Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2017., 21:47   #341
@ZZ, dobar post
Meni isto zna ići na jetra beskonačno spominjanje "iz kojeg je netko sela", onako
No u konačnici se to sve "istrpi".
Spominjanje "krađa" u ovom kontekstu nije uopće loše, više je riječ o sintezama, od Dine (mesija, Tleilaxu uzgoj...), Hobita/LOTRa (orkovi i vilenjaci/ok to su arhitipovi, "male rase ljudi"/hobbita...), pa nadalje.

Što se schoolmena tiče, koja razlika ti je u paklu Izvana i ovdje?
A i prvi dio Zatvaranja je masovni pokolj.
Dakle, njihova alternativa je ili biti poklani (i otići na osudu Izvana) ili poslužiti cijelu vječnost za "zabavu" Inchroia (koja razlika između toga i prokletstva vani?).
Nije baš neki izbor
Neki su to prihvatili, tako je i nastao Savjet.

Za Esmet je dobro pitanje.
Kelhusovo ludilo nisam ni ja shvatio, poanta je vjerojatno bila što priča s nekim Izvana. S time što u prvim knjigama ispada da je on neBog, a pred kraj da je ipak Ajokli.
Seswatha mi se nikad nije činio kao dio Konzulta On mi je više good guy. Nije ovo Abercombie di su svi gamad


@Winter
Akka je u principu Seswatha 2.0.
Za Kosotera sam već zaboravio tko je bio http://princeofnothing.wikia.com/wiki/Kosoter taj dio s putovanjem po mjestima gdje se pare vukovi mi tu nije nekaj posebno sjeo
Jbg. prenestrpljiv sam
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 10:35   #342
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Za Schoolmene, pretpostavljam da su ipak ljudska bića koja ne žele sudjelovati u genocidu.
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Što se schoolmena tiče, koja razlika ti je u paklu Izvana i ovdje?
A i prvi dio Zatvaranja je masovni pokolj.
Dakle, njihova alternativa je ili biti poklani (i otići na osudu Izvana) ili poslužiti cijelu vječnost za "zabavu" Inchroia (koja razlika između toga i prokletstva vani?).
Nije baš neki izbor
Neki su to prihvatili, tako je i nastao Savjet.
Stoji.

Međutim, postoji i opcija s pobjeđivanjem Inchoroija, i njihovom (učenjačkom) vladavinom nad ostatkom svijeta. Naravno da bi većina njih ostala na strani čovječanstva, no opet, očekivao bih više sigurno prokletih da koketiraju s tom idejom (naravno, možda neki niti ne vjeruju u pakao, ili ne znaju što će se tamo događati).

Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Kelhus poludio vjerojatno misliš na ono kad su ga razapeli. Valjda je tada doživio neku vrstu "prosvjetljenja" i dobio viziju o Ne Bogu i Tisućslojnoj misli.
U biti su me zbunili oni sažeci na početku svake knjige (mislim već na početku prve knjige Aspekta-cara) - u njima je bilo naznačeno da nije mogao znati da će, goneći Tisućslojnu misao, u međuvremenu poludjeti. A nisam sam taj događaj ubrao iz samih knjiga.


Za Cnauira i Kosotera niti ne sumnjam tko bi pobijedio u fizičkom obračunu, ali potencijalni razgovor između njih dvojice bio bi vrh.




Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Meni isto zna ići na jetra beskonačno spominjanje "iz kojeg je netko sela", onako
Pretjerao je s time u prvoj knjizi, vjerojatno ga je netko uputio da to opterećuje tekst, pa kasnije čak niti nema toga previše.

Za mene glavni problem i nije bila množina tih naziva lokaliteta ili obitelji, već odsustvo nekakvih jezičnih pravila (istih sufiksa, prefiksa, korijena riječi ili čega već) prema kojima bih već ''po zvuku'' mogao okvirno smještati pojedinu manju plemićku kuću/lokalitetu u veće zajednice ili područja. Primjerice, obitelji Ikurei i Nersei su obitelji s dva suprotna kraja mora, bilo bi lakše bih da se razlikuju po zvučnosti. Ili recimo Ce Tydonn i Galeoth, oba su mjesta norsirska, a imena mjesta i plemića nemaju nikakvih zvučnih sličnosti, ili barem razlike od ne-Norsiraca. Visokim Ainonom vladaju imena poput Chepheramunnija ili Musammu Chinjose, koja pak zvuče puno sličnije kianskim imenima nego sredini ili sjeveru Tromorja... To se istina istrpi, ali bilo bi puno lakše da je tu postojala neka konzistentnost. Kao što postoji kod imena Nonmena - sa onim apostrofima ili ''iccas'' sufiksom u pravilu odmah znamo da se radi o njima (no već kod naziva njihovih mjesta to ne postoji).

