Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2015., 23:50   #1181
devilgirl
Moderator

devilgirl Avatar

Registracija: Jan 2009.
Quote:
Anit@ kaže: Pogledaj post
Ovako , trebam pomoć oko par stvari da si razjasnim i posložim, pa bih Vas zamolila za pomoć.
Konktretno radi se o računima za rezervacije u hotelu -znači to su provizije stranih agencija (booking..) i sad pošto ja tu nemam iskustva kolegica prije mene je to knjižila tako da je one koji imaju sjedište u EU knjižila pod URA stjecaje dobara iz EU ( mada bi ja to knjižila pod URA primljene usluge iz EU?? Na računima piše VAT subject to reverse charge i na taj iznos je obračunan PDV i to je knjiženo i kao pretporez i kao obveza (14022/24002 te 4187/2211) to je ok, samo me zanima dal ide u stjecanje ili primljene usluge.

Drugo pitane je vezano za provizije firmi koje nemaju sjedište u eu , npr Švicarska, njih je knjižila pod URA -obračuni PDV-a pri uvozu , što je isto ok, ali mi nije jasno zašto su te provizije knjižene samo iznos osnovice i to stavljeno pod nepodliježe i konta 4187/2211???
Na nekima piše This invoice may be subject ti reverse charge in the country of receipt, a na nekima piše PDV (0%).

I treća stvar su Paylife računi (provizija za kartično plaćanje) koji isto idu u URA-stjecanje dobara iz eu. Ti računi se izlistavaju svaki dan i na njima piše gore navedene usluge nisu oporezive s obzirom da je mjesto izvršenja Hrvatska, ali je unjela iznos s računa i na to nadodala 25% pdv što je ušlo u pdv s i to knjižila samo kao 4653/2211???
1) Booking - definitivno primljene usluge iz EU

2) Treće zemlje - isporuke p.o. bez sjedišta u RH , ide obveza i pretporez.

3) Paylife - nisam upoznata s njima...tko je izdavatelj računa, imaju li HR PDV ID broj ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 13:45   #1182
Anit@
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2009.
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
1) Booking - definitivno primljene usluge iz EU

2) Treće zemlje - isporuke p.o. bez sjedišta u RH , ide obveza i pretporez.

3) Paylife - nisam upoznata s njima...tko je izdavatelj računa, imaju li HR PDV ID broj ?
Znači u principu jednako knjižim samo što ovi iz EU idu u primljene usluge , a iz država koje nisu članice EU u isporuke po bez sjedišta u RH. Može malo pojašnjenje zašto to ide u isporuke bez sjedišta u RH. I što da ja sad radim, kad je od početka godine knjiženo krivo, ove primljene usluge jesu na pdv s obrascu, ali ove isporuke po bez sjedišta nisu jer je knjiženo pod uvoz i stavljano ne podliježe. Da to ispravljam sve??

Paylife je postao dio SIX payment services grupe-Luksemburg, ali meni na računima piše dolje u podnožju Paylife Vienna i ja se držim toga što piše na računu, što se tiče sjedišta jel tako? Piše VAT reg.no. 15355906, ali kad ga provjeravam na vies bazi piše da je nevaljan , a na računima piše gore navedene usluge nisu oporezive s obzirom da je mjesto izvršenja usluge RH.
Anit@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 19:53   #1183
devilgirl
Moderator

devilgirl Avatar

Quote:
Anit@ kaže: Pogledaj post
Znači u principu jednako knjižim samo što ovi iz EU idu u primljene usluge , a iz država koje nisu članice EU u isporuke po bez sjedišta u RH. Može malo pojašnjenje zašto to ide u isporuke bez sjedišta u RH. I što da ja sad radim, kad je od početka godine knjiženo krivo, ove primljene usluge jesu na pdv s obrascu, ali ove isporuke po bez sjedišta nisu jer je knjiženo pod uvoz i stavljano ne podliježe. Da to ispravljam sve??

