Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2008., 14:46   #1
Wink Kako si olakšati/organizirati svakodnevnicu - tips&tricks

Drage mame,voljela bih saznati kako vi organizirate svoje dane?U to ulazi čišćenje kuće,dvorišta,kuhanje,vrijeme provedeno sa djecom,mužem,obitelji,prijateljicama,vrijeme koje odvojite samo za sebe....Opišite kako vam izgledaju dani.Imate li čiju pomoć?Možda se nađe neka superorganizirana mama koja sve stigne i koja će nas puno toga naučiti!Evo ja sam naprimjer totalno neorganizirana i dobro bi mi došao koji savjet.
Sany* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 15:02   #2
još nekako sve uspjevam...
imamo svoj sistem...

pon-uto-sri MM usisa, obriše prašinu ja operem pod i nakon kupanja navečer (malac tad spava) počistim kupaonicu...
kuham kad malac spava ili prije nego će na spavanje....uz to se još i sa njim igram ako je budan
peglam navečer kad on zaspe i peglam čim se posuši da se ne skupi hrpa...obično mi treba 20 min za jednu mašinu..a ne perem više od jedne dnevno
kad je on budan znači samo pod operem i kuham (obično kuham za 2 dana il bar napravim mesa za 2 dana a prilog svjež skuham)..

stignemo i na kave sa frendicama, landramo okolo...
i prije nego idemo spavat MM skupi igračke, ja ostalo što je razbacano da nas ujutro ne dočeka nered...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 15:36   #3
hm.. tesko od kada sam se uhvatila posla doma (posla od kojeg zaradjujem ).. a onda sam si nabavila tetu cistilicu koja mi pospremi, pobrise prasinu, posauga, popegla,.. ja kuvam i radim dok princ spava
a kad je budan.. nemogu nis od njega (ali bas nis ).. kad mm dodje hvatam zaostatke.. spremam, perem, cistim, radim.
vikendom uglavnom uzivamo.. subotom malo raskrcimo nered, operemo, posusimo,.. a onda uzivamo.. idemo van, zabavljamo se samo nas 3 na podu isl... e da, idemo njegovima.. i takoto..
i bez obzira na sve, svaku vece idem umorna ko pas spavat (ako te to muci )
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 15:43   #4
evo kako ja radim,pošto će mi mala sad skoro godinu dana(tek toliko da se zna koliko je dijete staro jer i o tome ovisi)

ujutro se dignemo oko 8,ja pijem kavu ona se igra pored mene,oko devet joj ponudim jesti(nikad mi nepojede čim se probudi pa zato oko devet) onda ona pojede i nastavi se igrati a ja onda ako želim čistim kuću tipa usisavanje,pranje kupaonice,i prašine,oko pola 11 ona ide na prvu turu spavanja i onda ja čistim ono za što mi treba više vremena tipa pločica u kupaoni,kuhinji,elemente u kuhinji ili ormare (naravno nikad to neradim sve u jednom danu jer i da nemam dijete nebi sve to stigla tako da svaki dan jedno do troje-zavisi šta),ona se budi oko 12(znači u tih sat i pol stignem oprati pločice i u kupaoni i u kuhinji a onda rcimo za drugi dan ostavim elemente i ormare)

znači ona se probudi oko 12 nakon prve ture spavanja i onda se opet igra a ja idem kuhati ručak,onda ona malo tu i tamo zeza pa ju stavim pored sebe u kuhinju i dam joj plastične zdjele ili nešto novo za nju što nije vidjela i onda je mir do daljnjeg taman da stignem ručak privesti kraju,e onda papamo i onda se ona opet igra(da se razumijemo ja se njoj ne pridružujem dok god ona nepočne tražiti pažnju jer smatram zašto bi ju dirala i smetala ako je mirna i u svom svijetu,a kad počne tražiti pažnju onda se naravno poigramo),uglavnom tada je već oko 2 i do tri kad neide opet na drugo spavanje ili ja nastavljam čistiti ili sam za kompom(vrijeme za mene)

