Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2017., 12:34   #5561
Quote:
dvince kaže: Pogledaj post
...ovo sta cu sad napisati nije za pocetnike apsolutno ali
u zadnjih godinunu dana nisam otvorio niti jedan jedini nalog sa s.l. zastitom
zasto zato sto imam kapital bez dovoljno kapitala to nebi bilo moguce
pouka je
samo novac pravi novac
al treba mu dati vremena i drzati ga pod kontrolom.
Quote:
dvince kaže: Pogledaj post
....nemoj me krivo shvatit ovo mjesto posjecuju pocetnici dali oni nesto iz ovog mogu izvuc cisto sumnjam.

plovis krivim vodama naime

kapital
je radim sa 6000 kn eventualno sam spreman dokupit marginu sa 12000 preostalih 12000 mi je pricuva za slucaj da sam povukao novac sa platforme...
Znam da ovo meni nije bilo upućeno, ali nemoj ni ti mene krivo shvatiti, imam jedno pitanje. Naime, ti sebe ne smatraš početnikom, već profesionalcem?
__________________
"Puno lakše je pričati o novcu, nego ga stvarati" - Voltaire

Želiš saznati istinu o forexu? Klikni ovdje!

Zadnje uređivanje CroBroker : 23.02.2017. at 12:56.
CroBroker is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 05:38   #5562
Quote:
CroBroker kaže: Pogledaj post
Znam da ovo meni nije bilo upućeno, ali nemoj ni ti mene krivo shvatiti, imam jedno pitanje. Naime, ti sebe ne smatraš početnikom, već profesionalcem?
Postovani Mario
da sam poceo trgovat prije mijesec dva bio bi pocetnik s druge pak strane da sam izuceni trgovac sa certifikatima bio bi pofesionalac a ja sam pak negdje na sredini, ne zivim samo od ovog ali popravljam si buđet.
Ti si jedan od nekolicine koje respektiram i cije postove analiziram.
u nekoliko godina rada bilo je i odustajanja i ponovng kretanja bilo je i uspona i padova ni sam neznam koliko sam puta bio uvjeren da sam otkrio eldorado.
na forum sam se prijavio da vidim iskustva drugih te da eventualno podjelim svoja iskustva sa nekim kome je to potrebno no medjutim takvih nema hvala Bogu .
__________________
ništa šta je od čovjeka nije mi strano
dvince is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 20:01   #5563
A ne znam, učinilo mi se da omalovažavaš početnike, dok sebe dižeš tamo gdje ti nije mjesto, zato sam reagirao. Meni nema ništa draže nego pomoći nekom početniku, jer ja osobno nisam imao nikoga da meni pomogne. Sve što sam naučio na forexu, naučio sam teškom mukom, jer sam sve pogreške nenormalno skupo plaćao. Vjerovatno zbog toga što sam ja odmah išao sa većim kapitalom na market, ali sa obzirom na moj cilj koji sam imao od početka, da sam išao sa manjim, samo bi mi više trebalo da savladam sve. Jer, ako i savladaš trgovanje npr. sa 1000 usd kapitala, ne znači da ćeš znati trgovati sa 10,000 usd, da ne kažem sa 100,000 usd. Sve je potpuno različito i nema veze jedno sa drugim, bez obzira što ti misliš da sve znaš i da npr. dobro analiziraš kretanje marketa. Sve su to jako različiti leveli koje treba proći, a za svaki treba jako puno vremena. Zato nikad na forexu ne možeš reći da si uspio, a ako su ti ciljevi daleko veći od onoga levela gdje si sada. Ako misliš ostati na tome što si savladao, onda ok, ali tko to želi. Ovo je posao gdje se uvijek želi više i bolje, takav je i zamišljen.

Sama potvrda ovoga što pišem sam i ja osobno a nakon 6 godina trgovanja i zaista nenormalno velikog iskustva. Pisao sam o tome krajem prošle godine na blogu. Naime, točno kada sam trebao preći na veći level, a sve zbog pripreme za hedge fond koji je u pripremi i koji bi trebao pokrenuti, ja sam totalno kiksao i izgubio sa u nekim portfeljom koji nije bio više za mene. Da bude gore, on je dakle bio daleko ispod onoga gdje sam ja bio i moja strategija tu više jednostavno nije mogla funkcionirati, a ja se nisam znao prilagoditi. Pa, onda još malo i market mi nije išao na ruku. na kraju, toliko sam se sjebao da sam čak morao proći psihiloški trening za trejdere, ali koji se koristi isključivo za hedge i fund managere, jer uopće nisam skontao šta mi se događa. U stvari, rekao bi više da nisam htio prihvatiti to što mi se događa, ego valjda šta ja znam, jbga. Ne znam uopće šta mi je to trebalo, valjda sam se htio dokazivati bez ikakve potrebe, pa mi je tržište održalo dobru lekciju.

Svakom početniku kažem također da sve treba proći osobno i da se na greškama najbolje uči. Teorija ovdje ne znači apsolutno ništa, ali se defitivno isplati poslušati iskusne trejdere. Ne mislim u smislu šta i kako trgovati, već više baš ovo o čemu pišem, neku vrstu psihološkog pristupa, a za koji ti treba da savladaš nekoliko godina i tu ti je definitvno potreban savjet. To nećeš dobiti nigdje, nego od iskrenih iskusnih trejdera. A takvi su rijetki.

