Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Živite li svoje živote u čistoći po KKC-u?
da 44 25.73%
ne 113 66.08%
padnem, ali ustajem svaki puta jači 14 8.19%
Glasovatelji: 171. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2013., 14:20   #1
Predbračna čistoća/čistoća po KKC-u, živite li svoje živote u skladu s napisanim?

Znači,otvorio sam temu jer me zanima ukupan broj ljudi koji su u danas dovoljno jaki vjernici da žive svoju vjeru a ne da ju riječima iskazuju,naravno,ima i onih koji su nedovoljno jaki i sposobni slijediti smjernice katekizma katoličke crkve (KKC),pa eto,izjasnite se,uz anketu,te nadopišite razloge zašto vam se to čini teškim ili nemogućim za živjeti?

Hvala i živjeli!
__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 16:58   #2
Zanimaju te odgovori Katolika? Ovi ostali da ne glasaju?
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 17:04   #3
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Zanimaju te odgovori Katolika? Ovi ostali da ne glasaju?
pa zanimaju me sve religije koje imaju zapisano da je grijeh stupati u seksualne odnose prije braka ili samozadovoljavati se.

ipak je ovo podforum "Religija",pa sam se koncentrirao na one ljude koji sebe smatraju aktivnim vjernikom,aktivnim vjernikom koji ne živi potpuno predan načinu života kakav propovjeda njegova vjera i one koji naravno sebe smatraju pasivnim vjernicima koji ne sudjeluju aktivno u svojoj vjerskoj zajednici i ne slijede vjeru u životnim situacijama.



doduše,naveo sam primjer seksualnost,no ako u barem jednom ne poštuješ svoju religiju,vjerujem da si grešan onda i nisi potpuno "u" svojoj religiji predan čistoći.
__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 17:22   #4
Quote:
PinkastiFlojd kaže: Pogledaj post
pa zanimaju me sve religije koje imaju zapisano da je grijeh stupati u seksualne odnose prije braka ili samozadovoljavati se.
*CUT
Trebao si ovo dvoje razdvojiti u anketi, ne mogu biti na istoj razini.

Samozadovoljavanje vodi ka bludu, koji nikad ne mora da se desi. Rasplamsava strasti koje se tim činom nepotpuno "zadovolje". A nerjetko uključuje i upotrebu "literature".

Dok seksualni odnos uključuje drugu osobu, nečiju kćerku, majku, rodicu... ima štetnije posljedice po pojedinca i zajednicu (da ne ulazim u detalje).

Samo preporuka, ako je moguć edit ankete ^^.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 17:32   #5
Nisam siguran kako bih odgovorio. Računa li se u dupe kao god's loophole ili ne?
Pentokraka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 17:32   #6
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Trebao si ovo dvoje razdvojiti u anketi, ne mogu biti na istoj razini.

Samozadovoljavanje vodi ka bludu, koji nikad ne mora da se desi. Rasplamsava strasti koje se tim činom nepotpuno "zadovolje". A nerjetko uključuje i upotrebu "literature".

Dok seksualni odnos uključuje drugu osobu, nečiju kćerku, majku, rodicu... ima štetnije posljedice po pojedinca i zajednicu (da ne ulazim u detalje).

Samo preporuka, ako je moguć edit ankete ^^.
hm,dobro si zapazio ovo,hvala ti.

ali samozadovoljavanje je po KKC-u najprljaviji čin iznutra,znači teži grijeh od seksualnih odnosa sa partnerom koji nije u krvnom srodstvu i prije braka.

da,moglo se bolje anketu postaviti,ali onako,u grubo,vjerujem da se moglo skontati poanta pitanja.

nema nigdje edit ankete hm
__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 19:01   #7
Ja mogu napraviti edit ankete: što ti treba?








A mislim da tema neće biti uspješnica, jbg. :/

Svojednobno sam i ja došla na sličnu ideju, i prije godinu dana otvorila temu ovdje, pa mi nitko nije htio pisati o osobnim iskustvima.

