Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2017., 21:44   #5701
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Nije mi se otvorio ovaj link, ali u našem zdravstvu, koliko mi je poznato, nitko ne radi biomarkere u slučaju psihičkih bolesti. To se više dijagnosticira onako po slobodnoj procjeni psihijatra. Pri čemu su neki sposobniji dijagnostičari, ali ima nažalost i onih drugih.
Mogu li se biomarkeri za psihičke bolesti makar privatno vadit negdje u RH?

Što ako neka osoba misli da nije skroz duševno bolesna, ali je dovoljno bolesna da bi se to njeno psihičko stanje moglo odraziti na biomarkere. Ili da je neki nepoznati fiziološki problem urzok njenog bolesnog psihičkog stanja, a taj fiziološki problem se može uočiti jedino specifičnim biomarkerima?

A psihijatar joj nije dijagnosticirao nikakvu ozbiljniju duševnu bolest?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:50   #5702
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Mogu li se biomarkeri za psihičke bolesti makar privatno vadit negdje u RH?

Što ako neka osoba misli da nije skroz duševno bolesna, ali je dovoljno bolesna da bi se to njeno psihičko stanje moglo odraziti na biomarkere. Ili da je neki nepoznati fiziološki problem urzok njenog bolesnog psihičkog stanja, a taj fiziološki problem se može uočiti jedino specifičnim biomarkerima?

A psihijatar joj nije dijagnosticirao nikakvu ozbiljniju duševnu bolest?
Ti se to ovako iz sporta raspituješ ili silom želiš psihijatrijsku dijagnozu?

Ako psihijatra ne uspiješ onime što mu ispričaš uvjeriti da si duševno bolestan, onda najvjerojatnije nisi.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:58   #5703
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ti se to ovako iz sporta raspituješ ili silom želiš psihijatrijsku dijagnozu? .
Niti jedno, niti drugo. Pitam isključivo iz intelektualne radoznalosti. Jer sam se u međuvremenu sjetio da bi biomarker za shizofreniju mogao biti spoj LSD-25 kojeg mozgovi shizofreničara spontano proizvode. Samo što, koliko znam, LSD-25 se brzo raspada pa ga je teško testirati krvnim testovima.

K tome shizofreničari mogu redovito treptati očima i mozgovi im imaju manje komore nego mozgovi zdravih ljudi.

Ali ovo su tek dijelovi slagalice. Netko ne mora imati ovo što sam naveo, a svejedno ispoljavati simptome shizofrenije.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 22:08   #5704
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Nije mi se otvorio ovaj link, ali u našem zdravstvu, koliko mi je poznato, nitko ne radi biomarkere u slučaju psihičkih bolesti. To se više dijagnosticira onako po slobodnoj procjeni psihijatra. Pri čemu su neki sposobniji dijagnostičari, ali ima nažalost i onih drugih.
tako je, i po tome se između ostaloga psihijatrija razlikuje od ostalih grana medicine. Ništa se ne može izmjeriti na klasičan način, već se dijagnoza i terapija određuju iz toga kako pacijent djeluje i razgovara s psihijatrom.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 22:17   #5705
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
tako je, i po tome se između ostaloga psihijatrija razlikuje od ostalih grana medicine. Ništa se ne može izmjeriti na klasičan način, već se dijagnoza i terapija određuju iz toga kako pacijent djeluje i razgovara s psihijatrom.
U razvijenom svijetu koriste i egzaktnije metode, ali kod nas je to još uvijek SF.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 17:42   #5706
Sjetite se svih shizofreničara...

..koji su sami i usamljeni, koji su se razveli zbog bolesti, kojima su djeca oduzeta, koji žive u bijedi na socijali ili od invalidnine, koji žive u domovima za psihičke bolesnike i onih...koji nisu svjesni što se s njima događa ni gdje su ni tko su, koji ne mogu 2 riječi smislene izgovoriti i bolest ih je u potpunosti preuzela...i sjetite se onih koji su se nažalost ubili..

