Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2015., 19:48   #301
Ja od faksa nikad nisam ni očekivao da mi pruži sve znanje i praksu, nego samo osnove od kojih krećem odmah nakon faksa ili uz faks. I tako i jest.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 22:12   #302
Quote:
usmcfidelis kaže: Pogledaj post
Diploma s većine fakulteta je obični komad papira uz kojeg dolazi minimalna količina praktičnog znanja ili nedajbože iskustva
To je istina. ALI, fakultet niti ne može pripremati ljude za neki specifični posao. Zašto je tomu tako?

Zato što kad bi se radio praktični rad na nekom tehničkom fakultetu recimo, taj fakultet bi trebao trajati puno dulje nego sada jer naprosto su poslovi toliko raznoliki po zahtjevima i specifičnim znanjima da nije moguće sve obraditi u 3 godine koliko traje Bachelor, odnosno 5 godina kad se doda i Masters studij.

Isto tako je problem i organizirati i praksu, jer primiti 2000 + studenata jednog fakulteta industriji je stvarno problematično za ostvariti, iako mogu reći da na mojem fakultetu (koji ima 2000 + studenata) ipak postoji program ljetnih praksi, ali samo za studente 1. godine Mastersa.

Kad bi bili iskreni do kraja, uloga fakulteta niti nije stvarati radnu snagu za industriju. Njihova zadaća je stvarati akademske građane, odnosno znanstvenike i inženjere. Otuda ta sintagma "zemlja znanja".

Za učenje specifičnih, "šljakerskih" poslova tu su stručni obrazovni programi.

Zadnje uređivanje pr0spammer990 : 23.02.2015. at 22:24.
pr0spammer990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 00:50   #303
Mislim da je idealno (pre)baciti fokus na praktičnost i stvarni svijet, a pustu teoriju prepustiti istinskim akademicima od kojih, po meni, imamo koristi kao i od državnog ureda za dobrodošlicu.
Konkretno, država subvencionira firmama da uzimaju studente/stažiste čije se obrazovanje onda fokusira na opipljive, a ne hipotetske i teorijske stvari. Optimalno, dio te ekipe na kraju dobiva posao, a dio ima znanja koja mogu prenijeti drugdje ili pokrenuti svoj neki startup ili što već. Dio možda i na burzu, ali nekad je jednostavno tako
__________________
OORAH
usmcfidelis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 12:28   #304
Neki imaju puno teorije, neki puno prakse, a malo teorije, dok neki imaju ravnomjeran odnos.
Ali, reći da je teorija (ili pusta teorija) beskorisna, potpuna je glupost.
Puno studija zahtijeva i jedno i drugo, a prakse bez teorije nema. Zamisli kirurga bez teorije, koji samo zna "rezati" ili inženjera bez teorije koji samo zna "šarafiti", a ne zna što treba i kako šarafiti.
Naravno da karikiram, ali zamisli da ideš mehaničaru koji ti popravi auto, a ne zna ni sve dijelove auta kak' se zovu ili kaj je uzrokovalo kvar i kak' to spriječiti u budućnosti.
Zna samo da "to" treba popraviti. Ili još gore, vratimo se na onog doktora, jer ne mogu ni zamislit doktora koji nema jako dobru teoretsku podlogu.

Ono što bih volio vidjeti jest smanjenje kvota na manje potrebnim studijima, a povećanje, i to značajno povećanje, tehničkih i prirodoslovnih smjerova, dok se ne ujednači situacija.
A i sâm sam humanističkog smjera.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 09:00   #305
Mislim da se faks u današnje vrijeme definitivno isplati, ali samo ako se ima ispravan stav i očekivanja.

Kad smo bili djeca, stariji su govorili: Idi na faks da kasnije ne moraš raditi i da imaš dobru plaću, živjet ćeš gospodski Naravno da praksa dokazuje koliko je to pogrešna teorija, i da obrazovani ljudi puno više rade i da pozicija i veća plaća znače više rada i odgovornosti, a o tome tko gospodski živi isto bi se dalo raspravljati.

Tko misli da završiti faks znači okačiti titulu na vrata, biti šef i u startu imati 1000 EUR-a i u 15 sati napustiti radno mjesto, jako se vara i bolje je da ne ide na faks.

