Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2011., 17:25   #41
Sjećam se da sam pred nekoliko godina našao neke brojke prema kojima bi kod nas sustav vrijedan oko 20 000 kn otplatio samoga sebe kroz cca 20 godina. Dakle, uz 50% državne subvencija, to bi bila tek marginalno isplativa investicija.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 10:27   #42
Da samo tako jer do kada ce kod nas jos struja ,plin i ostali energenti biti ovako jeftini ? normalna cijena struje ce biti 1.25 do 1,40 kuna a plin 5,20 do 5,60 kuna pa da vidimo ! a ujedno zasto je iz godine u godinu nase klimatske promjene sve vidljivije ! Pocmimo mi obicni ljudi da smanjujemo CO2 !
Zracni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 10:52   #43
Quote:
Solarko kaže: Pogledaj post
... Za grijanje služe kolektori. Zgodni vakumski sustavi koštaju oko 3 000 kn s bojlerima od 100L.
Molim Vas neki link na te zgodne vakumske.
Inače i pločasti griju dobro vodu kod niskih temperatura a kad je vedro vrijeme - no vakuumski su tu bolji zbog manjih gubitaka provođenjem topline - ispitano.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 20:13   #44
Dali je tko radio sa Zracnim solarnim kolektorima i dali mi tko moze pomoci ?
Zracni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 09:29   #45
grijanje

Quote:
Zracni kaže: Pogledaj post
Da samo tako jer do kada ce kod nas jos struja ,plin i ostali energenti biti ovako jeftini ? normalna cijena struje ce biti 1.25 do 1,40 kuna a plin 5,20 do 5,60 kuna pa da vidimo ! a ujedno zasto je iz godine u godinu nase klimatske promjene sve vidljivije ! Pocmimo mi obicni ljudi da smanjujemo CO2 !
Ljudi moji danas je UNP 8,23kn/kg ili 20,5 kn/m3, pa tko se na to moze grijati. Prije cetiri godine kad sam ugradio plinski bojler cijena je bila 3 kn/kg. Sada bi instalirao solarne kolektore za sanitarnu vodu i za grijanje uz dogrijavanje postojecim plinskim bojlerom. Imam postavljeno centralno grijanje. Kuca se nalazi na podrucju Dubrovnika, tri stana ukupne povrsine 230 m2. Da li mi se isplati takav sistem solarnog koji bi kostao oko 50-60 tisuca kn, a dobio bi subvenciju 15 tisuca, znaci moja davanja 35-45 tisuca. Inace godisnje trosim 1200-1300 kg plina (10 tisuca kuna).
hvala na svim savjetima.
__________________
more svud oko nas
porporela is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 10:27   #46
subvenciju dava svaka općina ili samo općina Konavle, tj je li i mi u gradu imamo subvencije za ugradnju solarnog
brukiluki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 15:21   #47
Svaka subvencija je dobra a ujedno vi na podrucju Dalmacije imate 70-80 % vrimena sunca tako da bi vam se isplatilo u ca.4 godine
Zracni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 23:29   #48
Quote:
porporela kaže: Pogledaj post
Ljudi moji danas je UNP 8,23kn/kg ili 20,5 kn/m3, pa tko se na to moze grijati. Prije cetiri godine kad sam ugradio plinski bojler cijena je bila 3 kn/kg. Sada bi instalirao solarne kolektore za sanitarnu vodu i za grijanje uz dogrijavanje postojecim plinskim bojlerom. Imam postavljeno centralno grijanje. Kuca se nalazi na podrucju Dubrovnika, tri stana ukupne povrsine 230 m2. Da li mi se isplati takav sistem solarnog koji bi kostao oko 50-60 tisuca kn, a dobio bi subvenciju 15 tisuca, znaci moja davanja 35-45 tisuca. Inace godisnje trosim 1200-1300 kg plina (10 tisuca kuna).
hvala na svim savjetima.
Toplinska pumpa potrošnja 1/3 u odnosu na UNP znači godišnja ušteda 1k eura , povrat investicije 5 godina

http://geoterma.blog.hr/
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 15:19   #49
Dali se isplati ugradnja solarnog kompleta kao što je vaillantov aurocompact, bosch condens 5000 solar ili junkers cerasmart modul solar. Ti uređaji griju na plin a pripremu sanitarne vode imaju preko solara.
Megi 005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 15:35   #50
Quote:
porporela kaže: Pogledaj post
Ljudi moji danas je UNP 8,23kn/kg ili 20,5 kn/m3, pa tko se na to moze grijati. Prije cetiri godine kad sam ugradio plinski bojler cijena je bila 3 kn/kg. Sada bi instalirao solarne kolektore za sanitarnu vodu i za grijanje uz dogrijavanje postojecim plinskim bojlerom. Imam postavljeno centralno grijanje. Kuca se nalazi na podrucju Dubrovnika, tri stana ukupne povrsine 230 m2. Da li mi se isplati takav sistem solarnog koji bi kostao oko 50-60 tisuca kn, a dobio bi subvenciju 15 tisuca, znaci moja davanja 35-45 tisuca. Inace godisnje trosim 1200-1300 kg plina (10 tisuca kuna).
hvala na svim savjetima.

