Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2017., 10:11   #1
Stabilnost mirovinskog i zdravstvenog sustava u Hrvatskoj?

Znam,tema je već prežvakana 100 puta,ali ponavljanje je majka znanja

Gledam,dosta sam znatiželjan pa gledam malo okruženje,danas kao netko od 25 me netreba toliko brinuti o mirovini pa i o zdravstvu.

Čak ni za 15 (20) godina.

Ali,što kasnije ? Što osoba s 45+ može raditi? Ići van,već s djecom i s ne puno kvalitetnog iskustva,već manje sposobna za fizički rad od nekog 25-godišnjaka.

Uz to,općenito stanje u društvu.

Gledam malo ponekad BiH....pa glavni grad Sarajevo je u raspadu,od javnog prijevoza,vodovoda-ljudi malo malo ostaju bez vode.
Srbija...zgrade napravljene pred 100 godina su praktički u istom stanju...

Netko kaže III. mirovinski stup,životno osiguranje,privatno zdravstveno....

S čime?

Može li netko s 25-30 godina staža,malo sebi priuštiti užitka,riješiti stambeno pitanje,priuštiti neku školu djetetu i sebi osigurati bar kakvu mirniju treću dob (jer na mirovinu treba računati za platiti režije maks.).

Je li (pošto je u drugim temama jučer spomenut) prof. Kulić skroz u pravu?
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 17:33   #2
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Može li netko s 25-30 godina staža,malo sebi priuštiti užitka,riješiti stambeno pitanje,priuštiti neku školu djetetu i sebi osigurati bar kakvu mirniju treću dob (jer na mirovinu treba računati za platiti režije maks.).
Nije li to malo prekasno za rješavanje stambenog pitanja i školovanje djece?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 17:37   #3
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nije li to malo prekasno za rješavanje stambenog pitanja i školovanje djece?
Samo taj komentar

Dobro,uvijek sam teško shvaćen

Mislio sam da se moram računati da u 25-30 godine staža moraš riješiti sve te stvari....iskreno,ne vjerujem u više od 1500kn penzije (sa sadašnjim cijenama),a sve ide gore,pogotovo usluge u zdravstvu će ići itekako gore tj. dijelit će se na bogate i siromašnije..
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 17:49   #4
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Samo taj komentar

Dobro,uvijek sam teško shvaćen

Mislio sam da se moram računati da u 25-30 godine staža moraš riješiti sve te stvari....iskreno,ne vjerujem u više od 1500kn penzije (sa sadašnjim cijenama),a sve ide gore,pogotovo usluge u zdravstvu će ići itekako gore tj. dijelit će se na bogate i siromašnije..
Pa pogrešno si napisao a inače si u pravu, nema neke perspektive.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 18:44   #5
Kako ne bi bili u kolapsu kada su:
a) mirovinski sustav
- vidi omjere zaposleni naprama korisnik sada + (dugorocna) prognoza = neodrzivo
- demografska prognoza ukljucujuci zadnje migracijske trendove = neodrzivo

b) zdravstveni sustav
- preopterecen i neefikasan
- slucajno smo tamo na temi i stednji naveli neke od bizarnosti koristenja zdravstvenig sustava, no mimo mog osobnog primjera, da ne ponavljam, evo jos jedan koji skicira razinu debilizma:
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...i-ocu/5712463/
- plus odljev strucnog kadra na 'operativnom nivou' realizacije skrbi (lijecnici, sestre, knowhow)
= neodrziv dugorocno ili drastican pad kvalitete i dostupnosti

Kulic je dobar dijagnosticar hrvatskih drustvenih i ekonomskih problema i procesa. Ja ga cesto ne shvacam do kraja doslovno, nego vise kao nekakvog 'Slapstick' kriticara, koji u svojim plain, crno-bijelim recenicama sazima bezizglednist, jad i katarzu hrvatskog drustva.

Bez obzira sto mu se spocitava marginalnost (ili kao sto je kolega na drugoj temi naveo 'crackpot koji ne objavljuje'), nepristran je HUMANIST, svjestan zakonitosti kapitalizma, ali ne prihvacajuci isti pod svaku cijenu. Dakle kritican.

Dapace, vrlo je koncizan u kritici.

Ono sto mi fali su jednako koncizne ideje o moogucim rijesenjima, a da nije mad-max (dakle ne doom scenario, nego kako to sve zaustaviti i preokrenuti). (Iako priznam da je nase drustvo toliko ukopano u probleme da je to mozda previse za ocekivati od jedne osobe)

Kako god bilo tj priznali ga ili ne priznali kao relevantnog, cinjenica je da sto on tupi zadnjih 20jst godina se vise pokazalo relevantno za nasu stvarnost nego bilo tko drugi od ekonomskih ili demografskih teoreticara.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 19:48   #6
Ono o cemu ne vidim Kulica da pise su svi efekti inflacije.

