Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2007., 21:17   #1
Černobil

E jel se sjećate kad je to ruknulo. I onda smo prali povrće i voće (apsurdno) jel je sve bilo zagađeno. Meni je umrla mama od zračenja. A možda i nije umrla od zračenja.
Još jednom takva katastrofa i odosmo svi.
Ah pretjerujem ili ne?
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 22:03   #2
Prije 21 godinu. I taj radioaktivni oblak je prešao cijelu zemljinu kuglu.
A onim ljudima već nakon par dana rekli da je sve ok . Dan danas djeci mjere radioaktivnost u tijelu koja je i nekoliko stotina puta veća od dopuštene. Ono područje je zaštićeno da ljudi ne mogu tam. Vele da su posebno divlje svinje pokupile tu radioaktivnost i da su hodajući nuklearni otpad. Strašno.
Mislim da ljudi nisu svjesni u kojim je razmjerima bila ta katastrofa.

Danas bio odličan dokumentarac u prijepodnevnim satima (odabrao Đelo Hadžiselimović )
nyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 22:13   #3
Navodno je i naknadnim istraživanjima utvrđeno da Ukrajinski predsjednik nije onu strašnu bolest dobio zbog trovanja od strane tadašnje službene vlasti, kako se tada tvrdilo, već tjekom jednog političkog skupa održanog blizu Černobila. To su utvrdili nakon nekoliko godina kada je njegova pratnja sa tog skupa počela masovno oboljevati od slične bolesti. Navodno je i životna dob radnika u Černobilu(koji je tek nedavno zatvoren) i do 15 godina manja od prosječne dobi drugih radnika.
Shrike12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 22:18   #4
Quote:
dubravka* kaže: Pogledaj post
E jel se sjećate kad je to ruknulo. I onda smo prali povrće i voće (apsurdno) jel je sve bilo zagađeno. Meni je umrla mama od zračenja. A možda i nije umrla od zračenja.
Još jednom takva katastrofa i odosmo svi.
Ah pretjerujem ili ne?
Da, pretjeruješ, jer je tijekom 50ih i 60ih godina učinjeno stotine nuklearnih eksplozija na otvorenom od kojih je svaka ispuštala veću radioaktivnost nego černobil. Problem je sa černobilom što je bio kraj naseljenog područja, pa je to izazvalo oboljenja i smrti kod civila.

@nyla: ne pričaj gluposti. Količina zračenja koja se smatra gornjom granicom prihvatljivosti za zaposlenike u nuklearnim elektranama jest oko 100 puta manja od smrtonosne, a oko 10 puta veća od radioaktivnosti kojima su svi ljudi izloženi od raznih prirodnih uzroka. prema tome da djeci mjere "stotine puta veću radioaktivnost" od dopuštene, ta djeca ne bi hodala zemljom.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 04:35   #5
Neda mi se pisat opet isto pa evo samo kratki quote sa topica o HE Lešće.

Quote:
Ovdje imaš popis stvari (naj aktualnije).

Što se tiče čitanja mislim da je ovaj pdf dosta za dobit osjećaj šta pravi izvještaj govori. Nisam siguran ali čini mi se da je na nivou da bi svako sa ok znanjem engleskog bio u stanju to pročitat i skužit sve.

Radi se o 50-tak stranica ali ima sažetaka za one kojima je zbilja tlaka sve čitat.

A što se tiče najvećeg efekta to nije zbog bježanja nego zbog psiholoških faktora (prvenstveno neutemeljen strah od svega skupa). Ljudi su bili zastrašivani radiacijom cijeli hladni rat (tada je doduše i među znanstvenicima prevladavalo mišljenje o linearnim efektima) a i onda su političari zataškivali sve skupa umjesto da su pravilno informirali javnost.

Slično kao i u zapadnom svijetu di se pokazuje da se ljudi osjećaju sve više nesignurno iako sva statistika pokazuje da živimo sigurnije nego ikada prije (naravno strah je super za političare koji mogu onda protjerat šta im god padne na pamet).
Dakle radi se o izvještaju od strane Internacionalne Agencije za Atomsku Energiju (IAEA) koja prati zbivanja nakon nesreće od početka.

Pomaže malo se informirat prije nego što se počne širit laži i neistine naokolo ili još gora paničarit. Obratite pažnju da je baš paničarenje populacije (zbog loše informiranosti) donelo najviše štete (i to puno više od same nesreće).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 00:43   #6
Quote:
dubravka* kaže: Pogledaj post
I onda smo prali povrće i voće (apsurdno) jel je sve bilo zagađeno.
Ne da mi se ukljucivati po n-ti puta u raspravu o Cernobilu i nuklearnoj energiji - ako nekoga zanima, neka pogleda moje starije postove, ali samo da se osvrnem na ovo pitanje pranja voca i povrca.