heh nije zahvalno tako govorit napamet s moje strane ali pošto si u dubrovniku isplativost sistema u odnosu na druge djelove hrvatske je znatno bolja.. znam iz iskustva.. još je jako bitno koliko ljudi imaš u toj kući ljeti koliko zimi, koliko površine griješ, kakva je izolacija, podno ili radijatorsko, orjentacija kuće itd.

Kažeš trošiš 10k kuna godišnje, to je samo za grijanje? jer s solarnim griješ i PTV(potrosnu toplu vodu) tako da ti je i tu velika ušteda pogotovo ako vodu griješ na struju.

Sve u svemu isplati ti se sigurno samo je pitanje za koliko godina .
green energy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 23:55   #51
gledao sam ponude cijevni solar 2 kom bojler automatika ekspanziona i neke priključnice i ostalo čak imam i troškovnik 75.000,00 kn sa povratom od činimi se ipard programa 50%, prijava za kredit mora biti do 1.3., topla voda i grijanje bazena 24 m3 vode, ja mislim da je isplativo, jer se već može primiti goste i nešto zaraditi u predsezoni i possezoni
__________________
bez ugovora, nema kvalitete
inzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 21:04   #52
Quote:
inzr kaže: Pogledaj post
gledao sam ponude cijevni solar 2 kom bojler automatika ekspanziona i neke priključnice i ostalo čak imam i troškovnik 75.000,00 kn sa povratom od činimi se ipard programa 50%, prijava za kredit mora biti do 1.3., topla voda i grijanje bazena 24 m3 vode, ja mislim da je isplativo, jer se već može primiti goste i nešto zaraditi u predsezoni i possezoni
a svaka ti dala ako izvučeš novce od IPARDA
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 21:13   #53
sobziro na nemire u sjevernoj africi koja će se prenest i na bliski istok, vjerojatno svi fosilni energenti će značajno poskupjeti tako da svaka investicija u alternatevne izvore energije je isplativo već za dvije do tri godine, i što je najzanimljivije mi hrvati i nemamo drugu opciju
__________________
bez ugovora, nema kvalitete
inzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 08:15   #54
problem solarnog grijanja,osim cjene je i u tome što je u kontinentalnoj Hrvatskoj gotovo neprimjenjiv zbog malog broja sunčanih dana.U Dalmaciji situacija je drastično bolja i tamo se sistemi solarnog grijanja sigurno isplate,što zbog povećane potrošnje tople vode,što zbog boljih klimatskih prilika.Sistemi za pripremu tople vode u kontinentalnoj Hrvatskoj,efikasni su uglavnom ljeti,a tada ti je dovoljan i hidrofor obojen u crno i stavljen na sunce,a to je investicija 1000 kuna
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 18:44   #55
sad ja ko padobranac ulijećem, al nadam se da ste svjesni da u austriji gomila kuća ima solarno. pa kako je onda njima isplativo, a nama ne?
__________________
Moj mis Misic
Styx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 19:02   #56
Quote:
Styx kaže: Pogledaj post
sad ja ko padobranac ulijećem, al nadam se da ste svjesni da u austriji gomila kuća ima solarno. pa kako je onda njima isplativo, a nama ne?
Stvar je vrlo jednostavna... Poticaji od države skraćuju rok otplate a i platna moć je različita.
Recimo u Italiji poticaj je 55%investicije u PTV/Dogrijavanje koji se vrača kroz 10godina u povratu poreza(do prije krize to je bilo u 5 god) i to vrijedi za svih.

u HR toga nema na razini države. Županije, kako koja i kako im se da "odaberu" nekoliko projekata kojima daju poticaj od 40% do max 12000kn i to je to. S tim da moraš tražit čekat prijavljivat se na natječaj priložit dokumente itd.

