Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2010., 02:40   #2581
Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
Žao mi je što nisam optimista kao ti, što se ateista i njihovog ulaska u Džennet tiče. Mislim da ni ti ne vjeruješ da bi mi mogli u Džennet prije nekog vjernika (ustvari, da bi mogli tamo ikako).
Misliš da ja ne vjerujem, već govorim neistinu?
Ja stvarno mislim da će prije nego licemjeri.
Osim toga, čisti ateisti najvjerovatnije niti ne postoje. Kad dođe ''gusto'' svi oni se nečemu zamole.

Quote:
Iphan kaže: Pogledaj post
A kada se i mi odazovemo, šta tad? Veliki plan je?
Plan je da se pokaže da je to dobra i ispravna odluka, a da se ne iplati biti nezahvalan i neposlušan. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 08:24   #2582
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Euzu billahi mine šejtani radžim.
BISMILLAHi er RAHMANI er RAHIM.
Essalatu vesselamu alla sejidina ve nebijjina Muhammedin, ve alla alihi ve sahbihi edžmain.

Na ovoj temi, mi forumski muslimani, odgovarat ćemo na pitanja o ISLAMU.
Odgovori će biti Hanefijske pravne škole. Odgovore neke druge škole trebalo bi naglasiti.

Uzvišeni Allah je htio da otvorimo ovu novu temu, a ovdje je link na staru temu.

Cijenjeni forumaši, nemojte se ustručavati da pitate bilo što u vezi Islama. Jedino vas molimo da se pokušate suzdržati od komentara jer time se remeti prirodan tijek ove teme.

Selam alejkum i pozdrav.
Podsječam sve na bit teme i pravila top-teme!
Međumuslimaske rasprave,koje nisu u skladu s postavljenim pitanjima,rasprave drugovjernika o vjerovanjima drugih religija koje ne služe za komparacije s islamom(razvlačenje istih) su ovdje off!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 11:11   #2583
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Misliš da ja ne vjerujem, već govorim neistinu?
Ja stvarno mislim da će prije nego licemjeri.
Osim toga, čisti ateisti najvjerovatnije niti ne postoje. Kad dođe ''gusto'' svi oni se nečemu zamole.
Hahah da, i mislio sam da ćeš se pozvati na "čiste ateiste". Mnogo vjernika (naročito ovih religioznih) iskreno vjeruje da ateisti ne postoje i ima problema sa shvatanjem stava ateista. Ne znam zašto.
Ja se ne molim ničemu, nikad.
Nije valjda da tebi trebam citirati Kur'an da bi dokazao da nam nema spasa?
__________________
I don't mean to sound cold or cruel or vicious, but I am, so that's the way it comes out.
Iphan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 15:52   #2584
Pa i da citiraš vjerovatno bi ti to tumačio izvučeno iz općeg onteksta Kur'ana. Treba sagledati generalni stav, a to možeš samo ukoliko pročittaš cijeli Kur'an, a ne nekoliko stavaka koje si iskopirao tko zna odakle.

Najviše se prijeti licemjerima (iako oni govore da su vjernici), i nasilnicima, podrugljivcima. A ateist netko može biti i ako je zbunjenk.

Po islamskoj vjeri takvo uvjerenje je znak nečije neukosti i kaže se da oni sami sebi nanose nasilje. Eo ti si sam (ukoliko se ne varam) napisao da želiš da goriš u vatri. Šta te onda buni?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 21:42   #2585
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Pa i da citiraš vjerovatno bi ti to tumačio izvučeno iz općeg onteksta Kur'ana. Treba sagledati generalni stav, a to možeš samo ukoliko pročittaš cijeli Kur'an, a ne nekoliko stavaka koje si iskopirao tko zna odakle.

Najviše se prijeti licemjerima (iako oni govore da su vjernici), i nasilnicima, podrugljivcima. A ateist netko može biti i ako je zbunjenk.

Po islamskoj vjeri takvo uvjerenje je znak nečije neukosti i kaže se da oni sami sebi nanose nasilje. Eo ti si sam (ukoliko se ne varam) napisao da želiš da goriš u vatri. Šta te onda buni?
Mislim da ne bi bilo izvučeno iz konteksta. I sam sam pročitao većinu Kur'an-a i mislim da je stav oko ovo pitanja poprilično jasan.
Istina, za licemjere se također ne piše dobro.