Cinjenica broj jedan je da je inflacija (kako u EU tako i u RH) itekako prisutna, a u zadnje vrijeme vec i evidentna.
Cinjenica broj dva je da je kuna u svetom, maltene 'vjerski neraskidivom braku' s Eurom, te kako plese Euro, plesat ce i kuna.
Cinjenica broj tri je da EU money press-machine jos uvijek nije stala, bez obzira na evidentnost inflacije.

Dobro se zapitati zasto je tomu tako (ovo zadnje)?

To je zato sto su manje vise SVE EU drzave svoje financije pokrivale prihodima iz buducnosti. U tome nismo nikakav izuzetak. A povecanjem novca u opticaju ti se stvoreni dugovi marginaliziraju i, gric-gric, pomalo nestaju.

Drugim rijecima monetarna politika nagradjuje neracionalnog 'Ludog sesirdziju' koji je dijelio sakom i kapom i trosio. Na ustrb gradjanina cije financijsko bogatstvo istovremeno, takodjer gric-gric, unistava (stednja i sva ostala imovina koja nema prinos u realnom vremenu).
(ima brdo knjiga na temu Money murder, Geld moord etc. I ne nisu doomerski Zetohedge clanci nego knjige ekonomskih teoreticara).

Po meni je jedini put za (nedestruktivni) izlazak iz ove debt-dubioze upravo unistavanje vrijednosti novca tj visine duga. Na to su se kladile sve vece centralne banke. Na tome sustavno rade.

Dakle sta ce biti u buducnosti?

Pa najvjerojatnije ce to i biti! (If it walks like a duck, if it squaks like a duck, its a duck!)

Ono s cim sada trenutacno SVI imamo probleme je presaltavanje s kriznog deflatornog nacina funkcioniranja na inflatorni. (Sort of financijski jet-lag ) Na svim mogucim zamislivim razinama: od pogleda na buducnost, odnosa prema stednji, imovini, vrstama asseta (koji razlicito funkcioniraju u inflatornom nego u deflatornom okruzju), financijskom planiranju do .... ne znam.... npr. metoda obracuna cijena u ducanima (sjetite se FI-FO, LI-FO itd), indexiranja mirovina.... ma milijarda he primjera. Svi zamislivi aspekti funkcioniranja se mijenjaju.


Jedino obezvrijedjenje duga daje mogucnost nedestruktivnog izlaza iz situacije. Tj duznickog ropstva, kako Kulic to naziva.

A s obzirom da smo se zakvacili za euro kao pijanac za plot, ocito se i ovi nasi klade na to kao rijesenje .

Eto, o tome Kulic ne pise niti kako ce to utjecati na odrzivost u Hrvatskim uvjetima (dakle uz iseljenje i ostale specificnosti).

Zadnje uređivanje Marica Carica : 04.03.2017. at 19:58.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 19:53   #7
Hvala na mišljenju

Ali,najprostije rečeno,ovo ovdje je katastrofa....i ono najgore,o tome se priča već puno godina...

gledam sad Kulića u emisiji s naslovom Kolaps ili oporavak gospodarstva,video je postavljen 16.4.2010. još...znači već 7 godina mi pričamo o boljem sutra,a gledajući po dugu i poslovima,ne vidim da će išta ići nabolje još dugo.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 20:11   #8
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Mislio sam da se moram računati da u 25-30 godine staža moraš riješiti sve te stvari....iskreno,ne vjerujem u više od 1500kn penzije (sa sadašnjim cijenama),a sve ide gore,pogotovo usluge u zdravstvu će ići itekako gore tj. dijelit će se na bogate i siromašnije..
Već sada se u javnom solidarnom zadravstvenom sustavu dijeli na bogate i siromašne pacijente

Evo primjer kod puštanja lijekova od strane liječnika, pa tko ima novaca može reči da mu puste bolji i skuplji lijek(razliku u cijeni pacijent snosi sam) a onaj tko nema novaca mora koristiti lošiji i jeftiniji generički lijek.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 20:17   #9
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Već sada se u javnom solidarnom zadravstvenom sustavu dijeli na bogate i siromašne pacijente

Evo primjer kod puštanja lijekova od strane liječnika, pa tko ima novaca može reči da mu puste bolji i skuplji lijek(razliku u cijeni pacijent snosi sam) a onaj tko nema novaca mora koristiti lošiji i jeftiniji generički lijek.
Vjerujem!

To je sve lijepo ako si bogat,ali ako si prosjek koji svojom plaćom i visokim porezima plaćaš,međuostalim i taj zdravstveni sektor,a moraš opet plaćati privatnika....

