Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2014., 12:40   #1
NU2 - Marijan Gubina

U NU2 jučer je gostovao Marijan Gubina, 33-godišnjak koji je, zajedno sa svojom obitelji, najteže moguće stradao u Domovinskom ratu: zarobljeni, psihički i fizički zlostavljani, silovani, protjerani... Mučne priče koje je bilo teško slušati...

Danas je naizgled, nakon teške rehabilitacije (2 pokušaja samoubojstva), "novi čovjek" s vlastitom obitelji, radi i privređuje, aktivan je u nekim udrugama za pomoć onima u potrebi i nevoljama, kaže da se "oslobodio" okova mržnje i da nikog ne mrzi, a sve što mu se dogodilo promatra isključivo kroz dihotomiju dobro-zlo, ne pridajući nijednome od toga nacionalna, vjerska i sl. obilježja...

Divim se mogućnosti da netko, nakon takvog životnog puta, uzmogne na takav način govoriti o svojim tagedijama i traumama (i uistinu ih tako doživljavati?).

Mislite li da je takav stav uistinu do kraja moguće iskreno izgraditi, da sve bude kompletno "procesuirano" u glavi, i da rezultat budu zaključci kakve smo jučer čuli od njega, ili je u pitanju nešto drugo: psihološka/psihijatrijska (medicinska!) "obrada" kojom se osoba na neki način "odcjepljuje", "odjeljuje" od onog što joj se dogodilo. Može opisati što se i kada događalo, ali ostaje emocionalno "distancirana" i "odvojena" od svega - jer je to jedini način da "ozdravi", da se ne "uguši" u vlastitom užasu...

Ja bih rekla da je ovo drugo slučaj, upravo takvim mi se činio Stankovićev gost - i zato se nama, "normalnim" ljudima čini nevjerojatnim da netko tko je proživio sve to kaže kako ne mrzi nikog, kako nema potrebu ni želju za osvetom...


Ja znam da ja, bez opisane pomoći psihijatra i farmakologije nikad, ni slučajno, ne bih mogla razmišljati poput njega, a sigurna sam, ni 99% ljudi.
(Onih 1% su jedinke smanjene inteligencije - upravo su i mržnja svog ubojice i - posljedično - želja za osvetom dio mehanizma nagona za samoodržanjem, a onaj tko ga nema, ili mu je umanjen, zna se kako je prošao u evoluciji...)

Zato smatram kako je Stanković zapravo iskoristio svog gosta - jednako kao i još neke svoje goste dosad, s istim motivom - da pošalje poruku o opraštanju, ali, nažalost, oprost koji daju njegovi gosti nije "pravi oprost", nego oprost za koji su uglavnom zaslužne psihijatrijska i farmakološka struka... - koje su pacijenta "naučile" da "ne mrzi", jer bi u protivnom, da je ostavljen na milost i nemilost svojih prirodnih osjećaja, sam sebe uništio...

(Jer ja ne vjerujem da postoji itko s ovakvom poviješću, tko bi se bez takve medicinske pomoći, oslanjajući se isključivo na snagu vlastitog karaktera, uspio "spasiti" i izvući iz pakla vlastitih misli i doživljaja...
Možda zvuči okrutno, ali tako jednostavno jest...)
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar

Zadnje uređivanje Špranja : 17.11.2014. at 13:29.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 13:06   #2
Svaka mu cast.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 13:11   #3
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post

Zato smatram kako je Stanković zapravo iskoristio svog gosta - jednako kao i još neke svoje goste dosad, s istim motivom - da pošalje poruku o opraštanju, ali, nažalost, oprost koji daju njegovi gosti nije "pravi oprost", nego oprost za koji je uglavnom zaslužna medicinska i farmakološka struka...
Čovjek je rekao... treba osuditi pojedince - počinitelje kaznenih djela. Užasno je vidjeti ih da slobodno šeću među ljudima koje su zlostavljali.

Oprost je naciji, religiji i čemu već na što nas danas i prije su nagovarali...
Zujoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 13:45   #4
Nije njemu bilo ni do sućuti ni razumjevanje muke, martirija koje je prošao Marijan Gubina, sada već odrasli čovjek a u vrijeme srpske agresije, dijete koje je bilo zatočeno, koje je gledalo silovanje vlastite sestre, prebijanje roditelja i skoro susret sa smrću kad su ga nasmrt pretukli dječaci njegovih godina samo zato jer je Hrvat a medicinska sestra odbila liječiti ustašu.

