Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2010., 09:59   #1
Rad na polju za dnevnicu

Jučer gledam vijesti na RTL-u i sada neki prilog kako Slavonci posebice mlađi radže idu radit na more nego u polje kako je teško naći ikakve radnike za takve poslove. Sada prikažu neku stariju ženu kako nešto siječe u vinogradu i na kraju kažu da je satnica 15 kn pa što oni očekuju da će ljudi letit radit po tvojoj vrućini za 15 kn ja prvi neću a nemam trenutno posla, mislim bi da stvarno moram ali ovako da me neki kreten tako debelo iskorištava nema šanse.

Mislim da za svaki sezonski posao na moru dobiješ veću satnicu ili bar istu ali uvjeti su sigurno bolji ai bar se u slobodno vrijem možeš nekada okupat u moru.
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 10:07   #2
ja sam iz slavonije, okolica virovitice.
i moja kolegica uzgaja duhan. za to joj trebaju radnici ,kojih na žalost nema.
a burza je puna nezaposlenih ljudi, ali oni će radije sjedit doma nego za 150 kn +2 obroka+ prijevoz radit u duhanu od 6-15(s tim da imaju 2 pauze od pola sata za jelo i nekoliko pauza za kavu i cigaru).

i onda ljudi kažu ,lako njoj, ona ima novca od duhana, šta se poljoprivrednici bune, a pola njih neće guzicu podić u 6 ujutro i pržit se na suncu do 15 h, ali na novac se ne bi žalili.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 10:20   #3
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
ja sam iz slavonije, okolica virovitice.
i moja kolegica uzgaja duhan. za to joj trebaju radnici ,kojih na žalost nema.
a burza je puna nezaposlenih ljudi, ali oni će radije sjedit doma nego za 150 kn +2 obroka+ prijevoz radit u duhanu od 6-15(s tim da imaju 2 pauze od pola sata za jelo i nekoliko pauza za kavu i cigaru).

i onda ljudi kažu ,lako njoj, ona ima novca od duhana, šta se poljoprivrednici bune, a pola njih neće guzicu podić u 6 ujutro i pržit se na suncu do 15 h, ali na novac se ne bi žalili.

ovo bi osobno radio jel ipak je satnica nešto veća a i ima uračunat obrok, iako mi nije jasno zašto dva sigurno drugi ne bi jeo. Slažem se da previše ljudi sere i zanovijeta. Ono iz mog primjerena je grozno jedino ako se nisu iznijele sve činjenice
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 10:20   #4
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
ja sam iz slavonije, okolica virovitice.
i moja kolegica uzgaja duhan. za to joj trebaju radnici ,kojih na žalost nema.
a burza je puna nezaposlenih ljudi, ali oni će radije sjedit doma nego za 150 kn +2 obroka+ prijevoz radit u duhanu od 6-15(s tim da imaju 2 pauze od pola sata za jelo i nekoliko pauza za kavu i cigaru).

i onda ljudi kažu ,lako njoj, ona ima novca od duhana, šta se poljoprivrednici bune, a pola njih neće guzicu podić u 6 ujutro i pržit se na suncu do 15 h, ali na novac se ne bi žalili.
pa nek im onda da 300 kuna il nek prestane uzgajat duhan pa nek ide ona brat okolo
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 10:47   #5
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
pa nek im onda da 300 kuna il nek prestane uzgajat duhan pa nek ide ona brat okolo
gle, njoj je sada voda pojela pola tog duhana, druga polovica je nikakva, ona sada ima prvu berbu a lani u ovo doba je već tri imala.
a ona njima mora dati istu dnevnicu, isti obrok, isto goriva potroši da ujutro u 5-5:30 ode po sve njih. a na krraju će biti dužna državi jer duhan nema osiguranje od poplava.
a što se tiče ovoga da ne radi duhan, što bi ti pametan predložio da radi na 22 jutra zemlje?
i tko kaže da ona neide u duhan. ona je 6 dana u tjednu u duhanu a 7. dan istrpava svoje sušare da bi sutradan mogao novi duhan unutra. tri dana radi svoje ,ostale dane ide u odradu ljudima koji imaju duhan i rade kod nje.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 11:41   #6
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
gle, njoj je sada voda pojela pola tog duhana, druga polovica je nikakva, ona sada ima prvu berbu a lani u ovo doba je već tri imala.
ma sve je to ok samo sam htio reć da ko što tržište vrijedi za radnike vrijedi i za poslodavce pa ako se nudi posao koji može radit svatko obično su plaće niske...a sa druge strane ako nemreš nać radnike logično je da povisiš plaću o kakvom god poslu se radilo i kvalifikacijama

jebi ga tip koji pere mrtvace zarađuje 500 kuna na dan ne zato jer trebaš bit pametan nego jer niko to neće radit a poslodavci imaju spiku ima 300 hiljada nezaposlenih a niko neće doć rintat za mojih bajnih dva soma kuna