Što se Seswathe tiče, jednostavno sam ubrao neku čudnu vibru oko njega - u sve je bio upetljan, pa njegovo šaranje s Anasurimborovom ženom, ne znam... Ne mogu u ništa konkretno uprijeti prstom.
ZinedineZidane is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 11:57   #343
Quote:
ZinedineZidane kaže: Pogledaj post

Teško mi je razumljiva motivacija Schoolmena da se bore protiv Consulta. Kao posve sigurno prokleti, ne bi li baš oni trebali težiti zatvaranju svijeta?
Prije Kellhusa Consult je samo mit u koje nitko ne vjeruje. POslije Kellhusa vjeruju da je on Iskupitelj, odnosno u spasenje preko njega.

Quote:
Kako Esmenet nije prokleta? Pa samo to što je spalila pola grada nakon spašavanje Mimare iz kurvanjstva bi joj trebalo prišiti prokletstvo...
To je vrlo interesantno.
Ima spekulacija po Second Apocalypse forumima kako je za spasenje bitnija namjera, mindset nevinosti i patnje nego samo suhoparna djela.

Quote:
Nikada nisam do kraja shvatio zašto je Kelhus ''poludio'', i u čemu se uopće očituje to njegovo ''ludilo''.
Možda je ludilo u tomu da je logična konzekvenca Tisućslojne misli zapravo ono do čega su došli i zarobljeni Dunyaini (a možda i Moenghus)- kako je zapravo Consult u pravu te da treba oživjeti (?) ne-Boga.
Ludilo bi se moglo pojaviti komunikacijom sa Ajoklijem na Cirkumfiksu i tu famoznu Kellhusovu 3 opciju
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 14:42   #344
Hm, vi tvrdite da je Ajoklija susreo već na Cirkumfiksu?
Teško ćemo saznati koje su mu namjere bile između silaska s Cirkumfiksa i odlaska u Izvan kada je valjda sklopio pakt s Ajoklijem.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 17:37   #345
Quote:
ZinedineZidane kaže: Pogledaj post
Stoji.
Međutim, postoji i opcija s pobjeđivanjem Inchoroija, i njihovom (učenjačkom) vladavinom nad ostatkom svijeta. Naravno da bi većina njih ostala na strani čovječanstva, no opet, očekivao bih više sigurno prokletih da koketiraju s tom idejom (naravno, možda neki niti ne vjeruju u pakao, ili ne znaju što će se tamo događati).
A gle, Inchroima nisu bili potrebni, pa
Lijenčina je to dobro opisao.
Quote:
ZinedineZidane kaže: Pogledaj post
Pretjerao je s time u prvoj knjizi, vjerojatno ga je netko uputio da to opterećuje tekst, pa kasnije čak niti nema toga previše.
Za mene glavni problem i nije bila množina tih naziva lokaliteta ili obitelji, već odsustvo nekakvih jezičnih pravila (istih sufiksa, prefiksa, korijena riječi ili čega već) prema kojima bih već ''po zvuku'' mogao okvirno smještati pojedinu manju plemićku kuću/lokalitetu u veće zajednice ili područja. Primjerice, obitelji Ikurei i Nersei su obitelji s dva suprotna kraja mora, bilo bi lakše bih da se razlikuju po zvučnosti. Ili recimo Ce Tydonn i Galeoth, oba su mjesta norsirska, a imena mjesta i plemića nemaju nikakvih zvučnih sličnosti, ili barem razlike od ne-Norsiraca. Visokim Ainonom vladaju imena poput Chepheramunnija ili Musammu Chinjose, koja pak zvuče puno sličnije kianskim imenima nego sredini ili sjeveru Tromorja... To se istina istrpi, ali bilo bi puno lakše da je tu postojala neka konzistentnost. Kao što postoji kod imena Nonmena - sa onim apostrofima ili ''iccas'' sufiksom u pravilu odmah znamo da se radi o njima (no već kod naziva njihovih mjesta to ne postoji).
Slažem se. Mogao je staviti nešto tipa th ili dh u neka imena (npr. nosirska), neko pravilo, lakše bi bilo.
Quote:
ZinedineZidane kaže: Pogledaj post
Što se Seswathe tiče, jednostavno sam ubrao neku čudnu vibru oko njega - u sve je bio upetljan, pa njegovo šaranje s Anasurimborovom ženom, ne znam... Ne mogu u ništa konkretno uprijeti prstom.
Dobro, meni je on bio ok
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Hm, vi tvrdite da je Ajoklija susreo već na Cirkumfiksu?
Teško ćemo saznati koje su mu namjere bile između silaska s Cirkumfiksa i odlaska u Izvan kada je valjda sklopio pakt s Ajoklijem.
Mislim da nije mogao neBoga, jer bi onda valjda skužio da mu je tata
Ajokli je logičan izbor.
Mislim, mogao je i obadvoje (i još nekog ), ali
Treba vidjeti što će uopće biti s njim.
Mene zanima i gdje su mu završili tata i sin.
Ako su Izvana, kod kojeg su boga
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 22:19   #346
Moengus bi mogao biti neki moćni Ciphrang? On nema vještine metagnoze i upitno je koliko velik "žderač" duša može biti u Izvana.
Nekako mislim da je on završio kod Ajoklija.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 22:29   #347
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Moengus bi mogao biti neki moćni Ciphrang? On nema vještine metagnoze i upitno je koliko velik "žderač" duša može biti u Izvana.
Nekako mislim da je on završio kod Ajoklija.
Zašto misliš da je metagnoza bitna u Izvana?
To su cijeli svjetovi u kojima je bitna samo volja bogova i ciphranga.
Metagnoza povlači mijenjanje biti u ovom svijetu (nametanje volje), što ostavlja tragove (ovaj svijet je mjesto gdje nije bitna volja promatrača, osim valjda jednoga) i na objetu i na subjektu radnje.
NeLjudi su imali puno jače majstore metagnoze, pa gdje su oni završili?
Iako mi priča s palim bogovima i rasom nakon njih vuče na Warhammer 40k, odnosno na Eldare unutra