Tako da mislim da se ljudi srame i ne žele pričati o intimnim stvarima, iako su anonimni na forumu.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 19:10   #8
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ja mogu napraviti edit ankete: što ti treba?








A mislim da tema neće biti uspješnica, jbg. :/

Svojednobno sam i ja došla na sličnu ideju, i prije godinu dana otvorila temu ovdje, pa mi nitko nije htio pisati o osobnim iskustvima.

Tako da mislim da se ljudi srame i ne žele pričati o intimnim stvarima, iako su anonimni na forumu.
hej!

ma u biti samo bi bilo dobro izbaciti iz pitanja "seksualno",a ostalo se podrazumijeva,ako je osoba imalo upućena u katekizam katoličke crkve ili u literaturu svoje religije,ako nije katolik.

pa anonimna je anketa,ne mora iznositi komentar nitko,dovoljno je klikati da,ne i padam al se iznova dižem jači

btw,modificiraj taj treći odgovor u ovo "padnem,ali ustajem svaki puta jači"
__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 19:22   #9




Javi ako bude još šta.



I ne za anketu, nego za temu općenito.
Mislim da ljudi nisu zainteresirani baš za priču o tome.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 19:26   #10
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post




Javi ako bude još šta.



I ne za anketu, nego za temu općenito.
Mislim da ljudi nisu zainteresirani baš za priču o tome.
a znam,ali u našem narodu ta tema je odavno prestala biti tabu,ne znam zašto se ustručavaju ljudi iznijeti svoje stavove

ne pomaže niti što je osnivač teme probio led i indirektno ajmo reći svoju stranu života prokazao

ako nebu "izjašnjelih",gasi temu i kaj smo drugo
__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 19:35   #11
Meni su svojevremeno rekli da se ljudi ovdje srame pričati o intimi.
Možda je to, ne znam.

Bumo vidjeli.
Vibrice za temu: ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 19:40   #12
pa ne moras biti katolik da zivis posvecen zivot jednoj osobi
nije vise vrijeme hipija, vec vrijeme znanosti. znamo kamo vodi hanky-panky zivot
niti je vise vrijeme roc'n'rolla, vec .. elektricne panske frule. ovo je bezveze, al ide uz suzdrzavanje od narko-seksa.

tko drzi do sebe, ne pusi, jede svjezi mladi spinat i zivi ili u predbracnoj cistoci, ili u bracnoj ovjencanosti

a ne u ljubavi sa takvom slobodom koja kazuje "toliko te volim da si slobodan, kad god ti pukne, samo me obavijesti". kakva je to ljubav? nikakva


drugi puta vise
dobra tema
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 19:42   #13
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Meni su svojevremeno rekli da se ljudi ovdje srame pričati o intimi.
Možda je to, ne znam.

Bumo vidjeli.
Vibrice za temu: ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
a čuj,nitko ne traži intimne detalje,ovo je u biti samo izjašnjavanje u anketi,nije čak obvezan niti napisati komentar "zašto ne" ili "zašto da" za anketno pitanje

no dobro,kak veliš,fingers crossed pa kaj bu bu
__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 09:25   #14
Isprobao sam obadva načina, život u čistoći prije braka, ali i onu drugu varijantu. Sad s odmakom mogu reći da predbračna čistoća ima svoj smisao i podlogu, ali onda nema smisla dugotrajno hodanje. S druge strane, ne mislim da je nepridržavanje toga nešto što će uništiti osobe, vezu i kasnije brak, kao što mnogi zagovornici čistoće tvrde u nedostatku boljih argumenata. Stvar je dosta individualna. Osobno, ne osjećam se niti manje vrijednim, niti većim niti manjim grešnikom, dobro je da sam upoznao obje strane.

Postoji i nešto što se zove bračna čistoća, a što ne uključuje samo vjernost nego i otvorenost životu, dakle zabranu kontracepcije. Taj je koncept dosta teško shvatiti jer je teološki pun kvaka, a da bi se živjelo tako, mislim da stvari treba dobro razumjeti.
Crni_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 09:39   #15
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Isprobao sam obadva načina, život u čistoći prije braka, ali i onu drugu varijantu. Sad s odmakom mogu reći da predbračna čistoća ima svoj smisao i podlogu, ali onda nema smisla dugotrajno hodanje.
Samo što ljubav ne bira kad će se dogoditi.
A uvjeti za brak i ljubav su nešto sasvim različito.

