Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2017., 15:21   #1
Sony a5000 . Mala pomoc oko postavki za bolje fotke

Pozdrav.
Nebi gnjavio. Ali malo sam na knap s vremenom.
Evo danas uzeo ovaj fotic. Gledao sam i samsung nx300 ali sony a5000 mi je izgledao zgodniji zbog 180' rotirajuceg ekrana i kraceg objektiva sta dolazi s njim zbog prenosivosti. A i dobio sam ga u zamjenu za gopro4 black, pa da se ne zezam prodajom jednog i kupovinom drugog uredjaja. Sad tek citam da je to mirrorless sta god to znacilo, ali nesto veci senzor od prosjecnih kompakta.

Uglavnom, sutra picim na put 20dana i ne stignem proucavat sve tutoriale.

Ja sam nekako zamislio da ce mi ovaj fotic radit bolje fotke od mobitela i samo kao point and shoot. Ali prevario se malo.

Znaci fotic je sony a5000 s standardnim objektivom, 16-50 sta dodje s njim.
Mob je s7edge. I fotke s mobitela nekad ispadaju i bolje. Ukljucujuci i kad okrenem prema sebi(selfie portret)

Slabo se kuzim u fotice, znam samo neke osnove sta je Iso i slicno

Sad, ne znam na kojim postavkama da fotkam najbolje. Navecer ide u preveliki iso na 3200 mozda i nije prevelik za fotic al ne ispadne nesto bajno, ako smanjim nekako rucno onda se ceka 5sekundi da fotka i mutno ispadne sve.

A sto se tice videa.
Imam sony as200 action kamericu i kolko sam skuzio probom ona daje bolji video od a5000 fotica.
Ne znam koje su najbolje postavke za video, avchd 50i 17m(fh). Ima i neka 24m(fx) postavka. Ne kuzim se u to. Samo sam primjetio da onda nece prebacivat na mobitel preko playmemories aplikacije a to mi je bitno jer sve editiram preko mobitela i powerdirector aplikacije.
Ako stavim na mp4 1440×1080 12m primjecujem da video od minuti i pol zauzme 140mb dok na action camerici 1080 60fps zauzme 280mb i na kamerici kad prebacim mi slika izgleda cisca, bolja, te bolje brze fokusira i unutra bolje radi hdr, svjetljija su lica. I manje se muci protiv vanjskog svjetla. Znaci as200 mala je za snimanje za sad bolja od ovog. I zvuk je bolji na kamerici iako je ok i na foticu kad se prebaci smimak.

A za fotkanje. Najbolje ispadne ako idem na rucni autofokus pa posebno se zezam s fokusom. Znam da je standard 3:2 ali mogao bi prebacit na 16:9 ne vidim neki gubitak kvalitete sa 20 na 17mpx a ipak ide prek cijelog ekran. Dobro je za gledat na mobu i telki. Bum vidio jos koj format. No lako za to.

Kako da na brzaka poslozim postavke. A da mi fotke ispadnu bolje nego na mobitelu s7. Jer za cistog pocetnika nije lako dobit dobre fotke s ovakvim aparatom. Dok na youtube gledam sample fantasticne fotke a i ta kvaliteta je smanjena u odnosu na original.

Da li drzati na intelligent auto. Ili superior auto a fokus na continuous AF i samo okidat. Ili uvijek na manual AF i bar to pokusavat fokusirat maksimalno.

Od scena mi zvuci korisno portret sto kao lagano zamagli pozadinu a fokusira subjekt. Ali uglavno. Na superior auto sam prepouna lice uvijek i stavi na portret a okolo night scene il sta vec je preporuceno. Samo kvaliteta fotke nije kako sam mislio da bude. A to je osjetno bolje nego na mobitelu.

Znam da se vjerojatno pisalo 1000puta. Ali ako moze na brzinu koji savjet bas za ovaj model sa ovim objektivom standardnim na kojim postavkama je najbolje fotkat, uglavnom portrete, selfije, i ovak standard na putovanju, zalazak, hrana, ljude.
I za video dal da izgjegavam s njim, nego koristim iskljucivo as200 kamericu jer mi se cini da je bolja i u fokusu i stabilizaciji i ostalom.
Hvala

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;)
dubrava is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 23:30   #2
Ukratko...do sutra nećeš naučiti baratati takvim aparatom jer zahtjeva neko predznanje.

