Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2011., 16:22   #81
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Hm, a od kada to zakonodavci ogranicavaju primjenu solarnih kolektora za PTV u obiteljskim kucama? Tko ti brani da ti to postavis ili ne na svoj krov? Ne trebaju ti nikakvi papiri.
točno ali ne sasvim,naime da bi se napravilo koliko toliko neovisan sustav za proizvodnju električne energije fotonaponskim čelijama,potrebno je sustav predimenzionirati.Predimenzioniranje je potrebno radi zimskih mjeseci,dok u ljetnjim mjesecima imamo viškove.E tu se upetljava država koja ne potiće priključak na elektroenergetski sustav RH,nego izmišlja neke povlaštene ugovore za povlašteni otkup el.energije,koji su naravno namjenjeni povlaštenim isporučiteljima,a mi stoka sitnog zuba ko nas hebe.Više o ovoj temi može se pročitati na e-vozila.com.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 20:47   #82
Wink

Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
Ima li netko tko konrentno koristi sunčevu energiju i kolike su danas cijene, isplativost i sl jer se od ove prepiske mnogo toga promijenilo?
Malo da se nadovezem na ovu temu o isplativosti solarnih susr+tava ili ne u kontinentalnom dijelu.
Postoje dosta precizni programi koji izracunavaju isplativost pojedinih sistema ovisno o potrebama korisnika, a to je broj osoba koje zive u kuci za sanitarnu vodu i kvadratura objekta za dogrijavanje.
Cijeli izracun se temelji na osmovu podataka meteoroloskih stanica iz cijeloga svijeta u zadnjih 5-10 godina.
Program je iznimno precizan u svom izracunu i po pitanju ustede ali i po pitanju broja suncanih dana po gradovima.
Iz osobnog iskustva mogu reci da pokrenuta simulacija za grad Samobor ne odstupa od stanja na ugradjenom sistemu s tim da se radi o pripremi sanitarne vode.
Usteda je cca 85% sto nikako nije zanemarivo tim vise sto je cijeli sistem isplativ za 6-7 godina ukoliko cijeli sustav financirate iz vlastitog budjeta, ukoliko dobijete poticaj koji se u Zagrebackoj zupaniji isplacivao 45% do maksimalnih 11.200,00 kn taj isti sistem je duplo brze isplativ.

Po pitanju dogrijavanja prostora sa solarnim sistemima moze se sa sigurnoscu tvrditi da se itekako isplati i to iskljucivo sa vakumskim kolektorima koji ne rasipaju prikupljenu energiju.

Kuca od 150 m2 u Ogulinu ima godisnju ustedu cca 81% (sanitarna voda i dogriijavanje) uzimajuci u obzir da se cijeli sistem dogrijavanja odvija prekopodnog grijanja.
Dakle da malo pojednostavim...

Primarno grijanje je solarni sistem a sekundarni kotao na loz ulje.

Ukoliko zelite dugorocno bitno smanjiti troskove grijanja sanitarne vode i dogrijavanja, preporuka je kombinirati solarni sistem sa postojecim kotlovima s tim da kolicina akumulirane vode mora biti srazmjerna Vasim potrebama.

Toliko od mene za sada na ovu temu...
jooe-dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 21:27   #83
Da, slažem se sa prethodno rečenium. Samo umesto vakumskih potraži solarne kovertore sa paraboličnim koncentratorima. Jeste da su dobri, ali uporedi im cenu sa vakuumskim, pa odluči!

Pozz!
__________________
Energija Sunca
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 17:51   #84
Moram reći da je EU krenula ozbiljno ka zelenoj energji. I nisu zadovoljni sa stanjem na terenu!
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 17:58   #85
možeš nam objasniti što je u pitanju da nisu zadovoljni?

hvala
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 18:02   #86
Verovali ili ne, ne daje mi redakcija da ojasnim već kada dam izvor oni mi obrišu tekst! Očigledno ima nepismenih! Ja se još jednom izvinjavam što nisam odgovorio!

