Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2016., 12:25   #81
ali mi smo se odmaknuli od teme

autorica je zapravo sve ovo o čemu mi pričamo stavila pod brak
djeca, dugotrajna veza, obveze, prava uopće ne spadaju pod definiciju braka nužno

ako imaš dijete, imaš obvezu prema njemu, nevezano u kojem si statusu sa partnerom
a ona je pričala o obvezama te vrste, a ne o nazivlju
malo nas je ponijelo
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:27   #82
Pjegavi poriluk, a da otvoriš google i pogledaš razliku između životnog partnerstva i braka, pa da počneš malo vjerodostojnije srati ovdje?
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:30   #83
Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post
ali uvijek se svodilo na to da te neki mag, seoski vrač, vještac, pop, redovnik, bogtepitajko združi i vjenča

svejedno mi je kako se taj Bog zove i kako se religija zove

brak je jednom rječju - obred
I proslava tvog rođendana svake godine istog datuma je - obred.

U starom Egiptu nije bilo ceremonijala za pristupanje braku nego je muškarac prenio ženu preko praga zajedničke kuće, to je to. Bez svjedoka i "vjenčavatelja". Ali to je isto obred, ima tradicionalnu konotaciju, vrijedi u očima zakone i države te društva u kojem se živi.

Ne možeš pobjeći od obreda niti od tradicionalnog.
Jel ti tradicionalno klopaš sarmu za novu godinu i tortu za ročkas?
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:30   #84
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
..ne pričam iz iskustva svog braka već svojih prijatelja i poznanika koji svoj brak hendlaju na svoj način, i pogibaju potom...
Mnoga pitanja ljudi uopće ne postavljaju prije ulaska u brak i rade to stihijski, i zajebu se na koncu, i zapravo o tome ovdje cijelo vrijeme pričam, ne o sebi već o braku općenito...
Što dovodi do zaključka da su si ljudi sami krivi, a ne zakon, crkva, država, bog ili nešto treće.
Mali je postotak onih koji su dobro promislili pa im se desio peh, dok je puno veći onih koji su se zeznuli vlastitim nerazmišljanjem.
I onda ti "galamiš" protiv nečega što postoji kao izbor, a ne prisilni način života, ubračivanja, čega već.
Nitko nikome, barem koliko znam, nije uperio pištolj u glavu i prisilio na bilo što.

Quote:
ChienSaintHuber kaže: Pogledaj post
Bar živimo u vremenima i mjestu gdje možeš od raznih formalnih oblika zajednica uzeti ono što ti paše i modelirati po sebi.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:34   #85
@andjeo29: znam razlike, ne znam mijenja li to raspravu ovdje u nečiju korist?
ako mijenja, ukaži

No, vratit ću se na bit teme, dosta smo o nazivlju laprdali

Autoricu brine ta neka utamničenost veze koju si je projicirala gledajući neke nestabilne i nesretne odnose oko sebe.
Pita se je li bolje biti sama, čitati knjige i slično.

Draga autorice, uz pravu osobu ćeš moći sve to što radiš i sada, ali i puno više.
Prava osoba te neće utamničiti nego će ti pomoći da poletiš, dalje, puuuno dalje.

Nemoj se bojati zbog tuđih iskustava, to su samo i isključivo njihova iskustva i odluke.

Meni je nezamislivo biti sama otkad sam u lijepoj i kvalitenoj vezi.
Naravno, da dođe do prekida bi se prilagodila novom životu i situaciji, ali dok je lijepo - uživam.

Partner ti mora biti najbolji prijatelj.
Ne moraju veze biti klasične u kojoj on dolazi nadrkan s posla, ti podgrijavaš varivo i svađate se pola sata nakon

Sad imam nekoga za koga znam da želi i može prisustvovati svim važnim aspektima mog života, razvijamo se zajedno, ali razvijamo se i kao pojedinci.

