Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2005., 13:23   #1
Burza, zdravstveno i ostale dileme

Prije gotovo 4 godine prijavila sam se na zavod za zapošljavanje nakon što sam prestala raditi u jednoj firmi. Na taj način sam dobila zdravstvenu iskaznicu (koja mi vrijedi još mjesec dana).

No, u međuvremenu, nedugo nakon što sam se prijavila na burzu, upisala sam fax, ali izvanredno, pa sam na burzi zamolila da me ne zovu radi posla dok studiram (naravno, socijalni prijevoz mi je bio jako bitan). Prije čini mi se 2 godine burza je promijenila način rada, pa su me fino zvali da se dođem odjaviti sa burze i da im vratim onaj kartončić jer, ako ne tražim posao, nemam što raditi na burzi, bila ja izvanredni student ili ne. Međutim, zdravstvena iskaznica još uvijek ostala kod mene.

Dan danas još uvijek ne radim, izvanredno studiram. Na burzu se još uvijek nisam niti probala prijaviti iako se nekoliko mojih poznanika bez problema prijavilo iako su izvanredni studenti i ne traže posao (uredno uz njihovo ime stave opasku "ne zvati za posao".

E sad, imam mnogo pitanja.

1. Da li se teoretski mogu prijaviti na burzu iako trenutno ne tražim posao (nisam niti probavala otkad su me "izbacili" sa burze)?
2. Tko je do sada plaćao moje zdravstveno osiguranje i što ću kad mi u prvom mjesecu istekne iskaznica?
3. Dobivam sa raznih strana informacije da dokle god sam prijavljena na zdravstveno, a niti radim, niti sam na burzi, kad se zaposlim, morat ću podmiriti sve račune posjeta doktorici iz ovog razdoblja kad sam bila nezaposlena i kad nisam na burzi. Jel to istina i o čemu se zapravo radi?

Hvala unaprijed na svim informacijama
seagirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2005., 12:15   #2
Dajte, molim vas.... netko....bilotko.....
seagirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2005., 17:12   #3
Quote:
seagirl kaže:
Dajte, molim vas.... netko....bilotko.....
Evo, kad tako lijepo molis...

Nisam strucnjak za ovo podrucje ali evo ti moje misljenje

1. mozes se prijaviti na burzu samo nemas pravo na naknadu za nezaposlene

2. kad ti istekne iskaznica jednostavno se javis na zdravstveno i produzis je

3. nikakve racune ne moras podmiriti jer imas vazece zdravstveno. Platiti moraju oni koji se nisu prijavili u zakonskom roku od mjesec dana od prestanka osiguranja po nekoj drugoj osnovi (zavrsetak radnog odnosa ili skolovanja)

syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2005., 17:51   #4
Ti si zdravstveno osigurana kao nezaposlena osoba. Da bi to bila, uopće ne moraš biti prijavljena na zavodu za zapošljavanje (nekada je to bio uvjet). To što ti ističe knjižica ne znači da ti ističe zdravstveno. Zdravstveno nikada ne istječe, samo se mijenja oblik osiguranja. Tebi se u ovom slučaju ništa ne mijenja. Samo zamijeni iskaznicu, i kloni se što dalje od biroa - on ti je potpuno nepotreban.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 13:27   #5
Hvala na odgovorima.

Ako još netko ima neku pouzdanu i drugačiju informaciju od ovdje iznesenih, molim vas da to podijelite samnom jer sam trenutno vrlo nemirna oko ovih stvari otkad me poznanica splašila sa nekim konstatacijama (u koje ni sama nije dovoljno upućena, ali meni dovoljno da se zabrinem).
seagirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 16:46   #6
Ništa ne brini.
100% sigurno, provjereno iz prve ruke!
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 23:57   #7
Slažem se s gore napisanim, nemaš nikakvih problema sa zdravstvenim, a zavod je ionako prepun ljudi koji su prijavljeni i uopće ne traže posao, hoće li te netko s time zazati na kraju samo ovisi o tvome savjetodavcu, a uostalom, po novome su bili uvleli i dva različita termina, nezaposlene i tražitelje posla, ako se što nije mijenjalo, ti spadaš u tražitelje jer si izvanredni student ali to ne umanjuje tvoja ostala prava. tamo ima hrpa glupih propisa tipa da u obrascu trebaš napisati i neke određene sate kada si sigurno kod kuće ako te zovu ali toga se zaista nitko ne pridržava. I točno da samo trebaš promijeniti iskaznicu, ako ti ne bude gotova odmah imat ćeš privremeno onaj papir koji je zamjenjuje ali nikako ne ostaješ bez zdravstvenog.
 