Stvar uopce nije apsurdna, vec je poprilicno efikasna u otklanjanju radioaktivnih cestica i sprijecavanju njihovog unosa u organizam. Radioaktivnost nisu tamo nekakve ludacke zrake koje nas ozracuju i koje imaju beskonacni domet. Radioaktivnost moraju proizvesti radioaktivni elementi (izotopi), a intenzitet proizvedenog zracenja opada s udaljenoscu od radioatkvine cestice.

Dakle, ako su se radioaktivni atomi i molekule u Cernobilskoj eksploziji digli u visoke slojeve atmosfere pa noseni vjetrom dosle i do nas, morali su najprije s kisom pasti na voce i povrce. Kako su to sve radioaktivni izotopi relativno kratkog vremena zivota, oni nisu imali vremena da udu u voce i povrce vec su se mogli zadrzati samo na povrsini, i na toj povrsini su zracili. Problem nastaje ako takvo voce ili povrce pojedemo zajedno s radioaktivnom molekulom i atomom - tada radioaktivna cestica dospije u nas organizam i ondje zraci. To je puno puno puno opasnije nego da tu vocku/povrce drzimo u ruci.

Mehanicko otklanjanje mogucih radioaktivnih cestica s povrsine voca/povrca je vrlo efikasan nacin otklanjanja opasnosti. Zato je pranje visestruko korisno za uklanjanje radioaktivnih cestica i sprijecavanje njihovog unosa u tijelo. Cak se i ljudi koji borave u radioaktivnom podrucju najprije dobro operu, pa tek zatim dalje tretiraju.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 15:30   #7
evo slike iz cernobila:


neka cura se vozi motorom po Zabranjenoj zoni (s mjeracem radijacije naravno)...napravila je fotoblog:

http://www.kiddofspeed.com/chapter1.html



zanimljive slike i ovdje:

http://www.nikongear.com/Chernobyl/Chernobyl_1.htm

http://inmotion.magnumphotos.com/essays/chernobyl.aspx
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 15:00   #8
Taj blog je takva nakupina govana i laži da je to divota. Probaj se informirat malo iz znanstvenih izvora.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 16:51   #9
Nazovi ih kako hoćeš ali činjenica je da su to psoljedice eksplozije.Odnosno zraačenja.
Znanstveni izvori sve bi ovo sveli samo na brojke i ništa drugo.
Zato se kaže da slika vrijedi 1000 riječi.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 17:43   #10
gledala sam onaj dokumentarac u četvrtak prijepodne.

Sjećam se kad se to desilo prije 21 godinu al nisam razmišljala kako sad ljudi tamo žive. Radioaktivne ribe, djeca koja su rođena sa onim genetskim poremećajima, pa znanstvenici koji daju krive (?) podatke. Dal je svarno istina da je WHO sa IAEA-om potpisao onaj sporazum da neće objavljivati nikakve rezultate koji bi štetno mogli djelovati na razvoj nuklearne energije?

Ovaj dokumentarac mi je jako zanimljiv, posebno zbog nekih svakodnevnih stvari. Kažu da će trebati 200-300 godina da se iz zemlje u Ukrajni razgrade ti radioaktivni elementi. A sva heljda koja se može kod nas u dućanima kupiti je uvoz iz Ukrajne...
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 18:31   #11
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Nazovi ih kako hoćeš ali činjenica je da su to psoljedice eksplozije.Odnosno zraačenja.
Znanstveni izvori sve bi ovo sveli samo na brojke i ništa drugo.
Zato se kaže da slika vrijedi 1000 riječi.
I onda se pitaš zašto niti jedan normalni znanstvenik se neće spustit na nivo zelenih. Eba te led pa zatucani ste ko kamenolom majke mu.

Sve je uvijek zavjera osim ono šta paše sa tvojim fundameentalizmom. Treba vas poslat na religiju. Gori ste od njihovih fanatika.

PS: Te brojke su debelo više informativne za one od nas sa mentalnim kapacitetom da ih razumijemo. A takve slike možeš dobit i u hrv u razrušenim selima koja nitko nije posjetio zadnjih 10tak godina.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 18:54   #12
Quote:
Kikica kaže: Pogledaj post
gledala sam onaj dokumentarac u četvrtak prijepodne.

