Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2013., 21:14   #9841
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Zavis z čim buš kuril.
Ak bu dimnjak uvijek čist, može biti inoks, no ako ti se stvore naslage smole, pa se to onda nutra vužge...buš mijenjal plehnati dimnjak. Šamotnom se to nemre dogoditi.
Bus menjal i samotni jel ni on nemre izdrzat kad temp ode prek 1500 st.
__________________
Samo dajem savjete!
energon is offline  
Old 06.04.2013., 21:33   #9842
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
hvala, budem probao
ak to ne pali namaži temeljnom farbom sigurno pali, a svi ostali oprostite kaj sam ovk upal na forum dotičnog znam sa drugog foruma, pozdrav
ivek-k is offline  
Old 06.04.2013., 22:36   #9843
Poštovani forumaši, lijep pozdrav svima, novi sam na forumu.
Forum čitam negdje oko 2-3 tjedna intenzivno.
Naime situacija je sljedeća: Krenuo sam u izgradnju centralnog grijanja na drva, točnije dogradnju-(postoji centralno na plin).
Vidim da ima dosta stručnih ljudi na forumu, posebno g. Ramzey stoga bih molio za savjet i potvrdu, znam da ste o svemu već pisali ali volio bih nekako bit siguran, a posebno u izbor kotla.

Naime po svemu do sad proučavanom moj izbor bio bi Bosch 2000b K32- 1 S/SW 62 (drva) - mislim da je nepotrebno pisati da su mi još na listi bili Viadrus U22 40,7 kw i Centrometal Ck Eko 35 Kw
Bio bi priključen na inox dimnjak fi200 visine 7m od izlaska iz kotla.
Ne planiram ugradnju spremnika topline, znaći jednostavno spajanje kotla sa onim što preporuča proizvođač (četveroputni ventil, sigurnosni ventil)
PITANJE : Dali će mi taj kotao biti dovoljan??
Grijat će se ukupno 200 kvadrata, 460 m kubnih , od toga cca 60 kvadrata donja etaža- debeli zidovi 70 cm, 50 kvadrata u gornjoj etaži zid 30 cm termožbuka sep i iznutra obloga zida knauf sa 5cm tervola, ostalih 90 kvadrata zidovi 30 također sa fasadom sep.
Plafon gornje etaže 50 kvadrata spušteni strop sa 20 cm tervola a 90 kvadrata samo deka-beton.
Stolarija je solidna drvena stara par godina, kuća je sjeverozapadna Hrvatska.
Cijenio bih znalce i one koji već imaju iskustva te ugrađen takav kotao da daju svoje mišljenje te da ako je moguće stupimo nekako u kontakt jer stvarno nebih volio fulat.
Konkretno niko od poznanika nema takav kotao pa da mi može dati kakav savjet. Jedni govore uzmi što jači, drugi drugačije a ja mislim da je iskustvo uz proračune mjerodavno. Plinski bojler koji je u sistemu centralnog je Vaillant VUW 28Kw - ne grije svih ovih 200 kvadrata, ali kad treba može bez problema.

Hvala Vam svima na dosad stečenom znanju
08nono is offline  
Old 06.04.2013., 22:57   #9844
kaj nije da i one obicne stare trajno žarece peci gore na dole?
mislim da se ne vidi rupa od dimnjaka iznad ložista...
istinatrue is offline  
Old 06.04.2013., 23:45   #9845
boja plamena i iskoristivost?

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
No no grešne misli , ona je lijepo napisala da klekne pred peć i zabije glavu unutra da može doći do svih dijelova u kotlu.

Kod onog što se zove "prava" pirolitička peć svi dimni plinovi od primarne faze izgaranja , faze suhe destilacije drva, moraju proći kroz žar na dnu i onda kroz onu malu mlaznicu kroz koju dolazi sekundarni zrak. Ako je vlaga drva velika ( 25 %)onda se taj žar previše ohladi i teško dolazi do potpune razgradnje katrana u tom žaru , izgaranje se odvija slabo i nema potrebnih efekata.

Kod polupirolitičke peći ne moraju svi dimni plinovi proći kroz žar , pogotovo vodena para ne prolazi kroz žar, nego bježi mimo svega u prvi lauf. Ali dimni plinovi ipak dobiju dovoljno topline od žara da se zapale i katran izgori.

