Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2003., 19:02   #61
Quote:
Juraj kaže:
Potpisujem od rijeci do rijeci. Bas se spremamo na uvodjenje friske krvi u firmu ove jeseni jer smo postali prestari i prevec slicni. Fali nam malo bitno drukcijeg pristupa problemima.
pa nikad ni nije bio problem u mlađima, dapače, mlađi su uvijek dobro došlo osvježenje
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 21:39   #62
Quote:
NikaZg kaže:
pa nikad ni nije bio problem u mlađima, dapače, mlađi su uvijek dobro došlo osvježenje
Dobra si Ali im fali nesto sto mogu steci samo s godinama
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 22:42   #63
evo čitam ovu temu i ne mogu se čudom načuditi površnosti, ignorantskom stavu i predrasudama nekih koji su postali ovdje. dakle:
citat 1:
--------------------------------
Ja sam jednom vidio jedan CV u Comic sans fontu.

Normalno da je taj CV bio polupismen, netablican. necitak i hotmail adresom.

Nevjerovatno.
--------------------------------

može li se meni neukoj odgovoriti na par pitanja:
1. Šta fali Comic sans fontu i čime je on infereioran u odnosu na (meni osobno ružniji) Times NR ili Ariel? Osobno znam ljude koji oooopake znanstvene radove pišu u navedenom fontu, a i sama sam neke od najznačajnijih dopisa pravila upravo u tom fontu. Mislim, to je kao da eliminiraš nekoga jer se potpisao crnom, a ne plavom olovkom

2. Tekst nastavlja s: "Normalno da je taj CV bio polupismen..." - po ovome ispada da je taj CV takav zato što je osoba pisala u dotičnom fontu ? I onda možemo izvući zaključak da korištenje određenog fonta znači nepismenost? Pa na temelju toga zaključiti kako korištenje određenog drugog fonta znači pismenost?!?


3. Kakva je to diskriminacija određenih adresa? Mislim da svakome iole upućenijem korištenje hotmail.com i sličnih adresa može značiti samo jednu stvar - da je osoba praktična! To su adrese kojima možeš pristupiti s apsolutno svakog kompicha s Internet vezom na svijetu.

citat broj 2:
-------------
Eh, da zaboravio sam reci da je ovaj CV u Comic fontu bio ukrasen raznobojnim cvjeticima. Razlog: njoj je to, citiram, "cool".
-------------
da, dotična ženska osoba imala je očigledan grijeh: pokušala je biti kreativna i dati svom CViju dašak svoje osobnosti.
I nije odbijena zbog karakteristika svoje osobnosti, nego zbog samog pokušaja da pokaže istu.

Mislim, strašno ...
tebi koji si je intervjuiralo nije palo na pamet da žena ima mrvicu originalnosti i da bi ti, kao njezin budući poslodavac, to u budućnosti mogao iskoristiti?

citat broj: 3
---------------------
meni je izgledalo važno da netko tko ide radit u ITu ima opću IT kulturu i "ozbiljan" mail
možda sam samo žurila, pa mi je to bio izgovor da se rješim hrpetine molbi
.........
Zašto se mrštite na odbacivanje kandidata po godinama? Mene su barem jednom odbacili zbog spola, recimo, i mada sam bila bijesna, potpuno sam ih shvaćala. Tražiš najbolje za svoj tim, koji je manje-više ujednačen po godinama i ekipa koja se druži i izvan posla, i koji dijele sličan svjetonazor, imaju o čemu čakulati uz kavu... Čemu remetit idilu? Javno naravno nikad ne bih rekla da sam nekog eliminirala zbog godina - premalo ili previše
--------------------
1. mislim da se jesi žurila i da si pri tome napravila glupu i nepotrebnu grešku i na taj način odbacila potencijalno dobre kandidate. Ova ili ona adresa nemaju veze s kvalitetom čovjeka kao radnika ...

2. ako je tebe netko eliminirao zbog spola, kako to može opravdavati da ti kasnije radiš to isto (samo zbog godina)? Čak štoviše, ako znaš da si bila odbijena zbog nečije (oprosti na izrazu) zatucanosti, to je razlog više da se danas, kad ti odlučuješ, boriš protiv toga. Osim toga, tko kaže da se ljudi jednaki po spolu i tu negdje po godinama najbolje slažu ?! Moje iskustvo ukazuje na upravo suprotno - od svih timova u kojima sam radila najbolji su bili oni mješoviti ("mešano meso", kako to u zezanciji zovemo ), ali gdje su ljudi dovoljno otvoreni za ideje/ prijedloge/ znanje/ potrebe drugih ljudi