Ne, perjanica propagande vladajuće stranke je u osvit dana sjećanja na vukovarsku patnju željela sve koji nisu pognuli glavu i pristali na svakodnevna poniženja prikazali kao mrzitelje. Jer ta haranga sa svih strana vrišti već više od godine dana još od one zadnje kolone sjećanja i odkad su se silom postavljale ćirilične ploče po Vukovaru što su vukovarske žrtvae koje sreću svoje mučitelje a koji im se pritom cere u lice, doživjele kao sol na otvorenu ranu.

Nije Aleksandru do toga da prikaže stradanje Hrvata, malih i velikih u monstruoznoj zločinačkoj tvorevini zvanoj kao RSK jer da je, davno bi zvao ljude da o tome pričaju, ima 52 prilike u godini ali nedjelja uosvit vukovorske kolone savršeni je tajmnig za vladajuće strukture. Kako bi odaslali poruku..evo vidite što je ovaj čovjek prošao a ne mrzi a vi mrzite. Ta plitkoća manipulacija koja po tko zna koji put pokazuje da od ničega ne preza kako demonizirala svoje protivnike pa se koristi i mučnim i ljudskom umu zapanjujućim martirijem jednog čovjeka i cijele njegove obitelji.


Prizemni cilj kako bi oblatili vukovarski stožer, dobili podršku javnosti, branitelje u Savskoj pokazali kao mrzitelje i ljude željne privilegija , političlki instrumentalizirane i u tom smislu već tjednima traje glorifikacija ministra branitelja koji u periodima leleče u svim mogućim medijima kao kakva baba narikača i samog sebe prikazuje kao žrtvu, a pogotovo traje glorifikacija njegov pomoćnika Bojana Glavaševića koji je na FB stranici skupio nešto manje od 20 000 lajkova iz "celog regiona".

Živom mučeniku Mariju se nema što zamjeriti, jer svatko bi bio besćutna spodoba koja bi bilo što predbacila tom patniku, osim da nije trebao sudjelovati u toj perfidnoj i pokvarenoj manipulaciji. Iznositi svoju muku, patnju i sramoćenje svoje obitelji nije lako nikad i nigdje a pogotovo pred ekranima još ako znaš da to sluiži da bi s tvojom mukom netko manipulirao. Rekao je Marijan i neke stvari koje baš nisu legle yutelovskoj perjanici, kao kad je premijera nazvao emotivnim invalidom ili kad je rekao da sreće svoje mučitelje kako se slobodno šeću. Aleksandar je znao da ga nije zbog toga zvao pa se brzo prešaltavao na druge teme.

Slušati Marijanove patnje, patnje njegove obitelji, muke koju su prolazili, cijelo to vrijeme čovjeku zgrči želudac i natjera ga da bude užasnut svijetom i ljudskim rodom. Kakvi su to ljudi koji tjeraju obitelj, oca, brata, majku da gledaju silovanje svoje kćeri, svoje sestre. Kakva je to liječnica koja odbija pomoći djetetu u smrtnoj opasnosti jer je "ustaša". Tko je te ljude odgajao, tko ih je zadojio tom sotonskom mržnjom. Iz kakvog su miljea stasali. Koja je granica monstruoznosti ljudskog uma.

Da bi pokazao da Hrvati ne mrze i ne praštaju, nije trebalo dovoditi mučenika Marijana. Yutelovska perjanica je to mogla znati iz proste činjenice da se Hrvati nisu svetili, i da Hrvati ne mrze. Na reintegriranim krajevima nema napada na Srbe povratnike a čak se i mučitelji i silovatelji slobodno šeću i cerekaju. Netko će to nazvati plemenitošću a netko mazohizmom.

Ne svete se Hrvati ni silovateljima ni mučiteljima. Ni hrvatska vlast iste ne sudi, to nije nikakva novost, dok je u Srbiji bio dovoljan jedna dron da albanske radnje gore. Sve se to znalo i prije yutelovske manipulacije

Ali Marijanova muka je trebala Aleksdandru i njegovim mentorima kako bi hrvatske branitelje, vukovarski stožer prikazao kao mrzitelje. I to je jedini cilj. Ogavna je ta manipulacija svakom normalnom i empatičnom ljudskom društvu ali yutelovskoj kamarili i njihovim političkim pokroviteljima ništa nije sveto ako oni i uopće razumiju taj pojam.

