Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2012., 12:34   #41
Quote:
zamiel kaže: Pogledaj post
Mislim, totalna promjena, za koju mi samo dvije logične pretpostavke padaju na pamet. Prva je da UK igra igru za svog najvećeg saveznika, a druga je da se u Europi počela dobra droga puštat u vodovode. PL, dada, Grazia, što mislite?
Promjena se priprema jako dugo - a da će se nešto značajno dogoditi bilo je jasno kada je Gradonačelnik Londona nakon Olimpijade došao na odmor u Hrvatsku i tom prilikom rekao ono što je rekao.

Što se Konzervativne stranke tiče oni imaju nekoliko dobrih razloga za salto mortale:

1. Prepoznaju euro-skeptični potencijal građana Republike Hrvatske. Hrvati su taman takvi članovi Europske Unije kakve oni sanjaju.

2. Laburisti su se žestoko osramotili sa uvođenjem viza 3 godine nakon završetka rata i to je predmet sprdnje među Konzervativcima, pogotovo onima koji rade u Home Office-u i na imigracijskoj problematici. Nije se puno puta događalo da Britanija nekoj državi uvede vizni režim, pa ga onda pokunjeno ukine 6 godina kasnije - i nedavno je Predsjednik British Airwaysa Bob Ayling na to podsjetio kada je pri objavi da BA ponovo uvodi letove za Zagreb rekao da isti nisu nikada ni trebali biti prekinuti da prošla Vlada nije uvela vize Hrvatima, te da je British Airways zbog izostanka sa tržišta europske zemlje sa velikom prekomorskom dijasporom kroz proteklih 10 godina izgubio 30 milijuna funti. Rekao je da je samo čudo omogućilo zadržavanje linije za Dubrovnik na minimalnoj razini profitabilnosti, a da su zbog viznog režima osim Zagreba bili prisiljeni i na povlačenje i sa splitske zračne luke za koju se još nisu stvorili preduvjeti da se British Airways tamo vrati, ali da će kompanija pratiti trendove, te da se nada da će British Airways uskoro biti u mogućnosti pružati vrhunske usluge na sva 3 ključna hrvatska aerodroma.

3. Konzervativci (kad to kažem mislim prvenstveno na Robina Harrisa koji je spiritus movens u brifiranju stranačkog čelništva o Hrvatskoj) prepoznaju da Hrvati baš ne vole Paddya Ashdowna - a taj je opet vladar u sjeni njihovog koalicijskog partnera Liberalnih Demokrata. Ta koalicijska vlada najvjerojatnije broji svoje posljednje mjesece na vlasti - dosta Konzervativaca očekuje da će se Koalicija razvrgnuti na proljeće i da će biti održani prijevremeni izbori na kojima Konzervativci očekuju dovoljnu podršku za samostalno formiranje slijedeće britanske vlade. To je i razlog velikih promjena u dnevnom redu britanskog parlamenta, pa je tako i rasprava o ratifikaciji hrvatskog pristupnog ugovora koja je u Kraljičinom govoru bila najavljena za proljetno zasjedanje, prebačena u jesensko. Vlada je taj potez morala nekako opravdati, odnosno bilo je potrebno iznijeti razloge zašto Britanija odustaje od čekanja drugog izvještaja o monitoringu - pa su i iz toga razloga ubacili u petu brzinu i počeli hvaliti Hrvatsku na sva usta - stvarajući dojam da je Hrvatska već sada sve kriterije zadovoljila, da je to sasvim jasno iz aviona i da briselski birokrati u svojim izvješćima kao i obično kasne u prepoznavanju onoga što je jednostavno očigledno

Presuda Generalima taj je dojam samo dodatno pojačala - Daily Telegraph počinje Hrvatsku prezentirati kao zemlju koja će u EU donijeti pozitivnu novu energičnost i osvježenje, saveznicu u Afganistanu, mjesto u koje mladi Britanci obožavaju putovati - sve u svemu kao državu s kojom je ponos biti u Europskoj Uniji.