i na kraju:

znam da poslodavac odlučuje koga će uzeti i da ne mora nikome za to polagati račune ... procjena tko je najbolji (ili barem dobar) izbor za određeni tim isto je na intuiciji, znanju i sposobnosti procjene ispitivača ... ali mislim da ja osobno po vašim kriterijima ne bih prošla jer:
1. pišem u Comic sans fontu
2. često koristim boje u pisanju (cvjetiće baš ne rabim, ali nije isključeno korištenje neuobičajenih oznaka)
3. imam hotmail adresu

i znate šta, uopće mi nije žao što vaše kriterije ne prolazim, jer mislim da ste previše ograničeni formalnostima već u selekciji kandidata. Kakvi ste tek poslije kad vam čovjek dođe s nekim prijedlogom ili idejom?
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 22:47   #64
Quote:
NikaZg kaže:
Meni je jednom prilikom trebalo 10-ak minuta da od 30 molbi + CV-a odaberem par za razgovor - odbacivala sam nepismene, prekvalificirane, one koji nisu imali tablični CV, čitak i uredan, one koji su godinma previse odstupali od prosjeka tima, te sve koji su imali contact e-mail na yahoo-u i altavisti
ovo mi je bilo strašno za pročitati ... mislim .... ostala sam bez teksta... i to se zove "pažljiva selekcija kandidata"

znači, sutra ga zaposliš i čovjek ode dvaput na WC i ti mu daš otkaz zato jer je dopušteno ići na WC jednom dnevno

__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 22:58   #65
Quote:
atlantis kaže:
jednostavno rekla chovjeku...
sjedni za komp i napravi mi to i to...

nakon 10 minuta sam se vratila i pogledala sto je napravio

.............
par konkretnih pitanja iz odredjenog posla, jedna nepredvidiva situacija i opcenito cv te osobe...


mislim da je najbolje, ako je moguće, dati kandidati da napravi nešto konkretno, a onda na temelju toga ocjenjivati dalje

to bih mučak računala u nepredvidivu situaciju

meni je to pitanje tako fuckin' GLUPO da to ne mogu objasnit riječima! Mislim kakva nepredvidiva situacija ???
ŠTA STE VI ODGOVARALI NA TOM PITANJU?

aj pametnjakovići da vas čujem
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 23:25   #66
Quote:
legenda kaže:
Uopce mi se ne da na sve ovo odgovarat. Ma koliko to tebi smetalo sa gledista iz tvoje uzvisene akademske stolice, ovo su cinjenice. Vani ce ti malo ko pogledat CV ako je u Comic fontu, sa hotmail adresom i ako je ukrasen cvjeticima i jos uz to nepregledan i sa gramatickim i sintaksnim pogreskama. Ako to tebi nije neozbiljno u najmanju ruku, onda svaka cast.
Ovo nisu moje mudrosti nego cinjenice koje sam saznao od vise HR sluzbenika u SAD-u i Njemacoj, a i iz osobnih iskustava u zemlji u kojoj trenutno radim.
CV kakve ti zdusno branis su pokazni primjeri u HR departmentima kakav jedan CV ne smije biti. Ako ne vjerujes, tvoj problem.
Ovisi o kakvom se poslu radi. Skuzio sam da postoje poslovi gdje recimo slampavost i razne druge mane znaju biti vrline. Nesto ko s onim murjakom sto nije dobio posao jer je bio prepametan. Samo naopako.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 23:42   #67
legendo (i ostali)
mislim da se nismo najbolje razumjeli + molila bih da ne izvrćete moj post s nekim pokušajima ciničnih komentara

da pojasnim još jednom što sam htjela reći:

gramatičke i ostale greške su neoprostive - tu se potpuno s tobom slažem.
(Ja ih ispravljam i u pismenom testu studenta i često mi bude krivo zašto ih radi toga ne mogu oboriti, jer ne mogu oboriti studenta koji je doduše sve činjenično napisao/la kako treba, ali vidi se da mu pravopis nije jača strana. Onda ga malo opereš na usmenom, ali ne mogu napraviti ništa više od toga)

samo mi je malo blesavo nekoga otpisati radi navedenih razloga jer oni ne govore apsolutno ništa o čovjeku kao radniku

meni čak ide na živce kad su svi uniformirani, kad mi donose klonirane radove i pisma ... meni uvijek privuče pozornost ono što je drugačije, onda razmišljam zbog čega je drugačije i da li je to za mene plus ili minus, odnosno mogu li to iskoristiti u svoju korist ... mislim da bi bilo bolje kad bi svi malo više razmišljali u tom smjeru