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 11:37   #8
Ajd fala Bogu... Baš sam odahnula.



Ne pada mi na pamet prijavljivati se na burzu dok ne završim fax jer, ako na burzi smijem biti samo ako tražim posao, meni će ga sigurno ponuditi.

Doduše, zato su me i izbacili. Zvali su me da mi ponude posao, kad sam ja po neznam koji put rekla da ne mogu, rekli mi da dođem i pokupim svoje prnje.
seagirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2005., 15:22   #9
Quote:
syrius1 kaže:
Evo, kad tako lijepo molis...

3. nikakve racune ne moras podmiriti jer imas vazece zdravstveno. Platiti moraju oni koji se nisu prijavili u zakonskom roku od mjesec dana od prestanka osiguranja po nekoj drugoj osnovi (zavrsetak radnog odnosa ili skolovanja)

meni su studentska prava istekla 15.10.,ali se nisam ispisala sa faksa(proslo je vise od mjesec dana). znaci sad nisam osigurana. da li ja sad kad se idem prijavit za zdravstveno moram podmirit ikakve troskove ili tek ako mi se nesto (ne daj boze) dogodi pa onda placam troskove lijecenja?

please razjasnite mi,nije mi bas previse jasno...
__________________
You don't wanna party then your ass gotta go
ziky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2005., 19:30   #10
Ništa ti ne trebaš platiti, sve dok ne budeš trebala liječničke usluge. Tada ćeš jako skupo plaćati kao neosigurana osoba, zbog neupućenosti.
Trebala si se u toku od 30 dana od isteka statusa redovnog studenta prijaviti u HZZO, gdje bi te osigurali kao nezaposlenu osobu (ne moraš se prijaviti na biro!). Nezamislovo mi je da ostaneš neosigurana, pa imaš samo jednu opciju - zaposliti se, bilo fiktivno ili stvarno. Dovoljno je ostvariti jednu uplatu iz obveznog doprinosa za zdravstveno osiguranje (u prijevodu, moraš primiti jednu plaću i poslodavac mora uplatiti zdravstveno i mirovinsko). No, nakon što daš ili dobiješ otkaz, imaš 30 dana za prijaviti se HZZO-u, ili si opet na početku. No, ne vjerujem da čaš opet napraviti istu grešku.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 16:34   #11
hvala na odgovoru;posao (s prijavom) je na pomolu, nadam se da mi se u medjuvremenu nista nece desit...a i kazu da Bog cuva budale...
__________________
You don't wanna party then your ass gotta go
ziky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 00:55   #12
Ko ti je reko da nemreš bit na burzi i bit izv.student ti je lagao. Ja sam izv.student (prava),u kutiji sam sa gimnazijalcima i žena mi zna da sam studoš i rekla je da me neće onda zvat nizašta. Moj savjet je da se odeš opet prijavit i ako ti opet to neko veli reci mu da ti pokaže u pravilniku/zakonu gdje izričito piše da izv.student NE MOŽE bit na burzi. Btw,ako su te davno sterali,velka je vjerovatnost da ti se i taj glupi savjetnik promjenil (meni je već 3x,s tim da jednog nisam ni vidla). To ti govorim jer moraš se prijavit zbog zdravstvenog-ak nisi prijavljena,kolko ja znam,nemaš ga. Bar je tak prije bilo. Naime,znam jednu curu koja se nije prijavila pa kad je morala vadit slijepo crijevo su ju uzeli pod iskaznicu od stare. Ak će te neko probat muljat,ne daj se. Ak nisi zaposlena,imaš pravo tam bit.
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 00:58   #13
Btw,znam curu koja radi u zavodu za zdr.osig. (pravnica) pa ju mogu pitat ako hoćeš kaj je s tim osiguranjem.
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 01:42   #14
Quote:
ambasadorica kaže:
Ko ti je reko da nemreš bit na burzi i bit izv.student ti je lagao.
Da - ne možeš biti nezaposlen i redovan student, ali ako si izvanredan, tj. plaćaš studij, nema nikakve prepreke.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 12:14   #15
Quote:
ambasadorica kaže:
Ko ti je reko da nemreš bit na burzi i bit izv.student ti je lagao. Ja sam izv.student (prava),u kutiji sam sa gimnazijalcima i žena mi zna da sam studoš i rekla je da me neće onda zvat nizašta. Moj savjet je da se odeš opet prijavit i ako ti opet to neko veli reci mu da ti pokaže u pravilniku/zakonu gdje izričito piše da izv.student NE MOŽE bit na burzi. Btw,ako su te davno sterali,velka je vjerovatnost da ti se i taj glupi savjetnik promjenil (meni je već 3x,s tim da jednog nisam ni vidla). To ti govorim jer moraš se prijavit zbog zdravstvenog-ak nisi prijavljena,kolko ja znam,nemaš ga. Bar je tak prije bilo. Naime,znam jednu curu koja se nije prijavila pa kad je morala vadit slijepo crijevo su ju uzeli pod iskaznicu od stare. Ak će te neko probat muljat,ne daj se. Ak nisi zaposlena,imaš pravo tam bit.
Quote:
ambasadorica kaže:
Btw,znam curu koja radi u zavodu za zdr.osig. (pravnica) pa ju mogu pitat ako hoćeš kaj je s tim osiguranjem.
Ako je sve ovo bilo meni, zahvaljujem na odgovoru i trudu pa ću još jednom objasniti ovo što se tiče burze.

