Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2009., 14:56   #21
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
Zaboravi solarnu energiju zbog cijene sustava takvo što nije isplativo u razumnom roku.
Ako se ide samo na uštedu, tj. isplativost ugradnje dođe se do zaključka da je solarno grijanje isplativo samo u rijetkim slučajevima. Npr. u zgradama s apartmanima uz obalu u kojima stanuje cijele godine jedna obitelj. Preko ljeta kad su turisti u zgradi - potrebno je puno PTV što solarni kolektori osiguravaju. Preko zime površina kolektora je primjerena za grijanje PTV za npr. 4-članu obitelj, a vjerojatno i za podno grijanje stamb. prostora samo dijela zgrade gdje se boravi. No i u ovom slučaju isplativost je nakon nekoliko godina.
Poželjna ugradnja je npr. kod vikendica na moru koje nemaju priključak el. struje. Tu je primjeren termosifonski solarni sustav.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 20:18   #22
Dali mi moze tko pomoci da se oslobodim posla u proljece u kuci na moru a ujedno da se rijesim buda,vlage i ustajalog zraka ?
Zracni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 00:17   #23
Quote:
myp kaže: Pogledaj post
Postoji generalno misljenje u javnosti da je suncana energija u potpunosti cista energija koja ne zagadjuje oklis sto je naravno netocno... Dapace, proizvodnja, a posebice odlaganje iskoristenih celija bi mogao postati ozbiljan ekoloski problem zbog kemikalija koje sadrze... No, glavni problem sa svim obnovljivim izvorima energije je sto jos nisu isplativi te sto ne mozemo kontrolirati uvjete pri prizvodnji takve energije (npr. ne mozemo stvoriti vjetar niti razgrnuti oblake), a s time nemamo niti kontrolu nad proizvodnjom... Zbog cinjenice da je akumuliranje elektricne energije vrlo neucinkovito, svi enegretski sustavi funkcioniranju na stalnom balansiranju izmedju proizvodnje i potrosnje elektricne enrgije te zbog toga osnov svih velikih energetskih sustava cine elektrane kod kojih mozemo kontrolirati kolicinu proizvedene energije (termo i nuklearne elektrane), dok se ostali sustavi ze proizvodnju (hidro elektrane, obnovljivi izvori i sl.) ukljucuju po potrebi...

No i dalje je cinjenica da je nuklearna energija najcisca no zbog poprilicno neopravdanog straha javnosti i pritiska zelenih, udio nuklerane energije opada... Pravu stvar su napravili Francuzi koji su na vrijeme izgradili dovoljan broj nukleraki pa mogu mlatiti pare kad je manjak energije u Europi uzrokovan npr. susom ili necim slicnim...
Odlicno si to napisao .
Ne samo da su alternativni izvori nestabilni ,nego i poskupljuju konačnu cijenu struje.(cijena 1kwh je ispod 1 kune za potrošače a hep kupuje alternativnu energiju 3kn za kwh,subvencija koju na kraju plaćaju potrošači-što više bude takve proizvodnje struja ce bit sve skuplja)
Još uvijek nema adekvatne zamjene a ovo je samo pritisak da bi se preslo na ekoloskije izvore.
Ista stvar se događa s biodizelom ,isforsirana je proizvodnja nekog alternativnog goriva a sad su sračunali da taj dizel šteti više od običnog i poskupljuje cijenu žitarica (znaci poskupljuje i namirnice od tih žitarica-opet plaćaju potrošači) jer je povećana potražnja za njima.
Sad se svi auto proizvođači okreću el.energiji pa je očito da je biodizel promašaj.
Grijanje vode na solar se koliko toliko isplati ,u samogradnji najviše naravno i u kombinaciji sa toplinskim pumpama .
Fn moduli nikako,jedino gdje nema priključka struje i ne isplati ga se dovući.
Nažalost cijepanje atoma je još uvijek najbolje rješenje ,kad će ta fuzija
nedst is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 11:15   #24
Proizvodnja električne energije iz solara bi se mogla isplatiti, ali je procedura trenutno dosta komplicirana: http://www.obnovljivi.com/obnovljivi...e-za-pocetnike
srceko25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 18:46   #25
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
solarno grijanje i radijatori (?) mislim da je to nemoguća kombinacija jer ti je potrebna velika temparatura u polaznom vodu, da imaš podno još bi i imalo smisla. Zaboravi solarnu energiju zbog cijene sustava takvo što nije isplativo u razumnom roku.
Netočno, ne bavim se solarnim grijanjem, ali isplativo je (u roku 5-10 godina, ovisi gdje se nalazi objekt), osobito ako se grijete na struju i plin. A solarni toplinski sustavi bez problema postižu 100 c, vakumski čak do 300 stupnjeva. A da je najbolja solucija podno, to je istina. Vakumski griju vodu i kod negativnih temperatura zraka, ako je sunčano).
Nije isplativo ukoliko imate niskoenergetski objekt.
Solarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 18:50   #26
Quote:
srceko25 kaže: Pogledaj post
Proizvodnja električne energije iz solara bi se mogla isplatiti, ali je procedura trenutno dosta komplicirana: http://www.obnovljivi.com/obnovljivi...e-za-pocetnike
Da, mogla bi, i rok otplate investicije je oko 8 god., ugovor o otkupu traje 12 god. Dakle, isplati se, ali nećete plivati u lovi.
Isplativi sustavi nažalost koštaju od 300 00kn na više.
No daje i određenu dozu sigurnosti i neovisnosti.
Međutim, izvanredno se isplati u objektima s malom potrošnjom i povremenim boravkom - kleti, vikendice i sl., - a problem struje osim toga rješavate brzo i bez papirologije.
Solarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 18:54   #27
Quote:
Zracni kaže: Pogledaj post
Dali mi moze tko pomoci da se oslobodim posla u proljece u kuci na moru a ujedno da se rijesim buda,vlage i ustajalog zraka ?
Postoje ventilatori na solarno. To je zapravo dosta jeftino, 200-300 kn
Solarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 19:07   #28
Kako mislite solarni ventilatori jer ja bi zelio solarni sistem koji mi to obavlja kada ja nisam tu a kada sam tu da mi grije PTV !
Zracni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 21:03   #29
Quote:
Solarko kaže: Pogledaj post
Netočno, ne bavim se solarnim grijanjem, ali isplativo je (u roku 5-10 godina, ovisi gdje se nalazi objekt), osobito ako se grijete na struju i plin. A solarni toplinski sustavi bez problema postižu 100 c,
cekaj malo, pricamo o grijanju...znaci zima je vani i na kontinentu vidis sunce u prosjeku svaki 7 dan (ako imas srece)...a ti uspijes vodu natjerati na 100 sa solarnim