Zbog toga uvijek žestoko reagiram kad netko kao ti piše o forexu kao o nečemu gdje se jednostavno uzimaju pare. Tipa, imam ja sistem kako ne trebaš ništa raditi, a možeš opasno zaraditi. To jednostavno ovdje ne postoji, a samo iz ovog razloga što sam gore pisao. Evo baš jedan konkretan primjer kada sam se vadio iz te psihičke krize i trenirao se.

Ja sam prije mjesec dana uduplao račun od 9,000 usd u samo jedan dan, sa 9 trejdova i sa najvećim DD od 17,76%, koji je čak bio u prvom trejdu. Mogu li ja reći da je zbog toga forex pizdarija i da je lako zarađivati na istome? Bez obzira što je ovo odrađeno sa tom mojom specifičnom strategijom FXreme aggressive, ja to ne mogu reći. Zašto? Zato jer su u tom momentu tržišni uvjeti bili idealni za mene, sve je išlo kako sam predvidio bez obzira na krivi prvi trejd. Poslije sam ga uhvatio sa slijedećim i to je bilo to. Bilo je samo pitanje gdje ću reći dosta i ja sam to rekao na 100% zarade. No, da sam pogriješio npr. drugi trejd, što je uvijek moguće i da mi je DD pao na 35%, ja bi bio u problemima. Kao da mi se jednom to dogodilo. E sad, radi li moja strategija uvijek ili ne, jesam li ja pronašao sveti gral ili ne, zarađujem li ja 100% dnevno ili ne... Na sve to mogu reći samo NE! Zašto?

Naime, tržišni uvjeti se mijenjaju stalno i treba se konstantno prilagođavati. Niti jedna strategija koja radi dobro danas ne mora raditi sutra. Danas može donijeti 100%, a sutra može odnijeti 50% i da budeš na nuli, ista strategija da. Zato smatram nakon svega što sam ja prošao, da treba uzeti maksimalno što možeš kad ti tržište da priliku, tj. kad prepoznaš po određenim paternima da bi tvoja strategija mogla raditi onako kako ti najbolje odgovara. Kad ti market nije nakljonjen i to to vidiš, osjetiš, sa tom startegijom ne smiješ trgovati i to moraš prepoznati. Ili se moraš prilagoditi ili ne trgovati uopće, biraj. Jer, konstantno ne možeš tako uzimati sa istom kao extra profitabilnom strategijom, nema nikakve šanse.

Čak sam uvjeren da nijedna strategija ne može donositi konstantan profit na forexu. One koje to kao donose, tipa gdje se vidi po nečijim grafovima konstan rast krivulje na dulje vrijeme su većinom ostvarene lažnim statementima i skrivenim otvorenim pozicijama. Tipa, profit je 100% u 100 dana, dnevno po 1%, a sa druge strane ima floating naloga i plivajućeg minusa, da kad bi se sve zatvorilo, bio bi minus na računu. Dakle, zatvaraju se samo pozitivne pozicije, a negativne se puštaju danima, tjednima i mjesecim da izađu iz minusa i onda ih zatvaraju.

------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------
Nije pravilo, ali da potvrdim i to konkretno ovako na ovaj način. Prije Božića me je jedan frend kontaktirao, a kojem su portfelj vodili iskusni Austrijanci, dakle ovlaštena kao i renomirana firma za Asset Management iz Beča. Pitao me šta znači balance, a šta equity? Ja kažem da je equity pravo stanje novaca i da kad bi ga htio povući to je to. Kaže on, ali kako mi se balance stalno povećava, dok mi je equity manji nego sam uložio i pada. Ja kažem upravo ovo što sam gore napisao, dakle, oni zatvaraju pozitivne trejdove, a negativne ostavljaju. E sad, samo je pitanje gdje će biti kraj? Kažem mu ja da može biti nula, a može se srećom preokrenuti u njihovu korist, ali samo srećom jer sam vidio o čemu se radi. Mislim da su oni čak upotrebili martingale u tom njegovom slučaju i dodavali na kraju samo suprotno pozicije, bio je par aud/jpy.

E sad, njegovo početno stanje je bilo 15,000 eura i kad me on to pitao, baš gledam, bilo je 02.12., balance je bio na 17,000 eura, ali equity na 13,600. Par dana kasnije 09.12. equity pada na 10,000 eura i ja mu kažem, zovni ih i reci da ti likvidiraju sve pozicije, da želiš isplatu. Samo da vidim kako će reagirati. On to napravi i oni ga uvjere da će se sve to vratiti nazad i on ostavi sve. Prošlo par dana i on opet 15.12. šalje poruku u messenger, prika equity je 6,000 eura. Tada je zazvonilo zvono za uzbunu i on je njih zvao na telefon, da bi oni njega opet uvjeravali da će se sve vratiti. I zamisli sreće njegove, tamo negdje iza Božića on mi šalje poruku, prika sve se vratilo na 17,000 eura i sve su zatvorili.