Diploma je definitivno ulaznica za bolje plaćene poslove i managerske pozicije, sa srednjom školom se danas ne može biti direktor, manager, upravitelj i ne može se napredovati, osim ako se nema privatan biznis. Fakultet daje "širinu", razvijaju se moždane vijuge, svatko tko je studirao odradio je desetine seminara, naučio se izlagati pred ljudima, raditi u timu, izražavati, organizirati (treba položiti 3 ispita u tjedan dana, za to su potrebne vještine, brzina i organizacija).

Kad gledam svoju generaciju, svi koji su ostali na srednjim školama rade poslove prodavača, konobara, pomoćnih kuhara, cvjećara, elektrotehničara za plaće koje ne prelaze 4.500,00 kn. U tim poslovima potrebna je snaga i sa godinama "gubiš na vrijednosti", dok akademski obrazovani ukoliko rade i stiču iskustvo "dobijaju" i mogu napredovati. Iznimka je prijatelj koji je ulagao u sebe kao u kuhara, nastavio doškolovanje u Italiji i postao chef, te zarađuje cca 10.000,00 kn, te prijatelj mehaničar koji je od oca preuzeo firmu.

Ljudi koji su završili faks, rade u općini, u hotelima kao voditelji, na faksu kao asistenti, dvojica su već profesori, u banci, i njihova primanja su u rasponu od početnih pripravničkih, do 12.000,00 kn, a sa godinama i iskustvom ukoliko ostanu na radnom mjestu, sigurno će se uspinjati na hijerarhiji poduzeća, a s time će doći i bolja primanja.

Mladim ljudima koji se dvoume upisati faks ili ne, prvo bih savjetovala da izaberu zanimanje koje vole, jer na poslu u prosjeku provedemo 8 sati dnevno, stoga je vrlo bitno odabrati nešto što se voli, posao je bitan faktor u zadovoljstvu ili nezadovoljstvu životom. Nakon toga, treba nastojati biti što bolji u zanimanju koje se odabere, usavršavati se i ulagati u sebe, radili kao odvjetnik ili kao frizer.
Elica Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 10:02   #306
Osim toga, od faksa se može odustati, ako nekome ne ide ili mu se ne sviđa i skuži da to nije za njega. Ako uopće ne ideš na faks, teško da ćeš odjednom s 25, 30 godina odlučit studirat. Ima ih, ali ne puno.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 19:38   #307
Evo iz vlastitog primjera, ja sam završio strukovnu školu, znači zanat, te kasnije majstorski. Znači već s 17. godina sam dobivao plaću. Za početak oko 4.000,00 kn, s tim da sam sa strane znao zaradit oko 700 do 1.000 kn dnevno. Sa 24 godine plaća mi je bila oko 7.000,00 kn, malo sam usavršio znanja, te godišnje digao tu cifru na još jednu toliku plaću mjesečno.
Uglavnom imam 33.g svoju kuću, automobil, obrt, a da nikada nisam digao kune kredita. E sada je pitanje koliko si spreman raditi i usavršavati se u svojoj struci, i dali si sposoban i talentiran raditi u struci koja te interesira. Ako ne misliš da možeš fizički radit, moj ti je savjet upiši fax, jer koji god zanat odabereš imati ćeš koliko radiš, naravno da nismo svi isti, ali ako se nađeš u nečemu što te zanima i što voliš raditi to je to. E sada ako te muči što neko sa SSS ima više nego što imaju akademski obrazovani građani, to gledaj da nismo svi jednako sposobni, neovisno o školovanju.
Evo sada primjer jednog mog poznanika, kojemu je bila mala plaća nakon srednje škole(zavarivač), u startu 8.600,00 kn. Sada radi u Austriji, a npr. ako radi nedjeljom za pet sati zaradi 500 eura samo taj dan, znači za dvije nedjelje zaradi plaću koliko mi ujina zaradi mjesečno u ljekarni, isto u Austriji.
nered82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 00:13   #308
Ujna ti je čistačica u ljekarni ili što? A koliko u hr zarade tvoji kolege iz razreda koji NISU obrtnici? Mislim na plaću bez fusa?
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 00:29   #309
i ja sam protiv faxa salji email kakvi jebeni fax


edit. nista protiv fax helizima.
__________________
borit ćemo se na travnjaku, borit ćemo se na tribinama, borit ćemo se u uredima, borit ćemo se zelenim stolovima i sudnicama, borit ćemo se na ulici, i nikad se, nikad nećemo predati
NajNovijiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 08:58   #310
Ovisi koliko odrade na crno nebitno da li su obrtnici ili ne