Inače,kao i sve u ovoj zemlji,za nekog je ovaj sistem odličan.Najjače mi je kad čujem likove zaposlene na dobroj plaći,kad spomeneš bolnicu,odmah koji doktor tamo radi...ti ljudi dobivaju plaću iz proračuna,umreženi,na dobrim funkcijama i oni će se snaći...

Ali raditi,npr. u firmi privatnoj,koja se bavi izvozom,tebi uzimaju previše za takve uhljebe.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 20:41   #10
nemaš šta vjerovati ili ne jer ta pcija postoji trenutno u hrvatskom zdravstvenom sustavu
sljedeći puta pitaj svojeg liječnika da li možeš dobiti bolji lijek (naravno razliku ti snosiš)

99% pacijenata u hrvatskoj ne zna za tu mogućnost
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 10:48   #11
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
nemaš šta vjerovati ili ne jer ta pcija postoji trenutno u hrvatskom zdravstvenom sustavu
sljedeći puta pitaj svojeg liječnika da li možeš dobiti bolji lijek (naravno razliku ti snosiš)

99% pacijenata u hrvatskoj ne zna za tu mogućnost
Da,ali ono što kažem,da je to još dodatan trošak na tvoju neto plaću
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 11:16   #12
mi smo imali veliki priljev umirovljenika od 90-tih, pa skoro do nedavno, i to sve radi prijevremenog umirovljenja i sl. stvari..

no, po mom, taj balon se mora ispuhati u jednom trenutku.. cista biologija, pa sam nekako misljenja da ce broj umirovljenika za 10 godina biti bitno manji.
samim time bi odrzivost sustava morala biti bolja, no bilo bi bolje kada bi netko znao konkretne brojke u vezi toga..
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 11:18   #13
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
mi smo imali veliki priljev umirovljenika od 90-tih, pa skoro do nedavno, i to sve radi prijevremenog umirovljenja i sl. stvari..

no, po mom, taj balon se mora ispuhati u jednom trenutku.. cista biologija, pa sam nekako misljenja da ce broj umirovljenika za 10 godina biti bitno manji.
samim time bi odrzivost sustava morala biti bolja, no bilo bi bolje kada bi netko znao konkretne brojke u vezi toga..
Mislim da sam nedavno čuo da je prosječna starost umirovljenika negdje 52 godine,tako da ima dosta mlađih ljudi.

A radnika sve manje....da ne pričam da teško ćemo brzo doći do više zaposlenih koliko smo imali pred 10-ak godina
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 11:39   #14
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
pa sam nekako misljenja da ce broj umirovljenika za 10 godina biti bitno manji.
Evo ti jedne dugoročne projekcije iz 2010 godine.
http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/Projection..._2010-2061.pdf
Pogledaj stranice 42 i 48, konkretno stanovništvo 65 godina i starije.......projekcija za 2016 ti je bila ovakva

65-69 252 tisuće
70-74 181 t
75-79 174 t
80-84 126 t
85-89 62 t
90-94 18 t

A ovo ti je u isto vrijeme napravljena projekcija za 2027 godinu

65-69 284 tisuće
70-74 262 t
75-79 203 t
80-84 118 t
85-89 76 t
90-94 31 t

Dakle možemo imati "bitno manji broj" umirovljenika jedino uz drastično povećanje dobne granice odlaska u mirovinu.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 14:35   #15
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
mi smo imali veliki priljev umirovljenika od 90-tih, pa skoro do nedavno, i to sve radi prijevremenog umirovljenja i sl. stvari..

no, po mom, taj balon se mora ispuhati u jednom trenutku.. cista biologija, pa sam nekako misljenja da ce broj umirovljenika za 10 godina biti bitno manji.
samim time bi odrzivost sustava morala biti bolja, no bilo bi bolje kada bi netko znao konkretne brojke u vezi toga..
Za 10 godina broj umirovljenika može samo rasti jer tada u mirovinu polako odlazi najbrojnija baby boom generacija rođena '60-ih.
Tada će se broj umirovljenika i zaposlenih okrenuti na stranu umirovljenika.
Banana.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 14:38   #16
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
Evo ti jedne dugoročne projekcije iz 2010 godine.
http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/Projection..._2010-2061.pdf
Pogledaj stranice 42 i 48, konkretno stanovništvo 65 godina i starije.......projekcija za 2016 ti je bila ovakva


Dakle možemo imati "bitno manji broj" umirovljenika jedino uz drastično povećanje dobne granice odlaska u mirovinu.
Na drugoj temi sam napisao,iako je bolje ovdje.

Malo igre,a brojevi sve otkrivaju...

Malo se igram s tim brojevim,uzevši 12/2013. i 12/2015.

U te dvije godine,omjer pao s 1,17619 na 1,151.

Ili brojevima,ravno 13 006 više zaposlenih i 37 205 više u mirovini

Znači, +24 000 više na teret mirovinskog..


