Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2012., 12:30   #2901
hvala na brzom odgovoru tetovirala sam se prije 12 god,jedno što znam da je bilo riskantno.

KKS :

(vK) Leukociti (Lkc) 5.6 x109 /L 3.4 9.7
(vK) Eritrociti (Erc) 4.50 x1012/L 3.86 5.08
(vK) Hemoglobin (Hb) 126 g/L 119 157
(vK) Hematokrit (Hct) 0.383 L/L 0.356 0.470
(vK) MCV 85.1 fL 83.0 97.2
(vK) MCH 28.0 pg 27.4 33.9
(vK) MCHC 329 g/L 320 345
(vK) RDW 11.2 % 9.0 15.0
(vK) Trombociti (Trc) 213 x109 /L 158 424
(vK) MPV 6.7 L fL 6.8 10.4
DKS
(vK) Neutrof. seg. granulociti 3.44 x109 /L 2.06 6.49
(vK) Limfociti 1.37 x109 /L 1.19 3.35
(vK) Monociti 0.52 x109 /L 0.12 0.84
(vK) Eozinofilni granulociti 0.20 x109 /L 0.00 0.43
(vK) Bazofilni granulociti 0.07 H x109 /L 0.00 0.06
(vK) Neutrof. seg. granulociti 61.5 rel % 44 72
(vK) Limfociti 24.5 rel % 20 46
(vK) Monociti 9.2 rel % 2 12
(vK) Eozinofilni granulociti 3.6 rel % 0 7
(vK) Bazofilni granulociti 1.3 H rel % 0 1

Danas sam ponovila nalaz,sve sam detaljno objasnila na str 138 (ili 137)
__________________
Sve je Svjetlost. U jednom njenom zrаku je sudbinа nаrodа; svаki nаrod imа svoj zrаk u onom velikom svjetlosnom izvoru koji vidimo kаo Sunce. I zаpаmtite: nijedаn čovjek koji je postojаo, nije umro. Pretvorili su se u Svjetlost i kаo tаkvi postoje i dаlje. Tаjnа je u tome dа se te svjetlosne čestice povrаte u prvobitno stаnje. Nikola Tesla
Vril-D is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 14:46   #2902
Petehije ( sitna krvarenja) se mogu javiti u sklopu hepatitisa c. Inače ovaj kks ne govori mnogo o samom hepatitisu c. Zasad samo može indirektno upućuvati da nije došlo do težeg kroničnog jetrenog oštećenja.

Neovisno o HCV-u, ukoliko imaš petehije Nek ti naprave agregaciju trombocita.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 07:16   #2903
U nalazu AM hormona stoji primjedba da je uzorak seruma hemolitičan. Da li je moguće krivo očitanje vrijednosti zbog toga? Hvala!
Patkica_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 22:54   #2904
Pretraga rađena zbog eritematoznih areala u zigomatičnoj regilji lica koje su se pojavile prije 2.5 mjeseca nakon boravka na suncu i kontakta sa pijeskom (odbojka na pjesku, te je moja pretpostavka bila da mi se jer sam imala naočale sunčane iziritiralo to područje).
Povremeni osječaj svrbeži, promjene nisu ekstremne, no povećavaju se pomalo.
Pošto sam bila bolesna nakon toga (kronična upala limfnih čvorova te dan proveden na infuzijama i antibioticima), primjetila sam da mi je u tom periodu taj dio bio još gori. Točnije bio mi je jako nabubren i jako crven, što se nakon prestanka temperature relativno smirilo (nije bilo toliko ekstremno.

Ne znam koliko je bitno, no imam različite tegobe u zadnje vrijeme, pogotovo vezano uz zadnju bolest (navedeno gore) i primjetila sam da ispod pazuha mi si nije povukao limfni čvor. Te mi se prije 2 tjedna pojavio jedan iza desnog uha (prije sam imala iza lijevog) te ne prolaze..

Pretraga 1.
P.ovale (pozitivan/ nekoliko) i Demodex f (negativan). - zanima me o čemu se radi ovaj pozitivan dio, i dali mi je tu nađen uzrok ili?

Pretragu 2. moram tek obaviti.
Vađenje krvi: ANF, anti ds DNA, anti Ro SSA, antiLa SSB (ako mi netko može pojasniti što se ovdje radi kakva pretraga). To idem prekosutra, te nalaze čekam navodno 3 tjedna, pa tek onda idem do doca na razgovor.

