Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2006., 15:59   #1
Plaće u državnim i javnim službama

Zanima me kako se uz pomoc koeficijenata izracuna ocekivana placa u javnoj sluzbi.

Nasla sam u narodnim novinama sljedece:

Ovisno o stručnoj spremi, radna mjesta službenika i namje*šte*nika utvrđuju se kao:

– radna mjesta I. vrste za koja je opći uvjet visoka
stručna sprema,

– radna mjesta II. vrste za koja je opći uvjet viša
stručna sprema,

– radna mjesta III vrste za koja je opći uvjet srednja
stručna sprema i

– radna mjesta IV. vrste za koja je opći uvjet niža
stručna sprema ili osnovna škola.


Za utvrđivanje vrijednosti koeficijenata radnih mjesta utvr*đu*ju se rasponi koeficijenata u kojima se mogu kretati vrijednosti koeficijenata poslova radnih mjesta u pojedinim vrstama i to za:

– radna mjesta I. vrste od 1,05 do 3,50

- radna mjesta II. vrste od 0,90 do 1,20

- radna mjesta III. vrste od 0,65 do 1,10

- radna mjesta IV. vrste od 0,50 do 0,75.

Za vrijeme trajanja vježbeničkog staža vježbenik ima pravo na 85% plaće poslova radnog mjesta najniže složenosti njegove vrste.

E sad, ja bih rado da mi netko pomogne izracunati placu za vjezbenika s visokom strucnom spremom (to je koliko kuzim radno mjesto I. vrste)
s cime se mnoze ti koeficijenti??

thank you
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 17:14   #2
racuna se koeficjent x osnovica za izracun place... i to je onda tvoja osnovica za dalnje racunanje... dakle ako je osnovica (bubam bez veze) 4500 kuna za tu instituciju onda racunas:
4500 (zajednicka osnovica) x 1,05 (najnizi koeficjent za najnizu slozenost posla) i uzmes 85% od te cifre kao vrijednost za dalje...
ALI, ni to ti ne daje tvoju placu... treba obracunati davanja iz place (porez, dorpinos, prirez blablabla) i naravno tvoj osobni odbitak (za neoporezivi dio place, odbitak imas za sebe kao sebe, za eventualno dijete, uzdrzavanog clana obitelji i tako dalje.) da bi ti ostala neto placa.
Fixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 18:59   #3
Računaj da ćeš imati oko 3100 kn + prijevoz.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 12:10   #4
E, hvala!
ja sam nasla na rrifu neku osnovicu ali takodjer za bruto, uglavnom kad sam pomnozila s koeficijentom, pretvorila u netto i uzela si 85% doslo mi je nesto sitno preko 2700.
jebiga, posao je u zagrebu, s time tamo ne mogu nista
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 12:27   #5
Dobro je za start, naučiš dosta.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 14:26   #6
da, bilo bi super da je u Rijeci, nebih ni trena razmisljala, ali u zagrebu bi mi ta placa bila taman za rentanje stana.
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 13:20   #7
OK, to je mozda placa, ali obicno je tu jos i topli obrok i naknada za prijevoz, sto zna dosta utjecati na placu.
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
Sasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 23:43   #8
Quote:
MicaMaca kaže:
Zanima me kako se uz pomoc koeficijenata izracuna ocekivana placa u javnoj sluzbi.

Nasla sam u narodnim novinama sljedece:

Ovisno o stručnoj spremi, radna mjesta službenika i namje*šte*nika utvrđuju se kao:

– radna mjesta I. vrste za koja je opći uvjet visoka
stručna sprema,

– radna mjesta II. vrste za koja je opći uvjet viša
stručna sprema,

– radna mjesta III vrste za koja je opći uvjet srednja
stručna sprema i

– radna mjesta IV. vrste za koja je opći uvjet niža
stručna sprema ili osnovna škola.


Za utvrđivanje vrijednosti koeficijenata radnih mjesta utvr*đu*ju se rasponi koeficijenata u kojima se mogu kretati vrijednosti koeficijenata poslova radnih mjesta u pojedinim vrstama i to za:

– radna mjesta I. vrste od 1,05 do 3,50

- radna mjesta II. vrste od 0,90 do 1,20

- radna mjesta III. vrste od 0,65 do 1,10

- radna mjesta IV. vrste od 0,50 do 0,75.

Za vrijeme trajanja vježbeničkog staža vježbenik ima pravo na 85% plaće poslova radnog mjesta najniže složenosti njegove vrste.

E sad, ja bih rado da mi netko pomogne izracunati placu za vjezbenika s visokom strucnom spremom (to je koliko kuzim radno mjesto I. vrste)
s cime se mnoze ti koeficijenti??

thank you

Vježbenik s VSS ima oko 3500 kn. Bez putnog troška i ostalih mogućih dodataka. (Imam poznanike koji su vježbenici/pripravnici u javnoj sl.)
trommel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 09:56   #9
sve je to ok...no međutim baš sam neki dan u novinama naišao na oglas da državna uprava (piše podaci poznati hzz-u) traži financijskog referenta...uvjeti VSS s 3 godine iskustva....očekivana plaća 2500-3000 kn...

pa jel to moguće???

