Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2009., 16:55   #1381
Quote:
mali cvrcak kaže: Pogledaj post
Mene interesuje samo jedno ako neko zna odgovor.
Kako se zove Sudija Sudnjeg dana ?
Mi muslimani ne vjerujemo da je to Isus vec da ce to biti sami Bog Allah.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 17:05   #1382
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Mi muslimani ne vjerujemo da je to Isus vec da ce to biti sami Bog Allah.
Mene interesuje šta piše u Kuranu. Da pogrešno verujete to mi je poznato.
mali cvrcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 17:39   #1383
Quote:
mali cvrcak kaže: Pogledaj post
Mene interesuje šta piše u Kuranu. Da pogrešno verujete to mi je poznato.
U Kur´anu pise: Kome pripada vlast danas? Allahu Jednome Koji sve podcinjava. I ne vjerujemo mi pogresno.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 04:55   #1384
Asad,
način na koji si to iskazao to o židovima, mogao bi nekoga nagnati na pomisao da generalizaciraš cijeli narod (kao "proklet") što bi predstavljalo govor mržnje za koji se dobija 500 p. i leti van. Nadam se da ti ne misliš tako? A predstavljalo bi i izvrtanje Kur'anskog smisla jer kur'anom nije proklet ni jedan narod, pa ni židovski narod, već oni među njima koji siju smutnju Takvih ima u svim religijama pa i među nama muslimanima. Zato piši jasnije.

Šta je sve spomenuto u Kur'anu - pa, spomenuto je da ne bacamo sebe i svoje obitelji u propast. Ako ćemo PORED UPOZORENJA LIJEČNIKA rizikovati da dobijemo retardiran porod, mi bacamo i sebe i svoju obitelj u propast. Raiden je ispravno naveo da je u slučajevima bliže krvne veze nužna medicinska provjera:
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Po sunnetu je samo da izvade krv i vide imaju li problema preko DNK, radi down-sindroma. To moraju uraditi prije braka.
Uvažavanje stručnog mišljenja ljekara sigurno jeste dio šerijata, pa ako ljekar kao stručno lice utvrdi da su šanse za retardirano dijete velike onda se to treba uvažiti. Tvrdim da je Rajdenov stav utemeljen i opravdan, a tvoj neutemeljen i neopravdan. Mislim da je to plod nerazumjevanja kur'anske poruke. selam
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 10:49   #1385
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
U Kur´anu pise: Kome pripada vlast danas? Allahu Jednome Koji sve podcinjava. I ne vjerujemo mi pogresno.
Jasno je meni kome pripada vlast. Ja pitam za Sudiju Sudnjega dana. Šta o tome piše u Kuranu.
Ne znam zašto ali to mi se uvek dešava na postovima sa muslimanima. Šta god ih pitaš oni odgovaraju svoje.
Kako onda čovek da vam veruje da ne verujete pogrešno.
mali cvrcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 12:55   #1386
Quote:
mali cvrcak kaže: Pogledaj post
Jasno je meni kome pripada vlast. Ja pitam za Sudiju Sudnjega dana. Šta o tome piše u Kuranu.
Ne znam zašto ali to mi se uvek dešava na postovima sa muslimanima. Šta god ih pitaš oni odgovaraju svoje.
Kako onda čovek da vam veruje da ne verujete pogrešno.
Eto onda de ti nadji gdje u Kur´anu pise da ce suditi iko drugi mimo Allaha. Imas meleke ali oni daju ljudima samo knjige djela i postavljaju na vagu djela sva djela koja je covjek pocinio da se izvazu dok konacna presuda pripada Allahu. To ti je islamsko ucenje i neces naci drugciju verziju ni u Kur´anu ni u hadisu.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 13:24   #1387
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Ja ne znam gdje se po ovakvom rezimu ide na komisiju, tri greske u cijelom Kur'anu. Hhaha, pa to je samo poslanik mogao. Ne znam otkud ti ovo. Tolerira se i ponekoliko gresaka na stranici, a kamoli vise.
Jesi li polagao hifz? Ikada prisustvovao? Učiš li hifz? Družiš li se konstantno sa više hafiza? Slušaš li ih kad ponavljaju?

Ako je odgovor na sva pitanje "ne", nemoj ni odgovarati. Ako ima iti jedno da, javi se.

