Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2015., 19:16   #41
Quote:
arial-black kaže: Pogledaj post
kakvim dijalektima? muslimani u bosni skoro svi pričaju baš slično (sličnije nego dalmatinci i zagorci), jedno ovi u hercegovini su malo drugačiji
Nije baš;
https://upload.wikimedia.org/wikiped...ro_and_BiH.PNG
Ovi zapadno od rijeke Bosne su ikavci, a svi izvan Podrinja su šćakavci (bar su bili).
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 20:52   #42
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
OK, pogledaj ovdje.
Zanimljivo je sto pise o steccima.


Ja se pitam koji bi prosjecni seljak mogao naruciti onoliku kamencinu za stecak i platiti kamenorezcu da ga isklese, upise i ucrta sve ono? Ocito da se je moralo raditi o bogatijem sloju pucanstva.
Bez uvrede, ali wikipedija (posebno "srpskohrvatska") nije baš najobjektivniji izvor, što se strećaka tiče, ima li tko uopće pojma tko ih je vukao gore-dolje po Hercegovini i dijelu Hrvatske ?
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 21:23   #43
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Nije baš;
https://upload.wikimedia.org/wikiped...ro_and_BiH.PNG
Ovi zapadno od rijeke Bosne su ikavci, a svi izvan Podrinja su šćakavci (bar su bili).
Ne znam za koje doba je ova karta. Nitko od muslimana ne govori ikavicom cak ni svi hrvati u bih ne govore njom.
Arial is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 21:26   #44
Quote:
arial-black kaže: Pogledaj post
Ne znam za koje doba je ova karta. Nitko od muslimana ne govori ikavicom cak ni svi hrvati u bih ne govore njom.
Te karte su rađene početkom i sredinom 20.st-a. Kasnije su govori promjenjeni, no to nije bitno. Karta govori o porijeklu, a ne o budućnosti
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 22:43   #45
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Bez uvrede, ali wikipedija (posebno "srpskohrvatska") nije baš najobjektivniji izvor, što se strećaka tiče, ima li tko uopće pojma tko ih je vukao gore-dolje po Hercegovini i dijelu Hrvatske ?
Potpuno razumijem tvoje frustracije glede "srpskohrvatske" wikipedije, ali sam siguran da ces naci slicne rezultate i na drugim izvorima.
U krajnjoj liniji meni to toliko i nije vazno koliko je tocno broj stecaka. Point koji sam htio napraviti je da Bosanska crkve nije bogumilska, da ima korijene u arijanskoj crkvi i da patareni nisu iscezli iz Bosne davno prije turskih osvajanja. Te reference sam nasao u engleskoj Wiki.

Nadam se da ti to nece bosti oci.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 22:56   #46
Šćakavica je takodjer hrvatski ikavski dijalekt kao i hrvatska štokavica i čakavica. Zahvaljujuci Garašanovom Načeretaniju, Vukovoj podvali i gluposti nasih jezičarskih "stručnjaka", danas smo rasparčali i marginalizirali hrvatsku ikavicu i njene dijalekte i prodali je u bescijenje.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 22:56   #47
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Potpuno razumijem tvoje frustracije glede "srpskohrvatske" wikipedije, ali sam siguran da ces naci slicne rezultate i na drugim izvorima.
U krajnjoj liniji meni to toliko i nije vazno koliko je tocno broj stecaka. Point koji sam htio napraviti je da Bosanska crkve nije bogumilska, da ima korijene u arijanskoj crkvi i da patareni nisu iscezli iz Bosne davno prije turskih osvajanja. Te reference sam nasao u engleskoj Wiki.

Nadam se da ti to nece bosti oci.
Malo sam kopao po internetu i čitam mišljenja povjesničara da se po malo pisanih dokumenata Crkve Bosanske može zaključiti da se po učenjima nije bitno razlikovala od Katoličke Crkve i da se neke posebnosti mogu pripisati prometnoj izolaciji srednjevjekovne Bosne, jer za drugačije zaključke jednostavno nema dokaza budući da su sve ostale hereze ostavile masu spisa i dokumenata po kojima se može zaključiti što je bilo njihovo učenje, dok kod Crkve Bosanske toga nema, ja sam doduše čitao Noela Malcolma.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 23:12   #48
Šćakavica nije samo ikavska.
I dan danas postoji jekavska šćakavica (istočnobosanski), ikavska šćakavica (poddijalekt novoštokavske ikavice i veći dio slavonskog), (zatvoreno) ekavska (sjever slavonskog), ikavsko-ekavska (istok slavonskog).
Čakavica isto ima ikavsku (JZ istarski i JGčakavski), jekavsku(lastovski), ikavsko-ekavsku (srednjočakavski), ekavsku (i zatvoreno ekavsku) varijantu (sjevernočakavski i buzetski).
Šćakavica je inače isoglosa koju sadrže skoro svi hr. dijalekti, osim novoštokavske jekavice, pola novoštokavske ikavice i čakavske JZ istre.
A to su ikavski i jekavski dijalekti
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 23:13   #49
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Malo sam kopao po internetu i čitam mišljenja povjesničara da se po malo pisanih dokumenata Crkve Bosanske može zaključiti da se po učenjima nije bitno razlikovala od Katoličke Crkve i da se neke posebnosti mogu pripisati prometnoj izolaciji srednjevjekovne Bosne, jer za drugačije zaključke jednostavno nema dokaza budući da su sve ostale hereze ostavile masu spisa i dokumenata po kojima se može zaključiti što je bilo njihovo učenje, dok kod Crkve Bosanske toga nema, ja sam doduše čitao Noela Malcolma.
Tu su donekle u pravu. Katolicke i arijanska crkve se nama laicima puno ne razlikuju. Obje su krscanske crkve, ali ono bitno je da je katolicka (i pravoslavna) trinitarna, a arijanska (vjeruje u samo jedan Bog-otac/pater), nije. Arijanci imaju svoje biskupe, elder ili po hrvatskom did, liturgija je u "kuci", a ne u hramu, na narodnom jeziku a ne na latinskom, itd.