Sjećam se kad se to desilo prije 21 godinu al nisam razmišljala kako sad ljudi tamo žive. Radioaktivne ribe, djeca koja su rođena sa onim genetskim poremećajima, pa znanstvenici koji daju krive (?) podatke. Dal je svarno istina da je WHO sa IAEA-om potpisao onaj sporazum da neće objavljivati nikakve rezultate koji bi štetno mogli djelovati na razvoj nuklearne energije?

Ovaj dokumentarac mi je jako zanimljiv, posebno zbog nekih svakodnevnih stvari. Kažu da će trebati 200-300 godina da se iz zemlje u Ukrajni razgrade ti radioaktivni elementi. A sva heljda koja se može kod nas u dućanima kupiti je uvoz iz Ukrajne...
Je, je, sve je to jedna velika urota....

Što se nuklearne energije tiče - pročitaj http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_disaster . Kad to pročitaš sa razumijevanjem, onda dalje govori o razvoju i opasnostima od nuklearne energije.

Ako će netko spasiti svijet od zagađenja onda će to biti znanstvenici, a ne nekakvi zeleni hipiji čije se poznavanje problematike svodi na "u nuklearci ima radoaktivnih tvari, a to je štetno". To je ko da daš lokalnom prosjaku i pijancu da bude ministar gospodarstva.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 19:00   #13
Quote:
Kikica kaže: Pogledaj post
gledala sam onaj dokumentarac u četvrtak prijepodne.

Sjećam se kad se to desilo prije 21 godinu al nisam razmišljala kako sad ljudi tamo žive. Radioaktivne ribe, djeca koja su rođena sa onim genetskim poremećajima, pa znanstvenici koji daju krive (?) podatke. Dal je svarno istina da je WHO sa IAEA-om potpisao onaj sporazum da neće objavljivati nikakve rezultate koji bi štetno mogli djelovati na razvoj nuklearne energije?

Ovaj dokumentarac mi je jako zanimljiv, posebno zbog nekih svakodnevnih stvari. Kažu da će trebati 200-300 godina da se iz zemlje u Ukrajni razgrade ti radioaktivni elementi. A sva heljda koja se može kod nas u dućanima kupiti je uvoz iz Ukrajne...
Sreća da postoji TV jel kako bi inače mogao čovjek doć do istinite informacije.

To sve skupa je nakupina laži od strane religioznih fanatika.

A radioaktivni elementi se ne razgrađuju nego u najboljem slučaju raspadaju. A količina istih je bezopasna trenutno u Ukrajini (to se jako detaljno prati).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 19:32   #14
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
A radioaktivni elementi se ne razgrađuju nego u najboljem slučaju raspadaju.
Za svaki radioaktivni elemnet postoji specifično vrijeme poluraspada.... Također, ima i specifičnu vrstu raspada (alfa ili beta raspad).... I tako dalje, i tako bliže....

Evo, malo za informiranje....
http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_disaster
http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_disaster_effects
http://en.wikipedia.org/wiki/Caesium-137
http://en.wikipedia.org/wiki/Radioactive_contamination
http://en.wikipedia.org/wiki/Interna...r_Events_Scale
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nuclear_reactors
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 19:44   #15
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Je, je, sve je to jedna velika urota....

Što se nuklearne energije tiče - pročitaj http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_disaster . Kad to pročitaš sa razumijevanjem, onda dalje govori o razvoju i opasnostima od nuklearne energije.

