Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2015., 22:55   #61
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Kad ja pođoh na Bembašu ona reče da dođem do večer, nju strpaše za demirli pendžer i udaše sutradan. Jebga, propade bijeg koji je trebalo prikazati otmicom. I to se bitno razlikuje od dogovora kabadahija kod kojeg će vlaha poć da ga ubiju i ženu mu siluju. Ono što opisuje Mažuranić danas bi se nazvalo državno potpomognut teror niskog intenziteta. I da si čitao znao bi da autor opisuje muslimane sa dosta simpatije, nipošto zlonamjerno.
neki bi ovdje tuđim leđima brda ravnali. Zašto su katolkinje u Bosni tetovirale križ po rukama?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 00:01   #62
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
I to se bitno razlikuje od dogovora kabadahija kod kojeg će vlaha poć da ga ubiju i ženu mu siluju. Ono što opisuje Mažuranić danas bi se nazvalo državno potpomognut teror niskog intenziteta.
Pa kako ostadoše nevjernici u Bosni onda? Ako je teror muslimana bio toliki, kako do da u Mažuranićevo vrijeme ne bježe katolici iz Bosne, već čak masovno u nju dolaze iz katoličke Austrije? Kad je teror bio toliki i kad su muslimani svima silovali čitavu žensku čeljad?
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 00:02   #63
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Zašto su katolkinje u Bosni tetovirale križ po rukama?
Jer im je pamćenje valjda bilo toliko slabo da ako te otme Turčin a nemaš križa, onda ćeš zaboraviti da nisi bila muslimanka.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 00:12   #64
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Pa kako ostadoše nevjernici u Bosni onda? Ako je teror muslimana bio toliki, kako do da u Mažuranićevo vrijeme ne bježe katolici iz Bosne, već čak masovno u nju dolaze iz katoličke Austrije? Kad je teror bio toliki i kad su muslimani svima silovali čitavu žensku čeljad?


Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Jer im je pamćenje valjda bilo toliko slabo da ako te otme Turčin a nemaš križa, onda ćeš zaboraviti da nisi bila muslimanka.
cemu sarkazam?
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 00:43   #65
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
Tadašnje Austrije, ne današnje. Mislim prije svega na Dalmaciju.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 00:51   #66
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Je li islam širen više silom ili podmićivanjem?
mnogi su prihvatili dobrovoljno islam

svaka relgija se sirila ili je nestajala zahvaljujuci socijalno ekonmsko i politickim faktorima
comtesse is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 00:51   #67
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Tadašnje Austrije, ne današnje. Mislim prije svega na Dalmaciju.

za vrijeme zivota Matije Mazuranica

Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Pa kako ostadoše nevjernici u Bosni onda? Ako je teror muslimana bio toliki, kako do da u Mažuranićevo vrijeme ne bježe katolici iz Bosne, već čak masovno u nju dolaze iz katoličke Austrije? Kad je teror bio toliki i kad su muslimani svima silovali čitavu žensku čeljad?
izvor?
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 01:36   #68
Ovo je zaista zanimljivo! Mi se ovdje naprdavamo sa Srbima oko Dalmacije, kao tko su pokatoliceni Srbi, posrbljeni Hrvati, itd. a pojma nemamo da su to sve zapravo katolicki Austrijanci!
Doduse tamo su ranije bili i Francuzi. Mozda ce nam Pavo pokazati izvore da su se i katolicki Francuzi masovno selili Turcima u Bosnu?
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 01:58   #69
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
neki bi ovdje tuđim leđima brda ravnali. Zašto su katolkinje u Bosni tetovirale križ po rukama?
Sigurno ne zbog tjeranja Turcina od sebe, dapace, to bi ih jos vise razjarilo.

Uz to, i muska i zenska djeca su se tetovirala, muska vjerojatno zbog odvodjenja djecaka u janjicare, zene valjda zbog identiteta i sprijecavanja prelaska na islam
Teze biti musliman sa krizevima i katolickim simbolima po rukama, torzu, nogama i licu.
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 07:46   #70
Quote:
contrero kaže: Pogledaj post
treba primjetit da su pretežno katoličke zemlje u srednjem vijeku (bosna i albanija) islamizirane, očito je turcima to bilo puno važnije, nego pravoslavne poturčit.

u vrijeme turskog zenita, neprijatelj su bili katolici i pritisak na katolike očito puno veći. kasnije je krenuo pritisak i na pravoslavce, no tad se imperij već polako povlačio, pa je to bilo sporije i manje efikasno.
bilo je zanimljivo jučer u "povijest četvrtkom".

