ima gdje za skinut ta Knjiga "Ustaško domobranska pukovnija pod Staljingradom pdf
plavobbboki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:14   #27
Quote:
plavobbboki kaže: Pogledaj post
dali ima gdje za skinut ta Knjiga "Ustaško domobranska pukovnija pod Staljingradom pdf
Nema, nažalost, koliko znam

U knjizi postoji osvrt i na NDH zrakoplovstvo
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:18   #28
Hrvati-Junaci_Iztoka_--_Franjo_Bubanic tu ima o Staljingradu potraži na rapidsheru ak nebudeš mogao nać potražit ću link

http://rapidshare.com/files/57200137...banic.pdf.html ima 30 mb

i isto ima o zrakoplovsvu

pardon zrakoplovstvu

Možeš koristiti opciju "edit" za uređivanje postova umjesto dopisivanja jedan za drugim.

Tyndall

Zadnje uređivanje plavobbboki : 08.12.2007. at 00:36. Reason: nov sam ne znam
plavobbboki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 13:36   #29
Stockerau je bilo mjesto za obuku.
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 19:35   #30
Quote:
hobbit kaže: Pogledaj post
Koliko znam 360ineka jedinica je bila pridodata Austrijskoj "Jager" diviziji.
I oni su ucestvovali u Staljingradskoj Bitci. Prosli su groz citavu golgotu Staljingrada.

Bili su cijenjeni od strane nijemaca kao dobro organizovani i kao dobri borci za razliku od ostalih saveznika (rumuna, talijana, madzara).

Znam da je u Septembru 1942 Ante Pavelic odletio tamo i dodijelio odlikovanja.
Isto tako znam da su uspijeli izvesti svoje ljubavnice ( ) kada je Staljingrad napokon opkoljen, zajedno sa svim njemackim zenskim osobljem.

Poslije pada su pali u zarobljenistvo i prosli kroz sve one muke ruskog zarobljenistva.
Mada su bili tretirani bolje od ostalih jer je ruska politika razdvajanja snaga Sile Osovine po nacionaloj osnovi njih stavili u povlasteniji polozaj od nijemaca i rumuna.


Zna li se ista vise o njima? Da li se itko vratio iz ruskog zarobljenistva?
Ukratko i po sjecanju....

Zvanicni naziv je bio "369. ojacana ustasko-domobranska pukovnija". Nisu bili samo dragovoljci, i nisu bili samo Hrvati (bilo i dosta muslimana iz BiH). Pretpostavljam da to sto nisu bili svi dragovoljci je pripomoglo tome da nisu streljani u Rusiji ili po povratku u Jugoslaviju.
Mislim da je u Staljingrau zavrsila samo zbog toga sto je bila sastavni dio njemacke divizije, a ne nekom posebnom zaslugom.
Bila je dio Hrvatske legije (opci naziv za razne jedinice pridodate Njemackim postrojbama) koja se borila na istocnom frontu. U sastavu legije je jos bilo nesto mornara na Crnom moru, koju su cini mi se najbolje prosli i koji su se vratili kuci citavi.
Bila je jedna postrojba koja je bila pridodata talijanima i ona je relativno brzo s talijanima opkoljena i unistena.
Bili su i neki zrakoplovci koji su letjeli na bombarderima (mislim JU-88, ali nisam siguran), ali koliko se sjecam imali su velike gubitke jer su letjeli misije iznad Moskve.
Tupko Glupkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 23:04   #31
369. pojačana pješačka pukovnija



Zastava 369. pojačane pješačke pukovnije, lice i naličje369. pojačana pješačka pukovnija (poznata i kao legionarska) je jedinica vojske NDH koja je djelovala u sklopu Wehrmachta (vojske Trećeg Reicha) na istočnom bojištu.

2. srpnja 1941. u NDH je izdan poziv za dobrovoljce, koji će se boriti protiv boljševizma. Između 3. i 7. srpnja 1941. javilo oko 5000 dobrovoljaca. Od njih 3865 stvorena je 16. srpnja 1941. "369. pojačana pješačka pukovnija" odnosno na njemačkom 369. Verstarktes Infanterie-Regimant /kroat/. Prvu bojnu sačinjavali su muslimani, a drugu i treću katolici. Za zapovjednika je postavljen pješački pukovnik Ivan Markulj.

9.listopada 1941., 369. pukovnija je u selu Nadeždovka ušla u sastav 100. lake lovačke divizije, 17. armije, Grupa armija "Jug".

U lipnju 1942. zapovjednikom je postao Viktor Pavičić. Zabilježeno je više uzornih operacija, posebno tijekom borbi za kolhoz "Proljet Kultura" i bitke za Staljingrad. Okružena zajedno sa 6. armijom tijekom bitke za Staljingrad, uslijed žestokih i iscrpljujućih borbi 369. pukovnija prestaje postojati. Poslje smrti Viktora Pavičića zapovjedništvo preuzima topnički podpukovnik Marko Mesić. Zadnjih 70 preživjelih i ranjenih pripadnika jedinice predalo se 2. veljače 1943[/SIZE]
plavobbboki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 00:19   #32
Quote:
Tupko Glupkovic kaže: Pogledaj post
Bili su i neki zrakoplovci koji su letjeli na bombarderima (mislim JU-88, ali nisam siguran), ali koliko se sjecam imali su velike gubitke jer su letjeli misije iznad Moskve.
Letjeli su bombardere Do 17 i u početku su imali gubitaka ali su onda povućeni u pozadinu, reorganizirani i ponovno poslani na front. Lovački staffel 15/JG52 je djelovao na Krimu.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 00:42   #33
Bili su i odlikovani neki iz akcije Crveni Oktobar, znam da sam čitao negdje na nekom forumu, evo našao sam sliku u albumu.

