Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2017., 07:29   #2581
nisam nasla odgovarajuci topic pa cu pitanje postaviti ovdje.naime preko arkoda i katastra sam nasla dio zemljista koje pripada pok.djedu i jos stoji na njemu jer se nikad nije dijelilo.e sad to se odnosilo na zemlje za koje ja actually znam gdje se nalaze.medutim ima jos zemljista za koje ne znam tocno poziciju nego samo okvirno, pa da sad ne moram na katastar.hr otvarat svaku cestici ne bi li nasla koja je djedova zanima me ima li koji brzi nacin za saznati koja su sva zemljista na njemu?
__________________
nije nebo ovo sto vam nude, nije sunce od zlata i moci,kad bi mogli prodali bi Boga njima niko ne moze pomoci
koal@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 07:57   #2582
Quote:
koal@ kaže: Pogledaj post
nisam nasla odgovarajuci topic pa cu pitanje postaviti ovdje.naime preko arkoda i katastra sam nasla dio zemljista koje pripada pok.djedu i jos stoji na njemu jer se nikad nije dijelilo.e sad to se odnosilo na zemlje za koje ja actually znam gdje se nalaze.medutim ima jos zemljista za koje ne znam tocno poziciju nego samo okvirno, pa da sad ne moram na katastar.hr otvarat svaku cestici ne bi li nasla koja je djedova zanima me ima li koji brzi nacin za saznati koja su sva zemljista na njemu?
U katastru bi trebalo na osnovu podataka o tvom dedi da izlistaju sve sto je upisnao na njegovo ime.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 11:34   #2583
Da li mamina sestra koja živi sa suprugom u maminoj kući više od 15. g. ima pravo nakon smrti mame i njenog supruga koji su ujedno i vlasnici kuće u kojoj svi žive potraživati bilo što? Jedini trošak u kojem ona sudjeluje su režije.
__________________
Unthinking respect for authority is the greatest enemy of truth. - A.E.
Miriam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 22:52   #2584
Naravno da nema.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 13:31   #2585
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Naravno da nema.
Hvala.
Seka i ja želimo nagovoriti roditelje da se dogovore još za života oko toga kamo će teta i njen suprug nakon smrti roditelja jer nemaju riješeno stambeno pitanje, a mi ih ne mislimo uzdržavati, a i prilično su čudni i ponašaju se kao da je taj dio kuće njihov pa da im ne bi na pamet palo tražiti išta.
Grozno za reći, ali ne bi bila ni prva ni zadnja priča gdje se djeca moraju maltretirati s ostavštinama jer roditelji to nisu dogovorili za vrijeme života.
__________________
Unthinking respect for authority is the greatest enemy of truth. - A.E.
Miriam is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 10:54   #2586
Nisam pravnik i svi oni zakoni koje citam mi ne daju konkretan odgovor... primjer;

suprug i supruga imaju 2 djece. Sve sto imaju je steceno u braku. Suprug premine. Iza njega kao nasljednici ostaju supruga i 2 djece. Da li svi oni nasljedjuju po 1/3 ukupne imovine? Ili supruga kao zakonski bracni drug je vec u vlasnistu 50% imovine te se za naslijediti ima samo 50% imovine preminulog supruznika (koja se u ovom slucaju dijeli na 3 dijela)?

Hvala na odgovorima!
arsenall is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 12:43   #2587
Quote:
arsenall kaže: Pogledaj post
Nisam pravnik i svi oni zakoni koje citam mi ne daju konkretan odgovor... primjer;

suprug i supruga imaju 2 djece. Sve sto imaju je steceno u braku. Suprug premine. Iza njega kao nasljednici ostaju supruga i 2 djece. Da li svi oni nasljedjuju po 1/3 ukupne imovine? Ili supruga kao zakonski bracni drug je vec u vlasnistu 50% imovine te se za naslijediti ima samo 50% imovine preminulog supruznika (koja se u ovom slucaju dijeli na 3 dijela)?

