Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2007., 11:29   #61
Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
Britanska svemirska agencija, a kasnije i drugi, su u 60ima radili planove za brodove ciji bi se pogon sastojao od eksplozija nuklearnih bombi i koju su bili sposobni i za interstelarna putovanja u prihvatljivom roku(oko 50 godina do najblizih zvijezda).
To su samo studije bile, te tehnologije nisu dostupne ni danas, ni u sljedecih 50 god... A o cijeni da ne govorimo.....

http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Daedalus
http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Longshot

Ali je zato zanimljivo citati o takvim stvarima, slobodno nabacite jos koji link o ovoj temi....
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 11:57   #62
Quote:
Koki007 kaže: Pogledaj post
Ali je zato zanimljivo citati o takvim stvarima, slobodno nabacite jos koji link o ovoj temi....
Čak sam spomenuo Project Orion u podforumu Na rubu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Project..._propulsion%29

Interesantno je da postoji pokret kojem je cilj reaktivacija projekta.

http://www.islandone.org/Propulsion/ProjectOrion.html

Možda Bussardov ramjet? Nisam potkovan u takvim stvarima, ali mi djeluje zanimljivo

http://en.wikipedia.org/wiki/Bussard_ramjet

Također, paralelno su u SAD-u i SSSR-u razvijani trostepeni motori (turbojet-scramjet-raketni) za korištenje u svemirskim letovima. Jedan od projekata u DynaSoar programu orbitalnog bombardera je trebao imati upravo takve motore. I konstrukcijski biro Tysbin u SSSR-u je radio na sličnoj stvari.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 12:42   #63
Da to su bili zanimljivi projekti.... Evo jos par linkova

http://en.wikipedia.org/wiki/X-20_Dyna-Soar

I ruski odgovor:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mikoyan-Gurevich_MiG-105
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 12:45   #64
Busardovi ramjeti su zgodan koncpet, ali nazalost, nedavno je dokazano da nebi mogli raditi ipak sa ovakvom gustocom vodika u svemiru...


Quote:
To su samo studije bile, te tehnologije nisu dostupne ni danas, ni u sljedecih 50 god... A o cijeni da ne govorimo.....
Motori pokretani nuklearnim reaktorima i gorivom su RADJENI I TESTIRANI u Los Alamosu, cak su nekoliko puta i uzrokovali radijacijske uzbune u okolnim podrucjima . Projekt Orion je nasuprot tome mnogo jednostavnije tehnicke naravi...

Quote:
To su samo studije bile, te tehnologije nisu dostupne ni danas, ni u sljedecih 50 god... A o cijeni da ne govorimo.....
I sam ne znas koliko su u krivu... Tehnologija projekta Orion(koja je btw, vrlo jednostavna, atomska bomba je postojala od 1945te) je zamalo i dospjela u upotrebu(ali u manjem obujmu, kao pogon prikladniji za istrazivanja u solaranom sistemu), ali ga je nazalost ubio Apollo program(tj. njegov kraj i pocetak Space Shuttle programa, jos jednog gutaca novca), zabrana atomskih pokusa i glupost nekih ljudi koji raspolazu novcem za takve stvari...
Sada postoje pokusaji da se ozivi(u malo manjem obujmu, popularni miniMAG Orion), koje ja srdacno pozdravljam i kamo srece da to i dozivim... Imam i nekoliko clanaka i injzinjerskih schema i jednadzbi za doticne brodove, pa znam o cemu govorim... Sa takvim pogonom solarni sistem bi postao nase dvoriste

edit: Htjedoh staviti nesto materijala o Orion-u koje imam, ali ne ide vise od 9,8 kB attachmenta
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 12:55   #65
Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
Motori pokretani nuklearnim reaktorima i gorivom su RADJENI I TESTIRANI u Los Alamosu
Da samo u Los Alamosu, jedan avion pokretan nuklearnim reaktorom je i letio (NB-36H, modifikacija B-36 Peacemaker bombardera.)