Ako je reakcija čista pirolitička onda je plamen plavkasto ljubičast i kratak, zato što se katran potpuno razložio na vodik koji gori u ljubičastom spektru i monoksid koji gori u plavom spektru.

Ako je reakcija polovična onda je plamen svijetlo žut , svijetleći i dugačak , jer gori katran.

E sad štos je u tome što ni plavi ni ljubičasti plamen ne griju, nema zračenja i takav kotao mora imati puno cijevi u VBR u da bi se dobilo onih famoznih 92 % od stupnja djelovanje. Zato su ti kotlovi veći teži, skuplji ali imaju dobre dimne plinove.

Kotlovi u kojima je plamen svijetlo žut " svijetleći plamen" užarenog ugljika koji intenzivno zrači u IR spektru mogu lakše preuzeti toplinu , mogu biti manji i jeftiniji , i lakše postižu 92 % , ali zaseru dimne plinove sa katranom koji baš i ne izgori potpuno.

Teta Angela je rekla slobodno radite šta hoćete i kako hoćete ali stupanj djelovanja mora biti preko 92 % , a u dimu smije biti 100 mg katrana, pepela i ostalih sranja po kubnom metru dima.

I šlus gotovo , pa ti dimi onda svojoj susjedi
citam jos jednom ovaj tekst i nesto mi nije bas jasno...

1)na svim filmicima koji vlasnici svojih pirolitickih peci stavljau na youtube(vitolig,vitoligno,hargassner,wv term,sigma ,herz fire,itd)plamen je svijetlo žute boje,ja nisam vidio nigdje tu ljubicasto plavkastu boju,osim na breneru..??
zar je moguce da i sve te naj peci gore tim "lošim" zutim plamenom u kojem katran ne izgara skorz??

2)Kotlovi u kojima je plamen svijetlo žut " svijetleći plamen" užarenog ugljika koji intenzivno zrači u IR spektru mogu lakše preuzeti toplinu , mogu biti manji i jeftiniji , i lakše postižu 92 % , ali zaseru dimne plinove sa katranom koji baš i ne izgori potpuno.
kako moze lakse postic takvu koristnost,ako smo definirali da plavkasti palamen ima bolje izgaranje?sta nije to kontradiktorno?

kad govorite o korisnosti,dali mislite na to koliko je dobro ili loše izgaranje ili koliko je efektivan izmjenjivac?

ja kad govorim o korisnoti mislim na izgaranje,a ne na efektivnost izmjenjivaca..

jasno mi je da zuti plamen lakse preda toplinu izmjenjivacu,jer uz konduktivni i konvekcijski prijenos topline ima jos i prijenos Infra crvenim zracenjem,ali mi nije jasno zasto bi onda lakse dolazio do tih visokih postotka iskoristivosti, ukoliko nema tako dobro izgarenja katrana kao plavkast plamen?

ili je mozda stvar u kompenzaciji?
zuti plamen malo manje dobro gori ali daje puno IC zracenja,i time kompenzira nedostatak one energije koje bi mogao imat da je katran sagorio do kraja?

3)koji je zakljucak?
koji plamen nam je u interesu dobiti žuti ili plavo-ljubicasti,kako bi imali bolju iskoristivost?ne mislm na efektivnost izmjenjivaca,nego na izgaranje..

ramzay moze pojasnjenje

Zadnje uređivanje jive macola : 07.04.2013. at 00:09.
jive macola is offline  
Old 07.04.2013., 00:34   #9846
Sve je to kompromis i bez instrumenata se ne može ništa napraviti , tebi se odokativno čini da je izgaranje savršeno , a zapravo imaš cca 6% CO2 u dimnim plinovima , a trebao bi imati 10-13 % . A usprkos tako visokom kisiku od 15-16% imaš monoksida oko 8000 ppm, od 4000 ppm dozvoljenih odnosno 1000 koliko sad ganjamo .

Katrana je dozvoljeno 100 mg , a imaš 1000 mg.