Naime, izvanredno studiram 4 godine. Na burzu sam se prijavila prije 5 godina, sve je bilo u roku od 30 dana od kad sam prestala raditi u jednoj firmi. Tada sam, na osnovi burze, dobila zdravstveno osiguranje (koje se tada nije niti moglo dobiti ako nisi prijavljen kao nezaposlen na burzi - koliko je meni poznato). Od tada do danas osnova mojeg zdravstvenog nije mijenjana (nit sam se u međuvremenu zaposlila niti se išta promijenilo).

Prije kojih godinu i pol do dvije su mi po drugi ili treći put ponudili da se javim u jednoj firmi na natječaj za posao, ali sam odbila jer sam (otkad sam na burzi) molila da mi ne javljaju za posao jer sam izvanredni student. No, upravo tada su mi rekli da na burzi ne mogu više biti ako ne tražim posao (tada je burza promjenila način rada, uvedeni savjetnici i sve ostalo).

Trenutan status je da, iako sam pred kraj faxa, još uvijek ne tražim posao i nemam neku pretjeranu potrebu biti na burzi (osim ako je prijevoz i zdravstveno u pitanju). Pa, s obzirom da su me zadnji put "potjerali" jer ne mogu biti na burzi ako ne tražim posao, nisam se više niti pokušavala prijaviti. No, kad uskoro diplomiram, kanim se prijaviti.

E sad. Ne znam na temelju čega sam ja osigurana? Tko financira moje zdravstveno osiguranje? Država?
Koliko dugo mogu biti tako osigurana?

I ono najvažnije. Jedna poznanica mi je stavila nekakvu bubu u uho o plaćanju svih računa za posjete doktoru i ostalo kad se zaposlim tj. kad osnova za moje zdravstveno osiguranje postane radni odnos. Događa li se to ikad i u kojim slučajevima?

Eto, malo je komplicirano, ali totalno sam neupućena (zapravo sam poprilično zanemarila ovaj dio u mom životu dok nisam primijetila da mi ističe iskaznica pa sam se malo zamislila o tom mom osiguranju....)

