Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Interijeri

Interijeri Unutrašnja ljepota.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2013., 12:54   #1
Kako do pročišćenog prostora?

Otvaram novu temu koja je nastala kao prepiska između Ombie i mene.
Uvjerena sam da većina nas ima čudovišta u ormaru sa kojima nikako ne može izaći na kraj. Čini se da je teško uvesti nove (pametne) navike, no kažu da nova navika uđe u rutinu nakon 3 tjedna prakticiranja.

Ah da, ta čudovišta u ormaru
Daklem, kod mene je slučaj, iako sam pručila dostupnu online literaturu, uvela navike, tipa odredila neka mjesta pohrane, prorijedila garderobu i sl. u glavnini opet nisam zadovoljna. Postoje elementi na koje teško utječem (npr roditeljica, koja svako malo dolazi sa novim loncem, plastičnim posudama i inim sitnicama, a koje ja nemam gdje smjestiti i ne znam što ću s njima), ali i oni na koje bi mogla utjecati a jednostavno ne mogu - dakle riješiti se nepotrebnih stvari. Kako kad su mi drage iako sam ih na nekoj razini 'nadrasla'? A opet mislim da će mi zatrebat

Onda postoji ona ideja: nered u umu/duši - nered na policama, ormarima.
Hrčak mod je ono što me čini nervoznom, jer znam da stvari trebaju služiti nama, a ne mi njima.
Smisao topica je da osobe koje su riješile te unutarnje dvojbe i uspjele provesti ideje u svoj životni prostor, iznesu rješenja i praktične savjete nama manje sretnima.

Napominjem da u drugoj kući ima još hrpe mojih stvari, ali s tim se ne mogu baviti sada. O tome ću misliti sutra, jer napokon, sutra je novi dan.

Kako imam Ombiinu dozvolu, kopiram dijelove naše prepiske:

Za fotokopije imas u ikei odlicnih organajzera, meni se jedva i vide na bijelom regalu. Mimo toga, moras brutalno rijesiti se dijela stvari. Svaki dan 15 minuta. Nemoj duze! Ako duze eliminiras, popuste nam kriteriji i nemas nekog efekta.

http://www.ikea.com/de/de/images/pro...E306781_S4.JPG
http://1.bp.blogspot.com/-8H7pXJctPr...A/s1600/02.JPG
http://i1.ytimg.com/vi/GCdh-aBY15w/hqdefault.jpg


Grupiraj stvari, isto k istome, stvori prazne povrsine, barem nesto. I iskoristi zidove, a oslobodi pod...

http://ecx.images-amazon.com/images/I/51Y25ANCiHL.jpg

http://www.ikea.com/ms/media/seorang...s_PE368921.jpg

http://ecx.images-amazon.com/images/...HL._SY300_.jpg

http://www.lily.fi/sites/lily/files/...6/pluggis2.jpg


Recimo od ukrasa uzmi veliku kutiju i SVE, bas sve stavi u nju. Drugi dan izvadi 2-3 stvari. Ostatak ostavi. Pa rotiraj.
Etericna ulja, trosi ih polako, sad je prava sezona i ubuduce imaj pravilo jedno novo ulje u kucu tek kad je jedno staro potroseno.
Joj zacas bi ti ja prtocistila prostor.
Mene bi prepune salice kemijski smetale, onda lose vidim sto je u njoj i tesko vadim. Za pinkale JEDNO centralno mjesto. Jedno. Ostatak u kutiju i u ormar.
I inace, imaj negdje neku ukrasnu kutiju ili kosaricu u koju ubacujes sve sto nije na mjestu, svakih par dana uzmes kosaru i hodas po stanu i vracas na mjesto.
Mami zabranis da unosi ista u tvoj dom bez konzultacije s tobom, imala sam i ja takav razgovor sa svojom.