Paylife je postao dio SIX payment services grupe-Luksemburg, ali meni na računima piše dolje u podnožju Paylife Vienna i ja se držim toga što piše na računu, što se tiče sjedišta jel tako? Piše VAT reg.no. 15355906, ali kad ga provjeravam na vies bazi piše da je nevaljan , a na računima piše gore navedene usluge nisu oporezive s obzirom da je mjesto izvršenja usluge RH.
Za EU ide PDV-S to si rekla da imaš tako - samo provjeri dali je u PDV-S prikazano kao usluga jer si rekla da je knjiženo kroz stjecanje...

Za treće zemlje se ne šalje PDV-S, samo u PDV obrascu ide pod isporuke po bez sjedišta u RH, i obveza i pretporez. To provjeri u prethodnim PDV obrascima kako ti izgleda...ako nije tako vidi s referenticom na poreznoj kako ćeš rješavati...

Paylife VAT ID im je: ATU15355906 , provjeri sad i naći ćeš ih u VIES-u.

To su one bankovne transakcije koje su oslobođene po čl.40 Zakona o PDV-u.

Znači to knjižiš kroz normalnu URU i ne podliježe. Npr.4653/2201.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 11:31   #1184
Nera010
Registrirani korisnik

Nera010 Avatar

Registracija: Sep 2011.
Pozdrav ! Dali je netko imao slučaj da je zemlja DČ fakturirala trošak odustajanja kupovine od naručene robe ? To se po meni ne stavlja u PDVs obrazac? Ili ?
Nera010 is offline  
Odgovori s citatom

Old 26.08.2015., 18:28   #1185
anamia69
Registrirani korisnik

anamia69 Avatar

Registracija: Jul 2013.
Quote:
Nera010 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ! Dali je netko imao slučaj da je zemlja DČ fakturirala trošak odustajanja kupovine od naručene robe ? To se po meni ne stavlja u PDVs obrazac? Ili ?
Ako je roba fakturirana i išla je u ZP ..onda i faktura za odustajanje ide u PDV-S..
Najbolje da se uskladi s onim tko je fakturirao..
Ako su oni stavili u ZP i vi stavite u PDV-S.
Old 27.08.2015., 06:28   #1186
Anit@
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2009.
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Za EU ide PDV-S to si rekla da imaš tako - samo provjeri dali je u PDV-S prikazano kao usluga jer si rekla da je knjiženo kroz stjecanje...

Za treće zemlje se ne šalje PDV-S, samo u PDV obrascu ide pod isporuke po bez sjedišta u RH, i obveza i pretporez. To provjeri u prethodnim PDV obrascima kako ti izgleda...ako nije tako vidi s referenticom na poreznoj kako ćeš rješavati...

Paylife VAT ID im je: ATU15355906 , provjeri sad i naći ćeš ih u VIES-u.

To su one bankovne transakcije koje su oslobođene po čl.40 Zakona o PDV-u.

Znači to knjižiš kroz normalnu URU i ne podliježe. Npr.4653/2201.
Puuuno Vam zahvaljujem. Ja sam Paylife knjižila isto u URA primljene usluge i stavljala ne podliježe jer mi je to bilo prazno, pa sam mogla započet s 1.1., nekako mi je preglednije nego da sam išla u normalnu URU i knjižila 1.1. nakon 31.7.???? da nastavim i dalje tako ili da kad riješim zaostatke stavljam u normalnu URU? Negdje kao da sam načula da sve što je iz EU i dr zemalja mora bit posebno iskazano...
I još me zanima ta zbrina prijava , ako imam samo izlazne račune za noćenja, ja nemam veze s tom ZP ili ?'

Zadnje uređivanje devilgirl : 27.08.2015. at 12:05.
Anit@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 12:03   #1187
anneanonimus
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2015.
Molim pomoć,

Izvoz robe u Norvešku je oslobođen PDV-a?
U PDV obrascu pod izvozne isporuke ili?

Hvala
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 13:26   #1188
ZEDXL
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2013.
Quote:
anneanonimus kaže: Pogledaj post
Molim pomoć,

Izvoz robe u Norvešku je oslobođen PDV-a?
U PDV obrascu pod izvozne isporuke ili?

