Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji > Tisak

Tisak Za pranje prozora, potpalu i dresuru pasa. Možda i čitanje.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2012., 23:02   #1
Lifestyle časopisi

evo, neka ova tema koju otvaram bude posvećena baš takvoj vrsti časopisa.
pišite iskustva o tome koje časopise te tematike volite/čitate.

ja sam se navukla na sensa magazin (maganin za sretniji život)- izlazi jedamput mjesečno i košta 27 kn.
skroz je ok
čuvam i sve stare brojeve (a nemam ih puno) jer se mogu pročitati u svako doba...... teme su uvijek aktualne i baš ima dosta životnih stvari (psihologija,duhovnost,zdravlje,ljepota,wellness) itd. itd.
sviđa mi se
Trance Girl87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 12:48   #2
Koliko ja znam, "lajfstajl" je reklamno smeće kojim su u vecoj ili manjoj mjeri opterecivani sadrzaji casopisa. Posebno je to bilo naglaseno u "zlatno doba hrvatskoj casopisa", od cca 2005-2010, kad gotovo nigdje nisi mogao naci normalan clanak, sve je zapravo bila reklama...

Neshvatljivo mi je da postoji netko tko je spreman dati 27 kuna za reklamni katalog. Prodati nekome reklamni katalog, isto je kao i prodati led Eskimu ili pijesak Beduinu...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 19:43   #3
Nemam iskustva s plaćanim lifestyle magazinima, ali imam nešto sitno s onima koje plaćamo neizravno, kao vid marketinga nekih drogerija. To iskustvo govori da časopisi drogerija, koje iste besplatno dijele, mogu imati do nekoliko članaka koji nisu direktan marketing, a imaju nekog smisla u tim područjima koje si navela (psihologija itd.). Naravno, to je onda dio korporativne filozofije i taj vid rada (s publikom) se također plaća.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 21:02   #4
GQ je najbolji lifestyle magazin ,šteta sto ne postoji hrvatsko izdanje..
billy walsh is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 11:29   #5
Quote:
billy walsh kaže: Pogledaj post
GQ je najbolji lifestyle magazin ,šteta sto ne postoji hrvatsko izdanje..
Zasto je to steta? Sto Hrvati gube zbog toga sto ne postoji hrvatsko izdanje?
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 11:39   #6
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Nemam iskustva s plaćanim lifestyle magazinima, ali imam nešto sitno s onima koje plaćamo neizravno, kao vid marketinga nekih drogerija. To iskustvo govori da časopisi drogerija, koje iste besplatno dijele, mogu imati do nekoliko članaka koji nisu direktan marketing, a imaju nekog smisla u tim područjima koje si navela (psihologija itd.). Naravno, to je onda dio korporativne filozofije i taj vid rada (s publikom) se također plaća.
Kakve veze ima je li nesto direktni marketing ili je indirektni marketing?

"Lajfstajl" je izdavacki eufemizam za "indirektnu reklamu", sve u tome sluzi reklamiranju i prodaji pojedinih proizvoda. Indirektni utjecaj je mozda jos i gori od direktnog reklamiranja pojedinih proizvoda, jer pumpa "zivot na visokoj nozi" kod gradjanstva koje ekonomski nije u mogucnosti izdrzati isti. Kao "lajfstajl" se ne objavljuju savjeti kako zakrpati stare carape, jeftino pobrusiti stara vrata ili skuhati kvalitetan rucak za malo para.

"Lajfstajl" u hrvatskim casopisima tijekom perioda 2005-2010 je jedan od velikih krivaca za slom zivotnih sudbina mnogih hrvatskih obitelji. U tom je periodu snazno utjecao na to da prosjecni Hrvati dizu nepotrebne kredite i zive standardom za kojeg nemaju pokrica. Pupmali su se krediti, kupovine automobila, stanova, namjestaja, plazmi, gadzeta, mobitela, skupe odjece i obuce, skupe kozmetike, tretmana, welnesa, jedrenja i ostalih pički materina.

Sad je sve to na naplati, zbog 2 godine "lajfstajla", mnoge hrvatske obitelji ce slijedecih 10 godina zivjeti kao bankarski robovi, u grcu, nervozi i oskudici.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 18:02   #7
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Zasto je to steta? Sto Hrvati gube zbog toga sto ne postoji hrvatsko izdanje?
Ne gube Hrvati ništa,nego jednostavno oni koji zanima novosti o kvalitetnim novim stvarima,bilo to moda,auti,gadgeti, putovanja mogu saznati sve na jednom mjestu.Naravno oni koji si to mogu priuštiti...a takvih još uvijek ima u Hrvatskoj .
billy walsh is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 20:05   #8
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, "lajfstajl" je reklamno smeće kojim su u vecoj ili manjoj mjeri opterecivani sadrzaji casopisa. Posebno je to bilo naglaseno u "zlatno doba hrvatskoj casopisa", od cca 2005-2010, kad gotovo nigdje nisi mogao naci normalan clanak, sve je zapravo bila reklama...

