Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2010., 19:25   #1
Što je sve grijeh u katoličanstvu?

Ovdje mislim da se raspravlja o onim stvarima koje su (po osjećaju) blizu granice. Pa si mogu potvrditi ili opovrgnuti te svoje intuitivne osjećaje jer, bar mislim, katolička crkva bi trebala biti prilično precizna po tom pitanju.

Mene konkretno zanima što je sa povremenim (umjerenim) klađenjem/kockanjem?

Je li to grijeh i koliki?

predlažem moderatorima da prebace zadnjih (od [141 do 145]) par postova iz teme Veze (cura i dečko) u katoličanstvu ovdje
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 19:57   #2
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
Ovdje mislim da se raspravlja o onim stvarima koje su (po osjećaju) blizu granice. Pa si mogu potvrditi ili opovrgnuti te svoje intuitivne osjećaje jer, bar mislim, katolička crkva bi trebala biti prilično precizna po tom pitanju.

Mene konkretno zanima što je sa povremenim (umjerenim) klađenjem/kockanjem?

Je li to grijeh i koliki?

predlažem moderatorima da prebace zadnjih (od [141 do 145]) par postova iz teme Veze (cura i dečko) u katoličanstvu ovdje
To spada pod "igre na sreću" i "oklade", o kojima Katekizam KC kaže sljedeće:

Igre na sreću (kartanje, itd.) i oklade nisu same po sebi protivne pravdi. One postaju moralno neprihvatljivima kada lišavaju osobu onog što je nužno za namirenje vlastitih i tuđih potreba. Igračka strast može postati teškim robovanjem. Nepravedno se kladiti ili varati na kartama težak je grijeh, osim ako je nanesena šteta tako laka da je onaj kome je učinjena ne može razumno smatrati važnom. (KKC 2413)
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 20:01   #3
A što je onda sa ovisnošću o pušenju? Ok, nek umjereno pušenje nije grijeh, ali zar ne bi ovisnost o pušenju trebala biti? Budući da npr. u siromašnim obiteljima često problem što se kupuju cigarete - zbog ovisnosti - pa makar pušenje bilo i umjereno, taj novac ipak bude relevantan za obiteljski budžet.
p.s. Ne znam zašto je Bog uopće napravio ljude takvim da mogu biti ovisni o cigaretama drogama itd. Puno manje zla bi bilo da to nije tako napravio, ako ništa puno manje nevinih ljudi bi patilo.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 21:27   #4
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
A što je onda sa ovisnošću o pušenju? Ok, nek umjereno pušenje nije grijeh, ali zar ne bi ovisnost o pušenju trebala biti? Budući da npr. u siromašnim obiteljima često problem što se kupuju cigarete - zbog ovisnosti - pa makar pušenje bilo i umjereno, taj novac ipak bude relevantan za obiteljski budžet.
p.s. Ne znam zašto je Bog uopće napravio ljude takvim da mogu biti ovisni o cigaretama drogama itd. Puno manje zla bi bilo da to nije tako napravio, ako ništa puno manje nevinih ljudi bi patilo.
E da zašto? Puno toga ovisi o nama, zamisli da Bog sve radi umjesto nas
Što se tiče pušenje bolje i ne početi, no mislim da je malo ljudi koji nisu onako ovisi o nečemu.
Mislim da se npr.pušenje može tolerirati sve dok čovjek zna što ispravna ljestvica vrijednosti
Znam jedan slučaj gdje je žena bila kod doktora i doktor joj je pregledao pluća, mislio je da ona puši, ali nije ona pušila, nego njezin muž, pa ako njezin muž ima takva pluća ne treba imati i ona, znači prestati sa time

Lako meni govoriti jer ja nisam ni počeo, a niti ne namjeravam
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 21:50   #5
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
Ovdje mislim da se raspravlja o onim stvarima koje su (po osjećaju) blizu granice. Pa si mogu potvrditi ili opovrgnuti te svoje intuitivne osjećaje jer, bar mislim, katolička crkva bi trebala biti prilično precizna po tom pitanju.

Mene konkretno zanima što je sa povremenim (umjerenim) klađenjem/kockanjem?

Je li to grijeh i koliki?

predlažem moderatorima da prebace zadnjih (od [141 do 145]) par postova iz teme Veze (cura i dečko) u katoličanstvu ovdje
Pusti ti neku Crkvu šta kaže, sam odvagni po svojoj savjesti i prouči malo knjige što je grijeh pa tako i čini.