Mahsuz selam
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 13:29   #1388
Quote:
Sufija kaže: Pogledaj post
'ajde nam ovo "po sunnetu" malo elaboriraj, da nam se ne smiju medžusije i mušrici.
Iskreno mnijem da si dobrano izvalio. Čuj sunnet-DNK-downsind
& jel isto (vadikrvljenje) važi i za srodstvo po mlijeku



Selam.
Alejkumu selam,

što se tiče prvog pitanja, to je stav hanefijskog mezheba, možeš ga naći u drugom tomu "Hanefijski fikh" od Tuhmaza. Stav se zasniva na stavu ebu Hanife koji je smatrao ljekarski pregled farzom prije braka. Više o tome možeš naći u reddul-mukhtar i u fetavajije hindije.

Što se tiče majčinskog mlijeka, odgovor je delikatan. Pogotovo ako se zakomplikuje sljedećim: Šta ako je tvoja žena trudna i ti namjerno ili slučajno kušaš njeno mlijeko? Da li ti ona postaje majka? Da li ti ostaje žena? Eminentni profesori na FIN-u su na to pitanje zaštucali. Koliko je meni poznato nije potreban DNK test za takvo srodstvo, a Allah najbolje zna.

Mahsuz selam
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 13:30   #1389
Quote:
I&S kaže: Pogledaj post
Ama digli frku ovi nasi stariji clanovi familije
Oni kazu da je to 4 koljeno,kako se to racuna pojma nemam i kao da se ne mogu ni vjencati ni po zakonu ni pa vjeri???
Mogu i po jednom i po drugom. Barem po zakonu FBiH, za RH ne znam.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 13:32   #1390
Quote:
mali cvrcak kaže: Pogledaj post
Jasno je meni kome pripada vlast. Ja pitam za Sudiju Sudnjega dana. Šta o tome piše u Kuranu.
Ne znam zašto ali to mi se uvek dešava na postovima sa muslimanima. Šta god ih pitaš oni odgovaraju svoje.
Kako onda čovek da vam veruje da ne verujete pogrešno.
Sudija na Sudnjem danu je jedino i isključivo Allah.

Što se tiče zalagatelja, tj. onih koji se mogu zalagati za druge, to mogu biti između ostalog: Poslanici, šehidi i hafizi.

Neka je mir sa tobom
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 13:36   #1391
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Eto onda de ti nadji gdje u Kur´anu pise da ce suditi iko drugi mimo Allaha. Imas meleke ali oni daju ljudima samo knjige djela i postavljaju na vagu djela sva djela koja je covjek pocinio da se izvazu dok konacna presuda pripada Allahu. To ti je islamsko ucenje i neces naci drugciju verziju ni u Kur´anu ni u hadisu.
OK to jeste odgovor.
Kod nas Hrišćna postoji mali i veliki sud. Ti spominješ konačnu presudu da li postoji neka privremena ili tako nešto slično presuda i ako postoji ko je tu sudija.
mali cvrcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 15:56   #1392
Mislis na ovozemaljski sud?
Tu imaju sudije, kadije, koje sude po Kur'anu i sunnetu
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 12:17   #1393
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Sudija na Sudnjem danu je jedino i isključivo Allah.

Što se tiče zalagatelja, tj. onih koji se mogu zalagati za druge, to mogu biti između ostalog: Poslanici, šehidi i hafizi.

Neka je mir sa tobom
Pozdrav svima, novi sam na forumu i nastojaću biti aktivan, pogotovo u vezi Islama, ateista sam, nisu mi jasne neke stvari u Islamu pa se nadam da ćemo svi zajedno ponešto naučiti.