Da Yutelovci, Hrvati ne mrze, Hrvati se ne svete, to smo znali i prije, za razliku od vaših "antifašista" koji su u rudnike zakopavali krive i nekrive, u rovove zatrpavali u tisućama, rafalali preko kolona, silovali i komadali djevojke. Za to znati, ne treba vaše besćutno manipuliranje tuđom tragedijom..

Ne znam što je Marijan mislio kad je rekao da će Hrvati opet ratovati i napadati jer smo izmanipulirani. Ne znam što je to značilo i je li se samo nespretno izrazio i znam da Marijan bolje od svih nas zna da Hrvati nisu napadali ni u vrijeme njegovog martirija. A to što su srpska djeca pod pritiskom, tu Hrvati malo mogu , njihovi politički vođe žele da srpska djeca rastu u takvom okružju, to je njihova želja i politika i u tom smislu koriste sve hrvatske slabosti i petu kolonu u Hrvatskoj. Ne šalju valjda Hrvati srpsku djecu preko granice u Apatin u vojni kamp.

Bilo je časnih Srba među njima i hrvatskih branitelja ali tko njih što pita. Srpsku politiku u Hrvatskoj danas diktiraju politički pokrovitelji agresije na Hrvatsku i hrvatska vlast bilo koja samo s njima pregovara.

Danas smo se svi još jednom uvjerili kako vladajuća kasta i njezini medijski kerberi koriste sve moguće alate kako bi svoje političke i svjetonazorske protivnike obilježila i demonizirala i što je najtragičnije, služeći se nepojmljivom mukom jednog od njih.
Bice is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 13:50   #5
Quote:
Bice kaže: Pogledaj post
.....................
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 16:20   #6
Quote:
Bice kaže: Pogledaj post

Nije Aleksandru do toga da prikaže stradanje Hrvata, malih i velikih u monstruoznoj zločinačkoj tvorevini zvanoj kao RSK jer da je, davno bi zvao ljude da o tome pričaju, ima 52 prilike u godini ali nedjelja uosvit vukovorske kolone savršeni je tajmnig za vladajuće strukture.
Moguće tumačenje, ali ne mora značiti i da je ispravno.

Spomenut ću samo da je Gubinin roman 260 dana doživio premijerno teatralno uprizorenje u osječkom HNK 07. 11. 2014., te da je ta predstava dug od prošle godine, kada spomenuta ustanova nije uspjela prikazati sav program jer su joj početkom prošle godine (siječanj - veljača) ukinuta financijska sredstva, stoga su dvije premijerne dramske predstave odgođene za ovu sezonu. Također napominjem da osječko kazaište ima dva ravnopravna politička osnivača HDSSB i SDP čiji interesi su u velikom srazu, što u startu poništava mogućnost bilo kakve vrste političke manipulacije nad ovom predstavom.

Jasno mi je da u ovim vremenima svatko želi vidjeti neku urotu i manipulaciju, ali mislim da se ovom prilikom ipak pretjeruje. Meni je sasvim logičan odabir datuma za njegovo gostovanje, obzirom na značajnost ove predstave i na njeno zakašnjenje više od pola godine.

S ostatko posta se slažem u najvišem mogućem postotku.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...

Zadnje uređivanje Floverka : 17.11.2014. at 16:29.
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 16:58   #7
divan čovjek.


nažalost, trebao mu je netko reći koja je skrivena zamisao njegova gostovanja bila.
casqc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 17:15   #8
Quote:
Zujoo kaže: Pogledaj post
Čovjek je rekao... treba osuditi pojedince - počinitelje kaznenih djela. Užasno je vidjeti ih da slobodno šeću među ljudima koje su zlostavljali.

Oprost je naciji, religiji i čemu već na što nas danas i prije su nagovarali...
Osuđeni zlikovci koji su mu silovali sestru

http://www.jutarnji.hr/konacno-presu...telji/1124083/
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 17:58   #9
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Ja znam da ja, bez opisane pomoći psihijatra i farmakologije nikad, ni slučajno, ne bih mogla razmišljati poput njega, a sigurna sam, ni 99% ljudi.