Neshvatljivo mi je da postoji netko tko je spreman dati 27 kuna za reklamni katalog. Prodati nekome reklamni katalog, isto je kao i prodati led Eskimu ili pijesak Beduinu...
Gugen, nije na meni da se petljam, ali kad si već izrekao svoje mišljenje o lajfstajl magazinima, ne bi li nakon toga trebao napustiti tu temu, umjesto da ju zagušiš svojim antilajfstajl misionarstvom. Razmisli...
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 02:07   #9
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima je li nesto direktni marketing ili je indirektni marketing?
...
"Lajfstajl" je izdavacki eufemizam za "indirektnu reklamu", sve u tome sluzi reklamiranju i prodaji pojedinih proizvoda.
"Lajfstajl" u hrvatskim casopisima tijekom perioda 2005-2010 je jedan od velikih krivaca za slom zivotnih sudbina mnogih hrvatskih obitelji. ...
Pa i nema veze je li direktni ili indirektni marketing jer je jasno tko stoji iza toga, koja korporacija s kojom filozofijom i "brigom" za prirodu, potrošača, zajednicu. "Lifestyle" je i nešto više od izdavačkog eufemizma za reklamu, to je koncept koji je pomogao čitavoj jednoj branši da relativno dugo živi iznad nivoa društvenih potreba i održivosti (i da djelatnici u toj branši budu dobro namireni, o čemu sad pričaju u prošlom vremenu). U pitanju su čitave skupine zanimanja koje "uredno" i dugoročno izbjegavaju vezu s fundamentima znanja i bave se idejnim poluproizvodima. Savršen primjer je reklama telefonskog operatera koji za svoju kampanju koristi riječ "revolucija" (s onim iritantnim Gregorom u ulozi). Slično je i sa svođenjem arhitekture, dizajna, sociologije, psihologije u lifestyle koncept. To "podržano čitanje" vodilo je i dovelo u krizu smisla, podjednako kao lifestyle prilozi i kreativni kreditni proizvodi banaka u osiromašenje.

Ako će netko misliti da je i mene preuzelo antilajfstajl misionarstvo, branim se histerijom.

Zadnje uređivanje Whereabout : 23.04.2012. at 02:15.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 10:14   #10
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
"Lifestyle" je i nešto više od izdavačkog eufemizma za reklamu, to je koncept koji je pomogao čitavoj jednoj branši da relativno dugo živi iznad nivoa društvenih potreba i održivosti (i da djelatnici u toj branši budu dobro namireni, o čemu sad pričaju u prošlom vremenu).
Na koju tocno "bransu" mislis?

Meni se cini da je stvar puno sira. Koncept "zaglupi narod pa ga opljackaj/porobi" je vrlo sveobuhvatan, a provodi se u najvecoj mjeri preko medija. Kod nas se provodio tako da su mediji:

a) trivijalizirani (trupčevizirani) do krajnjih granica. Simone i Gotovci, Bigbraderi, 24 sata...
b) pepunjavani "lajfstajlom"

Par bitnih cinjenica u tome svemu:

- vlasnici/suvlasnici nase dvije najvece novinske kuce i bar jedne nacionalne TV-kuce su Njemci i Austrijanci
- ti mediji su snazno provodili "lajfstajl"-kampanju zadnjih godina
- jedan dobar dio uvoznih proizvoda dolazi upravo iz Njemacke i Austrije
- nekoliko velikih banaka u Hrvatsjkoj su austrijske i njemacke
- dva najveca telekoma u Hrvatskoj su austrijski i njemacki

Dakle, krajnje pojednostavljeno:

U Hrvatskoj, novine u austrijskom/njemackom (su)vlasnistvu snazno nagovaraju hrvatski narod da digne kredit u austrijskoj/njemackoj banci i kupi njemacki automobil, ode na skijanje u Austriju, osigura se kod austrijskog/njemackog osiguravatelja i sto vise mobitelira uz usluge austrijskog/njemackog telekoma.

