Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2013., 23:01   #1
Kolike su stvarno plaće u inozemstvu?

Htio bi potaknuti raspravu sa temom u naslovu. Svakodnevno nas obasipaju člancima o boljim uvjetima rada i plaćama od po par tisuća eura u inozemstvu, Njemačkoj, Kanadi, Švicarskoj itd. Mnogi to uzimaju bez rezerve uspoređujući te novce sa našim troškovima, ne razmišljajući o popratnim stvarima, vjerujući da vani teku med i mlijeko.

Zanimaju me iskustva i mišljenja, koliko je tu istine, što nam ne govore i na što sve treba obratiti pažnju. Koliko je lako/teško naći posao, troškovi života, što ostane na kraju mjeseca, je li to samo za stručnjake u svom polju, što je sa jezikom itd. Već na početku primjer da su te plaće vjerojatno bruto a ne neto.
Pončo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 19:33   #2
pa mislim da se na dijaspori dosta da o tome iščitati...
SayWhatAgain is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 14:59   #3
U svakoj normalnoj državi na svijetu se dogovara brutto placa, a onda ovisno dali si samac, dali si oženjen, dali imaš djece, koliko zaradjujes... na temelju toga se odredjuje kojoj poreznoj klasi pripadaš. Jedino se u močvari zvanoj Hrvatska dogovara netto placa pa ti se plače od jada i muke kad vidiš koliko ti država uzme od brutto iznosa. A od tog iznosa svaki mjesec sto ti uzmu nemaš niti zdravstvo, niti školstvo niti policiju,, a državnu birokraciju i qovna sto sjede tamo uzaludno trosit riječi. Uglavnom nemaš nista.

Poslano sa mog t koristeći Tapatalk 4
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 23:29   #4
Znam konkretno dva frenda u Njemačkoj jedan radi u butiku 1800€ , drugi radi ka
o konobar u tratoriji spageteriji 1800€ + soba i hrana to ti je 13.590kn , znam doktora kod nas radi za 10k kn , vise zaradi konobar u njemackoj nego ovdje doktor jos konobar ima sobu i hranu to je jos 1000€ na plaću jer da placa sobu i hranu kostalo bi ga 1000€ minimum, znaci ima 2800€ hrana im je jeftinija u ducanu i auti polovni su im jeftiniji duplo nego kod nas
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 00:05   #5
Ljetos bila u Apuliji, "peta Italije", koja je jedna od siromasnijih regija Italije (kamo srece da smo mi toliko "siromasni" kao oni Prodavac u Lidlu i slicnim supermarketima ima 800 eura, prodavac u butiku 1000 eura, policajac 1200 eura, drz. Sluzbenik Vss oko 1500 eura, lijecnik specijalist 5000 eura. Tamo je sve jeftinije nego u Hr (rezije,hrana u ducanima, najam stana, cuga vani, butici), osim cigareta i benzina,to je skuplje nego u Hr. Npr, najam vile u Bariju uz samo more, nekih 4 km od centra (vozi gradski bus do te vile) je 900 eura (velika vila, 6 soba sa dva velika dvorista). Znaci,po sobi bi ispalo da je cca 1000 kn najam (ali to je vila,sa d oristima,uz more,kod nas nema sanse da bi rentao vilu u splitu uz samo more tako veliku za toliko para,nego bi morao dati jos vise para..Osim toga, prosjecna placa nekog grada, cijena rezije, hrane,prijevoza,najma i jos bezbroj parametara se moze vidjeti na numbeo.com.

Sent from my HTC One V using Tapatalk now Free
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 13.10.2013. at 00:11.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 09:43   #6
Trenutno obični elektro instalater u pogonu Siemensa na ET i IC vlakovima u Njemačkoj gdje sam radio ima oko 1850€ neto
Stric kao bravar i izolater u brodogradilištu u Kielu dobije oko 2000€ neto
Bratić koji radi kao skladištar u jednom velikom stovarištu građ. materijala u okolici Ulma dobije 1500€ neto navečer vozi pizze po gradu do ponoći za 800€
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 11:47   #7
Ne znam konkretno brojke ali znam da

- moj bratić, živi u Njemačkoj i radi kao taksista, ima 5. djece i 6. na putu jako lijepo živi, žena mu inače ne radi, tj. radila je ono nešto po par sati, kod nas toga nema pa je meni to teško za skužiti. Ima se na najbolji auto, najnoviji mobitel, 10 dana na moru u Italiji, svi su super obučeni, i još nas 30-ak članova rodbine počaste s večerom u jednom od najelitnijih ( čitaj: najskupljih ) restorana u kraju.

