Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2011., 21:17   #61
pa išao sam na PTV,o grijanju netreba ni razgovarati jer to je tek porazno.
puno bolja i isplativija investicija ,za sada,je kvalitetna gradnja(izolacija).
što se pak primorja tiće netreba biti sunca,da bi situacija bila bolja.ipak su u primorju prosjećne temperature u
zimskim mjesecima više nego u kontinentalnoj HR
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 21:45   #62
Quote:
green energy kaže: Pogledaj post
Stvar je vrlo jednostavna... Poticaji od države skraćuju rok otplate a i platna moć je različita.
Recimo u Italiji poticaj je 55%investicije u PTV/Dogrijavanje koji se vrača kroz 10godina u povratu poreza(do prije krize to je bilo u 5 god) i to vrijedi za svih.

u HR toga nema na razini države. Županije, kako koja i kako im se da "odaberu" nekoliko projekata kojima daju poticaj od 40% do max 12000kn i to je to. S tim da moraš tražit čekat prijavljivat se na natječaj priložit dokumente itd.
a koliki je poticaj u Austriji?
mislim, poanta je bila da ako tamo, u onim maglovitim kotlinama, ima dovoljno svjetlosti, onda ima i kod nas u Zagrebu

mene bi zanimo trošak (i povrat, naravno) za PTV i dogrijavanje - koje sve parametre moram imati za izračun?
__________________
Moj mis Misic
Styx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 21:50   #63
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
pa išao sam na PTV,o grijanju netreba ni razgovarati jer to je tek porazno.
puno bolja i isplativija investicija ,za sada,je kvalitetna gradnja(izolacija).
što se pak primorja tiće netreba biti sunca,da bi situacija bila bolja.ipak su u primorju prosjećne temperature u
zimskim mjesecima više nego u kontinentalnoj HR
Definitivno najbolji omjer uloženo dobiveno je izolacija to nema govora.

bacit ću malo u simulator Varaždin 200l vode dnevno na 40°C tek da vidim koliko može bit godišnja ušteda a koliko investicija pa ću postat al sutra.

U tih 200l na 4 osobe računam i toplu vodu za perilice suđa i rublja.

Usput koliko kvalitetan plin imate gore? Mislim na kWh/m3 ili kg?
__________________
FN -fotonaponski paneli PTV- potrošna topla voda
green energy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 21:56   #64
radi se o zemnom plinu,a računica ide 100kn/2,8knm3=35,714 m3 plina.bojler 14 lit/min s time može na punoj snazi raditi cca 12 sati x 60 x 14 =10000 litara vode
za solarni sistem minimalno treba 500 lit spremnik,4m2 kolektora-vakumski,automatika,pumpna grupa,instalacija,znaći minimalno 15000 kuna,i tu smo na nekih 12-13 godina amortizacije,u to vrijeme biti će kvarova i održavanja koja su proporcionalno veća nego kod bojlera i tako malo po malo nije baš obećavajuće.Na sve to treba dodati i trošak struje za pogon pumpe od cca 180kWh godišnje.

Zadnje uređivanje d2267 : 31.01.2011. at 22:04.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 09:16   #66
Quote:
ZEGA kaže: Pogledaj post
Ne bi ja na vakuumski, neproporcionalno su skuplji...
nije da baš jako pozorno pratim scenu solarne opreme,ali zar nisu vakumski jedino rješenje za grijanje bez sunca,dakle za ona tri mjeseca u godini kada skoro da i nema sunca?
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 13:35   #67
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
radi se o zemnom plinu,a računica ide 100kn/2,8knm3=35,714 m3 plina.bojler 14 lit/min s time može na punoj snazi raditi cca 12 sati x 60 x 14 =10000 litara vode
za solarni sistem minimalno treba 500 lit spremnik,4m2 kolektora-vakumski,automatika,pumpna grupa,instalacija,znaći minimalno 15000 kuna,i tu smo na nekih 12-13 godina amortizacije,u to vrijeme biti će kvarova i održavanja koja su proporcionalno veća nego kod bojlera i tako malo po malo nije baš obećavajuće.Na sve to treba dodati i trošak struje za pogon pumpe od cca 180kWh godišnje.