Naravno, situacija je mrvicu slozenija, korist od propagiranja "slatkog zivota na kredit" ima siri krug prodavaca. No, generalno gledano, "lajfstajl"-faza hrvatskim medija je bila snazno i sveobuhvatno sredstvo porobljavanja Hrvatske. Nakon ulaska u nepovratnu kreditnu spiralu, u nekoj od slijedecih faza ce se prodavati nase vode, sume i sl.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 10:15   #11
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Gugen, nije na meni da se petljam, ali kad si već izrekao svoje mišljenje o lajfstajl magazinima, ne bi li nakon toga trebao napustiti tu temu, umjesto da ju zagušiš svojim antilajfstajl misionarstvom. Razmisli...
Istina, nije na tebi da se petljas.

Mozda bi bilo najbolje da napises koji ti je lajfstalj casopis najbolji.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 11:26   #12
Mislim da bi bombardiranje lajfstajl temama moglo biti dobro za privredu. Prosječan normalan čovjek ne koristi usluge o kojima se piše u lajfstal člancima, čak ne zna da te sve stvari postoje.
Lajfstajl teme se obrađuju na način kao da su sve te stvari normalne i uobičajene u svakodnevnom životu. Prema novinarima, ispada da svi to koriste, svi to imaju!
Ljudi onda postanu snuždeni, učini im se da sami sebe zakidaju za mnoga lijepa iskustva. I onda se počnu svim silama truditi da zarade novce tako da si mogu priuštiti super dizajnirani namještaj, večere u odličnim restoranima, vrtne zabave, wellnese, spa-ove, egzotična putovanja, gadžete, privatne klinike i slično.
Rezultat bi trebao biti- rast standarda i stvaranje srednje klase tamo gdje je nije bilo, gdje su prije lajfstala ljudi samo brijali na siromaštvo i skromnost.

Osobni primjer: Pročitao sam lajfstajl tekst o biftecima i restoranima gdje se jedu najbolji bifteci. U tekstu je autor na mnogo načina hvalio biftek. Prema autoru, pravi američki biftek je ne samo izuzetno kvalitetna i energizirajuća hrana, nego je i veliko civilizacijsko dostignuće za Hrvate da imaju restorane gdje se spravljaju pravi bifteci. Naime, u Amerrici je normalna stvar da se biznismeni nalaze na bifteku dok raspravljaju o novim strategijama. A zna se, Amerika je velika i napredna zemlja. Evo, sada i u Hrvatskoj imamo bifteke.
Članak sam zaboravio... ali jednoga dana sam spontano ušao u jedan restoran i naručio biftek. Začudila me malena količina hrane na tanjuru koja je koštala kao Sv. Petra kajgana. Cijena za koju se moglo dobiti 3 pizze u kvartovskoj piceriji. Ostao sam gladan, ali sam se poslije hvalio da sam jeo biftek u restoranu kojega je pohvalio Butković lično.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 11:27   #13
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Na koju tocno "bransu" mislis?
U ovom dijelu na tzv. advertising. Moguće je sasvim uvesti i Nijemce i Austrijance u priču, mene više zanima razina poruke. Proces je sigurno širi jer je i samo mišljenje redefinirano u skladu s tim trendovima.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 12:08   #14
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Mislim da bi bombardiranje lajfstajl temama moglo biti dobro za privredu. Prosječan normalan čovjek ne koristi usluge o kojima se piše u lajfstal člancima, čak ne zna da te sve stvari postoje.
Lajfstajl teme se obrađuju na način kao da su sve te stvari normalne i uobičajene u svakodnevnom životu. Prema novinarima, ispada da svi to koriste, svi to imaju!
Ljudi onda postanu snuždeni, učini im se da sami sebe zakidaju za mnoga lijepa iskustva. I onda se počnu svim silama truditi da zarade novce tako da si mogu priuštiti super dizajnirani namještaj, večere u odličnim restoranima, vrtne zabave, wellnese, spa-ove, egzotična putovanja, gadžete, privatne klinike i slično.
Ovo sto sam potcrtao je kljucna greska u tvojem razmisljanju.

Naime, u periodu najveceg medijskog bombardiranja lajfstajlom (cca 2005-2010.g), ljudi se nisu "poceli truditi zaraditi novce", vec su uz enormne kamate posudjivali novce iz banaka, da bi zivjeli "lajfstajlom". Trenutno su mnoge obitelji u rasulu i depresiji, a mnoge od njih nisu morale uzimati kredite i kupovati sve te realno nepotrebne proizvode i usluge.