(Jer ja ne vjerujem da postoji itko s ovakvom poviješću, tko bi se bez takve medicinske pomoći, oslanjajući se isključivo na snagu vlastitog karaktera, uspio "spasiti" i izvući iz pakla vlastitih misli i doživljaja...
Možda zvuči okrutno, ali tako jednostavno jest...)

Sve dok nema iskustvo, čovjek samo misli da nešto bi ili ne bi, no tek kad se desi, onda točno zna. A tada se nerijetko i sam iznenadi.
I nezahvalno je i oholo bez kompetencije procjenjivati autentičnost tuđeg stanja i iskustva.

Niti je DR prvi rat kojeg je čovječanstvo vidjelo, niti je ovaj čovjek prva žrtva ljudske monstruoznosti. Ima i svjedočanstava i literature o tome što su sve ljudi prošli i kako su se dalje nosili s tim oni kojima je uspjelo naći neki drugi put.

No to je za one koji uistinu žele znati, ne za one koji već "znaju".
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 18:36   #10
Degutantno. I to "opraštanje" i acino iskorištavanje tuđe nesreće, a ni knjiga i predstava baš ne sjedaju dobro na želudac. Valjda sam jedan od mrziteljskih zatucanaca koji neznaju opraštati.
prosječan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 20:40   #11
Gospodin Gudina je pravo osvježenje.
Što reći?!
Zdrav čovjek u "bolesnom" društvu!
Zlo bi bilo (i za njega) da je obrnuto!
Bog ga blagoslovio!!!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 20:53   #12
OK...možemo propitivati način na koji se izvukao, ali zar vas nije naprosto sram dovoditi u pitanje čovjekovu inteligenciju zato jer je gostovao kod čovjeka kojeg ne može vidjeti, kojem ne opraštate stavove, i koji zove u svoju emisijuonoga tk mu paše da mu pomogne u njegovoj misiji našeg preodgajanja.

Vi stvarno mislite da ovaj mladi čovjek ne zna tko je Aco, da ne zna što se u državi događa, da ne zna što će reći i što će i kako će se to tumačiti.

To je znači kreten pod tabletama kojeg vozaju za sitne interese???


Sram vas može biti svih skupa, a pogotovo tebe Špranja za otvaranje ove teme.

Šta bi trebali reći o gostima koje dovodi Bujanec?...oni ne budu iskorišteni?...tamo su teze fenomenalne?

Osim toga, što je taj čovjek rekao drugačije od onoga što živi većina ljudi u ovoj državi bez obzira na razinu patnje koju su prošli. Da ne mogu ići dalje ukoliko mrze, da ne mogu živjeti u svom svijetu nego u suživotu, a da bi bilo jako dobro da se ljudi koji su počinili zločine dovedu pred sud.

Šta je on u stvari tako posebno izdvojen?

Da je ovo štp on radi i govori nešto čudno bilo bi mrtvih po ulicama na tisuće.

Doveli bi i Boga u pitanje kad vam ne paše što je rekao
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 22:50   #13
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
To je znači kreten pod tabletama kojeg vozaju za sitne interese???

To si ti napisala, a koliko vidim, tako nešto o Gubini nitko ni pomislio, ni napisao nije (a za sebe sam sigurna).

Ohladi malo i pročitaj još jednom - s malo više razumijevanja i manje predrasuda. Možda netko ne misli o svemu u potpunosti kao i ti, ali to ne znači da je zlih namjera (a još manje da se ti, na forumu, mjestu gdje svatko ima pravo izreći mišljenje, imaš pravo "derati" na njega. Jer ton ti jest "derački", ne znam jesi li toga svjesna.)
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar

Zadnje uređivanje Špranja : 17.11.2014. at 23:18.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 11:04   #14
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Ja znam da ja, bez opisane pomoći psihijatra i farmakologije nikad, ni slučajno, ne bih mogla razmišljati poput njega, a sigurna sam, ni 99% ljudi.
(Onih 1% su jedinke smanjene inteligencije -
Ta tvrdnja koju si napisala možda liječi tvoje frustracije, ali molim Te ne čini to tako da pljujući po drugima opravdavaš sama sebe. Jedno je različitost u mišljenju, drugo je neargumentirana tvrdnja u cilju vrijeđanja.