možda da se uvede robovlasništvo pa da ih vojska polovi i dofura na polja i da vidiš..ne bi bilo prvi put u povijesti
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 19:01   #7
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
gle, njoj je sada voda pojela pola tog duhana, druga polovica je nikakva, ona sada ima prvu berbu a lani u ovo doba je već tri imala.
a ona njima mora dati istu dnevnicu, isti obrok, isto goriva potroši da ujutro u 5-5:30 ode po sve njih. a na krraju će biti dužna državi jer duhan nema osiguranje od poplava.
a što se tiče ovoga da ne radi duhan, što bi ti pametan predložio da radi na 22 jutra zemlje?
i tko kaže da ona neide u duhan. ona je 6 dana u tjednu u duhanu a 7. dan istrpava svoje sušare da bi sutradan mogao novi duhan unutra. tri dana radi svoje ,ostale dane ide u odradu ljudima koji imaju duhan i rade kod nje.

ja bih predložio neke kulture,heljda,hren,batat,rano povrće.
u zadnje vrijeme su traženi zagorski purani.
__________________
Za naše radnike nije katastrofa to što žive loše;
tragedija je ako netko drugi živi bolje !!!
rondomilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 10:25   #8
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
Jučer gledam vijesti na RTL-u i sada neki prilog kako Slavonci posebice mlađi radže idu radit na more nego u polje kako je teško naći ikakve radnike za takve poslove. Sada prikažu neku stariju ženu kako nešto siječe u vinogradu i na kraju kažu da je satnica 15 kn pa što oni očekuju da će ljudi letit radit po tvojoj vrućini za 15 kn ja prvi neću a nemam trenutno posla, mislim bi da stvarno moram ali ovako da me neki kreten tako debelo iskorištava nema šanse.

Mislim da za svaki sezonski posao na moru dobiješ veću satnicu ili bar istu ali uvjeti su sigurno bolji ai bar se u slobodno vrijem možeš nekada okupat u moru.
O kakvom iskorištavanju pričaš?!?!
Govoriš o NKV poslu za kojeg ne trebaš ama baš nikakve kvalifikacije. Trebaš biti samo relativno zdrav (pokretan) i imati kvocijent inteligencije viši od 70 tj. da znaš razlikovati grožđe od kelja.
I lova je za takav posao itekako pristojna. 15kn*8sati=120kn po danu. 120*20 radnih dana= 2400 kn mjesečno.
Pa tolika je mnogima plaća! I još ih hebu sa neplaćenim prekovremenima, radnim subotama i nedjeljama itd itd. A ovdje te nitko ne hebe u mozak, sam si odrediš ako želiš raditi više (znači možeš zaraditi i više) i nemaš nikakvih obaveza ni odgovornosti.
Malo se informiraj pa vidi kako se radi po mnogim firmama.
Po nicku pretpostavljam da imš 24 godine i da vjerojatno sjediš doma i trošiš pare naivnim starcima koji puše tvoje priče kako ti je teško i kako nema posla.
Umjesto da u tim godinama radiš sve i svašta jer si mlad, nemaš kredita i nemaš obtilje o kojoj trebaš brinuti.
Ja sam u tvojim godinama radio noćne poslove jer su mi ostavljali vremena za faks preko dana a i bili su bolje plačeni. Nisam sjedio doma i kukao po forumu.

Sad kukam.. (ali to je već druga priča )
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 15:26   #9
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
O kakvom iskorištavanju pričaš?!?!
Govoriš o NKV poslu za kojeg ne trebaš ama baš nikakve kvalifikacije. Trebaš biti samo relativno zdrav (pokretan) i imati kvocijent inteligencije viši od 70 tj. da znaš razlikovati grožđe od kelja.
I lova je za takav posao itekako pristojna. 15kn*8sati=120kn po danu. 120*20 radnih dana= 2400 kn mjesečno.
bez staža, bez zdravstvenog, bez godišnjeg, bez poreza državi.... ovdje se govori o pola minimalca. i umjesto da se boje inspekcija,oni se žale kako ne mogu naći nikoga

a što se duhana tiče -apsolutno najgori posao u modernoj poljoprivredi ( nekada najgori-košnja,sijeno, gnoj, danas se rade strojno)


http://www.youtube.com/watch?v=LHMVgf8ymWA
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 09:06   #10
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
bez staža, bez zdravstvenog, bez godišnjeg, bez poreza državi.... ovdje se govori o pola minimalca. i umjesto da se boje inspekcija,oni se žale kako ne mogu naći nikoga