Moj prijatelj je imao divan zivot, a onda je poceo "zivjeti lajfstajlom", zato jer je preko medija saznao da je to "normalno", da "tako svi". Danas je ruina od covjeka, sa potrosackim kreditom kojeg vjerojatno nikad nece moci otplatiti. Za taj kredit nije kupovao niti stan niti auto - kupovao je mobitele, kompjutore, "zdrave jogurte u malim pakiranjima", tenisice po 700 kuna i sl.

Sad je na ulici, placu nije primio od Bozica 2011., jedva ima sto za pojesti, ali...

...ali njegova kci od 12 godina mora imati hlace s markom. Zasto? Zato sto tu marku imaju druga djeca u skoli. A novine koje propagiraju "lajfstajl" ne mozes izbjeci - besplatne "24 sata" djetetu na cesti u ruke guraju kolporteri, besplatni Vecernjak ti zataknu u postanski sanducic... Novim mobitelom (koji je navodno bolji od starog) moras skidati ove i one sadrzaje, tako bar kazu Lajfstajl mediji...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 13:25   #15
Meni su ti magazini idiotarije,općenito svi koji govore kako bi nešto trebalo biti,ja sam osjetljiv čak i na one priloge lajstajla u nekim recimo novinama...
Mislim,promoviranje nekih idiotarija tipa jabuka-dijeta i tako nešto mi je užasno retardiranom,i stvara idiote od ljudi ,grubnić,fashion guru itd su proizvod te industrije.
Nemm ništa protiv modnih časopisa ili stručnih časopisa o dizajnu,ali ovo sada je ništa drugo doli treš.
Neki novinačerić ili osdoba izabere neke predmete od kojih najjeftiniji košta 5000 kn i priljepi im etiketu stylish.
Jadna tra riječ ona je užasno silovana.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 14:09   #16
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post

a) trivijalizirani (trupčevizirani) do krajnjih granica. Simone i Gotovci, Bigbraderi, 24 sata...
b) pepunjavani "lajfstajlom"

Par bitnih cinjenica u tome svemu:

- vlasnici/suvlasnici nase dvije najvece novinske kuce i bar jedne nacionalne TV-kuce su Njemci i Austrijanci
- ti mediji su snazno provodili "lajfstajl"-kampanju zadnjih godina
- jedan dobar dio uvoznih proizvoda dolazi upravo iz Njemacke i Austrije
- nekoliko velikih banaka u Hrvatsjkoj su austrijske i njemacke
- dva najveca telekoma u Hrvatskoj su austrijski i njemacki

Dakle, krajnje pojednostavljeno:

U Hrvatskoj, novine u austrijskom/njemackom (su)vlasnistvu snazno nagovaraju hrvatski narod da digne kredit u austrijskoj/njemackoj banci i kupi njemacki automobil, ode na skijanje u Austriju, osigura se kod austrijskog/njemackog osiguravatelja i sto vise mobitelira uz usluge austrijskog/njemackog telekoma.
A ja kažem - svaka čast Trupčeviću i Styriji što su napravili dobar posao s konceptom 24sata u Hrvatskoj.
Što se tiče kredita i sadržaja koje takve novine nude, pa nitko korisnike ne prisiljava da ih čitaju. Zarađivanje na ljudskoj gluposti (ukoliko se ne radi o organiziranoj prijevari) je još uvijek sasvim legalno, ne znam postoji li neki zakon koji štiti glupane.

Što se pak tiče "lifestyle" magazina, doista ih ima svakakvih. Od reklamnih kataloga koji propagiraju svašta, pa do izdanja koja zaista prate određeni stil života, i cijenjena su među zagovornicima takvog stila. Zato ih ne treba baš sve svoditi pod zajednički nazivnik...
tranquility is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 14:41   #17
"Plan B"... Lajfstajl časopis koji se ne uklapa u sliku glupih lajfstajl časopisa na kakve ljudi misle. To bi trebao biti časopis za nekakve imaginarne mlade, urbane, cool, tehno geekove- intelektualce. Nije ni čudo da Plan B ima golemu remitendu, ali vjerujem da ni ne žive od kupaca.
Nema ničega o čemu Plan B ne piše a da nije na tržištu. Najnoviji gadgeti i cool stvari, klubovi i koncerti itd. Ima i pokoji članak o nečemu što nije na prodaju, pokoju recenziju i tako...

Lajfstajl... Dovoljno je imati lajfstajl časopis pod miškom i ljudi odmah znaju koji ti je lajfstajl. :-)
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 14:44   #18
Quote:
tranquility kaže: Pogledaj post
Zarađivanje na ljudskoj gluposti (ukoliko se ne radi o organiziranoj prijevari) je još uvijek sasvim legalno, ne znam postoji li neki zakon koji štiti glupane.
Nazalost ne. Zato se protiv Lajfstajla i moramo boriti stalnim informiranjem gradjana o stetnosti i tragicnosti istog.