Ove brojeve malo lupam ali su to realnosti koje ja doživljavam svakodnevno. Mi smo sami sebe testirali kao ekipa , sa ogromnim iskustvom , podesimo plamen po iskustvu, po izgledu po dimu po mirisu , a onda uključimo instrumente i često naletimo na 4000 ppm monoksida , a ima situacija kad ne želimo ni gurnuti instrument u dimnjak jer znamo da ne valja .

Opisao sam na peletarskom forumu probu kotla Centrometal sa 20 kila briketa , nije mi palo napamet da reskiram 2500 eura koliko košta instrument.

Takve "divlje" pokuse kakve ti sad radiš znam napraviti ali tada hvatam dimne plinove u vreću pa razredim sa zrakom ili idem sa kemijskom analizom ( ORSAT aparat za analizu plinova).

U svakom slučaju onaj pokus sa potpunom pirolizom i ventilatorom mi je ok to ima smisla.

http://img225.imageshack.us/img225/1710/magma10.jpg

pogledaj starije postove 2157,2166,2170,2181 to je sve oko 110 stranice ovog foruma

Zadnje uređivanje ramzay : 07.04.2013. at 01:05.
ramzay is offline  
Old 07.04.2013., 01:04   #9847
trebam savjet jer se susrećem s peći na drva prvi put u životu - malo sam istraživala ali bolje je pitat i 100 puta... Senko, 25 kw, stariji tip, ima dvije cijevi sa stražnje strane.

Pitanja:
1. Da li to znači da ima neki kotao za vodu?
2. Ukoliko da, da li to znači da ne mogu u nju naložiti drva a bez da u taj sustav pustim vodu?
3. Nema nigdje nikakvog termostata ili manometra ... kao što ove nove serije Senko peći imaju.

evo slike:





veliko Hvala
dalinex is offline  
Old 07.04.2013., 07:30   #9848
re

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Sve je to kompromis i bez instrumenata se ne može ništa napraviti , tebi se odokativno čini da je izgaranje savršeno , a zapravo imaš cca 6% CO2 u dimnim plinovima , a trebao bi imati 10-13 % . A usprkos tako visokom kisiku od 15-16% imaš monoksida oko 8000 ppm, od 4000 ppm dozvoljenih odnosno 1000 koliko sad ganjamo .

Katrana je dozvoljeno 100 mg , a imaš 1000 mg.

Ove brojeve malo lupam ali su to realnosti koje ja doživljavam svakodnevno. Mi smo sami sebe testirali kao ekipa , sa ogromnim iskustvom , podesimo plamen po iskustvu, po izgledu po dimu po mirisu , a onda uključimo instrumente i često naletimo na 4000 ppm monoksida , a ima situacija kad ne želimo ni gurnuti instrument u dimnjak jer znamo da ne valja .

Opisao sam na peletarskom forumu probu kotla Centrometal sa 20 kila briketa , nije mi palo napamet da reskiram 2500 eura koliko košta instrument.

Takve "divlje" pokuse kakve ti sad radiš znam napraviti ali tada hvatam dimne plinove u vreću pa razredim sa zrakom ili idem sa kemijskom analizom ( ORSAT aparat za analizu plinova).

U svakom slučaju onaj pokus sa potpunom pirolizom i ventilatorom mi je ok to ima smisla.

http://img225.imageshack.us/img225/1710/magma10.jpg

pogledaj starije postove 2157,2166,2170,2181 to je sve oko 110 stranice ovog foruma
hvala
morat cu jedan dan sjest i procitat cijelu temu do kraja jer ima tu puno stvari koje vec ocito pise a nema smisla ih ponavljat ponavljat..

sta se tice testova je nemam instrumente za ispitivanje jer se ne bavim time,inace sam ing elektrotehnika tako da nemam nikakve veze sa centralnim grijanjem ali sam se iz gusta nedavno uhvatio tog...


mogu jedino spojjit lambda sondu(za motore sa unutrasnjim izgarenjem),koju citam preko microtechovog softwera i paratit
radim to vise iz zabave..
jive macola is offline  
Old 07.04.2013., 08:21   #9849
Evo tu smo se igrali sa Lambda sondama , imaš na postu 87-88 neke fotke i neku tupažu o mogućim greškama mjerenja dimnih plinova sa lambda sondom. Kod peleta sa regularnom vlagom od oko 10 % te su greške podnošljive uz neke sitne korekcije u programu, ali kod drva gdje se vlaga kreče od 35 do 0 % lambda prilično luta.