Kad bi sve prijavio državi računica ne bi bila tako pozitivna... nažalost to je činjenica

P.S
Moj pajdo iz školske klupe kao paušalac ne prelazi 80kkn godišnje također vozi novi automobil, ima novu kuću i ne oskudijeva u ničemu i nema kredita.
Naravno što god mi je odradio radio je na crnjaka.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 23:14   #311
Čime se bavi tvoj pajdo?

Treba uzeti u obzir da nisu svi koji ne idu na faks obrtnici, pa mogu raditi u fušu. Neki na nesreću upišu četverogodišnju srednju, pa nakon nje rade bezvezne poslove za 3000kn.
Zanimljivo bi bilo vidjeti koliko se djece upiše u obrtnička/industrijska zanimanja od ukupnog broja osmaša.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 09:54   #312
regips, moleraj itd.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 10:10   #313
E te četverogodišnje srednje su pravi gubitak vremena. Jednostavno ta zanimanja više ne postoje otkako je industrija uništena. Faks-svakako, ako misliš ići van raditi. U Hrvatskoj je besmisleno. 5-6 godina studiraš (za to vrijeme tvoj frend obrtnik je u fušu zaradio za pola kuće). I onda radiš za 600 eura i misliš kako si sretan da imaš posao. Tvoj frend obrtnik već ima ženu i dijete i ide mjesec dana na more. Jbg, Hrvatska. Moj savjet tko hoće studirati, vidite gdje bi otišli, počnite učiti jezik i studirati ono što se u toj zemkji traži.
penava is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 13:21   #314
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
E te četverogodišnje srednje su pravi gubitak vremena. Jednostavno ta zanimanja više ne postoje otkako je industrija uništena. Faks-svakako, ako misliš ići van raditi. U Hrvatskoj je besmisleno. 5-6 godina studiraš (za to vrijeme tvoj frend obrtnik je u fušu zaradio za pola kuće). I onda radiš za 600 eura i misliš kako si sretan da imaš posao. Tvoj frend obrtnik već ima ženu i dijete i ide mjesec dana na more. Jbg, Hrvatska. Moj savjet tko hoće studirati, vidite gdje bi otišli, počnite učiti jezik i studirati ono što se u toj zemkji traži.
Jer ono, bit u braku i imat djecu je vrh.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 13:39   #315
Nevidim prostora za smijeh,dapace...

Kolega je jako dobro sazmao bit price ove teme po meni..

Treba maknut hrpu ovih fakulteta(za obostrano uhljebljivanje profesora i studenata)...te ostavit 2-3 produktivno-kvalitetna faxa(za koliko imamo kapacitet) a ostale koji zele studirat dzabalabarenje i zujanje neka idu u privatne skole i tamo placaju,jer i tak im diploma treba samo radi prestiza a novac im nije u pitnaju...
za sve ostale,koji zele nesto u sirinu studirat(kao i u povjesti) neka idu van studirat..(austrija nam je pod nosom,neznam jel jos vrijedi ona fora od AU za studiranje)
A svi ostali neka krenu crncit/radit/pljackat/otvarat obrte...whatever..

Jer danas je cesto slucaj da ljudi(pricam o vecini,ne o ultraforumasima) zavrse fax,bez ikakvog iskustva u tome sto su zavrsili(zbog katastrofa faxa)..
najdu se sa 25-27godina na cesti...a da do tada nisu zaradili za sladoled u zivotu..a posla nema,nit za one koji su bili top5!
i tek onda skuze da je taj projekt studiranja bio promasaj cisti,te nacelno uzalud potraceno vrijeme i novci(najcese roditelja,koji jos zive u 80.tima god yu a neki cak i u 40.tima)...