Moje mišljenje je da kockanje nije dobro jer može odvesti u još dublji ponor ovisnosti i ropstva pohlepi. Budi oprezan.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 22:27   #6
Evo gareton me podsjetio na pitanje majke pušačice? Ako već pušenje u katoličanstvu nije grijeh, je li grijeh (ako je katoličanstvo dobro provjetreno ili ako se stoji uz vrata katoličanstva?) ako trudna majka puši (a poznato je da su utjecaji pušenja štetni za nj)?
Kao što je ljubljenje prije braka grijeh (jer navodi na seks) tako je i pušenje za sve (plodne) žene grijeh jer navodi na situaciju u kojoj će kompromitirati zdravlje djeteta zbog svoje ovisnosti.

inače, ja ne vjerujem ni u kakva božanstva i priče koje nam nudi kršćanstvo, židovstvo, islam su za mene zaostale starinske dječje pričice sa tu i tamo nekim dobrim moralnim savjetom kakav možeš naći i u pričama grčkih ili nordijskih božanstava. Ovo sam napisao umjeto jednostavnog napisa da sam ateist pošto vidim da me se krivo gleda, iako hvala na savjetima i dobronamjernosti.

Zadnje uređivanje Jacob. : 13.10.2010. at 22:32.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 23:22   #7
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
To spada pod "igre na sreću" i "oklade", o kojima Katekizam KC kaže sljedeće:

Igre na sreću (kartanje, itd.) i oklade nisu same po sebi protivne pravdi. One postaju moralno neprihvatljivima kada lišavaju osobu onog što je nužno za namirenje vlastitih i tuđih potreba. Igračka strast može postati teškim robovanjem. Nepravedno se kladiti ili varati na kartama težak je grijeh, osim ako je nanesena šteta tako laka da je onaj kome je učinjena ne može razumno smatrati važnom. (KKC 2413)
A ovako kaže Božja Riječ.

Matej 6,24 kaže: »Nitko ne može služiti dvojici gospodara, jer ili će jednoga mrziti, a drugoga ljubiti, ili će uz jednoga pristajati, a drugoga prezirati. Ne možete služiti Bogu i bogatstvu.«

Više o ovoj temi, na ovom linku.

http://www.gotquestions.org/hrvatski...-kockanje.html
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 00:58   #8
Je li grijeh krčiti šume, trovati životinje i biljke industrijom (kao nedavna eko-katastrofa u Meksičkom zaljevu) ili pak zaklati milione životinja?

Je li grijeh posjeći najstarije stablo u mjestu, iako je živo?

Je li grijeh ubiti mladunče tuljana ili njegovu majku?

Je li grijeh sravniti kipove Buddhe u Afganistanu? A sravniti nepoznatu provincijsku crkvu sa zemljom?

Ili, možda, izvoditi nuklearna testiranja u oceanu?

Ili, možda, ubijati virtualne likove na kompjuteru?

A spaliti knjižnicu do temelja? Pa bila to i ona Aleksandrijska.


Zbilja, zapitam se... što sve kršćanima nije grijeh?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 07:36   #9
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
A što je onda sa ovisnošću o pušenju? Ok, nek umjereno pušenje nije grijeh, ali zar ne bi ovisnost o pušenju trebala biti? Budući da npr. u siromašnim obiteljima često problem što se kupuju cigarete - zbog ovisnosti - pa makar pušenje bilo i umjereno, taj novac ipak bude relevantan za obiteljski budžet.
p.s. Ne znam zašto je Bog uopće napravio ljude takvim da mogu biti ovisni o cigaretama drogama itd. Puno manje zla bi bilo da to nije tako napravio, ako ništa puno manje nevinih ljudi bi patilo.
Ne bih da se ovo svati kao gradiranje i uspoređivanje grijeha, ali pušenje nanosi mnogo više štete i konzumentu i ljudim oko njega., nego neke druge stvari za koje su se svi u Crkvi uhvatili i drže ih se kao pijan plota. Osim tog zdravstvenog aspekta, često se događa da pušači oduzimaju životni prostor napušačima, da pola mjesečnog budžeta odlazi na cigarete umjesto na kvalitetniju prehranu, itd, itd....sve što je vezano uz pušenje uglavnom ima negativan učinak na zdravlje i kosi se s 5. Božjom zapovijedi i čini mi se, budući da se Crkva o svemu izjašnjava, da se prema ovoj stvari trebala postaviti jače, žešće i beskompromisnije.
Crni_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 09:42   #10
Svaka ovisnost je grijeh protiv 1. Božje zapovijedi.

Osim ovisnosti o Bogu
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 10:34   #11
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
Ovdje mislim da se raspravlja o onim stvarima koje su (po osjećaju) blizu granice. Pa si mogu potvrditi ili opovrgnuti te svoje intuitivne osjećaje jer, bar mislim, katolička crkva bi trebala biti prilično precizna po tom pitanju.

Mene konkretno zanima što je sa povremenim (umjerenim) klađenjem/kockanjem?

