Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2009., 23:00   #1201
Da, ima više tih programa, ja sam trazio iskljucivo da idem u hr. Koordinator je biro SOMS iz St. Gallena, al moras imati pristanak od tvog Beratera na RAV-u. Ionako sam bio na putu za HR, pa sam pristao. Placeni godisnji od 10mj.,, Program mi se tolko svidio da se vise nisam vratio u CH,
__________________
Zgodan al nezgodan
vergine is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 09:50   #1202
To je valjda bio i cilj RAV-a. Plate ti boravak u domovini i tako riješe slučaj. I ne samo to, već su otklonili mogučnost da kasnije postaneš socijalni slučaj. Ako nemaš CH putovnicu, čak su te se trajno riješili. I tako su na kraju svi sretni.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 10:19   #1203
Rođendan

Sutra nam nova domovina slavi 718. rođendan. Za svoje godine je vrlo vitalna, malo ju muči ekonomska kriza, koju uz 3.5% nezaposlenosti hrabro trpi.

Iako joj rodbina i prijatelji to već dugo nalažu, odbija se uključiti u dom europskih nacija, već i dalje samostalno živi u srcu kontinenta.

Datum rođenja nije službeno potvrđen, ali je zato predmet lijepog mita, kojeg je napisao jedan Njemac (sic!), što toj naciji ni dan danas ne možemo oprostiti.

U mladosti se tadašnja državica uspješno suprostavila Habsburgerima, i unatoč ondašnjeg rasta je ostala patuljasta. Mladost joj je bila teška, tako da je nemalo njezinih stanovnika potražilo sreću kao plačenici tuđih vojski (kao i Hrvati onomad). U 19. i 20. stolječu je uslijedio snažan razvoj, infrastruktura se razvijala, gradile su se elektrane na brojnim rijekama, a Alpe su se počele koristiti za akumulacijska jezera. Švicarska je od onda u pravom smislu riječi puna energije. Uz diplomaciju, neutralnost i puno sreće Švicarska je izbjegla pakao svjetskih ratova, tako da je 1945. nastavila razvoj koji je nekoliko godina bio prekinut radi drukčijih prioriteta. Na vrhuncu moći je mogla u kratko vrijeme mobilizirati 700'000 vojnika, što bi bilo dovoljno da se i u Hamburgu uvede Schwyzerdüütsch kao službeni jezik (za usporedbu, tadašnji Bundeswehr je imao 450'000 pripadnika). I dan danas se najveće mirnodopsko puškaranje održava baš u Švicarskoj (-> Eidgenössisches Schützenfest).

Kasnije je vojna moč postala nevažna, a industrija je upala u krizu. Srećom, Švicarci znaju bolje upravljati lovom bogataša ovog svijeta nego oni sami, tako su nas banke izvukle iz krize ranih 90-ih prošlog stoljeća.

Danas su i banke na klimavim nogama, Švicarci se pitaju kako dalje u svijetu u kojem su sve više na marginama. Neki kažu da je to tek kriza srednjih godina, te da će nam nakon nekih bitnih promjena krenuti ponovo na bolje.

U tom smislu poželimo našoj ponekad malo šturoj slavljenici sve najbolje. Živila nam još 1000 ljeta uz niske porezne stope, djelotvoran državni aparat i infrastrukturu iz snova.

A sad svi:
"Trittst im Morgenrooot daheeeeer
seh' ich Dich im Strahlenmeeer ..."


__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 10:45   #1204
pa dobro, kako ste vi dospijeli u CH, dajte neke primjere. jel se traže bauštelci, građevinari, geodeti, pogotovo inženjeri...?
gongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 16:55   #1205
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
To je valjda bio i cilj RAV-a. Plate ti boravak u domovini i tako riješe slučaj. I ne samo to, već su otklonili mogučnost da kasnije postaneš socijalni slučaj. Ako nemaš CH putovnicu, čak su te se trajno riješili. I tako su na kraju svi sretni.
CH putovnicu su mi čak i nudili, pa sam na Gemeinde izjavio uz čuđenje prisutnih, ej da se zovem "Ivković Ljubomir" sa švicarskom putovnicom , hrvat sam i na to sam ponosan, a ne na truli sistem u CH, hvala bogu da više nisam gore.
__________________
Zgodan al nezgodan
vergine is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 17:08   #1206
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Sutra nam nova domovina slavi 718. rođendan. Za svoje godine je vrlo vitalna, malo ju muči ekonomska kriza, koju uz 3.5% nezaposlenosti hrabro trpi.

Iako joj rodbina i prijatelji to već dugo nalažu, odbija se uključiti u dom europskih nacija, već i dalje samostalno živi u srcu kontinenta.