Što se tiče onih članak i shema koje si rekao da imaš, postoji li šansa da to podjeliš sa cijenjenim forumaštvom?
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 12:58   #66
U NASA-i spominju energia raketu sa zenith motorima kojima bi se pridodao shutleov glavni motor...to ili kombinacija saturn raketa plus dodatni motori plus glavni raketni motor shutlea, za završnu fazu.

tako bi se do marsa moglo dignuti između 180 i 280 tona tereta

problem je u lovi, i to ne u gradnji samih raketa, nego u modifikacijama lansirnih rampi i ostale infrastrukture.

postoji i ideja da se sa manjim raketama sve potrebno pošalje u nekoliko faza....a dok se sve ne sklopi, astronauti bi boravili u orbitalnom modulu.....
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 13:10   #67
Quote:
U NASA-i spominju energia raketu sa zenith motorima kojima bi se pridodao shutleov glavni motor...to ili kombinacija saturn raketa plus dodatni motori plus glavni raketni motor shutlea, za završnu fazu.

tako bi se do marsa moglo dignuti između 180 i 280 tona tereta
Podatci koje ja imam za koncept MiniMAG Oriona navode sljedece podatke, za razne vrste goriva, redom 245 Cm, 239 Pu/HC, 239 Pu/LC ...

delta v u iznosu od 100 km/s(to je jako brzo u odnosu na nekih 10ak km/s koliko danas postizemo, tj postizali smo, u letovima s ljudskom posadom), ukupnu masu od 700-1100 tona, zavisno o koristenom gorivu, korisan payload(ilitiga nosivost) od 100 tona, ISP od 10 000 - 13 700 sekundi(nasuprot oko 450 sekundi Shuttleovih glavnih motora, sto se danas smatra fantasticnim rezultatom za kemijsku raketu). To je takozvana teretna inacica... Posadu bi mogao i brze prevoziti manjim transportima, cak i sa kemijskim raketama...

Quote:
Što se tiče onih članak i shema koje si rekao da imaš, postoji li šansa da to podjeliš sa cijenjenim forumaštvom?
Rado, ali kako kazem, najveci dozvoljeni attachment je 9,8 kB, a ja doslovce imam Gigabajte o razno-raznim propulzijama, projektima, clancima, videima i ostalome... Ako te zanima, probaj upisati Orion ili miniMAG Orion u google.
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 22:01   #68
Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
I sam ne znas koliko su u krivu... Tehnologija projekta Orion(koja je btw, vrlo jednostavna, atomska bomba je postojala od 1945te) je zamalo i dospjela u upotrebu(ali u manjem obujmu, kao pogon prikladniji za istrazivanja u solaranom sistemu), ali ga je nazalost ubio Apollo program(tj. njegov kraj i pocetak Space Shuttle programa, jos jednog gutaca novca), zabrana atomskih pokusa i glupost nekih ljudi koji raspolazu novcem za takve stvari...
Sada postoje pokusaji da se ozivi(u malo manjem obujmu, popularni miniMAG Orion), koje ja srdacno pozdravljam i kamo srece da to i dozivim... Imam i nekoliko clanaka i injzinjerskih schema i jednadzbi za doticne brodove, pa znam o cemu govorim... Sa takvim pogonom solarni sistem bi postao nase dvoriste
Pogledaj sto sam quot-ao, ja sam govorio o projektu Dedalus i mogucnoscu putovanja do druge zvijezde za 50 god.... Orion jest pogodan za putovanje unutar naseg suncevog sustava ali mu do prve zvijezde sa danasnjim mogucnostima treba ipak oko 100g...

Reci nesto o mogucnostima toga miniMAG Orion-na...
Kolka bi mu masa bila i maksimalna brzina?