Šećer na kraju je otvaranje kriminalne istrage nad Denisom MacShaneom. I to ono, kao nad zadnjim kriminalcem i kokošarem - stvara se ozračje tipa "jadni Bože koje su smeće ti siroti Hrvati morali trpiti od nas nakon svega što su proživjeli u ratu".

Što da ti još kažem - ja se skoro svakodnevno štipam da provjerim jeli ovo sve za stvarno
PowerLock is offline  
Old 18.11.2012., 13:39   #42
Hvala na iscrpnom odgovoru, iz domaćih medija je teško pratiti unutarpolitičku scenu u UK, koja je isto bitna za odnos prema Hrvatskoj. Ali dubinu, okidač za ovu potpunu promjenu smjera politike još ne vidim. Trebat će slijedećih dana i tjedana pažljivo pratiti Nizozemce, druge najveće saveznike SAD-a u Europi. Ako i oni radikalno promjene stav, bit će jasno kako je Americi bitno da Hrvatska bez ikakvih potresa uđe u EU.

Ja bih rekao da je promjena krenula i prije, samo je s Borisom i ostalim zbivanjima to postalo javno poznato, bar onima koji pozornije prate. Ne bih ja zaboravljao niti da je SBS ili SAS bez iakkvih pogovora iz južne Libije izvukao naše radnike kad je dole počelo sranje. Mislim, vojske ne izbavljaju građane drugih država iz sranja tek tako, od tada je nekako krenulo sa znacima da Velika Britanija počinje Hrvatsku promatrati kao saveznika. Mislim, da mi je netko prije dvije godine govorio da ću napisati ovu prethodnu rečenicu, poslao bih ga na odvikavanje u kakvu komunu.

McShane je bio šlag na torti. Ja sam ga ionako uvijek doživljavao cirkusantom, ali je drugačije kad ga lopovskim cirkusantom proglase institucije jednog od najvažnijih parlamenata na svijetu.
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Old 18.11.2012., 13:51   #43
Quote:
zamiel kaže: Pogledaj post
Ja bih rekao da je promjena krenula i prije, samo je s Borisom i ostalim zbivanjima to postalo javno poznato, bar onima koji pozornije prate.
O kako ne... pustili su oni prvi "probni balon" godinu dana prije - kada su poslali Princa Harrya da se izludira po Hvaru u kolovozu 2011-e; pa su pratili reakcije.

I bili su jako zadovoljni kada su shvatili da Dalmoši samo što nisu premlatili onog lokalnog fotoreportera na Hvaru koji ga je snimao dok se ludira i te fotografije prodavao okolo

Bila je primjećena čak i ljutnja jednog Keruma koji je svašta izlajao u jednom TV intervjuu kako je sramota da se tog momka na Hvaru progonilo ko i njegovu mater i nešto u tom stilu.

Princ Harry je bio prvi test, a cilj je bio da se osjeti emocija Hrvata prema jednom netipičnom pripadniku Kraljevskog establišmenta. I taj je test Hrvatska jako dobro prošla. Na tim reakcijama su shvatili da postoje temelji na kojima bi se moglo nešto početi graditi.
PowerLock is offline  
Old 18.11.2012., 14:11   #44
Treba to lajkati na kraju, i gajiti dobre odnose i dalje. Onda još pokušati popraviti bizarno stanje s Nijemcima, i nakon toga bi mogli kazati kako smo u dobre sa svim bitnim političkim faktorima u okolici.
Bizarna smo nacija, toliko smo autodestruktivni da je čudo da postojimo. S druge strane, ispadne da smo jakim igračima iz nekog razloga dragi. Možda im je jednostavno simpatično da smo onako emotivniji i puno više na prvu loptu od njih
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Old 19.11.2012., 09:22   #45
btw, taj ministar je bio glavni zagovaratelj usporavanja RH na putu ka EU..

eto vidite kakve moralne nakaze, stoje na našemu putu..
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Old 19.11.2012., 09:39   #46
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
O kako ne... pustili su oni prvi "probni balon" godinu dana prije - kada su poslali Princa Harrya da se izludira po Hvaru u kolovozu 2011-e; pa su pratili reakcije.