U moru kontradiktornosti ko je zaista pomagač?
2:107 Zar ti ne znaš da je samo Allahova vlast i na nebesima i na Zemlji i da vi osim Allaha ni zaštitnika, ni pomagača nemate?
41:31 Mi smo zaštitnici vaši u životu na ovome svijetu, a i na onome; u njemu ćete imati sve ono što duše vaše zažele, i što god zatražite - imaćete
5:55 Vaši zaštitnici su samo Allah i Poslanik Njegov i vjernici koji ponizno molitvu obavljaju i zekat daju.
Boddah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 14:01   #1394
na sva tri mjesta se kaze da je Allah zastitnik, a preko poslanika, On je branio vjernike.
"Allah ih nije kaznio zato jer si ti bio s njima, i nece ih kazniti sve dok se neki od njih mole za oprost! (Kur'an)
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 15:00   #1395
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
na sva tri mjesta se kaze da je Allah zastitnik, a preko poslanika, On je branio vjernike.
"Allah ih nije kaznio zato jer si ti bio s njima, i nece ih kazniti sve dok se neki od njih mole za oprost! (Kur'an)
da, u to nema sumnje, ali zašto na jednom mjestu kaže da je on jedini zaštitnik a na drugom da su i poslanici bili zaštitnici, da su vjernici i dalje zaštitnici itd. to je bilo pitanje
Boddah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 16:07   #1396
ja sam ti opet rekao. U Kur'anu stoji da ko se pokorava poslaniku Allahovu, taj se pokorava i Allahu
Allah pomaze poslanike, poslanici pomazu ljude. Cista matematika.
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 17:45   #1397
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
ja sam ti opet rekao. U Kur'anu stoji da ko se pokorava poslaniku Allahovu, taj se pokorava i Allahu
Allah pomaze poslanike, poslanici pomazu ljude. Cista matematika.
očito ne želiš odgovoriti ali ok, i to je odgovor
Boddah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 20:38   #1398
Quote:
Boddah kaže: Pogledaj post
U moru kontradiktornosti ko je zaista pomagač?
2:107 Zar ti ne znaš da je samo Allahova vlast i na nebesima i na Zemlji i da vi osim Allaha ni zaštitnika, ni pomagača nemate?
41:31 Mi smo zaštitnici vaši u životu na ovome svijetu, a i na onome; u njemu ćete imati sve ono što duše vaše zažele, i što god zatražite - imaćete
5:55 Vaši zaštitnici su samo Allah i Poslanik Njegov i vjernici koji ponizno molitvu obavljaju i zekat daju.
u prva dva primjera kontradikcija je samo prividna. jer se Bog u Kur'anu nekad soslovljava sa Allah nekad sa zamjenicmama On i Mi... uglavnom postoji mnogog lingvističkiv rasprava na tu temu koje tvrde da zamjenice koje se koriste jednina i množina zapravo imaju potvrdu Jednoće Boga i Njegove nesličnosti sa bilo čim...

što se tiče tog trećeg primjera
postoji na nekoliko mjesta da onaj ko se pokorava Poslaniku pokorava se i Allahu, postoji još mnogog sličnih primjera ali najvažnije je to da se ovja redolijed nikada ne mijenjea
uvijek je na prvom mjestu Allah a zatim slijede ostali

što se tiče ovog dtrećg primjera moguće da se kvaka u prijevodu jer rashid Khalifi u svom prijevodu stavlja riječ Allies tj saveznici

mada malo surfajući vidio sam da se ovjde njhaverovatnije radi o riječi wali tj
prvo značenje te riječi je prijatelj a značenja koja su mu dodana su pomagač i zaštitnik.
Kur'an često barata se apsolutnim i relativnim pojmovima.
recimo baš ta riječ veli
ako je recimo el-Veli onda je to apsoutni prijetelj, zaštitnik pomagač. ali ako je samo veli onda je neki prijatelj z i p.
recimo Alllah je uvijek pomagač, ali ako ti nekoj starici pomogneš da pređe cestu onda ti ti veli u tom trenutku ali te to ne uzdiše ne nivu aposlutnog pomagača !?

jel sad išta jasnije dragi moj polu-muslimanu( nadam se da se ne ljutiš mi za ateistu volimo reći da je polu-musliman jer svjedoči pola tewhida)?

pozzz


kada govorimo o Evlijama, množina od veli
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 21:36   #1399
Za početak jedno pitanje od mene. Zanima me koliko ovaj kratki opis Sudnjeg dana i polaganja računa u obliku stripa, a na temelju Biblije, korespondira s islamskim vjerovanjem?

http://www.chick.com/reading/tracts/0850/0850_01.asp
Srebreni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 22:10   #1400
Quote:
Srebreni kaže: Pogledaj post
Za početak jedno pitanje od mene. Zanima me koliko ovaj kratki opis Sudnjeg dana i polaganja računa u obliku stripa, a na temelju Biblije, korespondira s islamskim vjerovanjem?