Hvala
Pod 1.9 izvozne isporuke/Norveška nije u EU/

Oslobođeno PDV-a tem čl.45........
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 07:32   #1189
anneanonimus
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2015.
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Pod 1.9 izvozne isporuke/Norveška nije u EU/

Oslobođeno PDV-a tem čl.45........

Hvala
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 10:37   #1190
gtrap
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2013.
ako može pomoć firma mi kupuje robu u njemačkoj i angazira prijevoznika koji je otprema u mađarsku kupcu
mađarima ispostavljam račun oslobođenje od pdv čl 41 itd
ali kako ja knjižim račun za robu od njemaca, pošto ta roba neulazi u hrvatsku
neznam trebam li je prijavljivat u pdv-s obrazac i u intrastat prijavu?
gtrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 23:23   #1191
devilgirl
Moderator

devilgirl Avatar

Quote:
gtrap kaže: Pogledaj post
ako može pomoć firma mi kupuje robu u njemačkoj i angazira prijevoznika koji je otprema u mađarsku kupcu
mađarima ispostavljam račun oslobođenje od pdv čl 41 itd
ali kako ja knjižim račun za robu od njemaca, pošto ta roba neulazi u hrvatsku
neznam trebam li je prijavljivat u pdv-s obrazac i u intrastat prijavu?
Ako su svo troje sudionika u VIES bazi to ti je onda trostrani posao...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:28   #1192
hexe1
Registrirani korisnik

hexe1 Avatar

Registracija: Jul 2010.
Prvi puta imam u firmi stjecanje dobara iz EU i danim već čitam vaše postove i tražim informacije kako bih sve odradila kako treba. Puno ste mi svi pomogli svojim iskustvima, ali kako još uvijek u meni postoji onaj crv sumnje da sam nešto propustila, molim da mi netko potvrdi ili me ispravi dali sam sve dobro shvatila.
Prvo sam pribavila PDV ID i poslala ga našim dobavljačima u Rumunjsku.
Račun mi treba doći bez PDV-a jer smo oboje u VIES bazi, ali me zanima dali na računu treba biti naznačen neki članak ili "reverse charge"?
Kada budem radila PDV za 9.mjesec (dakle do 20.10.) sama obračunam PDV po srednejm tečaju narodne banke i prikažem ga u PDV obrascu istovremeno i kao obavezu i kao odbitak, te uz to još predam PDV-S.

Zanima me još samo po kojem tečaju radim konverziju EUR-a u HRK kad budem radila kalkulaciju. Banka mi je računala transakciju po njihovom prodajnom tečaju, pa me zanima mogu li i ja po tom tečaju zadužiti robu, jer će mi se inače javiti razlika između uplate i zaduženja po robi.
hexe1 is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:49   #1193
devilgirl
Moderator

devilgirl Avatar

Dobro si pohvatala...samo i primku radiš po srednjem tečaju HNB-a na datum fakture, razliku knjižiš kao tečajnu razliku.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 21:00   #1194
hexe1
Registrirani korisnik

hexe1 Avatar

Registracija: Jul 2010.
Puno hvala Devilgirl :-)

Zanima me još, dali mi je bitno kojim putem kamion s robom dolazi do mene. Naime, ne znam dali će doći putem
1. Bugarska-Rumunjska-Mađarska-Hrvatska; dakle od početka do kraja puta teritorij EU ili
2. Bugarska-Makedonija-Srbija-Hrvatska ; što je njima kraći put, ali prelaze granice zemalja koje nisu članice EU
Imali to uopće kakvog utjecaja za mene i obračune ili mi je samo bitno da je zemlja isporuke robe Bugarska i zemlja primitka robe Hrvatska?
hexe1 is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 23:18   #1195
devilgirl
Moderator

devilgirl Avatar

Bitno ti je samo da je isporuka članica EU i primitak HR, ostalo te ne zanima kojim putem...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja