Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2009., 14:01   #121
mozda da si na kriticnom mjestu koristio siporekt umjesto cigle za obzidavanje. meni je jedan cijeli dimnjak od siporeksa, a drugi mi ima izmedju samotne cijevi dimnjaka i vanjskog ruba vunu...
FuriaTropical is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 11:50   #122
Obziđavanje kamina

Planiram sebi ugaditi kamin (ložište) pa sam se informisao na http://kamin.bloger.hr/post/izrada-kamina/81530.aspx ali mi nije jasno oko neki detalja:
Pri zidanju koliko treba ostaviti prostora između ložišta i ytonga ? Dali treba neke dijelove izolirati sa kamenom vunom i kojom debljinom ako treba? Dali neko ima više detalja (slike, dwg ili neki drugi format) kako pravilno obzidati. Dali treba i gdje postaviti azbestno uže itd.
Neka nam ova tema svima posluži koji žele imati kamin u svom domu…
Fredy Bos is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 18:43   #123
Kako "obuci" kamin?

Imamo kaminski ulozak tj. pec sa sirokim vratima koja je napravljena tako da se zazida ili slicno. Sada to malo premjestamo pa me zanima kako bi to bilo najbolje izvesti, obzirom da mora imat mogucnost da se moze demontirati zbog ciscenja rola i dimnjaka, a i jako grije pa mislim da drvo ne dolazi u obzir....postoji li nesto nezapaljivo a da ne treba zidati tj. da je lijepo a da se lako makne?
nera076 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 17:44   #124
Oblaganje zida oko kamina

Pozdrav..

Uređujem potkrovlje zidovi su od knaufa , kroz potkrovlje mi prolazi dimnjak , pa bih volio stavit gotovi kamin , postolje sam napravi i izdigao klinker pločicama , stvarno super izgleda , e sad me zanimaju vaši savjeti i možda ideje čime obložit dio zida gdje je knaf i dio dimnjaka koji je zidan ono od stare cigle ali ne baš uredno pa bih ga obložio s nečime dali imate kakve ideje, razmišljo sam o onom deko kamenu ali kod nas u osijeku preskupo 300-350 kn m2, imate li šta na umu......
antemarta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 21:32   #125
dekokamen izgleda odlično, ali je i skup. U principu postolje kamina možete oblagati bilo čim, nije potreban nikakav posebno temperaturno otporan materijal jer je postolje uvijek hladno ili mlako, kamin grije prema gore, tako da je najvažnije u gornjim dijelovima uz samo ložište staviti neki materijal otporan na temperature kao što je šamotna cigla, a preko naravno može kamen. Moguće je i sve obzidati siporexo/ytong pločama koji se lako oblikuje i njega onda pogletati i pomaljati. To je relativno jeftino riješenje, a može jako dobro izgledati.
Inače razne savjete o kaminina možete neći na novom portalu www.mojkamin.net, a tamo je muđu ostalim otvoren i forum gdje možete naći neke odgovore ili postaviti svoje pitanje.
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 23:24   #126
Evo što je poduzeto tokom vremena. Nije puno ali je problem rješen.

Pozvao sam dimnjačara da dođe vidjeti u čemu je stvar. Nakon što je na brzinu pregledao dimnjak i kamin, počeo me gadno grditi kako sam mogao takav kamin priključiti na dimnjak fi 12. Reko sam mu da nije normalan jer je dimnjak fi16, a mene su drugi uvjerili da je fi18. Onda je malo kimao glavom i izjavio da bi sve trebalo funkionirati dobro ali trebamo obavezno skinuti kapu dimnjaka(učinjeno) i vratašca promjeniti i staviti nova koja bolje dihtaju(učinjeno). Veli čovjek da kapa ustavri smije biti samo od inoxa ili kromirana inače se može desiti da guši dimnjak te se dešava ono kaj se meni dešavalo. Inače je prije par godina mjenjano krovište i stavljen je plastificiran lim(plastizol ili sl.) U tom smislu su stavljene kape(limene) na dimnjake tako da sve lijepo i usklađeno izgleda i tu je ustvari najveća greška.

