Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2010., 22:03   #501
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Da, ti imas kombinaciju sa radijatorima, ali ja imam samo podno , tako da ja ne mogu podizati temperaturu vise od onoga sto je normalno za podno tj. za zdravlje. ne znam koje ce sve opcije imati, ali meni bi odgovarala opcija da grije toplu vodu recimo dvaput dnevno (200 L) i onda da temp kotla ide na najnizu vrijednost koja je moguca obzirom da za podno ne treba biti previsoka. U svakom slucaju ja cu uz tu regulaciju kotla imati jos i Buderus regulaciju 4121 (kaze instalater da mi to treba).
ne znam koju peć imaš, al mislim da za takav način rada ne bi trebao uopće imati problema. Moj rođak, kuća do mene, ima podno grijanje i bojler tople vode od 300l, ja mu se brinem za automatiku, dakle kad grije toplu vodu na 50C kotao se zagrije za +20C znači na 70C, kada završi sa grijanjem tople ( koja je postavljena skoro svuda kao prioritet) počne preko miš ventila puštat vodu kotla u podno grijanje pri tome pazeći da ne prelazi neki 40C.
Zašto bi trebao 2x dnevno grijati toplu vodu ako je potrebno jedanput, to sve da postavljanjem uredit uz optimiziranu potrošnju.

za podno grijanje postoji još puno caki postavljanja parametara ( konstanta grijanja iili referent temperature) uglavnom radi se o krivulji grijanja, pa pad temperature kotla 5C ili 10C uz konstantni monitoring do optimiranja sustava.

dizanje temperature kotla uopće nije bitno jer će se tvoje podno grijanje upravljati buderusovom (top automatika u svakom slučaju) automatikom te će ona određivat uz pomoć miš ventila polaznu temperaturu podnog grijanja. Naravno da je bolja što manja temperatura a da prostor bude zagrijan.
stmat is offline  
Old 27.10.2010., 08:39   #502
Quote:
Mordred kaže: Pogledaj post
Ovo i mene interesuje. Meni je u planu da napravim rezervoar koji će da primi najmanje sedmodnevne potrebe peleta u špicu sezone, što je bar 5 puta veće od ovog postojećeg. Pošto sam ja skidao rezervoar radi unošenja u kotlarnicu, čini mi se da je dovoljno uzeti meru one baze koja naleže na kotao i uglova pod kojima se sliva pelet u transporter. Pošto bi novi rezervoar bio dosta teži, obavezno bih napravio model koji na velikim stopama stoji na podu, kako ne bi vršio pritisak na one "rogove" što su zavareni na kotao, a na kojima stoji.


Osjek, na kom Programu držiš kotao? Jel i na tom od 30KW ima P1-P5?

Ja trenutno sa Pelling 75KW grejem oko 260kvm na 22.5C i od 7.novembra do sada je radio 13 radnih dana po 11h, 3 subote po 6h i nedeljom ne radi. Trošio je prosečno 3.2kg/h.
Objekat je bez izolacije novije generacije, ali zidovi imaju 60-80cm, gradjeno 1903.
Stolarija je drvena, prilično loša.

Doktor17, poslednja verzija Centrometal softwara-e je 2.78, ali su mi iz Centrometala rekli da nema potrebe da menjam moj 2.75. Ja sam slao mail na servis@centro... i ppored info za verziju software-a, dobio jedan vrlo neljubazan odgovor tipa "to nas ne interesuje, pitaj lokalnog servisera", a na drugi mail nisam ni dobio odgovor.
Kod mene je ostao default-ni režim rada Po 5. Ja nisam stigao istražiti sve parametre i režime rada tako da i ne znam šta sve pec dozvoljava.
osjek is offline  
Old 27.10.2010., 12:13   #503
Quote:
fudbalko kaže: Pogledaj post
Probaj da smanjis rad transportera i vrijeme satajanja transportera.....slobodno u svakom pod programu se moze smanjiti po sekund ili dve dobava i stajanje i vise.....finim podesavanjem mozes puno ustedeti....ja imam centrometal 50 kw grijem 300 km2 na 21stepen trosio sam dnevno 50-60 kg peleta na fabrickom podesavanju a sad posle dodatnog podesavanja potrosnja 30-40kg
Pretpostavljam da stajanje produžavas dok vrijeme doziranja skraćuješ. Samo program 6 ili i ostale?
mjojo is offline  
Old 27.10.2010., 16:02   #504
Quote:
mjojo kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da stajanje produžavas dok vrijeme doziranja skraćuješ. Samo program 6 ili i ostale?