Hvala na pomoći.
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 23:12   #2905
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post

Pretragu 2. moram tek obaviti.
Vađenje krvi: ANF, anti ds DNA, anti Ro SSA, antiLa SSB (ako mi netko može pojasniti što se ovdje radi kakva pretraga). To idem prekosutra, te nalaze čekam navodno 3 tjedna, pa tek onda idem do doca na razgovor.

Hvala na pomoći.

Ovo su imunološke pretrage, različita antitijela na različite stvari. Inače zna se i malo duže čekati na te nalaze, ja sam zadnji puta potrefila neki ludi period kad nisu imali reagensa pa su bili godipnji pa sam čekala 2,5 mjeseca.

Jel imaš još kakvih simptoma osim ovoga što si navela?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 23:25   #2906
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ovo su imunološke pretrage, različita antitijela na različite stvari. Inače zna se i malo duže čekati na te nalaze, ja sam zadnji puta potrefila neki ludi period kad nisu imali reagensa pa su bili godipnji pa sam čekala 2,5 mjeseca.

Jel imaš još kakvih simptoma osim ovoga što si navela?
Vezano uz te fleke/plikove/štaveć nemam.
Ti su plikovi nastali kako sam napisala, nakon 6 sati igre na suncu (nije mi prvi put iako ne igram često, i nisam toliko osjetljiva na sunce). Kada sam završila u bolnici (zbog upale l.Čvorova) mi se to pojačalo, tj bilo je jako crveno i nabubreno. Kako mi je temperatura počela padati mi se to smirilo i vratilo na prijašnje stanje (crvenilo no ne tako jako).. Kroz par tjedana mi je kao krenulo na bolje, smirivalo se, no odjednom mi se ponovo pojačalo i tako do danas..

Na dodir imam osječaj kao da je malo nabreklo, a u kako to imam 2.5 mj imam osječaj da se povećava, no ne ekstremnom brzinom.

Kako sam navela, imam "upaljene" limfne čvorove (ispod pazuha otkako sam bila bolesna, a kod uha otprije 2 tjedna) no ne znam dali to ima jedno sa drugim veze.

Evo slike kako izgleda kada je relativno ok, ne vidi se no malo je naoteklo. Tako imam na jednoj i drugoj strani. Lijeva strana slabije izražena, dok je desna jako.


Zadnje uređivanje ..angie.. : 22.08.2012. at 23:26. Reason: tipfeler
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 23:31   #2907
Ma jasno mi je to, mislim da čak znam na šta ti doktorica cilja i zašto vadi ove stvari pa me zanimalo jel imaš još kakvih simptoma osim ovoga.

I usput, jesi možda pila nekakve lijekove prije ovoga sa izlaganjem suncu?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 23:34   #2908
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ma jasno mi je to, mislim da čak znam na šta ti doktorica cilja i zašto vadi ove stvari pa me zanimalo jel imaš još kakvih simptoma osim ovoga.

I usput, jesi možda pila nekakve lijekove prije ovoga sa izlaganjem suncu?
3-4 dana prije odbojke na pijesku sam počela piti Tegretol.
To sam napomenula, ali nešto je spominjala doc da iako je pametno sto sam rekla da sumnja da je to od toga.
Ako se ne otkrije ništa kod ovih pretraga, rečeno mi je da ću raditi biopsiju. No nije mi to htjela dati prije nego obavim ove pretrage posto je to ipak lice.

Dali znas sto to znaci ova stavka koja mi je pozitivna?P. ovale
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 23:48   #2909
Pa da, neki lijekovi znaju izazvati lupus like sindrom u kombinaciji sa suncem, zato sam te i pitala za lijekove.

Joj zbilja nemam pojma šta je to, za ovo znam jer sam sama vadila to već nekoliko puta pa sam htjela-ne htjela morala naučiti neke stvari. Da, baš sam htjela pitati jel ti rađena i biopsija.

Ajd držim fige da je od lijeka u kombinaciji sa suncem, da nije ništa autoimuno. Javi nam nalaze kad ti dođu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 23:51   #2910
Ma samo da mi nije od lijeka, jer je to jedini u skoro godini u pol da mi pomaže sa glavoboljama.. Ne znam što bi da nema njega..
Budemo vidjeli. Ne uzrujavam se, više mi je normalno čekati tako da mi je ovo samo da vidim okvirno o čemu se radi (dok kompletni nalazi ne dođu i odem kod doktora sa njima..)