Pozz!
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 21:41   #87
možeš mi poslati tekst i link na pm
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 15:00   #88
Solarni sustavi isplativi su samo u jednom slučaju: dobre izolacije objekta.
Badava vam stavljati solar ako imate šuplje prozore, tanke zidove, neizoliran krov i slične stvari.
To je ono što većina propušta napomenuti, a od presudne je važnosti.
Fotonaponske ćelije i proizvodnja struje za HEP su već drugi par rukava i birokracija je takva da ti se smuči. Živo me zanima postoji li netko ovdje tko koristi sustav fotonaponskih ćelija i komu HEP plaća višak struje?
Bilo bi zanimljivo čuti taj podatak i koliko je trebalo da se sve to regulira i sprovede u praksi.
__________________
Unthinking respect for authority is the greatest enemy of truth. - A.E.
Miriam is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 15:32   #89
Quote:
Miriam kaže: Pogledaj post
Solarni sustavi isplativi su samo u jednom slučaju: dobre izolacije objekta.
Badava vam stavljati solar ako imate šuplje prozore, tanke zidove, neizoliran krov i slične stvari.
To je ono što većina propušta napomenuti, a od presudne je važnosti.
Fotonaponske ćelije i proizvodnja struje za HEP su već drugi par rukava i birokracija je takva da ti se smuči. Živo me zanima postoji li netko ovdje tko koristi sustav fotonaponskih ćelija i komu HEP plaća višak struje?
Bilo bi zanimljivo čuti taj podatak i koliko je trebalo da se sve to regulira i sprovede u praksi.
postoji netko ko prodaje struju HEP-u ali to su veliki igrači.Vrijeme potrebno za ishodovanje svih dozvola mjeri se u godinama.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 20:59   #90
Quote:
brukiluki kaže: Pogledaj post
subvenciju dava svaka općina ili samo općina Konavle, tj je li i mi u gradu imamo subvencije za ugradnju solarnog
ma nema subvencije niti u opcini Konavle. Popisali ljude, pa vise nista. kazuda je to vodio Mladineo, a on posao u zatvor, pa sve stalo.
__________________
more svud oko nas
porporela is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 21:08   #91
Quote:
green energy kaže: Pogledaj post
heh nije zahvalno tako govorit napamet s moje strane ali pošto si u dubrovniku isplativost sistema u odnosu na druge djelove hrvatske je znatno bolja.. znam iz iskustva.. još je jako bitno koliko ljudi imaš u toj kući ljeti koliko zimi, koliko površine griješ, kakva je izolacija, podno ili radijatorsko, orjentacija kuće itd.

Kažeš trošiš 10k kuna godišnje, to je samo za grijanje? jer s solarnim griješ i PTV(potrosnu toplu vodu) tako da ti je i tu velika ušteda pogotovo ako vodu griješ na struju.

Sve u svemu isplati ti se sigurno samo je pitanje za koliko godina .
PTV zimi i ljeti na UNP, grijanje na UNP, ali za koliko godina mogu ustedjeti 60 K kuna. Predracun za solarno PTV i grijanje uz pripomoc plina 60 k Kuna. Ne isplati se. tko ima apartmane da.
__________________
more svud oko nas
porporela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 22:42   #92
Quote:
husky kaže: Pogledaj post
Super mi je energija Sunca, studiram energetiku, citao knjige (ima u NSK par dobrih, sa svim analizama, planovima RH za ulaganje kod nas u sun. energiju - SUNEN se zove taj program, zatim analize osuncanosti pojedinih podrucja i gradova u RH, o isplativosti....), htio bi jednog dana imati doma.... ali jednostavno se ne isplati JOS kod nas. Drzavi nije u interesu financirati nesto, u sto ce uloziti, i jos time izgubiti. Boli njih ona stvar kaj ti radis doma i za ekologiju. Vani se to mora. Savjesniji su ljudi. Dakle, em zaradjujes manje, em moras sam to platit. Nekaj sam nacuo o olaksicama za izgradnju energetski neovisnih kuca.... nisam siguran o cemu se radi, ali nije bas nesto. S vremenom cemo morati. Ista stvar je i sa biodizelom. Proizvodimo uljanu repicu, pa izvozimo. Jednostavno zato sto drzava uzima porez od toga sto ti kupis, u biodizel se isto mora ulozit, a povrata nema. Ali i tu e se morati stvari mijenjati.

