Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2010., 13:29   #21
Bok! Prvi put plaćam preko interneta pa imam nejasnoća.

Plaćam podstanarske račune (režije), koji su došli na ime osobe čiji je stan. Da li ih ja svejedno mogu platiti sa svog tekućeg računa, pod svojim imenom? Ili da promijenim pod "Platitelj" u ime vlasnika stana?
http://img830.imageshack.us/img830/6867/55442152.gif

Drugo - gdje sa šifrom opisa plaćanja ("16" na svim računima)?

I treće, kako s odrescima, odn. koji mi je dokaz da sam platila račun?
tratinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 14:09   #22
AD 1: Možeš ih platiti sa svog računa, a možeš pod platitelj navesti osobu na koju glasi račun.

AD 2: Šifru 16 upišeš tamo gdje ti je na slici 01, u onoj maloj kućici ispred poziva na broj.

AD 3: Isprintaj odrezak nakon plaćanja ako ga trebaš dati nekome. Ti imaš dokaz na ispisu svoga računa.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 14:20   #23
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
AD 2: Šifru 16 upišeš tamo gdje ti je na slici 01, u onoj maloj kućici ispred poziva na broj.
Ovo mi nije jasno - dozvoljava mi samo dvije znamenke u tu kućicu. Da zamijenim 01 sa 16? Ali nije li 01 model, gdje ću onda s njim? (Hvala )
tratinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 14:37   #24
Quote:
tratinka kaže: Pogledaj post
Ovo mi nije jasno - dozvoljava mi samo dvije znamenke u tu kućicu. Da zamijenim 01 sa 16? Ali nije li 01 model, gdje ću onda s njim? (Hvala )
Samo dvije ti i trebaju biti. Upiši 16 umjesto 01. I 01 i 16 su modeli, odnosno opisi plaćanja.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 14:38   #25
Quote:
tratinka kaže: Pogledaj post
Bok! Prvi put plaćam preko interneta pa imam nejasnoća.

Plaćam podstanarske račune (režije), koji su došli na ime osobe čiji je stan. Da li ih ja svejedno mogu platiti sa svog tekućeg računa, pod svojim imenom? Ili da promijenim pod "Platitelj" u ime vlasnika stana?
http://img830.imageshack.us/img830/6867/55442152.gif

Drugo - gdje sa šifrom opisa plaćanja ("16" na svim računima)?

I treće, kako s odrescima, odn. koji mi je dokaz da sam platila račun?
dokaz ti je ona potvrda plaćanja koja ti ostane na tom tvom racunu možes je isprintat, opis plaćanja ne moras ni pisat, jer svi racuni ti sve sadrže u pozivu na broj, pise tko, kad i sve....

ime ne moras mjenjat.
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 15:36   #26
Neće biti.

"16" (kao šifru opisa plaćanja) ne upisuješ nigdje, to definitivno nije model plaćanja.

"Model" i "Poziv na broj odobrenja" su vrijednosti koje prepisuješ s uplatnice.

Ako model krivo prepišeš (a predstavlja onaj koji u "pozivu na broj" sadrži kontrolnu znamenku), plaćanje će biti odbijeno. U svakom slučaju, kombinacija "model + poziv na broj" mora biti ispravna.

Ponekad, doduše, oni koji su uplatnicu kreirali sfufljaju poziv na broj pa - iako sve dobro prepišeš - ne valja. U tom slučaju model s uplatnice zamijeni modelom 00; ako pak poziv na broj ne postoji, model je 99.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 20:11   #27
Quote:
tratinka kaže: Pogledaj post
Bok! Prvi put plaćam preko interneta pa imam nejasnoća.

Plaćam podstanarske račune (režije), koji su došli na ime osobe čiji je stan. Da li ih ja svejedno mogu platiti sa svog tekućeg računa, pod svojim imenom? Ili da promijenim pod "Platitelj" u ime vlasnika stana?
http://img830.imageshack.us/img830/6867/55442152.gif

Drugo - gdje sa šifrom opisa plaćanja ("16" na svim računima)?

I treće, kako s odrescima, odn. koji mi je dokaz da sam platila račun?
imas print screen, pa ih sejvaj u neki folder. tak ja radim.
sifru opisa placanja netrebas pisat osim ako ti je ponuđeno prazno polje ( mada cisto sumnjam ).., a kaj se tice modela i poziva na broj, s tim se ne zezat jer je to broj koji identificira tebe kao osobu na koga racun glasi.znaci, individualni su brojevi..
ako te muci ime i prezime, onda pod pretpostavkom da si osoba xy, napises pod platitelja : xy za zž
__________________
ma, princip je isti. sve su ostalo nijanse
doramaar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 22:44   #28
Quote:
tratinka kaže: Pogledaj post
Plaćam podstanarske račune (režije), koji su došli na ime osobe čiji je stan. Da li ih ja svejedno mogu platiti sa svog tekućeg računa, pod svojim imenom? Ili da promijenim pod "Platitelj" u ime vlasnika stana?
http://img830.imageshack.us/img830/6867/55442152.gif

Drugo - gdje sa šifrom opisa plaćanja ("16" na svim računima)?

