Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2013., 23:41   #1
Zakon o gradnji - samogradnja

čitam zakon o prostornom uređenju i gradnji - pročišćeni tekst, dakle trenutno važeča verzija zakona, i tamo postoji članak 210 koji me zbunio.
Citiram:
Članak 210.
(1) Investitor može na vlastitu odgovornost i rizik pristupiti građenju na temelju izvršnog rješenja o uvjetima građenja i građevinske dozvole.


Kako sam više puta na ovom forumu pročitao da naš zakon ne dopušta samogradnju kuće, malo sam zbunjen, jer meni ovaj stavak 1 spomenutog članka liči upravo na samogradnju.
Molio bih za komentar.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 01:38   #2
Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
čitam zakon o prostornom uređenju i gradnji - pročišćeni tekst, dakle trenutno važeča verzija zakona, i tamo postoji članak 210 koji me zbunio.
Citiram:
Članak 210.
(1) Investitor može na vlastitu odgovornost i rizik pristupiti građenju na temelju izvršnog rješenja o uvjetima građenja i građevinske dozvole.


Kako sam više puta na ovom forumu pročitao da naš zakon ne dopušta samogradnju kuće, malo sam zbunjen, jer meni ovaj stavak 1 spomenutog članka liči upravo na samogradnju.
Molio bih za komentar.
Pa možeš sam graditi ali ne i kasnije dobiti uporabnu dozvolu bez izvješća nadzornog i sličnih stvari...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 10:22   #3
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pa možeš sam graditi ali ne i kasnije dobiti uporabnu dozvolu bez izvješća nadzornog i sličnih stvari...
pa uporabna niti ne treba.
Koji bi inače bio smisao da ti zakon dozvoljava gradnju, a ne dozvoli ti upis u katastar i gruntovnicu?

Zadnje uređivanje thomascat : 04.02.2013. at 10:32.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 11:17   #4
nisi do kraja čitao
i moraš znati da i sve odredbe Zakona koje su citirane rješenjem treba poštivati
kanjar is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 15:00   #5
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
i moraš znati da i sve odredbe Zakona koje su citirane rješenjem treba poštivati
daj pojasno ovo. Kojim rješenjem? Pa ne izdajem ja rješenje.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 19:55   #6
Koja je razlika ako sam zidam (ytong) držeći se projekta i preporučenih pravila gradnje,ili mi to zida ekipa priučenih radnika zidara?Za mene samo u potrošnji love.Isto i sa ostalim radovima za koje znam da ću ih napraviti jednako dobro ako ne i bolje.
handiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 20:26   #7
Quote:
handiman kaže: Pogledaj post
Koja je razlika ako sam zidam (ytong).....
A gdje je tu nadzorni inženjer?
Zašaluješ temelje, ubaciš armaturu i po nadzornog inženjera i onda betonaža!
Sazidaš zid, pošaluješ, postaviš elemente deke i po Nadzornog i onda zalijevanje betonom!
Itd, itd...
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 20:33   #8
a ko ti brani ziđi sam, a ako hoćeš možeš i ytong blokove sam napraviti, nije teško samo treba malo dobre volje i nešto vremena e sad, kako ovu tezu uskladiti sa člancima 311 pa dalje ne znam
kanjar is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 23:27   #9
Quote:
thomascat kaže: Pogledaj post
pa uporabna niti ne treba.
Koji bi inače bio smisao da ti zakon dozvoljava gradnju, a ne dozvoli ti upis u katastar i gruntovnicu?
Uporabna ni ne treba ?????
Od kad to molim te, nema uporabne nema ni kuče...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 07:36   #10
čitam ovo i ne vjerujem što vidim...na što se vi pozivate....zaboravite taj članak koji ste vidjeli i ne zahebavajte se jer će vas oprati država da nećete nikad se sabrati više. počele su inspekcije jako ići, ljudi prijavlkuju, ja sam do sada imao uvijek par radnika prijavljeno i nekoga ovak, više neću. Užas što rade, i onda vi pišete o samogradnji?...
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 10:22   #11
E pa, kuća se može napraviti i u samogradnji, jedino moraš poštivati propisane zakone!
npr. na onoj tabli (koja je obavezna) traži se IZVOĐAČ, ako upišeš MARION56 to znači da nema kuma, šogija, susjeda, punice itd jer su to sve radnici na crno
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 10:32   #12
Quote:
marion56 kaže: Pogledaj post
čitam ovo i ne vjerujem što vidim...na što se vi pozivate....zaboravite taj članak koji ste vidjeli i ne zahebavajte se jer će vas oprati država da nećete nikad se sabrati više. počele su inspekcije jako ići, ljudi prijavlkuju, ja sam do sada imao uvijek par radnika prijavljeno i nekoga ovak, više neću. Užas što rade, i onda vi pišete o samogradnji?...
Pitat ću odvjetnika. Ne možeš reči da zaboraviš makar ijedan zarez, a kamoli cijeli članak. Sad me stvarno zanima što su mislili reći tim člankom. Kod zadnje izmjene tog zakona promjenili su riječ "konačnog" u "izvršnog".
Vjerovatno je riječ o nečemu drugome a ne o samogradnji, ali svejedno me zanima.
Vidim ovaj tip je napisao cijelu knjigu o tome http://kakosagraditikucu.com/
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 10:37   #13
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
E pa, kuća se može napraviti i u samogradnji, jedino moraš poštivati propisane zakone!
npr. na onoj tabli (koja je obavezna) traži se IZVOĐAČ, ako upišeš MARION56 to znači da nema kuma, šogija, susjeda, punice itd jer su to sve radnici na crno
Sigurno znam da u Austriji, zemlji koja je btw uređenija od nas po pitanju svega, dozvoljeno graditi kuću u samogradnji. I još je i dozvoljeno da ti i rodbina pomaže u tome. Ne znam detalje, vjerovatno moraš imati nekog stručnog i ovlaštenog za nadzor, ali i ovako možeš značajno ušparati.
Frend koji je gore ing građevine jedno 10 godina i radi za jednu veliku njihovu građ firmu se nije mogao načuditi i mislio je da ga zaje*vam kad sam mu rekao da kod nas ne možeš niti lopatu zapiknuti u zemlju bez ovlaštene građ. firme.
Ne znam.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 10:38   #14
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
E pa, kuća se može napraviti i u samogradnji, jedino moraš poštivati propisane zakone!
npr. na onoj tabli (koja je obavezna) traži se IZVOĐAČ, ako upišeš MARION56 to znači da nema kuma, šogija, susjeda, punice itd jer su to sve radnici na crno
Pitat ću odvjetnika, možda možeš napisati MARION56 i njegova bliža rodbina, i poimence nabrojati svakog od njih.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 10:46   #15
Cijela je Jugoslavija 60-tih, 70-tih bila izgrađena susjedskom pomoći. Zanimljivo, te se kuće nisu srušile. Ne vidim zakaj to nebi moglo i dalje.
Protiv takvih se propisa treba boriti, jer im je jedino cilj da država ubere čim više, a s kvalitetom konačnog proizvoda to ionak nema puno veze.
Ima jedino veze s tim da si mali ljudi nebudu mogli priuštiti kućicu, jer im je takvim propisima onemogućeno da ju jeftino sagrade, bez ili s malim kreditima.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 11:19   #16
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Uporabna ni ne treba ?????
Od kad to molim te, nema uporabne nema ni kuče...
evo stavak 1 ovog članka kaže da je dovoljno izvješće nadzornog inženjera (osim ako kuća nije veća od 400 kvadrata), ili sam opet nešto pogrešno razumio.

