Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2005., 00:14   #1
Trebaju li židovska djeca sudjelovati u pjevanju Božićnih pjesama?

S obzirom da Božić svake godine, zahvaljujući svojoj sve većoj komercijalizaciji, počinje sve ranije, pronašla sam zanimljiv odgovor različitih židovskih denominacija na problem pjevanja Božićnih pjesama od strane židovske djece... jer, iako se Božić sve više komercijalizira, pa je tako sve više svugdje oko nas, on je, u svojoj osnovi i dalje kršćanski vjerski blagdan, u kojem kršćani slave rođenje svog mesije.

Pitanje i odgovori objavljeni su u američkom židovskom časopisu Moment za mjesec Kislev 5766. (prosinac 2005.).

Ovdje postam, kako bi dobili nekakav dojam o tome kako danas funkcionira židovstvo. Odgovori su školski primjer razlika, koje postoje između različitih židovskih denominacija/skupina/struja.




LUBAVITCH HASIDI

Kada je Golda Meir bila premijerka Izraela, pokušala je uvjeriti Henryja Kissingera da mu Izrael postane prioritet. On joj je poslao pismo: Želio bih vas informirati da sam ja prvo američki građanin; onda (kao drugo) sam državni tajnik: nakon toga (kao treće) sam Židov. Golda mu je odgovorila: U Izraelu, mi čitamo s desna na ljevo.

Ova anegdota, po mom mišljenju najbolje ilustrira borbu američkog židovstva u proteklih pola stoljeća. Da li da svoju djecu učimo da čitaju s lijeva na desno, ili s desna na lijevo? Gledano s lingvističkog stajališta, odgovor je jednostavan: djeca mogu naučiti više od jednog jezika. Egzistencijalno, stvari su malo drugačije. Zdravom djetetu potreban je jedan identitet. Pokušaj odgoja djeteta da se osjeća vrlo židovski (s desna na lijevo), ali ne previše židovski (s lijeva na desno) može, kod djeteta, stvoriti ambivalenciju, nesigurnost i zbunjenost/zbrku u nježnoj, osjetljivoj i čistoj dječjoj duši.

Paradoksalno je da, što su djeca više ukorijenjena u svoju vlastitu obitelj, baštinu, religiju i povijest, to dublje mogu poštovati druge narode i kulture. Znajući tko si, negdje duboko u tebi daje ti psihološku slobodu da zaista učiš o onima, koji su drugačiji od tebe. Što su dublji korijeni stabla, to mu se grane mogu jače raširiti. Suprotno, plići korijeni drže te u aspiraciji ka uspostavljanju svog vlastitog identiteta..

Židovstvo nije kršćanstvo i Židovi nisu kršćani. Božić i njegova glazba mogu biti prekrasni za mnogu djecu, ali ne i za židovsku djecu, zato što su Židovi. Ipak, nemojmo napraviti grešku u suprotnim smjeru. Nikad ne bi trebali definirati židovstvo svoje djece činjenicom da ona ne slave Božić. Identiteti se ne mogu oblikovati samo negativnim. Iskoristite ovaj blagdan kao priliku da djeci objasnite značenja i povijesti židovstva. Židovska djeca zaslužuju naučiti ne samo da su drugačija od kršćana, već da im židovstvo nudi put u životu, koji će im dopustiti da realiziraju svoj potencijal u svojoj punini.


MODERNO ORTODOKSNI

Ovo pitanje zapravo izvire iz sve šireg vjerovanja kako Božić, zapravo, nije kršćanski, već američki blagdan, univerzalna proslava puna zabave, prijateljstva i ostalih dobrih stvari. Ali, pogledate li na same riječi Božićnih pjesama: Tiha noć (Round you Virgin Mother and child), Noel (Rođen je kralj Izraela) – vidljivo je da ove pjesme nose kršćansku poruku. Zato smatram da židovska djeca ne bi trebala pjevati Božićne pjesme, ne samo zato jer prakticiraju drugu religiju - židovstvo, već i iz poštovanja prema kršćanskoj religiji. Mi bi trebali shvatiti Božićne pjesme kao ono što one jesu, a ne ih reducirati na komercijalnu i zabavni formu bez posebnog sadržaja, koju svako američko dijete može pjevati.