I bili su jako zadovoljni kada su shvatili da Dalmoši samo što nisu premlatili onog lokalnog fotoreportera na Hvaru koji ga je snimao dok se ludira i te fotografije prodavao okolo

Bila je primjećena čak i ljutnja jednog Keruma koji je svašta izlajao u jednom TV intervjuu kako je sramota da se tog momka na Hvaru progonilo ko i njegovu mater i nešto u tom stilu.

Princ Harry je bio prvi test, a cilj je bio da se osjeti emocija Hrvata prema jednom netipičnom pripadniku Kraljevskog establišmenta. I taj je test Hrvatska jako dobro prošla. Na tim reakcijama su shvatili da postoje temelji na kojima bi se moglo nešto početi graditi.
lol po ovome ispada da je princ harry dosao po nalogu foreign officea ljetovati na hvaru. sorry ali zvuci malo nevjerojatno.
master_mind_ is offline  
Old 19.11.2012., 10:34   #47
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
lol po ovome ispada da je princ harry dosao po nalogu foreign officea ljetovati na hvaru. sorry ali zvuci malo nevjerojatno.
Sve što radi britanska kraljevska obitelj u inozemstvu radi uz suglasnost Foreign Office-a. Iznimka je bila Princeza Dijana i znamo kako je ona završila
PowerLock is offline  
Old 19.11.2012., 11:36   #48
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Sve što radi britanska kraljevska obitelj u inozemstvu radi uz suglasnost Foreign Office-a. Iznimka je bila Princeza Dijana i znamo kako je ona završila
daj prestani sorry ali ovo zvuci ko neka teorija zavjere. ali ako ti kazes onda dobro posto po drugim upisima vidim da si u mnoge stvari upucen. razumijem da office mora znatsto im radi princ i gdje ide no po prijasnjem upisu ispada da je dobio zadatak da ide partijati na hvaru sto nije bas "normalno"

navodno su dijana i al fayet su smjeli biti ubijeni po nekom britanskom zakonu koji tako nalaže da svatko tko se spetlja sa kraljicom ili kraljem mora biti eliminiran. znam da je off topic no jel to istina?
master_mind_ is offline  
Old 19.11.2012., 12:35   #49
PL je dobro objasnio neke stvari u vezi sa GB-CRO odnosima. Sa par se ne slažem, ali što je najvažnije da su nam Britanci bolji prijatelji nego ikad prije. Hrvatska treba nastaviti tako i dalje, a ne nesto zabrljati, po starom HR običaju.

Prije par godina bilo je veliki broj negativnih poruka na ovom forumu o neprijateljstvu GB, što nije bilo istina. Jedino Grazia i ja smo branili i pokušali objasniti stav Britanije.

Uputio sam i protestni email GB veleposlanstvu u ZG, i dobio odgovor za pola sata (to me naročito impresionira, jer od HR institucija nikad ne dobijete odgovor), da nije istina da GB neprijatelj HR i da veleposlanstvo čini sve moguće napore da ti odnosi budu što bolji - hvala im!

To sam svojevremeno i objavio negdje na ovom forumu.

Također što pomaže, IMO, da se stvori što bolja slika o HR su napori dijaspore da promovira HR i brani na različitim forumima, kao ovo u londonskom Guardianu, svaka čast, priznajem i ja imam nekoliko postova tamo:
http://www.guardian.co.uk/world/2012...is?INTCMP=SRCH

Usput iznenadilo me da neki njemački listovi pišu negativno o oslobađanju Gotovine i Markača, dok GB su uglavnom pozitivni.

