Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2008., 04:23   #81
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
Postignuće Binaha je postignuće Briaha. U Zlatnoj Zori su smatrali da to ljudi ne mogu da postignu. Recimo u chartovima koje je Mathers davao stoji da je on 7=4, a Tajni Majstori u ime kojih je chart izdavan su bili 8=3. Crowley se podigao na srepen Binaha, do tada je verovano da je to nemoguće. To postignuće znači uništenje ljudskosti i ostanak samo onog Božanskog u čoveku. Zato ako vam neko tvrdi da imapostignuće Binaha onda ne pričate višesa običnim ljudskim bićem, već sa nekim ko vam govori iz Rajskog Vrta
Ne govorim iz rajskog vrta i ne verujem da imam postignuca Binaha,
ali da sam bio u Binahu bio sam,
a da sam bio u Keteru, i tamo sam bio.

Ja mislim da je u danasnje vreme tamo dospeti lakse nego ranije jer se istanjio zid koji deli ovaj od ostalih svetova,
ali pre toga, potrebno je uspostaviti prijateljsku vezu sa duhovnim vodicem
i dobiti blagoslov arhandjela Sandalphona.

Infrastruktura za prelaz iz jedne sefire u drugu postoji jos pre pojave coveka,
spremna je da primi na hiljade ljudi od jednom,
ali je ona uvek ispunjavala tu svrhu da prima jednog po jednog.

Ja imam jos mnogo toga da dodam po ovom pitanju,
ali jednom drugom prilikom i to na osnovu toga kako se razvija ova sjajna tema.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 08:21   #82
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
Eeee... možda je i ništA. Ili niŠta. Ups, ovo zadnje čak miriše na tajnu
ni-ShT-a
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes

Zadnje uređivanje Baphomet : 14.10.2008. at 08:38.
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 09:16   #83
Quote:
300 kaže: Pogledaj post
može mi netko ukratko objasniti tko ili što je Choronzon...demon ili?

Choronzon je čuvar bezdana, onaj kojega je navodno Aleister Crowley pobijedio u velikoj pustinjskoj avanturi u Alžiru, 1909. godine.
A što je Bezdan, to ću prepustiti drugima da ti pojasne jer to je filozofski ali i magijski pojam. Spominje se čak i u Bibliji.

Zadnje uređivanje CentraPunkt : 14.10.2008. at 09:24.
CentraPunkt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 10:36   #84
Quote:
CentraPunkt kaže: Pogledaj post
Choronzon je čuvar bezdana, onaj kojega je navodno Aleister Crowley pobijedio u velikoj pustinjskoj avanturi u Alžiru, 1909. godine.
A što je Bezdan, to ću prepustiti drugima da ti pojasne jer to je filozofski ali i magijski pojam. Spominje se čak i u Bibliji.
hvala na objašnjenju...
300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 10:39   #85
Quote:
300 kaže: Pogledaj post
hvala na objašnjenju...
Os Abysmi vel Daath...
CentraPunkt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 11:57   #86
Quote:
LJUBAWOLJA kaže: Pogledaj post
Telema Lave!

Ne bi se drznuo raspravljati o Vrhovnoj Trijadi, pogotovo ne o svim mogućim načinima njenog postignuća.

Ali, znam da su uvid i postignuće dvije različite stvari.

Uvid prikazuje "trenutno" stanje stvari kao i proricanje, i već sljedeće sekunde lepet leptirovih krila na sjevernom polu može sve promijeniti.

A i ne mora.

Postignuće je trajno, ono što jesi jesi, ono što ćeš biti, biti ćeš.

U tim stvarima moraš vjerovati svojoj intuiciji, tj. svome SAČ-u, jer nitko od nas smrtnika NE MOŽE znati što je za tebe dobro, što je tebi potrebno, ili što ti trebaš ili ne trebaš učiniti.

Kolegij o Vrhovnoj Trijadi se odnosi samo na Tebe i tvog SAČ-a, i nikoga trećeg...

Nitko osim Tvojeg Anđela nije kompententan da odgovori na pitanje koji si meni uputio...

No, to je opet samo moje mišljenje...

Agape Zmaju!
Sve sam postigao sam, bez pomoci zive ljudske reci, ali uz ogromnu podrsku duhovnih vodica i andjela.

Razlicita ucenja bile su mi samo smernice a cesto i prepreka na putu,
jer su bila previse natrpana intelektualizmom.

