Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2014., 23:07   #41
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Da se rastopi sva voda iz leda i da cijeli Mars bude pod par metara vode, opet bi došlo do sublimacije zbog izuzetno malog atmosferskog pritiska i vjerojatno bi se sve vratilo na isto. Voda bi mogla postojati samo u obliku leda i pare.
Marsu fali masa u atmosferi, a to znači da moraš "dodavati" masu.
Najefikasniji način je bombardiranje Marsa ledenim asteroidima, a u najbližem susjedstvu Marsa postoji ogromna količina vode u asteroidima.
OK, izbombardiramo ga asteroidima, otopimo suhi led iz polova, čime dobijemo efekt staklenika i onda pljasnemo modrozelene alge... kuhati parsto godina i voila
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 00:41   #42
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Sumnjam da bi nešto uspjelo rasti na tako rijetkoj atmosferi !?
Ne znam. Nisam bio toliko blizak s radom. Sa svojom mentoricom koja je ujedno i njima bila mentorica glumio sam državno povjerenstvo i pregledavao rad. Znanstveno sam im lektorirao tekst na brzinu i ne sjećam se svih detalja. Mentalno sam se spremao za svoje državno i u glavi mi je bila samo kemija pa nisam baš bio koncentriran na ostalo. Ako vas baš zanima pitat ću tog dečka i curu da mi pošalju rad.
__________________
Da je ljudski mozak toliko jednostavan da ga možemo shvatiti, mi bismo bili toliko glupi da ga ipak ne bismo shvatili.
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 01:14   #43
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
A dobro, čovjek je lijepo napisao da je to bila ideja prije 40 godina... od tada se malo razradila...







U asteroidima? A ne u kometima iz mnogo daljnjeg Oortovog oblaka?

Oortov oblak je udaljen skoro jednu svjetlosnu godinu. Koliko traje put do tamo i nazad?

U asteroidnom pojasu iza Marsa ima ogroman broj ledenih asteroida.
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 11:31   #44
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Oortov oblak je udaljen skoro jednu svjetlosnu godinu. Koliko traje put do tamo i nazad?
Nisam ni tvrdio drugačije.

Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
U asteroidnom pojasu iza Marsa ima ogroman broj ledenih asteroida.
Ovo sam provjerio -istina je, nisam do sada znao.

Zadnje uređivanje haram : 28.06.2014. at 12:35.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 11:54   #45
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Sa sadašnjom tehnologijom definitivno ne možemo učiniti ništa na Marsu. Osnovna premisao je da će se tehnologija razvijati. Ako se napravi umjetna inteligencija i roboti koji su inteligentniji od ljudi, sav posao oko teraformiranja Marsa mogu roboti napraviti sami, a to će nas koštati 0,00 kn.
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
OK, izbombardiramo ga asteroidima, otopimo suhi led iz polova, čime dobijemo efekt staklenika i onda pljasnemo modrozelene alge... kuhati parsto godina i voila
Ako govorimo o jakoj AI (nakon tehnološke singularnosti) i stotinama godina, ukoliko to bude postojalo, definitivno neće biti potrebno teraformirati Mars, s obzirom da će biološka inteligencija biti jednostavno zastarjela.
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 15:40   #46
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ako govorimo o jakoj AI (nakon tehnološke singularnosti) i stotinama godina, ukoliko to bude postojalo, definitivno neće biti potrebno teraformirati Mars, s obzirom da će biološka inteligencija biti jednostavno zastarjela.
Ali će biti potrebno mjesta za muzejske primjerke. Ili će neki segmenti biološke inteligencije svjesno odlučiti da ne žele singularnost, recimo kao današnji Amiši.
Možda će se pojaviti novi trend civilizacijske raznolikosti, pa će jednoj od civilizacija biti potreban novi planet. Možda će teraformiranje postati novi umjetnički pravac...itd.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 16:41   #47
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ali će biti potrebno mjesta za muzejske primjerke. Ili će neki segmenti biološke inteligencije svjesno odlučiti da ne žele singularnost, recimo kao današnji Amiši.
Možda će se pojaviti novi trend civilizacijske raznolikosti, pa će jednoj od civilizacija biti potreban novi planet. Možda će teraformiranje postati novi umjetnički pravac...itd.
Tako već može. S tim da se to teraformiranje može završiti i puno brže kao pošalješ Dysonove piliće i druge nanorobote.
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 08:59   #48
Quote:
CherryLie kaže: Pogledaj post
Ne znam. Nisam bio toliko blizak s radom. Sa svojom mentoricom koja je ujedno i njima bila mentorica glumio sam državno povjerenstvo i pregledavao rad. Znanstveno sam im lektorirao tekst na brzinu i ne sjećam se svih detalja. Mentalno sam se spremao za svoje državno i u glavi mi je bila samo kemija pa nisam baš bio koncentriran na ostalo. Ako vas baš zanima pitat ću tog dečka i curu da mi pošalju rad.
Evo, NASA radi eksperimente :