Zadnje uređivanje Blues Dada : 19.11.2012. at 13:07.
Blues Dada is offline  
Old 19.11.2012., 13:13   #50
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
daj prestani sorry ali ovo zvuci ko neka teorija zavjere. ali ako ti kazes onda dobro posto po drugim upisima vidim da si u mnoge stvari upucen. razumijem da office mora znatsto im radi princ i gdje ide no po prijasnjem upisu ispada da je dobio zadatak da ide partijati na hvaru sto nije bas "normalno"
Gledaj, Princ Harry je nedavno bio u Las Vegasu na odmoru na kojem je manje više sam inzistirao - protokol mu je dozvolio; Sjedinjene Države, najbliskiji mogući saveznik, visoka razina javne sigurnosti- nebi trebalo biti problema - i pustiše momka - i onda? Fotografije golog Harrya sa kraljevskim genitalijama po svim tabloidima ovog svijeta. To se više nikada neće dogoditi. Ubuduće pa do smrti putovati će samo tamo gdje mu Premijer i Ministar vanjskih kažu da smije putovati.

U Hrvatsku je išao prije svega u izviđačko-političku misiju koja je imala jasan politički cilj. Opipati bilo običnih Hrvata - i to onih mlađih - prema njemu osobno, a onda i prema cijelom britanskom imidžu. Da su ga spopali u onom klubu i zamorili sa pričama o Bleiburgu - pitanje je što bi se događalo sa Hrvatskom i EU. Ali nisu. Prihvatili su ga kao najrođenijeg, s njim zajedno partijali, te kasnije još popljuvali i umalo namlatili fotoreportera koji ga je slikao (a koji je vjerovatno također bio tamo u aranžmanu MI6 )

Tako jedna ozbiljna država funkcionira. Moja druga domovina. Na koju sam usprkos svemu što se događalo silno ponosan. Jer ima dovoljno pluseva da poništi sve minuse, pa onda još dosta toga ostane extra.

Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
navodno su dijana i al fayet su smjeli biti ubijeni po nekom britanskom zakonu koji tako nalaže da svatko tko se spetlja sa kraljicom ili kraljem mora biti eliminiran. znam da je off topic no jel to istina?
Postoji britanski zakon iz 17-og stoljeća koji je formalno još uvijek na snazi i koji propisuje smrtnu kaznu za preljubnika u slučaju kada Kraljeva supruga ima izvanbračnu avanturu. Međutim smrtna kazna je u Britaniji zabranjena 1963-e godine; a taj zakon više nije modificiran i nikakva zamjenska kazna nije propisana umjesto smrtne, tako da iako je taj Zakon na snazi on više ne može biti proveden u sudskoj presudi.
PowerLock is offline  
Old 19.11.2012., 14:44   #51
PL, hvala ti što si promijenio mišljenje o GB, još prije kratkog vremena ti si takve negativne gluposti GB da mi se je dizala kosa na glavi, neprimjerno za osobu kao ti, dobro informiranu, visoko obrazovanu i pametnu.
Blues Dada is offline  
Old 19.11.2012., 15:01   #52
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
PL, hvala ti što si promijenio mišljenje o GB, još prije kratkog vremena ti si takve negativne gluposti GB da mi se je dizala kosa na glavi, neprimjerno za osobu kao ti, dobro informiranu, visoko obrazovanu i pametnu.
Ma nisam ti Blues ja nikada u bitnim stvarima mijenjao mišljenje o GB. Ali postojala su vremena kada ga jednostavno nisam iznosio. Jer nije bilo primjereno da ga se iznosi.

Danas su zapuhali neki drugi vjetrovi u Londonu, a i Denis Machane je pred zatvorskim vratima - i ne vidim zašto nebi opet disao punim plućima i hvalio sve ono što je dobro u Britaniji (a i inače puno se bolje osjećam kada Britanijom vladaju Konzervativci nego neki drugi )

Imao sam 14 godina kada sam u ovu zemlju prvi put kročio - bila je to ljubav na prvi pogled - ali sa jako puno kriza, baš kao i u svim velikim ljubavima
PowerLock is offline  
Old 19.11.2012., 17:10   #53
Ok, prije nego što ne odem povratit na ove srcedrapajuče izljeve ljubavi engleskih lobista ja ne zaboravljam kako se London ponašao zadnjih 10ak godina.