Nema ničeg lijepog i romantičnog u vječnoj samoći.
Dobro je dok je potrebno, dok si ližeš rane, ali zauvijek? Ne znam.
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:41   #86
Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post
brak je jednom rječju - obred
vjencanje je obred, kao i mnogi drugi obredi...
brak je odnos koji slijedi nakon obreda i taj odnos ima javni dio i privatni dio. privatni dio je takodjer reguliran (npr zakonima). na srecu nije sve u privatnoj domeni regulirano, neke stvari jesu na pojedincima koji grade i odrzavaju taj brak.

sasvim razumijem da zelis minimizirati obrede u zivotu, ali izbjeci ih ne mozes ako si clan bilo koje ljudske zajednice.
sto se tice obreda vjencanja, s prakticne strane, dobro je prouciti koja prava (zakonska) dobivas/gubis time sto odradis obred i na temelju toga odluciti da li se isplati obred odbaciti. narocito su bitne prava u slucaju bolesti ili smrti. npr osoba koja se ne slaze s obitelji se nadje u situaciji da o njegovom/njezinom tijelu ili lijecenju ili imovini odlucuju clanovi obitelji (s kojima se npr vec desetljecima ne slaze) a ne partner, samo zato jer ovi prvi zakonski imaju veca prava.

nisam ljubitelj mnogih obreda, ali dok god ne zivim izolirano nego kao clan reguliranog drustva, uzimam u obzir sve elemente koji dolaze s nekim obredom. ne vidim drugo rjesenje.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:42   #87
Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Ne možeš pobjeći od obreda niti od tradicionalnog.
Jel ti tradicionalno klopaš sarmu za novu godinu i tortu za ročkas?
Da, istina, ovo je zapravo nešto oko čega se svi slažemo ovdje, bar mi se čini.

Rođendan je dan nečijeg rođenja, tradicionalno se jede torta na taj dan i pušu svjećice i proslavi s najbližima.
Ali, da netko odluči na taj dan pojesti kinesku hranu, ne primati poklone i/ili proslaviti ga sam, je li to još uvijek rođendan?
Je, njegova bit ostaje ista.

Onda je isto tako s ljubavlju, nebitno je kako njena potvrda izgleda i je li potvrda uopće potrebna.
Svatko će svoju ljubav, ili rođendan, proslaviti kako mu najbolje odgovara. Ili ga/ju neće proslaviti uopće, ali to neće značiti odsustvo ljubavi.
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:43   #88
Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post
Da, istina, ovo je zapravo nešto oko čega se svi slažemo ovdje, bar mi se čini.

Rođendan je dan nečijeg rođenja, tradicionalno se jede torta na taj dan i pušu svjećice i proslavi s najbližima.
Ali, da netko odluči na taj dan pojesti kinesku hranu, ne primati poklone i/ili proslaviti ga sam, je li to još uvijek rođendan?
Je, njegova bit ostaje ista.

Onda je isto tako s ljubavlju, nebitno je kako njena potvrda izgleda i je li potvrda uopće potrebna.
Svatko će svoju ljubav, ili rođendan, proslaviti kako mu najbolje odgovara. Ili ga/ju neće proslaviti uopće, ali to neće značiti odsustvo ljubavi.
Dobro kaj tebe muči točno?
__________________
*Gazing through the window at the world outside.
Wondering will Mother Earth survive.
Hoping that mankind will stop abusing her, sometime.*
ChienSaintHuber is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:46   #89
Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
To što ti brak doživljavaš kao nešto tradicionalno, to je tvoja stvar i tvoj problem.
Meni se ne mijenja ništa s prezimenom, osim stanja novčanika, što ne vidim kao poželjnu stvar.
Ali neovisno o drugačijem doživljaju toga, stvarno bi bilo super da se ljudi konačno informiraju i skuže poantu i razliku između izvanbračne zajednice, braka, životnog partnerstva i neformalnog životnog partnerstva i što koje od njih pravno može ili mora podrazumijevati.
Ma ne samo kod nas i u nekim drugim zemljama taj papir ti olaksa puno stvari glede drzavljanstva ,zdravstnenog osiguranja ,kupnje nekretnina i naravno poreza .Ja i mm smo smo bas zbog tih stvari otisli po papit posli 8 godina zajednickog zivota . Jednog utorka posli posla, samo u City hall ,sa jednim svjedokom ,nakon toga u nas omiljeni restoran na veceru ,bez derneka i poklona ,posli par dana proslavili s prijateljima i to je to ( familija je bila u hr )Taj komad papira koji smo potpisali apsolutno nije nista promjenio u nasem odnosu ,ali nam je olaksao neke procedure .A da i nisam vise bila stara cura ).Da ne tribam minjat dokumente samo sam njegovo prezime nadodala svome djevojackom .
Ove godine slavimo 15 godina braka ,a skupa smo 23 god ,dva klinca koji nam svaki dan pokazuju koliko smo sretni i apsolutno nista nebi minjala .Papir ne mjenja nista ,odnosi valjaju ili ne valjaju sa ili bez papira,nema tu nikakve filozofije
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:48   #90
Quote:
ChienSaintHuber kaže: Pogledaj post
Dobro kaj tebe muči točno?
baš ništa, lijepo diskutiramo
tok misli, promišljanja, ništa strašno
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:52   #91
Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post
@andjeo29: znam razlike, ne znam mijenja li to raspravu ovdje u nečiju korist?
Onda napiši razlike između braka i životnog partnerstva.
S obzirom na to kako koristiš te termine, ja mislim da nemaš pojma što koji znači
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:53   #92
Quote:
luca kaže: Pogledaj post
vjencanje je obred, kao i mnogi drugi obredi...
brak je odnos koji slijedi nakon obreda i taj odnos ima javni dio i privatni dio. privatni dio je takodjer reguliran (npr zakonima). na srecu nije sve u privatnoj domeni regulirano, neke stvari jesu na pojedincima koji grade i odrzavaju taj brak.

