Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li uvođenje el.glasanja?
Da 41 74.55%
Ne 12 21.82%
Ne znam 2 3.64%
Glasovatelji: 55. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2017., 22:16   #1
Elektronsko glasanje

Estonija već 12 godina koristi elektronsko glasanje..

Nije li vrijeme da Hrvatska učini isto ?

Glasat će više ljudi, i izbori će imati smisla.
I sve to u par koraka manje od minute...Naravno, računajući da ste već odabrali svog kandidata..

Jeste li za el.glasanje ?
Ja jesam !

Na ovaj se način mogu provesti i referendumi za minimum troškova.
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 22:43   #2
Apsolutno ne.

Evo jedan dobar video koji objasnjava zasto.

Nema teoretske sanse da se sustav elektronickog glasanja zastiti od prevare.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 22:47   #3
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Apsolutno ne.

Evo jedan dobar video koji objasnjava zasto.

Nema teoretske sanse da se sustav elektronickog glasanja zastiti od prevare.
What he said.

Neznam zakaj se ne proba i kod nas s volonterskim radom na izborima, ak su troškovi toliki problem
__________________
To je više od ljubavi, tu se radi o vjeri!
tastatura zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 15:27   #4
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Apsolutno ne.

Evo jedan dobar video koji objasnjava zasto.

Nema teoretske sanse da se sustav elektronickog glasanja zastiti od prevare.
Pogledao sam video zapis..Hvalevrijedan zbir informacija.
Naravno mladi gospodin je u pravu..Ipak, za u vrijeme tehnološke revolucije mi zadržavamo staru praksu...?

Ne mogu vjerovati da nam je to dovoljno..

Uvijek će biti paranoje..No, kako to Estonija čini ? Koja su njihova iskustva ?
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 17:07   #5
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Pogledao sam video zapis..Hvalevrijedan zbir informacija.
Naravno mladi gospodin je u pravu..Ipak, za u vrijeme tehnološke revolucije mi zadržavamo staru praksu...?

Ne mogu vjerovati da nam je to dovoljno..

Uvijek će biti paranoje..No, kako to Estonija čini ? Koja su njihova iskustva ?
Jebiga, ja sam obicno prvi koji ce zagovarati implementaciju nove tehnologije, ali ovo je jedan od onih slucajeva kada jednostavno trebas maksimalnu jednostavnost.

Ne znam detalje za Estoniju. Znam da su mnogi strucnjaci izrazili zabrinutost za sigurnost sustava, ali ne mozes pozitivno dokazati prevaru cak i ako se dogada. U svakom slucaju, kao sto sam spomenuo prije, mislim da je velika slabost tog sustava sto je lako izazvati cak i neutemeljeno nepovjerenje u njega. Trenutno se cini da je Estonija politicki stabilna pa to nije doslo do izrazaja, ali to se moze brzo promijeniti.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 18:12   #6
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ne znam detalje za Estoniju. Znam da su mnogi strucnjaci izrazili zabrinutost za sigurnost sustava, ali ne mozes pozitivno dokazati prevaru cak i ako se dogada. U svakom slucaju, kao sto sam spomenuo prije, mislim da je velika slabost tog sustava sto je lako izazvati cak i neutemeljeno nepovjerenje u njega. Trenutno se cini da je Estonija politicki stabilna pa to nije doslo do izrazaja, ali to se moze brzo promijeniti.
Moram priznati da ni ja nisam pratio...ali evo vidim da je izlaznost kod Estonskih izbora u pravilu oko 64%...sto je solidan rezultat...svakako bolji od nasih 52%

Ovo boldano....pa buduci da zadnjih 27 godina slusamo trkeljanja o namjestanju izbora u Hrvata od onih koji bi izgubili izbore....ja mislim da nema tog izbornog sustava koji ce izazvati povjerenje onih koji izgube.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 21:55   #7
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Moram priznati da ni ja nisam pratio...ali evo vidim da je izlaznost kod Estonskih izbora u pravilu oko 64%...sto je solidan rezultat...svakako bolji od nasih 52%

Ovo boldano....pa buduci da zadnjih 27 godina slusamo trkeljanja o namjestanju izbora u Hrvata od onih koji bi izgubili izbore....ja mislim da nema tog izbornog sustava koji ce izazvati povjerenje onih koji izgube.
Pa koliko sam ja primjetio, uz odredeno gundanje o autobusima i mrtvim glasacima, svi uglavnom priznaju rezultate. Jednostavno je tesko tvrditi da je u ovom sustavu uvedena neka masovna prevara. Da, moze se navuci par posto i ne sumnjam da se to dogada, ali nema takve ranjivosti da mozes jednim uspjesnim napadom poduplati nekome broj glasova bez da itko ikad to moze dokazati.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 22:54   #8
Osim toga, ne znam zasto bi bilo pozeljno da sto vise ljudi glasa na izborima. Ako netko (tko nije invalid) nije dovoljno motiviran da proseta do birackog mjesta, takav covjek tesko da je motiviran pratiti politicku scenu dovoljno da bi donio razumnu odluku o tome za koga uopce glasati.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 22:54   #9
u Estoniji od 2004 tako glasuju na izborima
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 22:55   #10
Ispravno se piše "glasovanje", a ne "glasanje". Molim moderatora da ispravi naslov, unaprijed hvala.
Možda bi bilo dobro isprobati elektroničko glasovanje na nižim razinama, npr. na izborima za mjesno vijeće i onda prosuditi postoji li mogućnost prevare pri elektronickom glasovanju.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 23:07   #11
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ispravno se piše "glasovanje", a ne "glasanje". Molim moderatora da ispravi naslov, unaprijed hvala.