Ja se divim gospodinu Marijanu Gubini, snazi njegove volje i odluke da se oprosti i ne mrzi nikoga. Nije lako, znam, ali je to dugotrajan proces rada na samome sebi, prvenstveno zbog sebe samog. Kao što je rekao Martin Luther King, Jr. „Oprost nije nešto što činimo povremeno nego je naš stalan životni stav“.
miramo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 12:17   #15
Quote:
miramo kaže: Pogledaj post
Ta tvrdnja koju si napisala možda liječi tvoje frustracije, ali molim Te ne čini to tako da pljujući po drugima opravdavaš sama sebe. Jedno je različitost u mišljenju, drugo je neargumentirana tvrdnja u cilju vrijeđanja.

Ja se divim gospodinu Marijanu Gubini, snazi njegove volje i odluke da se oprosti i ne mrzi nikoga. Nije lako, znam, ali je to dugotrajan proces rada na samome sebi, prvenstveno zbog sebe samog. Kao što je rekao Martin Luther King, Jr. „Oprost nije nešto što činimo povremeno nego je naš stalan životni stav“.
Ja sam uvjerena da je gospodin Gubina u svom procesu zacjeljivanja (pored pomoći i razumijevanja neke svoje uže zajednice...) imao pomoć i medicine i farmakologije (baš kao što bi takvu pomoć trebalo i 99% ljudi). To je i normalno, i shvatljivo, i prirodno, i... prekrasno ako na kraju poluči uspjeh kakav je postigao Gubina!

Onih 1% (vjerojatno i puno manje, postotak sam stvarno figurativno upotrijebila...) koji su tako nešto u stanju zaboraviti i oprostiti "sami od sebe", bez lijekova i psihološke medicinske pomoći, koji nastavljaju živjeti kao da se nije ništa dogodilo... mislim da imaju problem ... s nekom vrstom (evolucijske?) inteligencije.

Gospodina Gubinu ni na koji način ne smatram dijelom te skupine i mislim da je to svakom tko malko koncentriranije čita trebalo biti jasno.

Over & out.

Edit:
ipak, ne mogu se ne upitati kako se dogodilo da budem "krivo shvaćena"... Ponovo čitam svoj uvodni post... Iz moje perspektive mi se opet čini da su stvari jasno kazane, ali 'ajd'mo još jednom:
1. Gubina je imao pomoć medicine i lijekova, izliječio se, super!

2. 99% ljudi bi također oprostiti moglo jedino uz takvu vrstu pomoći + vlastita želja i snaga da se ozdravi, i to je "normalno" i prirodno (jer je "normalno" i prirodno osjećati netrpeljivost prema svojim ubojicama, silovateljima i mučiteljima... i sam se sa sobom izboriti za drugačiji stav je zapravo nemoguća misija, ako nema pomoći "sa strane".)

3. moje uvjerenje da takvu tragediju kakvu je doživio Gubina ogromna većina ljudi ne bi mogla "odraditi" sama, i bez pomoći medicine i lijekova nastaviti, nakon svega, "normalno" živjeti. Oni, dakle, koji su bez medicine i lijekova u stanju prijeći preko takvog nečeg, oprostiti, biti posve bez ogorčenja i "mržnje"... opet - po mom uvjerenju - imaju jedan drugi problem - koji ja kolokvijalno nazivam smanjenom inteligencijom, a iskazuje se "neodgovarajućom reakcijom" na vanjska zbivanja... (jer "normalna" i evolucijski prirodna reakcija na ono što su doživjeli i preživjeli svi hrvatski "Gubine" sigurno nije prelaženje preko svega...)

4. Gubinu, dakle, ni na koji način ne smatram ni ne ubrajam u one koje kolokvijalno nazivam osobama "smanjene inteligencije"!
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar

Zadnje uređivanje Špranja : 18.11.2014. at 13:01.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 13:27   #16
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post


3. moje uvjerenje da takvu tragediju kakvu je doživio Gubina ogromna većina ljudi ne bi mogla "odraditi" sama, i bez pomoći medicine i lijekova nastaviti, nakon svega, "normalno" živjeti. Oni, dakle, koji su bez medicine i lijekova u stanju prijeći preko takvog nečeg, oprostiti, biti posve bez ogorčenja i "mržnje"... opet - po mom uvjerenju - imaju jedan drugi problem - koji ja kolokvijalno nazivam smanjenom inteligencijom, a iskazuje se "neodgovarajućom reakcijom" na vanjska zbivanja... (jer "normalna" i evolucijski prirodna reakcija na ono što su doživjeli i preživjeli svi hrvatski "Gubine" sigurno nije prelaženje preko svega...)