Taj podatak o vlazi drva , ne onoj početnoj , ona se zna kolika je , nju je čak moguće automatski izmjeriti ili ukucati u kontroler, ali drva se tijekom vremena suše i iz gornjih slojeva ispočetka dolazi jako vlažan zrak toliko vlažan da kronično nedostaje primarnog zraka , a onda nakon pol sata -sat u kotlu imamo deset kila suhih drva , i par kila drvenog ugljena.

Ali za početak , ako se nema ništa onda je Lambda sonda od golfa , mmmmmmmmm .

https://www.forum.hr/showthread.php?t=704958&page=5

Samo što smo ja i ti sa ovom raspravom otišli u vode samogradnje kotla , zato što ovo, što ti radiš stvarno i je , i onda se bolje sam seli odavde nego da dobijemo i ja i ti žuti karton, jer sam ga tamo upravo zbog tih fotki o lambdi i dobio,

Zadnje uređivanje ramzay : 07.04.2013. at 08:33.
ramzay is offline  
Old 07.04.2013., 09:44   #9850
=dalinex;44494658]trebam savjet jer se susrećem s peći na drva prvi put u životu - malo sam istraživala ali bolje je pitat i 100 puta... Senko, 25 kw, stariji tip, ima dvije cijevi sa stražnje strane.

Pitanja:
1. Da li to znači da ima neki kotao za vodu?

Da ima kotao u sebi
2. Ukoliko da, da li to znači da ne mogu u nju naložiti drva a bez da u taj sustav pustim vodu?

Ne bi bilo dobro da ga naložiš bez vode

3. Nema nigdje nikakvog termostata ili manometra ... kao što ove nove serije Senko peći imaju.

To se montira na te cijevi , isto kao i pumpa
ramzay is offline  
Old 07.04.2013., 09:53   #9851
lambde od auto su preuskog mjernog podrucja
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 07.04.2013., 10:17   #9852
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
lambde od auto su preuskog mjernog podrucja
pisali smo o tome, o uskom području, tamo na onom nesretnom forumu , volio bih da tu temu objedinimo i da sve bude na jednom mjestu možda da ovu temu oko lambde preselimo i kompletiramo ovdje .https://www.forum.hr/showthread.php?t=708500&page=48

A razmišljam o tome da temu proširim malo i na kemiju , na samogradnju ORSAT aparata za analizu dimnih plinova, jer je to jedina sigurna metoda i ne traži neke svemirske tehnologije, a sve košta dve kafe i malo rada, a na njoj ja provjeravam sastav etelonskog plina s kojim kalibriram one malo pametnije instrumente

To je ono staro pitanje što je bilo prvo- jaje ili kokoš

Zadnje uređivanje ramzay : 07.04.2013. at 10:39.
ramzay is offline  
Old 07.04.2013., 11:17   #9853
Zar nitko
08nono is offline  
Old 07.04.2013., 12:20   #9854
Quote:
08nono kaže: Pogledaj post
Zar nitko
Pa sve si lijepo napisao mogu ti samo reći odličan sjedni , već bih ja da nešto debelo ne valja , ha ah .

Ostalo su detalji , finese , sheme spajanja červeroputnih ventila , sve je to već bilo, na forumu.

mogli bi prodiskutirati hidroskretnicu i troputni ventil , ona ti omogućava da se jednog dana predomisliš i dokupiš spremnik , a ne moraš ništa mijenjati.

Nikako da se pokrenemo , nikako da nekoga navučem na skretnicu, ha ha
ramzay is offline  
Old 07.04.2013., 12:45   #9855
ramzay veliko hvala ....
dalinex is offline  
Old 07.04.2013., 13:08   #9856
Hvala Ramzey, već sam mirniji. Ovaj tjedan idem pogledat mašinu u markov pa da vidim. Centralaš, meni pouzdan koji je radio dosad sve u kući mi je rekao na primjeru viadrusa da bi mi bio dobar 35 - 40 kw. Jučer sam bio s njim i velim da bi uzeo 2000b te kaže da nema problema.
Veli - kotao je izbor korisnika i ne bi me volio nagovarat na ovaj ili onaj.
Nadalje kaže prvo kupit kotao pa ćemo sve dalje prema potrebama kotla - inaće nije još montirao taj 2000b.