E sad, zašto sam ovo sve pisao? Ta firma je imala odličan track record i to dulje vrijeme i on se na osnovi toga odlučio, kao i stotine drugih investitora uložiti baš kod njih. Kao ne rade nešto previše dobiti godišnje, ali bar konstantno zarađuju, mic po mic, rizik nikakav po DD-u, idealno. I onda se dogodi da ja preko njega saznam za ovo i kako oni rade!? Kaže mi, da kad je zvao tog glavnog lika, da je on bio van sebe, da mu je stalno zvonio mobitel što je normalno jer su oni koji se razumiju vidjeli da sve ide kvragu i htjeli su ljudi povući novac, dok on sa druge strane nije smio likvidirati pozicije jer bi mu potpuno upropastilo track record i performance, a pogotovo zato što je tko zna koliko klijenata bilo koji nemaju pojma šta se događa i nisu ga ni zvali, ne prate svoj račun na mt4, jeli. I ovaj moj prika nije imao pojma šta je equity a šta balance, a pratio je svoj mt4 račun.

Uglavnom koja je poanta. Dakle, renomirana firma koja ima dugoročno odličan i stabilan track record, sa jako malim DD-om radi na ovaj način i samo ih je sreća vratila među žive. Jer, oni povrat nisu mogli predvidjeti po nikakvim analizama, a dok je DD prešao 60% u jednom trenutku i opasno se približio margin call-u, bilo je pitanje možda dva dana da sve pođe kvragu. Da ironija bude veća, ta firma i dalje ima "odličan" track record i mali DD. Naravno da će privući nove klijente i nitko od njih ne može znati šta se događa iza kulise. Eto šta znači stabilan track record i kontinuirani rast sa malo rizika. Apsolutno ništa i jako rijetki su oni koji ga imaju, pravi stabilan rast. Isplati se pročitati, zar ne!?
-------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------

Sada dok sam pisao ovo, sjetio sam se i jedne naše firme, koja je privlačila klijente na isti način. Track record savršen više od godinu i pol, samo što oni u tom jednom od mnogih kritičnih trenutaka nisu imali sreće, pa je sve završilo ovako. Dakle, početni kapital od 12,970 eura je u tom periodu bar na balance-u došao čak do 49,594 eura i onda kad se u jednom momentu aktivirao margin i počeo sam zatvarati pozicije, sve je u samo nekoliko dana izgubljeno. Na kraju, kapital ili equity 39,65 eura. Bolji primjer ne može biti za kraj!
------------------------------------------------------
------------------------------------------------------
Uh, slomio se pisajući, ali eto, možda se isplatilo? Opet kažem, nadam se da mi nećeš zamjeriti dvince, ali sam sa razlogom onako reagirao. No, evo nakon toga i opširno i konkretno objasnio zašto.
__________________
"Puno lakše je pričati o novcu, nego ga stvarati" - Voltaire

Želiš saznati istinu o forexu? Klikni ovdje!

Zadnje uređivanje CroBroker : 24.02.2017. at 20:18.
CroBroker is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 23:22   #5564
Ja sam od aprila 2016 aktivni trgovac, na žalost izgubio sam puno ali nakon svakog gubitka mi se čini da znam kako ću u buduće i opet tako u krug.
Prvo veliko otkriće za mene je bio trailing stop los ili manuelno pomeranje stop losa ako pozicija ide u prilog meni tako da sam počeo ostvarivati veće profite jer nikad nisam znao kada da zatvorim poziciju.
Bilo je dosta eureka za tih desetak mjeseci posljednja eureka je eto opet stop los ali i kada je riječ i o gubitku. Krenem ka minusu i ograničim minus i idem dalje. To nikako nisam mogao da prihvatim međutim vidim da je itekako isplativo.Nisam mogao da zatvorim gubitak jer uvjek postoji neka matematička mogućnost da se isti pretvori u profit. Nekoliko puta mi se to i desilo ali većinom slučajeva bi me margin call izbacio iz igre prije toga... I počeh zatvarati negativne pozicije i za 5 dana sam sa 600$ došao na 1800$ egyity i 2100$ balansa.
nijavic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 07:18   #5565
Ne zamjeram nista ti imas svoj smjer ja imam svoj jer koliko god da se trejdanje cini jednostavno ili komplicirano uvjek imas samo dvi opcije buy ili sell.
nacin na koji ces riskirati je samo tvoj tvoj novac ,tvoje vrijeme ,tvoj profit .
__________________
ništa šta je od čovjeka nije mi strano
dvince is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 19:26   #5566
čuvajte se Fortrade

Quote:
Gunsberg V kaže: Pogledaj post
Čuvajte se Fortrade, vrebaju vas, a nemaju pojma o burzi.
vrabec11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 22:09   #5567
Quote:
dvince kaže: Pogledaj post
...jer koliko god da se trejdanje cini jednostavno ili komplicirano uvjek imas samo dvi opcije buy ili sell.
Komplicirano je, od toga ne treba bježati. A veliki ego, nekontrolirane emocije, neznanje i potreba da uvijek budemo u pravu ga čine još kompliciranijim. Kockati se pa i bilježiti početni uspjeh može gotovo svatko, a biti dugoročno profitabilan rijetko tko.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 23:40   #5568
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Komplicirano je, od toga ne treba bježati. A veliki ego, nekontrolirane emocije, neznanje i potreba da uvijek budemo u pravu ga čine još kompliciranijim. Kockati se pa i bilježiti početni uspjeh može gotovo svatko, a biti dugoročno profitabilan rijetko tko.
Zanimljivo je da ljudi najviše gube zato što ignoriraju pravila. Dok u prometu npr im nikada ne pada na pamet da prođu kroz crveno i to ne smatraju nikavim naporom, u trejdanju takve stvari smatraju vrlo teškima za postići.

