Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2005., 13:07   #1
Glicinija (Wisteria sinensis)

Zanima me glicinija, ako netko ima iskustava s tom biljkom povijušom???

Imam dvije mlade, sad će tri godine, plavu i rozastu, pa me zanima rezanje i formiranje biljke.

Inače nema proljeća bez te biljke
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 21:35   #2
Joj, obožavam ih!
Obrežeš ih nakon cvatnje, pa te mogu iznenaditi još jednom cvatnjom u jesen, normalno puno, puno slabijom. Inače preduge izboje možeš skratiti krajem zime, znači još nije kasno, na 2-3 pupa.
Ja sam jednu Wisteriu oblikovala u drvce i prekrasno izgleda kad procvate, ali si trebaš dati malo truda!
camellia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 22:35   #3
ja je imam na, točnije, oko balkona zaštitni znak kuće. a balkon je mali, onako Romeo&Jiulia štih

cvjeta mi do 10 dana maximalno u prvim toplijim danima proljeća. već vidim pupove, tako da procjenjujem da će negdje polovicom 4. procvjetati. grozdova ima jako puno i nevjerovatno su lijepi. jedino što kišem od njih nenormalno

naša prati formu balkona. tokom zime je ne diram a u ovo vrijeme je podrežem ispod, samo viškove.

kada zazeleni, grane joj rastu strašno brzo. posebno nakon ljetne kiše. u 2 dana oni pipci i do metar narastu potrebno ju je podrezivati jednom u 10 dana jer inače previše izraste pa izgleda neuredno.

kod glicinije je super što i ako"fališ" pa je odrežeš na krivom mjestu ili previše, ona brzo da nove grane pa to popravi.

p.s. camellia, o kakvom drvcu-gliciniji pričaš?
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2005., 22:42   #4
evo ovako izgleda moja
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 11:00   #5
Quote:
LadyInRed kaže:
p.s. camellia, o kakvom drvcu-gliciniji pričaš?
Dok je još mlada, možeš je poduprijeti kakvim štapom i pustiti u zrak do određene visine, ali joj redovno obrezuješ sve iznikle izbojke sa strane, možeš čak i dvije grančice oplesti jednu oko druge onako kao pletenicu, pa izgleda ljepše. Kad dosegne određenu visinu (oko metar i pol) pustiš one izbojke na vrhu da rastu ali ih redovno obrezuješ, par puta na godinu da se počne granati i dobiješ krošnju, normalno takvo drvce neće dugo cvjetati, ali kad ga oblikuješ prekrasno izgleda sa spuštenim granama prema dolje.
camellia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 11:07   #6
Moje su biljke "naslonjene" na ogradu vrta i usmjeravam rast mladica da se raštrkaju kao štit od pogleda susjeda i kao ukras.
Nema mi vrta bez glicinije.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 23:00   #7
Visterija

Znam da smo o tome pisali ali ne mogu naći

Dakle, u vrtu na moru imam visteriju. Ovo joj je treća sezona. Prve godine je imala par malih grančica na vrhu cca 40 centimetarske šibe i glumila je mali helikopter. Lani je ipak shvatila da nije grm nego penjačica, i narasla o-ho-ho, popela se po stupu pored kojeg je zasađena i sad je duga, hm, više metara.

Tražim po webu i ne mogu nać pametan savjet treba li ju potkratit sad na proljeće prije nego propupa, i ako da, na koju duljinu. Pa ako neko zna
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 23:15   #8
podrezi na visinu od 20 cm. bit ce ti cist oke
moja se nije primila

a mozes i tu nekaj naci al bolje ti slusat mene
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 23:52   #9
a-laaaa! sad će dobit pretres na živce kad si joj rekla 20 cm
cvečn knedl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 00:30   #10
Wisteria se orezuje u 3. i 7. mjesecu. Može se uzgajati kao drvce ili kao penjačisa. U prvom slučaju oreže se glavna grana na visinu kako hoćete imati visoko drvce, a postrane grane na 2-3 pupa. Ako želite penjačicu, pustite duljinu glavne grane po želji, a postrane isto na 2-3 pupa. U 7. mjesecu se sve grane skrate za 1/3.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 00:35   #11
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Znam da smo o tome pisali ali ne mogu naći

Dakle, u vrtu na moru imam visteriju. Ovo joj je treća sezona. Prve godine je imala par malih grančica na vrhu cca 40 centimetarske šibe i glumila je mali helikopter. Lani je ipak shvatila da nije grm nego penjačica, i narasla o-ho-ho, popela se po stupu pored kojeg je zasađena i sad je duga, hm, više metara.