Quote:
Doktor17 kaže: Pogledaj post
Daj molim te reci mi iz uputstva koje si parametre štelovao, da probam i ja malo da se poigram sa mojim CM 35KW.
P6 je najvazniji jer 90% vremena radi taj program,produzis stajanje i skratis doziranje ,u servisnom meniju to je pod FP23 i FP24...fabricki P6 podesen je 13 senkudi rad transportera i 5 sekundi stajanje a trenutno kod mene je rad transpoprtera 5 sekundi i stajanje 8 i ventilator na 2000

moze se skratiti pocetno punjenje peletima,fabricki je 95 sekundi rad transportera ja sam smanjio na 70 sekundi
a i P4 sam sam izjednacio sa P6 jer kad temperatura u kotlu dodje do - 4 od zadane sa P6 prebacuje na P4 ..glup su to napravili da se smanji ,bespotrebno,ovako nastavlja da radi punom snagom dodje do zadane temp. i gasi se

Mislim da sve zavisi od peleta,dan ili dva provedes pored kotla,smanjujes povecavas rad transportera i stajanje,ventilator,eksperimentises i ...upustvo za fino podesavanje je bas fino napisano a i vrlo lako se sve vrati na fabricke postavke
fudbalko is offline  
Old 27.10.2010., 17:36   #505
Jel ima pelling ta podesavanja transportera tj. puža ?
dxer is offline  
Old 27.10.2010., 19:28   #506
Quote:
fudbalko kaže: Pogledaj post
P6 je najvazniji jer 90% vremena radi taj program,produzis stajanje i skratis doziranje ,u servisnom meniju to je pod FP23 i FP24...fabricki P6 podesen je 13 senkudi rad transportera i 5 sekundi stajanje a trenutno kod mene je rad transpoprtera 5 sekundi i stajanje 8 i ventilator na 2000

moze se skratiti pocetno punjenje peletima,fabricki je 95 sekundi rad transportera ja sam smanjio na 70 sekundi
a i P4 sam sam izjednacio sa P6 jer kad temperatura u kotlu dodje do - 4 od zadane sa P6 prebacuje na P4 ..glup su to napravili da se smanji ,bespotrebno,ovako nastavlja da radi punom snagom dodje do zadane temp. i gasi se

Mislim da sve zavisi od peleta,dan ili dva provedes pored kotla,smanjujes povecavas rad transportera i stajanje,ventilator,eksperimentises i ...upustvo za fino podesavanje je bas fino napisano a i vrlo lako se sve vrati na fabricke postavke
Ti si samo s tim postupkom smanjio snagu peći,a to što si izjednačio P4 sa P6 po mom mišlenju nije dobro jer tad se peć prije ugasi a ako nisi dobio zadanu temp.u stanu i termostat ti nije isključio pumpu onda imaš ponovno paljenje veoma brzo.
lovric is offline  
Old 27.10.2010., 19:32   #507
@Fudbalko Da li ti griješ dnevni boravak na 21 stepen ili je to neki poslovni,jer u dnevnom boravku na 21 možeš komotno da obučeš i bundu.
lovric is offline  
Old 27.10.2010., 19:38   #508
Quote:
mirjanazg kaže: Pogledaj post
u njemackoj je to jedno vrijeme bilo jako popularno. vremenom je zanesenost popustila te sam nedavno u emisiji koja je usporedjivala razlicite izvore topline sa svih aspekata cula da ljudi koji se griju na pelet takvu vrstu NIKADA VISE NEBI UZELI !
Trazeci informacije o pelet sustavima naletio sam na moram rec - nonsens!

Bez zamjere no, da se grijanje na pelete ne isplati je apsolutno netocno, emisija co2 je zanemariva (biljke ispustaju podjednaku kolicinu pa cak i vise nego kod biomase). Jedini problem je sto su hrvati zatucana post-komunisticka nacija indoktrinirana na nekoliko nacina no nije tema.. pa je ujedno i svijest na dnu. U njemackoj ima oko 200 000 sustava na pelete, do 2020. je misija njih cak preko milijun. Kod nas? Isto kao emisija co2 kogd istih - zanemarivo!
Rapid Eye is offline  
Old 28.10.2010., 09:08   #509
Quote:
fudbalko kaže: Pogledaj post
P6 je najvazniji jer 90% vremena radi taj program,produzis stajanje i skratis doziranje ,u servisnom meniju to je pod FP23 i FP24...fabricki P6 podesen je 13 senkudi rad transportera i 5 sekundi stajanje a trenutno kod mene je rad transpoprtera 5 sekundi i stajanje 8 i ventilator na 2000

moze se skratiti pocetno punjenje peletima,fabricki je 95 sekundi rad transportera ja sam smanjio na 70 sekundi
a i P4 sam sam izjednacio sa P6 jer kad temperatura u kotlu dodje do - 4 od zadane sa P6 prebacuje na P4 ..glup su to napravili da se smanji ,bespotrebno,ovako nastavlja da radi punom snagom dodje do zadane temp. i gasi se