Znam da to sve može zadesiti i druge ljude s nekim drugim problemima, ali gro je onih koji spadaju baš u ovih 1 % svjetske populacije, kolika je prosječna epidemiologija shizofrenije. I ja sam 1 od 100, također..
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 18:29   #5707
Upadam na temu,al me zanima jer sam imala iskustva raditi u domovima prvo sa djecom u pubertetu kod kojih se šizofrenija počela budit ,a onda i kod odraslih

Zanima me koliko dugoročno lijekovi pomažu da se koliko toliko normalno živi ,ja sam primjetila da su ovi ljudi sa kojima sam radila skroz otupili i baz ikakve emocije ,ni ne pričaju skoro pa ništa ,a nisu toliko stari i užasno je vidit da su na kraju tako mladi u instituciji završili
Mislim neki od njih su završili i faks ,nadprosječne inteligencije i sve pa su tako završili ,bilo mi je to tužno vidit
Nevera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 19:07   #5708
Quote:
Nevera HC kaže: Pogledaj post
Upadam na temu,al me zanima jer sam imala iskustva raditi u domovima prvo sa djecom u pubertetu kod kojih se šizofrenija počela budit ,a onda i kod odraslih

Zanima me koliko dugoročno lijekovi pomažu da se koliko toliko normalno živi ,ja sam primjetila da su ovi ljudi sa kojima sam radila skroz otupili i baz ikakve emocije ,ni ne pričaju skoro pa ništa ,a nisu toliko stari i užasno je vidit da su na kraju tako mladi u instituciji završili
Mislim neki od njih su završili i faks ,nadprosječne inteligencije i sve pa su tako završili ,bilo mi je to tužno vidit
Kod većine lijekovi pomažu, ali jedan određeni dio bolesnika ima takvu prognozu gdje se bolest kao požar širi i lijekovi su tu slabo učinkoviti. Ili su doze da bi pokupile te simptome tolike da su nuspojave od njih teške kao sama bolest ili čak i gore od toga. I, također, jedan dio bolesnika koji bi relativno normalno mogli funkcionirati završe nažalost kao teški slučajevi jer svaki put kad im bude bolje prekinu terapiju, a bolest se onda vrati, i to redovito u jačem obliku. Negdje sam naišao na podatak da 20% shizofreničara se potpuno oporavi, i ne moraju uzimati lijekove, 70% mogu uz doživotnu terapiju relativno normalno funkcionirati, a 10% ne mogu niti uz lijekove i ovisni su o drugim ljudima, ili su smješteni u institucije. Ti si vjerojatno radila sa slučajevima iz ove skupine od 10% pacijenata.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 17:26   #5709
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Negdje sam naišao na podatak da 20% shizofreničara se potpuno oporavi, i ne moraju uzimati lijekove
Zar nije to onda samo psihoza ako uspjevaju bez lijekova?
__________________
neomu neomu neomu neomu
ConquerTheWorld is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 17:53   #5710
Quote:
ConquerTheWorld kaže: Pogledaj post
Zar nije to onda samo psihoza ako uspjevaju bez lijekova?
Riječ psihoza ima više značenja. Može označavati skupinu psihičkih bolesti gdje spadaju shizofrenije, bipolarni poremećaj i psihotična depresija,
zatim vrstu bolesti koja se zove akutna psihoza, ili pak jednostavno psihotičnu epizodu u sklopu neke bolesti npr. shizofrenije.
U pravilu se nakon prve psihotične epizode ne daje odmah dg. shizofrenije, već nakon 2. ako se vrati. Tako da netko može dobiti i zadržati dg. akutne psihoze, a radi se o shizofreniji zapravo. A ako se 2 puta ponovi psihotična epizoda koja i nije tako teška dobije se dg. shizofrenije. To su te cake u dijgnosticiranju tako da se ne zamaram previše dijagnozama.
Ako netko ima lakši oblik shizofrenije može se dogoditi da nakon 5 ili 10 godina se skine s lijekova, samo to je tek 1/5 pacijenata.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 14:09   #5711
Quote:
Nevera HC kaže: Pogledaj post
Upadam na temu,al me zanima jer sam imala iskustva raditi u domovima prvo sa djecom u pubertetu kod kojih se šizofrenija počela budit ,a onda i kod odraslih

Zanima me koliko dugoročno lijekovi pomažu da se koliko toliko normalno živi ,ja sam primjetila da su ovi ljudi sa kojima sam radila skroz otupili i baz ikakve emocije ,ni ne pričaju skoro pa ništa ,a nisu toliko stari i užasno je vidit da su na kraju tako mladi u instituciji završili
Mislim neki od njih su završili i faks ,nadprosječne inteligencije i sve pa su tako završili ,bilo mi je to tužno vidit
Ovo mi je baš upalo u oči što si napisala. Inače samo s vremena na vrijeme pročitam nove postove na ovoj temi. Moja najbolja prijateljica ima šizofreniju i autizam (navodno najblaži oblik autizma), i nju su lijekovi otupili skroz. Ali s obzirom da su njezini roditelji jako dugo ignorirali njezino stanje, od malih nogu su ignorirali njezino ponašanje koje je bilo i više nego očito, kad je "pukla" prije nekoliko godina u srednjim 20-tima onda je vrag odnio šalu pa su je nakljukali psihijatri i kojekakvi doktori svim mogućim tabletama. Ona je danas isto pod tabletama i njezin pogled je prazan, reakcija na ništa ni nema skoro, teško joj se izraziti, ona je sama svoja žrtva i koliko god mi filozofirali o tome da li se nekome sa takvim dijagnozama može pomoći ili ne.... ah, teško mi je to za reći ali ne. Jer nitko od nas ne zna kako je nekome u njegovoj koži, možeš pomoći samo da budeš podrška i da trzaš na svaku i najmanju promjenu njihovog raspoloženja ili ponašanja jer je to u slučaju moje frendice bilo ključno! Na taj način joj se spasio život.