Dragutin Podobnik odlikovan Željeznim Križem Prve klase (drži MP40).
Il Bestione is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 17:13   #34
Croats 369 reg. in Stalingrad Nadiranje prema rijeci Don Croatian Stalingrad Pripadnici vražje divizije Ukraina Pavičić
plavobbboki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 11:44   #35
Quote:
Fourier kaže: Pogledaj post
1.Nije divizija več samo pukovnija oko 2000-3000 ljudi
2.Dobrovoljci da ali ne svi ,obuka u Njemačkoj
3.Disciplina slabija od njemačke vojske
4.Borila se u okviru postrojbe nemačke vojske 100 lake divizije.
5.jedna bojna je držala liniju frone kod tvornice traktora
6.Zapovjednik pukovnije prvi zamijenjen a drugi httio pobječi ubijen
7.Nešto ljudi ostalo ,neki se vratili sa jugoslavenskim dobrovoljačkim brigadom sa Crvenom armijom .
8.Poznati je izvjestan Mesić zarobljen kod Staljingrada časnik u pukovniji, a poslije i u JNA.

I n ije prvi puta da se vojska iz hrvatske šalje na druga bojišta,
Napoleon,I rat
, .....

...Afganistan,...
__________________
"….Take your protein pills and put your helmet on.."
Mathan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 12:43   #36
Quote:
riki1512 kaže: Pogledaj post
Ja neznam za njihovu sudbinu, ali kad zamislis:

Gdje je Zagreb, gdje je Stalingrad - koji ludjak tjera mladog Zagrebcana, koji se jos neku godinu setao po trgu, na daleka polja Rusije, u smtrnu borbu u ulicama dalekog Stalingrada ?

Tako pise negdje na jednom groblju Talijana u dubokoj Rusiji na ploci:

"Mladi muskarac Napolia, sto te tjeralo na daleka polja Rusije ?"

ludo i zalosno....
Danak u krvi.
Prije se služilo Hitlera a danas šalju momke u Afganistan i slična mjesta. Gdje je naš interes u Afganistanu? Sad danak plaćaš Bushu!

Legionari bombaši su letjeli Do 17 Z, a lovci Bf 109 (E, a potom i kratko G modele)
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 16:17   #37
Quote:
hobbit kaže: Pogledaj post
Koliko znam 360ineka jedinica je bila pridodata Austrijskoj "Jager" diviziji.
I oni su ucestvovali u Staljingradskoj Bitci. Prosli su groz citavu golgotu Staljingrada.

Bili su cijenjeni od strane nijemaca kao dobro organizovani i kao dobri borci za razliku od ostalih saveznika (rumuna, talijana, madzara).

Znam da je u Septembru 1942 Ante Pavelic odletio tamo i dodijelio odlikovanja.
Isto tako znam da su uspijeli izvesti svoje ljubavnice ( ) kada je Staljingrad napokon opkoljen, zajedno sa svim njemackim zenskim osobljem.

Poslije pada su pali u zarobljenistvo i prosli kroz sve one muke ruskog zarobljenistva.
Mada su bili tretirani bolje od ostalih jer je ruska politika razdvajanja snaga Sile Osovine po nacionaloj osnovi njih stavili u povlasteniji polozaj od nijemaca i rumuna.


Zna li se ista vise o njima? Da li se itko vratio iz ruskog zarobljenistva?


ja znam za jedans slucaj. medutim doticni nije bio u zarobljenistvu. bacen je padobranom negdje iznad rusije. u zraku je pogoden u koljeno. jadnik je 2 dana lezo u deblu nekog stbla pa su ga nasli i poslali u njemacku i onda doma. do smrti je primo njemacku penziju. to je sve sto znam jer doticni nije volio prica o tome cak ni rodbini nista osim toga nije reko...
erasmus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 16:30   #38
Quote:
hobbit kaže: Pogledaj post
Hvala na infu.

Malo je previse pojednostavljeno to "Nes ti ugleda".

Jebeno bilo do zlaboga, i kada se uzme u obzir da se u Staljingradu poceo dizati kult snajperista i da su ti isti onemogucavali kretanje vodonosa i ostalih logisticara. Naci i ubiti snajperistu je znacilo zivot i smrt za ostale pripadnike postrojbe.
za osta ziv u staljingradu trebo si bit iskusan i prekaljen vojnik i da k tome imas lude srece. cito sam od hassela romane. istocna fronta je bila pakao na zemlji. od 100 novaka sto bi doslo nebi ih 10 prva tri dana prezivjelo. kako on kaze. tim ljudima svaka cast jer opstat u tim uvjetima i sve to prozivje mogu samo rijetki...
kakvu samo psihu treba ima za to...
erasmus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 16:31   #39
Quote:
plavobbboki kaže: Pogledaj post
Hrvati-Junaci_Iztoka_--_Franjo_Bubanic tu ima o Staljingradu potraži na rapidsheru ak nebudeš mogao nać potražit ću link

http://rapidshare.com/files/57200137...banic.pdf.html ima 30 mb

i isto ima o zrakoplovsvu

pardon zrakoplovstvu

Možeš koristiti opciju "edit" za uređivanje postova umjesto dopisivanja jedan za drugim.

Tyndall


kako download-at ovo?
erasmus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 16:43   #40
Da li postoji bitka gora(po broju poginulih na obe strane, tezini uvjeta za ratovanje, morala, opremljenosti i sl.) od one za Staljingrad???
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:45.