Mislim da sve zavisi od peleta,dan ili dva provedes pored kotla,smanjujes povecavas rad transportera i stajanje,ventilator,eksperimentises i ...upustvo za fino podesavanje je bas fino napisano a i vrlo lako se sve vrati na fabricke postavke

Ventilator na 2000? mislim da je tvornicki na 1460. Kako si postavio zaklopku dimnjaka?
mjojo is offline  
Old 28.10.2010., 12:13   #510
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Ti si samo s tim postupkom smanjio snagu peći,a to što si izjednačio P4 sa P6 po mom mišlenju nije dobro jer tad se peć prije ugasi a ako nisi dobio zadanu temp.u stanu i termostat ti nije isključio pumpu onda imaš ponovno paljenje veoma brzo.
Za sada sve dobro funkcionise a potrosnja peleta je skoro prepolovljna ,mislim da sve zavisi od kvaliteta i kaloricne moci peleta.
dnevni boravak,meni je i 21 stepen pretoplo,znas kako kazu hiljadu ljudi hiljadu cudi..
ja imam kombinaciju podnog i radijatora,skoro sa svakog radijatora sam povukao po jednu kracu liniju podnog osim u spavacim sobama,tako da griju i podovi

@mjojo tvornicki je 1900 obrtaja ventilatora u P6,zaklopka dimnjaka mi je zatvorena
fudbalko is offline  
Old 28.10.2010., 12:34   #511
Quote:
fudbalko kaže: Pogledaj post
Za sada sve dobro funkcionise a potrosnja peleta je skoro prepolovljna ,mislim da sve zavisi od kvaliteta i kaloricne moci peleta.
dnevni boravak,meni je i 21 stepen pretoplo,znas kako kazu hiljadu ljudi hiljadu cudi..
ja imam kombinaciju podnog i radijatora,skoro sa svakog radijatora sam povukao po jednu kracu liniju podnog osim u spavacim sobama,tako da griju i podovi

@mjojo tvornicki je 1900 obrtaja ventilatora u P6,zaklopka dimnjaka mi je zatvorena
koje pelete koistis?
mjojo is offline  
Old 28.10.2010., 14:44   #512
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Jel ima pelling ta podesavanja transportera tj. puža ?
Ima sigurno u onom servisnom meniju, ali nemam pojma koje je koji parametar. Ima ih preko 100.
Mordred is offline  
Old 28.10.2010., 16:27   #513
Kako znati uopce te parametre u servisnom izborniku ? jel se moze doci do nekog dokumenta za Pelling , a koji navodi upute za servisni izbornik ? Jer sigurno display nije takav da lijepo jezicno prikazuje ovu ili onu funkciju.
dxer is offline  
Old 28.10.2010., 19:27   #514
Quote:
Rapid Eye kaže: Pogledaj post
Trazeci informacije o pelet sustavima naletio sam na moram rec - nonsens!

Bez zamjere no, da se grijanje na pelete ne isplati je apsolutno netocno, emisija co2 je zanemariva (biljke ispustaju podjednaku kolicinu pa cak i vise nego kod biomase). Jedini problem je sto su hrvati zatucana post-komunisticka nacija indoktrinirana na nekoliko nacina no nije tema.. pa je ujedno i svijest na dnu. U njemackoj ima oko 200 000 sustava na pelete, do 2020. je misija njih cak preko milijun. Kod nas? Isto kao emisija co2 kogd istih - zanemarivo!
Da li se isplati ili ne?Neznam šta bih vam rekao ako nastavi da poskupljuje ovako kao sada onda se ubrzo neće isplatiti sigurno.Za razliku od prošle godine ove godine su skoro svi poskupili tonu za 50KM.
lovric is offline  
Old 30.10.2010., 08:21   #515
Quote:
Rapid Eye kaže: Pogledaj post
Trazeci informacije o pelet sustavima naletio sam na moram rec - nonsens!