A mozes i na Interijerima otvoriti temu, kako do prociscenog prostora pa mozemo tamo dalje, mozes i ovo tamo iskopirati...
I pogledaj na Ikeinim stranicama kako su organizirani ormari, pa malo prouci.

http://1.bp.blogspot.com/_2l6usBCwqa...ment+range.jpg
http://homeimprovementbasics.com/wp-...l-85hbdwkm.jpg
http://smarthomefurniture.com/wp-con...be-Closets.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-A...ikea+pax+2.JPG

Zadnje uređivanje Dzosi : 01.12.2013. at 14:02.
Dzosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 13:29   #2
Linkovi na slike su uglavnom mrtvi.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 14:03   #3
oživjela sam ih. nadam se da je sada sve u redu.
Dzosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 14:21   #4
Ja sam to riješila velikim crnim vrećama za smeće, reciklažnim kontejnerima odjeće ili poslala u humanitarna društva sve što mi ne treba. Toga je bilo na tone, vjerujem da 4 puna bunkera.
Mislim na čišćenje svega, od plastike i protvana u kuhinji, rasparenih čaša, šalica i tanjura, do reduciranja broja posteljine, đinđe su završile u baji, doduše kod mene je bilo puno posla jer je stan bio dodatno zakrčen sa 76 vrsta ormarića, polica i inih momenata u kojima su stajale gluposti koje nikome danas ne nedostaju.

Tad sam stvari koje su ostale poslagala u kutije iz Ikee, što prozirne, što one bijele Variera (Ikea) u kuhinji.
U komodi od tv-a imam cd-ove u kutijama sa poklopcima, pribor za šivanje u drugoj, lijekove u trećoj itd....
Knjige imam neke na policama, ali većinu složenu u spremniku ispod dijela kauča.

U špajzu imam ovo:


Tu su dekoracije za Božić, alat koji se često koristi, vaze, ali je sve u svojim kutijama, pa ne djeluje neuredno.
Vrećice za dućan i kišobrane imam u ovima: http://4.bp.blogspot.com/-m_e3wQizmC...0/DSC_4459.jpg


Na jednom djelu imam i ovo:



U špajzu imam te jeftinije, 2,50E 5 komada, a iznad radnog stolića one čvršće.
I nema papira po cijeloj kući jer se zna u kojem organizatoru što stoji, od računa, dokumenata, ugovora, pa do svaštare.

U spavaćoj imam ovakav krevet i ovakve organizatore ispod što mi jje super za debele zimske stvari ljeti.
Doduše sad imam i pax ormare koji su odlični za preglednost i organizaciju stvari, pa ispod kreveta imam više mjesta.




I ako se mene pita, najvažnije je vratiti sve na svoje mjesto nakon upotrebe, u suprotnom ćeš to negdje ''privremeno'' staviti i za tjedan dana ćeš imati opet ćušpajz. Kupovati samo ono što ti treba, a razgovor sa mamom isto moraš obaviti. Svi smo to morali.
Ombia ti je zapravo već dala sve ove savjete, ali evo kod mene to zaista funkcionira odlično.
I da, moj dragi je isto patio od kemijskih po cijelo kući kao da je ovo ured,a ne stan. Sad stoje u čaši na radnom stoliću u ovome. http://livethemma.ikea.se/sites/live...n_2_110430.jpg
One koje se ne smiju nikako baciti su u špajzi u jednoj od kutijica.
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 19:15   #5
rijesenje svega je da se moras nauciti bacati stvari u smece, znam da tesko zvuci ali polako i sigurno ces doci do toga......

evo jedan primjer koji nema veze sa mojim domom nego poslom. dakle imam jedan fini organizator u kojemu stoje vijci i jos neke sitnice koje koristim na terenu. tu su uvijek par vrsta vijaka koje koristim i nista vise. prilikom rada iz raznoraznih paketica mi ispadaju hrpe nekih drugih slicnih vijaka, tipli...... koje ako ne upotrijebim uvijek BACAM.
svi mi se cude radi toga , kao jednog dana ce mozd zatrebati, mozda i hoce, mozda mi se desi jedna situacija u kojoj cu radi nekoga vijka izgubiti par sati, ali tih par sati je minimalno u odnosu na svakodnevni kaos koji bi mi ti vijci unosili + hrpetina problema sa njima.....