Quote:
edit: Htjedoh staviti nesto materijala o Orion-u koje imam, ali ne ide vise od 9,8 kB attachmenta
Pa koristi neki upload servis. npr:

http://rapidshare.com/
http://files-upload.com/
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 22:05   #69
Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
Nonsense . Jos u 60ima je jos postojala tehnologija za let ne samo na Mjesec i Mars, vec i na Jupiterove i Saturnove mjesece. U 60ima su tajno u Los Alamosu razvijane rakete sa termo-nuklearnim pogonom(NERVA), koje su bile vise nego dostatne za let na Mars, cak i na Jupiter i Saturn.
Nazalost, ne mogu se sloziti. Koliko ja znam, rakete NERVA u svim pokusima nisu postigle ni delic maksimalne snage koje pruza konvencionalan, kemijski pogon. Projekat je napusten pocetkom 70-tih bez gotovo ikakvih rezultata. Govoriti o tom pogonu kao o "tehnologiji koja postoji" u kontekstu putovanja bilo kuda (pa i na Mars) je neizdrzano po svim objektivnim parametrima.

Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
Britanska svemirska agencija, a kasnije i drugi, su u 60ima radili planove za brodove ciji bi se pogon sastojao od eksplozija nuklearnih bombi i koju su bili sposobni i za interstelarna putovanja u prihvatljivom roku(oko 50 godina do najblizih zvijezda).
To su pre bili crtezi, koncepti i naucno-popularizatorske fantazije. Opet, ne moze se o tome govoriti kao o "tehnologiji koja postoji ali je preskupa". To su samo crtezi i naucno fundirana mastanja.

Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
Tako da ta tvrdnja da tehnologija ne postoji bas i ne stoji. Na kraju krajeva, cak i sa kemijskim raketama kakve se danas uglavnom koriste na Mars je moguce doci relativno brzo.
OK. Kemijske rakete. Za koliko vremena, u tvojoj viziji, nase najbrze rakete mogu na Mars? I sa kolikim korisnim tovarom?

Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
Ne moras sve slati u jednom brodu, oprema i konstrukcija se salje u vecem brodu koji moze dulje putovati, a kasnije posadu se posalje u manjem brodu koji ima puno veci delta v.
Svejedno. Za taj "puno veci delta v" trebace puno vise goriva. Ako je vec puno veci, a morao bi biti zbog zracenja.

Ponavljam, problem je u svojoj biti koncepcijski, ne ekonomski.

Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
Ako u jednadzbu ukljucis i nuklearni pogon, na Mars bi se moglo zaista komotno putovati.
Moracemo prvo taj pogon izmisliti. Jos uvek nismo. Probali smo (nerva, merva...) ali nismo uspeli.
Tipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 22:17   #70
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
U NASA-i spominju energia raketu sa zenith motorima kojima bi se pridodao shutleov glavni motor...to ili kombinacija saturn raketa plus dodatni motori plus glavni raketni motor shutlea, za završnu fazu.
Sta Ameri kane otkupiti Energiju od Rusa?? Bilo bi super da Energija ipak zazivi....

BTW Bas mi je zao sto su Enerija i Buran ukinuti, bila bi to prava pljuska Amerima....

Quote:
tako bi se do marsa moglo dignuti između 180 i 280 tona tereta
280 tona do Marsa???
Jesi sigurna u to? Ako se dobro sjecam Energija je mogla u svojoj najjacoj verziji dignuti 175t i to tek u LEO.....
Imas neki link o tome?
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 22:35   #71
Quote:
Nazalost, ne mogu se sloziti. Koliko ja znam, rakete NERVA u svim pokusima nisu postigle ni delic maksimalne snage koje pruza konvencionalan, kemijski pogon. Projekat je napusten pocetkom 70-tih bez gotovo ikakvih rezultata. Govoriti o tom pogonu kao o "tehnologiji koja postoji" u kontekstu putovanja bilo kuda (pa i na Mars) je neizdrzano po svim objektivnim parametrima.
NERVA je postigla ISP od oko 900-1000 sekundi, sto je duplo bolje od najmodernijih raketnih motora na kemijsko gorivo. Uvrsti u to jos napredke u materijalima i taj motor bi danas mogao biti i jos ucinkovitiji i laksi, te isplativiji. Nije da sam ja veliki fan toga projekta, je je motor izuzetno napregnut temperaturama i sklon "zabusavanju"