Hvala na odgovorima!
Ako je sve na supruga, muza, zena treba da u ostavinskom postupku istakne zahtev za polovinom imovine stecene u braku.
Ukoliko to uraid, i ostali naslednici se sloze s tim, delice se samo preostala polovina, na tri dela.
Ako neki od naslednika ospori majcin zahtev istaknut u ostavinskom postupku, ostavinski postupak ce biti prekinut, a majka biti upucena d au parnici izdvoji bracnu tekovinu.

Ako majka ne istakne zahtev za 50% zajednicke imovine u ostavinskom postupku, ona uvek kasnije moze izdvajati u parnici bracnu tekovinu, to pravo ne zastareva
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 16:11   #2588
Dio zajedničkog kućanstva ustupljen je maminom bratu i supruzi jer nisu imali kuda nakon što su im dali nogu iz podstanarskog stana. Sada nakon 14 g. mama je zamolila brata da sa suprugom iseli jer je supruga dobila stan u nasljedstvo. Međutim, brat ne želi ni čuti, prijeti se da ga se nećemo samo tako rješiti i da je taj prostor njegov. Polovica kuće pripada mom ocu i majci, a polovica meni. Dio u kojem žive je natkrivena terasa i oni su tijekom godina ulagali u taj prostor tipa pločice, namještaj, prozori, dimnjak. Otac im je rekao da sve što su kupili, nose sa sobom, uključivši i prozore. Prijete računima od ulaganja koje su sačuvali i žele maksimalno otegnuti cijelu stvar usput tvrdeći da polažu pravo na prostor (koji btw. nije legaliziran, radi se o natkrivenoj terasi od 34 kvadrata koju su pretvorili u stančić kada su ostali na cesti) s time da nisu ovih godina plaćali ništa, osim neke siće za režije.
Htjeli bismo da to sve završi ljudski, ali ne ide i sad je moja majka u panici jer se boji da stvarno ne krenu u potraživanje nekakvih svojih prava bilo stanarskih ili novčanih, iako osobno mislim da za to nemaju osnovu.
Što kaže struka?
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 17:27   #2589
Na žalost ima toga i više struka govori sud, ako se stranke ne dogovore
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 18:38   #2590
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Na žalost ima toga i više struka govori sud, ako se stranke ne dogovore
Mene konkretno zanima da li oni imaju pravo potraživati išta s obzirom da je dogovor bio usmen, da su roditelji zajedno sa mnom vlasnici kuće i da suprug i ja živimo s djecom u nekretnini. Tehnički po meni, bez obzira što su oni nešto uložili u uređenje prostora u tih 14 g., nemaju pravo potraživati ništa. Moja mama ih je praktički "uzdržavala".
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 20:18   #2591
teoretski, nemaju potraživati ništa jer su se nalazili u nepostojećoj nekretnini, otac je u pravu- neka nose sve, to je mučna situacija u Hrvatskoj gdje sudovi rade onako kako mi svi to i vidimo
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 18:48   #2592
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Mene konkretno zanima da li oni imaju pravo potraživati išta s obzirom da je dogovor bio usmen, da su roditelji zajedno sa mnom vlasnici kuće i da suprug i ja živimo s djecom u nekretnini. Tehnički po meni, bez obzira što su oni nešto uložili u uređenje prostora u tih 14 g., nemaju pravo potraživati ništa. Moja mama ih je praktički "uzdržavala".
Ma naravno da nemaju, nego namjeru otežu i natežu vam živce, ne bili ušićarili koju kunu od vas.
S obzirom da sada imaju i svoju nekretninu, možete ih bez imalo problema iseliti, tj samo promjenite brave i nema više ulaska. Mogu si doć po stvari i to je to.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 14:35   #2593
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ma naravno da nemaju, nego namjeru otežu i natežu vam živce, ne bili ušićarili koju kunu od vas.
S obzirom da sada imaju i svoju nekretninu, možete ih bez imalo problema iseliti, tj samo promjenite brave i nema više ulaska. Mogu si doć po stvari i to je to.
Da, rekli su nam s više odvjetničkih strana da nemaju. Ali mama je fakat u banani jer okolo prijete da će dignuti bombom cijeli taj prostor, da će pozvati novinare zbog nasilne deložacije i slične gluposti.
Mama je "malo" u šoku jer ne može vjerovati da su to tako teško primili, prijete se i odvjetnicima i pozivaju na nekakva prava ratnih vojnih invalida i bolesnika kao da su roditelji socijalna ustanova.
Otac je rekao što i Vi: da će isključiti struju i vodu kad prođe zima i dođe rok za iseljenje pa neka dižu bombe i pale plinske boce.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 03:56   #2594
Jedno pitanje.