Danasnji jehovci su smatrani kao verzija arijanske crkve. Ako te zanima proguglaj nesto o njima i vidjeti ces slicnosti s Crkvom bosanskom.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 23:22   #50
Pojedine podgrupe hrvatske ikavice nastale u kontaktima sa susjednim ne-hrvatskom narodima (pa makar to bilo i u buzetskoj opcini), nisu razlog za marginalizaciju i prodaju hrvaskog jezika.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 15:43   #51
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Nije. Biti cijelo vrijeme zavisan o nekom drugom ne znači baš previše.
Dakle,16.stoljeće je kao i danas.Supersile vladaju,a sile produciraju njihove politike.
U ovo vrijeme kojem govorimo bile su standardne četiri supersile;Francuska,Sv.Rimsko Crstvo-njemačke narodnosti,Habsburzi i Rusija..Peta sila je vanjska i tiče se Osmanlija kao nametnika..
Naravno da Bosna u tom okruženju nema veću važnost nego što bi se reklo u okruženju Hrvatske i Raške npr.
Bosna je imala svoju ograničenu državnost.
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Huni nisu Mađari.
Gle Hrvati svojom voljom biraju kraljeve, dovode nove dinastije (Anžuvince, Habsburge.. ) na prijestolje, a prije su sasvim odvojena država.
Imaju svoje zakone koji nisu isti kao mađarski.
Dijele kralja. I to je to.
Huni nisu isključivo Madžari,tj.Ugari,ali simbolično jesu..
Hrvati dijele vladare,a plemstvo dijeli zemlju i kmetove,što može biti posebna tema..
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ne bi. Cijelo vrijeme im je kralj h-u kralj.
Ne postoje se u srednjem vijeku kraljevinom tako lako.
Pa pogledaj Burgundiju. Jedna od najmoćnijih država zapadne Europe, a opet nije kraljevstvo...
Odličan primjer.Dakle Burgundija je samostalna,a po zakonu nije...
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Despoti su iz 15. stoljeća. Kakve srpske vojske ?
Vojni pohodi hrvatskih feudalaca potpomognuti papinim novcem,Ugari sa strane slavonskih staleža te raški despoti koji udaraju na patarene..
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Je, dakle temelj za herezu ti je bio upast nekom u hižu i pitat da li zna tko je papa tad. Ak fula, onda je heretik ?
Otprilike tako..Nažalost to je bilo grdno vrijeme za život..
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Bosanskohumski
Čovjek je bio Hrvat.
Hm...Kako to možemo dokazati?Genetikom?
Gospodin Vukčić-Hrvatinić je bio bosanski feudalac i humski također.Bio je vjerom pataren,član Crkve Bosanske..
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Vidiš ovo su teške gluposti o kojima pričam.
Katarinini muž je bio Stjepan Tomaš, predzadnji kralj/ban u Bosni (papa nije priznao titulu sve do Tomaševića).
Čovjek je bio katolik, djeca su mu bila katolička, žena također, a državna vjera je bila katoličanstvo.
Ne.
On je bio,ako je bio,politički rimokatolik.Priznao je to da ne bi bilo cijepanja Bosne i napada na nju.
On je bio pataren,kao i njegov djeca.
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Kako mogu biti jedan narod romanizirani Vlasi u Grčkoj i romanizirani Dačani u Transilvaniji koji nikakve veze jedni s drugima nisu imali?
To ti je kolekcija svega i svačega.
Da,teško je to pohvatati u mrežu logike.
Ali,svevlaško stanovništvo je izraslo iz geneze Vlaške.Oni su proizvod turske okupacije koja se pojavila u ovom prostoru.
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ma imaš raznoraznih Vlaha...
Pojasni...
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Zato jer nikad nisu ni bili narod.
No ako su nadvladali na nekom području (mig; Vlaška/Rumunjska) onda bi postali narodom.
Narod je teško odrediti,a pogotovo što nije bilo političkih atributa kao što su nastali u 19.st.
Uglavnom,pogledaj jezik i kulturu i bit će ti sve jasno..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 23:42   #52
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Dakle,16.stoljeće je kao i danas.Supersile vladaju,a sile produciraju njihove politike.
U ovo vrijeme kojem govorimo bile su standardne četiri supersile;Francuska,Sv.Rimsko Crstvo-njemačke narodnosti,Habsburzi i Rusija..Peta sila je vanjska i tiče se Osmanlija kao nametnika..
Naravno da Bosna u tom okruženju nema veću važnost nego što bi se reklo u okruženju Hrvatske i Raške npr.
Bosna je imala svoju ograničenu državnost.
Habsburzi jesu SRCNjN.
Rusija u 16.st-u nije velesila.
Bosne u 16. st-u nema.
