Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2015., 18:54   #1
Postoji li Planet X?

Više puta u zadnjih par godina sam se susretao s ovim pitanjem i mislim da je moguće da takvo nešto i postoji.
Evo najkraći uvod koji mogu dati a da omogući svakome da shvati o čemu se radi. ( neki dijelovi ovog su samo teorija )
Dakle Planet X bi se trebao nalaziti dalje od Plutona, a nevidljiv je našim optičkim teleskopima jer sunčeva svjetlost do njega dolazi u ekstremno maloj ili nikakvoj količini. Kruži po ogromnoj eliptičnoj putanji i u teoriji bi mu trebalo preko 1000 godina da je obiđe. Prema nekim ljudima NASA ga je već i detektirala međutim drži dokaz njegova postojanja u tajnosti. Razlog tome bi, prema određenim izvorima, bio da Planet X na svojoj putanji prolazi kroz pojas asteroida iza poznatih planeta. Time bi uzrokovao(u ogromnim vremenskim razmacima)izbacivanje tih asteroida i njihovo raspršivanje po galaksiji. To je i moguć uzrok pet masovnih izumiranja u prošlosti. Saznanje o nadolazećem asteroidu bi uzrokovalo kaos na globalnoj razini i anarhiju.
Zasad to je samo teorija, iako postoje tragovi zataškavanja. Što vi mislite, da li je moguće da on ipak postoji?
Kriza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 15:00   #2
Quote:
Kriza1 kaže: Pogledaj post
Više puta u zadnjih par godina sam se susretao s ovim pitanjem i mislim da je moguće da takvo nešto i postoji.
Ne misliš samo ti, misle i mnogi astrofizičari.
http://mnrasl.oxfordjournals.org/content/443/1/L59

Quote:
Evo najkraći uvod koji mogu dati a da omogući svakome da shvati o čemu se radi. ( neki dijelovi ovog su samo teorija )
Točniji naziv je hipoteza - nepotvrđeni prijedlog za objašnjenje opaženih fenomena.
Teorija je u svim segmentima potvrđena i dokazana hipoteza koja se nigdje ne kosi sa opažanjima. Dok ne dođe nova hipoteza koja baca sumnju na važeću teoriju .

Quote:
Dakle Planet X bi se trebao nalaziti dalje od Plutona, a nevidljiv je našim optičkim teleskopima jer sunčeva svjetlost do njega dolazi u ekstremno maloj ili nikakvoj količini.
Dodao bih da se svemirska tijela mogu opaziti i na druge načine osim u vidljivom spektru. Osim elektromagnetskih zračenja (gama, X, UV, IC, vidljivih) tu su i gravitacijski utjecaji na već opažena tijela.

Quote:
Kruži po ogromnoj eliptičnoj putanji i u teoriji bi mu trebalo preko 1000 godina da je obiđe. Prema nekim ljudima...
Kojim ljudima? Jasno ti je da je ovo plodno tlo za sijanje pseudoznanstvenih hipoteza od strane raznih munjara, religioznih fanatika i prevaranata željnih lake zarade?

Quote:
...NASA ga je već i detektirala međutim drži dokaz njegova postojanja u tajnosti.
Što bi NASA držala nešto u tajnosti - mase i onako vjeruju u ono što žele? Tako npr. ne vjeruju u ono na što ih već par desetljeća upozoravaju znanstvenici, a to je približavanje drastičnih promjena u planetarnim ekosustavima koje će i nama jako promijeniti i otežati život (tj. onima koji prežive) zbog naših vlastitih aktivnosti. Ali to je u ljudskoj psihi; da je lakše prihvatiti krivicu drugih, i sudbu kletu, nego sam sebi priznati kakva sam budaletina.

Quote:
Razlog tome bi, prema određenim izvorima, bio da Planet X na svojoj putanji prolazi kroz pojas asteroida iza poznatih planeta.
Pojas asteroida nalazi se na granici unutarnjeg Sunčevog sustava, između Marsa i Jupitera. Kada bi neko masivnije tijelo periodički prolazilo kroz njega, bilo bi to primjetno i na putanjama drugih planeta. Iza poznatih planeta su Kuipierov Pojas, Raspršeni Disk, i Oortov oblak. O čemu se tu točno radi?

Quote:
Time bi uzrokovao(u ogromnim vremenskim razmacima)izbacivanje tih asteroida i njihovo raspršivanje po galaksiji.
Nema periodičkih pljuskova meteorita tih razmjera zabilježenih u geološkoj prošlosti Zemlje. Ako koji asteroid i uspije umaći Sunčevoj gravitaciji (zahvaljujući planetarnoj "gravitacijskoj praćki", poput Voyagera), to se ne bi moglo nazvati raspršivanjem po galaksiji.

Quote:
To je i moguć uzrok pet masovnih izumiranja u prošlosti.
Pet velikih masovnih izumiranja uopće nije vremenski pravilno raspoređeno da bi se dalo tako protumačiti. Postoje druge teorije koje ih mnogo bolje objašnjavaju.