Ustvari nije to tako teško. Rješenje se zove 'habit' tj moć navike. Ako se prisilimo na dobre navike nakon nekog vremena postati će drugi dio nas i koristiti ćemo ih refleksno, bez napora. Ključ je izdržati prvih par mjeseci stjecanja dobre navike. Novac je tu samo sporedna posljedica, score.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 06:18   #5569
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Komplicirano je, od toga ne treba bježati. A veliki ego, nekontrolirane emocije, neznanje i potreba da uvijek budemo u pravu ga čine još kompliciranijim. Kockati se pa i bilježiti početni uspjeh može gotovo svatko, a biti dugoročno profitabilan rijetko tko.
nije komlicirano onoliko koliko si mi sami kompliciramo ionako komliciranu stvar
dat cu primjer

prije svega pogledaj na youtubeu emocije tredera ti ljudi su pod jebenim pritiskom samo gledanjem njih naucit ces vise o tredanju nego na svim seminarima webinarima brosurama forumima edukacijskim siteovima .......
svi sanjamo karibsko otocje tirkizno plavo more koktel sa 18 slamcica i 3-4 komada oko tebe da ti lade ja.a a realnost je surova .
druga stvar je ako imas neko iskustvo vjerojatno si svijestan da postoje u danu tri krizanja trzista koja prave vece oscilacije na trzistu ovisno o instrumentima a to su azijsko- europsko ,europsko- americko i americko azijsko a uz to postoje i neke objave opet ovisno o instrumentu trgovanja bilo to izvjestaj fed-a bilo to objave putina i opeca o tome bi te trbali obavjestiti tvoji brokeri
treca stvar koju mi svi na forumu osporavaju je otvaranje kontra pozicije umjesto s.l( po meni postoje tri vrste ocuvanja kapitala a to su kontra pozicija sl nalog ili dokup margine )
sva tri instrumenta su dobra korisna ali to ne znaci da se sva tri mogu koristiti cijeli dan
npr ako radis dokup margine u periodu euro -americkog krizanja a tgujes naftom izgorit ces brze od nitroglicerina ako pak koristis sl.naloge propustit ces dobit koju si mogao ostvariti na velikoj oscilaciji a ako koristis kontru kontroliras veliki gubitak osiguravas marginu i ostvarujes profit u oba smjera PAZIovo jako dobro treba prouciti i nesmije se koristiti stihijski kao napomene uzmi u obzir kolicinu kapitala otvorene pozicije te napravi graf kalkulaciju .
kazu iskusni momci da je otvaranje kontre nekorisno i da svara iluziju realnog stanja dok isti ti trguju portfeljno sa dva tri cetri razlicita instrumenta i ne vide klopku u koju upadaju
moje vidjenje al bas moje je
imam 10000 kn kapitala ako otvorim poziciju na nafti to bi znacilo da podnosim raziku u cijeni od 25 dol/barel
ako uz to otvorim samo jednu poziciju eur/usd padam na 12,5
pa malo eur/jen padam na 6,25
to su samo dva al npr podne je eur/jen stagnira
a eur/usd mislim da je vrh vala otvaram jos jedan sell a ono jos malo poraslo pa jos jedan sel na +0,040 i odo ja ljepo u tri pic.e materine sa 4 otvorene pozicije .......................pocinje pritisak i mislim da znas gdje to vodi .
ako se pak odlucim ostati samo na nafti pazi dva su sata popodne ja sam falio trend pocinje krizanje euro-americkog trzista ja otvorim kontru na +50 centi eventualni gubitak 200 kn pa dok se oni dogovore o cijeni nafte s alqaidom ja odo na
vracam se doma oko 16 sati trziste se smirilo bio je rast +40 nije se aktivirala kontra otvaram poziciju jednu trenutno jednu preko naloga -10 i jednu preko naloga -20centi sve sa tp na 20 centi takav je trend na grafu 30 min to je ispalo ljepo ,no sta bi ucinio da se dogodilo suprotnonpr probijena je granica +50 rast je bio 1,20dol/barel moja kontra pozicija je na +cca 300 kn zatvaram je otvaram 2-3 naloga u sell sa razmakom po 20 centi a a novu kontru postavljam na +50 na 50%otvorenih pozicija znaci +50 prva kontra i +70 druga kontra s obzirom da imam cetri otvorene pozicije u sellu.
korisnija stvar po meni od koristenja sl naloga je postavljanje alarma e sad o tome nemogu pisati jer jako puno ovisi o situaciji ali uvjek su mi podeseni


p.s. bolje odnosno radije otvaram 4 naloga po 50dol/barelu sa razlikom po 20 centi nego otvoriti jednu poziciju sa 100dol/barelu
valja uzeti u obzir da je trenutna situacija sa naftom vrlo stabilna te da nema nekih velikih oscilacija sto mi ide u prilog ali opet preko kontre blokiram neki eventualni rast ili pad ovisno u kojem sam trendu .
__________________
ništa šta je od čovjeka nije mi strano