Mislim da bi M mogao biti glavati Ciphrang, čisto zato koliko je ljudi zaveo za života
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 19:30   #348
Mislim da sam negdje pročitao da je metagnoza bila nužna da se suoči sa Ciphrangima u Izvana. Ali nisam siguran.
NeLjudi su imali majstore metagnoze no oni se ne mogu mjeriti s Kelhusom. Nitko u biti ne može, osim Ajoklija i sličnih bića. Čak je možda Kelhus njemu ravan po moći, samo ima neke druge planove.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 12:03   #349
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Hm, vi tvrdite da je Ajoklija susreo već na Cirkumfiksu?
Teško ćemo saznati koje su mu namjere bile između silaska s Cirkumfiksa i odlaska u Izvan kada je valjda sklopio pakt s Ajoklijem.
Na Cirkumfiksu je imao vizije i razgovor s nekim entitetom.
U drugoj trilogiji ima par razgovora s entitetom, koji je najvjerojatnije Ajokli.

Jedino je pitanje, je li Kellhus zaista htio ostvariti svoj deal s Ajoklijem (pretvoriti Svijet u pakao) ili je, dosljedno svojoj Kellhusovštini, i njega htio preveslati za neki svoj drugi cilj.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 19:51   #350
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Mislim da sam negdje pročitao da je metagnoza bila nužna da se suoči sa Ciphrangima u Izvana. Ali nisam siguran.
Mislim da si zabrijao
Imaš scenu u Knjižnice, kad se Akka bori kontra Ciphranga, pa je tu eventualno moglo biti nekaj o sukobu.
Načelno, gledaj to ovako;
*Izvana je prostor subjektivne stvarnosti, odnosno volje
*Metagnoza je u samoj biti "subjektivizacija" stvarnosti, koja obilježava i subjekt i objekt.
Tako da bi iz toga mogao zaključiti da metagnozom možeš postati ciphrang. No, to bi trebala biti samo mogućnost i to ne jedina, jer bi inače imao vojsku neLjudi koji bi postali bogovi.
Ludi bogovi?
Uzmi u obzir da se neLjudi pokušavaju sakriti u Izvana, raspršiti u ništavilo.
Kao i da smo u knjigama naučili da bi to trebalo biti uzaludno.
Također, oni(neLjudi) u knjigama vjeruju da su bogovi "utjelovljenje" nekog prirodnog načela (npr. plodnosti), a mi u knjigama saznajemo da su "bogovi" samo "overgrown" ciphranzi, gladni ljudi.