Zadnje uređivanje green energy : 31.01.2011. at 19:35. Reason: ispravka
green energy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 19:36   #57
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
problem solarnog grijanja,osim cjene je i u tome što je u kontinentalnoj Hrvatskoj gotovo neprimjenjiv zbog malog broja sunčanih dana.U Dalmaciji situacija je drastično bolja i tamo se sistemi solarnog grijanja sigurno isplate,što zbog povećane potrošnje tople vode,što zbog boljih klimatskih prilika.Sistemi za pripremu tople vode u kontinentalnoj Hrvatskoj,efikasni su uglavnom ljeti,a tada ti je dovoljan i hidrofor obojen u crno i stavljen na sunce,a to je investicija 1000 kuna
ja mislim da niste upravu, to je možda za neke bačen novac, ali ipak smatram u ovakvim današnjim uvjetima, gdje je već sad vidljivo da će sve duplo poskupiti, ipak to isplativo, post višlje pita kako sve sjeverne zemlje koriste solarno a kod nas južnije ne
__________________
bez ugovora, nema kvalitete
inzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 20:29   #58
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
problem solarnog grijanja,osim cjene je i u tome što je u kontinentalnoj Hrvatskoj gotovo neprimjenjiv zbog malog broja sunčanih dana.U Dalmaciji situacija je drastično bolja i tamo se sistemi solarnog grijanja sigurno isplate,što zbog povećane potrošnje tople vode,što zbog boljih klimatskih prilika.Sistemi za pripremu tople vode u kontinentalnoj Hrvatskoj,efikasni su uglavnom ljeti,a tada ti je dovoljan i hidrofor obojen u crno i stavljen na sunce,a to je investicija 1000 kuna
Ne bi se složio u broju sunčanih dana. Rijeka je u 2010 imala manje sunčanih dana nego npr Osijek (ili London). Mada općenito da čim sjevernije tim duže vrijeme otplate. Uz malo dobre volje RH 1 pametan sustav poticanja i eto ti roka otplate 3-5godina i za najsjevernije dijelove Hrvatske.
__________________
FN -fotonaponski paneli PTV- potrošna topla voda
green energy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 20:56   #59
Quote:
green energy kaže: Pogledaj post
Ne bi se složio u broju sunčanih dana. Rijeka je u 2010 imala manje sunčanih dana nego npr Osijek (ili London). Mada općenito da čim sjevernije tim duže vrijeme otplate. Uz malo dobre volje RH 1 pametan sustav poticanja i eto ti roka otplate 3-5godina i za najsjevernije dijelove Hrvatske.
Već i prije sam tražio da Vi zagovornici isplativosti solarne energije date jedan primjer za četveročlanu obitelj,u obiteljskoj kući u sjeverozapadnoj hrvatskoj,površine 150 m2,kada računica pokaže da se isplati ja ću se prvi prihvatiti toga,ali stvar jednostavno neide.Sjeverozapadna Hrvatska
je plinificirana,investicija u plinski bojler je cca 2000 kuna,a potrošnja cca 100 kuna mjesečno,za cca 11 m3 vode temperature 40 ak stupnjeva.

edit:i koliko ja znam Rijeka još nije pripojena Dalmaciji ,a i u Rjeci je situacija puno bolja nego u recimo Varaždinu.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 21:08   #60
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
Već i prije sam tražio da Vi zagovornici isplativosti solarne energije date jedan primjer za četveročlanu obitelj,u obiteljskoj kući u sjeverozapadnoj hrvatskoj,površine 150 m2,kada računica pokaže da se isplati ja ću se prvi prihvatiti toga,ali stvar jednostavno neide.Sjeverozapadna Hrvatska
je plinificirana,investicija u plinski bojler je cca 2000 kuna,a potrošnja cca 100 kuna mjesečno,za cca 11 m3 vode temperature 40 ak stupnjeva.

edit:i koliko ja znam Rijeka još nije pripojena Dalmaciji ,a i u Rjeci je situacija puno bolja nego u recimo Varaždinu.
Znam samo sam usporedio s Rijekom jer tu živim. poanta je bila da uz more ne znači da mora bit brdo sunca.

ta četveročlana obitelj treba samo ptv ili i dogrijavanje? da bi mogo dat primjer trebam više podataka od toga.

Da čim jeftiniji energent tim duži rok isplate, ali svi energenti imaju porast cijene a sunce ne dok nam ne nabiju i na to porez.

Ima slučajeva di stvarno nema mogućnosti dobit isplativ solarni sustav za ptv al to nikako nije slučaj većine hrvatske.

Edit: ti trošiš 100kn mjesečno na šta?
__________________
FN -fotonaponski paneli PTV- potrošna topla voda
green energy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:39.