- poznanica živi u Švicarskoj, muž radi kao neki zaštitar u nekoj banci, ona nigdje ne radi, troje male djece, došla s nekim autom kojeg kod nas niti nema u prodaji, imaju vikendicu na moru i koliko vidim ništa im nije problem.

I nije ono, kurčim se kad dođem u Hrvatsku, a tamo jedemo najjeftinije i živimo u ćumezu, bila sam i vidjela na svoje oči gdje žive i kako žive i šta imaju.

E, da, i ovaj iz Njemačke se ne može načuditi kako mi imamo račune od 150eura za plina s kojim se grijemo zimi, pa smo mu pokazivali i ostale račune, skoro je pao u nesvjest o cifri.

A mama od ove iz Švicarske je rekla da je njoj kad se doselila u Švicarsku 1972. godine bila prva plaća koliko je moja sada (malo manje od prosjeka RH). A sigurno je radila negdje kao čistačica, curica jedva punoljetna, nije znala niti jezik.

Pa eto usporedbe koliko se može s njihovom nekom kao prosječnom plaćom a koliko s našom.

Zadnje uređivanje vlovrec : 13.10.2013. at 11:50. Reason: .
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 14:04   #8
Čistačica i takva slična zanimanja i dan danas su odlično plaćena u Švici, malo manje u NJemačkoj nemoj da te to čudi da jedan čistač koji radi noćne smjene u Siemensu (jer takve firme se čiste samo po noći) zaradi kao i jedan diplomirani elektrotehničar koji radi na IC vlakovima...

Kod nas takvi poslovi su potplaćeni strašno puno.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 16:14   #9
ovo za čistačice je živa istina, u Njemačkoj je satnica čistačice negdje blizu 9,00 € brutto

kod nas mnoga zanimanja mogu samo sanjati o takvoj satnici...
__________________
kraj tunela je odmah iza zavoja...
romanticna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 22:03   #10
Plaće bez konkretnih troškova nisu nikakvo mjerilo. Ne možete reći plaća je 1000 eura a troškovi su manji nego kod nas. Koliko točno? evo pa probajte usporediti
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 22:20   #11
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Plaće bez konkretnih troškova nisu nikakvo mjerilo. Ne možete reći plaća je 1000 eura a troškovi su manji nego kod nas. Koliko točno? evo pa probajte usporediti
Super link, hvala. Upravo to, najbolje mi je kad se počnu uspoređivati plače njihovih konobara, čistača i naših liječnika ne uzimajući u obzir troškove života.
Pončo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 04:16   #12
Prije nego sam isao van, neka "nasa" gamad iz dijaspore je lagala kako je tamo sve skupo a place nisu puno vece. Oni su najveca gamad koja postoji, nisu vrijedni zraka, oni bi radije da ste gladni samo da se osjecaju bogatije.
U Alberti, varioci, bravari, elektricari, tokari... imaju do $45 po satu prije poreza. Ako rade 50 sati tjedno, ako hoce mogu toliko raditi jer posla zasada ima. Mjesecno nakon poreza imaju skoro 40k kn. Cijene u Hr su vece nego ovdje, zena se opet uvjerila u to nedavno, u najgorem slucaju su iste. Samo cijene auta, goriva, tehnike mogu napraviti takvu razliku da cijene u hr nemogu biti manje.

Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Plaće bez konkretnih troškova nisu nikakvo mjerilo. Ne možete reći plaća je 1000 eura a troškovi su manji nego kod nas. Koliko točno? evo pa probajte usporediti
Ta tablica nije tocna, pretjeruju sa cijenama u Kanadi. Ovdje je Golf od $17000 a ne 23000.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 09:09   #13
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Plaće bez konkretnih troškova nisu nikakvo mjerilo. Ne možete reći plaća je 1000 eura a troškovi su manji nego kod nas. Koliko točno? evo pa probajte usporediti
Tablica mi nešto ne štima sad kad sam pogledao cijene.

Sad sam uspoređivao grad u Njemačkoj gdje sam živio i rentao stan i to je neublozna cifra po tablici...