Ako će netko spasiti svijet od zagađenja onda će to biti znanstvenici, a ne nekakvi zeleni hipiji čije se poznavanje problematike svodi na "u nuklearci ima radoaktivnih tvari, a to je štetno". To je ko da daš lokalnom prosjaku i pijancu da bude ministar gospodarstva.
Ja ne govorim o ničem. Ono je bilo pitanje.
Evo da citiram
Quote:
Dal je svarno istina da je WHO sa IAEA-om potpisao onaj sporazum da neće objavljivati nikakve rezultate koji bi štetno mogli djelovati na razvoj nuklearne energije?
Što je sad tu trebalo napadati?
AxMi-24 i clouseau, pretpostavljam da ste tu neke struke da o tome nešto, malo ili puno znate. Ja ne znam. Komentirala sam dokumentarac koji sam gledala i dojam koji sam iz njega stekla.
Čemu ovo?
Quote:
Što se nuklearne energije tiče - pročitaj http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_disaster . Kad to pročitaš sa razumijevanjem, onda dalje govori o razvoju i opasnostima od nuklearne energije
a i nastavak toga
nisam govorila o nikakvom razvoju niti opasnostima od nuklearne energije. Dala sam komenatar na dokumentarac koji sam vidjela. Samo sam postavila piutanje na koje nisam dobila odgovor. I uopće u svom postu niosam pisala o nuklearkama ili nuklearnoj energiji nego o katastrofi koja se desila u Černobilu. Nemam ništa protiv nuklearki, niti energije niti ništa takvo, ali činjenica je da se ta katastrofa desila i da sigurno ima posljedice.
Nisam takve struke da to znam pa rađe pitam al očito se ppitanja shvaćaju kao provokacije a činjenica da o tome nemam znanje očito je povod za cinične i pomalo bezobrazne odgovore.
Ne, nismo svi koji nešto komentiramo hipiji, zeleni il aktivisti koji provociraju. Ima nas i običnih ljudi, koji se bave nečim sasvim desetim, ali potaknuti onim što čujemo ili vidimo želimo saznati više.
To nije razlog za ovakve odgvore tipa- ajde idi čitaj pa kad naučiš onda se javi

Ajde da probam opet - ako neko zna, dal je stvarno potpisano to između WHO-a i IAEA? To me zanima nevezano za nuklearnu energiju i njen razvoj, nego me zanima konkretno zbog Černobila.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 20:20   #16
Zašto cijeli svijet toliko trkelja o posljedicama Černobila(10000 mrtvih), a slične i veće posljedice katastrofa na hidroelektranama se uopće ne spominju?

Npr.:
http://en.wikipedia.org/wiki/Banqiao_Dam (ukupno 171000 mrtvih, Kina)
http://en.wikipedia.org/wiki/Vajont_Dam (2000 mrtvih, Italija)
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:11   #17
Dal je svarno istina da je WHO sa IAEA-om potpisao onaj sporazum da neće objavljivati nikakve rezultate koji bi štetno mogli djelovati na razvoj nuklearne energije?
Nemam pojma ali vjerojatno ima takvih sporazuma ili sličnih da se ne bi ugrozio razvoj nekih ne nužno tehnologija.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:12   #18
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Zašto cijeli svijet toliko trkelja o posljedicama Černobila(10000 mrtvih), a slične i veće posljedice katastrofa na hidroelektranama se uopće ne spominju?

Npr.:
http://en.wikipedia.org/wiki/Banqiao_Dam (ukupno 171000 mrtvih, Kina)
http://en.wikipedia.org/wiki/Vajont_Dam (2000 mrtvih, Italija)
Kojih crnih 10 tisuća mrtvih? Na kakvim to drogama ti ideš?
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:14   #19
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Dal je svarno istina da je WHO sa IAEA-om potpisao onaj sporazum da neće objavljivati nikakve rezultate koji bi štetno mogli djelovati na razvoj nuklearne energije?
Nemam pojma ali vjerojatno ima takvih sporazuma ili sličnih da se ne bi ugrozio razvoj nekih ne nužno tehnologija.
Naravno da nema ništa takvo. Da postoji to bi se zvalo religija a ne znanost. To što se ne slaže sa tvojim viđenjem stvari je nešto drugo.

Ograničavat istraživanje i publiciranje rezultata nikada nije koristilo znanosti ni tehničkom napretku tako da je cijela ideja absurdna ali se prodaje neukom puku.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 21:17   #20
U Černobilskom reaktoru 4 se trenutačno nalazi oko 135 tona visoko radioaktivnog urana i plutonija. Zračenje koje dolazi iz te radioaktivne mase uzrokuje deformiranje strukture metala od kojega je sarkofag izrađen. Danas radijacija 100 metara od reaktora iznosi oko 500 mili Roentgena /h. To je oko 50 000 puta veća količina zračenja od "normalne

Vlasti i dalje ne žele javno obznaniti razmjere Černobilske katastrofe, no neslužbeni izvori procjenjuju da je od posljedica radijacije preminulo između 200 000 i 400 000 ljudi.


Na nekim fotografijama vatrogasaca koji su prvi stigli na mjesto nesreće i koji su gasili reaktor, se vidi da su im lica pocrnila od zračenja. Čak i najmanje zadržavanje u blizini reaktora u to vrijeme je bilo smrtonosno.

Procjenjuje se da će područje Černobila postati ponovno naseljivo tek za nekih 600 godina.


Par navoda iz Wikipedie.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:40.