Evo jedan primjer za varaždin:
Za 200l PTV dnevno na 45°C (ulaz vode 10°C) u godinu dana treba 4262kWh godišnje(uracunati gubitci).

za 4262kWh treba 1387kn plina(s gubitcima)

solarno možeš dobit 75%godišnje potrebe za PTV što bi bila ušteda od 1040,25kn godišnje.

caka je da ne štedis svake iduće godine 1040,25kn već moraš računat 5%godišnji porast cijene(svaka iduća godina imaš 5%veći račun)

S tim u obziru ti u 12. godini imaš ušteđeno 17,385kn odnosno sustav se je odplatio.

planirani vjek trajanja tih sustava je 20-25godina. Znaci na kraju tih 25godina otplatio si sustav od 17385kn, i uštedio 22244.86kn(uračunato je i 500kn godišnje za održavanje/popravak 12500kn)

To je samo primjer. Još da vlada oče ukinut ili smanjit PDV za solarno i dat kakav poticaj evo tebi u Varaždinu rok otplate 5-7godina. primorje i dalmaciju neću spominjat.

Ps: Troškovi rada sistema(struja) su uračunati u uštedi
__________________
FN -fotonaponski paneli PTV- potrošna topla voda
green energy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 13:39   #68
Quote:
ZEGA kaže: Pogledaj post
Ne bi ja na vakuumski, neproporcionalno su skuplji...
Razlika između vakumskih i ravnih raste kako prosječna temperatura pada. čim niža tim bolje po vakumske.

Zato treba puno faktora uzet u obzir prije nego se ide instalirat solarno za dogrijavanje.

Za PTV i nije neka frka.
__________________
FN -fotonaponski paneli PTV- potrošna topla voda
green energy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 15:43   #69
u toj računici ima bar nekoliko problema a jedan od njih je da u tom primjeru treba investirati i u klasičnu pripremu i u solarnu pripremu.Za klasičnu ajde nije neka cifra pa još i možeš investirati,ali za sistem koji vrijedi 20k kuna već treba uzeti kredit,pa javni bilježnik,obrada kredita,kamate i tako ...,drugi je problem računica potrošnje plina,po meni ekvivalent potrrošnje plina u tvom primjeru bi bio negdje 1000 kuna(bojler 14 litara ,10 litara u minuti 45 stupnjeva potrošnja 2,9 m3/h)
na kraju ali ne i manje važno,ponoviti ću da se topla voda u dobrom djelu godine može dobiti u crno obojenim hidroforom,nije neki komfor,ali nije ni investicija,a u svakom slućaju komfor je veći nego kod pripreme tople vode solarom zimi

Zadnje uređivanje d2267 : 01.02.2011. at 16:09.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 17:04   #70
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
u toj računici ima bar nekoliko problema a jedan od njih je da u tom primjeru treba investirati i u klasičnu pripremu i u solarnu pripremu.Za klasičnu ajde nije neka cifra pa još i možeš investirati,ali za sistem koji vrijedi 20k kuna već treba uzeti kredit,pa javni bilježnik,obrada kredita,kamate i tako ...,drugi je problem računica potrošnje plina,po meni ekvivalent potrrošnje plina u tvom primjeru bi bio negdje 1000 kuna(bojler 14 litara ,10 litara u minuti 45 stupnjeva potrošnja 2,9 m3/h)
na kraju ali ne i manje važno,ponoviti ću da se topla voda u dobrom djelu godine može dobiti u crno obojenim hidroforom,nije neki komfor,ali nije ni investicija,a u svakom slućaju komfor je veći nego kod pripreme tople vode solarom zimi
Tražio si od zagovaratelja da ti daju primjer. Dao sam ti primjer. To ti je to
__________________
FN -fotonaponski paneli PTV- potrošna topla voda
green energy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 19:05   #71
Quote:
green energy kaže: Pogledaj post
Tražio si od zagovaratelja da ti daju primjer. Dao sam ti primjer. To ti je to
jak ti primjer
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 15:52   #72
U razgovoru sa prodavcima ovi kolektorski sistemi su najbolji za hotelijere, da leti tj. u sezoni greju vodu za kupatila i bazene. Dok zimi su ovi PV sistemi najbolji, dobija se struja a ona se može koristiti za zagrevanje.
__________________
Energija Sunca
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 18:02   #73
Quote:
bjdarko kaže: Pogledaj post
U razgovoru sa prodavcima ovi kolektorski sistemi su najbolji za hotelijere, da leti tj. u sezoni greju vodu za kupatila i bazene. Dok zimi su ovi PV sistemi najbolji, dobija se struja a ona se može koristiti za zagrevanje.
sistemi za grijanje tople vode i fotonaponski sistemi za proizvodnju struje nemaju veze jedni s drugima,ali nikakve.jedina poveznica je da koriste sunce.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 18:11   #74
A ko kaže da ima? Samo prenosim iskustva ljudi koji imaju kolektore, i drugih koji imaju panele. Čak i iskustvo prozvođača solarnih kolektora, i njegovu preporuku za namenu. On je vršio detaljna merenja efikasnosti, naravno to mu treba zbog konkurentnosti. Dakle, u čemu je problem?
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 21:00   #75
Quote:
bjdarko kaže: Pogledaj post
A ko kaže da ima? Samo prenosim iskustva ljudi koji imaju kolektore, i drugih koji imaju panele. Čak i iskustvo prozvođača solarnih kolektora, i njegovu preporuku za namenu. On je vršio detaljna merenja efikasnosti, naravno to mu treba zbog konkurentnosti. Dakle, u čemu je problem?
gledaj mene kao korisnika uopće ne zanima mišljenje proizvođaća o svom proizvodu,a iz razloga što je proizvođać subjektivan i skupo nam želi uvaliti svoj proizvod.drugo ovo je forum stanovanje,ovdije uglavnom ne svraćaju hoteljeri da bi im forumaši otkrili toplu vodu da se njima isplati investicija u solarnu pripremu tople vode.treće neka nam taj koji je vršio njerenje efikasnosti dostavi podatke za prosinac i studeni.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 21:12   #76
Pa da stanovanje, a podatke koje iznosim daje Nemački proizvođač, mada znam i od drugih. Ali stavrno mi nije cilj da promovišem ni jednu stranu. Samo želim da se naparvi u kući takav sistem koji će biti delotvoran na ovim hladnoćama. Kada bih pravio za sebe, stavio bih oba, jer se dopinjuju leti, a zimi bi dobio jeftnije struju. Tako da je ovaj PV sistem itekeko isplativ!
__________________
Energija Sunca
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 22:27   #77
Mjerenje panela i kolektora uz proizvođača vrše i tvrtke koje izdaju certifikate.