Intelekt moze da bude fina fasada,
ali ako u knjigama nema nista drugo do intelekta,
onda je to stivo suvo i bezvredno.

Ima zato mnogo bezvrednih dela koja se bave duhovnoscu.
Jadna duhovnost sa takvim duhovnjacima.

Crowly-ja izuzetno postujem.
To sto sam procitao od njega jeste izuzetno.

Ali,
ja sam isao i dalje moram ici sam.

U tom mom samotnom putu, volim kada vidim da sam sreo nekog ko zna put poput tebe Ljubawolja.

Svetlost i mir.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 12:46   #87
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Ne govorim iz rajskog vrta i ne verujem da imam postignuca Binaha,
ali da sam bio u Binahu bio sam,
a da sam bio u Keteru, i tamo sam bio.

Ja mislim da je u danasnje vreme tamo dospeti lakse nego ranije jer se istanjio zid koji deli ovaj od ostalih svetova,
ali pre toga, potrebno je uspostaviti prijateljsku vezu sa duhovnim vodicem
i dobiti blagoslov arhandjela Sandalphona.
nekog demona svijeta u kojeg ideš svakako!
a ti veliš da moramo pitati malog od ovog svijeta da nam da naše tijelo?
a onda je to Yog Sototh, Sotona osobno, vladar oblika.
Gurdjieff is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 12:51   #88
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Sve sam postigao sam, bez pomoci zive ljudske reci, ali uz ogromnu podrsku duhovnih vodica i andjela.

Razlicita ucenja bile su mi samo smernice a cesto i prepreka na putu,
jer su bila previse natrpana intelektualizmom.

Intelekt moze da bude fina fasada,
ali ako u knjigama nema nista drugo do intelekta,
onda je to stivo suvo i bezvredno.

Ima zato mnogo bezvrednih dela koja se bave duhovnoscu.
Jadna duhovnost sa takvim duhovnjacima.

Crowly-ja izuzetno postujem.
To sto sam procitao od njega jeste izuzetno.

Ali,
ja sam isao i dalje moram ici sam.
na kraju dana jedino je bitno, čime se baviš fizički, odnosno šta prakticiraš,
što prakticiraš astralno (emotivno), eterički, duševno, i koliko si osvijestio duhovno. i poželjno je da je to analogno jer u konačnici jest.
jer kako je gore tako je dole.
Gurdjieff is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 19:22   #89
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Intelekt moze da bude fina fasada,
ali ako u knjigama nema nista drugo do intelekta,
onda je to stivo suvo i bezvredno.
Postoje knjige i intelektualne djelatnosti koje su zapravo obično blefiranje. Ali postoji i intelektualni rad, i praksa, koja se uz pomoć knjiga postiže. Kada vježbaš recimo matematiku ili stehiometriju u kemiji, onda je to koristan rad i rezultati su uočljivi. Možeš iskonstruirati motor ili recimo robotsku sondu za kontrolu zavara kape nuklearnog reaktora.
A sa druge strane možeš čitati filozofska djela e da bi u kafiću nadugačko i naširoko mlatio praznu slamu i privlačio pozere kako muške tako i ženske.
Sve je stvar htijenja i karaktera. Ne možemo intelektualno ocrnjivati zbog onih koji se time služe na pogrešan način. Isto kao što ne možemo ni fizički ili spiritualni rad zato što tu ima i onih koji će graditi potemkina sela i zapravo si slagati duhovni marketing radi samopromocije iz čisto egoističkih razloga.

Quote:
Crowly-ja izuzetno postujem.
To sto sam procitao od njega jeste izuzetno.
Ima kod njega i dobrih djela i krajnjih besmislica. Da je izuzetan, nije. Živio je u to vrijeme kada se to radilo, tako pisalo i tako razmišljalo. Čak bih Dion Fortune ili H.P. Blavatsku stavio ispred njega. Regardiera također. Pa čak i Leadbeatera.