3.7. Uporaba građevina
Članak 256.
(1) Izgrađena zgrada čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m i zgrada za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600 m mogu se početi koristiti, odnosno staviti u pogon, te se može izdati rješenje za obavljanje djelatnosti prema posebnom zakonu, nakon što investitor nadležnom upravnom tijelu dostavi za tu zgradu završno izvješće nadzornog inženjera o izvedbi građevine.
(2) Građevina iz članka 105. stavka 2. ovoga Zakona može se početi koristiti, odnosno staviti u pogon, te se može izdati rješenje za obavljanje djelatnosti prema posebnom zakonu, nakon što Ministarstvo izda za tu građevinu uporabnu dozvolu.
(3) Ostale građevine, osim građevina određenih pravilnikom iz članka 209. stavka 5. ovoga Zakona, može se početi koristiti, odnosno staviti u pogon, te se može izdati rješenje za obavljanje djelatnosti prema posebnom zakonu, nakon što nadležno upravno tijelo, koje je izdalo potvrdu glavnog projekta, izda za tu građevinu uporabnu dozvolu.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 11:25   #17
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Cijela je Jugoslavija 60-tih, 70-tih bila izgrađena susjedskom pomoći. Zanimljivo, te se kuće nisu srušile. Ne vidim zakaj to nebi moglo i dalje.
Protiv takvih se propisa treba boriti, jer im je jedino cilj da država ubere čim više, a s kvalitetom konačnog proizvoda to ionak nema puno veze.
Ima jedino veze s tim da si mali ljudi nebudu mogli priuštiti kućicu, jer im je takvim propisima onemogućeno da ju jeftino sagrade, bez ili s malim kreditima.
daj zamisli da ugostiteljski lobi progura zakon da nitko više ne smije doma kuhati za svoje potrebe, nego svi moraju klopati u restoranu, pod izlikom da je hrana skuhana doma upitne kvalitete i standarda, skuhana od strane amatera, i da nitko ne može garantirati da je skuhana od propisanih namirnica i ovlaštenih recepata bez nadzora profesionalnog kuhara.
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 11:32   #18
Tak je Zvon.Nikome nije u interesu da si napravi lošu kuću.Imao sam prilike vidjeti (i vani)kako funkcionirju nadzori.Nekima bih dao lopatu i na mješalicu.A vidio sam i puno fušeraja što samograditeljskih što profesionalnih.Slažemo se da je u svemu najvažnije da gradnja bude kvalitetna što podrazumjeva sigurnosne standarde (potresi,požari,gromovi i neke prirodne nepogode).Ako je to prioritet zakonskih odredbi onda sam za nadzor.Ali,bilo bi dobro da se država pobrine i za one koji žele napraviti energetski učinkovite kuće.A šta radi?Nema poticaja za izolaciju,nema poticaja za solare itd.
handiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 11:32   #19
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
A gdje je tu nadzorni inženjer?
Zašaluješ temelje, ubaciš armaturu i po nadzornog inženjera i onda betonaža!
Sazidaš zid, pošaluješ, postaviš elemente deke i po Nadzornog i onda zalijevanje betonom!
Itd, itd...
Čuo sam od par ljudi koji su gradili i koji su ugovarali nadzor gradnje od strane nadzornog inženjera, da njegova cijena ovisi o broju izlazaka na teren.
Čovjek dođe izmjeri dubinu rupe prije nalijevanja betona, pogleda armaturu, uzme uzorak betona iz miksera nešto promrmlja i ode. Naravno da nisu svi takvi, ali ih ima...
thomascat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 12:30   #20
ja sam 2006.g gradio sam kucu i na tabli mi je pisalo izvodac radova "investitor" odnosno ja sam,bitno je samo imati poslije izvjestaj nadzornog...
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.