Što će dvoje mladih koji se upoznaju s 20 godina, još su na faksu, nemaju primanja, nemaju riješeno stambeno pitanje, nemaju uvjeta za zajednički život?


Quote:
Postoji i nešto što se zove bračna čistoća, a što ne uključuje samo vjernost nego i otvorenost životu, dakle zabranu kontracepcije. Taj je koncept dosta teško shvatiti jer je teološki pun kvaka, a da bi se živjelo tako, mislim da stvari treba dobro razumjeti.
Ne, već treba imati hrpu živaca, love i vremena, da bi se mogao adekvatno brinuti za veliki broj djece.

Dvoje ljudi koji oboje rade, te imaju relativno manja primanja to jednostavno ne mogu izvesti.

Znam jednu gđu koja se vodi time, mislim pretpostavljam, priča da je velika vjernica. Ima 5 djece.
Samo što je tu posrijedi: ona je liječnica, a suprug je neki poduzetnik, čini mi se.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 09:56   #16
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Samo što ljubav ne bira kad će se dogoditi.
A uvjeti za brak i ljubav su nešto sasvim različito.

Što će dvoje mladih koji se upoznaju s 20 godina, još su na faksu, nemaju primanja, nemaju riješeno stambeno pitanje, nemaju uvjeta za zajednički život?
Ma slažem se, sve to stoji. Ali ajde, nekih 4-5 godina je kolko-tolko prihvatljivo, s 24-25 danas se može završit faks. Ali nisam prava osoba za mudrovanje, ja sam napravio sve suprotno od napisanog ali valjda mi i to iskustvo nešto govori, da je moglo drugačije i bolje.


Quote:
Ne, već treba imati hrpu živaca, love i vremena, da bi se mogao adekvatno brinuti za veliki broj djece.

Dvoje ljudi koji oboje rade, te imaju relativno manja primanja to jednostavno ne mogu izvesti.

Znam jednu gđu koja se vodi time, mislim pretpostavljam, priča da je velika vjernica. Ima 5 djece.
Samo što je tu posrijedi: ona je liječnica, a suprug je neki poduzetnik, čini mi se.
Točno. Ali ne mijenja gore napisano, da bi uopće tako i pokušao živjeti, moraš shvatiti neke stvari. Ja ih teško shvaćam. A onda dolazi i primjenjivost u svakodnevnom životu...zato mislim da se jako mali broj katolika ovoga pridržava. Čistoće prije braka još kako-tako.
Crni_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 10:05   #17
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Ma slažem se, sve to stoji. Ali ajde, nekih 4-5 godina je kolko-tolko prihvatljivo, s 24-25 danas se može završit faks. Ali nisam prava osoba za mudrovanje, ja sam napravio sve suprotno od napisanog ali valjda mi i to iskustvo nešto govori, da je moglo drugačije i bolje.



Ma to je, ali u situaciji kad je stalan posao jako teško naći, kad nemaš nikakvo zaleđe niti ušteđevinu, nije tek tako ići upuštati se u eksperimentiranje s brakom.

Quote:
Točno. Ali ne mijenja gore napisano, da bi uopće tako i pokušao živjeti, moraš shvatiti neke stvari. Ja ih teško shvaćam. A onda dolazi i primjenjivost u svakodnevnom životu...zato mislim da se jako mali broj katolika ovoga pridržava. Čistoće prije braka još kako-tako.
Ja mislim da je to zato jer su ljudi realni i shvaćaju vlastita ograničenja.
Jbg, nisu svima podijeljene jednake karte.
Ova gđa iz mog primjera si je mogla priuštiti život bez kontracepcije, dok netko drugi, to ne može.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 10:12   #18
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post


Ma to je, ali u situaciji kad je stalan posao jako teško naći, kad nemaš nikakvo zaleđe niti ušteđevinu, nije tek tako ići upuštati se u eksperimentiranje s brakom.
Kaj je - je, e sad nekad se treba odvažit, ne uvijek igrat ziheraški.