Malo mi je teško pratiti/uspoređivati vrijeme tu i Izvana.
Jer Izvana bi trebalo biti drugačije vrijeme nego tu.
"Bogovi" bi trebali imati uvid u sva vremena.
A ovdje ispada da samo mogu vidjeti neke od varijanti budućnosti i onda pokušati "preferirati" neku od njih.
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
NeLjudi su imali majstore metagnoze no oni se ne mogu mjeriti s Kelhusom. Nitko u biti ne može, osim Ajoklija i sličnih bića.
Zakaj to misliš?
Akka je npr. neke stvari prešutio Kelhusu (poput onog s 2 misli u isto vrijeme), a i on je vjerojatno bio "malo dijete" prema neLjudima, bez obzira što je dobio i ciphranga i zmaja, a i bivšeg kralja neLjudi.
Svi ljudi bi trebali biti djeca prema neLjudima, a jbg. Kelh je, bez obzira na genetski uzgoj, ipak barem dijelom čovjek...
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Čak je možda Kelhus njemu ravan po moći, samo ima neke druge planove.
Ovdje bi prvenstveno rekao volji.
Nije isto
Iako bi metagnoza trebala biti preoblikovanje svijeta, odnosno nametanje svoje volje svijetu.
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Na Cirkumfiksu je imao vizije i razgovor s nekim entitetom.
U drugoj trilogiji ima par razgovora s entitetom, koji je najvjerojatnije Ajokli.
Jedino je pitanje, je li Kellhus zaista htio ostvariti svoj deal s Ajoklijem (pretvoriti Svijet u pakao) ili je, dosljedno svojoj Kellhusovštini, i njega htio preveslati za neki svoj drugi cilj.
Opcija 2. zvuči realnije.

A i nije mi jasno kako bi "deal s vragom" stvorio pakao iz svijeta.
Trebali bi mu godišnje žrtvovati toliko i toliko ljudi i to bi trebalo biti to.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 22:00   #351
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Načelno, gledaj to ovako;
Da, da. Ovo tvoje ima više smisla.
Quote:
Malo mi je teško pratiti/uspoređivati vrijeme tu i Izvana.
Jer Izvana bi trebalo biti drugačije vrijeme nego tu.
"Bogovi" bi trebali imati uvid u sva vremena.
A ovdje ispada da samo mogu vidjeti neke od varijanti budućnosti i onda pokušati "preferirati" neku od njih.
Ja mislim da je Bakker svjesno ostavio neobjašnjeno(kao što je nama i na ovom svijetu neobjašnjeno) tko je Tvorac. Po meni su se bogovi jednostavno nekako pojavili kada je vrijeme počelo teći. I nesvjesni su početka svog nastanka ili svoje prirode.
Quote:
Zakaj to misliš?
Akka je npr. neke stvari prešutio Kelhusu (poput onog s 2 misli u isto vrijeme), a i on je vjerojatno bio "malo dijete" prema neLjudima, bez obzira što je dobio i ciphranga i zmaja, a i bivšeg kralja neLjudi.
Svi ljudi bi trebali biti djeca prema neLjudima, a jbg. Kelh je, bez obzira na genetski uzgoj, ipak barem dijelom čovjek...
Je Akka prešutio, ali nisu drugi članovi Mandata kasnije. Sve što je htio znati, mogao ih je pitati i oni bi rekli.
Mozak Dunyaina je stroj u biti. Ja mislim da se NeLjudi ne mogu s njima uspoređivati.