Quote:
Solarko kaže: Pogledaj post
Nije isplativo ukoliko imate niskoenergetski objekt.
jel pod niskoenergetskim mislis onaj by the book ili samo objekt koji ima dobru izolaciju?
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 00:47   #30
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
cekaj malo, pricamo o grijanju...znaci zima je vani i na kontinentu vidis sunce u prosjeku svaki 7 dan (ako imas srece)...a ti uspijes vodu natjerati na 100 sa solarnim

To nisam rekao, iako je moguće ako je sunčano (sjetite se svoga auta na suncu za zimi). Zato je pogodno podno grijanje jer bi trebalo raditi s max. 37 celzija, što odgovara solarnom. Stvar funkcionira tako da solari prigriju vodu, a ukoliko nije dovoljno topla, grijač na struju ili plinski bojler dogrijavaju vodu. Solarno je pomočni sustav i služi uštedi u potrošnji.
Osim toga, sjetite se da se dosta energije troši već u jesen ili u proljeće, a i ljeti za toplu vodu i sl.


jel pod niskoenergetskim mislis onaj by the book ili samo objekt koji ima dobru izolaciju?
Da, recimo 10 cm stiropora i kvalitetni prozori, usmjerenost objekta prema jugu i sl.
U takvim objektima je mala potrošnja energije pa su jednostavno ulaganja u solar, a i večinu drugih alternativnih varijanti, preskupa. Najefikasnija ušteda postiže se kvalitetnom izolacijom i projektiranjem objekta. Nepotrošena energija je najjeftinija.
Solarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 00:51   #31
Quote:
Zracni kaže: Pogledaj post
Kako mislite solarni ventilatori jer ja bi zelio solarni sistem koji mi to obavlja kada ja nisam tu a kada sam tu da mi grije PTV !
Ventilator koji ugradite u ventilacijski otvor, a van odvučete mali fotonaponski modul. Kad ima sunca, ventilator radi i cirkulira zrak u objektu.
Za grijanje služe kolektori. Zgodni vakumski sustavi koštaju oko 3 000 kn s bojlerima od 100L.
Solarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 02:01   #32
Quote:
Solarko kaže: Pogledaj post
To nisam rekao, iako je moguće ako je sunčano (sjetite se svoga auta na suncu za zimi).
ok, onda sam ja ovo rekao:
Quote:
Solarko kaže: Pogledaj post
A solarni toplinski sustavi bez problema postižu 100
a ovo za auto bi se morao dobro prisjetiti jer o sunce ne vidjam bas tako cesto zimi...cak ove godine i ima par dana ali ovo je u zadnjih par godina rekord...
a ni to ne bi pomoglo...gledao sam te temperature vode kad je vani niska temp. i niti sunce ne pomaze jer ovise o vanjskoj temperaturi podosta...