http://www.24sata.hr/znanost/nasa-te...na-mars-373487

Balon je velik kao stadion za američki nogomet, a trebala su mu dva i pol sata da se popne 36.5 kilometara iznad Tihog oceana, budući da su uvjeti na tim visinama Zemljine atmosfere slični uvjetima na Marsu.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Tako već može. S tim da se to teraformiranje može završiti i puno brže kao pošalješ Dysonove piliće i druge nanorobote.
Ja mislim da će biti jednostavnije sagraditi svemirske gradove u pojasu asteroida negoli iste slati prema Marsu da pomognu teraformiranje !

http://www.citylab.com/design/2012/0...s-future/1085/

Zadnje uređivanje krena : 01.07.2014. at 09:06.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 15:02   #49
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Evo, NASA radi eksperimente :

http://www.24sata.hr/znanost/nasa-te...na-mars-373487

Balon je velik kao stadion za američki nogomet, a trebala su mu dva i pol sata da se popne 36.5 kilometara iznad Tihog oceana, budući da su uvjeti na tim visinama Zemljine atmosfere slični uvjetima na Marsu.
Da, teško da na toj visini može uspjevat pšenica.


Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja mislim da će biti jednostavnije sagraditi svemirske gradove u pojasu asteroida negoli iste slati prema Marsu da pomognu teraformiranje !

http://www.citylab.com/design/2012/0...s-future/1085/
Vjerojatno da. Svakako brže.

Zadnje uređivanje haram : 02.07.2014. at 15:08.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 01:30   #50
Nisu oni na tim uvjetima dobili pšenicu i plodove pšenice, već je pšenica isklijala malo, no znatno više nego ostale biljke te su zaključili da bi pšenica trebala samo male modifikacije u uvjetima kako bi mogla uspješno rasti dok ostale biljke ne mogu uopće rasti ili bi im trebalo znatno poboljšanje uvjeta što ne bi bilo isplativo, a za pšenicu ne bi bile potrebne neke vrlo skupe komore, nego samo način da se malo poboljšaju uvjeti. Naravno, pitanje je bi li pšenica mutirala i kakav bi bio konačan produkt pšenice, ali to niti ne možemo istražiti niti je interesantno trenutno.
__________________
Da je ljudski mozak toliko jednostavan da ga možemo shvatiti, mi bismo bili toliko glupi da ga ipak ne bismo shvatili.
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 11:07   #51
Sutra u 17:30 sati NASA objavljuje veliko otkriće o Marsu na konferenciji koja se zove “Riješen misterij Mars”
Ja se nadam da neće razočarati, i da su našli tragove života ili tekuću vodu.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 02:58   #52
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Evo linka na članak:
http://www.astrobio.net/pressrelease...lion-years-ago