evo primjera za vjezbanje:
blizi se vrijeme blagdana, dakle mozda ti se desi da dobijes 3-4 a mozda i puno vise kalendara, rokovnika, olovki itd..... eventualno ti treba jedan rokovnik, mozda jedan kalendar i par olovaka, ostalo bacas ODMAH. niti ih ne nosi kuci, baci ih u kantu prije ulaska u stan! mozda dobijes 10-ak upaljaca a ne pusis, ok jednog ostavis ( ako vec nemas niti jednoga ). oni ostali.... ako ti prvi susjed ili prijatelj-ica kojom se vidjas svaki dan pusi ok pa odmah poklonis. ako ne u smece odmah, dakle prije nego li uneses te stvari u dom.
__________________
lovci su skupina smiješno obučenih, naoružanih i pijanih ljudi koji teturaju šumom u potrazi za gostionicom
bubica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 20:45   #6
ah rokovnici... imam ih definitivno previše...stari su po desetak i više godina.. ne, ne rade nered, ali zauzimaju prostor i kako se ne upotrebljavaju gube smisao. isto tako fotokopirni papir...ono, zatrebat će...i tako stoji godinama...a žao mi bacit...

šarafi, matice itd...uspjela sam pobacati, dok nikoga nije bilo uz mene. skužila sam da ljudi općenito imaju maniju sakupljanja čavlića - ono, ziher će trebati. na kraju kada zatreba, najčešće ne valja veličina, ili zahrđaju ili nešto deseto.

uglavnom postoje neke stvari koje su must have u kući: tipa ladica ili što već za lijekove, polica za šivaći pribor, dio ormara za deterdžente, krpe, metle itd...

rasparene čaše su trebale dobiti krila, ali su me uvjerili da će mi zatrebat. sada neupotrebljene stoje u gornjem kuhinjskom ormariću. nije da nemam kamo sa stvarima, nego im jednostavno ne vidim smisao....

prije se teško dolazilo do nečega, i stvari su se čuvale, a sada u doba konzumerizma to nema smisla. ali zapravo, isto tako bismo trebali cijeniti i iskoristiti to što imamo, a ne samo kupovati i zatrpavati se - smećem...

imam prostor ispod kreveta, također sam ga iskoristila. meni veći problem stvara prostor u ormaru jer još nisam skužila organizatore i način na koji posložiti npr. crnu odjeću a da ju mogu razlikovati

vidim, kemijske su opsesije mnogima..
Dzosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 21:40   #7
Divne li teme!

@Xanthe - sto je to baja, gdje su djidje zavrsile?
Mislim da je koristenje kutija, po mogucnosti istih odlican savjet. Meni je vecina stvari u kutijama. I lijekovi i flasteri i co u jednoj. U drugoj "bolnicki" cajevi. U trecoj svi moguci kablovi.

Meni puno pomazu ladice. Jedna za dokumente, jedna za zalihu kozmetike itd.
I svaka stvar mora imati svoje mjesto. Ako ga nema em ces vjecito traziti em ce se povlaciti svuda.
I meni kemijske stoje u istoj casi kao i Xanthe. I one koje se ne smiju baciti, njih 60-ak je u kutiji u ormaru u boravku.

Bubica isto ima dobre savjete, brutlano treniras da ne unosis kramu u kucu.

Iako ja ne bacam stvari, imam u podrumu plasticnu kutiju koju punim, kad je puna odnesem na caritas ili gdje vec. I dio stvari prodam na ebayu.

Quote:
prije se teško dolazilo do nečega, i stvari su se čuvale, a sada u doba konzumerizma to nema smisla. ali zapravo, isto tako bismo trebali cijeniti i iskoristiti to što imamo, a ne samo kupovati i zatrpavati se - smećem.
Naravno, nije poanta sve sto posjedujemo pobacati pa po novo. No mozda bi trebali kupovati manje, a kvalitetnije?

Dizajnom tako napravljeno da ce biti in jos 20 godina, kvalitetno da izdrzi te godine itd. A kvalitetne stvari i kostaju, pa automatski kupujes manje, jer za puno takvih nemas novaca.

Ne znam koliko mjesta u ormaru imas, i ja nosim puno crnog, ne znam mozes podijeliti na zimsku i ljetnu robu, na kratki i dugi rukav itd.

Evo jos par ideja kako imati raskrcen dom.