Kada kažu ne, roditelji ne bi trebali svoju djecu učiti da je Božić inferioran, ili da je pjevanje božićnih pjesama idolopoklonstvo. Umjesto toga, oni bi, svojoj djeci, treali objasniti da je kršćanstvo validna, neovisna religija, sa svojom veličanstvenom glazbom i umjetničkim djelima.

Židov svakako može cijeniti ovaj religijski izričaj pa i biti dirnut njime. Ako mi obogatimo nivo naše židovske religijske prakse, naša djeca će shvatiti da ne moraju negirati ljepotu kršćanskog doživljaja. Na taj način mi ne samo da držimo distinkciju svog židovstva, već doprinosimo i sprečavanju homogenizacije američke kulture. Demokracija, koja se temelji na pluralizmu – univerzalnost, sastavljena od različitih pojedinačnih kultura – najviše je obećavajuća i najhumanističkija vizija za američku budućnost.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 00:15   #2
KONZERVATIVNI

Odgovor je jednostavno – ne. Židovska djeca ne bi trebala sudjelovati u pjevanju Božićnih pjesama.

Početak pjevanja Božićnih pjesama datira se u Srednji vijek, kada su kršćanske skupine preuzele himne i pjesme (chants) iz svoje tradicije i putovale od kuće do kuće pjevajući i šireći Božićnu poruku.

Američko društvo pokušava prodati ideju da Božić nije religijski blagdan, budući da je njegova tematika – darivanje, dobra volja i mir na zemlji – univerzalna. Ali Božić je fundamentalno religiozni blagdan: Božić slavi rođenje Isusa Krista - kršćanskog mesije. Svaki od njegovih simbola – jaslice, darovi i pjevanje Božićnih pjesama – ima duboko religijsko značenje, povezano s Isusovim rođenjem.

Kada vas vaša djeca pitaju smiju li pjevati Božićne pjesme sa svojim prijateljima, recite im da se ne radi o pjevanju, već misionarenju. Pjevanje Božićnih pjesama je javno ispovijedanje kršćanskih vjerovanja i njihovo prenošenje drugima. Iskoristite ovu prigodu da biste svoju djecu naučili da poštuju druge religije bez da sudjeluju u njihovim obredima. Planirajte međureligijsku večer u svom domu s prijateljima svoje djece i njihovim obiteljima, dajući svakoj osobi mogućnost da objasni značaj svoje baštine tako da ove godine pjevanje Božićnih pjesama bude početak dijaloga, koji će ne samo educirati vašu djecu, već i ojačati njihov židovski identitet.


REFORMNI

Ovo se pitanje često postavlja u svezi s djecom školskog uzrasta, koja pjevaju u zboru, kao dijelu svog zimskog programa. Za mene, lakmus test je slijedeći: da li je to devocija, ili glazbeni događaj? Da netko, npr., sudjeluje u Händelovom Mesiji preko ljeta, ljudi o tome ne bi mislili kao o religijskoj aktivnosti. Napokon i veliki dio kanona klasične glazbe, proizlazi iz kršćanske liturgije.

Ali ako mi kažete da će židovsko dijete zajedno s prijateljima sudjelovati u pjevanju Božićnih pjesama od kuće do kuće – s tim već imam problem, budući da je takvo pjevanje Božićnih pjesama religijska aktivnost. To je širenje vijesti o Božiću zajednici. Za mene, to je nešto sasvim različito od odlaska na koncert, koji ima pokuse i profesionalno vodstvo i koje je, time, u prvom redu glazbeno, a ne religijsko iskustvo.


REKONSTRUKCIONISTI

Život u višecivilizacijskom okruženju je miješani blagoslov. Mi Židovi slavimo naše prihvaćanje u domove, na poslove i u društvene krugove većinske kulture. Svatko dobiva, kada je rezultat prijateljstvo, kada smo pozvani na obrede krštenja i kada nežidove pozivamo na naše bar/bat micve.

Između toga i pjevanja Božićnih pjesama jedan je mali korak. Ipak, ključni stihovi u različitim Božićnim pjesmama, nose kristološku poruku, koju savjesni Židovi ne bi trebali izražavati. Ali većina Božićnih pjesama i njihovih stihova su neutralno područje za sve. Štoviše, naši kršćanski prijatelji pjevanje Božićnih pjesama i sami najčešće doživljavaju čisto kao društveni fenomen, propuštajući teološki značaj – i dok to može biti njihov gubitak – mi ne bi trebali tekstove ovih pjesama shvaćati ozbiljnije, nego što ih shvaćaju naši kršćanski prijatelji.