Dakle na Marsu se prema gore navedenom članku pojavila atmosfera od kisika prije 4 milijarde godina, dok se na zemlji pojavila prije 2,5 milijarde godina, što znači da je mars imao fore za razvijanje života 1,5 milijardi godina prije zemlje. Moram priznati da me vijest nije iznenadila, jer sam se uvijek pitao otkuda toliko hrđe na marsu s obzirom da mu je atmosfera pretežito od ugljičnog dioksida ,a hrđa nastaje u kontaktu kisika i željeza. Eto sad sam dobio odgovor na pitanje. Mora da je mladi mars bio zanimljivo mijesto: globalno magnetsko polje, tekuća voda na površini, atmosfera od kisika. Kao upola manji planet od zemlje, izgleda mi da se mars brže hladio pa su temeperature na njegovoj površini brže došle u raspon na kojem je mogao postojati život. Sad mi se više ne čini ideja da je život mogao nastati prije na marsu nego na zemlji nategnutom.
Dali su doticno "otkrice" potvrdili astronomi ili kosmolozi ?
comtesse is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 22:58   #53
Da ne otvaram novu temu, postavit cu padobransko pitanje ovdje.

Moze li mi netko, kao laiku, objasniti zasto je nebo na Marsu ruzicasto-zuto (ako se ne varam), a na Zemlji plavo?
illyrians is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 19:23   #54
Vodena para?
thebest is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2016., 12:54   #55
Quote:
illyrians kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu, postavit cu padobransko pitanje ovdje.

Moze li mi netko, kao laiku, objasniti zasto je nebo na Marsu ruzicasto-zuto (ako se ne varam), a na Zemlji plavo?
Koliko ja znam, u Zemljinoj atmosferi uglavnom zrak raspršuje svljetlo i uz to prije svega svjetlo kraćih valnih duljina (zato je raspršena svjetlost plave boje) dok na Marsu u njegovoj mnogo puta rjeđoj atmosferi svljetlo raspršuje prije svega prašina i raspršena svljetlost ima boju prašine u Marsovoj atmosferi - to je otprilike boja u koju vidimo Mars sa Zemlje.
Brexit is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2016., 19:49   #56
Na to je pitanje i Einstein odgovorio.


Ukratko, kada sunčeva svjetlost uđe u našu atmosferu ona se sudari s molekulama u zraku. Plavi dio svjetlosti tj spektra zraka se rasprši više od ostalih dijelova tijekom ovih sudara i na taj način se čini da je nebo plavo. Pod tim kutem i brzinom raspršivanja spektra svjetlosti naše oči vide plavi spektar.

Kad je zalazak sunca, onda se vidi crvena i narančasta boja neba. A to je zbog toga što se vidljive zrake sudaraju s česticama pod drugim kutem i drugom brzinom pa se boja mijenja sa plave na narančasto-crvenu.

Noću je taj kut sudara zrake s česticama manji a i brzina, pa je crna jedina boja koju naše oči vide.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 22:02   #57
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Vjerojatno jest, samo je pitanje za kakav život i kroz koliko vremena.
Mislim da u svakom slučaju to ne mogu biti uvjeti slični zemaljskima, obzirom da Mars nema globalno magnetsko polje (kako ga umjetno generirati?)(doduše ima lokalne "kišobrane"), ima trećinu zemaljske gravitacije, prima manje Sunčevog zračenja, a nema ni veliki satelit poput našeg Mjeseca.
Možda za neke vrlo žilave i jednostavne zemaljske organizme.
... ili (kao u romanu "Zvjezdane spore") za prilagođene ljude. Ukoliko ih je moguće prilagoditi na taj način (manipulacijom genima pri spajanju spermatozoida i jajne ćelije bi se dobio prilagođeni čovjek, što bi uz prilagođavanje planete omogućilo da se ljudi i Mars nađu "na pola puta")

Na današnjem stepenu znanja o genetici ovo vjerovatno ne izgleda moguće (ili izvedivo), o etičnosti bi se dalo raspravljati. Da li bi genetika mogla toliko naredovati? Nisam ujeren, ali ništa a priori ne isključujem.
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 22:04   #58
Quote:
CherryLie kaže: Pogledaj post
U mojoj školi su prvašići napravili znanstveni rad(ili kako god nazovete) za državno natjecanje iz biologije, a predmet istraživanja su bili baš uvjeti na Marsu. Simulirali su sve uvjete na Marsu i zaključili su da bi pšenica mogla rasti na Marsu kada bi zračenje iz svemira bilo malo slabije što je meni dosta zanimljivo.
Nedavno je bilo nešto o krompiru, pa su ideju ukrali za film "Martian".
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:44.