Bez zamjere no, da se grijanje na pelete ne isplati je apsolutno netocno, emisija co2 je zanemariva (biljke ispustaju podjednaku kolicinu pa cak i vise nego kod biomase). Jedini problem je sto su hrvati zatucana post-komunisticka nacija indoktrinirana na nekoliko nacina no nije tema.. pa je ujedno i svijest na dnu. U njemackoj ima oko 200 000 sustava na pelete, do 2020. je misija njih cak preko milijun. Kod nas? Isto kao emisija co2 kogd istih - zanemarivo!

malo fulas nije tu problem zatucanost ili komunisticko nasljede nego najosnovnije a to je matematika i ta kroji sve a posebno ekolosku osvestenost
komfor je osnova koja vodi ka napretku i boljim sistemima ali ima manu to kosta novaca
trenutno vecina postavlja ekonomsku racunicu ispred konfora
kad ce vecini standard omogucit nove tehnologije onda ce se i svijest o ekologiji popravit
sasase is offline  
Old 30.10.2010., 16:07   #516
evo poceo se grijati sa peelingom 25kw. izbornik za podesavanje je osnovan. nema nekih opcija za fino podesavanje. jedino jacina peci od 1-5. namjesteno mi je na 3 i izracunao sam da ce mi trositi cca 1.5 vrecu na dan. temp je namjestena 22 po danu ,a 17 po noci. e sad zanima me da li isplativije jacinnu peci postaviti na 5 (najjace) da cim prije zagrije ili je bolje na recimo 2 pa da polako dize tmperaturu. zanime me potrosnja.
nero81 is offline  
Old 30.10.2010., 18:38   #517
Bolje polako - efikasnije je!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 31.10.2010., 07:43   #518
Quote:
nero81 kaže: Pogledaj post
evo poceo se grijati sa peelingom 25kw. izbornik za podesavanje je osnovan. nema nekih opcija za fino podesavanje. jedino jacina peci od 1-5. namjesteno mi je na 3 i izracunao sam da ce mi trositi cca 1.5 vrecu na dan. temp je namjestena 22 po danu ,a 17 po noci. e sad zanima me da li isplativije jacinnu peci postaviti na 5 (najjace) da cim prije zagrije ili je bolje na recimo 2 pa da polako dize tmperaturu. zanime me potrosnja.
Svi vi koji pisete svoja iskustva, napisite vise podataka, koliki prostor grijete, kako je kuca izolirana , gdje se nalazite. Potrosnja nam nista ne znaci, ako ne povezemo to sa ostalim podacima.
Meni se nekako cini da ovaj tvoj previse trosi i sigurni bi trebao bolje podesiti, ali bojim se da to treba iskljucivo preko tog servisnog izbornika. Ocito servisera/instalatera ima malo ili ih uopce nema pa si to sami moramo napraviti. Ali je pitanje kako doci do uputa za servisni izbornik.
dxer is offline  
Old 31.10.2010., 08:49   #519
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Da li se isplati ili ne?Neznam šta bih vam rekao ako nastavi da poskupljuje ovako kao sada onda se ubrzo neće isplatiti sigurno.Za razliku od prošle godine ove godine su skoro svi poskupili tonu za 50KM.
Di nabavljas pelete i koliko dodju?
mjojo is offline  
Old 31.10.2010., 09:42   #520
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Svi vi koji pisete svoja iskustva, napisite vise podataka, koliki prostor grijete, kako je kuca izolirana , gdje se nalazite. Potrosnja nam nista ne znaci, ako ne povezemo to sa ostalim podacima.
Meni se nekako cini da ovaj tvoj previse trosi i sigurni bi trebao bolje podesiti, ali bojim se da to treba iskljucivo preko tog servisnog izbornika. Ocito servisera/instalatera ima malo ili ih uopce nema pa si to sami moramo napraviti. Ali je pitanje kako doci do uputa za servisni izbornik.

kuca je cca 95m2 u sjeverozapadnoj istri. izolirana je sa 2 strane sa strioporom, 1 strana je debljine zida 80cm pa je samo termozbuka na njoj a, jedna strana je zajednicki zid sa susjednom kucom koja je prazna i sluzi kao garaza i uvijek je otvorena. vjerujem da na taj zid najvise topline izlazi. prozori su pvc. na donjem katu di je dnevna temperatiura se postigne relativno brzo i bude toplo, dok u wc-u na katu bude par stupnjeva hladnije. isto tako mi je i po ljeti. dolje je hladno skoro pa friško ,a gore da ti pamet stane toplo. u cetvrtak oko 17h se pec prvi put upalila i majstor ju je stavio na 5 da cim prije zagrije vodu i mislim da je tu pojela najvise peleta. sad u nedjelju u 10h ujutro mislim da je spremnik prazan. u 3 dana pojela 60kg
nero81 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:57.