sasvim razumijem da zelis minimizirati obrede u zivotu, ali izbjeci ih ne mozes ako si clan bilo koje ljudske zajednice.
sto se tice obreda vjencanja, s prakticne strane, dobro je prouciti koja prava (zakonska) dobivas/gubis time sto odradis obred i na temelju toga odluciti da li se isplati obred odbaciti. narocito su bitne prava u slucaju bolesti ili smrti. npr osoba koja se ne slaze s obitelji se nadje u situaciji da o njegovom/njezinom tijelu ili lijecenju ili imovini odlucuju clanovi obitelji (s kojima se npr vec desetljecima ne slaze) a ne partner, samo zato jer ovi prvi zakonski imaju veca prava.

nisam ljubitelj mnogih obreda, ali dok god ne zivim izolirano nego kao clan reguliranog drustva, uzimam u obzir sve elemente koji dolaze s nekim obredom. ne vidim drugo rjesenje.


istina, pogotovo ovo zadnje
kako god okreneš, moraš neke stvari zakonski regulirati

recimo, ja sam dečku rekla da ne želim brak, složio se
iako mi se čini da bi ga on možda potajno i htio, čisto kao neku sigurnosti jer je iz tradicionalne obitelji i malo su ga šopali time i stalno pitaju kad ćemo se ženit, klasika
on se zajebava kako mi želi legitimno govoriti ŽENO, SKUVAJ MI KAVU

svejedno, razmišljala sam i o ovome što govoriš, ne bi nam bilo svejedno da nemamo nikakva prava, pogotovo u slučaju bolesti ili smrti
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 12:56   #93
Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
Onda napiši razlike između braka i životnog partnerstva.
S obzirom na to kako koristiš te termine, ja mislim da nemaš pojma što koji znači
napamet ih sigurno ne znam, mogu sad tražiti pravne članke pa se praviti važna, ali čemu?

Inače, pedagoški je, ako uvidiš da netko krivo koristi termine, objasniti mu i time pomoći da uvidi svoju grešku, a ne superiorno prcati

to ne pridonosi ničem

ako sam nešto krivo rekla, slobodno mi reci, ja sam osoba koja voli učiti i uviđati svoje propuste
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 13:01   #94
Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post
napamet ih sigurno ne znam, mogu sad tražiti pravne članke pa se praviti važna, ali čemu?

Inače, pedagoški je, ako uvidiš da netko krivo koristi termine, objasniti mu i time pomoći da uvidi svoju grešku, a ne superiorno prcati