danas je nemoguće radit i za 3000 jer je jednostavno premalo a kamoli s tom stručnom spremom radit za te novce...gdje je tu pamet?
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 10:12   #10
moguća je verzija (ako radiš u upravi):

stručni suradnik 3700 kn + prijevoz
savjetnik (nakon 5 god. staža) cca 4200
viši savjetnik (nakon 10 god) nekih tisuću kuna više

ako si podoban - postaneš načelnik a koja je plaća ne znam točno
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 10:12   #11
sve ovisi...radila bih za menji novac negdje ako bih znala da ce mi placa s vremenom i iskustvom rasti i da cu biti primljena na neodredjeno i imat sve beneficije koje me pripadaju.
najgore mi je kad dodjem u neku privatnu firmu gdje traze nekoga za krace vrijeme (s ko fol mogucnoscu stalnog zaposlenja) i nude sicu, a jedno od prvih pitanja im je: planirate li imati djecu? to me frustrira.
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 10:20   #12
Quote:
MicaMaca kaže:
sve ovisi...radila bih za menji novac negdje ako bih znala da ce mi placa s vremenom i iskustvom rasti i da cu biti primljena na neodredjeno i imat sve beneficije koje me pripadaju.
najgore mi je kad dodjem u neku privatnu firmu gdje traze nekoga za krace vrijeme (s ko fol mogucnoscu stalnog zaposlenja) i nude sicu, a jedno od prvih pitanja im je: planirate li imati djecu? to me frustrira.
Ako si pred vjenčanjem i planiraš uskoro imati djecu, onda se isplati. Bez problema ćeš otići na čuvanje trudnoće, na porodiljni i sigurno će te čekati stari posao. Stres: gotovo pa nula (po pitanju djece).
Kad će klinci bit bolesni, a to je čest slučaj kad krenu u jaslice, bez beda ćeš otići na bolovanje.

I to ti je jedini plus. Vjeruj. Jer sa tako jadnom plaćom i ne možeš živjeti osim ako ne radiš fuševe (ili ti dragi nije dobio na lotu, primjerice)
Zar ćeš čekati deset godina da dođeš do približno pristojne plaće?

I tamo se radi, i tamo ima stresa, svakakvih međuljudskih odnosa...sve se svodi na to koliko dobiješ na kraju mjeseca. Vjeruj mi (nažalost) novci su najveći stimulans.
Doduše, ovisi o tvojim ostalim životnim okolnostima.

Znam neke cure koje rade u ministarstvu tak da ne budu doma, a muževi imaju para ko kenje i financiraju ih, plaća im je džeparac. To je okej. Rade 'za domovinu'
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 10:50   #13
Quote:
Sasha kaže:
OK, to je mozda placa, ali obicno je tu jos i topli obrok i naknada za prijevoz, sto zna dosta utjecati na placu.
Za prijevoz se dobije 210 kn mjesečno, ali obroka nema. Moraš si sve sama platiti. Jedno vrijeme sam i ja radio u državnoj službi u jednom ministarstvu kao vježbenik i obroka nije bilo.

Plaća je bila 3030 kn, ali u mom slučaju dobro je bilo što sam stalno negdje putovao, pa bih zaradio dnevnice i još poneki honorar, ovisno o poslu koji je obavljen. Tu su još i prekovremeni. Ne znam za ostale, ali meni su redovno isplaćivani.
Chosma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 10:55   #14
Ma nema do državne službe.
Kao pripravnik bi ti plaća bila oko 4000 kn kad se sve zbroji.
Beneficije su definitivno neusporedive s bilo kojim privatnim biznisom.
splicanka4zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 11:16   #15
Quote:
Beneficije su definitivno neusporedive s bilo kojim privatnim biznisom.
za žene da, za muškarce ne
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 11:26   #16
Quote:
splicanka4zagreb kaže:
Ma nema do državne službe.
Kao pripravnik bi ti plaća bila oko 4000 kn kad se sve zbroji.
Beneficije su definitivno neusporedive s bilo kojim privatnim biznisom.
Ma što kad se zbroji????
Za osobu koja ne uzdržava nikoga odim samu sebe i radi kao vježbenik u tijelu državne uprave možeš zbrojiti plaću od cca 3.100,00kn i naknadu za prijevoz od (za Zagreb) 210,00 kn.
E pa kad zbrojiš, dobiješ 3.300,00kn. Što ti to još zbrojiš da dobiješ tih 700,00kn ekstra?
Blossom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 13:14   #17
Brutto osnovica je 4.546,85 kn
placa se racuna: ta osnovica x koeficijent i dobije se bruto placa za daljnji obracun doprinosa i poreza da bi se nakon tih odbitaka dobila netto placa.
Npr. za koeficijent 1,05 , ako nema olaksica na djecu, neto placa bi ispala oko 3.200,oo kn
Prijevoz je u tome a iznosi 210 kn.
Toplog obroka nema.
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 20:22   #18
Quote:
vukovarac69 kaže:
sve je to ok...no međutim baš sam neki dan u novinama naišao na oglas da državna uprava (piše podaci poznati hzz-u) traži financijskog referenta...uvjeti VSS s 3 godine iskustva....očekivana plaća 2500-3000 kn...

pa jel to moguće???

danas je nemoguće radit i za 3000 jer je jednostavno premalo a kamoli s tom stručnom spremom radit za te novce...gdje je tu pamet?
Ne znam, to mi sad nije jasno.
Kolega u jednoj školi je imao 3500 prije polaganja drž.ispita, a poslije je imao oko 4100. (To je bez prekovremenih, eventualnih zamjena...).
Ako s VSS moramo raditi za manje od 3000, onda ... ... ... ....
Ljudi, idemo na drugu planetu!!!
trommel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 20:45   #19
Quote:
Ljudi, idemo na drugu planetu!!!
dobro jutro
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 20:23   #20
Quote:
splicanka4zagreb kaže:
Ma nema do državne službe.
Kao pripravnik bi ti plaća bila oko 4000 kn kad se sve zbroji.
Beneficije su definitivno neusporedive s bilo kojim privatnim biznisom.
Beneficije su često veće u svakoj boljoj privatnoj firmi (mogućnosti školovanja, napredovanja, pa i službeni automobil i sl.). Naravno, ima i javnih službi koje se fer i kvalitetno odnose prema radnicima, ali nisu svi takvi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:54.