A što u svezi s umjetnošću? Kada su dva dobra dečka iz Queensa 1964. godine snimili Tihu noć, to su prezentirali kao Tikkun Olam. Da li su Simon i Garfunkel bili u krivu? Iako bi mi, osobno, u ovom slučaju možda izabrali drugačiji put, naša je kultura s tim postala bogatija.

Konačno, navodeći našu djecu da razmišljaju za sebe – birajući «ad hoc», koju od Božićnih pjesama mogu pjevati, a koje bi riječi trebali preskočiti – nije loš način za izgradnju njihovog židovskog identiteta. A, ako bi ovo bila najviša cijena, koju moramo platiti za život u višecivilizacijskom okruženju, onda bi to zaista bile dobre vijesti.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 00:16   #3
ŽIDOVSKA OBNOVA

Pretpostavljam da bih, po ovom pitanju, mogao zauzeti nepopularan stav, kad kažem da, u načelu, ne vidim neku posebnu štetu u dozvoljavanju židovskoj djeci (ili odraslima) da se pridruže kršćanima u pjevanju prekrasnie glazbe napisane za ovaj blagdan... naravno, sve dok su židovski sudionici svjesni da Božić nije njihov blagdan i da su oni gosti, a ne domaćini ove zabave.

Još uvijek imam živo sjećanje na godišnju proslavu, u vrijeme dok sam radio za Tucker fundaciju na Dartmouth Collegeu: naš je rezidentni znanstvenik te godine bio poznati rabin i sam alumni collegea, koji je čitav svoj život proveo gradeći židovske institucije, ponovno budeći zanimanje za židovstvo, obrazujući rabine, obnavljajući sinagoge i suprotstavljajući se opresivnim režimima. Mogu se sjetiti samo nekolicine ljudi s takvom židovskom bona fides. A on je sjedio pjevajući, svojim dubokim glasom, Božićne pjesme s našim osobljem. Ne samo da je bio u pravilnom tonalitetu, već je znao sve riječi svih pjesama. Ja, koji sam diplomirao na yeshivama New Yorka, i koji sam znao samo uvodne riječi tih pjesama, stajao sam začuđen radošću, kojom je taj rabin zračio i i zadovoljstvom, kojeg je pružao onima, koji su slavili ovaj blagdan.

Volim duhovnost i pristupanje Bogu kroz glazbu, bez obzira na njen izvor. Volim doprinositi otvaranju, učenju i dijeljenju s drugima. U ovom svijetu, u kojem, kao što moj učitelj Rabin Zalman Schachter-Shalomi kaže The only way to get it together is together, mi nećemo svoju djecu učiniti više Židovima, ako ih izoliramo od drugih. Mi ćemo ih napraviti više Židovima ako im pokažemo, i riječima i svojim primjerom, nevjerojatnu ljepotu i moć naše duhovne prakse. Tada, kad su u kontaktu s pripadnicima različitim drugim vjerskim zajednicama i duhovnim praksama, imat će nešto i za dati i za primiti.

Da li se moje mišljenje prostire na svaku strofu, ili riječ u svakoj od pjesama drugo je pitanje. Odgovor na to pitanje ovisi o dubokom teološkom dijalogu i unutar židovstva i izmežu Židova i kršćana.


HUMANISTIČKO ŽIDOVSTVO

Ako je netko sastavni dio američke kulture, kao što je to slučaj s većinom od nas, Božićno je razdoblje nezaobilazni dio našeg života. Ulice su ukrašene Božićnim svjetlima, novine su pune oglasa oo Božićnim rasprodajama, a trgovačkim centrima odzvanja Božićna glazba. Ali ponavljanje često dovodi do iritativne reakcije i postane gotovo nemoguće iz glave izbaciti melodiju npr. Litle Drummer Boy.

