Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2017., 11:51   #41
Članak 36.
(1) Koeficijent namjene (Kn) ovisi o vrsti nekretnine iz članka 2. stavka 1. točke 13. ovoga
Zakona i iznosi za:
1. stambeni prostor koji služi za trajno stanovanje i prostor koji koriste neprofitne
organizacije koeficijent 1
2. garažni prostor i druge pomoćne prostorije koeficijent 1
3. neizgrađeno građevno zemljište koeficijent 0,5

(3) Za stambeni prostor koji ne služi za trajno stanovanje te za stambeni prostor koji služi
građanima za iznajmljivanje stanova, soba i postelja putnicima i turistima na temelju odobrenja nadležnog tijela, koeficijent namjene iz stavka 1. točke 1. ovoga članka se uvećava za korektivni koeficijent namjene koji predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave utvrđuje svojom odlukom, pod uvjetom da ne bude manji od 1 niti veći od 6.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 12:32   #42
Ovo pod tri se odnosi koliko je meni poznato konkretno za vikendice(bivši porez na kuće za odmor) i za iznamljivače na moru (oni će posebno bit opleteni ne za klasične iznamljivače )
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 13:34   #43
I za stanove.
"te za stambeni prostor koji služi građanima za iznajmljivanje stanova,..."
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 16:09   #44
Da sad mi je jasno sta vam nije jasno. Dakle ta odredba ja namjenjenja zapravo onima koji izbjegavaju prijave podstanara.... zapravo onaj post koji sam dementirao je zapravo dijelom tocan... dakle ako je naveden podstanar u recimo u drugoj nekretnini onda nejde korektivni koeficjent jer se smatra da postoji ugovor o najmu medjutim ako netko ima drugu nekretninu pa laze tj ne navede podstanara ili zaista ne iznamljuje nikom e onda se uvodi taj veci koeficjent... sto i ima logike jel ili muljas ili ti nekretnina stoji prazna..
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 16:55   #45
Pa o tome i pricam, nemamo za sad nikakve detaljne podatke, ali iz novinskih clanaka se dalo zakljuciti da za nekretnine u funkciji bude olaksica.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 20:55   #46
Čita se zakon a ne novine da se zna hoće li bit olakšica.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 12:58   #47
Procitala sam.
I pise veci koeficijent za prazne/koje nemaju namjenu.
Meni je danas stigao obrazac, rok dostave je do 31.8.

Nije mi jasan taj dio gdje se ta obveza placanja moze prebaciti na korisnika nekretnine. Da li se to odnosi na najmoprimca?
Jer ako je tako, necu uopce ispuniti taj dio, pa neka onda porez bude i veci.
Nadam se da postoji opcija da vlasnik i dalje placa, morat cu se raspitati.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 14:14   #48
Quote:
Mirotta kaže: Pogledaj post
Procitala sam.
I pise veci koeficijent za prazne/koje nemaju namjenu.
Meni je danas stigao obrazac, rok dostave je do 31.8.

Nije mi jasan taj dio gdje se ta obveza placanja moze prebaciti na korisnika nekretnine. Da li se to odnosi na najmoprimca?
Jer ako je tako, necu uopce ispuniti taj dio, pa neka onda porez bude i veci.
Nadam se da postoji opcija da vlasnik i dalje placa, morat cu se raspitati.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Ima sto različitih obrazaca koliko vidim do sada, normalno da možeš tražit da plačaš ti i da se tbi dostavljaju uplatnice, ali i dalje ćete biti solidarni dužnici. Zašto... ne da mi se objašnjavat al svatko tko je radio ovrhe komunalne naknade zna da to sve ima smisla... zapravo što više čitam ovaj zakon sve više sve ima smisla... al to sam samo ja
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 14:27   #49
Quote:
Mirotta kaže: Pogledaj post
Procitala sam.
I pise veci koeficijent za prazne/koje nemaju namjenu.
Meni je danas stigao obrazac, rok dostave je do 31.8.

Nije mi jasan taj dio gdje se ta obveza placanja moze prebaciti na korisnika nekretnine. Da li se to odnosi na najmoprimca?
Jer ako je tako, necu uopce ispuniti taj dio, pa neka onda porez bude i veci.
Nadam se da postoji opcija da vlasnik i dalje placa, morat cu se raspitati.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Ma ne može se prebaciti na najmoprimca. Na korisnika se prebacuje onda kada vlasnik nije poznat, a na nekretninu se plaća komunalna naknada (plaća korisnik).
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 08:23   #50
porez na nekretnine

Meni je jucer stigao nekakav obrazc od Upravnog odbora za gospodarstvo grada Splita u s vezi sa Porezom na nekretnine ,za garazu od 18 m2 i stoje svi podatci o garazi ,namjena ,adresa ,godina gradnje ,broj cestice etc .
Ukoliko nki podatak nije ispravan da ispravimo i dostavimo u Upravni odbor ,gradski kotar ili putem Web ,radi uskaladenja podataka zbog poreza na nekretnine koji ce zamjeniti komunalnu naknadu.( koju placam 26 kn mjesecno .)
Rok je 31.08 2017 .Meni samo fali oib .Ne znam dal to ispuniti i poslat ili ne radit nista ,jer oni mogu doc do mog oib-a vrlo lako ,nekuzim zasto ga vec nemaju i koja svrha je bila istog .

