Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2023., 23:36   #1
Darovni ugovor među braćom

Pozdrav, zanima me zna li netko kako bi bilo najbolje postupiti u sljedećoj situaciji. Dakle, nakon smrti bake na ostavinskoj raspravi brat i ja smo naslijedili nekretninu svaki 1/2, pa me zanima na koji način bi bilo moguće da se ta nekretnina upiše 1/1 na jednoga od braće?
Koliko čitam online spominje se jedino darovni ugovor, ali postoji li kakva opcija da se izbjegne plaćanje poreza? Svaki savjet je dobrodošao, hvala unaprijed.
Mary Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2023., 23:55   #2
Onaj koji daruje prepise darovnim ugovorom na roditelja, roditelj ceka 2 godine od dana darovanja i po isteku te dvije godine daruje drugom sinu.

Samo tako mozete izbjec porez na promet nekretnina i i eventualni porez na dohodak od otudenja nekretnina, nikako drugacije.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2023., 00:14   #3
Shvaćam. Smatra li se danom darovanja dan sklapanja darovnog ugovora, a ne daljni postupci npr upis u zemljišnu knjigu? Kako se unutar te dvije godine osigurati u slučaju eventualne smrti roditelja?
Je li potreban angažman odvjetnika ili je dovoljno sam ispuniti darovni ugovor i ovjeriti ga kod javnog bilježnika?
Mary Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2023., 07:06   #4
Quote:
Mary Lee kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me zna li netko kako bi bilo najbolje postupiti u sljedećoj situaciji. Dakle, nakon smrti bake na ostavinskoj raspravi brat i ja smo naslijedili nekretninu svaki 1/2, pa me zanima na koji način bi bilo moguće da se ta nekretnina upiše 1/1 na jednoga od braće?
Zašto tek sada tražiš savjet?

Mogli ste se ti i brat dogovoriti prije, i na ostavinskoj odmah upisati kako ste se dogovorili - da se jedan odrekao nasljedstva.

Zašto ljudi dođu na ostavinsku kao panjevi, budu objekti postuka, i onda naknadno rješavaju stvari za koje su si sami krivi?
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2023., 09:53   #5
Zato što je u životu sve tako jednostavno i 1 kroz 1 kao što je tipkat po internetu i pravit se pametan.
Mary Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2023., 15:14   #6
Quote:
Mary Lee kaže: Pogledaj post
Shvaćam. Smatra li se danom darovanja dan sklapanja darovnog ugovora, a ne daljni postupci npr upis u zemljišnu knjigu? Kako se unutar te dvije godine osigurati u slučaju eventualne smrti roditelja?
Je li potreban angažman odvjetnika ili je dovoljno sam ispuniti darovni ugovor i ovjeriti ga kod javnog bilježnika?
Dovoljno je ispunit darovni ugovor i ovjerit ga kod bilježnika. Bilježnik će ga proslijediti u gruntovnicu na uknjižbu. Dan darovanja se računa od dana sklapanja ugovora.

Ne možeš se apsolutno osigurat. Jedino što mi pada na pamet jest ugovor o doživotnom uzdržavanju, ali i tad te druga strana može zajebavat i krenut dokazivat da se o primatelju uzdržavanja nije brinulo bla bla bla.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:29.