Dok bi većina Židova voljela da se komercijalni ton asociran s ovim blagdanom smanji, mnogima je drago aktivno sudjelovati u radosti i blagdana u ovom razdoblju godine. Tako mi pozivamo nežidovske prijatelje naše djece u naše domove, da pale menoru, jedu latkes i igraju se s dreidelom. Roditelji kršćanskih prijatelja naše djece pozivaju našu djecu na kićenje jelke, jedenje Božićnih kolača, ili pjevanje Božićnih pjesama. Pjesme kao Jingle Bells, ili Rudolph the Red-Nosed Reindeer religiozno su benigne, ali što s npr. Silent Night? Da li bi one pjesme, koje u sebi ispovijedaju kršćansku vjeru, trebale biti van limita našoj djeci?

To najviše ovisi o djetetu samom. Kada je moja žena bila teenager, ona je pjevanje Božićnih pjesama doživljavala kao zabavno međukulturalno iskustvo i nije ga doživljavala ni malo prijeteće. Moj otac, koji je odrastao u asimiliranoj židovskoj obitelji u Njemačkoj, sjeća se pjevanja Božićnih pjesama sa svojim kršćanskim prijateljima u Berlinu 1936. godine, neposredno prije napuštanja zemlje. Moje osobno iskustvo malo je drugačije. Sudjelovao sam u jednom takvom događaju kao srednjoškolac i, iako sam uživao prijateljstvo svog društva, oklijevao sam se priključiti. Bilo bi mi bolje da sam onda ostao doma.

Dakle, upoznajte svoju djecu i razgovarajte s njima. Pustite ih da idu sa svojim prijateljima, ako izraze takvu želju, ili im pomozite da kažu ne, ako je to ono što oni žele. Ako dobar židovski dječak po imenu Irwing Berlin može napisati Bijeli Božić, drugi židovski dječaci i djevojčice trebali bi moći pjevati tu pjesmu.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 00:51   #4
Rambi dobra ti večer.Ne vidim u čemu je problem.Ovdje je sve rečeno.
Ako djeca žele nek pjevaju,a ako ne nek slušaju.Mogu i na taj način sudjelovati u druženju.Djeca vole zajedništvo.Naravno da dijete neće ni doživjeti pjesmu duhovno.
I evo nešto još osobnije.
Ne bi mi smetalo da moje dijete pjeva religioznu pjesmu u bilo kojoj grupi djece.
Najvažnije je da znaš tko si. Bog je jedan,ali ima pravo biti slavljen na mnogo načina.
To ti vrlo dobro kao Židovka znaš.
A ne vidim radi čega bi Židovima trebalo smetati ili ih ugrožavati slavljenje Isusa.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 00:57   #5
opcenito mislim da su vjerski osjecaji privatna stvar i da nema potrebe za sluzbenim institucionaliziranjem bilo koje religije. u svakoj ce se drzavi naci uvijek makar neki slucajni prolaznik koji ce se osjecati glupo u takvoj situaciji. da ne govorimo o djeci kojoj se silom namece vjeronauk i nekakve nerazumljive ideoloske i religiozne šeme.
svidja mi se kako je to organizirano kod protestanata. oni se odlucuju hoce li prihvatiti i koju vjeru kad postanu punoljetni. mislim da je to puno prihvatljiviji i liberalniji model.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:08   #6
Quote:
Natch kaže:
opcenito mislim da su vjerski osjecaji privatna stvar i da nema potrebe za sluzbenim institucionaliziranjem bilo koje religije. u svakoj ce se drzavi naci uvijek makar neki slucajni prolaznik koji ce se osjecati glupo u takvoj situaciji. da ne govorimo o djeci kojoj se silom namece vjeronauk i nekakve nerazumljive ideoloske i religiozne šeme.
svidja mi se kako je to organizirano kod protestanata. oni se odlucuju hoce li prihvatiti i koju vjeru kad postanu punoljetni. mislim da je to puno prihvatljiviji i liberalniji model.
Kasno je ali se nadam da si pročitala sve gore napisano.
Radi se o židovskoj djeci,a Židovi vjeruju u Boga.
Za one koji nisu religiozni a ti njihovo pravo zastupaš,vrijedi opet...ne moraju pjevati ako neće.Nikakva prisila ne bi bila u redu.
Ali religiozna pjesma po svojoj biti ne nosi zlo.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:10   #7
Quote:
brezovka kaže:
Kasno je ali se nadam da si pročitala sve gore napisano.
Radi se o židovskoj djeci,a Židovi vjeruju u Boga.
Za one koji nisu religiozni a ti njihovo pravo zastupaš,vrijedi opet...ne moraju pjevati ako neće.Nikakva prisila ne bi bila u redu.
Ali religiozna pjesma po svojoj biti ne nosi zlo.
ja sam samo rekla da mislim da je nametanje bilo koje religije djeci najobicnije nasilje sistema nad nemocnim pojedincem.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:14   #8
Quote:
Natch kaže:
ja sam samo rekla da mislim da je nametanje bilo koje religije djeci najobicnije nasilje sistema nad nemocnim pojedincem.
Pjesma ne može biti loša.Dobro je družiti se.Svojoj bih djeci rado dopustila da pjevaju u grupi sa židovskom djecom njihove pjesme.
A ti ako ne želiš svojoj djeci to dopustiti-to je tvoje pravo Natch.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:16   #9
Quote:
brezovka kaže:
Pjesma ne može biti loša.Dobro je družiti se.Svojoj bih djeci rado dopustila da pjevaju u grupi sa židovskom djecom njihove pjesme.
A ti ako ne želiš svojoj djeci to dopustiti-to je tvoje pravo Natch.
naravno nek djeca pjevaju. al ne u crkvi.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:18   #10
Quote:
Natch kaže:
naravno nek djeca pjevaju. al ne u crkvi.
Ti ne vjeruješ u Boga i radi toga ti smeta.
A zašto ne u crkvi?
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:21   #11
Quote:
brezovka kaže:
Ti ne vjeruješ u Boga i radi toga ti smeta.
A zašto ne u crkvi?
zato jer je to nametanje ideologije upitne kvalitete stvorenjima koja jos nemaju formiran pogled na svijet.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:23   #12
Quote:
brezovka kaže:
Ti ne vjeruješ u Boga i radi toga ti smeta.
ti ne znas u sto ja vjerujem i ovdje ne pricamo o meni nego o djeci.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:24   #13
Quote:
brezovka kaže:
Rambi dobra ti večer.Ne vidim u čemu je problem.Ovdje je sve rečeno.