Zaboravi na Auto modove...

Prebaci u "A" mode dok je dan i drži F broj na 4, 5.6 ili 6.3, ISO stavi na auto.
Kad se smrači, prebaci na "S" mode i podesi brzinu okidača na minimalno 1/50, no preporučam 1/60 ili 1/80. Čak i 1/100 ako su brži pokreti u pitanju. Opet ISO na auto.

Više od toga ne znam što bih pametno napisao.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 08:55   #3
Pročitati uputstva od fotića.
Meni su ovakve stvari pomogle da shvatim šta je šta...
http://camerasim.com/apps/dslr-explained/
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 16:22   #4
Fotke sa tog a5000 moraju bit daleko bolje od samsunga, neznam samo kak ih gledas.

Ak ih gledas na mobitelu onda provjeri postavke u playmemories da ti ne salje smanjenu sliku (2mp ili tako nesto) nego original.

Drugo, samsung u softveru uvijek malo nabrije boje, ako ti se to svidja onda si stavi na sonyju creative style na vivid. I preporucam da slikas u raw+jpeg, tak da bez obzira koji si creative style koristio za jpeg uvijek ti ostane original u raw formatu.

Auto iso mozes odrediti od koliko do koliko. 3200 je mozda previse, pa probaj min 100 max 1600.

Shooting mode mozes ostaviti na superior auto za sve osim slikanje subjekata koji se micu, za to stavi na intelligent auto.

Te tri stvari bi ti trebale biti dosta za pocetak.

Kit objektiv je sasvim oke za fotkanje po dnevnom svjetlu. Po mraku ili u losim uvjetima imas fantasticni 50mm f/1.8.
crótach is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 20:45   #5
Hvala na odgovorima.
Eto u Dohi sjedim jos 5h klopica i proucavam fotic. Evo primjer, unutra solidno osvjetljenje. Fotkam na stolu cugu i to. I vecinom sa s7 ispadne bolja fotka. Kad se igram skroz na P pa manual fokusiram, i iso na 400 ispadne ok. Jednu sam uspio navuc da je sony imao ciscu fotku kad zumiram. Pa ne kuzim ovo daleko bolje da bi trebale biti.

A kad stavim na superior auto, ne mogu smanjivat iso i stalno okida na 3200 vecinom u zatvorenom solidno osvjetljenom prostoru. Kad se bas trudim fokusirat kak spada manual cak i selfie ispadne slicno kao sa s7.

Prebacim prek wifija i stavim org velicinu. Slicna velicina fotke, malko veca sonyjeva.
Ne znam. Budem jos isprobavao, al sve mi se cini da cu vecinom fotkat s mobom onda.
U pokretu nisam nista fotkao, samo staticne stvari. Pa sam ocekivao da ce lako ispast bolja fotka pogotovo jer mogu fokusirat tocno objekt koj zelim, dok mobitel ni ne trudim se previse ni touchom fokusirat sam okinem, osim ako zelim makro da iza bude zamuceno onda touchom lupnem sta zelim.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;)
dubrava is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 13:08   #6
U usporedbi sa tim samsungom, sony ima 15 puta vecu povrsinu senzora, dakle skuplja 15 puta vise svjetla. prema tome fotke bi trebale bit 1500% bolje

Drugo sto igra ulogu je objektiv, isprobaj neki drugi pa vidi kakvi su ti rezultati.

A mozda nesto nije u redu sa kamerom?
crótach is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 09:20   #7
Vidio sam fotke iz S7, i kolkogod da su stvarno super, super su za jedan mobitel. Onaj tren kad pogledaš fotku na velikom ekranu, nema nikakve dileme. Također, probaj editirati raw iz S7 i raw iz a5000 - nema nikakve dileme.
Ofkors, ako imaš samo low-end 16-50 kit objektiv, i gledaš samo JPEGove na malom ekranu mobitela, onda da, S7 se itekako može dobro nositi s a5000 - em ima daleko moćniji softverski paket, em ima objektiv značajno većeg otvora blende. No to je user error.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:31.