Quote:
U tom mom samotnom putu, volim kada vidim da sam sreo nekog ko zna put poput tebe Ljubawolja.
Budi uvijek oprezan. Ako si samotnjak, ne stvaljaj se u tuđe ruke olako.
Skylark_NMS is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 20:30   #90
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Tema je zanimljiva. Ako ima interesa mogu postaviti (relativno) kraći Crowleyev životopis.
Telema!
Stavi Majstore, što se čeka?
Agape!
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 02:33   #91
Quote:
LJUBAWOLJA kaže: Pogledaj post
Telema!
Stavi Majstore, što se čeka?
Agape!
Ok, stiže sutra.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 01:12   #92
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Ok, stiže sutra.
Zadržan sam. Neću stići danas (doduše, već je sutra), ali bit će, don´t worry!
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 01:29   #93
sutra je već danas, a nije ni jučer došlo!
Gurdjieff is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 06:01   #94
Aleister Crowley - biografija

Bio sam malo zauzet, ali evo stiže biografski članak o velikom sotonisti, magu, luđaku, narkomanu, vizionaru, pustolovu i hermetistu Aleisteru Crowleyu.

Aleister Crowley (1875. - 1947.)

Aleister (Alexander Edward) Crowley rođen je 12. listopada 1875. godine (eto lijep podatak za izrađivače natalnih karata) u Leamington Spa, Engleska, u obitelji koja je pripadala kršćanskoj sekti Plymouth bratstva.
Bio je buntovnik od rane mladosti, odrekao se očevog imena, sa 14. se seksao sa služavkom , sa 17. pokupio gonoreju, a pripisuju mu se i homoseksualne sklonosti.

Crowleyevo prvo magijsko iskustvo zbilo se 1896. godine za vrijeme posjeta Stockholmu, godinu dana nakon što se upisao na Trinity College u Cambridgeu. Za to je iskustvo napisao: "Bilo je to strašno i bolno iskustvo, djelomično povezano s duševnim užasom, ipak, istovremeno, bilo je to najčišće i najsvetije zadovoljstvo koje postoji." (Ah ta marica )
Godine 1898. objavljuje svoju prvu poemu "Aceldama", susreće Geralda Kellyja, napušta Cambridge (gle čuda ), upoznaje G. C. Jonesa i učlanjuje se u hermetički red Zlatne zore, gdje uzima ime Perdurabo (lat. "izdržat ću").
Kontakt sa Zlatnom zorom za Crowleya je predstavljao prvo upoznavanje s organiziranom, ritualnom magijom. U osnovi Zlatne zore krila se kabala. Međutim, pored kabale, sadržavala je i učenje o tarotu, astrologiji, alkemiji, proricanju, ali i o filozofskom stavu prema magiji i ritualima.

Godine 1899. Crowley se sprijateljuje sa S. L. Mathersom. Kasnije među njima dolazi do nepremostivih nesuglasica i oni se razilaze, pri čemu Crowley odlazi u O.T.O. Postoje priče da je između Mathersa i Crowleya došlo do magijskog sukoba te su neki optuživali Crowleya za Mathersovu smrt od gripe, vjerujući da su tu umiješane crnomagijske sile.
Iste godine kada je upoznao Mathersa, Crowley kupuje kuću na obalama Loch Nessa (znači nema čudovišta, to se Crowley kupao u jezeru ) i izvodi Abra-Melin operaciju.
Godinu dana kasnije po prvi put se sukobljava s Redom, te biva izbačen iz bratstva, te iste 1900. godine odlazi u Meksiko.
Slijedeće godine piše "Tannhausera", nastavlja s čarolijama i iskušava enokijansku magiju. Razvija ritual samoinicijacije i traži titulu "Adeptus Maior".
Nakon toga završit će na Ceylonu (Šri Lanka za one koji ne znaju ) gdje prakticira yogu pod budnom prismotrom svog bivšeg učitelja u Zlatnoj zori Allana Benneta, koji je u međuvremenu postao budistički svećenik.
Nakon Ceylona, pa sve do 1902. godine, luta Indijom i Burmom (Mianmar).

U London se vraća 1903. godinie i utemeljuje svoju izdavačku kuću. Iste godine ženi se sestrom Geralda Kellyja, Rose, za koju se navodno naknadno ustanovilo da je vidovnjakinja (je, moš mislit lol).
Zatim ponovno putuje svijetom; Pariz, Napulj, Kairo i Indija samo su mu usputne stanice.
Vraća se na povratku u Kairo kako bi završio "The Sword of Song", "The Argonauts" i "The Book of Goetia of Solomon the King".
Godine 1904. napisao je "Knjigu zakona" koju mu je navodno izdiktirao neki entiet imenom Aiwass, koji se pojavio nakon prizivanja egipatskog boga Hora (eto, i Crowleyu se omaklo da priziva jednog, a dođe drugi ).