Kaže se glasanje. Ja glasam na izborima. I idem na glasanje.
__________________
If he drove the car any harder he would have been shot out of the stratosphere. Fucking incredible.
fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 15:30   #12
Quote:
fortinbras kaže: Pogledaj post

Kaže se glasanje. Ja glasam na izborima. I idem na glasanje.
Ipak, g.Fortinbras mislim da je gđa.Nasmijano Nebo u pravu..

Ja se želim ispričati zbog gramatičke pogreške.
Molim Vas budite ljubazni ispravite moj lapsus..Hvala unaprijed.
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 00:24   #13
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ispravno se piše "glasovanje", a ne "glasanje". Molim moderatora da ispravi naslov, unaprijed hvala.
Možda bi bilo dobro isprobati elektroničko glasovanje na nižim razinama, npr. na izborima za mjesno vijeće i onda prosuditi postoji li mogućnost prevare pri elektronickom glasovanju.
Neki se s tobom baš i ne slažu http://www.srednja.hr/zbornica/nasta...i-na-izborima/

OT nisam za elektroniku.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 07:06   #14
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Neki se s tobom baš i ne slažu http://www.srednja.hr/zbornica/nasta...i-na-izborima/

OT nisam za elektroniku.
U tom članku na početku Opačić piše da je bolje "glasovati", a poslije se navodi kako može i glasanje. Malo je zbrkan članak.
Pogledaj i članak na editor.hr , ali nema veze.


Ako se protivite protiv ovog načina glasovanja, kako to da ne sumnjate u dosadašnji način unosa rezultata izbora nakon prebrojavanja?

Naravno, i dalje sam za "papirnato" glasovanje, ali ne bi trebalo unaprijed odbaciti i druge mogućnosti /npr. elektroničko glasovanje/.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 25.10.2017. at 07:42.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 09:13   #15
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
U tom članku na početku Opačić piše da je bolje "glasovati", a poslije se navodi kako može i glasanje. Malo je zbrkan članak.
Što je zbrkano u rečenici "bolje je ovako, ali može i onako"?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 11:12   #16
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ispravno se piše "glasovanje", a ne "glasanje". Molim moderatora da ispravi naslov, unaprijed hvala.
Možda bi bilo dobro isprobati elektroničko glasovanje na nižim razinama, npr. na izborima za mjesno vijeće i onda prosuditi postoji li mogućnost prevare pri elektronickom glasovanju.
jel se piše jebovanje ili jebanje?
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 13:24   #17
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Kad tu pisu oni koji misle da su vrsniji znalci od Nives Opacic
Ne, nego ovdje pišu ljudi koji bi prije guzicu odgrizli nego priznali da su se sjebali.
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ispravno se piše "glasovanje", a ne "glasanje".
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Dakle, moze i jedno i drugo (glasovanje/glasanje), glasovanje je precizniji pojam (glasanje moze značiti i nesto drugo).
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 18:07   #18
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne, nego ovdje pišu ljudi koji bi prije guzicu odgrizli nego priznali da su se sjebali.
Priznajem grešku. Pojam "elektroničko glasovanje" je puno precizniji, jer znači samo jednu stvar, ne dovodi ni u kakvu zabludu, dok "elektronsko glasanje" znači više toga, te tako na prvi pogled može zbuniti čitača naslova teme. Trebal sam napisati "ispravnije je/preciznije je glasovanje".


Ne znam kako se ne dovodi sumnja u elektronički upis rezultata izbora ( izborna komisija svakog izbornog mjesta unosi u bazu rezultate/broj glasova), a odlučno se protivi glasovanju putem interneta?.
Kako se osiguravaju silne novčane transakcije putem interneta svaki dan?
I dalje sam za "papirnato" glasovanje, ali sam i za ovu mogućnost, neka postoji više načina glasovanja, jer bi možda još više ljudi glasovalo.
Naravno, ovo je Hrvatska, u kojoj se jako mulja sa svačime, ali jednog dana, zašto ne?
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:45   #19
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ne znam kako se ne dovodi sumnja u elektronički upis rezultata izbora ( izborna komisija svakog izbornog mjesta unosi u bazu rezultate/broj glasova), a odlučno se protivi glasovanju putem interneta?.
Kako se osiguravaju silne novčane transakcije putem interneta svaki dan?
Problem je osigurati anonimnost i točnost. U novčanim transakcijama znaš točno tko, kada i koliko. Kod glasanja nema tko
__________________
To je više od ljubavi, tu se radi o vjeri!
tastatura zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 22:06   #20
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ne znam kako se ne dovodi sumnja u elektronički upis rezultata izbora ( izborna komisija svakog izbornog mjesta unosi u bazu rezultate/broj glasova), a odlučno se protivi glasovanju putem interneta?
Izborno povjerenstvo je višestranačko, i to bitno smanjuje mogućnost muljanja. Nadalje, svaka će ozbiljnija stranka uspostaviti svoj paralelni sustav kojim može provjeriti nije li možda njihovih 1000 glasova odjednom postalo 10 nakon upisa u jedinstvenu bazu.

Postoji tu i jedan specifičan aspekt, koji se najbolje mogao vidjeti na primjeru izbora za splitskog gradonačelnika: jedan od kandidata je, na temelju visokog postotka nevažećih listića, gromoglasno tvrdio da je pokraden. Onda su nevažeći listići prebrojani i na njima je pobijedio Spužva Bob. Onda je kandidat utihnuo.

U atmosferi koja je vrlo prijamčiva za teorije zavjere i u društvu još uvijek poprilično skeptičnom prema informatizaciji, nema te sile ni autoriteta koji bi demantirao bilo čije gromoglasne tvrdnje o krađi. Konačno, nije li i nakon jednih nedavnih izbora bilo kuke i motike na Apis?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:38.