Nisam rekao da me išta buni.
__________________
I don't mean to sound cold or cruel or vicious, but I am, so that's the way it comes out.
Iphan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 00:16   #2586
zašto 114, to je neka simbolika ili?
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 03:07   #2587
Na primjer, toliko poglavlja ima posljednja Božija objava (časni Kur'an). No, možda to nije jedini razlog.

evo (zbog potpisa) nešto za tebe. Ahenk - Şehnaz Zeybek
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 08:22   #2588
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
bumbar, jest i nije. Razumjevanje sudbine je onako kako ti želiš tj. možeš da razumiješ. Krajnji stepen je da SVJEDOČIŠ da je sve Njegova volja, ali niko to od tebe ne traži.
selam alejkum
mozda bi ovo pomoglo u nekom razjasnjenju odredjenja i slobodne volje
nadam se da ce pomoci insallah

Univerzum plovi sa neminovnom sudbinom (qadāj-e hatmi). Što će reći, unatoč tome što je odredba i odigravanje djela nešto nužno, čovjek je i pored toga slobodan i sloboda izbora mu i dalje stoji na raspolaganju – on je može iskoristiti, a može je i ostaviti – sve to bez ikakve prinude. Ovdje je odnos događanja djela i njegova izvršioca (pa tako i njegove volje) ‘mogućeg’ karaktera i isto tako je odnos ovog djela prema bilo kojem od dijelova potpunog uzroka (jedinstva mjesta i vremena događanja radnje, prisustvo alata izvršenja...i svih ostalih parametara djela) – odnos ‘mogućeg’. Dočim je odnos djela prema objedinjenim elementima i svim dijelovima potpunog uzroka odnos nužnosti i neminovnosti – i tek ovo se tumači kao predodređenje djela (qada). A i Božija volja se izlučuje iz položaja djela, jer je Božija volja atribut djela, a ne atribut Biti.
cest primjer u islamskom svijetu je sehadet (preseljenje) Imama Husejna r.a. unuka Poslanikovog s.a.v.a. koji je dobrovoljno dao svoj zivot na Kerbeli
iz tog razloga uzimam kao primjer objasnjenja korelacije izmedju kadera(odredjenja) i slobodne volje covjeka
Nužnost i obaveznost izvršenja djela nije ni u kakvoj koliziji sa čovjekovom voljom, jer je obavezna sudbina u vezi sa djelom i svim njegovim odlikama i karakteristikama, u koje spada i sloboda čovjekova izbora. Drugim riječima, Bog je htio da dotično djelo (u ovom slučaju šehadet) bude svojevoljni i izborni čin, tj. da bude izvršeno slobodnim izborom i voljom njegova izvršioca.
Na ovaj način imamo sljedeću poziciju: s jedne strane je slobodna volja (izvršioca) za činjenjem dotičnog djela, ali zato što je ono, s druge strane, uvezano s Voljom Božijom – to djelo ispada obavezno i neminovno izvršivo – te kao takvo zadobija status ‘nužnosti’. Ali, još uvijek ovo djelo u odnosu na čovjeka ima status ‘mogućeg’ i može pripadati zapovijedi ili zabrani Božijoj, ili dužnosti prema Bogu.
Stoga šehadet Husejnov, r.a., u odnosu prema htijenju Božijem i Njegovoj neminovnoj sudbini ima status ‘nužnog’ djela, ali u odnosu na samog Husejna ima status ‘mogućeg’ i svojevoljnog čina te pripadnosti šerijatske dužnosti prema Bogu.
U najkraćem: Bog je htio da hazreti Husejn, svojevoljno, sa punim znanjem i sviješću, sebi dobrovoljno izabere šehadet, i da se šehadet dogodi upravo na onaj način na koji je to On htio (dakle šehadet kao svojevoljni čin) – a Božija volja je, hvala Allahu, nepromjenjiva.
hamzule is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 08:56   #2589
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
da ali ti si čuo!
naravno, onog koga ne znaš nisi u stanju voljeti...
a moguće je da onaj koji voli ne prepozna voljenog kao što Medžnun ne prepozna Lejlu... ali odoh u tesavvuf

ovo tumačenje nije u poptunosti sa mainstream islamom pa ga shodno prvom postu ove teme naglašavam
Koliko sam ja mogao razumjeti rijec je o onima koji nisu duli za Boga pa samim tim kakav je njihov status tj da li su amnestirani od odgovornosti.