a što se duhana tiče -apsolutno najgori posao u modernoj poljoprivredi ( nekada najgori-košnja,sijeno, gnoj, danas se rade strojno)
Alo! KAkav božji godišnji!?! Staž!?! Pa govorimo o branju grožđa, jagoda, sl.
Pa ti bi napravio zanimanje od toga? Profesionalni berač jagoda sa stažom od 30 godina? Ti bi još i u invalidsku penziju sa 45 godina poslije branja jagoda?
Godišnji? Pa ne bere se cijelu godinu. Ti si možda od onih koji bi nakon mjesec dana posla išli na mjesec plačenog godišnjeg. I onda još malo bolovanja zbog alergije na travu i eto! Idealan posao!
I onda se čudiš kako je u Hrvatskoj loše.
Pa sa ovakvim tvojim razmišljanjem a nažalost tako razmišlja većina nema na bolje. Samo na gore. I nemoj onda kukat kako Šuker posuđuje okolo da plati vojsku tvojih istomišljenika.
Prvo godišnji pa onda posao - ma nemoj. Sigurno sam nisi nikad tražio posao a i ono što imaš ti je netko sredio jer sam nikad ne bi ništa našao sa ovakvim razmišljanjem.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 13:22   #11
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Alo! KAkav božji godišnji!?! Staž!?! Pa govorimo o branju grožđa, jagoda, sl.
Pa ti bi napravio zanimanje od toga? Profesionalni berač jagoda sa stažom od 30 godina? Ti bi još i u invalidsku penziju sa 45 godina poslije branja jagoda?
Godišnji? Pa ne bere se cijelu godinu. Ti si možda od onih koji bi nakon mjesec dana posla išli na mjesec plačenog godišnjeg. I onda još malo bolovanja zbog alergije na travu i eto! Idealan posao!
I onda se čudiš kako je u Hrvatskoj loše.
Pa sa ovakvim tvojim razmišljanjem a nažalost tako razmišlja većina nema na bolje. Samo na gore. I nemoj onda kukat kako Šuker posuđuje okolo da plati vojsku tvojih istomišljenika.
Prvo godišnji pa onda posao - ma nemoj. Sigurno sam nisi nikad tražio posao a i ono što imaš ti je netko sredio jer sam nikad ne bi ništa našao sa ovakvim razmišljanjem.
ajde ti lijepo napravi spisak gospodarskih djelatnosti na koje se odnose zakoni rh i onih na koje se ne odnose. kad radiš preko student-servisa neka kuna ode i državi, imaš neki ugovor (o djelu), postoji neki pisani trag da si radio..
ovdje se radi o totalno nelegalnoj praksi, radu na crno, a poslodavci su toliko glupi (ili osilni) da to javno priznaju

i šta je to toliko skandalozno da ako radim 5 dana želim i staž za tih 5 dana?
i pripadajućih 20 minuta godišnjeg ? ( može i u kunama)


Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ajde beri grožđe strojem....baš bi želio vidjeti taj priključak.
http://www.youtube.com/watch?v=5-1Bz0feU7E
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 11:33   #12
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
O kakvom iskorištavanju pričaš?!?!
Govoriš o NKV poslu za kojeg ne trebaš ama baš nikakve kvalifikacije. Trebaš biti samo relativno zdrav (pokretan) i imati kvocijent inteligencije viši od 70 tj. da znaš razlikovati grožđe od kelja.
I lova je za takav posao itekako pristojna. 15kn*8sati=120kn po danu. 120*20 radnih dana= 2400 kn mjesečno.
Pa tolika je mnogima plaća! I još ih hebu sa neplaćenim prekovremenima, radnim subotama i nedjeljama itd itd. A ovdje te nitko ne hebe u mozak, sam si odrediš ako želiš raditi više (znači možeš zaraditi i više) i nemaš nikakvih obaveza ni odgovornosti.
Malo se informiraj pa vidi kako se radi po mnogim firmama.
To je govno... i izrabljivanje... a ne plaća... milsim halo!!!! 2400 kuna... Za mjesec dana... odbij prijevoz... već si na 2000 kuna, odbij svaki dan marendu (neka je samo 30 kuna), i ostaje ti koliko, 1400 kuna?! Katastrofa...