Quote:
Saznanje o nadolazećem asteroidu bi uzrokovalo kaos na globalnoj razini i anarhiju.
A nakon tog saznanja bi otišli na godišnji odmor ili gledali nove sezone big brothera ili što radi Ava Karabatić...

Quote:
Zasad to je samo teorija, iako postoje tragovi zataškavanja.
Koji su to tragovi zataškavanja, osim vlastite gluposti i neznanja?

Quote:
Što vi mislite, da li je moguće da on ipak postoji?
Mislim da treba s razumijevanjem pratiti ono što nam znanost govori.
Rosenkrantz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 19:45   #3
Quote:
Rosenkrantz kaže: Pogledaj post
Ne misliš samo ti, misle i mnogi astrofizičari.
http://mnrasl.oxfordjournals.org/content/443/1/L59

Nema smisla da sve citiram.
Ispričavam se radi pogrešne terminologije, ipak nisam znanstvenik, već laik koji razmišlja o svim mogućnostima i kojeg puno toga zanima
Ovo što sam napisao je samo uvod u pretpostavke i ne vjerujem u sve dijelove ovoga, samo sam prenio ostale tvrdnje.
Što se tiče pojasa kojeg sam spomenuo, po nekoj logici mogao bi dotaknuti Kujpjerov pojas, ali u ovom slučaju se vjerojatno radi o Oort oblaku.
I gravitacijska sila nekog objekta utječe na Neptunovu putanju, nemam dosta podataka kako, ali Pluton ili Ceres su smiješno premali za tako nešto.
A što se tiče zataškavanja, to ostavljam ljudima koji proučavaju teorije zavjere. Kao što sam spomenuo, mislim da postoji, ali ne vjerujem slijepo u teorije zavjere ako u njima ne vidim logiku.
P.S. Jesi li znanstvenik ili nešto slično? Očito se razumiješ u znanost.
__________________
Logika je moje najjače oružje.
Kriza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 11:53   #4
Quote:
Rosenkrantz kaže: Pogledaj post
Mislim da treba s razumijevanjem pratiti ono što nam znanost govori.

Znanost je Dogma koja tjera Znanstvenike sa sirim horizontom ispred sebe kao vuk janje.

Astrofizicari pa i Astronomi nemaju na svom podrucju dovoljno veliku
referenciju u proslosti da bi mogli razlicite danasnje teorije potvrdit ili revidirat.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 17:03   #5
Čitao sam da u Kuiperovom pojasu smatraju da nema jer bi se osjetio utjecaj (na staze dwarf planeta, i poremetio bi ostala manja tijela) ali moooožda postoji u Oortovom oblaku jer su primijetili da postoji određeni periodicitet sa malim tijelima koja su od tamo lansirana prema unutrašnjem Sunčevom sustavu.
nikolica666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 19:58   #6
Quote:
nikolica666 kaže: Pogledaj post
Čitao sam da u Kuiperovom pojasu smatraju da nema jer bi se osjetio utjecaj (na staze dwarf planeta, i poremetio bi ostala manja tijela) ali moooožda postoji u Oortovom oblaku jer su primijetili da postoji određeni periodicitet sa malim tijelima koja su od tamo lansirana prema unutrašnjem Sunčevom sustavu.
Kao što kažem tu se radi o Oort oblaku.
Ali spominjao sam Kuiperov pojas jer putanje nekih tijela znaju biti elipsasto izdužene pa bi u tom slučaju moglo doći do nekog prolaska. Kužiš, kao kad planet dođe u određenu poziciju na svojoj putanji( kao što su ahel i perihel) i približi se.
Pošto mu treba jako puno godina za revoluciju, to bi se događalo jako rijetko pa ne bismo ni imali podataka o tome.
__________________
Logika je moje najjače oružje.
Kriza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 20:47   #7
nibiru ?
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 22:45   #8
Quote:
Kriza1 kaže: Pogledaj post
Kao što kažem tu se radi o Oort oblaku.
Ali spominjao sam Kuiperov pojas jer putanje nekih tijela znaju biti elipsasto izdužene pa bi u tom slučaju moglo doći do nekog prolaska. Kužiš, kao kad planet dođe u određenu poziciju na svojoj putanji( kao što su ahel i perihel) i približi se.
Pošto mu treba jako puno godina za revoluciju, to bi se događalo jako rijetko pa ne bismo ni imali podataka o tome.
OK, ali sumnjam da je 1000 godina u Oortovom oblaku, prije 100 tisuća! Pluton je na početku Kuiperovog pojasa pa je već na preko 200 godina. Oortov oblak ide možda i do pola godine svjetlosti!
nikolica666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 12:01   #9
Uglavnom, vjerojatno ima još ponečega, ali vrlo daleko i bez utjecaja na poznati Sunčev sustav.
timid atenjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 23:31   #10
A sto je sa onim planetom-Kepler512B?
Hallsta-Eos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 02:07   #11
Valjda Kepler 452b. Taj baš i nije u Sunčevom sustavu.
timid atenjanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:28.