@lijenčina
ja mislim da Kelhus ima neke svoje planove. Mene zanima....tko je gledao onaj Inversion fire? Jel to bio Kelhus ili Ajokli?
Koliko je Ajokli kao bog slijep na neke stvari, nesposoban vidjeti širu sliku....samu prijetnju koju predstavlja Mog Pharau.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 23:33   #352
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Da, da. Ovo tvoje ima više smisla. : D
Što ne znači nužno da će tako i biti na kraju
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je Bakker svjesno ostavio neobjašnjeno(kao što je nama i na ovom svijetu neobjašnjeno) tko je Tvorac. Po meni su se bogovi jednostavno nekako pojavili kada je vrijeme počelo teći. I nesvjesni su početka svog nastanka ili svoje prirode.
Pretpostavljaš da vrijeme Izvana teče kao i ovdje.
Ili da ga uopće ima
Pojma nemamo, tko zna što će Bakker staviti na kraju
Možda je Eärwina budućnost prošlost bogova, odnosno u njoj će se dogoditi njihov nastanak, tek.
Ono što znamo je slijedeće;
*neLjudi su znali za bogove, ali su štovali prazninu, odnosno njih su percipirali kao načela
*bogovi su zapravo mega-demoni
*bogovi bi trebali percipirati sva vremena odjednom. Međutim to bi onda trebalo značiti ili gomilu paralelnih svemira ili mogućnost promjenjive prošlosti ili jednostavno božansku/demonsku neshvatljivost za "vremena kad ih nema". Ili posebnu ulogu sadašnjosti. Što bi pak značilo da su bogovi poput igrača u igrici koji mogu naslutiti većinu ishoda unaprijed, ali svejedno im je djelovanje u Eärwi ograničeno njenim vremenom.

Osobno, imalo bi mi smisla priča o gestaltu, odnosno kolektivnom nesvjesnom/podsvjesnom kod Junga.
Taj kolektiv bi trebao biti Jedini.
Tu sad dolaze problemi, jer ni sam Baker ne zna što misli, pa uvodi null-boga i slične stvari.
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Je Akka prešutio, ali nisu drugi članovi Mandata kasnije. Sve što je htio znati, mogao ih je pitati i oni bi rekli.
Imaš pravo
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Mozak Dunyaina je stroj u biti. Ja mislim da se NeLjudi ne mogu s njima uspoređivati.
Dunyaini imaju neLjudske krvi u sebi, zar ne?
Onaj mladi princ Anasurimbor koga su Dunyaini našli na samom početku je nastao od pretka koji je potomak silovanja neke princeze od strane neLjudi...
a Kellhus nosi to prezime.

Za stroj, pa da. U Dini bi bili mentati, ljudi-kompjuteri, samo što su ovi i proroci
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 17:19   #353
Koliko sam ja razumio, bogovi nisu pravi Bogovi u nasem monoteistickom smislu. Nisu Tvorci. Na odredjeni nacin oni i jesu nacela kao sto Neljudi vjeruju, jer su stvoreni od ljudi i njihovih vjerovanja. Ali istovremeno bi se moglo reci i da su veliki Demoni. Oni vide Vrijeme kao cijelinu, sa iznimkom Ne-Boga. Kad Yatver posalje ubijicu, on je sudbinom odredjen da uspije i to ona zna. Nista drugo nije ni moguce. Posto se Ne-Bog umijesa kojeg ona ne vidi i ne moze ga biti svjesna, ubojica ne uspijeva i to postaje stvarnost za nju, tj njen ubojica nikad nije niti mogao uspijeti, i to je jedino sto ona zna, ona nije svjesna ove promjene, ne moze je percipirati. Tj. Bogove se moze pisati i mijenjati, a da oni ovoga ne budu svjesni, i mislim da je to bio krajnji Kelhusov cilj, spasiti covjecanstvo od prokletstva prepisivanjem Bogova i pravila.

Dunjaini nisu vise ljudi, na to ukazuje njihov gotovo neograniceni intelekt, njihove zene kao i velika otezanost imanja zajednickog potomstva. Metagnosa nije redovito koristena od strane Neljudi nego je vise nesto poput Svetog Grala. Navodno su neki to koristili i imali. Kelhus je u tom smislu vjerojatno daleko snazniji nego bilo koji Necovjek. A navodno je hodao Drugom Stranom, i tamo postigao nekakve paktove. Je li se nazad vratio Kelhus ili Ciphrang?
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 19:17   #354
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja razumio, bogovi nisu pravi Bogovi u nasem monoteistickom smislu. Nisu Tvorci. Na odredjeni nacin oni i jesu nacela kao sto Neljudi vjeruju, jer su stvoreni od ljudi i njihovih vjerovanja. Ali istovremeno bi se moglo reci i da su veliki Demoni. Oni vide Vrijeme kao cijelinu, sa iznimkom Ne-Boga. Kad Yatver posalje ubijicu, on je sudbinom odredjen da uspije i to ona zna. Nista drugo nije ni moguce. Posto se Ne-Bog umijesa kojeg ona ne vidi i ne moze ga biti svjesna, ubojica ne uspijeva i to postaje stvarnost za nju, tj njen ubojica nikad nije niti mogao uspijeti, i to je jedino sto ona zna, ona nije svjesna ove promjene, ne moze je percipirati. Tj. Bogove se moze pisati i mijenjati, a da oni ovoga ne budu svjesni, i mislim da je to bio krajnji Kelhusov cilj, spasiti covjecanstvo od prokletstva prepisivanjem Bogova i pravila.