Zadnje uređivanje dvince : 26.02.2017. at 07:44.
dvince is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 08:47   #5570
option888 pazite se http://scambroker.com/complaints/http://scambroker.com/?s=option+888
__________________
ništa šta je od čovjeka nije mi strano
dvince is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 10:49   #5571
Quote:
dvince kaže: Pogledaj post

prije svega pogledaj na youtubeu emocije tredera ti ljudi su pod jebenim pritiskom samo gledanjem njih naucit ces vise o tredanju nego na svim seminarima webinarima brosurama forumima edukacijskim siteovima .
To su da oprostiš budale. Pravi trader ne mijenja emocije niti ima razloga za to. Pa zašto bi se nervirao ako izgubi 1%, kada mu je to svakodnevnica.

Quote:
dvince kaže: Pogledaj post
treca stvar koju mi svi na forumu osporavaju je otvaranje kontra pozicije umjesto s.l( po meni postoje tri vrste ocuvanja kapitala a to su kontra pozicija sl nalog ili dokup margine )
...
kazu iskusni momci da je otvaranje kontre nekorisno i da svara iluziju realnog stanja dok isti ti trguju portfeljno sa dva tri cetri razlicita instrumenta i ne vide klopku u koju upadaju
Drago mi je da ti zarađuješ u oba smjera dok mi upadamo u klopku

E šta sve čovjek neće pročitati
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 11:40   #5572
Quote:
dvince kaže: Pogledaj post
nije komlicirano onoliko koliko si mi sami kompliciramo...

...ionako, treca stvar koju mi svi na forumu osporavaju je otvaranje kontra pozicije umjesto s.l( po meni postoje tri vrste ocuvanja kapitala a to su kontra pozicija sl nalog ili dokup margine )...
Kontra pozicija ili tzv. hedging je izrazito teška strategija i lako je otvoriti, ali je jako teško izaći iz nje, a da na kraju izvučeš pozitivan trejd, čak je jako teško izvući i nulu. Iz primjera, to izgleda ovako.
Dakle, long pozicija ti je u minusu 1000 usd i ti otvaraš short poziciju. Ako tržište nastavi padati imaš sa prvom long pozicijom npr. 2000 usd minus, a sa drugom short pozicijom 1000 usd plus ili ukupno opet 1000 usd minus, kao i prije otvaranja kontra pozicije ili hedginga. I šta sad? Gdje zatvoriti prvu poziciju, a gdje drugu? Ako ne znaš šta radiš sa ovim, a većina ne zna, stvaraš sebi samo privid da nećeš izgubiti onih prvih 1000 usd minusa, a u većini slučajeva ćeš izgubiti više. To rade samo najiskusniji trejderi i volio bi vidjeti konkretan dokaz da ti to funkcionira, ako već kažeš ili preporučuješ to kao nešto dobro.

Dokup margine? Ne vidim nikakvu smisao, jer je to isto kao i martingale ili dodavanje pozicija dok tržište ide u suprotnom smjeru od tebe, sve dok ti margin ne zatvori na kraju sve i pobriše račun. Zašto? Zato što tržište može ići u suprotnom smjeru od tvoje pozicije daleko više nego što ti imaš novaca za dokup. Idemo na isti primjer kao ovaj kog kontra pozicije ili hedginga.
Dakle, long pozicija ti je 1000 usd u minusu, a sa ukupno npr. 1500 usd kapitala i u strahu od pucanja margina ti na račun dodaješ 1000 usd. Sada imaš slobodno 1500 usd, ali tržište nastavi padati i sada si 2000 u minusu, samo ti je 500 usd ostalo slobodno i sada si već 2000 usd u minusu. Šta dalje? Opet isti dokup margine dok ne izgubiš i to, pa ukupno izgubiš 3000 usd!?
Ovo za razliku od kontra pozicije ili hedginga čak i nije nikakva strategija, već čista kocka, gdje se oslanjaš samo na sreću da se tržište preokrene u tvoju korist. Jer, da nisi riskirao cijeli račun i previše u početku, dokup margina ti nebi trebao. Zašto sam stavio da je tu ukupan kapital 1500 usd? Da je npr. 5,000 ili 10,000 usd, dokup margina nebi trebao. Ovdje mi i ne treba nikakav dokaz da ovo funkcionira, jer kako sam i naveo, samo sreća te može izvući, jednom!

Dakle, jedini ispravan način je korištenje Stop Loss-a. U ovom istom slučaju npr. imaš long poziciju u minusu, SL ti je na 1000 usd gubitka i tržište ide u suprotnom smjeru, te ti je uhvatilo SL, što znači da si pogriješio. Izgubio si tih 1000 usd, ali si se definitvno zaštitio da izgubiš više, kao u dva gornja primjera. Ideš dalje hladne glave.