a ako će netko moj CV gledati prije kroz font u kojem je napisan, a ne kroz ono šta u njemu piše, neka... to je svačije pravo i možda se u toj sredini ne bih ni uklopila

i još samo jedna "sitnica", radi točnosti: radila sam ja i van akademskih "visina" i primala i otpuštala i ocjenjivala radnike ... i uvijek sam najviše cijenila one s mrvicom kreativnosti - radilo se o prodaji sladoleda ili o daleko složenijim poslovima

mada je ovo, naravno, samo moje mišljenje
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 23:47   #68
i još samo da dodam - fala dragom Bogu pa sam u fazi karijere kad mi imena ljudi s kojima sam radila, odnosno njihove preporuke otvaraju uglavnom sva vrata koja (u ovom trenutku) želim otvoriti
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 23:57   #69
Quote:
sunčica kaže:
... i uvijek sam najviše cijenila one s mrvicom kreativnosti - radilo se o prodaji sladoleda ili o daleko složenijim poslovima
Sorry, al ja ne podnosim one fore kad mi sladoledar baca kuglu u zrak pa je hvata sa kornetom... Fala lijepo na takvoj kreativnosti...


Al evo ti pitanjce: kak bi ti (osim po fontu CVa) ustanovila dal je netko kreativan i dal će mu se dat tu svoju kreativnost upotrijebit na zadnom mjestu? I to za no brainer job?
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 23:57   #70
Quote:
NikaZg kaže:
pa nikad ni nije bio problem u mlađima, dapače, mlađi su uvijek dobro došlo osvježenje
"friska krv" ne znaci nuzno osoba friska u godinama, kuzis ?
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 16:43   #71
Quote:
legenda kaže:
Vani ce ti malo ko pogledat CV ako je u Comic fontu, sa hotmail adresom i ako je ukrasen cvjeticima i jos uz to nepregledan i sa gramatickim i sintaksnim pogreskama. Ako to tebi nije neozbiljno u najmanju ruku, onda svaka cast.
Pogreške nisu sintaksne, nego sintaktičke. Eliminiran si u prvom krugu, i nema tog fonta, te adrese i tog tabličnog CV-a koji bi te kod mene spasio .
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 09:43   #72
Ozbiljan mejl?

Quote:
NikaZg kaže:

meni je izgledalo važno da netko tko ide radit u ITu ima opću IT kulturu i "ozbiljan" mail
možda sam samo žurila, pa mi je to bio izgovor da se rješim hrpetine molbi
neka selekcija je morala postojati, jer svaki FERovac(ka) svježe došli s faksa su zadovoljavali kriterije


Još nisam sve postove niti pročitao, ali moram odgovoriti.
Sori, al veću glupost nisam čuo. Kakav 'ozbiljan' i 'neozbiljan' mejl? Pa tu se radi o zaštiti privatnosti. Na yahoo i sl. mail account ti ne može nitko pristupiti dok te nema dok na Hinet ili Vip mejl koji gledaš preko Outlooka može radoznali kolega ili šef malo zaviriti i...opa! Naš kolega šalje zamolbe okolo, ha? Znači nije mu dobro ovdje, a tolika nezaposlenost vlada...
A 'kolega' je možda samo iz znatiželje, da ostane 'in', i dobije osjećaj kako bi kotirao na tržištu, poslao CV na zanimljive oglase...I eto vraga!
Da, dobro kažeš, neka selekcija mora postojati. Ali razumna, što diferenciranje 'ozbiljnog' i 'neozbiljnog' mail accounta zasigurno nije. Ha, tak je to kad je netko toliko 'važan' da odlučuje o tuđim sudbinama - može si i šlampavost dopustiti.
Ljut sam na takve postupke, nemam ništa protiv tebe osobno, ali
imam u svojoj sredini slične primjere...Kad čovjek ima odgovornost onda neka se i ponaša odgovorno a ne šlampavo...
Idem čitat dalje da vidim kako svekoliko pučanstvo reagira na tvoje selekcijske kriterije...
 
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 10:05   #73
sunčica...

Sunce moje, bravo!
Pomalo čitam i komentiram, odličan osvrt na 'kriterije'!
 
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 10:16   #74
Mail account access

A što se tiče pristupa, i Hinet/Vip pa valjda i ostalim, ozbiljnim je li, mail accountima može se pristupiti preko web mail usluge sa bilo koje točke na kugli nam zemaljskoj...Dobro, i tu je onda privatnost zaštićena, ali ipak ljudi ne mogu odoliti jednostavnosti i eleganciji koju pruža Outlook i sl. mail client programi, pa tu onda svatko može prčkat...
 