Rodjakov otac je u izvanbracnoj zajednici, izvanbracna supruga je potpisala ugovor

da se odrice nasljedstva koje joj pripada kao izvanbracnom drugu.

Sto se desava ako se oni u medjuvremenu vjencaju
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 12:05   #2595
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post

Rodjakov otac je u izvanbracnoj zajednici, izvanbracna supruga je potpisala ugovor

da se odrice nasljedstva koje joj pripada kao izvanbracnom drugu.

Sto se desava ako se oni u medjuvremenu vjencaju
Ništa se ne događa ni sada ni ako sklope brak.
Supruga naslijeđuje što joj dopadne po zakonu.
Ne može se oporučno raspolagati imovinom unaprijed (prije sticanja, tj. prije smrti ostavitelja)..
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 13:44   #2596
http://www.edusinfo.hr/DailyContent/....aspx?id=27856

Po zakonu navedenom u ovom linku bracni drug se moze odreci od nasljedstva koje nije otvoreno.

Isto bi trebalo vrijediti i za izvanbracne drugove.

Ono sto mene zanima je da je ta osoba potpisana kao izvanbracni drug u ugovoru o odricanju od nasljedstva.
Sto se desava ako se naknadno ozene ona tada postaje bracni drug. Da li to nesto mijenja u ovoj prilici
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 09:59   #2597
Dragi forumaši molim vas za komentar, savjet ili uputu kako postupiti.



Priča ide ovako nekako. Moj otac je poginuo prije desetak godina, a još davno prije smrti se razveo od moje majke, odnosno ona od njega. Zbog razvoda ja sam kao njegovo jedino dijete ujedno i jedini nasljednik iza njega te sam prije desetak godina kao maloljetnik dobio određenu nekretninu (i još veće naslijeđene dugove vezane za tu nekretninu ali to nije bitno za ovu priču) po rješenju od nasljeđivanja. Otac je imao dvoje braće i jednu sestru. Koliko znam svi su živi do sada. Koliko sam upoznat, dok ovo pišem živa je i moja baka sa očeve strane (djed je odavno mrtav) a zanima me upravo ona, odnosno njeno nasljedstvo, odnosno nasljedstvo njegovih roditelja.

Niti dok je moj otac bio živ, a pogotovo nakon smrti očeva obitelji (dakle moja baka – njegova mama i braća i sestra od oca) nije htjela imati ništa sa mnom (moj otac je bio ok sa svojom obitelji), niti ja sa njima tako da nikad nismo bili u kontaktu. Zašto je tome tako mislim da nije bitno za ovo pitanje ali ako smatrate potrebnim mogu napisati.

Ta moja baka, ako je uopće još živa, a to bi bilo isto jedno od mojih kasnijih pitanja, ima preko 90 godina i mogla bi preminuti svaki dan. Znam da je do prije par godina imala u vlasništvu kuću u Zagrebu u kojoj naravno i živi (ili je živjela ako je preminula).



1. Moje glavno pitanje je da li ja imam pravo na određeni dio nasljedstva nakon njene smrti? Ako imam (a pretpostavljam da imam) onda to za sobom povlači još nekoliko mojih pitanja.



2. Pošto očeva obitelj zna da sam živa, odnosno da postojim, i da me vjerojatno pripada dio nasljedstva od bake da li postoji način na koji oni mene mogu skroz isključiti iz nasljedstva jer sam poprilično uvjerena da su o tome razmišljali? Malo sam čitao po temi pa sam shvatio da to mogu izvesti kroz zakon o doživotnom uzdržavanju. Na primjer da jedan od braće ili sestra sklope sa njom takav Ugovor po kojemu ona ostaje bez imovine nakon smrti, odnosno sve one imovine koja je navedena u takvom Ugovoru?



3. Ako su nešto tako i učinili iz drugog pitanja da li imam ikakve osnove išta zahtijevati nakon njene smrti?



4. Pošto nisam sa tim dijelom obitelji u kontaktu (malo je blesavo pitanje a ne znam kako da ga drugačije sročim) kako ja mogu znati da li je moja baka živa? Odnosno to povlači sljedeće moje pitanje a to je kako mogu znati da li će me javni bilježnik, odvjetnik ili tko god već bude provodio ostavinsku raspravu od bake kontaktirati odnosno uključiti u ostavinsku raspravu, odnosno u dio nasljedstva iza nje?

Moj strah je zapravo da će baka preminuti, preostala njena djeca između sebe podijeliti nasljedstvo a ja ću ostati izostavljen (kao što sam za dlaku bio izostavljen i nakon očeve smrti) a da vjerojatno neću ni saznati da je došlo do ostavinske rasprave.



5. Također jedno od mojih pitanja bi bilo da li ikako mogu znati da li je uopće provedena ostavinska rasprava jednom kad baka umre (kad i ako uopće saznam da je preminula) pa makar me ništa i ne pripadalo samo da onda tu stavku i ta pitanja prekrižim iz svog života. Jer ovako me stalno kopka što je s time a vjerujte mi da tom dijelu obitelji ne želim prepustiti ni lipu koja ih ne pripada.



Unaprijed vam svima zahvaljujem na odgovorima, savjetima ili komentarima.



Waxey Gordon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 10:45   #2598
Isuse kolko pitanja...

Nije problem na njih odgovoriti, nego što ti o ničemu nemaš nikakvu konkretnu informaciju - ni je l baka živa, ako je, di živi, di je kuća...
Moj ti je savjet da kreneš s tim da saznaš adresu te bakine kuće i napraviš uvid u zemljišne knjige i vidiš je l sklopljen kakav ugovor o uzdržavanju. Ako je, onda je nevažno šta baka ima, ni kad misli umrijeti - ti nemaš pravo na tu kuću.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 11:07   #2599
Pa dobro

Baka je ziva sa sigurnoscu 99,5% a na ZK izvatku od kuce ne stoji nikakva plomba ili zabiljedzba. To mogu provjeriti jer znam o kojoj se kuci radi jer sam tu zivio u djetinstvu..

Odnosno, kao vlasnik se jos uvijek navodi pokojni djed od prije 15 godina.

Imas li sada sve informacije?
Waxey Gordon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 11:17   #2600
Quote:
Waxey Gordon kaže: Pogledaj post
Pa dobro

Baka je ziva sa sigurnoscu 99,5% a na ZK izvatku od kuce ne stoji nikakva plomba ili zabiljedzba. To mogu provjeriti jer znam o kojoj se kuci radi jer sam tu zivio u djetinstvu..

Odnosno, kao vlasnik se jos uvijek navodi pokojni djed od prije 15 godina.

Imas li sada sve informacije?
Zašto na djeda? Je l rađena ostavina iza djeda? Ako nije, onda se bez obzira a baku mora provesti ostavina iza njega, a ti kao tatin nasljednik imaš prav na njegov vido.
A je l baka živa to možeš provjeriti i preko mirovinskog, ako imaš nekog, da vidi je l baka prima mirovinu i ako je preminula mora im biti dostavljen primjerak smrtnog lista.

Šta ti zapravo hoćeš? Svoj dio po ocu?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.