(Amnestija je) samo nemoćnim muškarcima, i ženama, i djeci, koji nisu bili dovoljno snalažljivi i nisu znali puta. (En-Nisa', 98)
Dakle nemoćni i amnestirani (mustaďa’fīni) su samo oni kojima Istina nije objelodanjena i za koje nema nikakve vjerovatnoće da bi oni mogi saznati da postoji negdje istinska vjera. A ukoliko im se (u primsli) nađe vjerovatnoća da negdje postoji istinska vjera, oni gube status mustaďa’fīna. U tom slučaju se uopćeno smatra da im je istina poznata te su takve osobe odgovorne i moraju tragati da bi im istina postala bjelodano jasna.
Slavljeni Gospodar kazuje:
وَآخَرُونَ مُرْجَوْنَ لِأَمْرِ اللّهِ إِمَّا يُعَذِّبُهُمْ وَإِمَّا يَتُوبُ عَلَيْهِمْ
Ima i drugih koji su u neizvjesnosti da li će ih Allah kazniti ili će im oprostiti...(Et-Tevba, 106)
Stoga će oni polagati račun po drugačijim pravilima od drugih ljudi (po pitanju poslušnosti i griješenja, nagrade i kazne), i njihov račun će se polagati iza ostalih ljudi.
U jednoj predaji se kaže: Potpaliće se vatra, a onda će se njima reći da uđu u nju te će to biti njihov ispit.
hamzule is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:34   #2590
Quote:
gareton kaže: Pogledaj post
zašto 114, to je neka simbolika ili?
Pročitaj knjigu "Kur`an kao najveća mudžiza" i u njoj ćeš vidjeti sve o broju 19.
efendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 15:50   #2591
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
bumbar, jest i nije. Razumjevanje sudbine je onako kako ti želiš tj. možeš da razumiješ. Krajnji stepen je da SVJEDOČIŠ da je sve Njegova volja, ali niko to od tebe ne traži.
Znaći sve što se dogodi na svijetu je volja Božja? Tražim jednosmislen odgovor.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 15:52   #2592
Quote:
hamzule kaže: Pogledaj post
selam alejkum
mozda bi ovo pomoglo u nekom razjasnjenju odredjenja i slobodne volje
nadam se da ce pomoci insallah
.
Jel može jednostavan odgovor; dali je sve što se događa na ovom svijetu volja Božja?

Možemo i podijelit pitanje na dva dijela;
a) dali su sva djela prirode dijela Božja?
b) dali su sva djela ljudi volja Božja?
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 15:58   #2593
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Jel može jednostavan odgovor; dali je sve što se događa na ovom svijetu volja Božja?

Možemo i podijelit pitanje na dva dijela;
a) dali su sva djela prirode dijela Božja?
b) dali su sva djela ljudi volja Božja?
Kratak odgovor je DA.

Samo je pitanje dali ti vjeruješ u volju Božiju.
efendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 16:27   #2594
Quote:
efendija kaže: Pogledaj post
Kratak odgovor je DA.
Možeš li to nekako argumentirat kroz Kur'an, da nebi unaprijed replicirao pa da netko onda napiše odgovor "ne" pa da mi odgovor padne u vodu.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 16:31   #2595
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Možeš li to nekako argumentirat kroz Kur'an, da nebi unaprijed replicirao pa da netko onda napiše odgovor "ne" pa da mi odgovor padne u vodu.
"Vela havle vela kuvete ila billah hil alijil azim."
efendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 17:18   #2596
Quote:
efendija kaže: Pogledaj post
"Vela havle vela kuvete ila billah hil alijil azim."
U prijevodu?
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 19:58   #2597
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
U prijevodu?
"Nema snage, niti moći osim u Allaha.dž.š."
Znači da je Bog pokretač svega, a čovijek nema snage niti moći osim ako mu je Bog darovao. Tako kada bi nekome Bog oduzeo vid ili sluh ili snagu pokreta ili bilo šta drugo nema te medicine niti ljudske moći da mu se to vrati dok mu sam Bog to nebi vratio.
Tako je isto i sa prirodom i "njenim" pokretanjem.
efendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 21:00   #2598
je li točno ono što se ćulo zadnjih dana oko paljenja kurana, karikatura muhameda i sl. da islam nalaže vjernicima da na takve i slične uvrede vjere musliman treba odgovoriti ubojstvom onoga tko uvredu iznosi?
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 21:42   #2599
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Znaći sve što se dogodi na svijetu je volja Božja? Tražim jednosmislen odgovor.
Sve se dešava Božijim određenjem.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 21:44   #2600
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
je li točno ono što se ćulo zadnjih dana oko paljenja kurana, karikatura muhameda i sl. da islam nalaže vjernicima da na takve i slične uvrede vjere musliman treba odgovoriti ubojstvom onoga tko uvredu iznosi?
da ne bude zabune...
Gdje si ti to čuo???
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.