Oprost…Što je to: oproštenje? Koliko i sam praštam i što mi o tome sam Bog govori i poručuje? Nije li sam Isus Krist pokazao put ljubavi i oproštenja nama grešnicima? “Tada mu pristupi Petar i zapita ga: ‘Gospodine, ako brat moj pogriješi protiv mene, koliko puta da mu oprostim? Do sedam puta?’ Isus mu odgovori: ‘Ne kažem ti do sedam puta, nego do sedamdeset i sedam puta’“. (Mt 18,20-21). Pozvan sam i trebam nasljedovati tu Ljubav u praštanju, jer je jedno od drugoga nedjeljivo.

Doista, nekad je teško oprostiti bližnjemu ili pak nekome koga bližnjim i ne smatramo. Zaista je volja Božja da praštamo svima, kako i u Očenašu molimo: Oprosti nam duge naše kako i mi otpuštamo dužnicima našim…

Jasne su Isusove riječi: “A ja vam kažem: ljubite svoje neprijatelje i molite za one koji vas progone, kako biste postali sinovi svog Oca nebeskog.” (Mt 5,44). Samo milost Božja može iscijeliti čovjekovo srce, ranjeno tolikim uvredama. Tek nakon toga može doći iskreni oprost. Ne zanemarimo ovo!
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 14:28   #17
Quote:
segregator kaže: Pogledaj post
........

..............Samo milost Božja može iscijeliti čovjekovo srce, ranjeno tolikim uvredama. Tek nakon toga može doći iskreni oprost. Ne zanemarimo ovo!
Lijepo i dirljivo. Da bi pomoglo i liječilo u ovakvim ekstremnim situacijama, ta vjera zbilja mora biti najiskrenija i najdublja... Bojim se da vjera većine nije takve prirode... A možda i griješim: možda se vjera, čak i ako je bila slabija, upravo u ovakvim situacijama produbljuje i jača. Što bi bilo izvanredno!
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 15:38   #18
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
... A možda i griješim: možda se vjera, čak i ako je bila slabija, upravo u ovakvim situacijama produbljuje i jača. Što bi bilo izvanredno!
Tu si na dobrom tragu.

Koncept oprosta svatko ima u svojoj glavi, mnogima je oprost negdje nešto vezano uz slabost, no istina je upravo suprotno.

Razdvojila bih oprost na društvenoj i osobnoj razini.

Na društvenoj razini postoje čin i posljedica. Imamo određena ponašanja i zakonsku regulativu, tu se nema što opraštati. (ne ulazim sad u pomilovanja i ono poslije ...)
Oprost između krivca i žrtve, kako je već netko rekao, može uslijediti ako je zatražen, ako se krivac iskreno kaje.

Oprost na individualnoj razini je odnos između sebe i sebe, sebe i Boga, sebe i svog života, sudbine, onoga kroz što si morao proći. Oprostiti tu znači prihvatiti ono što je bilo, pomiriti se s tim, s činjenicom da drugačije nije moglo biti. Borac se ne žali predugo, digne svoj križ i nosi ga s dostojanstvom. Nije to lako, ali ako uspije čovjek je tada i snažniji nego što je bio, inspiracija je drugima i njegov doprinos društvu zna biti ogroman. Ne dozvoliti jadu da te ždere i neprijatelju da ti potpuno ukrade život je trijumf duha i jedina prava pobjeda.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 17:08   #19
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Tu si na dobrom tragu.

Koncept oprosta svatko ima u svojoj glavi, mnogima je oprost negdje nešto vezano uz slabost, no istina je upravo suprotno.

Razdvojila bih oprost na društvenoj i osobnoj razini.