u tri idemo spavati i ja skupa s njom jer obožavam spavanje(osim kad želim oprati pod pa ga perem kad ona zaspi tu drugu turu da sam mirna a ne da mi ona šalabajza okolo),probudimo se oko 5,nju opet spustim na njene spužvaste puzle gdje su njene igračke(njen kutak za igranje),onda provjerim što ima novog na forumu te joj idem dati jesti,ona popapa pa se idemo šetati(šećemo se i ujutro prije prve ture ako si ja nisam zacrtala da čistim taj dan)u šetnji smo do devet prije,sad do osam,dođemo doma ona se igra i ja s njom te usput ja gledam telku jer sam na podu s njom(tata isto s nama),oko pola deset dobije flašicu i ide na spavanje,zaspi oko 10(muž dotle gleda telku i dalje) a ja zajašim na kompjuter opet da vidim kaj ima ovdje i tu sam do nekih 11-zavisi šta ima i onda legne s mužem i gledamo telku zajedno ili nešto drugo ili se uvalimo u kadu i tmo ležimo i opuštamo se i oko ponoći idemo u krevet(bar ja,muž većinom ostane gledati telku još) i to je moj dan


inače mi muž pomogne ako mi šta treba tipa hranjenja male,premotavanja,kupanja a ja dotle radim nešto drugo za sebe i po mojem guštu

ako mi dođe žuta minuta i želim raditi generalku po stanu( a dođe mi često) onda probam to svesti na dva dana a ne na jedan i onda recimo prvi dan zovem šogoricu da dođe da ja u miru čistim a ona da bude s maloma drugi dan iskoristim ono njezino spavanje da dovršim što hoću

kad radim nešto po dvorištu ona je samnom ali u kolicima i gleda me(pranje auta i metenje dvorišta)

kad idem na depilaciju,frizuru,pedikuru ili tako nešto ona ide samnom i cijelo vrijeme je u kolicima,kad se počne buniti ja joj uvalim sokić ili vodu ili joj dam neku igračku što ponesem i opet mir da teta uljepša mamu


sve je to divno sad kad sam ja doma,kad neradim ali plan sam si već zacrtala kad počnem raditi a taj je da ću raditi u smjenama ujutro i popodne,nju će čuvati tata ili svekrva do druge godine a onda će u vrtić

i uglavnom kad počnem raditi ako sam ujutro i radim do dva čim dođem doma odem po nju ako je nije doma i idemo na spavanje,kad se probudimo ona će se igrati,ja ću malo čistiti šta moram(ono najbitnije) i onda u šetnju

a kad ću biti popodne sve ću napraviti prije podne i otići na posao

vikendi će biti za poslove kojima mi treba due vremena tipa onog kaj sam napisala pločice,elementi,pod a tokom tjedna samo usisavanje,kuhanje(ne svki dan),suđe(hvala bogu na perilici) i prašina, te kupaona(wc,kada,lavabo) i naravno to neću raditi svaki dan nego svaki treći ili drugi


uf kaj sam ja toga nadrobila

e da peglam kad ona navečer zaspi ili kad ode s tatom u šetnju

a na kave s frendicama idem s njom ili ih zovem kod sebe doma
__________________
Valnea 27.09.2007. Lorena 14.07.2010.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 15:45   #5
ah da...skoro zaboravila ...od 2 tjedna nakon poroda cijelo vrijeme radim za svoju firmu od doma... (zato sam bila na forumu do 2-3 ujutro ponekad)
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 22:09   #6
Quote:
valneahana kaže: Pogledaj post
oko pola 11 ona ide na prvu turu spavanja i onda ja čistim ono za što mi treba više vremena tipa pločica u kupaoni,kuhinji,elemente u kuhinji ili ormare (naravno nikad to neradim sve u jednom danu jer i da nemam dijete nebi sve to stigla tako da svaki dan jedno do troje-zavisi šta),ona se budi oko 12(znači u tih sat i pol stignem oprati pločice i u kupaoni i u kuhinji a onda rcimo za drugi dan ostavim elemente i ormare)

Pa sta vi radite toliko sa tim plocicama I kuhinjskim elementima da se tako brzo zaprljaju ..