Bogovi kao produkt.
Osobni pakao
Međutim, Ciphranzi bi trebali počinjati kao mrtvi ljudi.
Dakle i ovo načelo bi trebalo imati "osbni" početak.
Inače, još jednom
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Dunjaini nisu vise ljudi, na to ukazuje njihov gotovo neograniceni intelekt, njihove zene kao i velika otezanost imanja zajednickog potomstva. Metagnosa nije redovito koristena od strane Neljudi nego je vise nesto poput Svetog Grala. Navodno su neki to koristili i imali. Kelhus je u tom smislu vjerojatno daleko snazniji nego bilo koji Necovjek. A navodno je hodao Drugom Stranom, i tamo postigao nekakve paktove. Je li se nazad vratio Kelhus ili Ciphrang?
Nazad se vratio Kell, međutim u paktu s Ajoklijem...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 12:40   #355
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Mislim da sam negdje pročitao da je metagnoza bila nužna da se suoči sa Ciphrangima u Izvana. Ali nisam siguran.
NeLjudi su imali majstore metagnoze no oni se ne mogu mjeriti s Kelhusom. Nitko u biti ne može, osim Ajoklija i sličnih bića. Čak je možda Kelhus njemu ravan po moći, samo ima neke druge planove.
Ja sam metagnozu shvatio jednostavno kao gnozu 2.0. stvorenu od strane Kellhusa. A za suočenje s Chipranzima je ionako potreban Daimos, zar ne (putem Daimosa se mogu pokoriti, a čim nešto možeš pokoriti znači da si se s time i suočio).

Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja razumio, bogovi nisu pravi Bogovi u nasem monoteistickom smislu. Nisu Tvorci. Na odredjeni nacin oni i jesu nacela kao sto Neljudi vjeruju, jer su stvoreni od ljudi i njihovih vjerovanja. Ali istovremeno bi se moglo reci i da su veliki Demoni. Oni vide Vrijeme kao cijelinu, sa iznimkom Ne-Boga. Kad Yatver posalje ubijicu, on je sudbinom odredjen da uspije i to ona zna. Nista drugo nije ni moguce. Posto se Ne-Bog umijesa kojeg ona ne vidi i ne moze ga biti svjesna, ubojica ne uspijeva i to postaje stvarnost za nju, tj njen ubojica nikad nije niti mogao uspijeti, i to je jedino sto ona zna, ona nije svjesna ove promjene, ne moze je percipirati. Tj. Bogove se moze pisati i mijenjati, a da oni ovoga ne budu svjesni, i mislim da je to bio krajnji Kelhusov cilj, spasiti covjecanstvo od prokletstva prepisivanjem Bogova i pravila.
Zanimljivo viđenje



Nego, bacio sam pogled na sam početak, intrigantan je Kellhusov susret s poludjelim Nonmenom na samom početku (onim s pelerinom od ljudskih lica). Taj ga je pustio, a mogao ga je ubiti magijom. E sad, zašto nije, kakvom se logikom vodio budući da je Eratic?

I da, taj je koristio Sranca kao ''knjigu''. Wtf?
ZinedineZidane is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 13:00   #356
Možda ga je jednostavno pustio kao nebitnog.
Srancovi nemaju logike, samo impulse. Možda je htio nešto takvog zapamtit.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 19:41   #357
4 puta sam pokušao čitati Tamu koja prethodi.
4.
Faking.
Puta.
I svaki put nakon 100-150 stranica se pogubim po nazivima za koje ne znam je li to osobno ime, titula, mjesto ili organizacija. Previše gahdgiouaednbg imena u ono malo stranica što sam pročitao.
Jedino što sam upamtio je da je cara posrala ptica na licu, i da to njegov savjetnik smatra velikom srećom pa mora ostaviti govno da se osuši, pa on tako vodi pregovore sa piadgjaidhgiaom iz ikongfasdioningea, ali se ispostavi da je to gnsauegbueng, predstavnik gnuspčreuhgdkngfa, pa reko fakofbolan.
Drone is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2018., 10:47   #358
Ja prije dva tjedna rekoh, idem nešto vidjeti u prvoj knjizi, i mic po mic, sad čitam ispočetka.