@dvince,
Čini mi se da si puno veći početnik nego što ti sebe doživljavaš. Što prije prihvatiš tu činjenicu, manje ćeš izgubiti i usmjeriti sebe na pravi i ispravan put do uspjeha na forexu. Možda griješim, ali čisto sumnjam.
__________________
"Puno lakše je pričati o novcu, nego ga stvarati" - Voltaire

Želiš saznati istinu o forexu? Klikni ovdje!
CroBroker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 14:45   #5573
Quote:
CroBroker kaže: Pogledaj post
Kontra pozicija ili tzv. hedging je izrazito teška strategija i lako je otvoriti, ali je jako teško izaći iz nje, a da na kraju izvučeš pozitivan trejd, čak je jako teško izvući i nulu. Iz primjera, to izgleda ovako.
Dakle, long pozicija ti je u minusu 1000 usd i ti otvaraš short poziciju. Ako tržište nastavi padati imaš sa prvom long pozicijom npr. 2000 usd minus, a sa drugom short pozicijom 1000 usd plus ili ukupno opet 1000 usd minus, kao i prije otvaranja kontra pozicije ili hedginga. I šta sad? Gdje zatvoriti prvu poziciju, a gdje drugu? Ako ne znaš šta radiš sa ovim, a većina ne zna, stvaraš sebi samo privid da nećeš izgubiti onih prvih 1000 usd minusa, a u većini slučajeva ćeš izgubiti više. To rade samo najiskusniji trejderi i volio bi vidjeti konkretan dokaz da ti to funkcionira, ako već kažeš ili preporučuješ to kao nešto dobro.

Dokup margine? Ne vidim nikakvu smisao, jer je to isto kao i martingale ili dodavanje pozicija dok tržište ide u suprotnom smjeru od tebe, sve dok ti margin ne zatvori na kraju sve i pobriše račun. Zašto? Zato što tržište može ići u suprotnom smjeru od tvoje pozicije daleko više nego što ti imaš novaca za dokup. Idemo na isti primjer kao ovaj kog kontra pozicije ili hedginga.
Dakle, long pozicija ti je 1000 usd u minusu, a sa ukupno npr. 1500 usd kapitala i u strahu od pucanja margina ti na račun dodaješ 1000 usd. Sada imaš slobodno 1500 usd, ali tržište nastavi padati i sada si 2000 u minusu, samo ti je 500 usd ostalo slobodno i sada si već 2000 usd u minusu. Šta dalje? Opet isti dokup margine dok ne izgubiš i to, pa ukupno izgubiš 3000 usd!?
Ovo za razliku od kontra pozicije ili hedginga čak i nije nikakva strategija, već čista kocka, gdje se oslanjaš samo na sreću da se tržište preokrene u tvoju korist. Jer, da nisi riskirao cijeli račun i previše u početku, dokup margina ti nebi trebao. Zašto sam stavio da je tu ukupan kapital 1500 usd? Da je npr. 5,000 ili 10,000 usd, dokup margina nebi trebao. Ovdje mi i ne treba nikakav dokaz da ovo funkcionira, jer kako sam i naveo, samo sreća te može izvući, jednom!

Dakle, jedini ispravan način je korištenje Stop Loss-a. U ovom istom slučaju npr. imaš long poziciju u minusu, SL ti je na 1000 usd gubitka i tržište ide u suprotnom smjeru, te ti je uhvatilo SL, što znači da si pogriješio. Izgubio si tih 1000 usd, ali si se definitvno zaštitio da izgubiš više, kao u dva gornja primjera. Ideš dalje hladne glave.

@dvince,
Čini mi se da si puno veći početnik nego što ti sebe doživljavaš. Što prije prihvatiš tu činjenicu, manje ćeš izgubiti i usmjeriti sebe na pravi i ispravan put do uspjeha na forexu. Možda griješim, ali čisto sumnjam.
Treba na kontra poziciju dodati i spread i commissions ako ga ima pa ćeš vidjeti kako Musa dere jarca.😀 A šta ako nekoliko dana pozicije ostanu tu gdje jesu, npr. sideways onda si platio i swap i izgubio možda nekoliko šansi sa većom vjerovatnocom. A psihički si srozan.
Za mene je kontra pozicioniranje uvjek bilo ne prihvatljivo, nekako prevarantski i nikada nećes ništa novo naučiti. Zarada je samo moguća na osnovu dobre predikcije i odgovarajućeg rizika a uz malo sreće i strpljenja.
nijavic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 19:23   #5574
momci skidam kapu apsolutno ste u pravu
znaci najbolje bi bilo da 300,000.00kn polozim na platformu otvorim par valutnih parova i par sirovina pazim da mi margina ne predje 2-5% zavalim se na trosjed i cekam da lova pocne rasti mili moj boze kako sam bio glup na sta sam ja potrosio godine rada i masu kuna hvala hvala hvala
__________________
ništa šta je od čovjeka nije mi strano
dvince is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 19:31   #5575
Quote:
dvince kaže: Pogledaj post
momci skidam kapu apsolutno ste u pravu
znaci najbolje bi bilo da 300,000.00kn polozim na platformu otvorim par valutnih parova i par sirovina pazim da mi margina ne predje 2-5% zavalim se na trosjed i cekam da lova pocne rasti mili moj boze kako sam bio glup na sta sam ja potrosio godine rada i masu kuna hvala hvala hvala
Evo na primjer: otvoriš long na oil, krene suprotno, imaš minusa 50$, otvaras short na oil, cijena miruje, imaš minus 50$ i još spread na novu poziciju, onda krene cijena još više na dole, znači Short pozicija ti je u plusu 30$ ali šta sa prvom long pozicijom ona je već 80$ u minusu. Pretpostavimo da si otvorio po 100 barela i u prvoj i i drugoj poziciji. Pitanje je kada zatvoriti prvu poziciju a kada drugu. Zatvoris drugu - onu profitnu, ona prva i dalje je u minusu 80$? Šta ako krene još u minus a ti zatvorio drugu koja je pokrivala. Samo komplikacije vjeruj mi
nijavic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:41   #5576
Quote:
dvince kaže: Pogledaj post
izrazavanje vrijednosti