Je li to grijeh i koliki?

predlažem moderatorima da prebace zadnjih (od [141 do 145]) par postova iz teme Veze (cura i dečko) u katoličanstvu ovdje
Probaj se neko vrijeme ne kladiti pa ćeš vidjeti je li grijeh. Naravno ako možeš. A ako ne možeš znači da si već zarobljen tom navikom, a pošto si zarobljen nisi u mogućnosti da budeš slobodan za bolje stvari.
FlashG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 10:43   #12
sve što nas zarobljava grijeh je protiv vlastitog dostojanstva i one "stvoren na sliku Božju" što između ostaloga znači i slobodan.
ako se u to još uplete i nanošenje (posredno ili neposredno) zla drugome tim gore.

ali, isto tako ne postoji definicija grijeha pa tako ni neka opća lista na kojoj stoji što se smatra grijehom.
svaki čovjek ima savjest i sve što čini protivno toj savjesti grijeh mu je, čak i ono što se možda smatra "malim" grijehom ako je u tvojoj glavi i srcu težak teret- tebi je velik.

čim se pojedinac pita o nečemu i važe, znači da si i nije baš potpuno u redu s time stoga da, grijeh mu je.
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 11:38   #13
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
sve što nas zarobljava grijeh je protiv vlastitog dostojanstva i one "stvoren na sliku Božju" što između ostaloga znači i slobodan.
ako se u to još uplete i nanošenje (posredno ili neposredno) zla drugome tim gore.

ali, isto tako ne postoji definicija grijeha pa tako ni neka opća lista na kojoj stoji što se smatra grijehom.
svaki čovjek ima savjest i sve što čini protivno toj savjesti grijeh mu je, čak i ono što se možda smatra "malim" grijehom ako je u tvojoj glavi i srcu težak teret- tebi je velik.

čim se pojedinac pita o nečemu i važe, znači da si i nije baš potpuno u redu s time stoga da, grijeh mu je.
Da, kako napisa Pavao: Sve što ne činimo iz uvjerenja je grijeh.
FlashG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 13:55   #14
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Svaka ovisnost je grijeh protiv 1. Božje zapovijedi.

Osim ovisnosti o Bogu
Ovisnost o Bogu nije dakle grijeh....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 15:02   #15
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ovisnost o Bogu nije dakle grijeh....
nije, ovisnost o Bogu je zapravo poželjna ovisnost ali da pritom nema nikakve druge ovisnosti
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 15:43   #16
nekom je bog krišna, nekom alah, a nekom alkohol ili droga
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 15:48   #17
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Ne bih da se ovo svati kao gradiranje i uspoređivanje grijeha, ali pušenje nanosi mnogo više štete i konzumentu i ljudim oko njega., nego neke druge stvari za koje su se svi u Crkvi uhvatili i drže ih se kao pijan plota. Osim tog zdravstvenog aspekta, često se događa da pušači oduzimaju životni prostor napušačima, da pola mjesečnog budžeta odlazi na cigarete umjesto na kvalitetniju prehranu, itd, itd....sve što je vezano uz pušenje uglavnom ima negativan učinak na zdravlje i kosi se s 5. Božjom zapovijedi i čini mi se, budući da se Crkva o svemu izjašnjava, da se prema ovoj stvari trebala postaviti jače, žešće i beskompromisnije.
Definicija grijeha nije svaki put jednostavna. A vrlo često je grijeh kontinuirani proces. Nitko ne može odrediti kada pušenje počinje biti grijeh: onda kada se puši jedna cigareta dnevno ili 3 kutije. Onaj koji igra sportsku kladionicu kada radi grijeh: ako profućka 100 kuna mjesečno ili 10 000 kuna. A plaća mu je 5000 kuna i ima ženu i dijete koje uzdržava. Opet je problem da je pušenje grijeh: onaj tko kupuje cigarete daje 70 % u državni proračun. A iz tih se novca financira i crkva kao i sirotinja. Netko je čak rekao da bi penzioneri stariji od 65 godina trebali dobiti 2 kutije jakih cigareta dnevno i to besplatno: da što prije umru i da ostave svoju penziju državi
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 15:51   #18
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
nekom je bog krišna, nekom alah, a nekom alkohol ili droga
A vagina ? Ona mlada i sočna ?
(za prosječnog muškarca, nisam mislio na homoseksualce i aseksualne ljude )
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 16:08   #19
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
nije, ovisnost o Bogu je zapravo poželjna ovisnost ali da pritom nema nikakve druge ovisnosti
Dobro je ovisiti o Bogu i to nije grijeh mada je ta ovisnost dobar temelj za opsesivnu kompulzivnu neurozu po Freudu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 09:14   #20
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Dobro je ovisiti o Bogu i to nije grijeh mada je ta ovisnost dobar temelj za opsesivnu kompulzivnu neurozu po Freudu.
Ne ja ne mislim tako i nije me baš previše briga što Freud misli, kad kažem ovisnost o Bogu ne mislim na ovisnost o Bogu s time da je bog stvorena slika u nečijem mozgu nego ovisnost o Bogu koji je ljubav u tom slučaju nema nikakve bolesti dok u prvom slučaju je Freud u pravu
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:49.