Ako djeca žele nek pjevaju,a ako ne nek slušaju.Mogu i na taj način sudjelovati u druženju.Djeca vole zajedništvo.Naravno da dijete neće ni doživjeti pjesmu duhovno.

I evo nešto još osobnije. Ne bi mi smetalo da moje dijete pjeva religioznu pjesmu u bilo kojoj grupi djece. Najvažnije je da znaš tko si. Bog je jedan,ali ima pravo biti slavljen na mnogo načina.

To ti vrlo dobro kao Židovka znaš. A ne vidim radi čega bi Židovima trebalo smetati ili ih ugrožavati slavljenje Isusa.
Hmmm.... nisam sigurna gdje si pročitala da bi Židovima smetalo da netko pjeva Božićne pjesme, ili slavi Isusa.


Ja sam ove odgovore rabina postala, jer su ilustrativni u svojm tretiranju postavljenog pitanja (da li bi židovska djeca trebala sudjelovati u pjevanju Božićnih pjesama), već prema tome iz koje denominacije dolaze (inače su posloženi "s desna" na "lijevo").


Tako su oni "s desna" (Habad i moderno ortodoksni), a to su oni, koji slijede halaha (židovski zakon) protiv toga da židovska djeca sudjeluju u tome i to iz dva razloga:

- jedan je briga za židovski identitet vlastitog djeteta; iz toga proizlazi i svijest da će djeca koja cijene svoje cijeniti i tuđe, ali i da će djeca, koja su prvo odgojena bez ikakvih nejasnih poruka o svom identitetu, biti otvorenija za one druge:

- drugi je poštovanje prema religiji drugoga - u ovom slučaju kršćanina, jer ozbiljno shvaća činjenicu da su u pitanju religiozne pjesme. Time se rabini pridružuju ostalim religioznim grupama u opiranju sveopćoj komercijalizaciji i u sklopu toga desekraciji bilo koje religije.


Zanimljivo je da, što se više ide "na lijevo", to je očitije isticanje sukoba i protivnosti između Židova i kršćana, ali i neozbiljnije shvaćanje religije. Pa se tako, Božićne pjesme, svoje na folklor, na koji su, neke od ovih denominacija već svele židovstvo (poglavito ove tri zadnje navedene).