e tu je stvar kako pricam sam sa sobom
ja radni kapital smatram kapitalom i od njega racunam postotke rizika i eventualne ili stvarne dobiti
nikad se nisam probudio i rekao sam sebi danas moram zaraditi 400 kn
cisti primjer
prosli tjedan
ponedjeljak +840
utorak +1200
srijeda -480
cetvrtak+600
petak +320
subota radi bitcoina -220
za mene je to 2260kn za povlacenje a za tebe je vjerojatno 2260/6000=0,38/6=0.06%po danu

dali bi isu stvar moga i sa 100000 ne vjerujem ustvari vjerujem da nebi radi psihe strah bi prevladao
tu nisi ništa napisao, osim da te ne zanima raditi na taj način. a i ovo podebljano je matematički horror.
i zato nemaš nikakvog prostora za promjenu niti napredak.

konkretno: prihvatiti ću da imaš counter-trend strategiju sa progresivnim nalozima sa ulazom baziranim na otporima i promjenama trendova. ovo sa hedgiranjem ću ignorirati jer je to potpuno nerealno (osim ako nije u pitanju postojanje jasnog kriterija kada zatvaraš counter-trend, prihvaćaš postojanje jakog trenda i njega hvataš - inače je to bajka za jako malu djecu).

Dakle gledam samo ovo gdje imaš ulaze protiv trenda. To je legitimna strategija koja ima jednu sitnu manu a to je da ako ulaziš bez SLa gubiš povremeno cijeli account. No čak i tako je legitimna ako postoji dovoljno velik omjer dobiti u odnosu na učestalost gubitka cijelog računa.

Pa ovome što si napisao, ti imaš tjednu dobit od 38% (2260/6000), dakle na mjesečnoj razini iznosi cca 150% (jer ne koristiš kumulaciju dobiti), dakle godišnje otprilike 1500% (godišnji, neradni dani itd.). Istovremeno ipak se dešava potpuni gubitak kapitala 2x godišnje (dakle ignoriram priču o dodavanju para i spašavanju pozicije, nego u tom trenutku pristajem na gubitak), što smanjuje dobit na cca 1200%.

1200% godišnje astronomska je dobit po bilo kojem kriteriju. No bez akumulacije dobiti (složenog ukamaćivanja), to nije nikakav biznis nego je obično crnčenje pred monitorom koje donosi fixnu zaradu.

Dakle ono što bi promijenilo ovu igru je da uvedeš svaki tjedan povećanje glavnice (i uloga) za 10%. Jer omjer dobiti i rizika je dovoljno velik da istrpi takav rast glavnice a time dolaziš do toga da svakih 7 tjedana udvostručuješ rizik i dobit (ne i postotno, nego samo apsolutno), dakle za 7 tjedana ćeš raditi sa 12000kn rizika i 18000kn mjesečne projicirane dobiti.

Glede toga da je razlika između riskiranja 6 i 12000 i 100000 kn - je, no to ne znači da se ne može. Osnovna prepreka je u razmišljanju u apsolutnim vrijednostima, dakle nešto tipa 'ja riskiram svaki dan 6000kn'. Ti ne riskiraš 6000kn, nego 5% svoje godišnje dobiti. I kada se prebaciš na taj način razmišljanja, onda nikada nećeš riskirati 100000, 10000000 ili 324, nego 5%. S time da je 5% ipak puno, pa to vjerojatno ipak treba smanjiti.

No u ovoj strategiji problem nije ništa od ovog do sada navedenog, čak ni ova astronomska cifra zarade od 40% tjedno, problem je koliko je realno da samo 2x godišnje gubiš sve i koliko distribucija takvih događaja može zaplesati, jer čim ti se desi da izgubiš sve više od dva puta u par mjeseci, sve će se ovo raspasti. A do toga će doći i ovako, kad-tad.