Sada je druga priča. Vjerujte da ovu sezonu još nisam uključivao centralno grijanje, a bilo je jednom vani i -20C. I sada pišem ovaj post u majici kratkog rukava. Skroz se grijem na kamin, a i ugođaj je pravi. I poskupljene plina me ne brine osim autoplina.
GreatJumbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 21:12   #127
kalijeva peć - raspada se

počela mi se raspadati kalijeva peć iznutra, svako mali ispadne neki komadić kamena i morta, i unutra se nakrivio prema dolje onaj "svod" koji ide preko polovice peći.
pomoći pretpostavljam nema?

planiram još ovu zimu nekako izgurati s njom, koliko je to opasno zbog odvoda dima?

ima jedno 6-7 godina u njoj, da mi je znati ko ju je radio polomio bi ga.
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 08:43   #128
i ja imam kaljevu i treća joj je godina...

osobno sve je napravljeno po ps-u...iako da je majstor bio trijezniji zidao bi je malo ravnije....ali eto...nakon druge godine su isto počeli otpadati komadi...

bitno je kada se zida da se zida najbolje početkom proljeća ili ljeta i držati vratašca otvorena da zrak struji i cirkulira da se suši....a kada se ujesen počne ložiti da se loži umjereno prvih 7 dana da se sve to "zapeče" a onda deri...

inače nakon treće - četvrte godine normalno je da kaljeva peć zahtjeva čišćenje (najčešće skidanje gornjeg poklopca ali nekad i do pola peći) i preslagivanje.... tako da nakon 6-7 godina nemaš što reći...nije majstor kriv nego ga zovi opet jer te toliko služila..

svodovi su od crijepa slagani i oni popucaju (tzv dimovodne pregrade) sve je to normala kod kaljevih... ja je imam i svjestan sam toga ...

inace ne bi htio snositi odgovornost ...ali kaljevi su povezani i čeličnom ili nekom krućom žicom da se drže zajedno...pa pad svoda ili takve neke havarije ne bi trebalo biti povezano s urušavanjem kompletne peći...ako svod padne past će u ložište i eventualno će ti ugasiti vatru...ako su vratašca zatvorena ne bi smjelo ništa izaći van da ti ne znam..ne daj bože zapali kuću
__________________
...drva drva drva drva...
kiko1833 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 08:47   #129
iskreno razumijem da nije pravo vrijeme za reparaciju te peći....jer ti treba...i ne bi se ona ni osušila za dan dva...moja bi ti preporuka bila...a sam procijeni da takvu peć ne bi ložio da nisam prisutan dok grije...sigurnosti radi...drugo ti nemam što reći...i da je ne kuriš da se sva užari iznutra nego umjereno a jednako...
__________________
...drva drva drva drva...
kiko1833 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 10:26   #130
Pozdrav,

Samo par riječi oko ove teme.

Imam kalijevu peć zidanu 1996 god. Grijem cca 90 m2. Po majstorevim preporukama loženja trebala bi da izdrži do 15 godina bez čiščenja. I vjerojatno bi izdržala toliko da prošle godine nije pukao crijep u dimovodnom kanalu i zatvorio prolaz dima. Zvao sam tog istog majstora i bio mi je malo skup da je ruši i ponovno zida te sam se sam uhvatio posla. Nikad vidio kako se to radi a ipak sam se upustio. I sazidao ja nju ponovno (uz dosta muke) i evo radi dalje. Jedini nedostatak je bio taj što sam je morao brzo nakon zidanja pustiti u pogon te sada ispadaju fuge. No popraviti ćemo to kada stigne ljeto.

Jedan doživljaj, nakon godinu dana kako je sazidana:

Previše sam je zagušio pri loženju, jasno, napunila se dima, i pras...
Poizbijale fuge, soba i dnevni boravak puni dima i čađi. A kćer mi u kolicima 2 metra dalje od peći... crna kao mala afrikanka. Žena mi je bila "oduševljena", zavjese i namještaj spremni za generalno čišćenje. Svaka škola košta.
Stiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 10:39   #131
Quote:
Stiv kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Samo par riječi oko ove teme.