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 23:00   #75
odgovor za prvu ruku

već sam napisala da je stvar svakog poslodavca kako će napraviti selekciju i koga će zaposliti ...

stvar je u tome da raspravljamo ovdje kako napraviti selekciju i može li se ta selekcija napraviti na bolji način?

nekakvi smo intelektualci , radimo poslove za koje je potrebno malo više od pola mozga, od nas se zahtijevaju osobine poput kreativnosti, odgovornosti, inovativnosti, ....

kad pogledam ove "kriterije", jasnije su mi neke stvari u mom životu, npr. zašto me nisu smatrali prikladnom za neke poslove . Ja sam za njih bila čista egzotika

... ispitne liste koje ja pravim su po ovim kriterijima ful otkačene ..

... i još uvijek se ne mogu pomiriti s time da te font ili e-mail adresa mogu eliminirati kao potencijalnog kandidata za posao .. sorry, ali mislim da je to glupo i zatucano ...

evo sad sam se baš rastužila
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 14:37   #76
samo malo...

nije li cv reklamiranje samog sebe?

nesto sto ce (poput odnosa reklame i eventuanog kupca) navesti poslodavca da se zagleda u tvoj CV?

a kao sto bi mi reklama za djeciji vrtic na kojoj su laptop i aktovka bila degutantna, tako bi mi i CV za posao direktora marketinga (npr.) s cvijecem i leptiricima bio degutantan...
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 23:31   #77
Quote:
atlantis kaže:
samo malo...

nije li cv reklamiranje samog sebe?

nesto sto ce (poput odnosa reklame i eventuanog kupca) navesti poslodavca da se zagleda u tvoj CV?

a kao sto bi mi reklama za djeciji vrtic na kojoj su laptop i aktovka bila degutantna, tako bi mi i CV za posao direktora marketinga (npr.) s cvijecem i leptiricima bio degutantan...
zašto bi ti takva reklama za dječiji vrtić bila degutantna?

i čini mi se da si malo skočila sama sebi u usta s drugom i trećom rečenicom i onda ovim zaključkom na kraju
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 23:44   #78
Quote:
legenda kaže:
Ako su tebi ispitne liste i CV isto, svaka cast. Kao da usporedjujes diplomu i, ne znam, potvrdu o studiranju. Smijesna usporedba. Zato ne bi nigdje prosla niti prvu selekciju.

Reci ti meni, da li bi ti procitala svaki CV od a do z u slucaju da ih imas 10000 a rok ti je 3 dana? Kakvu bi ti selekciju napravila?

Vjeruj mi da u 3 sekunde moras odluciti. Ako je to zatucanost, moram primjetiti da su kompanije zatucanije sto su vece, jer one imaju vise takvih kriterija.

Uostalom, nije ovo moja filozofija, to sam saznao od covjeka (davao mi je savjete i poslao sam mu svoj CV na korekturu) koji je radio te stvari za Merrill Lynch i za NYSE, tako da zna o cemu govori i kako se radi u slicnim firmama...

A ti se ionako ne bavis selekcijom u HR pa ni ne moras (a ni ja) misliti kako je poboljsati. Za to postoje ljudi koji su za to placeni i koji zbaju svoj posao bolje od mene ili tebe.
1. i ispitna lista ima određene kriterije koje mora zadovoljiti, ali to ne znači da mora biti uštogljena. A da znaš za ubuduće - kad nekome kažeš da mu je usporedba smiješna, to ti je prvi i očiti znak da si ostao bez argumenata i da se u stvari braniš takvim tvrdnjama, pokušavajući sugovornika isprovocirati i dovesti u putanje njezin/ njegov osobni dignitet - to ti se smatra nikakvim argumentom (i mi u akademskim visinama (ili kako si to već nazvao u jednom od prethodnih postova) nešto znamo. I shvati ovo kao prijateljski savjet, ne kao ispravku)

2. Nije ovdje pitanje jesam li ja (ili neki drugi kandidat) prošla selekciju ili nisam u nekakvoj firmi, nego smo, ako sam dobro shvatila , razgovarali o kriterijima razgovora za posao (vidi naslov topica). Vjeruj mi, ja jako dobro znam kakvi su kriteriji, ali isto tako znam kakve bih kriterije ja tražila. I u tom kontekstu imala sam određene primjedbe i smatrala sam takve "seleketore" nedoraslim zadatku. Zašto? Jer sam duboko uvjerena da svaki posao ZAHTIJEVA i malo kreativnosti i uvijek bih obratila pozornost na onog kandidata koji me zaintrigira nečim pozitivno drukčijim. A o yahoo adresi smo dovoljno rekli ranije