Imported pivo po tablici 3,25€(0,33l) a nedavno sam kad sam bio u posjeti kod svojih kupovao Imported piva kakva hoćeš od Belgijskih do Čeških po 0,59-0,99€ za 0,33l

Također voda u boci je smiješna, pa nije to ta cijena niti blizu...

Novi WVGolf ispadne 40% jefiniiji u Hrvatskoj moram ovo linkati na pdf automobili
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 09:34   #14
Ne znam koliko su podaci točni. Očito je da je uzeta srednja cijena. Pojedinačni primjeri ne znače ništa. Kad bi vas tu barem 50 napisalo svoja iskustva onda bi mogli malo realnije pričati.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 02:48   #15
Place vani su razlicite - neki imaju manje,neki vece. Koliko god na prvu cudno zvucalo, istinito je.

Osobno, ne bih se mijenjao ni sa kim koga osobno znam, a da radi vani (D, I). Place su im od 800 Eur - 2500 Eur.
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 14:51   #16
Ma dajte molim vas.

Zastitar u banci rokfeler? Vozac taksija se potuca po luksuznim restoranima, a gomila bugara vozi za euro kilometar? Ostavite bajke maloj djeci.

Ako niste VSS i vrlo vrlo strucni u onome kaj radite ocekujte zivit u baraci ili davat 2/3 place na stan di god da odete da ima civilizacije u europi.

Ili mozete otic negdje gdje se super placa zbog uvjeta rada ili ste smjesteni u uvjetima ekstremne hladnoce / vrucine / izolirani od svijeta / u prip*kini i sl.

Dakako - uvijek mozete ic kao "fizicki radnik na platformu za 3000$", bruta dakako. Kad kroz 5-6 dobijete isijas i 101 neurolosku bolest izazvanu teskim fizickim radom - dodjite se dzaba lijecit u HR kao socijalni slucaj. Same old same old. Vidim da se nis nije promjenilo u zadnjih 20 godina...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 18:21   #17
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Ma dajte molim vas.

Zastitar u banci rokfeler? Vozac taksija se potuca po luksuznim restoranima, a gomila bugara vozi za euro kilometar? Ostavite bajke maloj djeci.

Ako niste VSS i vrlo vrlo strucni u onome kaj radite ocekujte zivit u baraci ili davat 2/3 place na stan di god da odete da ima civilizacije u europi.

Ili mozete otic negdje gdje se super placa zbog uvjeta rada ili ste smjesteni u uvjetima ekstremne hladnoce / vrucine / izolirani od svijeta / u prip*kini i sl.

Dakako - uvijek mozete ic kao "fizicki radnik na platformu za 3000$", bruta dakako. Kad kroz 5-6 dobijete isijas i 101 neurolosku bolest izazvanu teskim fizickim radom - dodjite se dzaba lijecit u HR kao socijalni slucaj. Same old same old. Vidim da se nis nije promjenilo u zadnjih 20 godina...

I.
evo o ovakvima sam govorio.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 18:35   #18
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Cijene u Hr su vece nego ovdje, zena se opet uvjerila u to nedavno, u najgorem slucaju su iste. Samo cijene auta, goriva, tehnike mogu napraviti takvu razliku da cijene u hr nemogu biti manje.
Ta tablica nije tocna, pretjeruju sa cijenama u Kanadi. Ovdje je Golf od $17000 a ne 23000.
A kako je sa stanovanjem? Svojevremeno sam u Sydneyu rentao stan koji me kostao cijelo bogatstvo (pogotovo u odnosu na ZG). S druge strane, cijene npr benzina, a i neke hrane bile su nize.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 18:40   #19
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
evo o ovakvima sam govorio.


hahaha

To je to.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 18:50   #20
Ne znam koliko je njegova plaća, al znam njegovu životnu priču.

Uglavnom, čovjek je prije rata bio švorc. Nije imao za hljeba, kako treba. Prosio po ulici, znao ne jest po 5-6 dana, uglavnom katastrofa totalna. Kad je počeo rat u BiH, izbjegne u Njemačku u neki grad, i tamo započne novi život.

20 godina poslije, dolazi u Bosnu: gradi kuću u centru Doboja. Ima najnoviji Audi, trospratnicu u Njemačkoj. Djeca na fakultetu. Žena ne radi.

Čovjek se obogatio. Polako, ali sigurno.
mrBin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:49.