Tražim po webu i ne mogu nać pametan savjet treba li ju potkratit sad na proljeće prije nego propupa, i ako da, na koju duljinu. Pa ako neko zna
Glicenija se podrezuje dva puta godišnje.Prvi put u srpnju poslije cvatnje bočne izboje srežeš na jednu trećinu,druga rezidba je u jesen kada kada otpadne lišće i ona je malo žešća ,bočne izboje režeš da ti ostanu 3-5 pupova.Ona je penjačica ,ako joj skratiš glavnu granu neznam sto ćeš postići.U pravilu se krate bočni izboji a glavnu granu usmjeravaš.inače cvijetovi ( grozdovi )mogu biti veliki do 1 metra.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 00:37   #12
Quote:
kikca kaže: Pogledaj post
Wisteria se orezuje u 3. i 7. mjesecu. Može se uzgajati kao drvce ili kao penjačisa. U prvom slučaju oreže se glavna grana na visinu kako hoćete imati visoko drvce, a postrane grane na 2-3 pupa. Ako želite penjačicu, pustite duljinu glavne grane po želji, a postrane isto na 2-3 pupa. U 7. mjesecu se sve grane skrate za 1/3.
Uf kako ti brzo pišeš,kaj si ti daktilograf.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 01:14   #13
Brzo pišem, a i brzo režem gliciniju.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 01:22   #14
Smile

Quote:
kikca kaže: Pogledaj post
Brzo pišem, a i brzo režem gliciniju.
E ću te povedem na more da mi obrežeš divlju lozicu.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 01:32   #15
Quote:
vepar81 kaže: Pogledaj post
E ću te povedem na more da mi obrežeš divlju lozicu.
rezači zbor! gliciniju su rezali i 2000 g. prije krista i tek sad pravila napisasmo.
Konfucije ju je rezao još!
Jednom se reže jednom, a drugu i petu rezidbu po potrebi. Glicinija se reže na način da se do željene visine svake kasne jeseni podrezuje na 1 trećinu ljetnog rasta a kasnije jel po što je dostigla željenu nam visinu reže se sve novoizraslo, ostavlja se debela grana visoka po želji 2- 10 metara.i tako beskonačno,nadživjeće svih ako se pazi.
Imam 3 različite a vidio sam par jako starih.prekro cca 200 godina.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 09:06   #16
Quote:
kikca kaže: Pogledaj post
Brzo pišem, a i brzo režem gliciniju.
nemoj tako, znaš pravilo: "triput mjeri, jednom reži"
cvečn knedl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 12:18   #17
A jel istina da joj treba 7 godina dok počne cvjetati?
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 23:37   #18
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
A jel istina da joj treba 7 godina dok počne cvjetati?
nije. treba joj od 15 na vise. hiti svoju i posadi npr tratincice!
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 00:44   #19
Quote:
xxGaladrielxx kaže: Pogledaj post
nije. treba joj od 15 na vise. hiti svoju i posadi npr tratincice!
Uf- vepar zakaj ne pojasniš!
Ne stara cvjeta odma pa i mala , cvjeta svakako i svugdje.Talijani su maheri Probaj prelistat kataloge od "Unopiu".Dakle režeš kako rekoh ali treba paziti na zimsku rezidbu, jer najradije baca pupove na mladjim granama tako kad je jako režš ostavljaj 30 cm prošlogodišnjih grana (%-6 grana ostele reži ili 2 godine stare grane i snjih će cvasti) na kojim ce sigurno baciti na mjestima gdje želiš cvjet.
Nadam se da sam pojasnio?
-Imam debelo stablo raste vertikalno uz kuću.ako želim cvjetove oko prozora ostavljam grane iznad prozora i tamo dobijem cvjet na proljeće .
Stim da što je stablo jače a jači rez to je manje cvjetova a duži su (i do metra čak) a ljeti je usmjeravaj gdje te volja sve zahvate glede rezanja će ti trpiti.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 00:52   #20
glicinija

Topala ja ti se do zemlje
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:19.