Jebate, sve znam što će bit, i opet je predobro. Već vidim da se radi o knjigama koje ću pročitati još koji put u životu.

Vidi se da je tu prvu knjigu pisao i peglao godinama, jezik je jednostavniji, interakcije likova su besprijekorne, a i osjetno je manje metafizike nego kasnije.

Da, te hrpe imena i naziva u prvom čitanju su grozomorne, iako, sad kad čitam opet ne vidim što je bio problem
ZinedineZidane is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2018., 13:44   #359
Quote:
Drone kaže: Pogledaj post
4 puta sam pokušao čitati Tamu koja prethodi.
4.
Faking.
Puta.
I svaki put nakon 100-150 stranica se pogubim po nazivima za koje ne znam je li to osobno ime, titula, mjesto ili organizacija. Previše gahdgiouaednbg imena u ono malo stranica što sam pročitao.
Jedino što sam upamtio je da je cara posrala ptica na licu, i da to njegov savjetnik smatra velikom srećom pa mora ostaviti govno da se osuši, pa on tako vodi pregovore sa piadgjaidhgiaom iz ikongfasdioningea, ali se ispostavi da je to gnsauegbueng, predstavnik gnuspčreuhgdkngfa, pa reko fakofbolan.
Mislim da si fulao: savjetnik je pripadnik frakcije xexeouingha, koji su smrtni neprijatelji gnsauegbuenga

Je, početak in medias res sa hrpom herbertovskih plans within plans plus imena stvorena po principu "sjednem na tipkovnicu" nije osobito ugodan.
Ali isplati ti se uložiti trud, vjeruj

Quote:
ZinedineZidane kaže: Pogledaj post
Ja prije dva tjedna rekoh, idem nešto vidjeti u prvoj knjizi, i mic po mic, sad čitam ispočetka.

Jebate, sve znam što će bit, i opet je predobro. Već vidim da se radi o knjigama koje ću pročitati još koji put u životu.

Vidi se da je tu prvu knjigu pisao i peglao godinama, jezik je jednostavniji, interakcije likova su besprijekorne, a i osjetno je manje metafizike nego kasnije.

Da, te hrpe imena i naziva u prvom čitanju su grozomorne, iako, sad kad čitam opet ne vidim što je bio problem
Ono što mi debelo najviše smeta u cijelom serijalu je skok u metanaraciji. Bogovi , koji su jedan od ključnih fabularnih pokretača u drugoj trilogiji, praktički ne postoje u prvoj.

To je otišlo toliko daleko da sam ja bio uvjeren da su bogovi samo ljudska praznovjerica te da likovi koji ih vide u drugoj trilogiji haluciniraju ili tako nešto
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2018., 17:26   #360
Meni s imenima fali što ne postoje pravila.
Onako, obično svako "pleme" ima neki sufiks, ili neku kombinaciju, nešto što se ne događa u ostalima.
Npr. u Game of Thronesu ima dosta likova, ali se jako dobro znaju pravila po kojem se može pročitati čiji je tko.
Ovdje to fali.

Za bogove, realno, to mi ne smeta toliko, koliko mi nedostaje rasplet.
U prvoj trilogiji imaš priču o "dušama koje imaju svoje kanale, pa se isti mijenjaju" (onaj kompić iz "aleksandrijske knjižnice"), ovdje je sasvim drugi fokus, šteta što ta priča nije ostala dovršena.
Jer "bogovi" nisu još objašnjeni koji su kuki. Postoje očite sličnosti s demonima, a i pitanje je "meta" bogova. Onog gestalta njihove svijesti (boga inchroia), onog null-boga, boga njihovih "muslimana" koji se suprostavlja demonima, percepcija neLjudi, a i koncept neBoga.

Ima smisla da se neke stvari "nadograđuju", pisac predugo piše knjige, on sam se mijenja.
Ali bilo bi lijepo da i mi dobijemo to rješenje, a ne da se neke stvari samo izgube.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:55.