Tako da apsolutno podzavam odlazak,tko vec zeli(a i moze si to priusit)...studiranje vani,gdje su relativno zdrave ekonomije i fakulteti..
gdje su isti u nekoj sinergiji,gdje profesor nije sveta krava da ga nesmijes pitat zasto ga nema na konzultacijama,tj tamo se to nesmije nit desit..
I kada to sve finaliziras u vecini slucajeva znas i zasto...
pa sve i da se vratis u rupu HR,vise ce te cijenit nego lokalca(koji je mozda gazio po trnju i kamenju do diplome)...
Ako pikiras na ovo zadnje...najbolji nacin...zavrsit neki fax na lijevom sveucilistu tipa neki kukuruzni dopuniski recimo u USA..ono Menadzment u recimo nekom sveucilistu Iowa(gdje je to) ili tako neka nedodjija..
gdje ispite rjesavas s profesorom...i onda dojdes ovdje,a ekipa te gleda kao da si zavrsio MIT...:klap:
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 02:43   #316
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
E te četverogodišnje srednje su pravi gubitak vremena. Jednostavno ta zanimanja više ne postoje otkako je industrija uništena. Faks-svakako, ako misliš ići van raditi. U Hrvatskoj je besmisleno. 5-6 godina studiraš (za to vrijeme tvoj frend obrtnik je u fušu zaradio za pola kuće). I onda radiš za 600 eura i misliš kako si sretan da imaš posao. Tvoj frend obrtnik već ima ženu i dijete i ide mjesec dana na more. Jbg, Hrvatska. Moj savjet tko hoće studirati, vidite gdje bi otišli, počnite učiti jezik i studirati ono što se u toj zemkji traži.
Moj savjet, ako razmatraš stvari s ove pragmatične (ekonomske) strane pogledaj prosječne plaće i stope nezaposlenosti za razne razine (i vrste) obrazovanja.

Quote:
penava kaže: Pogledaj post
Jer danas je cesto slucaj da ljudi(pricam o vecini,ne o ultraforumasima) zavrse fax,bez ikakvog iskustva u tome sto su zavrsili(zbog katastrofa faxa)..
najdu se sa 25-27godina na cesti...a da do tada nisu zaradili za sladoled u zivotu..a posla nema,nit za one koji su bili top5!
Na mojem su fakultetu svi koji su bili top 5 (a i šire od toga) izlovljeni i puno prije završetka fakulteta.

Top 5 ima posao bez obzira koja je branša.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 03:11   #317
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post


Na mojem su fakultetu svi koji su bili top 5 (a i šire od toga) izlovljeni i puno prije završetka fakulteta.
A 4 od tih u top 5 su prosjek kupili svotom eurica.
Cak i na medicini koja je ''elitni'' faks su se prodavali ispiti,
kako je to na manje ''elitnim'' faksevima tipa promet ili prehrambeni ne zelim ni znati.
Tapatapatawko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 12:04   #318
Da, jer ako ti nisi sposoban biti u top 5, nisu ni ostali, jelda? Tipican hrvatski mentalitet i razlog zasto propadamo. Bravo.
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 15:10   #319
Quote:
Tapatapatawko kaže: Pogledaj post
A 4 od tih u top 5 su prosjek kupili svotom eurica.
Cak i na medicini koja je ''elitni'' faks su se prodavali ispiti,
kako je to na manje ''elitnim'' faksevima tipa promet ili prehrambeni ne zelim ni znati.
Zanimljivo je do koje je mjere ovaj post promašen.

Prvo, oni koji su dobri i koji spadaju u top 5 (mada je to preuzak krug, ali manje bitno sad) ne kupuju ispite, nego ih prolaze. I to zalaganjem i talentom.
Nitko si nije "kupio" mjesto u tom vrhu.

Drugo, oni koji si kupuju ispite, ne kupe ih svih 35. I ne kupe si 35 petica da bi kupovanjem dospjeli do statusa najboljih.

Treće, headhunteri bilo kojeg tipa (ili osobe koje te poznaju, koje traže nekoga dobroga za pojedina zaposlenja) ne rade to na način "Njemu piše 5 u indexu", nego na način "On bi bio jako dobar u tome."


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.