U nekom postenijem svijetu, postojao bi i zakon, propis ili bar porez u vezi zaradjivanja na ljudskoj gluposti. Vjerujem da ce se vrlo brzo zakonski stvar srediti, bar sto se tice ciljnih kategorija koje zakonski i nisu nuzno svjesne manipulacije - djece. Velik dio price otpada na zaradjivanje na djeci (npr. telekomi, ali danas vec i brendirana odjeca i obuca), a to u uredjenom drustvu treba biti regulirano.

Pritisak koji danas osjecaju roditelji u smislu kupovine nepotrebnih ili nepotrebno skupih (brendiranih) proizvoda i usluga je strasan i razarajuci, a vecim djelom je proizveden i ciljano odaslan na djecu preko medija.

Quote:
tranquility kaže: Pogledaj post
Što se pak tiče "lifestyle" magazina, doista ih ima svakakvih. Od reklamnih kataloga koji propagiraju svašta, pa do izdanja koja zaista prate određeni stil života, i cijenjena su među zagovornicima takvog stila. Zato ih ne treba baš sve svoditi pod zajednički nazivnik...


Daj mi molim te opisi taj "odredjeni stil zivota".

Casopis koji donosi "strucni zdravstveni clanak" o potrebi ispijanja najmanje 2 litre vode dnevno, sa slikom Jane ili Studene na istoj stranici? Ili clanak o tome kako dnevni boravak od 82 m2 obojati u bijelo i na koje mjesto u njemu postaviti plazmu od 104 cm? Nije valjda da ciljas na "informiranje" o probiotickim mlijecnim proizvodima i njihovom blagotvornom ucinku na organizam? Na tople kupke i krastavce na ocima? Ili na nesto sa savjetima kako "upasirati" boju pojedinog gadžeta sa aktovkom, carapama i cipelama od 4200 kuna?

Ajde pliz nesto napisi o tom "odredjenom stilu zivota"...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 15:41   #19
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Nazalost ne. Zato se protiv Lajfstajla i moramo boriti stalnim informiranjem gradjana o stetnosti i tragicnosti istog.
Pa dobro, čini mi se da ipak malo previše potenciraš štetnost lajfstajla.
Osim toga, narodu koji se ne želi sam educirati nećeš pomoći nekakvim kampanjama. Eto, nedavno je u Jutarnjem izašla statistika - trošimo trostruko više na alkohol i duhan nego na obrazovanje. Što više reći...

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
U nekom postenijem svijetu, postojao bi i zakon, propis ili bar porez u vezi zaradjivanja na ljudskoj gluposti. Vjerujem da ce se vrlo brzo zakonski stvar srediti, bar sto se tice ciljnih kategorija koje zakonski i nisu nuzno svjesne manipulacije - djece. Velik dio price otpada na zaradjivanje na djeci (npr. telekomi, ali danas vec i brendirana odjeca i obuca), a to u uredjenom drustvu treba biti regulirano.
Mislim da zakon nikad neće štititi glupe ljude (ukoliko se naravno ne radi o nekoj vrsti mentalne retardacije ili pak djeci).

A djeca su barem donekle zaštićena. Druga je stvar što zakonodavstvo najčešće kaska za napretkom, pa tako i u smislu marketinga. Smišljaju se sve novije i suptilnije metode koje ciljaju na djecu i čije efekte zakonodavstvo uočava i sankcionira tek desetljećima kasnije...

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Ajde pliz nesto napisi o tom "odredjenom stilu zivota"
Pa imaš recimo bajkerske časopise, zatim one posvećene bodybuildingu i rekreaciji, pa svakojakim hobistima itd. Naravno da sadrže reklame jer od toga i žive, ali neka od tih izdanja su vrlo cijenjena vani i osim reklama imaju i dobar sadržaj, barem za one koji prate takav stil života.

Ja sam konkretno neko vrijeme kupovao časopis "Modern Drummer", koji izlazi valjda više od 50 godina. U njemu je osim reklama (koje su nekad znale biti i zanimljive), moglo pronaći dosta zanimljivih i korisnih informacija o tom instrumentu, poznatim bubnjarima, lekcijama, natječajima itd.
tranquility is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 15:52   #20
Prepostavljam da se primjedbe koje su iznošene ne odnose na specijalizirane lifestyle časopise (moje se sigurno ne odnose), koliko upravo na one mozaične, poput u uvodnom postu opisane Sense.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:50.