I treće, kako s odrescima, odn. koji mi je dokaz da sam platila račun?
upiši kao platitelja ime osobe na koju je račun.

šifru 16 zaboravi, to nije isto kao model a nije niti bitno da igdje upišeš.

za potvrdu plaćanja imaš negdje opciju pregled plaćenih naloga ili slično i tamo imaš opciju pdf potvrda, to otvoriš i isprintaš.
ima i opcija za neke potvrde da ti banka pošalje doma ali to se naplaćuje.
ana:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 12:37   #29
može li mi ko objasnit postupak plaćanja računa internetom?
dakle step by step
 
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 18:45   #30
Imaš li netbanking i u kojoj banci?
Ja imam u Erste i RBA.
mario1970 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 10:04   #31
HPB banka salje potvrdu uplata putem internet bankarstva besplatno doma, tako bar pise na njihovim stranicama, dok ostali istu naplacuju 5kn po potvrdi.
Ali pored toga ima tamo za kliknuti na potvrda i tu sve pise tko je platio, kada, kome i s kojeg racuna i logo banke, to isprintas, besplatno je i uredno vrijedi kao dokaz, a onu sluzbenu potvrdu mozes od banke zatraziti naknadno ako dodje do kakvog spora.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 19:58   #32
Bok ljudi!

Ovo mi je još novo pa imam par pitanja.

Poziv na broj odobrenja može imati najviše dvije crtice, odnosno tri odvojene "grupe" brojeva?

Npr. netko napiše da je ovo poziv na broj odobrenja: 02 040512 1234 03

Ovo prvo 02 je model plaćanja, a ne poziv na broj odobrenja?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 20:07   #33
Je
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 20:21   #34
Hvala!
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 14:28   #35
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Poziv na broj odobrenja može imati najviše dvije crtice, odnosno tri odvojene "grupe" brojeva?
Ne, može imati i 3 crtice, odnosno četiri odvojene "grupe" brojeva (npr. model 23). Vidi pregled osnovnih modela poziva na broj.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 18:29   #36
@ littlefoot, a može li prva grupa znakova imati samo dva broja, npr. 02?
Nigdje mi ne piše model. Piše samo poziv na broj odobrenja.
Što se događa ako je poziv na broj odobrenja krivo upisan?

Koliko dugo treba uplatama da sjednu na račun? Kada uplaćujem račun vip-ovcima općom uplatnicom već drugi dan mi piše da je podmiren, a sada još uvijek čekam.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 21:42   #37
Obično kad pišu na računu poziv na broj odobrenja, prve dvije brojke su model
Ako je broj kriv za neke uplate će ti proći, a neke neće. U biti ništa prestrašno se ne dogodi. Najgore je da ti ne povežu uplatu sa tvojim zaduženjem. To je obično u velikim firmama tipa HT, HEP i sl. poziv na broj jako važan za povezivanje računa s uplatom. Dobro je provjeriti prije slanja naloga, a ako se desi greška nazoveš firmu kojoj si plaćao i kažeš da si pogriješio poziv na broj, te zamoliš da povežu uplatu, da te ne bi teretili za neplaćen račun. I to se dešava
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 22:02   #38
Hvala! Eto, još me samo brine zašto uplata nije sjela, a jučer sam uplatila. Mislila sam da preko interneta to ide još i brže. Osim toga, dva računa sam platila i za jedan je stigla poruka da je uplaćeno, a za drugi nije.

Ma, previše paničarim. Valjda će sve biti u redu.

Zadnje uređivanje Lozimka : 13.07.2012. at 22:10.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 14:38   #39
Ako su računi platitelja i primatelja u različitim bankama, ne možeš očekivati da će lova brzo sjesti.
Također, naravno, ovisi i o brzini rasknjiženja firme koja prima uplatu (da li u real timeu ili tek sutradan nakon što dobiju izvadak).
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 15:42   #40
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Ako su računi platitelja i primatelja u različitim bankama, ne možeš očekivati da će lova brzo sjesti.
Ako se uplati negdje do cca 15:00 radnim danom (pon-pet) novac ide u drugu banku još isti dan, inače slijedeći radni dan.
Uplaćeno u petak iza 15:00 će biti u drugoj banci u ponedjeljak.
Plaćanje preko interneta je samo kanal komunikacije između tebe i tvoje banke.
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:45.