Cim vise zatvorenog, cim manje polica i izlozenog oku. Zatovreni ormarici mogum biti i vrlo plitki, pa opet stane hrpa stvari u njih.







Ovo drzi hrpu sitnica koje bi se povlacile po hodniku, sanku, stolu, stolicu i gdje sve ne.



Zlatna pravila za rasciscavanje:


Zadnje uređivanje ombia : 01.12.2013. at 21:46.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 21:56   #8
I jos, kod raskrcivanja prostora



Ako ste neodlucni, zapitajte se....

Sve u kutije!





I da bi prostor izgledao prociscenije trebale bi prevaladavati neutralne boje i neupadljiv namjestaj.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 21:58   #9
super su mi ove slike

ja sam totalno anti hrcak... bacam sve bez milosti. ukljucujuci odjecu koju ne nosim itd.
al ipak, ne znam di se te stvari kote
__________________
we're not enemies, we just disagree
fasinain is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 22:36   #10
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Divne li teme!
a ja baš mislim koje li bezvezne teme s logorejičnim postovima od po pet metara (iako su sve slike divne i sve što je napisano ima smisla, priznajem). valjda sam stvarno loše volje.
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 23:41   #11
Quote:
fasinain kaže: Pogledaj post
super su mi ove slike

ja sam totalno anti hrcak... bacam sve bez milosti. ukljucujuci odjecu koju ne nosim itd.
al ipak, ne znam di se te stvari kote

Ovo meni majka kaže, da sam bez milosti prema stvarima koje se nisu izborile da mi zadrže pažnju.


@Ombia, baja= kontejner za smeće.
Pokupila sam ove primorske izraze.
__________________
''Be yourself'' is the worst advice you can give to some people.
Xanthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 23:55   #12
Odlična tema!
Bacam skoro sve nepotrebno. Puno toga držim u kutijama i košarama, imam kutiju za lijekove, rezervnu kozmetiku, šivači pribor, šalove, kape, ukrase… ali još uvijek imam drloga po kući
Klince sam naučila da legiće spremaju u kutije, vlakiće i pruge u košaru slikovnice na klupu…
__________________
:) x 3 = moj cijeli svijet
svastamorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 00:01   #13
dvije selidbe , od čega jedna 300km, u 3 godine....i s guštom sam se riješila svog balasta. totalno oslobđajuće !

većina stvari mi je uredno sortirana , a ono što još čeka sređivanje me progoni non stop :
Blackie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 00:31   #14
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post

Divota! Di to ima za kupit?
__________________
I'm not a conspiracy theorist, I'm a bullshit analyzer
Orlandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 00:35   #15
Quote:
Orlandica kaže: Pogledaj post
Divota! Di to ima za kupit?
to konkretno proizvodi vitra... dakle ribaric, tehno klara...
__________________
we're not enemies, we just disagree
fasinain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 01:45   #16
Ja sam si kupila Pluggis set, samo ga još nisam smjestila za stalno, imam neku ideju da ga posložim kao gore, a kupila sam i dodatno registratore što je Ombia stavila.

I kod mene su dokumenti po registratorima u ormaru, raznorazne sitnice, uspomene po kutijama, u kupatilu u košarama ono što je u upotrebi na ili skoro na dnevnoj bazi, čak i dječja roba "za po doma" se navečer slaže u košaricu, dječje igračke u kutijama iz Ikee, iza vrata jedna na drugoj, ispod kreveta, mali ima ovaj stolić kao noćni i u njega sprema sitnice http://www.ikea.com/it/it/catalog/products/40116188/.

U špajzi je isto većina toga (koliko je stalo) u kutijama - BNG i uskrsni ukrasi, špeža (sve ono što ne stane u tegle u kuhinji), drogerija. Za vrećice svakakve isto ono što je Xanthe linkala, i jedna je kutija za, ajmo reć ukrase koji nisu vani, zapravo stvari koje su "na čekanju" . Kad prođe neko vrijeme, pa-pa

Imam i jednu kutiju gdje spremam papirnate vrećice, ove što dobijemo u šopingu, kao i poklon-vrećice.