Ovaj navodni obrat, koji doduše ima neke naznake približavanja Hrvatskoj, dogodio se samo zato jer se:

1. Njemačka nije već godinama pozicionirala sebe i svoju politiku prema Hrvatskoj i Balkanu. Uglavnom se držala po strani te često bila pretjerano kritična i hladna. GB je izgleda odlučila popuniti tu nišu...

2. Srbija, kao stari saveznik GB radikalizirala je svoju politiku prema Zapadu i izgleda da potpuno odustaje od integracija te se u potpunosti okreće Rusiji. Engleska dakle traži novog saveznika na Balkanu...
veruda is offline  
Old 19.11.2012., 21:10   #54
veruda - dobrim dijelom si u pravu. al dok honeymoon traje treba uzet što se može
PowerLock is offline  
Old 19.11.2012., 22:07   #55
Quote:
veruda kaže: Pogledaj post
Ok, prije nego što ne odem povratit na ove srcedrapajuče izljeve ljubavi engleskih lobista ja ne zaboravljam kako se London ponašao zadnjih 10ak godina.

Ovaj navodni obrat, koji doduše ima neke naznake približavanja Hrvatskoj, dogodio se samo zato jer se:

1. Njemačka nije već godinama pozicionirala sebe i svoju politiku prema Hrvatskoj i Balkanu. Uglavnom se držala po strani te često bila pretjerano kritična i hladna. GB je izgleda odlučila popuniti tu nišu...

2. Srbija, kao stari saveznik GB radikalizirala je svoju politiku prema Zapadu i izgleda da potpuno odustaje od integracija te se u potpunosti okreće Rusiji. Engleska dakle traži novog saveznika na Balkanu...
I ja cu povratiti zbog tvojeg luoetanja, mi dijasporasi nismo GB lobisti, nego branimo interese Hrvatske.

Pogledaj sto radi dijaspora u komentarima u vezi sa Gotovinom i Markacem, potpuno pobjedili i ponizili Srbe. Tako se brane interesi Hrvatske:

http://www.guardian.co.uk/world/2012...is?INTCMP=SRCH

http://www.guardian.co.uk/world/2012...is?INTCMP=SRCH
Blues Dada is offline  
Old 19.11.2012., 22:41   #56
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
I ja cu povratiti zbog tvojeg luoetanja, mi dijasporasi nismo GB lobisti, nego branimo interese Hrvatske.
Nemoj povraćati. Meni uopće ne smeta biti britanski lobist za politiku prema Hrvatskoj kakvu promiče današnji Ministar za Europu David Liddington. To je čovjek koji je u potpunosti ekipirao sadašnje britansko veleposlanstvo u Zagrebu u kojem su od Veleposlanika na niže sve ljudi koji su izrazito friendly prema Hrvatima, i koji su - što je jako važno - na poslove namjenjene lokalnom osoblju zaposlili Hrvate (etničke) jedan od kojih je potpuno preuredio facebook profil GB veleposlanstva u Zagrebu kojeg je sada užitak i zadovoljstvo pratiti.

Nekad su na lokalnim poslovima radili isključivo ne-Hrvati. Konzulica za britanske građane bila je Bošnjakinja, u press službi su radili Srbi, pa je onda ta ekipa sredila posao zaštitara nekom lokalnom sitnom mafijašu koji se u dokolici u svom uredu u veleposlanstvu igrao sa ručnim bombama od kojih je jedna i eksplodirala - to ti je bilo po prilici stanje do prije cca godinu dana.

A onda je bivši ambasador otputovao, jedno su vrijeme bili na razini otpravnika poslova - a onda se dogodila jedna velika metla i došao je potpuno novi veleposlanik sa drukčijim backgroundom, kadar koji je školovan za službu u Britaniji prijateljskim zemljama. I rezultati su frapantni. To britansko veleposlanstvo u Zagrebu sada je jedno fantastično mjesto.

Za takvu Britaniju ja ću uvijek lobirati. A Britanije Denisa MacShanea ću se uvijek stidjeti.

Denis MacShane je u Britaniju poslao veleposlanika koji nije htio sjediti ispod fotografije Generala Gotovine u zadarskoj gradskoj vijećnici. Smeće poslalo drugo smeće. Dobro je Hrvatska izdržala pod plimom svih tih britanskih govana koja su u nju dolazila.