Na društvenoj razini postoje čin i posljedica. Imamo određena ponašanja i zakonsku regulativu, tu se nema što opraštati. (ne ulazim sad u pomilovanja i ono poslije ...)
Oprost između krivca i žrtve, kako je već netko rekao, može uslijediti ako je zatražen, ako se krivac iskreno kaje.

Oprost na individualnoj razini je odnos između sebe i sebe, sebe i Boga, sebe i svog života, sudbine, onoga kroz što si morao proći. Oprostiti tu znači prihvatiti ono što je bilo, pomiriti se s tim, s činjenicom da drugačije nije moglo biti. Borac se ne žali predugo, digne svoj križ i nosi ga s dostojanstvom. Nije to lako, ali ako uspije čovjek je tada i snažniji nego što je bio, inspiracija je drugima i njegov doprinos društvu zna biti ogroman. Ne dozvoliti jadu da te ždere i neprijatelju da ti potpuno ukrade život je trijumf duha i jedina prava pobjeda.
Nisam baš zadovoljan objašnjenjem "oprosta na društvenoj razini".
U totalitarnim društvima, kakvo je i naše, i društveni oprost se svodi na individualni, samo što ulogu žrtve glumi neki "Politički Komesar", koji ponižava Žrtve, jer se "žvali" sa Zločincima, ispričava im se i izjednačava krivnju.
Na individualnom planu, slažem se da je oprost, kako kažeš :"Dostojanstveno nositi svoj križ" i ne dozvoliti neprijatelju da te izjednači sa sobom.
Osobno suosjećam sa svim svojim neprijateljima, jer im je teže nego meni!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 03:52   #20
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
OK...možemo propitivati način na koji se izvukao, ali zar vas nije naprosto sram dovoditi u pitanje čovjekovu inteligenciju zato jer je gostovao kod čovjeka kojeg ne može vidjeti, kojem ne opraštate stavove, i koji zove u svoju emisijuonoga tk mu paše da mu pomogne u njegovoj misiji našeg preodgajanja.

Vi stvarno mislite da ovaj mladi čovjek ne zna tko je Aco, da ne zna što se u državi događa, da ne zna što će reći i što će i kako će se to tumačiti.

To je znači kreten pod tabletama kojeg vozaju za sitne interese???


Sram vas može biti svih skupa, a pogotovo tebe Špranja za otvaranje ove teme.

Šta bi trebali reći o gostima koje dovodi Bujanec?...oni ne budu iskorišteni?...tamo su teze fenomenalne?

Osim toga, što je taj čovjek rekao drugačije od onoga što živi većina ljudi u ovoj državi bez obzira na razinu patnje koju su prošli. Da ne mogu ići dalje ukoliko mrze, da ne mogu živjeti u svom svijetu nego u suživotu, a da bi bilo jako dobro da se ljudi koji su počinili zločine dovedu pred sud.

Šta je on u stvari tako posebno izdvojen?

Da je ovo štp on radi i govori nešto čudno bilo bi mrtvih po ulicama na tisuće.

Doveli bi i Boga u pitanje kad vam ne paše što je rekao
Već kad spominješ Bujicu, ja sam danas vidio dvije žrtve rata koje su gostovale, jedan maloljetnik (tada) i jedan Branitelj Vukovara koji je prošao 9 mjeseci logora (mislim da se radi o bratu predsjednika Stožera za obranu Vukovara), pa kaže: Kad su ih od logora vodili u Bg u centralu, na autocesti su zaustavljali vozače i pokazivali naše Branitelje-logoraše kao ustaše i tražili od vozača da ih tuku, valjda smo mi njih napali i njihovu državu posijali minama(ovo me podsjetilo na Križni put, kojeg je prošao moj pokojni otac istu su ih vodli kroz sela gdje su tukli "ustaše").

Bujanec pitao ovog logoraša, da li je neko od naših vlada pitao što njega, kako mu je bilo u logoru i dali može nešto svjedočiti, ovaj je reko da nitko nikad ništa ga nije pitao.

Ja sa iskreno divim tim ljudima koji su prošli ta mučilišta i čudim se da ti ljudi šute, ja ne mogu vjerovati, što naši Hrvati sve mogu praštati.

Sama činjenica da smo oprostili Budimiru Lončaru što nas jezabranio kupovanje oružja, pitam se koliko ljudi je ubio njegov embargo!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:27.