Datum rođenja nije službeno potvrđen, ali je zato predmet lijepog mita, kojeg je napisao jedan Njemac (sic!), što toj naciji ni dan danas ne možemo oprostiti.

U mladosti se tadašnja državica uspješno suprostavila Habsburgerima, i unatoč ondašnjeg rasta je ostala patuljasta. Mladost joj je bila teška, tako da je nemalo njezinih stanovnika potražilo sreću kao plačenici tuđih vojski (kao i Hrvati onomad). U 19. i 20. stolječu je uslijedio snažan razvoj, infrastruktura se razvijala, gradile su se elektrane na brojnim rijekama, a Alpe su se počele koristiti za akumulacijska jezera. Švicarska je od onda u pravom smislu riječi puna energije. Uz diplomaciju, neutralnost i puno sreće Švicarska je izbjegla pakao svjetskih ratova, tako da je 1945. nastavila razvoj koji je nekoliko godina bio prekinut radi drukčijih prioriteta. Na vrhuncu moći je mogla u kratko vrijeme mobilizirati 700'000 vojnika, što bi bilo dovoljno da se i u Hamburgu uvede Schwyzerdüütsch kao službeni jezik (za usporedbu, tadašnji Bundeswehr je imao 450'000 pripadnika). I dan danas se najveće mirnodopsko puškaranje održava baš u Švicarskoj (-> Eidgenössisches Schützenfest).

Kasnije je vojna moč postala nevažna, a industrija je upala u krizu. Srećom, Švicarci znaju bolje upravljati lovom bogataša ovog svijeta nego oni sami, tako su nas banke izvukle iz krize ranih 90-ih prošlog stoljeća.

Danas su i banke na klimavim nogama, Švicarci se pitaju kako dalje u svijetu u kojem su sve više na marginama. Neki kažu da je to tek kriza srednjih godina, te da će nam nakon nekih bitnih promjena krenuti ponovo na bolje.

U tom smislu poželimo našoj ponekad malo šturoj slavljenici sve najbolje. Živila nam još 1000 ljeta uz niske porezne stope, djelotvoran državni aparat i infrastrukturu iz snova.

A sad svi:
"Trittst im Morgenrooot daheeeeer
seh' ich Dich im Strahlenmeeer ..."


..i dok ovi na brdu jodlaju, kod kuće se njihove žene praše sa auslaenderima
__________________
Zgodan al nezgodan
vergine is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 17:09   #1207
Quote:
vergine kaže: Pogledaj post
CH putovnicu su mi čak i nudili, pa sam na Gemeinde izjavio uz čuđenje prisutnih, ej da se zovem "Ivković Ljubomir" sa švicarskom putovnicom , hrvat sam i na to sam ponosan, a ne na truli sistem u CH, hvala bogu da više nisam gore.
a u hrvatskoj nije truli sistem. mislim da si se zaletio...
gongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 18:13   #1208
Quote:
gongo kaže: Pogledaj post
a u hrvatskoj nije truli sistem. mislim da si se zaletio...
U Hrvatskoj je stanje kakvo je, tu je bio rat i stradavanja i realno je da se nemože mjeriti sa jednom CH gdje je zadnju bitku vodio Napoleon čiji su vojnici j.... po alpama . Htio sam reći da u hr svi znamo kakvo je stanje.., a u ch je sistem "Gruezi" i nož u leđa, kako bih se izrazio..dvolični ljudi. Prema vani sve ok, a iznutra smrdljiva, ustajala trulež.
__________________
Zgodan al nezgodan
vergine is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 21:11   #1209
Zna li netko neku web stranicu gdje se moze vidjeti potraznja za strucnim radnicima u CH?
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 21:22   #1210
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Sutra nam nova domovina slavi 718. rođendan. Za svoje godine je vrlo vitalna, malo ju muči ekonomska kriza, koju uz 3.5% nezaposlenosti hrabro trpi.

Iako joj rodbina i prijatelji to već dugo nalažu, odbija se uključiti u dom europskih nacija, već i dalje samostalno živi u srcu kontinenta.

Datum rođenja nije službeno potvrđen, ali je zato predmet lijepog mita, kojeg je napisao jedan Njemac (sic!), što toj naciji ni dan danas ne možemo oprostiti.