Quote:
To su pre bili crtezi, koncepti i naucno-popularizatorske fantazije. Opet, ne moze se o tome govoriti kao o "tehnologiji koja postoji ali je preskupa". To su samo crtezi i naucno fundirana mastanja.
Von Braun je sa svojom ekipom 30ih crtao rovere na mjesecu... I to rovere od nekoliko tona. A sad koliko su crtezi i mastanja, to ja ne znam, sli sto znam , jest da je tehnicki moguce. Dapace, ako uzmes da bi takvi pogoni bili iskoristivi vise puta, da bi bili brzi, da bi nosili vise tereta, cak ispadnu i ekonomicniji od stvari kao sto su kemijske rakete.
Ako zelis nesto "opipljivije", pogledaj projekt Prometheus. Postoji mogucnost da se jedna letjelica izgradi i posalje na misiju koju su u NASA-i nazvali "Go fast", tj da je se maksimalnom brzinom posalje izvan sunceva sistema. To je raketa na nuklearno pogonjeni ionski pogon. I upravo na njoj rade u NASA-i, imaju puni budzet od FY '05. Otprilike kraj iduceg desetljeca se predvidja za prvu misiju koja ce najvjerojatnije posjetiti mjesece Jupitera. To je stvarna, realna mogucnost! Isti reaktor ce se vjerovatno koristiti i za napajanja eventualnih kolonija i letjelica sa ljudksom posadom.

Quote:
OK. Kemijske rakete. Za koliko vremena, u tvojoj viziji, nase najbrze rakete mogu na Mars? I sa kolikim korisnim tovarom?
Zavisi... Kad bi se mene pitalo, prvo bi se poslalo robotsko naselje koje bi se samo na marsu poslozilo u habitat za astronaute. To bi ukljucivalo vise teretnih misija, za koje brzina nije od kljucnih interesa. Ljude se moze kasnije poslati manjim brodovima koji mogu imati veci delta v i tako skratiti vrijeme putovanja. Ako govorimo o klasicnim raketama na kemijsko gorivo, oko 3-4 mjeseca je moguce. Sa nuklearnom tehnologijom to se moze jos dodatno smanjiti, a i struju iz reaktora se moze iskoristiti i za stvaranje stita protiv solarne radijacije(eto, upravo rade na tome u Engleskoj).

Quote:
Svejedno. Za taj "puno veci delta v" trebace puno vise goriva. Ako je vec puno veci, a morao bi biti zbog zracenja.
Puno vise goriva - ili puno manje mase . I ne moras lansirati sa zemlje... hej, na Mjesecu ima materijala za raketno gorivo, a moze ga se gore i otpremiti ako je problem, i lansirati iz Mjeseceve orbite... puno manje potrebnog goriva, veci delta v s istim gorivom, a mozes rijesiti i problem kocenja tako da koristis Marsovu atmosferu kao kocnicu, tzv. aerobraking.

Quote:
Pogledaj sto sam quot-ao, ja sam govorio o projektu Dedalus i mogucnoscu putovanja do druge zvijezde za 50 god.... Orion jest pogodan za putovanje unutar naseg suncevog sustava ali mu do prve zvijezde sa danasnjim mogucnostima treba ipak oko 100g...