@mandy: nisu svi poslovi isti..
Jedan mozes raditi I usput paziti I igrati se s malcem, cistiti, ilistovec,.. dok drugi nemos nikako (u biti mozes, al onda to traje toliko da je nepotrebno uopce zapocinjati ili ne odradis kvalitetno)
Btw, ja sam u trudovima zavrsavala nesto za posao I onda isla na sd.. .. Ocurec, radila sam ja cijelo vrijeme za firmu, no sada radim kao da sjedim u uredu.. Samo rascjepkano.. Kad stignem.. (I moram priznat da kasnim )
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 22:21   #7
Malac 2 godine.
Raspored slijedeći. Moje radno vrijeme od 8:45 do 17:00, MM-ovo radno vrijeme od 8:00-dok se ne sjeti da je dosta za taj dan.
Jutro:
Buđenje 6:40, ja preuzimam brigu o malenom (oblačenje, hranjenje, raspremanje kreveta), kako bi se mm mogao na miru otuširati, obrijati i srediti za posao. Malo iza 7:30 ih obojicu ispraćam s kućnog praga. MM ga vozi na čuvanje. Tad ja imam malo više od pola sata za srediti sebe, ostaviti kuću u kakvom takvom redu i odjuriti u ured.
Popodne:
Tko prvi završi s poslom ide po malenog. Uglavnom se svi okupimo doma između 17:30 i 18:00, mi ručamo dok maleni skače oko nas željan pažnje i druženja. Ako nismo krepani, idemo van ili ostajemo doma igrati se.
Večer:
Oko 20:30 kreće procedura kupanja, uspavljivanja. Iza 21:20 mm i ja imamo na raspolaganju vrijeme za kuhanje, peglanje, pospremanje.

Kako uglavnom oboje budemo mrtvi umorni preko tjedna navečer, subotom je perilica u turbo pogonu, a nedjeljom bude pegla Oboje smo srećom poprilično uredni, pa kuća izgleda relativno ok, jedino na moju žalost ne stignemo kuhati kako spada.

ahhhhh ipak premalo vremena preko tjedna provodim s djetetom, a prijateljice, društveni život i ostalo je silom prilika svedeno na minimum, jer jednostavno ne mogu istovremeno biti na dva mjesta odjednom.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 22:39   #8
Mi se budimo oko 7.Sredim malog koji mi ima 3 mjeseca,pa pomognem maloj koja mi ima 6,5,pa sebe,napravim krevete i u 8 vodim malu u vrtić.Kad se vratimo doručkujem,stavim prati veš i odem na sat-dva u šetnju.Mali mi jede svaka 3 sata,a i nema još određeno vrijeme za spavanje.Nakon šetnje i hranjenja stavim kuhati ručak i napravim ono što sam si taj dan odredila.Svaki dan čistim jednu prostoriju.Do 2 je skuhan ručak i počišćeno je,a u pola 3 dolaze muž s posla i mala iz vrtića pa ručamo.Onda ili smo vani ili kod nekog ili netko dođe k nama ili imamo nešto za obaviti.2 puta tjedno vodim malu na engleski,a sad bi htjela i ritmiku.U 7 smo doma i slijedi večera,kupanje,priča za stariju i do 9 oboje spavaju,pa ja vratim stvari na mjesto i istuširam se,pa tv,knjiga,laptop ili muž.3 puta tjedno mi je počela dolaziti frendica koja vodi fitnes i sa kojom vježbam od 8 do 9 navečer jer znam da sama neću,a moram ove kile maknuti,a u dijete ne vjerujem,nego samo u vježbanje i zdravu prehranu.E da i svaki dan pola sata vježbam sa malenom da ju malo pripremim za školu.A sad bih si trebala napraviti generalku,jer sam cijelu trudnoću ležala pa bila na moru i sad je zbilja vrijeme.
Sany* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 22:46   #9
Tinkili da te utješim ja mislim da je bitnije da to vrijeme koje provedemo s djecom bude kvalitetno i posvečeno samo njima,pa makar to bilo i pola sata dnevno,nego da su cijeli dan s nama a da ih mi pošteno i ne pogledamo.
Sany* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 22:46   #10
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post

Pa sta vi radite toliko sa tim plocicama I kuhinjskim elementima da se tako brzo zaprljaju ..

@mandy: nisu svi poslovi isti..
Jedan mozes raditi I usput paziti I igrati se s malcem, cistiti, ilistovec,.. dok drugi nemos nikako (u biti mozes, al onda to traje toliko da je nepotrebno uopce zapocinjati ili ne odradis kvalitetno)
Btw, ja sam u trudovima zavrsavala nesto za posao I onda isla na sd.. .. Ocurec, radila sam ja cijelo vrijeme za firmu, no sada radim kao da sjedim u uredu.. Samo rascjepkano.. Kad stignem.. (I moram priznat da kasnim )
ništa ne radimo

pošto se puši u kuhinji i na wc-u(duža nužda i tako to) te pločice izgube sjaj i postanu žućkaste isto kao i elementi isto od pušenja ali i para tokom kuhanja,sve se to lijepi za njih i za pločice i ormare