U mladosti se tadašnja državica uspješno suprostavila Habsburgerima, i unatoč ondašnjeg rasta je ostala patuljasta. Mladost joj je bila teška, tako da je nemalo njezinih stanovnika potražilo sreću kao plačenici tuđih vojski (kao i Hrvati onomad). U 19. i 20. stolječu je uslijedio snažan razvoj, infrastruktura se razvijala, gradile su se elektrane na brojnim rijekama, a Alpe su se počele koristiti za akumulacijska jezera. Švicarska je od onda u pravom smislu riječi puna energije. Uz diplomaciju, neutralnost i puno sreće Švicarska je izbjegla pakao svjetskih ratova, tako da je 1945. nastavila razvoj koji je nekoliko godina bio prekinut radi drukčijih prioriteta. Na vrhuncu moći je mogla u kratko vrijeme mobilizirati 700'000 vojnika, što bi bilo dovoljno da se i u Hamburgu uvede Schwyzerdüütsch kao službeni jezik (za usporedbu, tadašnji Bundeswehr je imao 450'000 pripadnika). I dan danas se najveće mirnodopsko puškaranje održava baš u Švicarskoj (-> Eidgenössisches Schützenfest).

Kasnije je vojna moč postala nevažna, a industrija je upala u krizu. Srećom, Švicarci znaju bolje upravljati lovom bogataša ovog svijeta nego oni sami, tako su nas banke izvukle iz krize ranih 90-ih prošlog stoljeća.

Danas su i banke na klimavim nogama, Švicarci se pitaju kako dalje u svijetu u kojem su sve više na marginama. Neki kažu da je to tek kriza srednjih godina, te da će nam nakon nekih bitnih promjena krenuti ponovo na bolje.

U tom smislu poželimo našoj ponekad malo šturoj slavljenici sve najbolje. Živila nam još 1000 ljeta uz niske porezne stope, djelotvoran državni aparat i infrastrukturu iz snova.

A sad svi:
"Trittst im Morgenrooot daheeeeer
seh' ich Dich im Strahlenmeeer ..."


Patriotskije nebi napisao ni švicrac.
Dakako vrijedi ova prica o usponima i padovima ali sa ovim se nebih slozio oko niske porezne stope, djelotvoran državni aparat i infrastruktura iz snova.

Nema države koja ima ogromniji i tromiji državni aparat od ove. Dakako porez nije previsok, ali sve drugo je mega-visoko u odnosu na neku stvarnost i realizam.
Vrijedi spomenuti da nigdje nije legaliziraniji lopovluk i obmana nego ovdje u Ch pogotovo prema strancima.
Čak su i HR pretekli.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 01:00   #1211
Quote:
gongo kaže: Pogledaj post
pa dobro, kako ste vi dospijeli u CH, dajte neke primjere. jel se traže bauštelci, građevinari, geodeti, pogotovo inženjeri...?
Jasam dosao kada su nas trebali,pridruzio se roditeljima(doduse odradio svoju vizu),danas sve traze,ali moras dolaziti iz neke druge zemlje,vise nismo trazeni,ovo sto nas ima mjenjaju nas za Slovake,Rumune....
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 10:56   #1212
da nazalos jer rade za do i 1000chf manju placu pa se nasi cude zasto dobis otkaz a odma zaposli 1 takvog il 2 hm.....a i sve vise je svaba u zadnje vrijeme......
SkorpioHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 21:37   #1213
Quote:
SkorpioHR kaže: Pogledaj post
da nazalos jer rade za do i 1000chf manju placu pa se nasi cude zasto dobis otkaz a odma zaposli 1 takvog il 2 hm.....a i sve vise je svaba u zadnje vrijeme......
Ali i za to plaćaju danak, da im je zaradit a da ništa ne ulože. E neide. Ako se u Ch nastavi ovakav trend za 10 godina će HR biti kvalitetnija država za život. Ljude ubijaju sa svim mogućim nametima a voda preko usta je prešla već i domaćim o strancima ne treba ni pričati.
Valjda će na vrijeme shvatit da jeftin radnik ne znači automatski veću zaradu i veću dobit.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2009., 21:17   #1214
Fancy ima pravo, život je već sad kvalitetniji u hr nego ch. Primjera ima više...Gledajte samo generaciju koja je prva otišla van, 60-tih,rane 70-te..većina tih ljudi još ili radi ili čekaju penziju sa 65.., a ista generacija koja je ostala u tadašnoj yu, imaju isto ili čak više, kuće, aute.... i debelo su u penziji( koju dobivaju), da ne pričamo o smirenijem životu sa familijom..
__________________
Zgodan al nezgodan
vergine is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 17:34   #1215
Bok svima!
Imam jedan problem.Godinama sam radila u Njemackoj u speise restoranu i sad sam dobila ponudu za isti posao u Svicarskoj u Steg-VS
U Njemackoj sam imala 7eura neto na sat,a tu mi nude 22chf na sat.
Rekli su mi da realizacija radne dozvole nije komplicirana kao u Njemackoj i da cu je bez problema dobiti.
Pokusala sam saznati vise "guglajuci",ali nista konkretno nisam nasla.Gazda je svicarac(za mene pozitivno jer dosad sa nasim nisam imala pozitivnog iskustva)
Zanima me da li itko ima bilo kakvu informaciju sto se tice radne dozvole,stundenlohna itd
Puno Hvala
ajngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 17:49   #1216
Quote:
ajngel kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Imam jedan problem.Godinama sam radila u Njemackoj u speise restoranu i sad sam dobila ponudu za isti posao u Svicarskoj u Steg-VS
U Njemackoj sam imala 7eura neto na sat,a tu mi nude 22chf na sat.
Rekli su mi da realizacija radne dozvole nije komplicirana kao u Njemackoj i da cu je bez problema dobiti.
Pokusala sam saznati vise "guglajuci",ali nista konkretno nisam nasla.Gazda je svicarac(za mene pozitivno jer dosad sa nasim nisam imala pozitivnog iskustva)
Zanima me da li itko ima bilo kakvu informaciju sto se tice radne dozvole,stundenlohna itd
Puno Hvala
Nemoj se zaletit 22 CHF nije mnogo. Ne zaboravi da je u CH uvijek BRUTO to znaci nista nije odbijeno od poreza, lijecniskog itdd. pa ti to sad poodbijaj i izracunaj koliko je to.
Na brzinu 22CHF x8 sati =176 CHF x20 radnih dana=3520 odbici ce ti biti za AHV, IV, penzionkasu itdd oko 500 CHF znaci 3000 ostaje jos porez na dohodak oko400/500 ovisno od kantona i opcine znaci 2500, k.kasa(lijecnisko osiguranje) ako si starija od 25 jedno 300 CHF znaci na kraju ostaje oko oko 2300 preracunato u euro to je oko 1600 euro, dakako stan, hrana i drugo nisam racunao. Ovo sam na brzinu sracunao ne uzmaj zdravo za gotovo.
Pitanje je koliko ferija ti daje, placa li prekovremeno i koliko? Ima toga dosta, dobro razmisli i informiraj se prije nego nesto napravis,vjeruj mi CH je sve samo nije ono sto cujes i vidis.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 17:59   #1217
ajngel, pitaj možebitnog gazdu za hranu i smještaj. Osim toga, i u Švici se daje napojnica, bude nekad oko 2 CHF (obično se zaokruži na slijedećih 5 CHF), nekad i 5% do 10%.