Reci nesto o mogucnostima toga miniMAG Orion-na...
Kolka bi mu masa bila i maksimalna brzina?
Sorry, ja sam mislio da govoris o Orion-u.
Za miniMAG Orion su podatci u prijasnjem postu... znaci delta v od 100 km/s, tezina oko 1000 tona, zavisi o koristenom gorivu, koristan teret od oko 100 tona.
Evo upravo gledam tekst naslovljen Interstellar Transportation using Today’s
Physics sa Jet propulsion konferencije u Alabami 2003. U biti, da sumariziram, 0,2 - 0,3 c , sa laserski potpomognutim solarnim jedrom... masa sonde od 5160 kg, zahtjeva laser snage 50 TW(! - ajde dobro, ako koristis Sunce, mozda nije ni toliki problem), a solarno jedro je promjera 2 km... Brzina postignuta je 0,3 c, nakon 37 dana konstantne akceleracije do udaljenosti od 1114 AU... Eto recimo otkriju na Gliese 581 c zivot i pozele poslat sondu, teoretski je to dobrano unutar mogucnosti moderne tehnologije i fizike, ali nazalost malo teze sa politicke strane.
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 22:42   #72
Evo nekih linkova o miniMAG Orion-u:

http://www.andrews-space.com/content...ubsection=MTA2
http://advancednano.blogspot.com/200...-on-ideas.html(blog ima dosta dobrih linkova o orionu...)
http://notendur.unak.is/not/nicolaw/...ginalOrion.ppt (PP prezentacija...)
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 22:43   #73
Quote:
Koki007 kaže: Pogledaj post
Sta Ameri kane otkupiti Energiju od Rusa?? Bilo bi super da Energija ipak zazivi....

BTW Bas mi je zao sto su Enerija i Buran ukinuti, bila bi to prava pljuska Amerima....



280 tona do Marsa???
Jesi sigurna u to? Ako se dobro sjecam Energija je mogla u svojoj najjacoj verziji dignuti 175t i to tek u LEO.....
Imas neki link o tome?
Dao sam gore linkove na NASA studiju o putu na Mars, treći pdf.

Energia je nažalost najslabija opcija jer ona diže najmanje, oko 180 tona.

a 289 tona diže sljedeća naprava

Kod:
Option 4 (Figure 3-16) is indicative of a
launch vehicle that uses technology derived
from the Saturn V launch vehicle. The first
stage core is virtually identical to the first
stage of the Saturn V launch vehicle in its
basic size and its use of five F-1A engines.
Strapped to this stage are four boosters, each
with two F-1A engines and roughly one-third
of the propellant carried by the core stage.
The second stage uses six of the J-2 engines
that powered the second stage of the Saturn
V. However, this upper stage is considerably
larger than the Saturn second stage.
This last option was the largest of a
family of launch vehicles derived using
Saturn V launch vehicle technology. Figure
3-17 illustrates some of the other vehicle
configurations examined and provides
additional information on their capabilities.
All of these options can deliver a payload
almost as large as the stated need for 240
tonnes in a 220-nautical mile circular orbit.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 22:47   #74
Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
ISP od oko 900-1000 sekundi
Sorry, ne razumem sta ovo znaci.

Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
duplo bolje od najmodernijih raketnih motora na kemijsko gorivo.
Moji izvori kazu da su tokom projekta dobiveni rezultati bili daleko inferorniji od tadasnjih kemijskih raketa. Daj neki link.

Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
manjim brodovima koji mogu imati veci delta v i tako skratiti vrijeme putovanja. Ako govorimo o klasicnim raketama na kemijsko gorivo, oko 3-4 mjeseca je moguce.
Ali 3-4 mjeseca je daleko previse! 3-4 mjeseca u "manjim brodovima" (dakle bez radijacijskog oklopa) ljudi nece ni slucajno preziveti zestoko medjuplanetarno przenje na svim mogucim valnim duzinama.
Tipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 23:00   #75
Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
Ako zelis nesto "opipljivije", pogledaj projekt Prometheus. Postoji mogucnost da se jedna letjelica izgradi i posalje na misiju koju su u NASA-i nazvali "Go fast", tj da je se maksimalnom brzinom posalje izvan sunceva sistema. To je raketa na nuklearno pogonjeni ionski pogon. I upravo na njoj rade u NASA-i, imaju puni budzet od FY '05. Otprilike kraj iduceg desetljeca se predvidja za prvu misiju koja ce najvjerojatnije posjetiti mjesece Jupitera. To je stvarna, realna mogucnost! Isti reaktor ce se vjerovatno koristiti i za napajanja eventualnih kolonija i letjelica sa ljudksom posadom.
Nazalost tome projektu su smanjili budzet i sad ce vjerojatno samo do Mjeseca.....