I prije nego me netko nadobudan razapne jer sam rekla da "njima" nema pomoći, to ne znači da treba dići ruke od njih, već da oni nikad neće biti normalni. Ružno zvuči ali je apsolutno istina.
__________________
...eye for an eye makes the whole world blind...
sfingaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 14:10   #5712
I ako mi netko može što banalnije objasniti razliku između šizofrenije i autizma, bila bih neopisivo zahvalna! Konkretno me zanima taj autizam...
Gledala sam neke videe na YouTube-u sa djecom koja navodno pokazuju znakove autizma ali ja ništa čudno ne primjećujem :-/
__________________
...eye for an eye makes the whole world blind...
sfingaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 18:05   #5713
Quote:
sfingaaa kaže: Pogledaj post
već da oni nikad neće biti normalni.
prićaš gluposti.
Vordas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 18:56   #5714
Nije mi jasno sta je pojam normalnosti

Normalni ljudi su po mojim kriterijima dosadni, upoznala sam shizofreničarke koje su mi bile interesantnije za popit kavu, iako po drustvenim standardima one se nisu udale, nisu rodile, al su obje umjetnice i zanimljive radove crtaju i također kuze meduljudske odnose, a to sta ona vjeruje u neke svoje filmove, nek vjeruje.

Moje iskustvo je bilo pozitvno s njih dvi.

Ova dijagnoza ima vise stupnjeva i drukcija je od osobe do osobe.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 18:58   #5715
Ljudi su dvolicni.

Drustveno prihvaceno je uzimat LSD, GLJIVE, bombone

A kad ljudi dobiju shizu i imaju halucinacije , onda šok i nevjerica.

2017. Je , malo manje predrasuda, jer danas nemaa shizu, mozda ces sutra imat psihozu il shizu il nes trece.

Moja teorija je da ljudski mozak kako je neistrazen. Ljudi koji imaju shizu imaju aktiviran dio svijesti koji neki nemaju....
tako da moje neko misljenje da su ti ljudi napredniji od nas ostalih koji nemamo halucinacije.

Posebno gledala san crteze na netu jedne shizofrenicarke i zenska je crtala sta sve vidi i stcarno mi djeluje ko neki paralelni svemir.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 19:15   #5716
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Ljudi su dvolicni.

Drustveno prihvaceno je uzimat LSD, GLJIVE, bombone

A kad ljudi dobiju shizu i imaju halucinacije , onda šok i nevjerica.

2017. Je , malo manje predrasuda, jer danas nemaa shizu, mozda ces sutra imat psihozu il shizu il nes trece.

Moja teorija je da ljudski mozak kako je neistrazen. Ljudi koji imaju shizu imaju aktiviran dio svijesti koji neki nemaju....
tako da moje neko misljenje da su ti ljudi napredniji od nas ostalih koji nemamo halucinacije.