Što sam starija, to sve više uočavam da iza la-la landa često stoji manja spremnost prema toleranciji, ili poštivanju drugačijeg svjetonazora, nego iza onih, koje ti isti kritiziraju kao netolerantne.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:26   #14
Quote:
Natch kaže:
zato jer je to nametanje ideologije upitne kvalitete stvorenjima koja jos nemaju formiran pogled na svijet.
Natch...ti imaš pravo ne vjerovati u Boga.
Samo znaš li ti da bih ti sad mogla odgovoriti tako bezobrazno i hladno kao što si ti meni.Ali neću.Znaš li zašto?
Jer ja vjerujem u Boga.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:26   #15
Quote:
Natch kaže:
ti ne znas u sto ja vjerujem i ovdje ne pricamo o meni nego o djeci.
Ovdje pričamo o židovstvu, židovskoj i ostaloj djeci roditelja vjernika (uvjetno rečeno, židovstvo nije religija u kršćanskom smislu riječi).

U drugačijim slučajevima otplovit ćemo u offtopic chat, a što bih ja lijepo molila da se izbjegava, jer sam se ipak malo više potrudila oko postavljanja ove teme.

O djeci se može raspravljati i na odgovarajućem podforumu na ovom forumu, ili možeš otvoriti temu na ovom o svojim razmišljanjima o odgoju djece od strane roditelja pripadnika raznih religija.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:29   #16
Quote:
rambi kaže:
Ovdje pričamo o židovskoj i ostaloj djeci roditelja vjernika.

U drugačijim slučajevima otplovit ćemo u chat, a što bih ja lijepo molila da se izbjegava, jer sam se ipak malo više potrudila oko postavljanja ove teme.
oprosti, ali sva djeca su prvo djeca, a vjerski identitet im je kulturoloski dodan, odnosno nametnut. zasto bi dijete "roditelja vjernika" bilo vrednije paznje i topica nego ostala djeca?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:30   #17
Quote:
brezovka kaže:
Natch...ti imaš pravo ne vjerovati u Boga.
Samo znaš li ti da bih ti sad mogla odgovoriti tako bezobrazno i hladno kao što si ti meni.Ali neću.Znaš li zašto?
Jer ja vjerujem u Boga.
to je tvoj problem.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:31   #18
Quote:
Natch kaže:
oprosti, ali sva djeca su prvo djeca, a vjerski identitet im je kulturoloski dodan, odnosno nametnut. zasto bi dijete "roditelja vjernika" bilo vrednije paznje i topica nego ostala djeca?
Možda nisi primijetila, ali nalaziš se na podforumu Religija.

Bilo bi lijepo kad bi pokazala malo poštovanja i prema onima, koji su izabrali takav put u životu.

Za takve je, u ovom svijetu, manevarski prostor sve manji, a sve pod plaštom "tolerancije", a što je vidljivo i iz tvog ponašanja ovdje.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:32   #19
Skužila sam pregled. (Sviđa mi se kad ovako pišeš )

Samo bez obzira na stavove u jakim kršćanskim, svejedno može i drugim religijskim sredinama nemaš baš puno mogućnosti da izbjegneš kontakte, pa ustvari biraš između blagonaklonog gledanja ili nerviranja, neovisno o političkom stavu, religija ipak više spada u obiteljsku, intimnu sferu.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:34   #20
Quote:
rambi kaže:
Možda nisi primijetila, ali nalaziš se na podforumu Religija.

Bilo bi lijepo kad bi pokazala malo poštovanja i prema onima, koji su izabrali takav put u životu.

Za takve je, u ovom svijetu, manevarski prostor sve manji, a sve pod plaštom "tolerancije", a što je vidljivo i iz tvog ponašanja ovdje.
ma gle, rambi, sve je to super. mislim, meni su zidovi supersimpaticni s onim loknicama ispod kapica. posebno mi je simpatican odnos ortodoksnih zidova prema zenama. i prema drugim relgijama imam vrlo snosljiv stav. jedino mi malo smeta sto su upravo one odgovorne za vecinu ratnih sukoba u svijetu. i nemoj mi solit pamet, ok?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:17.