Što je najgore, još se takvi "poslodavci" uhvate pametovanja "kako nitko ne želi raditi"... BljuvL!
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 11:12   #13
pa evo ni ja ne bi išao to raditi, tj radije bi išao konobariti, jer ipak je veća plaća

ako se nemože naći dovoljno radnika,očito je premala zarada, jednostavno
više će zaraditi drugdje i onda idu tamo
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 11:42   #14
Problem je naravno sto poslodavac mora izaci u plusu, a sa vecim placama to ne moze.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 11:49   #15
ma gle, problem je što ja znam x mladih ljudi ovdje na selu koji neće redit ni u duhanu, niti na moru ,niti u njemačkoj u šparogama, jer jednostavno neće.
odu fino u općinu, traže socijalu jer su eto jadni mladi i nemaju ništa svoje a imaju dvoje djece pa treba im pomoć da imaju od čega živjet.
ja ne mogu shvatiti kako nekoga od 25 godina nije sramota otić tražit socijalu, a odbit posao?

a znam takve. kaže nemogu ja na more, pa tko će doma biti sa ženom i djecom.
i svake godine napumpa po jedno dijete i traži pomoć od svih živih i neživih
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 18:54   #16
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
ma gle, problem je što ja znam x mladih ljudi ovdje na selu koji neće redit ni u duhanu, niti na moru ,niti u njemačkoj u šparogama, jer jednostavno neće.
odu fino u općinu, traže socijalu jer su eto jadni mladi i nemaju ništa svoje a imaju dvoje djece pa treba im pomoć da imaju od čega živjet.
ja ne mogu shvatiti kako nekoga od 25 godina nije sramota otić tražit socijalu, a odbit posao?

a znam takve. kaže nemogu ja na more, pa tko će doma biti sa ženom i djecom.
i svake godine napumpa po jedno dijete i traži pomoć od svih živih i neživih

nije sramota ići tražiti,sramota je krasti.
zašto ne bi koristili nešto što se može.
lud je onaj tko im daje.
meni je recimo nepojmljivo da ljudi žive u šumi a dobiju pomoć od 800kn za drva za ogrijev zimi.
naravno ta se pomoć zapije ili se plati struja.
to je naš problem što nismo organizirani kao društvo dovoljno,recimo socijalni slučaj će više dobiti nego poljoprivredna mirovina,zar to nije apsurdno?!
daj mi reci što radi socijalna služba ta djeca su zanemarivana,žive u lošim uvjetima te bi morala biti oduzeta roditeljima.
__________________
Za naše radnike nije katastrofa to što žive loše;
tragedija je ako netko drugi živi bolje !!!
rondomilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 02:31   #17
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
ja sam iz slavonije, okolica virovitice.
i moja kolegica uzgaja duhan. za to joj trebaju radnici ,kojih na žalost nema.
a burza je puna nezaposlenih ljudi, ali oni će radije sjedit doma nego za 150 kn +2 obroka+ prijevoz radit u duhanu od 6-15(s tim da imaju 2 pauze od pola sata za jelo i nekoliko pauza za kavu i cigaru).

i onda ljudi kažu ,lako njoj, ona ima novca od duhana, šta se poljoprivrednici bune, a pola njih neće guzicu podić u 6 ujutro i pržit se na suncu do 15 h, ali na novac se ne bi žalili.
Kapitalizam i tržište kaže da slabo plača i da zato ne može pronač radnike.Reci joj da proba dignut dnevnicu 250,300,400, 500 kuna pa če vidjet jesu li suseljani neradnici a ako i dalje ima probleme postoje strojevi za branje duhana.Nije njezin problem i posao brojit nezaposlene nego pobrat jebeni duhan,neka brine o svom poslu a ne o nezaposlenima.Ako opet nije sposobna organizirat berbu neka sadi duhan na površine koje je sama u stanju pobrat i sama stavi u đep 200 kn dnevno+profit

Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Problem je naravno sto poslodavac mora izaci u plusu, a sa vecim placama to ne moze.
Hoče li izači u plusu ili minusu nisu problemi radnika nego poslodavca.Ako poslodavac nezna biti u plusu onda on nije roba za poslodavca nego za radnika,i ja mu savjetujem da proda imanje pametnijem i sposobnijim.Pošto nismo u feudalizmu ako ne možeš pronači radnike moraš nuditi veču plaču i gledat prodat skuplje svoje proizvode.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 09:56   #18
Ako će platiti svakoga 500 kuna onda mu je bolje kupiti novi stroj na koji dobije povrat PDVja, subvenciju države i slično i posao odraditi u jednom danu. Gdje si ikada vidio da je seljak kupio polovan traktor ili priključak kada mu je jeftinije kupiti novi zbog svih tih silnih poticaja?
perotigastero is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 10:07   #19
Quote:
perotigastero kaže: Pogledaj post
Ako će platiti svakoga 500 kuna onda mu je bolje kupiti novi stroj na koji dobije povrat PDVja, subvenciju države i slično i posao odraditi u jednom danu. Gdje si ikada vidio da je seljak kupio polovan traktor ili priključak kada mu je jeftinije kupiti novi zbog svih tih silnih poticaja?
Ajde beri grožđe strojem....baš bi želio vidjeti taj priključak.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 11:10   #20
Šta se samo grožđe bere kod nas? Ako i da, da li se kopa ručno, šprica, obrezuje i slično ili strojno? Ne kenjaj kada nemaš pojma.
perotigastero is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:30.