Quote:
Solarko kaže: Pogledaj post
Zato je pogodno podno grijanje jer bi trebalo raditi s max. 37 celzija, što odgovara solarnom
da, a kako onda poslje tvrdis da se ne isplati u niskoenergetskim kucama (i tocno je da ne jer tolko malo trose da je vrijeme povratka posebno dugo)..jer ako hoces da ti 37 stupnjeva nesto zgrije to mora biti nisko energetsko..i vise od toga..mozda cak i pasivno...


solarna energija je zgodna na papiru ali dok te cjene ne padnu to jednostavno nije niti blizo isplativo...ako neko tvrdi drukcije nek pokaze neke brojke..
vidio sam ljude koji su u SSM reziji napravili neke panele kazu za manje od 10 k kuna i vidio sam ih osobno...griju odlicno preko ljeta..sve skupa sa bojlerom i nekom jednostavnom automatikom koja iskljucuje kad voda dodje do neke temp. ne prelazi znacajno 10k kuna..
ali ovi komercijalni sta kostaju 5 k Eura e to je vec malo previse...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 08:22   #33
Ovoliku dozu gluposti o isplativosti solarnog grijanja u kontinentalnoj Hrvatskoj teško je naći na jednom mjestu.Svatko ko razmišlja o grijanju na sunce mora voditi računa da mu je potrebno dodatno grijanje ,što uz investiciju u solarne kolektore koji mogu grijati bez sunca iznosi popriličnu svotu novaca, za malu razliku u potrošnji u odnosu na konvencionalne sisteme grijanja.
Moli bi one koji govore o povratu investicije u roku 5-10 godina da daju konkretne podatke za kuću klasične gradne veličine 150m2,kakvih je u HR najviše.Kuča se nalazi ssjeverno od zagreba ,recimo Varaždin.Iznesite cifre pa možemo razgovarati o isplativosti.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 12:22   #34
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
Ovoliku dozu gluposti o isplativosti solarnog grijanja u kontinentalnoj Hrvatskoj teško je naći na jednom mjestu.Svatko ko razmišlja o grijanju na sunce mora voditi računa da mu je potrebno dodatno grijanje ,što uz investiciju u solarne kolektore koji mogu grijati bez sunca iznosi popriličnu svotu novaca, za malu razliku u potrošnji u odnosu na konvencionalne sisteme grijanja.
Moli bi one koji govore o povratu investicije u roku 5-10 godina da daju konkretne podatke za kuću klasične gradne veličine 150m2,kakvih je u HR najviše.Kuča se nalazi ssjeverno od zagreba ,recimo Varaždin.Iznesite cifre pa možemo razgovarati o isplativosti.
Pa da ti pokvarim tvoju pamet. Neka tebe najpametnijeg...
Solarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 13:22   #35
Quote:
Solarko kaže: Pogledaj post
Pa da ti pokvarim tvoju pamet. Neka tebe najpametnijeg...
Bravo majstore to je odgovor na sva moja pitanja
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 14:16   #36
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
Bravo majstore to je odgovor na sva moja pitanja
pa kako ne kuzis..to je isplativo i tocka
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 17:36   #37
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
pa kako ne kuzis..to je isplativo i tocka
OK, kužim, to je neisplativo i točka.

No možda su neki nešto i naučili o solarnom baveći se time 10-tak godina.
Uostalom, rekao sam da se ne pliva u parama koristeći solarno...
Solarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 17:51   #38
Imao sam ja nedavno pacijenta kojem su u Italiji rekli da može ubaciti solarni grijač na postojeći sistem grijanja i da to radi.Mala napomena je da su mu Taljeni prodavali grijač snage 3 kW,a trenutno se grije na kruto gorivo,a peć je snage 50kW.To je skoro perpetum mobile,ali nema veze glavno da je solarno grijanje.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 21:57   #39
Postovani Gosp!
Ja sam racunao po vasim savjetima da se vi stvarno razumijete u solarne sisteme ali ipak vam nedostaje malo edukacije o solarnim sistemima koji postoje jer sam pravio upit sta mi je najbolje protiv Vlage ,Buda,i da mi luftira objekat kada ja nisam duze vremena tu !
Pomozite !
Zracni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 22:38   #40
Quote:
Solarko kaže: Pogledaj post
OK, kužim, to je neisplativo i točka.

No možda su neki nešto i naučili o solarnom baveći se time 10-tak godina.
Uostalom, rekao sam da se ne pliva u parama koristeći solarno...
pa i ja volim naucit nesto novo..samo nisam cuo nista novo, u tome je problem...
gdje su brojke. kontra brojke sam i ja osobno vec pisao tu nekoliko puta i prilicno je jednostavno..uzmi samo racunicu kolko kosta solarno i uzmi bojler od 2kw da ti radi non stop 365 dana godisnje i ispast ce vrijeme povrat ono nikad...kad odem u penziju..a do tad cu vec morat mjenjat to solarno...

tako da dok ne cujem neke argumente za mene je solarno bilo i ostalo stvar preseravanja a ne ekonomske logike. a preseravat i pravit se pred susjedima nikad nije bio moj djir.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:23.