Imam kalijevu peć zidanu 1996 god. Grijem cca 90 m2. Po majstorevim preporukama loženja trebala bi da izdrži do 15 godina bez čiščenja. I vjerojatno bi izdržala toliko da prošle godine nije pukao crijep u dimovodnom kanalu i zatvorio prolaz dima. Zvao sam tog istog majstora i bio mi je malo skup da je ruši i ponovno zida te sam se sam uhvatio posla. Nikad vidio kako se to radi a ipak sam se upustio. I sazidao ja nju ponovno (uz dosta muke) i evo radi dalje. Jedini nedostatak je bio taj što sam je morao brzo nakon zidanja pustiti u pogon te sada ispadaju fuge. No popraviti ćemo to kada stigne ljeto.

Jedan doživljaj, nakon godinu dana kako je sazidana:

Previše sam je zagušio pri loženju, jasno, napunila se dima, i pras...
Poizbijale fuge, soba i dnevni boravak puni dima i čađi. A kćer mi u kolicima 2 metra dalje od peći... crna kao mala afrikanka. Žena mi je bila "oduševljena", zavjese i namještaj spremni za generalno čišćenje. Svaka škola košta.

Kad budeš slijedeći put punio fuge radi ovako:
u fugikol zamješaj jedan bjelanjak od jaja i malo mlijeka - bjelančevine dakle.
Takve fuge ti neće nikada otpadati.
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 10:45   #132
Zanimljiv recept.
U kojem vremenu preporučaš loženje od trenutka fugiranja?
Stiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 10:50   #133
Eh, da, sjetih se još nečega.

Majstor koji mi je postavljao peć, napomenuo je kako fuge moraju biti isključivo
od zemlje (gline), kako ne bi došlo do pucanja i izbijanja samih elemenata ako bi
slučajno zatvorio dovod zraka.
Stiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 07:40   #134
Kako očistiti staklo na peći?

Uzeo sam novu peć za viksu "Plamen Dora 10" sa staklenim vratašcima.
Nakon nekoliko loženja staklo na vratima se začađilo.
Pokušao sam očistiti papirom ali nema svrhe. Ostaje crno na mjestima.
Samo staklo je dobilo žućkastu patinu od topline što i nije ružno ali je zbog čađe neprozirno.

Da li netko zna priručno sredstvo za čišćenje u ovom slučaju ili moram zvati proizvođača?

Pozz
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.

Zadnje uređivanje Blackmore : 18.09.2010. at 07:46.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 09:51   #135
Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
Da li netko zna priručno sredstvo za čišćenje u ovom slučaju ili moram zvati proizvođača?
Pozz
Ja sam ocistila s obicnim kuhinjskim Arfom (ili Cif). Nije bas kao novo, malo je ipak promijenilo boju, ali cadja ide dole.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 11:13   #136
Zar Arf, Cif i slična sredstva ne grebu površinu?
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 13:20   #137
Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
Zar Arf, Cif i slična sredstva ne grebu površinu?
Staklo je tvrdje, ne mogu ga ogrebati. (probaj na manjem dijelu, u cosku)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 13:55   #138
Ovdje je zanimljivo, jer i ja imam peć Amity Glas sa staklom na vratima, pa ću probati čistiti staklo kako je napisano.

Ali, uvijek ima nekakav ali, po okviru oko stakla se nahvatala nekakva zapečena čađa. Bojim se to strugati makar je okvir od metala.

Ima li tko kakvu ideju?
tripapet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 17:59   #139
trebaš neko lužnato sredstvo
lako dostupno je sprej za pečnice
nekad davno postojao je prizvod imena rar
gelirana tekučina jako dobra
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 03:28   #140
Ja (na kaminu) - potpuno uspješno i do kraja - čistim običnim kuhinjskim spray-om (bilo koje robne marke).
Još je jača tekućina u spray-u za čišćenje pećnica (Permetel, npr.), ali tu obavezno pročitati uputstvo (djeluje na neke materijale - aluminij, npr.) i upotrijebiti gumene rukavice!

Sve navedeno koristim tako da sredstvo izbliza (s 3-4 cm udaljenosti) nasprejam točno po spužvi kojom čistim, a ne po staklu. Tako bolje kontroliram da sredstvo nanesem samo na staklo i okvir vrata (koji se također začađavi), dok spray šprica nekontrolirano i po okolnim dijelovima...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:49.