Natrag   Forum.hr > Društvo > Druženje & kava

Druženje & kava Mjesto gdje se forumaši druže

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2009., 16:06   #21
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Eto, ja pogledao u rječnik i piše:

cogito - razmišljati, uzeti u obzir, planirati.

dok je:

conscientia - svijest, svjesnost, znanje.

Englezi prevode kao: ''I think, therefore I am.''

Inače, našao sam da je originalna rečenica glasila:

''Je pense donc je suis.'' - Mislim, dakle jesam.

Ako je i mislio na svijest, krivo se izrazio. Morao je znati da će biti krivo shvaćen. Ili mu to nije ni bilo važno, važno mu je bilo naći početnu nesumnjivu točku, a to je bila činjenica njegovog postojanja? Bez obzira na nerazlikovanje (ili razlikovanje) svijesti od razmišljanja te svijesti, i odijeljenosti jednog od drugog? Razlika je velika, i poistovjećivanje ljudi s njihovim mislima je danas prevladavajuće, a rijetko ko se pita: a tko to misli (da je mlad, star, lijep, ružan, doktor, stidljiv, zlostavljan, prevaren...)?

Btw, ona tema o 'Meditacijama' je odlična, dobro pripremljena.
Za početak formula "Cogito ergo sum" se NE pojavljuje u Meditacijama. Principia 1.7 (ego cogito, ergo sum) i franc u Discursu 4.2 ('je pense, donc je sui') ..................i
Mišljenje (cogitare) ne ne da odvojiti od mene i zato sam ja "misleće biće" tj. res cogitans. (i pod time ukazuje na samosvijest) Cogito ergo sum je dakle, refleksija o res cogitansu...
Inače, mislim da je jako nezahvalna odrednica jednog "filozofa" da stvari shvaća DOSLOVNO sa njihovim definicijama iz riječnika
__________________
I often quote myself. It adds spice to my conversation!
Sensa x is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 22:22   #22
Ak ti kažem,znat ćeš.
 
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 22:29   #23
Dio sam one sile što vječno želi dobro, a vječno čini zlo..

Možda nije odgovor na post, al mi zbog naslova došlo..
gusterica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 11:22   #24
Quote:
Sensa x kaže: Pogledaj post
Mišljenje (cogitare) ne ne da odvojiti od mene i zato sam ja "misleće biće" tj. res cogitans.
A zašto se mišljenje ne bi moglo odvojiti od tebe? Nisi ti mišljenje, ti si ono 'biće' koje misli, mišljenje je radnja, i ja mislim da može biće biti i da ne radi (misli). I nije 'biće' radnja koju obavlja.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 11:41   #25
Ja sam dijete koje ne zna gdje je.... na dnu, pri vrhu, izvana ili me uopće nema?!
prolaznica- is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 15:52   #26
Razmaženo derište oko kojeg se vrti cijeli svijet
 
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 18:21   #27
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Imaš li link za to?
Meditacije su, koliko ja znam, originalno pisane na latinskom. Čini mi se da ih je na francuski preveo netko drugi a ne sam Descartes.
Quote:
wikipedia kaže:
Descartes's original statement was "Je pense donc je suis," from his Discourse on Method (1637). He wrote it in French, not in Latin, thus reaching a wider audience in his country than that of scholars.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cogito_ergo_sum

Što se tiče opaske o višeslojnoj uporabi pojedinih riječi, ne isključujem mogućnost da je Descartes mislio kako ti impliciraš, no onda ga većina nije shvatila, banalizirajući njegovu krilaticu.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 20:05   #28
ja sam nekad bila dobra i brižna pomagala sam svima i nisam dobila za uzvrat ništa a sada gazim i po "leševima" i ako ništa barem sam se riješila lešinara iako mi je duša crna ko noć
I PRODAH DUŠU
black_dwarf2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 20:21   #29
...ja sam ja...
Kamena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 08:20   #30
48 kila žive vage
 
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 12:24   #31
83 kile žive vage raspoređene na visinu od 185 cm
 
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 14:24   #32
ponosna, tvrdoglava, uvijek sam savrseno, nedo bog da ikom pokazem suprotno
__________________
harder better stronger
.beatrix. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 15:30   #33
Ja sam sanjar, povučen, volim puno razmišljati, ljudi me gotovo uvijek pogrešno procjene i često se iznenade kad me upoznaju malo bolje...
Jako volim prirodu i životinje, mrzim nasilje iako jako mnogo znam o njemu i znam ga primijeniti u slučaju da je to potrebno...
Muzika je dio mene, osjetim je u sebi dok sviram ili pjevam ili je jednostavno slušam, ispunjava me mirom, spokojom i bombom emocija odjednom...
San mi je pomagati ljudima da se nose sa svojim problemima, olakštati im život, saslušati njihove muke i pomoći im najbolje što znam i umijem...
Emocije su moja najveća snaga i vrlina, ali istovremeno i moja najveća slabost...
Knjige su nešto bez čega ne mogu, one su mi spas kad poželim otići iz realnosti i zamisliti da sam netko drugi
Ja sam osoba koja još uvelike traga za sobom i svojom svrhom u svijetu i koja se nastoji samoaktualizirati(to mi je konačni cilj)...
Eto, to sam ja u kratkim crtama
 