Quote:
Zavisi... Kad bi se mene pitalo, prvo bi se poslalo robotsko naselje koje bi se samo na marsu poslozilo u habitat za astronaute. To bi ukljucivalo vise teretnih misija, za koje brzina nije od kljucnih interesa. Ljude se moze kasnije poslati manjim brodovima koji mogu imati veci delta v i tako skratiti vrijeme putovanja. Ako govorimo o klasicnim raketama na kemijsko gorivo, oko 3-4 mjeseca je moguce. Sa nuklearnom tehnologijom to se moze jos dodatno smanjiti, a i struju iz reaktora se moze iskoristiti i za stvaranje stita protiv solarne radijacije(eto, upravo rade na tome u Engleskoj).

Puno vise goriva - ili puno manje mase . I ne moras lansirati sa zemlje... hej, na Mjesecu ima materijala za raketno gorivo, a moze ga se gore i otpremiti ako je problem, i lansirati iz Mjeseceve orbite... puno manje potrebnog goriva, veci delta v s istim gorivom, a mozes rijesiti i problem kocenja tako da koristis Marsovu atmosferu kao kocnicu, tzv. aerobraking.
Za to cemo se jos nacekat.... Prve baze nicu tek za nekih 15god ako se stvari ne pokrenu kako spada....

Quote:
Evo upravo gledam tekst naslovljen Interstellar Transportation using Today’s Physics sa Jet propulsion konferencije u Alabami 2003. U biti, da sumariziram, 0,2 - 0,3 c , sa laserski potpomognutim solarnim jedrom... masa sonde od 5160 kg, zahtjeva laser snage 50 TW(! - ajde dobro, ako koristis Sunce, mozda nije ni toliki problem), a solarno jedro je promjera 2 km... Brzina postignuta je 0,3 c, nakon 37 dana konstantne akceleracije do udaljenosti od 1114 AU... Eto recimo otkriju na Gliese 581 c zivot i pozele poslat sondu, teoretski je to dobrano unutar mogucnosti moderne tehnologije i fizike,
I stize za do cilja za 68 god (+20 god za povratk sigala) sto je super prema tisucama god sa danasnjim raketama...

A do prve na zvijezde stize za samo 14 god...
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 23:10   #76
Quote:
Rain kaže: Pogledaj post
Dao sam gore linkove na NASA studiju o putu na Mars, treći pdf.

Energia je nažalost najslabija opcija jer ona diže najmanje, oko 180 tona.

a 289 tona diže sljedeća naprava

Kod:
Option 4 (Figure 3-16) is i........ as large as the stated need for 240
tonnes in a 220-nautical mile circular orbit.
Da ali u zemnljinu orbitu a ne do Marsa.... Do marsa moze samo oko 50 tona...
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 23:16   #77
Quote:
Nazalost tome projektu su smanjili budzet i sad ce vjerojatno samo do Mjeseca.....
Da, trenutacno su ga gurnuli ispod tepiha, jer imaju vecih briga i problema, ali no-worry. Mislim da ce kako privatni biznis bude napredovao u orbitu polako NASA sve vise i vise gledati malo dalje prema horizontu, a zato im definitivno treba nuklearna energija. Ako mozda pratis privatne tvrke, ako Bigelow, SpaceX, SpaceDev, Virgin(Scaled Composites, tvrka koja je iza projekta SpaceShipOne, sada rade na SS2, koji bi iduce godine trebao poceti testiranje, a ubrzo i letove), onda znas da taj dan nije daleko. Dapace, neki vec razmisljaju o stvarima kao sto je neka vrsta "svemirske jahte", koja bi kruzila od Zemlje do Mjeseca, neki razmisljaju cak i o Marsu. Privatni kapital i natjecanje ce uciniti cudo za svemirsku industriju. Neke od tih tvrki i suraduju sa NASAom na CEV-u.