A što se tiče granice koliko, 75 za muške

Iako,12/2016

u godinu dana zaposlene 26 381 ,a samo 5 355 penzionera ...
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 15:05   #17
Pusti te y/y usporedbe na stranu, to je bitno jedino ako misliš umrijet u idućih godinu dana, a nemaš djece i(li) unuka pa te nije briga što će biti poslije.

Kako sam napisao gore na Politici, probaj napravit usporedbu s onim što je bilo 2007 (tj prije 10 godina) i pokušaj napravit neku projekciju za 2027 (tj za 10 godina). Onda dobiješ kvalitetniju sliku. A tek kad ideš čitati neke prognoze iz npr 2004, 2007 ili 2008 godine onda se kiselo nasmiješ jer vidiš da je danas stanje puno gore nego što je bilo prognozirano.

Ovo za dobnu granicu. Ako bude kako priča Igor Rudan ovi koji imaju 75 godina će bit tinejdžeri:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...a-/941635.aspx

Na stranu zajebancija, prošle godine na njemačkoj televiziji ZDF je bila neka emisija o demografiji s naglaskom na mirovinski sustav. Tamo je iznijet podatak da prosječni njemački umirovljenik prima mirovinu 18 godina, a prije par desetljeća to je bilo 11 godina te da će se dobna granica za umirovljenje (opet) morati pomicati.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 15:08   #18
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
Pusti te y/y usporedbe na stranu, to je bitno jedino ako misliš umrijet u idućih godinu dana, a nemaš djece i(li) unuka pa te nije briga što će biti poslije.

Kako sam napisao gore na Politici, probaj napravit usporedbu s onim što je bilo 2007 (tj prije 10 godina) i pokušaj napravit neku projekciju za 2027 (tj za 10 godina). Onda dobiješ kvalitetniju sliku. A tek kad ideš čitati neke prognoze iz npr 2004, 2007 ili 2008 godine onda se kiselo nasmiješ jer vidiš da je danas stanje puno gore nego što je bilo prognozirano.

Ovo za dobnu granicu. Ako bude kako priča Igor Rudan ovi koji imaju 75 godina će bit tinejdžeri:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...a-/941635.aspx

Na stranu zajebancija, prošle godine na njemačkoj televiziji ZDF je bila neka emisija o demografiji s naglaskom na mirovinski sustav. Tamo je iznijet podatak da prosječni njemački umirovljenik prima mirovinu 18 godina, a prije par desetljeća to je bilo 11 godina te da će se dobna granica za umirovljenje (opet) morati pomicati.
Čak i te projekcije,malo dublje,padaju u vodu kad vidiš koji tip radne snage ostaje u Lijepoj našoj

Mirovinski sustav je problem (kao i izdaci za zdravstvo) sve veći....ALI, u jednoj Njemačkoj može u 25-30 godina staža nešto stvoriti i napraviti kakvo-takvo osiguranje za starost. Ovdje ?
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 15:16   #19
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Mirovinski sustav je problem (kao i izdaci za zdravstvo) sve veći....ALI, u jednoj Njemačkoj može u 25-30 godina staža nešto stvoriti i napraviti kakvo-takvo osiguranje za starost. Ovdje ?
Dobro si ovo primjetio. Na raspravama o odlasku van ili ostanku u RH često se stvar banalizira i svodi samo na usporedbu trenutnih primanja i usporedbu trenutnih troškova. A ima još toliko drugih stvari koje su u igri. Jednu od tih stvari si naveo gore.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 15:25   #20
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
Dobro si ovo primjetio. Na raspravama o odlasku van ili ostanku u RH često se stvar banalizira i svodi samo na usporedbu trenutnih primanja i usporedbu trenutnih troškova. A ima još toliko drugih stvari koje su u igri. Jednu od tih stvari si naveo gore.
Moj 1.post u ovoj temi se je dotakao toga.

Nigdje nije sjajno,pogotovo što je staro stanovništvo sve veći problem u zapadnoj Europi.

I vjerovatno će za 40 godina Nijemcu biti lošije nego sada,ali on ima alternativu proći u jeftinije krajeve,ali i uštedjeti za vrijeme radnog vijeka pa imati za stare dane.

Evo,da se prosječni Nijemac odrekne ono čega se za života odkrene Hrvat,mogao bi kupiti kakvu nekretninu i u mirovini bi on i žena s 1800-2000 eura mogli živjeti predivno (režije,hrana nisu puno skuplje).

A nama ostaje opcija povratka da je tako loše vani,ipak će i 500 eura mirovine biti puno.

Ali,ono najbitnije,da dvoje ljudi u srednjim godina rade,imaju barem prosječne plaće i mogu nešto stvoriti.

Kod nas je problem i zaposlenost,pa da ljudi rade,jedan bračni par zajedno da ima 50+ godina staža,moglo bi se živjeti
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:05.