3. Na kraju - daj mi malo kredita! Znam ja da to nisu tvoji kriteriji. I moj CV je bio na pregledu i korekturi kod ljudi koji su za to relevantni; i ja obučem kostimić i nosim kožnu torbu i skupi sat na konferenciji (na razgovoru za posao također, ono triput što sam bila) - ali od nekih stvari ne odustajem jer smatram da je važnija bit od forme i ne želim se pokoriti glupim pravilima. Možda ćete reći da sam glupo, djetinje tvrdoglava - imate potpuno pravo na to

ako će me to eliminirati, nema veze. i to iz jednog vrlo jednostavnog razloga koji je ovdje grupo zanemaren:

u procesu zapošljavanja ne procjenjuje samo firma kandidata, nego i kandidat firmu. Ako negdje ne mogu biti zadovoljna i ako ne mogu ostvariti sebe, to znači da neću biti ni 100% uspješna u poslu. A onda mi ne vrijedi nikakvo zvučno ime kompanije
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2003., 23:58   #79
ma toliko mi je inspitrativan da ga moram još malo prokomentirati


Quote:
legenda kaže:

1. .... Zato ne bi nigdje prosla niti prvu selekciju.

2. Reci ti meni, da li bi ti procitala svaki CV od a do z u slucaju da ih imas 10000 a rok ti je 3 dana? Kakvu bi ti selekciju napravila?


3. A ti se ionako ne bavis selekcijom u HR pa ni ne moras (a ni ja) misliti kako je poboljsati. Za to postoje ljudi koji su za to placeni i koji zbaju svoj posao bolje od mene ili tebe.
1. ja ZNAM da je ovo forum gdje ljudi dolaze i kreiraju sami svoje profile i svako se može predstaviti kako mu drago, pa ćete mi ovo morati vjerovati na riječ - da bih stigla tu gdje sam sad (mislim općenito u životu), prošla sam ja i te kakve selekcije ... borila sam se i izborila, ne brini, nije ništa palo s neba

2. iskreno, osim ako ne bi ultimatum bio otkaz (u tom bi slučaju spašavala svoju stolicu, priznajem ) , odbila bih takav zadatak. Za mene je proces selekcije kandidata previše važan da bih ja tu odlučivala kao na poker aparatu ili po nekim površnim kriterijima. A i ako moj poslodavac ne zna da je nemoguće to obaviti u tako kratkom vremenu, onda mi je to dovoljan signal šta misli o zaposlenicima, including myself

3. Krivo ... dakle, na nekim od poslova kojim sam se bavila radila sam i selekciju kandidata koji dolaze u firmu ... uvijek mi je taj posao bio strahovito važan, a reći ću ti i zašto - mislim da su firme koje su mene odbile debelo pogriješile jer sam se dokazala kao dobar, pouzdan, vrijedan i etičan radnik. I ne želim ponoviti njihovu pogrešku.
Znam da ovo zvuči neskromno, ali eto, kao što rekoh u točki 1. , morat ćeš mi vjerovati na riječ
I da, znam, znam, .. rekli su ti ljudi koji rade u ... znam, znam .,,, ne moraš ponavljati
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2003., 11:10   #80
Sunčice, mislim da si istaknula jako bitnu stvar - da i uposlenik bira poslodavca. Kod nas su se ljudi ko magarac na batine naučili na kojekakve loše tretmane i posao se doživljava kao nužno mjesto frustracije.

Što ne bi trebalo biti; posao je, između ostalog, mjesto samoostvarenja.

A to što je većina ljudi plitka ko tava za palačinke i koncentrirana na formu i površinske stvari ne znači da nema onih koji (recimo Juraj ) imaju hrabrosti gledati stvari van popularnog cvileće-zlobnog miljea.

Kad si jako mlad nastojiš ugoditi očekivanjima firme, prilagoditi se..a kad odrasteš (i ako imaš tu sreću da si talentiran i dobar u svom poslu) shvaćaš da je najbolje kako u vezama, tako i u poslu, biti ono što jesi. Za nekog to znači cvjetiće u molbi; sigurno postoji neki poslodavac kojem će baš to biti simpatično, za nekog strogi times new roman, za nekog trećeg tko zna što.

Mislim da je na razgovoru za posao najbolje da su i poslodavac i potencijalni posloprimac iskreni. To je idealna situacija, naravno, ali ne vidim razloga zašto ne težiti najboljem, pa čak i ako to ne možemo posve provesti u djelo...
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:06.