Pogledaj radi cijene stana u www.anzeiger.ch, našao sam npr. ovo.

Odbija se 6.05% za AHV/IV/ALV (prvi mirovinski stupac, invalidsko, osiguranje protiv nezaposlenja), i još nekih 5% za drugi mirovinski stupac. Za porez pogledaj www.vs.ch, odokalno bi rekao oko 5000 CHF godišnje.

Klopa, restorani jedno 50% skuplji nego u D.

Za usporedbu satnice pogledaj www.entsendung.ch
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 19:22   #1218
Puno vam hvala.Stan moram sama placati.Vidit cu.Hvala za stranice
Svi u Njemackoj kazu da je ipak bolja solucija Svicarska
ajngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 19:34   #1219
Quote:
ajngel kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Imam jedan problem.Godinama sam radila u Njemackoj u speise restoranu i sad sam dobila ponudu za isti posao u Svicarskoj u Steg-VS
U Njemackoj sam imala 7eura neto na sat,a tu mi nude 22chf na sat.
Rekli su mi da realizacija radne dozvole nije komplicirana kao u Njemackoj i da cu je bez problema dobiti.
Pokusala sam saznati vise "guglajuci",ali nista konkretno nisam nasla.Gazda je svicarac(za mene pozitivno jer dosad sa nasim nisam imala pozitivnog iskustva)
Zanima me da li itko ima bilo kakvu informaciju sto se tice radne dozvole,stundenlohna itd
Puno Hvala
22chf na sat(brutto) u ch ti je jako malo. Pokrila bi jedva osnovne životne troškove, koji bi morali biti izuzetno skromni. Mene je Arbeitslossenversicherung plaćalo čak sa puno većim iznosom i u tom periodu u ch mi je bila koma.
__________________
Zgodan al nezgodan
vergine is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 19:47   #1220
hm..i meni se cini malo.Tjesim se time sto sam sama.Dovoljan mi je 1 zimmer wohnung.Radi se 10h na dan,5 dana u tjednu.Speise restoran,tringeld je moj.Sve su to jos pregovori.Nadam se da cu nesto pozitivno izvuci iz svega.
ajngel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:11.