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 02:28   #34
Quote:
Alenkica kaže: Pogledaj post
Tko si ti, kao čovjek, kao osoba?
pojma nemam-u potrazi za sobom
Što si?
izgubljena
Tko si? Po svojim djelima, po načinu življenja?
uglavnom dobrica
Kad makneš filozofiju o bitku čovjeka, o nebeskim idealima i ostalim gore-dole mudrovanjima, što ostaje u tebi?
glazba i poezija
Tko si ti?
samo netko tko prolazi zemljom u nadi da će biti primjećen
Ja ne znam tko si ti, kakav/kakva si. Možeš li mi reći, čega u tebi ima?
možda ničega,a možda ima nešto
Kakav je tvoj sadržaj tebe, koji te čini nekakvom osobom?
jednostavno život
Po čemu se razlikuješ od mene, od nekog drugog?
po boji kose,očiju..po tome što volim
Što ti jesi a da ja ili ono/ona nije?
ja sam netko drugi
Kakve su ti misli i emocije?
bolne i čudne..nepovezane
I djela?
propisan od strane drugih
Da li usrećuješ nekog, ili si sebičnjak?
volim vjerovati da nekoga usrećujem
Da li si okupiran mislima većinom samo o sebi, ili si otvoren/a i da čuješ druge ljude oko sebe?
ne volim misliti o sebi-previše se rastužim
Tko si, što si?
samo treptaj oka
p.s pitaš dubokoumna pitanj, na koja nije lako odg
__________________
when blind painter menages to paint the sound of rose pedal falling on glass floor in castle that never existed beneath sanity...the last waltz shall begin...
last waltz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 06:49   #35
ja,sam ja jedna,jedina i jedinstvena,samosvoja....
 
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 08:14   #36
ono sto me drugi cine....raging bull,usamljeni vuk,the noise,assoifé,de la peine,de la soul,ljiljan,njegov brat,man whit stars in hands and puno toga,ma ne zrno peska u pustinji...
 
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 08:51   #37
jedna od onih koja glumi da je razmaženo derište oko kojeg se vrti cijeli svijet, roker, panker, hip-hoper, novinar, darker, ateist, klošar, fenser, alkoholičar, pušač, filmoljubac, glazboljubac, knjigoljubac, lektiromrzac, prijatelj, član obitelji, forumaš, fejsbukaš, emesenaš, znatiželjac, zaštoljubac, šopingoholičar, čokoladoljubac, član ELCa, propali glumac, ako bog da budući glumac, kreativac, matematikofizikokemijomrzac, metalac, ona koja se polomi kad proba štikle, Hrvatica, Slavonka, Baranjka, protivnica tehnologije, provokator, ona koja voli svoju kosu najviše na svijetu, starkoljubac, životinjoljubac, budući član grinpisa, princeza, ona koju je prala faza u kojoj je htjela biti automehaničar, buduća vozačica Mustanga Shelby GT500, satir(ica) ...
 
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 08:54   #38
Quote:
darky_butterfly kaže: Pogledaj post
jedna od onih koja glumi da je razmaženo derište oko kojeg se vrti cijeli svijet, roker, panker, hip-hoper, novinar, darker, ateist, klošar, fenser, alkoholičar, pušač, filmoljubac, glazboljubac, knjigoljubac, lektiromrzac, prijatelj, član obitelji, forumaš, fejsbukaš, emesenaš, znatiželjac, zaštoljubac, šopingoholičar, čokoladoljubac, član ELCa, propali glumac, ako bog da budući glumac, kreativac, matematikofizikokemijomrzac, metalac, ona koja se polomi kad proba štikle, Hrvatica, Slavonka, Baranjka, protivnica tehnologije, provokator, ona koja voli svoju kosu najviše na svijetu, starkoljubac, životinjoljubac, budući član grinpisa, princeza, ona koju je prala faza u kojoj je htjela biti automehaničar, buduća vozačica Mustanga Shelby GT500, satir(ica) ...
Green Peace
 
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 09:07   #39
Quote:
Valderama kaže: Pogledaj post
Green Peace
Ako je to ispravak zato što sam napisala grinpis, namjerno je tako napisano

Ako nije ok
 
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 09:28   #40
lemme think


...pokretač svega,dežurni krivac,drogeraš,ateista,cinik,delikvent,čovjek bez morala,lomitelj ženskih srca,Cassanova,jebeni živčo sa šećerom u venama,alkoholičar teže vrste,razuzdan,nacistički nastrojeni fanatik,Dinamovac i BOEM.
nar.kO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.