Hvala ti puno na informacijama, dalje budemo vidjeli pa ćemo biti pametniji
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2012., 23:59   #2911
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
P
Pretraga 1.
P.ovale (pozitivan/ nekoliko) i Demodex f (negativan). - zanima me o čemu se radi ovaj pozitivan dio, i dali mi je tu nađen uzrok ili?
Poštovana,

P. ovale je kvasac (neki kažu gljiva), za kojeg se smatra kako ima određenu ulogu u nastanku nekih kožnih bolesti, osobito seboroičnog dermatitisa, atopijskog dermatitisa i nekih oblika psorijaze. Ako se dokaže neka od tih bolesti (a sama pretraga na P. ovale nije uvijek dovoljna), onda se u osnovnu terapiju dodaje i sredstvo koje djeluje na taj kvasac, a to je neki antimikotik.

Međutim, u Vašem slučaju je opravdano učiniti cjelokupnu obradu, kako ste i upućeni, jer sama prisutnost P. ovale još uvijek ne znači da se može isključiti i neki drugi uzrok promjenama na koži.

Pretrage na koje ste poslali imaju za cilj utvrditi postoji li u pozadini imunološki razlog za pojavu ovih promjena, konkretno lupus jer se slične promjene mogu naći kod diskoidnog lupusa ili sustavnog eritemskog lupusa.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 00:04   #2912
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

P. ovale je kvasac (neki kažu gljiva), za kojeg se smatra kako ima određenu ulogu u nastanku nekih kožnih bolesti, osobito seboroičnog dermatitisa, atopijskog dermatitisa i nekih oblika psorijaze. Ako se dokaže neka od tih bolesti (a sama pretraga na P. ovale nije uvijek dovoljna), onda se u osnovnu terapiju dodaje i sredstvo koje djeluje na taj kvasac, a to je neki antimikotik.

Međutim, u Vašem slučaju je opravdano učiniti cjelokupnu obradu, kako ste i upućeni, jer sama prisutnost P. ovale još uvijek ne znači da se može isključiti i neki drugi uzrok promjenama na koži.

Pretrage na koje ste poslali imaju za cilj utvrditi postoji li u pozadini imunološki razlog za pojavu ovih promjena, konkretno lupus jer se slične promjene mogu naći kod diskoidnog lupusa ili sustavnog eritemskog lupusa.

Lijepi pozdrav.
Hvala puno na odgovoru
To mi je i bila pretpostavka, no nisam htjela samo pretpostavljat

Zadnje uređivanje ..angie.. : 23.08.2012. at 00:10.
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 01:55   #2913
Quote:
Patkica_ST kaže: Pogledaj post
U nalazu AM hormona stoji primjedba da je uzorak seruma hemolitičan. Da li je moguće krivo očitanje vrijednosti zbog toga? Hvala!
Poštovana,

to vjerojatno ovisi i o metodi određivanja pa sam tako pronašao podatak da hemolitičan uzorak utječe na rezultat (kada se radi o metodi određivanja navedenoj u naslovu uputa):
Quote:
Anti-Mullerian Hormone (AMH) ELISA Kit

Sample Collection

Note:

Sample hemolysis will influence the result, so hemolytic specimen can not be detected.
No za ovo pitanje najbolje je kontaktirati laboratorij jer je to pitanje na koje su prvenstveno oni koji se time bave kompetentni odgovoriti.

Možda sam u krivu; ne poznajem tehničke detalje metode određivanja anti-Müllerovog hormona.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 23.08.2012. at 02:01.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 15:48   #2914
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Petehije ( sitna krvarenja) se mogu javiti u sklopu hepatitisa c. Inače ovaj kks ne govori mnogo o samom hepatitisu c. Zasad samo može indirektno upućuvati da nije došlo do težeg kroničnog jetrenog oštećenja.

Neovisno o HCV-u, ukoliko imaš petehije Nek ti naprave agregaciju trombocita.
Thanks

Nalaze je pogledao dr opće prakse i rekao da bi sa jetrom trebalo biti sve ok i poslao me hematologu.Vidjet ćemo kaj bu dalje

Hvala još jednom
__________________
Sve je Svjetlost. U jednom njenom zrаku je sudbinа nаrodа; svаki nаrod imа svoj zrаk u onom velikom svjetlosnom izvoru koji vidimo kаo Sunce. I zаpаmtite: nijedаn čovjek koji je postojаo, nije umro. Pretvorili su se u Svjetlost i kаo tаkvi postoje i dаlje. Tаjnа je u tome dа se te svjetlosne čestice povrаte u prvobitno stаnje. Nikola Tesla
Vril-D is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 17:34   #2915
Imam tetu od 57. godina i dobila je nalaz za TCD.
Uputna dijagnoza: G45 Prolazni cerebralni ishemijski napadaji i sindromi u vezi s njima
U nalazi piše:
TCD vertebrobazilarnog sliva:
AVR: -43 cm/s
AVL: -46 cm/s
AB: -45 cm/s