a tu je i centralno grijanje ,ono isto djeluje kao i dim cigarete,kužim to po prozorima tj. pvc stolariji kad ju čistim,sve na gazi bude smećkasto od toga a i od dima

a i ja sam malo prošvikala od kada sam uselila u svoje pa stalno želim da mi je sve cakum pakum i radim generalke jako često(samo da napomenem ne radi straha od bakterija i bla bla toga nego jednostavno želi da mi je čisto jer mi je sve tako lijepo pa sam postala picajzla i gledam svaku glupost)

i btw i sama sam napisala da neradim to svki dan,samo sam dala opis kakav mi je dan kad radim sve to a kad neradim sve to imam vremena koliko hoću

a i dosada čini svoje pa krenem čistiti
__________________
Valnea 27.09.2007. Lorena 14.07.2010.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 22:50   #11
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post

Pa sta vi radite toliko sa tim plocicama I kuhinjskim elementima da se tako brzo zaprljaju ..

@mandy: nisu svi poslovi isti..
Jedan mozes raditi I usput paziti I igrati se s malcem, cistiti, ilistovec,.. dok drugi nemos nikako (u biti mozes, al onda to traje toliko da je nepotrebno uopce zapocinjati ili ne odradis kvalitetno)
Btw, ja sam u trudovima zavrsavala nesto za posao I onda isla na sd.. .. Ocurec, radila sam ja cijelo vrijeme za firmu, no sada radim kao da sjedim u uredu.. Samo rascjepkano.. Kad stignem.. (I moram priznat da kasnim )
znam da nisu svi isti...moj je takav da se moram fokusirat na to što radim inače pogubim sve konce..zato sam radila dok on spava...ne mogu dok je budan (treba mi i hrpa papirologije, komp, sve što njega zanima )
al kuhanje, usisavanje, vješanje veša, pranje poda....to sve sam radila sa njim...jedino peglanje i pranje kupaonice ne mogu..

i ja završila ogroman projekt u petak navečer a u subotu ujutro išla rodit
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 22:55   #12
ja sam nekako postala freak za čistoću otkad sam rodila i to me tako nervira. Iako živimo u stanu od 33 kvadrata svaki dan imam itekako posla,kuhanje za nas i malog,taman što sve operem,mali sve zaprlja dok ga hranim. Riba mi je najgora,sve se usmrdi pa moram oprati hranilicu,baciti odjeću njegovu u veš mašinu,okupati malog,stvarno je neuredan kad jede,kupaona mi uvijek mora biti čista,a miriši na kilometre. Daklem,skoro svaki dan napravim generalku,ubit ću se što sam takva picajzla postala,neću u detalje kako čistim jer ćete u nesvjest pasti. Kad mm odvede malog u šetnju,umjesto da uživam,ja opet si nađem posla
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 23:03   #13
Quote:
Sany* kaže: Pogledaj post
Tinkili da te utješim ja mislim da je bitnije da to vrijeme koje provedemo s djecom bude kvalitetno i posvečeno samo njima,pa makar to bilo i pola sata dnevno,nego da su cijeli dan s nama a da ih mi pošteno i ne pogledamo.
Eh, isto bih ja voljela da mi radno vrijeme nije do 17:00 nego do 15:00 pa da stignem otići s njim na plažu, u park....ipak je vrijeme vrijeme, kvalitetno-nekvalitetno, njemu je bitno da sam ja blizu, i sretnija bih bila da sam s njime četiri poslijepodevna sata, nego svega dva sata pred spavanje.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 23:12   #14
Pink 5 ajde napiši kako čistiš baš me zanima.I ja volim čistiti,samo bih rado bila malo brža.
Sany* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 23:37   #15
Ajme meni, i ja volim da mi je čisto, ali mi se nekada toliko suđa ili veša skupi da je to za popizdit. Svaka vam čast, žene, ali ja rijetko kada stignem. Evo i sada sam još budna samo zato da imam neko vrijeme za sebe. A sad sigurno neću peglat.
phuketya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 23:46   #16
Quote:
Sany* kaže: Pogledaj post
Pink 5 ajde napiši kako čistiš baš me zanima.I ja volim čistiti,samo bih rado bila malo brža.
ovako,svaki dan usisam parkete u cijelom stanu pa operem sredstvom za partkete,kad mali propuže samo ću u vodi prati,pločice u kupaoni operem sa ajaksom,kadu operem jednom tjedno,ali je pošteno izribam,stakla isto često perem,ogledala također,svaki drugi dan brišem prašinu,jer se čudo nakupi,posteljinu mijenajm jednom tjedno,malom i češće mijenjam posteljinu.Kad me uhvati ludilo,perem i vrata i okvire prozora pa čak i rolete,iznutra naravno. Neću više pisati,smjestit ćete me u ludaru. Sany,meni treba užasno puno vremena za te pizdarije
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 06:46   #17
Uh...svaki dan očistim pomalo, ali to nije dovoljno...kuća mi je uvijek u neredu.
Kad dođem s posla, na brzinu nešto pojedem, ako je MM slobodan on nešto skuha i napravi osnovne stvari po doma (usisa, pospremi krevete, stavi suđe u suđericu), kupaonu perem jednom tjedno, sotale dane wc školjku obrišem domestos maramicama, malac ima 3,8 godina i sam ide na zahod, tako da wc školjku obavezno čistim svaki dan na taj način.
Od peglanja sam odustala, kad stavljam robu sušit, dobro je zategnem, a tako i kad ju slažem, peglam samo najnjužnije.
U 10.mjesecu uzimam par dana godišnjeg (konačno ću tad imati pravo ) pa se bacam na pranje prozora, drvenarije, tepiha, pločica...ugl.radim generalku....mislim da ću se na posao vratiti još umornija
Nasja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 07:20   #18
Quote:
Nasja kaže: Pogledaj post
Uh...svaki dan očistim pomalo, ali to nije dovoljno...kuća mi je uvijek u neredu.