Hvala
seagirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2005., 19:14   #16
Talking

zeno gdje ti zivis, pa ja sam upucenija od tebe
dakle prije jedno par godina te dvije institucije su se odvojile i nemaju veze jedna sa drugom
tko to placa - mi, ti jednog dana kad se zaposlis

tj. na zavodu za zaposljavanje mozes biti prijavljena kao:
1. nezaposlena
2. trazitelj zaposlenja (tako nekako se to zove)

ad.1. se prijavljuje na zdravst. i osim zdrav. knjizice ima jos jednu koja mu je do sada omogucavala oslobodenje od participacije (kao nezaposl. osobi blabla, do sada jer mislim da ce se to ukiniuti)

ad.2. je prijavljena na bur. medutim nema nikakvih prava ali ni obveza prema burzi
na zdravst. dobiva zdr.knjizicu, ali ne i onu drugu (vidi obj.pod ad.1)

__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 01:15   #17
Cura iz HZZOa kaže da će ti zdravsveno i dalje vrijedit jer nisu više povezani sa burzom (to je neko gore već i napiso) ali da za svaki slučaj odeš pitat (u HZZO).
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 20:02   #18
evo još jedna budala! ja sam se prebacila na izvanredni studij u 10.mj prošle godine, neupućena izgubila rok od 30 dana za prijavu i sad zdravstveno nemam. Sad, trebam nekoga tko je dobio zdravstveno na shemu kućne pomoćnice, dakle netko vas prijavi da radite kod njega na određeno vrijeme. Dakle, ako je netko to uspio da mi kaže gdje i šta trebam ići, ispuniti, platiti i sl. Koliko je u biti minimum dana kojih bi trebala biti prijavljena pa da nekon odjave opet mogu dobiti rok od 30 dana i tak dalje. Dosta mi je hitno.. Hvala puuuno!
tammyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 00:11   #19
Quote:
tammyy kaže: Pogledaj post
evo još jedna budala! ja sam se prebacila na izvanredni studij u 10.mj prošle godine, neupućena izgubila rok od 30 dana za prijavu i sad zdravstveno nemam. Sad, trebam nekoga tko je dobio zdravstveno na shemu kućne pomoćnice, dakle netko vas prijavi da radite kod njega na određeno vrijeme. Dakle, ako je netko to uspio da mi kaže gdje i šta trebam ići, ispuniti, platiti i sl. Koliko je u biti minimum dana kojih bi trebala biti prijavljena pa da nekon odjave opet mogu dobiti rok od 30 dana i tak dalje. Dosta mi je hitno.. Hvala puuuno!
...to sam vec napisala na jednom slicnom topicu,ja sam imala isti slucaj kao i ti s prebacivanjem s tim da sam zakasnila par dana od onih dopustenih mjesec pa su mi nekako progledali kroz prste,u zadnji cas...meni je receno da te netko treba zaposlit i prijavit na samo par dana,doslovce dva tri dana da opet dobijes pravo prijave na burzu...posto su me primili i nisam morala ic "prisilno" radit,drugi dio pitanja neznam...meni je zenska na salteru 1 sve objasnila u vezi s prijavom pa i to u vezi posla pa tam pitash.
sanjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 10:39   #20
Majko mila al je ova tema stara ali odlicna... eto i ja nabasao na slican problem...

za desetak dana mi pocinju predavanja na faksu... upisah redovno za varazdin i zanima me sta sada trebam radit sa burzom? prijavljen sam 2 godine... sta sada?

1.) dodjem tamo i kazem upisao sam faks redovno i odjavljujem se? (malo su bahati tamo pa me zanima kak drukcije da im kazem )

2.) da li gubim zdravstveno?

3.) novcanu pomoc nisam trazio pa nisam nista ni duzan... jel tako?

4.) imam njihov "socijalni" pokaz koji nisam niti jednom upotrijebio... sta s tim? u smece nadam se?

molim bilo koga da mi odgovori na ova pitanja i zahvaljujem se 1000 puta...
Ivica:D is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:50.