To je prvo sta sam dobila ,imamo nekoliko nekretnina stanova ali nista nismo dobili nego samo za garazu .
Dali netko zna dali ce se i vez za brod u lucici isto smatrat kao nekretnina oporezivat ?
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 08:47   #51
Quote:
Bender Unit kaže: Pogledaj post
Imam pitanje u vezi prijavljivanja podataka o nekretnini.

Ovo je obrazac za Rijeku:

http://gov.rijeka.hr/UserDocsImages/...azacPNN_03.pdf

Imam kuću s dva stana. U jednom živim ja a u drugom ne živi nitko, nego tamo držim razne stvari, a pokojni otac je imao tamo radionu koja sada ne služi ničemu. Nema poslovnu namjenu, niti itko tamo živi.

Trebam li oba stana prijaviti kao stambeni prostor, ili samo jedan, jer ovaj drugi ne služi efektivno kao stambeni prostor?
Ne znam zasto nas gnjave s time, jer sve imaju u kompjuteru na poreznoj. Kad sam isla placati porez na nekretninu koju sam kupila vidjela sam da imaju sve u kompu, cak i za jednu nekretninu koju sam posjedovala prije deset godina i koja je prodana.
MissDilemma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 09:53   #52
Quote:
Mirotta kaže: Pogledaj post
Nije mi jasan taj dio gdje se ta obveza placanja moze prebaciti na korisnika nekretnine. Da li se to odnosi na najmoprimca?
Iz tumačenja čl.32
"Porezni obveznik je ista osoba koja je i obveznik plaćanja komunalne naknade odnosno osoba koja stvarno koristi nekretninu, uvažavajući terminologiju Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Obveznikom plaćanja poreza smatra se, dakle, vlasnik nekretnine kao njen samostalni posjednik međutim obveza plaćanja poreza može biti prenijeta i na drugu osobu ako ja ta drugaosoba stvarni korisnik nekretnine koja je predmet oporezivanja."

a ovi su napravili pravilan obrazac
http://zupanja.hr/wp-content/uploads...ni-prostor.pdf
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 10:10   #53
Nije li se komunalna naknada plaćala na prostor koji je u funkciji? Npr.ako imaš nedovršeni kat,nisi morao plaćati .
A sad koliko shvaćam plaćati će se i na nedovršeni i na dovršeni prostor
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 11:14   #54
a nitko ne proziva porez na cestovna i motorna vozila, isti vrag kupio sam platio porez na auto i sad me dereš opet svake godine na ono što imam? to valjda prolazi al nekretnine su valjda nešto drugo...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 11:48   #55
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
a nitko ne proziva porez na cestovna i motorna vozila, isti vrag kupio sam platio porez na auto i sad me dereš opet svake godine na ono što imam? to valjda prolazi al nekretnine su valjda nešto drugo...
S tim da porez za auto placas 10 godina i kako godine prolaze svota je sve manja. A nakon 10 godina ne placas vise nista.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 11:54   #56
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
S tim da porez za auto placas 10 godina i kako godine prolaze svota je sve manja. A nakon 10 godina ne placas vise nista.
i ovo je slično što ti starija nekretnina plačaš manje, kad umreš više ne plačaš ništa
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 17:07   #57
Dakle nitko nema poima da li je pametnije ispuniti tocne podatke u tom formularu, ne poslati formular ili poslati formular s netocnim podacima.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 20:02   #58
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
Ima sto različitih obrazaca koliko vidim do sada, normalno da možeš tražit da plačaš ti i da se tbi dostavljaju uplatnice, ali i dalje ćete biti solidarni dužnici. Zašto... ne da mi se objašnjavat al svatko tko je radio ovrhe komunalne naknade zna da to sve ima smisla... zapravo što više čitam ovaj zakon sve više sve ima smisla... al to sam samo ja
Ako je taj porez isto što i komunalna naknada, barem tako govore, onda je to obaveza vlasnika.
Ne znam da li se komunalna mogla prebacivati na najmodavca, možda je bilo pametnih vlasnika koji su taj namet dali najmoprincu da plaća kao što neki daju pričuvu, ali uplatnice ostaju na vlasnika.

Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Ma ne može se prebaciti na najmoprimca. Na korisnika se prebacuje onda kada vlasnik nije poznat, a na nekretninu se plaća komunalna naknada (plaća korisnik).
Pročitaj ova dva obrasca koja su na temi, postoji takva opcija.
Očito je stavljena jer im je nebitno tko plaća, samo da se plaća.
Meni se to ne sviđa, mislim da je to obaveza vlasnika, pogotovo kad je već vlasniku manji koeficijent namjene ako navede da se nekretnina koristi.

Ja sam napisala da bih navela da su u nekretnini najmoprimci samo zbog koeficijenta namjene, ali ne bih da oni to plaćaju.

Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Iz tumačenja čl.32
"Porezni obveznik je ista osoba koja je i obveznik plaćanja komunalne naknade odnosno osoba koja stvarno koristi nekretninu, uvažavajući terminologiju Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Obveznikom plaćanja poreza smatra se, dakle, vlasnik nekretnine kao njen samostalni posjednik međutim obveza plaćanja poreza može biti prenijeta i na drugu osobu ako ja ta drugaosoba stvarni korisnik nekretnine koja je predmet oporezivanja."

a ovi su napravili pravilan obrazac
http://zupanja.hr/wp-content/uploads...ni-prostor.pdf
Da, ovaj obrazac i ovaj s prve stranice imaju opciju napisati tko je korisnik nekretnine, a tko će plaćati.

A moj obrazac nema, ima samo podatke o nekretnini, tablica namjene, stanje nekretnine i podaci o poreznom obvezniku (1.vlasnik, 2.suvlasnik, 3. korisnik)

Ako ispišem za vlasnika, nemam više opciju navesti najmoprimca da mi se smanji koeficijent namjene.

Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Dakle nitko nema poima da li je pametnije ispuniti tocne podatke u tom formularu, ne poslati formular ili poslati formular s netocnim podacima.
Jesi dobio obrazac?

U mom piše da ako ne dostaviš, da će se porez obračunati prema podacima koje imaju, ali uz primjenu najvećeg koeficijenta stanja i dobi nekretnine, pa razmisli.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 22:20   #59
Quote:
Mirotta kaže: Pogledaj post
Pročitaj ova dva obrasca koja su na temi, postoji takva opcija.
Očito je stavljena jer im je nebitno tko plaća, samo da se plaća.
Meni se to ne sviđa, mislim da je to obaveza vlasnika, pogotovo kad je već vlasniku manji koeficijent namjene ako navede da se nekretnina koristi.
Ja sam napisala da bih navela da su u nekretnini najmoprimci samo zbog koeficijenta namjene, ali ne bih da oni to plaćaju.
Pa jako dobro znam što sam napisao. Ne vjerujem da su mislili da će to najmoprimci plaćati.

Mislim da bi to bilo primjerenije u slučaju kad nekretnina ima više vlasnika, a u katastar je upisan samo jedan posjednik koji ju i koristi.

No, to je opet u koliziji s tim da se podaci moraju popuniti posebni za svaki suvlasnički dio.

Ili recimo, garaže u suvlasništvu svih vlasnika zgrade, a pojedinu garažu koristi točno određeni suvlasnik, koji na garažu plaća i komunalnu naknadu. Kako će taj ispuniti ovaj obrazac? Korisnik jest, no i suvlasnik je iste garaže.

Koja je logika u tome da traže podatke za vlasnike pa onda još i za korisnike iste nekretnine? Jedino u tome da svima pošalju uplatnice, da nekog ne previde možda.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 22:24   #60
Quote:
Mirotta kaže: Pogledaj post
Da, ovaj obrazac i ovaj s prve stranice imaju opciju napisati tko je korisnik nekretnine, a tko će plaćati.

A moj obrazac nema, ima samo podatke o nekretnini, tablica namjene, stanje nekretnine i podaci o poreznom obvezniku (1.vlasnik, 2.suvlasnik, 3. korisnik)

Ako ispišem za vlasnika, nemam više opciju navesti najmoprimca da mi se smanji koeficijent namjene.
I tvoj obrazac to ima. Sebe pišeš pod vlasnika, no taj prostor onda tebi služi za iznajmljivanje (imaš navedene kategorije).

I onda još članove kućanstva kamo staviš podstanare i njihove podatke.

I iz toga se vidi da to iznajmljuješ i kome pa ti mogu staviti prikladni koeficijent.

Mislim da će svim podstanarima narasti stanarina ako/kad ovo zaživi.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:11.