Sad su se stvari promijenile, i ja sam zbog toga sretan. A i fotografija Generala Gotovine se vratila u zadarsku gradsku vijećnicu i poprilično sam siguran da novi veleposlanik više neće imati primjedbi sjesti ispod iste.

Zadnje uređivanje PowerLock : 19.11.2012. at 23:00.
PowerLock is offline  
Old 19.11.2012., 23:24   #57
PL hvala ti na zadnjem postu, jer objašnjavaš neke stvari koje ja nisam znao.

Samo znam da GB veleposlanstvo radi mnogo na što boljim odnosima sa Hrvatskom, meni su nekoliko puta odgovorili, čak je visoki savjetnik veleposlanstva, porijeklom Hrvat, ali iz jedne prekomorske zemlje želio sastanak sa mnom, jer je impresioniran što mi radimo sa Visit Croatia website na promociji Hrvatske na engleskom govornom području. No ja sam bio u Floridi, a da budem iskren, ja sam malo prestar, za neki veći angaźmam.

No kako si ti rekao, treba iskoristiti podršku GB za interese Hrvatske i sve učiniti da i dalje budu dobri odnosi. Nadam se da neke gluposti iz HR to ne će pokvariti, ali Britanci izgleda sada bolje razumiju Hrvate i često nam gledaju kroz prste.
Blues Dada is offline  
Old 20.11.2012., 21:13   #58
Dobar članak u The Guardianu i još bolji komentari Hrvata o Domovinskom ratu:

http://www.guardian.co.uk/commentisf...nd-of-comments
Blues Dada is offline  
Old 20.11.2012., 22:04   #59
Svakako je lijepo vidjeti da nam se odnosi s Velikom Britanijom poboljšavaju, ali pitanje je što će biti s našim odnosima s Njemačkom?

Mislim da je jako teško ''sjediti na dvije stolice'', pogotovo kad su to dvije zemlje sa potpuno različitim pogledima na buduće funkcioniranje Europske unije. Nadam se da Nijemci neće sad biti oni koji će blokirati naš ulazak.
Cromanst is offline  
Old 20.11.2012., 22:51   #60
Quote:
Cromanst kaže: Pogledaj post
Svakako je lijepo vidjeti da nam se odnosi s Velikom Britanijom poboljšavaju, ali pitanje je što će biti s našim odnosima s Njemačkom?
Imam ja i o tome svoju teoriju

Mislim da neće biti dugoročno ničeg lošeg u odnosima Hrvatske i NJemačke.

S druge strane treba imati razumijevanja za Njemačku rezerviranost u trenucima kada britanska diplomatska i politička mašinerija pokrene opsežnu operaciju službenog proglašenja pobjednika u nekom ratu (jer, da se ne zezamo, to je ono što Britanija sada radi). Nijemci ne vole kada London proglašava pobjednike i to je to.

Ne vjerujem u njemačku blokadu jer iako nam Britanci u ovom trenutku pružaju snažnu političku podršku - Nijemci već 20 godina ulažu novac u Hrvatsku.

Sve će to na kraju biti OK - Hrvatska neće sjediti na dvije stolice. Hrvatska će sjediti samo na jednoj stolici - svojoj hrvatskoj! I biti će u dobre sa svima.

Britanija nadoknađuje propušteno - sada još najavljuju veliku feštu za taj povratak British Airways-ovih letova za Zagreb 6-og prosinca, nakon toga će vjerovatno kroz 10-ak dana kasnije, oko 15-16-og, proglasiti da su ratificirali hrvatski pristupni ugovor - i onda će se ta hrvatsko-britanska euforija početi smirivati i preusmjeravati u redovite, dosadne i poslovne odnose između dvije prijateljske i partnerske države.

Neće zbog toga ni Njemačka Hrvatskoj niti Hrvatska Njemačkoj okrenuti leđa - u to sam potpuno uvjeren.
PowerLock is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:52.