Od većine proizvoda imaš certifikate na netu.

Za solarni dio su najčešći:

Solar keymark
DIN
TUV Cert
CE

Nijedna ozbiljnija europska firma ti neće lagat o svom proizvodu, ali će prešutit nedostatke. Bar u dijelu u kojem se ja krećem odnosno susrećem, a to je solarno.
__________________
FN -fotonaponski paneli PTV- potrošna topla voda
green energy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 08:17   #78
"prešućivanje nedostataka",pravi je put do zadovoljnog kupca,baš zbog toga nevjerujem proizvođačkim hvaljenjima vlastitih proizvoda.Iz istih razloga i postoje forumi,na kojima možeš pročitati iskustva korisnika.Ja ne govorim da solarni sistemi nisu učinkoviti ili slićno ja samo govorim o činjenici da ljeti ima viška ,a zimi manjka.Dalje govorim o cijeni koštanja izrade sistema i njegovoj isplativosti,a činjenica je da je prosječan solarni sistem za PTV deset puta skuplji od konvencionalnog,a postoji rupa od par mjeseci u godini kada ne vrši svoju osnovnu funkciju.Uzmimo na primjer auto koji ljeti radi ko zmaj,a zimi ga nemožeš vozit,sigurno bi pljuvao po takvom proizvodu.
Za kraj mog sudjelovanja u ovoj raspravi zaključio bih da je proizvodnja tople vode i električne energije pomoću sunca odlićna ideja sa nekim tehničkim nedostatcima.Problem je naravno cijena koju za to treba platiti,a ona je prevelika da bi se masovnije koristilo solarne sisteme u kućanstvima.Kada Kinezi sruše cijenu(kao što su to već napravili sa fotonaponskim čelijama)na prihvatljivu razinu i kada zakonodavci prestanu ograničavati njihovu primjenu na obiteljskim kućama situacija će se promjeniti,a do tada vrijedi čekati.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 09:51   #79
Rezultate mjerenja možete dobiti u ovoj školi. To je sastavni dio praktične nastave.
A istovremeno možete doći i na prezentaciju:
http://www.auroraenergetika.hr/main....news&newsid=72
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 10:27   #80
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
Kada Kinezi sruše cijenu(kao što su to već napravili sa fotonaponskim čelijama)na prihvatljivu razinu i kada zakonodavci prestanu ograničavati njihovu primjenu na obiteljskim kućama situacija će se promjeniti,a do tada vrijedi čekati.
Hm, a od kada to zakonodavci ogranicavaju primjenu solarnih kolektora za PTV u obiteljskim kucama? Tko ti brani da ti to postavis ili ne na svoj krov? Ne trebaju ti nikakvi papiri.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:48.