Bez SL-a, ništa od svega toga. Moraš uvesti SL da dobiješ konzistenciju, koliko god to smanjilo ovih astronomskih 150% zarade mjesečno.
srletina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 20:49   #5577
Pozdrav svima,

Gušt mi vas je čitat ovako kako se nadjačavate čiji je veći, što u konačnici i nije loše, za nas ostale koji bi mogli nešto konkretno i naučit.
Osobno sam u Forexu kratko, one "lekcijske" gubitke sam već pretrpio, stavio nešto siće i sad vučem tjedan za tjednom u nekim sitnim plusevima, čisto za žvake.
Uglavnom, Babypips me nešto naučio, ali u pravilu se oslanjam na sentiment potpomognut fundamentom, mada mi ide na neku stvar kad izvješća za naftu pokažu da bi cijena trebala lupit o pod, ja uđem u short, a ona ode gore, mater joj milu.
Ono što mene spašava je što trgujem s maaaaaaaalom polugom, pa su mi i gubitci takvi. Jasno, ni ne profitiram previše.
Povremeno ću vas ugnjavit s pitanjem šta koji pojam znači, jer, koliko sam skužio sebe, najdraži graf mi je upravo minutni-15 minutni, veće koristim samo da bi pokušao pogodit gdje je support, a gdje resistance.
Za sad, pozdrav svima...
__________________
Rivi
Rivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 06:21   #5578
godinu i 6 mj trgujem iskljucivo naftom iznenadila me masu puta al niti jednom me nije porazila svako jutro kad se probudim znam samo jedno a to su dvije stvari ili ce krenuti sa padom ili ce krenuti sa rastom otvaram poziciju po procjeni npr buy na 54,14 pozicija je 50 dol/barel znaci ulog je cca140 kn od 6000 kn kapitala i to je nekih 2,3%postavljam tp na 54,54(cca +125) otvaram sell nalog koji ce se ativirati na 53,74(-154kn )
ovim postupkom kolege kazu da cu izgubiti sve .
a ja kazem da necu izgubiti sve reci cu da mi je najcrniji scenario izgubiti 154 kn s time da me taj najcrniji scenario dovodi u poziciju iz koje sa 2-3 buy naloga mogu izvuci 500 do 1000 kn
e sad Osnovni problem kod donošenja odluka je emocionalna blokada manifestovana kroz strah, da ćemo možda doneti pogrešnu odluku. Odlažemo donošenje odluke dok nismo 100% sigurni da je to to (iako svi znamo da ne postoji nešto 100% sigurno, samo je jedna stvar u životu izvesna).
ja sam donio dvije odluke jedna se aktivira odma a jedna se aktivira""""""ako""""" ako se ta ako odluka aktivira ja sam spreman riskirati narednih 154 kn sta me dovodi u poziciju da sam na padu od jednog dolara izgubio 300-njak kuna e sad opet najjjjjcrniji scenario istu gresku ponavljam 53 puta i cijena nafte je dosla na 0 kn po barelu mislim da sam sad 100% siguran da je vrijeme da mozda kupim naftu ))

ako pak primjenim strategiju sl otvaram buy na 54,14 stavljam sl na 53,74 cijena padne na 53,70 i sta sad u kojem smjeru ici

a kad covjek provede neko vrijeme u tredanju dozivi svasta

nekad davno na nekim pocecima prilikom otvaranja prve platforme ljudi iz neke blabla bla firme zvali su me na 10 puta tapsali po ramenu govorili bravo ides u dooooobrom smjeru vidis na 1000 evra zaradio si 10 evra ma samo u tjedan dana ma bravo samo bi malo trebalo povisiti kapital al dobro pazi na marginu nemoj da ti prelazi 2-3 max 4 posto s vremenom kako sam rastao povlacio novac presao u plus postepeno su me prestali zvat sad ja zovem njih pitam za savjet tek tako iz zajebancije nisam im vise napet zasto ?pa na pocetku je receno da sta vise tredam njima je veca zarada pa oni zaradjuju od moje trgovine .njihov osnovni instrument bio je sl nalog zasto necu povlacit nikakve paralele zakljucite sami
a izmedju ostalog na ovom forumu pitanje je tko je tko i tko ima kakav interes
sve sta sam znao o tredanju promjenilo mi se u jednoj jedinoj noci kada sam upoznao bracni par koji se bave ovim poslom . inace su amerimanci a gdje sad zive pojma nemam ima ih po cjelom svjetu ljudi rade nose svoj ured u torbi a ta me skola kostala par jebenih žuja .
sada radim sa tri platforme niti sa jedne me nisu zvali tek bi mi poslali mail sadrzaja posaljite nam taj i taj dokumenat ili tipa nemozemo vise vrsiti isplate na karticu posaljite nam podatke od banke
ugodno tredanje
__________________
ništa šta je od čovjeka nije mi strano

Zadnje uređivanje dvince : 28.02.2017. at 06:36. Reason: dodatak
dvince is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 07:57   #5579
Aj da te upilam malo.
Zašto radiš na više platformi? Koji je smisao?
Ovo o trejdanju te 99% nisam skontao, pa te neću ništa pitat.
Mene zaje..la nafta jer sam ušao u sell na nekih 52, pa je sad čekam, a ona nikako. Srećom sam na maloj poluzi, pa su mi i gubitci mali.
Ono što sigurno znam je da treba pratit fundamente na dnevnoj bazi.
Ali ono što još sigurnije znam je da oni ne trebaju bit neki pokazatelj, jer su me prevarili baš kod ove nafte.
__________________
Rivi
Rivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 22:29   #5580
druge su platforme krenule iz ciste zajebancije da vidim koliko mogu napravit sa vise razlicitih strategija
__________________
ništa šta je od čovjeka nije mi strano
dvince is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:51.