http://www.chick.com/reading/tracts/0850/0850_01.asp
Evo ti islamskog opisa:
Kada covjek umre dusu mu preuzima melek smrti koji ga oblaci ili u najljepse odjelo ili u smrdljivi kostrijet zavisno od toga kakav je. Potom se sa njim ide na nebesa pa ako bude ispravan otvorice mu se kapije nebesa a ako ne bude bit ce odbacen nazad na Zemlju. I vjernik i grijesnik ce biti vraceni nazad na Zemlju kod tjela prije ukopa i bit ce van tjela sve dok se ne ukopa. Kada bude ukopan tada dolaze dva meleka koja ga ispituju ko mu je bio Bog, ko mu je bio Poslanik i koja mu je bila vjera. Ako odgovori imat ce tu nagradu u zavisnosti od stepena a ako ne odgovori Zemlja ce ga pritisanti da ce mu kost kroz kost prolaziti i bit ce udaran od strane meleka takvim zezlima da kada bi se njima udarila planina bila bi smrvita. Svaki put kada bude udaren bit ce protjeran ispod 7 zamalja i grob ce mu se ispuniti vatrom. Tada ce mu doci djela u liku lijepom ili ruznom zavisno od toga kakva su mu djela bila. Otvorit ce mu se jedan manji prozor koji ce pokazivati njegovo mjesto na onom svjetu te koje mu je mjesto bilo pripravljeno da je radio suprotno od onog sto je cinio tj. zavisno od toga je li vjernik ili grijesnik pa ce svakom biti pokazano sta je izgubio svojim djelima bio Dzennet (raj) bio Dzehennem (pakao). Potom ce boraviti u tom svom stanju do prvog puhanja u rog koji ce oznaciti smak svjeta i tada ce sva bica pomrijeti ukljucujuci i meleka zaduzenog za puhanje u rog. Kada Allah odluci prozivjeti bica prvo ce stvoriti meleka da ponovo puhne u rog. Ljudi ce biti prozivljeni u svojim tjelima kao od majke rodjeni i bit ce potjerani na jedno mjesto gdje ce ih opkoliti meleki svih 7 nebesa. Tada ce se Sunce spustiti da se moze rukom dohvatiti i svi ce se prziti od tog Sunca osim onih koji budu u hladu Bozijeg prjestolja. To ce trajati 1000 godina a potom ce ljudi biti potjerani da polazu djela. Dok budu isli ka sudu knjige ce im biti spustene tako sto ce vjernici dobiti s prijeda i z desne strane dok ce grjesnici dobiti odpozada i s lijeve strane. Bit ce ljudi koji ce biti postedjeni tog sudjenja a nas Poslanik a.s. kaze da je njih 70000. Ostalima ce se vagati djela pa ce biti onih kojima ce prevagnuti zla djela, onih kojima ce biti izjednacena, onih kojima ce prevagnuti dobra djela. Onima kojima prevagnu losa djela bit ce ili kaznjeni ili ce im biti oprosteno i to zavidi od Bozije volje za svakog covjeka pojedinacno. Onima kojima budu ista djela bit ce receno da potraze od drugih dobrih djela pa ako ne nadju onda ce biti na uzvisenju izmedju Dzenneta i Dzehennema. Tada ce Bog presuditi zivotinjama njihove medjusobne razmirnice ili izmedju zivotinja i ljudi te ce zivotinje pretvoriti u prah. Tada ce nevjernici zazeljeti da su oni isto tako pretvoreni u prah. Tada ce biti doveden Dzehennem koji ce biti svezan sa 70000 lanaca a svaki lanac ce vuci 70000 meleka. Medjutim, Dzehennem ce od svoje gorcine nadvladati meleke i istrgnuti im se iz ruke. To ce sviju uplasiti pa cak i poslanik i poslanici ce se uhvatiti za Bozije prijestolje i traziti pomoc. Bog ce smiriti Dzehennem i dovesti ga sa lijeve strane prjestolja a Dzennet sa desne. Iznad Dzehennema ce biti postavljen most koji je tanji od igle a ostriji od sablje. Taj most ce preci samo vjernici dok ce nevjernici popadati sa njega u Dzehennem. Na samom mostu bit ce ogromni trnovi koji ce derati tjela grijesnicima koji budu preko njega prelazili i svaki ce ici preko mosta do svog stupnja u Vatri a potom ce pasti sa tog mosta. Vjernici ce ici u vise faza: neki ce ici brzinom svjetlosti, neki brzinom treptaja, neki trceci, neki ce ici i stalno se gegati desno lijevo i samo ce malo faliti da upadnu dok ce poslednji ici puzeci. Svi koji predju most bit ce spaseni i uvedeni u Dzennet.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.