Grčko stanovništvo Moreje je bilo protiv vlasti katoličke Venecije nakon što su ovi osvojili to područje od Turaka, i priželjkivali su povratak Otomanske vlasti, a u tome su ih poticali i grčki svećenici

danas Grci nikada ne bi priznali tako nešto, naravno
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 08:04   #71
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Pa kako ostadoše nevjernici u Bosni onda? Ako je teror muslimana bio toliki, kako do da u Mažuranićevo vrijeme ne bježe katolici iz Bosne, već čak masovno u nju dolaze iz katoličke Austrije? Kad je teror bio toliki i kad su muslimani svima silovali čitavu žensku čeljad?
Meni prvi avaz! Kolika masa ih se to masovno naselila na područje pod turskom upravom? Da ti ne harlaišeš kakvi hajvanski muhabet kad si dočuo takve stvari?
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 08:05   #72
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
bilo je zanimljivo jučer u "povijest četvrtkom".

Grčko stanovništvo Moreje je bilo protiv vlasti katoličke Venecije nakon što su ovi osvojili to područje od Turaka, i priželjkivali su povratak Otomanske vlasti, a u tome su ih poticali i grčki svećenici

danas Grci nikada ne bi priznali tako nešto, naravno
I nama se bilo lakše opirati Mađarima nego srbima. Što je razlika veća lakše je sačuvati samosvojnost.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 10:04   #73
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Jer im je pamćenje valjda bilo toliko slabo da ako te otme Turčin a nemaš križa, onda ćeš zaboraviti da nisi bila muslimanka.
bit će da je slabije tvoje pamćenje, ili svijest ili znanje...
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 10:11   #74
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Pa kako ostadoše nevjernici u Bosni onda? Ako je teror muslimana bio toliki, kako do da u Mažuranićevo vrijeme ne bježe katolici iz Bosne, već čak masovno u nju dolaze iz katoličke Austrije? Kad je teror bio toliki i kad su muslimani svima silovali čitavu žensku čeljad?
ljudi drumom ti šumom. Više katolika bilo 1493 nego danas. Moji su iz Bosne pobjegli u Dalmaciju pa se vratili u 19.st...i tisuće,...pravoslavni su bili povlašteniji
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 23:51   #75
U Valpovu je bilo pet džamija i jedna medresa. Đakovo je oslobođeno 1687., a tri godine kasnije vraća se biskup. Uz bivšu Hadži-pašinu džamiju izgrađen je franjevački samostan, a Ibrahim-pašina pregrađena je u Župnu crkvu Svih Svetih. Dograđeno je barokno pročelje s tornjićem, a u strukturi lađe još se prepoznaje arhitektura džamije. U Iloku je sačuvano turbe, natkriveni mauzolej te dijelovi zidova turskog hamama s ukrasima. Po padu Osijeka pod Turke obje su crkve pregrađene u džamije, a izgrađena je i treća džamija. U Slavoniji islam nije bio ništa manje raširen nego u Bosni.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 18:45   #76
Navodno se u osmanskim spisima turski etnicitet spominje tek krajem 19. stoljeca. Austija i Osmansko Carstvo su imale sklopito primirje,a kad Bizant nije imao novaca za financiranje Carigrada onda ga je financirao Beč.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=0UoopiNlnLk
Čarobna njiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 03:57   #77
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Moji su iz Bosne pobjegli u Dalmaciju pa se vratili u 19.st...i tisuće,.
Pa kako to ako im je u Bosni bilo gore nego u Dalmaciji?
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 04:14   #78
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
izvor?
Matične knjige. Popisi katolika. Broj katolika se od 1743. do 1813. više no udvostručio. S 40 na 90 tisuća. Onda je došla kuga i gotovo prepolovila stanovništva, pa onda za 50 godina katolika ima 130 tisuća. Nije fertilitet bio toliko velik da utrostručuje stanovništvo u 50 godina.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 16:23   #79
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Matične knjige. Popisi katolika. Broj katolika se od 1743. do 1813. više no udvostručio. S 40 na 90 tisuća. Onda je došla kuga i gotovo prepolovila stanovništva, pa onda za 50 godina katolika ima 130 tisuća. Nije fertilitet bio toliko velik da utrostručuje stanovništvo u 50 godina.
Jesi li siguran? Moja baba rodila devetero, osmero preživjelo, majka moga tetka 16, moja druga baba osmero, i to sve u 20. stoljeću. Toliko o bosanskim Hrvatima koje sam osobno poznavao. Nemoj po sebi procjenjivati sposobnosti drugih, previše podcjenjuješ. Uostalo, nakon prodora E.S. 1697. u Bosni je ostalo svega par tisuća Hrvata i onda im je nakon masovnog useljavanj iz Austrije broj drastično narastao, ma je li?
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 20:46   #80
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Pa kako to ako im je u Bosni bilo gore nego u Dalmaciji?
Aha, tebi se ispovijedati trebam...otišli dok je satan krvožedni pirovao. Na svoju hrvatsku grudu vratili kada je satan papcima otegao...i to nije sve. Ivan se još nije vratio...
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:21.