Prvo će mu dijete, kćer Lola Zaza umrijeti od tifusa u Rangoonu u Indiji za vrijeme jednog od njegovih putovanja i o njenoj smrti saznat će tek nakon povratka u SAD.
Godine 1908. pješači kroz Španjolsku i Maroko zajedno s pjesnikom Victorom Neuburgom, na temelju čega će napisati "Viziju i glas".
U razdoblju 1909.-1913. objavljuje prvih deset dijelova "The Equinox". Razvodi se od Rose Kelly zbog njezina alkoholizma, i dobiva titulu "majstora hrama".
Uto počinje vjerovati da je reinkarnacija Eliphasa Levija, te da je u prethodnim životima bio okultist iz XVIII. stoljeća grof Cagliostro i papa Aleksandar VI .

Godine 1912. učlanjuje se u O.T.O. i postaje poglavnik britanskog ogranka, a 1913. objavljuje "Knjigu laži".
Pred početak WWI, Crowley se preselio u SAD, gdje traži titulu magusa, propovjednika novog eona (zbilja je patio od titula ).
Godine 1916. nastanjuje se u New Hampshireu, a 1919. godine, objavljuje "The Blue Eqiunox", III, 1.
Zatim odlazi u Italiju, odakle je protjeran nakon mnogo priča o crnomagijaštvu i nekoliko smrti, među kojima je bila i smrt druge Crowleyeve kćeri, Pouppe koju je imao s tzv. Skrletnom ženom, Leah Hirsig (čini se da mu kćeri nisu bile na ruku ). To je vrijeme kada je već posve ovisan o heroinu i kokainu.

Iz Italije odlazi u Tunis i završava "Ispovijedi". Dvije godine kasnije, na poziv Heinricha Trankera iz Thuringena u Njemačkoj, postaje međunarodni šef O.T.O.-a.
Između 1926.-1928. godine poduzima niz putovanja kroz Francusku, Njemačku i sjevernu Afriku. Sve više propada, kako fizički tako i financijski, a reputacija "najopkijeg čovjeka na svijetu", kako su ga mnogi zvali, prati ga na svakom koraku.
Iz Francuske ga istjeruju 1929. godine, a iste godine izlazi mu knjiga "Magija u teoriji i praksi".
Ponovno se ženi, a između 1930. i 1934. luta Njemačkom i Portugalom.
Godine 1935. doživljava potpuni slom i bankrot.
U vremenu 1936.-1938. boravi u Njemačkoj gdje upoznaje Aldousa Huxleyja.
Gopdine 1937. objavio je "The Equinox of the Gods", a knjiga "The Book of Thoth" zajedno s tarot kartama, koje je pod njegovim vodstvom dizajnirala Frieda Harris, bit će objavljena 1944. godine.
Crowley umire tri godine iza toga, 1. prosinca 1947. godine.
Neki mu pripisuju titulu "oca modernog sotonizma", koji mu deklarirani sotonisti opovrgavaju, neki ga smatraju najvećim magom modernog doba, drugi notorniom kriminalcem i ovisnikom, treći luđakom, a najbliže istini je da je bio pomalo od svega toga.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 08:33   #95
To nije biografski članak već površan pregled njegovog magijskog putovanja.

U biografiji bi se našlo mjesta šahu, planinarenju, pojavljivanju na albumu Beatlesa, zar bi jedan propalica i narkoman bio na 73 mjestu u izboru 100 najvažnijih Britanaca?....itd...
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 11:12   #96
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
To nije biografski članak već površan pregled njegovog magijskog putovanja.

U biografiji bi se našlo mjesta šahu, planinarenju, pojavljivanju na albumu Beatlesa, zar bi jedan propalica i narkoman bio na 73 mjestu u izboru 100 najvažnijih Britanaca?....itd...
Jest biografski članak, jer govori kronološki o njegovu životu, a u kratkim crtama redaju se podaci o njegovu radu i privatnom životu. Ako sam štogod izostavio, a ti dodaj. Asti problema.
To što je večinom putovao, nije moja stvar. Nazvao sam "članak", upravo zato jer se radi o kratkom pregledu. Btw, jest bio je puknut u glavu, pa što? Ne kažem da je zbog toga sve što je radio bezveze. Genij ionako graniči s ludilom.