Pa onda za robu koju ne nosimo, a koja će ić dalje, samo se još ne zna kamo Puno je toga, što nije bilo za dat nekom, otišlo u H&M

U kuhinji su sitnice u ormarima u kutijama ili košaricama tako da nema posvuda sitnica, lakše se izvadi košara ili kutija nego jedna po jedna stvarčica, pogotovo kad treba očistit

U sobi, vansezonska roba koju nisam uspjela objesit isto je u kutiji, a posteljina vakumirana.
__________________
Don't confuse my personality with my attitude. My personality is who I am. My attitude depends on who you are.
(Frank Ocean)

Zadnje uređivanje MarLov : 02.12.2013. at 01:54.
MarLov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 09:28   #17
SELIDBA

Iako nemam sindrom hrčka, sve što nisam koristila godinu dana bacim, poklonim, doniram u vrtic...
Sad smo pri krjau selidbe i izbacila sam još hrpu stvari...nekih 6 vreća od 120 L, manjima ni neznam broj.

Držim površine čistima, bez stvari, spremam odma sve na mjesto i prostor uvijek djeluje pročišćeno.

U ormarima je sve u kutijama, sortirano da znam gdje je što.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 10:22   #18
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Naravno, nije poanta sve sto posjedujemo pobacati pa po novo. No mozda bi trebali kupovati manje, a kvalitetnije?

Dizajnom tako napravljeno da ce biti in jos 20 godina, kvalitetno da izdrzi te godine itd. A kvalitetne stvari i kostaju, pa automatski kupujes manje, jer za puno takvih nemas novaca.
da, to je jedan dobar prijedlog. npr odlučila sam preurediti stari plakar, koji izvana izgleda bzvz, ali je jako kvalitetan jer je ručni rad. mislim da tako nešto ne mogu dobiti za neku srednju cijenu u trgovini. samo da dobro ispadne

zapravo, na ovu temu me natjerala i nužda jer sam u renovaciji stana, pa usput da riješim neke druge probleme.

Quote:
fasinain kaže: Pogledaj post
al ipak, ne znam di se te stvari kote
o tome ja pričam

Quote:
free spirit kaže: Pogledaj post
a ja baš mislim koje li bezvezne teme s logorejičnim postovima od po pet metara (iako su sve slike divne i sve što je napisano ima smisla, priznajem). valjda sam stvarno loše volje.
nadam se
mislim da puno ljudi ima čudovišta u ormarima, samo ih ne stavljaju na forum.
nije da me zanimaju tuđe navike na taj način, ali zašto živjeti u zabludi?

Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
SELIDBA

Iako nemam sindrom hrčka, sve što nisam koristila godinu dana bacim, poklonim, doniram u vrtic...
Sad smo pri krjau selidbe i izbacila sam još hrpu stvari...nekih 6 vreća od 120 L, manjima ni neznam broj.

Držim površine čistima, bez stvari, spremam odma sve na mjesto i prostor uvijek djeluje pročišćeno.

U ormarima je sve u kutijama, sortirano da znam gdje je što.
uskoro i ja krećem tim putem. nadam se da ću se snaći i rješiti nepotrebnog balasta.
hvala vam ljudi, stvarno dajete konkretne savjete. nadam se da će i drugi naći ovdje korisne savjete i pomoć!
Dzosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 10:27   #19
ajde malo cu prosiriti temu
kako vam izgledaju automobili iznutra? koliko imate nepotrebnih stvari koje unutra bespotrebno gomilate?
ako vam je frka krenuti bacati u stanu napravite experiment sa automobilom, uglavnom nakon ciscenja ( pospremanja ) mora izgledati gotovo kao u salonu....
__________________
lovci su skupina smiješno obučenih, naoružanih i pijanih ljudi koji teturaju šumom u potrazi za gostionicom
bubica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 10:41   #20
Quote:
bubica1 kaže: Pogledaj post
ajde malo cu prosiriti temu
kako vam izgledaju automobili iznutra? koliko imate nepotrebnih stvari koje unutra bespotrebno gomilate?
ako vam je frka krenuti bacati u stanu napravite experiment sa automobilom, uglavnom nakon ciscenja ( pospremanja ) mora izgledati gotovo kao u salonu....
auto mi je prazan. dvije sjedalice iza, strugalica za staklo u pretincu.
Blackie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:51.