Praksa sunceve energije rasprostranjena je na udaljenim mjestima, gdje je isplativije staviti pol kvadrata ploce za neki uredjaj (npr. mjerenje temp. na mostovima i sl.) nego vuci par-sto m kablova. Isplati se i ondje gdje dolazi do prekida sa opskrbom struje, sto u principu nije slucaj kod nas. Isplati se na moru, gdje je osuncanost velika, u vikendicama (frend je ugradio, ima struju iz kolektora) gdje kupis dovoljno za tv, 2 zarulje i to je to, i sl. alternativne primjene. Sve drugo je sminka, i prekomjerna ekoloska osvijestenost. Jos ne nedostaje energenata, tako da kao i svi uzivaj u neogranicenoj opskrbi.

Za par godina sve to ce boom-nut, jer ne mozemo u EU sa ovakvom situacijom. Propisane su mjere, te postepeno, sve do 2020. mora se povecavati postotak energenata iz obnovljivih izvora. Tada mora doseci 20%. 20% struje od sunca, vjetra i vode i ostalog. 20% biodizela u gorivu. Svijet se priprema na nestasice. Pricekaj sa tim, ako gradis kucu, pripremi ju za to. Cijene stalno padaju za sve novo, biti ce poticaja.... a mozda i sunca bude vise.
E to je lepo! A da li imate tamo nešto u vezi DC visokih struja, jer PV elektrane su na tom principu?
__________________
Energija Sunca
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 10:41   #93
Quote:
Miriam kaže: Pogledaj post
To je ono što većina propušta napomenuti, a od presudne je važnosti.
Fotonaponske ćelije i proizvodnja struje za HEP su već drugi par rukava i birokracija je takva da ti se smuči. Živo me zanima postoji li netko ovdje tko koristi sustav fotonaponskih ćelija i komu HEP plaća višak struje?
Bilo bi zanimljivo čuti taj podatak i koliko je trebalo da se sve to regulira i sprovede u praksi.
Imam službenu ponudu za 4-6 mjeseci i neslužbenu 2-3 mjeseca. U svakom slučaju ni jedno ni drugo nije loše s obzirom da je do nedavno trebalo 1,5 godine minimalno, ali daleko je to od idealnog.

Međutim, cijena po kojoj mi nude rješavanje problema je po meni ipak nerealna (> 25.000kn + PDV) i zato me zanima koliki su stvarni troškovi rješavanja te birokracije. Ima možda netko tko je to prošao pa da s nama podijeli iskustva?
Family man is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 17:23   #94
Evo, sad ću se praviti pametna , a bez podloge... Nisam dugo u toj problematici, ali kao što sam spomenula na još jednom topicu, ima firmi koje će Vam to (proceduru dobivanja dozvola itd.) obaviti bez nadoknade - uz uvijet da surađujete sa njima. Naravno da si malo tko planira sam postaviti solarnu elektranu na krov (svaka čast ako ima takvih), ali svi mi ostali biti ćemo primorani zaposliti stručnjaka - i posljedično - pljunuti keš
Neću (i ne smijem) pisati ime firme, ali činjenica je da je konkurencija postala oštra na tom tržištu i ako malo kopate uspjeti ćete mimoići barem ove krvopije što naplaćuju ishodovanje dokumentacije...
Ako kome treba info, slobodno se javite na p.p.
__________________
albumčić unikata
heky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:48.