Quote:
Ja mislim da je to zato jer su ljudi realni i shvaćaju vlastita ograničenja.
Jbg, nisu svima podijeljene jednake karte.
Ova gđa iz mog primjera si je mogla priuštiti život bez kontracepcije, dok netko drugi, to ne može.
E da...sad ću zašiljit, ali strogo vjerski-katolički gledano...nema isprike. Ali stvarnost je, kao što si rekla, nešto drugo. Što se mene tiče, i prirodne metode planiranja su kontracepcija po svom smislu jednaka prezervativu ili prekinutom snošaju.
Crni_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 11:35   #19
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
pa ne moras biti katolik da zivis posvecen zivot jednoj osobi
nije vise vrijeme hipija, vec vrijeme znanosti. znamo kamo vodi hanky-panky zivot
niti je vise vrijeme roc'n'rolla, vec .. elektricne panske frule. ovo je bezveze, al ide uz suzdrzavanje od narko-seksa.

tko drzi do sebe, ne pusi, jede svjezi mladi spinat i zivi ili u predbracnoj cistoci, ili u bracnoj ovjencanosti

a ne u ljubavi sa takvom slobodom koja kazuje "toliko te volim da si slobodan, kad god ti pukne, samo me obavijesti". kakva je to ljubav? nikakva


drugi puta vise
dobra tema
Ili vjeruje u Boga koji je ljubav i traži širenje ljubavi. Osim što ne puše, ne pije , jede špinat i jabuke. Ali žive u skladu sa ljudskom prirodom koja je već zapisana u bibliji.
Biblija dakle kaže ovo: http://www.index.hr/vijesti/clanak/a...ne/682031.aspx

A novi bibličari kažu isto to: http://www.istarski.hr/node/3866
Ljudsko je biće kako po svojoj fizičkoj, tako i po svojoj duševnoj prirodi očito tako „zamišljeno“, te i funkcionira na način da se tokom života zaljubljuje i voli sa više osoba.

Mi jednostavno ne prihvaćamo ni naivna niti licemjerna obećanja u smislu „samo ti i ja do kraja života“. Kao što znamo to uglavnom uspijeva samo u bajkama ili možda najviše u jednom odtisuću brakova. Zato smo kreirali nove forme i institute za partnersku ljubav i intimnost. O tome se može mnogo naučiti na našim tečajevima.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 11:41   #20
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Isprobao sam obadva načina, život u čistoći prije braka, ali i onu drugu varijantu. Sad s odmakom mogu reći da predbračna čistoća ima svoj smisao i podlogu, ali onda nema smisla dugotrajno hodanje. S druge strane, ne mislim da je nepridržavanje toga nešto što će uništiti osobe, vezu i kasnije brak, kao što mnogi zagovornici čistoće tvrde u nedostatku boljih argumenata. Stvar je dosta individualna. Osobno, ne osjećam se niti manje vrijednim, niti većim niti manjim grešnikom, dobro je da sam upoznao obje strane.

Postoji i nešto što se zove bračna čistoća, a što ne uključuje samo vjernost nego i otvorenost životu, dakle zabranu kontracepcije. Taj je koncept dosta teško shvatiti jer je teološki pun kvaka, a da bi se živjelo tako, mislim da stvari treba dobro razumjeti.
upravo tu se mogu i ja pronaći.
iskusio sam život mladog čovjeka koji se nije obazirao na taj "poziv" odozgo (ne,ne mislim na svećenićki poziv,već na poziv da živim uz Boga,hehe),a nekih 4g sam živio čisto no ne potpuno,dok nisam unazad godinu dana pročešljao veći dio katekizma i neugodno se iznenadio po pitanju samozadovoljavanja.
mislim,ok je,nije bed živjeti bez tjelesnih "ugoda",čovjek je jako biće,na sve se navikne..

ali gledano iz kuta "hodanja",pa nemreš reć da to onda nema smisla.
ja znam tisuće načina na koji bi ako izuzmem seksualni dio,znao provoditi dio sa svojom partnericom,pa makar to bilo i do 30-te.
jest da bi bilo kušnji i žrtve,ali ako je dvoje spremno na to,vjerujem da se to može i mora moć izvesti.

kontracepcija u braku je isto grijeh,ali zašto koristiti nešto neprirodno ako se može prirodno jednostavno na druge načine spriječiti začeće ako nisu spremni oboje još na prinovu?


jeli grijeh u braku po starinski i prirodno samo "prestat"?


Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Samo što ljubav ne bira kad će se dogoditi.
A uvjeti za brak i ljubav su nešto sasvim različito.

Što će dvoje mladih koji se upoznaju s 20 godina, još su na faksu, nemaju primanja, nemaju riješeno stambeno pitanje, nemaju uvjeta za zajednički život?



Ne, već treba imati hrpu živaca, love i vremena, da bi se mogao adekvatno brinuti za veliki broj djece.

Dvoje ljudi koji oboje rade, te imaju relativno manja primanja to jednostavno ne mogu izvesti.

Znam jednu gđu koja se vodi time, mislim pretpostavljam, priča da je velika vjernica. Ima 5 djece.
Samo što je tu posrijedi: ona je liječnica, a suprug je neki poduzetnik, čini mi se.
upravo to!
dvoje mladih od 19g koji žive svoju vjeru iz dana u dan,a imam ih oko sebe podosta koji svjedoče svoju vjeru,ne smatraju to nečim teškim,dapače,dogode se padovi a onda mjeseci kušnje i ispovjedi,nije to problem,jer na kraju krajeva svaki puta se dignu jači.

par koji jako dobro znam,frend ima 23g a cura mu 21g,već su 3-4g u vezi,jednostavno toliko su aktivni u svojoj vjerskoj zajednici,na fakultetu,s prijateljima,da se jednostavno vidi njihova ljubav i bez tog seksualnog dijela.

svjedočio mi je tome kako se suzdržavaju oboje od pretjerivanja,nekog neprimjerenog dodirivanja koje bi vodilo težoj kušnji,jednostavno zadrže se na kratkim poljupcima,zagrle se u društvu,nemreš vjerovati koliko su nasmijani i jedno drugome pravi prijatelji,što u suštini muškarac prvo i osnovno treba postati ženi.

a za ovo u braku,i tu imam primjer gdje su roditelji u težoj situaciji,majka je čistačica,stari uzgaja nešto,nisam siguran šta,znači snalaze se s primanjima ispod 5-6 tisuća kuna mjesečno.
Pazi sad!
Imaju 6 djece!!!!
jedan završio faks,drugi završava drugi faks već,treći završava također faks,jedni su u srednjoj a drugi tek sad kreće u srednju...

snalaze se za svaku lipu koju mogu zaraditi,ne stanuju u zg na faksu,putuju svaki dan,eventualno ak je potrebno ostat u zg.

roditelji ih odgajaju tako da uvijek budu ono što žele biti ali u granicama prihvatljivosti.
ne dopuštaju starijima da samo gledaju mlađu braću kako srljaju u nešto,već i stariju djecu uče kako da se brinu o budućoj svojoj djeci kroz mlađu braću.

ma mislim,teško je to ovako opisati.
mislim da je teško bez primanja redovitih organizirati financije na jednog čovjeka,kamoli dvoje a da ne spominjem djecu.

nikako ne smije biti izlika za život u čistoći "ekonomska kriza" u svijetu,te da je najbolje "otići za svećenika",hah,to je loše.

Vjeru treba svjedočiti iz dana u dan,biti ono što Bog želi da budeš na njegovu sliku,ako padaš treba znati da ti pruža ruku da ustaneš,jer grijeh se osuđuje a ne čovjek koji ga je napravio.

evo mjesec dana mi prolazi otkako sam se zavjetovao,mislim stvarno da mi molitva daje snagu,tjera sve negativne i površne stvari iz misli i život mi je stvarno potpun!
__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:29.