Posebno gledala san crteze na netu jedne shizofrenicarke i zenska je crtala sta sve vidi i stcarno mi djeluje ko neki paralelni svemir.
e jesi dobra. vidi se da imaš spličanski đir. eeee jebate ti spličani stalno pričaju gluposti. Stalno forca, forca, forca.
Vordas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 18:10   #5717
ma ne znaju psihijatri ništa.oni proizvoljno postavljaju dijagnoze.i jako su subjektivni. najlakše im je čovjeka proglasiti ludim. gledaju te s visoka a oni sami vjerojatno nisu čisti u glavi.kako bi bilo da ja nekog psihijatra pitam "doktore,jeste li vi psihički bolesni?" ako je zdrav mislim da bi ga to pitanje samo iznenadilo,možda bi to shvatio kao laganu provokaciju a ako je i sam psihički bolestan,e onda mislim da bi to pitanje doživio kao jako bolan podražaj i da bi eventualno reagirao histerično i agresivno. ako ne postoje biomarkeri za psihičke bolesti,ako se dijagnoza ne može postaviti na temelju nalaza,vađenja krvi,snimanja mozga-onda se treba zapitati može li se uopće govoriti o toj vrsti bolesti ili je cijela ta priča mistifikacija zapravo.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 19:44   #5718
Borim se sa depresijom već više od desetljeća, ali očito na krivi način.
Ili pravog načina nema,jer bojim se da se depresija urezala u moju psihu kao crta karaktera.
Dijagnozu shizofrenije nosim pak zadnjih 8 godina.
Nemam snage za nikakvu psihoterapiju, jedino mi lijekovi preostaju, a trenutno sam bez AD-a već više od 3 tjedna.
Navečer ne mogu zaspati sve do jutra, zatim prespavam dio dana kad bih trebao obaviti najvažnije stvari, između ostaloga i kontrolu kod psihijatra.
Jeste li ikad došli u to stanje, da vam je teško obaviti osnovne stvari, tipa redivto jesti, održavati higijenu, otići kod doktora?
Obaveze na faxu još teže obavljam, trenutno imam nešto novaca pa ne moram raditi hvala Bogu.
Samoća me isto ubija.
Možda bih trebao u bolnicu, na hospitalizaciju. U Vrapču je katastrofa, bijah 7 puta.
Dokle više, pitam se Ne vidim izlaz.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 20:10   #5719
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Borim se sa depresijom već više od desetljeća, ali očito na krivi način...
Meni se cini da ti previse hoces odjednom. Cisto gledano sa strane, trebao bi napraviti strukturu u svom zivotu. Mozda da sednes i napravis plan napismeno i da pokusas da ga se drzis. Na primer:
Ujutru: umiti se, istusirati se, oprati zube.
Onda stavis krstic ispod svega sto si uradio. Tako isto za u toku dana, posle podne, uvece i slicno. Pred spavanje onda pogledas da si ipak napravio mali napredak, jer si uveo red u svom zivotu. Nateraj se i kada te mrzi da uradis bar najosnovnije stvari. Pocni sa licnom higijenom, onda uzmi pospremi kupatilo. Tamo pretpostavljam nije toliko veliki vasar kao u dnevnoj sobi. Strpaj prljav ves u korpu ili kesu, obrisi police, kadu, pod. To nije previse posla, a garantujem ti da ces se odlicno osecati posle toga. Sutra, na primer, odvoji prljav ves na beli, sareni ili kako ga vec odvajas. Stavi ga u razlicite kese i pospremi predsoblje. Ostatak vremena mozes raditi nesto sto ti je interesantno i zabavno, jer si uradio nesto korisno za danas. Tako napravi plan za svaki dan i drzi ga se, stavi krstice kada nesto uradis, onda imas crno na belo da polako radis pravu stvar i da sredjujes svoj zivot. To ide postepeno, ali istraj u tome. Onda sredjuj druge oblasti svog zivota, razmisli sta i kako sa studijama. Ako zivis stihijski, neces imati uspeha, jer to si i do sada radio, pa nije nista bilo bolje. Zato moras nesto promeniti. Pokusaj sa ovim, u svakom slucaju, nece ti biti na stetu.
AlessandraB is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 21:52   #5720
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
Borim se sa depresijom već više od desetljeća, ali očito na krivi način.
Ili pravog načina nema,jer bojim se da se depresija urezala u moju psihu kao crta karaktera.
Dijagnozu shizofrenije nosim pak zadnjih 8 godina.
Nemam snage za nikakvu psihoterapiju, jedino mi lijekovi preostaju, a trenutno sam bez AD-a već više od 3 tjedna.
Navečer ne mogu zaspati sve do jutra, zatim prespavam dio dana kad bih trebao obaviti najvažnije stvari, između ostaloga i kontrolu kod psihijatra.
Jeste li ikad došli u to stanje, da vam je teško obaviti osnovne stvari, tipa redivto jesti, održavati higijenu, otići kod doktora?
Obaveze na faxu još teže obavljam, trenutno imam nešto novaca pa ne moram raditi hvala Bogu.
Samoća me isto ubija.
Možda bih trebao u bolnicu, na hospitalizaciju. U Vrapču je katastrofa, bijah 7 puta.
Dokle više, pitam se Ne vidim izlaz.
Slicno. Oko 5 ujutro zaspem pa oko 14-15 ustajem. Da mi barem sizofreniju hoce puknut i da me posalju na komisiju pa da dobijem neko primanje. Ubija me sto nemam nikakvog svog licnog primanja, a za rad nisam jer nisam dobro, a ni uslova nemam za neki svoj posao samostalan.
__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:51.