OK, inače baš i nisam neka vrednica (npr. jučer izmislila da idem peći palačinke, samo da ne moram čistiti ), ali klinka je 3,5 god., a stan je otprilike toliko dugo u neredu.

Dok je ona doma, nema šanse da išta napravim, stalno se vješa po meni, vuče me za noge, ruke, glupira se, čak ju ni otac ne može uozbiljiti, i na kraju sve to završi tako da ja odustanem i svi troje završimo na podu glupirajući se. I napravimo još veći nered.

Ja inače, kad već ne volim spremati, bar pazim da ne napravim nered, ali moj dragi je gori od svinje, za njega je ormar ili vješalica apstraktan pojam. A kad se on uhvati prati suđe ("šta ću tri tanjura gurati u perilicu"), još ih tri puta treba ponovo prati...

Eto, mi ponekad uhvatimo slobodan dan, sami ili svatko za sebe, klinku otprašimo u vrtić i navalimo na generalku. A onda opet idućih mjesec-dva-tri samo održavamo kakav-takav red, usisamo, pobrišemo prašinu i sl.

Veš perem redovito (huh, bar nešto ), svaki ili svaki drugi dan zavrtim po jednu mašinu, peglam samo ono što se baš mora. Jedino kupaonicu čistim redovito, tu sam manijak jer sam pomalo gadljiva.

Sve u svemu, nisam baš neka kućanica...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 07:24   #19
Ah, da...

Nije lijepo za reći, ali pošto smo klinka i ja alergičarke, a dragi je astmatičar, u stanu imamo samo jedan jedini tepih, a i taj ide redovito na čišćenje. Zavjese su samo na vanjskim prozorima, u stanu nema nikakvih biljki niti ičega što bi moglo zadržavati prašinu...

A to prilično pomaže...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 07:30   #20
Ja sam mislila kad dijeca narastu imacu vise vremena...ma je vraga

Volim cisto u kuci, cistim svaki dan, uredno mora biti skoro pa uvijek, ormari, ladice uvijek "pod konac" ali kad pogledam unazad, diijeca su odrasla uz mamu koja 70% vremena provodila sa metlom ili krpom.Naravno da sam im posvecivala paznju, igrala sam se, isla u park, ali znam isto tako moglo se i vise, jer one pamte kako je mama skakala po krevetu sa njima, a ne izglancan parket.

Sad manje cistim jer i one su vece, ali zato me ubijaju sa aktivnostima poslje skole...svaki dan nesto, starija ulazi u pubertet pa je i shoping dosao na neku njenu listu mojih obaveza.
inace ne radim, kuci sam zbog njih i sad koliko mi smeta neka ne zavrsena sitnica po kuci, sve ostavim nek ceka posvecujem se njima dvima.
__________________
If you think that something small cannot make a difference - try going to sleep with a mosquito in the room
trapava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:54.