Možeš pričati o autonomiji, ne o državnosti.
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Huni nisu isključivo Madžari,tj.Ugari,ali simbolično jesu..
Nemaju nikakve veze, to je legenda.
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Hrvati dijele vladare,a plemstvo dijeli zemlju i kmetove,što može biti posebna tema..
Svo plemstvo koje je u hrvatskoj ti se jako brzo kroatizira, odnosno postaju "veći Hrvati" od domorodaca.
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Odličan primjer.Dakle Burgundija je samostalna,a po zakonu nije...
I?
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Vojni pohodi hrvatskih feudalaca potpomognuti papinim novcem,Ugari sa strane slavonskih staleža te raški despoti koji udaraju na patarene..
Otprilike tako..Nažalost to je bilo grdno vrijeme za život..
Legende. Nema apsolutno nikakvog dokaza da je to bilo tako
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Hm...Kako to možemo dokazati?Genetikom?
Gospodin Vukčić-Hrvatinić je bio bosanski feudalac i humski također.Bio je vjerom pataren,član Crkve Bosanske..
Ajmo opet?
Donji Kraji su područje hr. jezgre, župa Pliva. Hrvatinići potiču od tamo. Čovjek je držao pola Hrvatske.
A što se vjere tiče, već sam ti rekao da su to prazne priče.
Ili opet izmišljamo islam prije islama?
Po tvome je bio Turčin
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Ne.
On je bio,ako je bio,politički rimokatolik.Priznao je to da ne bi bilo cijepanja Bosne i napada na nju.
On je bio pataren,kao i njegov djeca.
Ovo čak ni legenda nije.
Zašto onda njegova žena bježi u Rim i do zadnjega potpomaže obranu od Turaka?
Baš zanimljivo, svi ti silni ljudi, koji bi trebali biti patareni bježe katolicima ili se bore kontra Turaka. Zašto?
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Da,teško je to pohvatati u mrežu logike.
Ali,svevlaško stanovništvo je izraslo iz geneze Vlaške.Oni su proizvod turske okupacije koja se pojavila u ovom prostoru.
Pojasni...
Narod je teško odrediti,a pogotovo što nije bilo političkih atributa kao što su nastali u 19.st.
Uglavnom,pogledaj jezik i kulturu i bit će ti sve jasno..
Ne. Imaš raznorazne stočare koji pričaju možda čak i sličnim govorima. To nije isti narod, već skup raznih plemena. Ako se plemena skupi dosta na jednom mjestu, iz njih može čak i nastati narod. Kužiš razliku?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 23:53   #53
Quote:
Zašto onda njegova žena bježi u Rim i do zadnjega potpomaže obranu od Turaka?
Baš zanimljivo, svi ti silni ljudi, koji bi trebali biti patareni bježe katolicima ili se bore kontra Turaka.
A kud su jadni mogli da bjeze ako su se gnusali islama? Rabiti to kao dokaz njihovog "katolicizma" je prilicno jadno.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 00:03   #54
Da, ako s nekim ratuješ, onda bježiš kod neprijatelja?
Nisam znao da je cijela europa samo Rim
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 00:10   #55
Oni nisu "ratovali" sa Rimom. Bosna je bila rimska interesna sfera. Nece valjda bjezati u Englesku?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 00:15   #56
U proslom ratu imali smo muslimanske izbjeglice iz Bosne u Splitu, Dubrovniku, itd.
Da li je to dokaz da su oni bili ustvari katolici?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 00:33   #57
Iz Bosne moraš pobjeć u HR, ali nakon toga možeš bilo gdje u svijet.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 01:08   #58
Predpostavljam da su u 15. i 16. stoljecu postojale internacionalne organizacije za izbjeglice koje bi omogucavale bosanskim patarenima da "mogu bilo gdje u svijet".
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 11:51   #59
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
OK, pogledaj ovdje.
Zanimljivo je sto pise o steccima.


Ja se pitam koji bi prosjecni seljak mogao naruciti onoliku kamencinu za stecak i platiti kamenorezcu da ga isklese, upise i ucrta sve ono? Ocito da se je moralo raditi o bogatijem sloju pucanstva.
Tačno tako. I druga stvar: pod stećcima su se sahranjivali i katolici i pravoslavni.
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 15:13   #60
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Tačno tako. I druga stvar: pod stećcima su se sahranjivali i katolici i pravoslavni.
I to je tocno, ali su ogromna vecina bili kristjani.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:26.