Spominjanje njegovog "pojavljivanja" na albumu Beatlesa jednako je korisno za njegovu biografiju kao da uz biografiju Kleopatre navedem filmski povijesni klasik s E. Taylor.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.

Zadnje uređivanje zuni9 : 30.10.2008. at 11:20.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 12:14   #97
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
To što je večinom putovao, nije moja stvar. Nazvao sam "članak", upravo zato jer se radi o kratkom pregledu. Btw, jest bio je puknut u glavu, pa što?
Kada si u tekstu napisao na više mjesta "traži titulu" nisi pojasnio kako se to titula traži, tj. od koga. Je li to titula koju mu daju poglavari nekog reda, ili si ju samoinicijativno dodjeljuje nakon što prođe neki umišljeni ritual, ili pak zaista dobiva titulu entiteta iz viših svjetova, etira, dimenzija, što već...

Drugo pitanje: kupuje kuću, osniva izdavačku kuću, putuje...odakle mu toliki novac?

Na kraju pitanje: bio je izbačen iz reda O.T.O. što si napisao u prvom dijelu teksta, negdje oko 1900. a onda kasnije kažeš kako se 1912. učlanjuje u O.T.O. i napreduje u njihovoj hijerarhiji sve do međunarodnog šefa O.T.O.-a. negdje oko 1921. godine.

Zar O.T.O. zaista nekoga malo izbaci, pa ga opet primi, dajući mu titule i funkcije šakom i kapom?


P.S. Inače, hvala na sažetoj i preciznoj biografiji. Ona može poslužiti kao kostur onome tko će detaljnije proučavati Crowleyev rad i život. Jer, kada se susretnemo s njegovim knjigama, bivamo zbunjeni njegovim skrletnim ženama, Abramelinima, Abrakadabrama, Aiwassima, Choronzonima, ... i sve je zbrkano i nabacano. Ovako se malo uvodi red i postaje jasno kako je dolazio do tih ideja.

Zadnje uređivanje MlinarevSin : 30.10.2008. at 12:21.
MlinarevSin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 12:26   #98
Quote:
MlinarevSin kaže: Pogledaj post
Kada si u tekstu napisao na više mjesta "traži titulu" nisi pojasnio kako se to titula traži, tj. od koga. Je li to titula koju mu daju poglavari nekog reda, ili si ju samoinicijativno dodjeljuje nakon što prođe neki umišljeni ritual, ili pak zaista dobiva titulu entiteta iz viših svjetova, etira, dimenzija, što već...

Drugo pitanje: kupuje kuću, osniva izdavačku kuću, putuje...odakle mu toliki novac?

Na kraju pitanje: bio je izbačen iz reda O.T.O. što si napisao u prvom dijelu teksta, negdje oko 1900. a onda kasnije kažeš kako se 1912. učlanjuje u O.T.O. i napreduje u njihovoj hijerarhiji sve do međunarodnog šefa O.T.O.-a. negdje oko 1921. godine.

Zar O.T.O. zaista nekoga malo izbaci, pa ga opet primi, dajući mu titule i funkcije šakom i kapom?
Sve primjedbe koje si naveo, mučile su i mene dok sam ispisivao post koji sam većim dijelom preuzeo iz jedne knjige.

Titule je tražio od raznoraznih redova u kojima je participirao, većinom nakon što bi prošao proces samoinicijacije.

Što se tiče drugog pitanja, to sam se i sam pitao. Odakle novac? To bi trebalo pronaći u nekoj, ipak detaljnijoj biografiji. Moguće je nekoliko solucija. Ostavština od roditelja, imetak od žene ili donacije "dobrotvora", članova nekih od redova.

To o O.T.O.-u je i mene zbunilo, ali pisao sam pred jutro, pa mi se nije dalo vračat na to. Pogledat ću opet, no čini mi se da je zbunjoza u tekstu knjige. Moguće je da je više puta izbacivan, jer se u jednom dijelu navodi da je "prvi put izbačen" te i te godine.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 14:12   #99
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
To nije biografski članak već površan pregled njegovog magijskog putovanja.

U biografiji bi se našlo mjesta šahu, planinarenju, pojavljivanju na albumu Beatlesa, zar bi jedan propalica i narkoman bio na 73 mjestu u izboru 100 najvažnijih Britanaca?....itd...
a robbie williams 77.?
Gurdjieff is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 14:21   #100
Onda bih prije rekao da su najutjecajniji a ne najvažniji
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:38.