TCD Willis-ovog kruga :
lijevo:
ACM:+95 cm/s
CS: +84 cm/s
ACA:-73 cm/s
ACP:+62 cm/s
desno:
ACM:+98 cm/s
CS:+86 cm/s
ACA:-75 cm/s
ACP: +64 cm/s

Nalaz: Prikaz cirkulacije vertebrobasilarnog sliva je uredan. Prikaz cirkulacije Willisova kruga pokazuje povšene SBSK.

Sad bih vas zamolila ako mi tko može pojasniti taj nalaz i reći što znači SBSK i koji je uzrok njegovom povišenju.
b brigitte is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 15:15   #2916
Prošli mjesec sam imala problem s nekoliko kašastih stolica dnevno (ne kao proljev, mogla sam ih kontrolirati), a kako sam i inače jako sitne građe uputili su me na testiranje na celijakiju. Danas sam dobila nalaz u kojem stoji da mi je IgA 1, a IgG 20 (što je krajnja granica). Bi li mi netko mogao to protumačiti? Unaprijed zahvaljujem!
minniemouse1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 18:55   #2917
Quote:
minniemouse1 kaže: Pogledaj post
Prošli mjesec sam imala problem s nekoliko kašastih stolica dnevno (ne kao proljev, mogla sam ih kontrolirati), a kako sam i inače jako sitne građe uputili su me na testiranje na celijakiju. Danas sam dobila nalaz u kojem stoji da mi je IgA 1, a IgG 20 (što je krajnja granica). Bi li mi netko mogao to protumačiti? Unaprijed zahvaljujem!
Naputak za postavljanje pitanja na temi Laboratorijski nalazi - mišljenja:


Radi dobivanja što preciznijih i što točnijih odgovora na vaša pitanja vezana uz tumačenje nalaza predlažemo vam da prilikom prepisivanja nalaza navedete i slijedeće stvari:

- kompletne nalaze - mnoge vrijednosti se ne mogu pravilno očitati ako su napisane zasebno bez ostalih vrijednosti
- referentne vrijednosti - ako postoje referentne vrijednosti na nalazu, prepišite ih jer postoje različiti laboratoriji, nemaju svi iste vrijednosti pa brojka sama po sebi ništa ne znači bez referentne vrijednosti
- dob - ne morate napisati koliko točno imate godina ali nekakav orijentir tipa rane dvadesete, kasne četrdesete i sl. bi bio dobar jer nisu sve vrijednosti jednake za sve dobne skupine
- razlog zbog kojeg ste radili pretrage (vaše tegobe)- ovo je najvažnije i teško će vam netko moći točno protumačiti nalaze ako ne zna uzrok zbog kojeg ste poslani na pretrage
- kratku anamnezu drugih bolesti - ako ih imate bilo bi dobro da ih napišete jer daju potpuniju sliku
- ostalo - također ne bi bilo loše naglasiti kad je u pitanju trudnoća i sl. stvari jer to također utječe na nalaze.
Nakon toga se može pričati ,ostalo je gatanje.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 13:50   #2918
pozdravčić svima...
išla sam na kontrolni pregled hormona štitnjače nakon aplikacije ablacijske terapije i stigao mi je nalaz pa bih vas molila da mi ga dešifrirate tj. napišete referentne vrijednosti


evo nalaz:

FT4 21.54 pmol/L
FT3 5.92 pmol/L
TSH 0.023 mU/L
Tg <0.2 ng/mL
TgA 10.88 IU/mL

hvala
redbutterfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 08:40   #2919
Quote:
redbutterfly kaže: Pogledaj post
pozdravčić svima...
išla sam na kontrolni pregled hormona štitnjače nakon aplikacije ablacijske terapije i stigao mi je nalaz pa bih vas molila da mi ga dešifrirate tj. napišete referentne vrijednosti


evo nalaz:

FT4 21.54 pmol/L
FT3 5.92 pmol/L
TSH 0.023 mU/L
Tg <0.2 ng/mL
TgA 10.88 IU/mL

hvala
Jel ti ne piše na nalazu? Ovisi ti do labosa, nisu svuda iste ref. vrijednosti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 10:31   #2920
nope...


niš ne piše -.-
redbutterfly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:09.