Quote:
Za to cemo se jos nacekat.... Prve baze nicu tek za nekih 15god ako se stvari ne pokrenu kako spada....
He... a prvi orbitalni hotel je planiran za manje od 10 godina(Bigelow Aerospace, uskoro lansiraju drugi, veci modul na napuhavanje, Genesis 2). Stedite!

Quote:
Sorry, ne razumem sta ovo znaci.
ISP ti je glavna mjera prema kojima se raketni motori(koji rade na principima Newtonove fizike) ocjenjuju. To je oznaka za specificni impuls po masi propelanta(goriva) i oznacava u neku ruku ucinkovitost motora. Sto je veci(specificni impuls, Isp), treba ti manje propelanta za istu brzinu, ili mozes postici vecu brzinu sa istom kolicinom goriva.

Quote:
Moji izvori kazu da su tokom projekta dobiveni rezultati bili daleko inferorniji od tadasnjih kemijskih raketa. Daj neki link.
http://www.lascruces.com/~mrpbar/rocket.html
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 23:48   #78
Quote:
Aleksandr_V_Fedotov kaže: Pogledaj post
Da, trenutacno su ga gurnuli ispod tepiha, jer imaju vecih briga i problema, ali no-worry. Mislim da ce kako privatni biznis bude napredovao u orbitu polako NASA sve vise i vise gledati malo dalje prema horizontu, a zato im definitivno treba nuklearna energija. Ako mozda pratis privatne tvrke, ako Bigelow, SpaceX, SpaceDev, Virgin(Scaled Composites, tvrka koja je iza projekta SpaceShipOne, sada rade na SS2, koji bi iduce godine trebao poceti testiranje, a ubrzo i letove), onda znas da taj dan nije daleko. Dapace, neki vec razmisljaju o stvarima kao sto je neka vrsta "svemirske jahte", koja bi kruzila od Zemlje do Mjeseca, neki razmisljaju cak i o Marsu. Privatni kapital i natjecanje ce uciniti cudo za svemirsku industriju. Neke od tih tvrki i suraduju sa NASAom na CEV-u.
Pratim sa uzbudenjem..... Cini mi se da se trenutno oko deset raketa i kapsula razvija od privatne strane....
I ja mislim da kad pocne cjetati svemirski turizam, pocet ce pravo razvijanje svemirske industrije....

Quote:
He... a prvi orbitalni hotel je planiran za manje od 10 godina(Bigelow Aerospace, uskoro lansiraju drugi, veci modul na napuhavanje, Genesis 2). Stedite!
Ja sam mislio vise na svemirske rudnike i infrastrukturu na drugima sv. tjelima za odrzavanje i lansiranje raketa.....
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 23:52   #79
Thumbs up

Evo jedan popis koji sam si sastavio da pratim stvari... mozda su se u meduvremenu pojavili i novi igraci, ako znas koje javi....

SpaceX: - Falcon1-9, Dragon(human)
SpaceDev: - DreamChaser(suborbital)
Rocketplane Limitet: - Rocketplane XP(sub)
Reaction Engines Limited: - Skylon (orbital SSTO)
Space Adventures: - Explorer (sub), C21
Scaled Composites: - SpaceShip One
Virgin Galactic: - SpaceShip Two
Rocketplane Kistler: - COTS - program
Constellation Services International - turizam - ISS + mjeseceva orbita
Orbital Sciences - Pegasus, Minotaur, Taurus
PlanetSpace - Silver Dart (human)
Armadillo Aerospace - Canadian Arrow
Bigelow - Genesis, Nautilus

Jos samo da netko od igraca ozivi VentureStar i Energiju
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 00:06   #80
jos jedan...

Blue Origin - http://public.blueorigin.com/index.html
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:38.