Ako neko još ima kakav prijedlog ili napomenu, dobro je došao. HVALA!
08nono is offline  
Old 07.04.2013., 13:10   #9857
ISPRIKA :ramzay bez uvrede pisao sam ramzey
08nono is offline  
Old 07.04.2013., 14:15   #9858
Thumbs up

Quote:
jive macola kaže: Pogledaj post
http://www.youtube.com/watch?v=HmncEyk0DAw

http://s1338.photobucket.com/user/ji...ilatora?page=1

ideja je potekla od peci xeoos twinfire,jedino nisam imao vatrostalno staklo da se vidi to duplo gorenje,(dole i gore).preskupo mi je to kupovat samo radi jednog testa..xeoos video:
http://www.youtube.com/watch?v=y6ujBLnA2Ls

napravio sam diznu od inox cijevi,na nju navario manju cijev koja je dobava sekundarnog zraka,u cijev sam jos stavio bernulijevu cijev (koja smanjuje promjer) i "remenicu" od alternatora na vrhu koji mi je sluzio da plamen u dizni dobije rotaciju(vrtlozenje)..time se povecava brzina strujanja, a bernuli kaze:veca brzina strujanja fluida jednako manji tlak...time se tebalo dobit jos veci podtlak u dizni (u odnosu na atmosferski), cime bi trebalo dobit vise sekundarnog zraka..

pec nije imala ventilator,samo los limeni neizolirani dimnjka od 3m..
Bilo je dosta problema jer pec nije bila dobro zadihtana, o toj komori od samota bilo je zazora i po 3,4 mm,vrata nisu imali onaj konop koji dihta a i inace je pec u kurcu na sto mjesta,i uz to slab cug...ali ipak je uspjelo postic gorenje prema dole...
nije bas neko cudo, ali eto..
Kolega pa možda i nemate za sad pojma koliko ste jaku i dobru SSM temu načeli





Dopustite da Vas zamolim da si date još malo truda i da napravite par skica tog tehničkog rješenja i da to prebacite na temu samogradnje kotla, iako ste i s ovim već napravili pravi veliki korak i postigli pun pogodak za one koje ovaj iskorak zanima

Ovo je meni bilo super, pravi praznik za oči !
plus is offline  
Old 07.04.2013., 22:32   #9859
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Pa sve si lijepo napisao mogu ti samo reći odličan sjedni , već bih ja da nešto debelo ne valja , ha ah .

Ostalo su detalji , finese , sheme spajanja červeroputnih ventila , sve je to već bilo, na forumu.

mogli bi prodiskutirati hidroskretnicu i troputni ventil , ona ti omogućava da se jednog dana predomisliš i dokupiš spremnik , a ne moraš ništa mijenjati.

Nikako da se pokrenemo , nikako da nekoga navučem na skretnicu, ha ha
Kolika bi bila investicija u hidroskretnicu i troputni - tko zna sad mi se ne plaća za spremnik no tko zna naknadno ga stvarno možda poželim dokupit.
Nešt sam čitao na vašim postovima o ultimi II 35 no malo korisnika ga ima, a i čudno je da ga nema na boschovim katalozima kotlova kao npr. 2000b gdje dosta toga piše. U biti dal mogu za svoje potrebe uvrstit i ultimu ili po vašem mišljenju ostanem kod izbora 2000b 32 k1 62 Sw. zaboravih napisati da je u sistemu centralnog 16 radijatora ukupno 230 rebara lipovica solar 600 - sad bi kod instalacije u sustav uvrstio i bojler za sanitarnu vodu 100 L.
Hvala
08nono is offline  
Old 08.04.2013., 07:32   #9860
hidroskretnica je komad cijevi promjer 100 mm visok 2m sa sa dva priključka gore i dva dolje , to si sam napraviš, troputni vidi u prvom dućanu 50 eura.

ULTIMA malo je skuplja od 2000 B , vjerojatno je zato manje zastupljena.
ramzay is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.