to ne pridonosi ničem

ako sam nešto krivo rekla, slobodno mi reci, ja sam osoba koja voli učiti i uviđati svoje propuste
Ukratko, brak je zajednica muškarca i žene, a životno partnerstvo je zajednica ili dva muškarca ili dvije žene
Pa dakle, ako imaš dečka, ne možeš birati želiš li brak ili životno partnerstvo, osim ako tvoj dečko ili ti ne promijenite spol
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 13:01   #95
Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Brak postoji (i mijenja se) stoljećima jer nekim ljudima to još uvijek očito odgovara. Kad prestane odgovarati, urušit će se sam od sebe kao institucija viška, bez sumnje.
Ma neće. Ljudi će uvijek htjeti nekako obilježiti vezu sa partnerom kojeg vole i s kojim žele provesti život kao i sve druge lijepe stvari. Da nema braka, izmislio bi se. Pa dobiješ "običan" posao ili se useliš u novi stan i pozoveš prijatelje, obilježiš to na ovaj ili onaj način, da ni ne misliš da je to neki običaj. Ideš voditi ljubav pa ponekad imaš potrebu vrstu obreda napraviti, a gdje ne za stvari koje determiniraju najviše vrijednosti, ono šta te nerijetko i pogoni da uopće živiš sa osmijehom.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 13:05   #96
Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
Ukratko, brak je zajednica muškarca i žene, a životno partnerstvo je zajednica ili dva muškarca ili dvije žene
Pa dakle, ako imaš dečka, ne možeš birati želiš li brak ili životno partnerstvo, osim ako tvoj dečko ili ti ne promijenite spol
Ahaaaa
ja sam miješala vanbračnu zajednicu i životno partnerstvo
sad kužim, hvala ti, bez sarkazma

dakle, životno partnerstvo je zapravo vanbračna zajednica, ali za osobe istog spola
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 13:07   #97
Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post
Ahaaaa
ja sam miješala vanbračnu zajednicu i životno partnerstvo
sad kužim, hvala ti, bez sarkazma

dakle, životno partnerstvo je zapravo vanbračna zajednica, ali za osobe istog spola
Nema na čemu

Ne, životno partnerstvo je poput braka za njih, a neformalno životno partnerstvo je njima poput naše izvanbračne zajednice.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 13:11   #98
Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post
Znam za to, ali mi je malo WTF, nemam bolji izraz
Možeš svašta s prezimenom, ostavit svoje, uzet oba, uzet neko treće koje nema veze ni s jednim ni s drugim, ali čemu?

Ako je brak, onda nek je do kraja.
Zasto cemu? Zasto je lepsi, bolji, dugotrajniji brak ako je zena uzlea prezime, nego ako nije ili ako ga je dodala svome?

Ja ne mogu zamsiliti da se odreknem svog prezimena ili da dodam njegovo. Srecom sam nasila na muskarca kojem ne smeta ta moja zelja, tako da i nisma promenila prezime.

Radical, ja se takodje trudim da te shvatim, ali mi bas ne uspeva da sve skontam
Da stavim razvod na stranu i ''obelzeavanje'', sta konkretno brak donosi lose, dok si u braku?

Takodje ne mislim da je onog lika zena ostavila iz cista mira, samo nece da prizna. Da je bila srecna, ne bi to uradila. Ili je psih.obolela.

Kako papir moze nesto da promeni tokom braka, ako ste i pre ziveli zajedno?
Razumem kada neko pocne ziveti zajedno tek nakon svadbe, pa se tek tada otkrije kakav je ko. Ako nije takva situacija, sta se onda menja? To sto je neko uzeo kredit na , npr 1-2000 evra, uz dogovor sa partnerom, ne znam kako utice lose na brak? Na stranu stambeni krediti.
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 13:18   #99
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Ma neće. Ljudi će uvijek htjeti nekako obilježiti vezu sa partnerom kojeg vole i s kojim žele provesti život kao i sve druge lijepe stvari. Da nema braka, izmislio bi se. Pa dobiješ "običan" posao ili se useliš u novi stan i pozoveš prijatelje, obilježiš to na ovaj ili onaj način, da ni ne misliš da je to neki običaj. Ideš voditi ljubav pa ponekad imaš potrebu vrstu obreda napraviti, a gdje ne za stvari koje determiniraju najviše vrijednosti, ono šta te nerijetko i pogoni da uopće živiš sa osmijehom.
Ali to i hoću reći - brak je postojao oduvijek, kao simbol zajedničkog života i partnerstva, samo se kroz povijest mijenjala njegova dimenzija i struktura ovisno o tadašnjim potrebama društva i naglascima. Postojat će dokle je potrebe za njim, a što će se zbiti u budućnosti ostavljam budućnosti.

Niti je brak moderna izmišljotina, niti će nestati tako skoro. Očito nešto u tom braku ima kad potreba za njim još uvijek postoji i postojat će.

Nisi me shvatila ali rekla sam upravo ono što i ti sad.

Brak je potreba (pojedinca, društva) i želja. Ne svakoga, ali nekoga.
I od obreda ne možeš pobjeći ako si član društva i ne živiš samostalno u izolaciji na vrhu nekakve palme.
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 13:21   #100
Ja bih onda na inicijalno pitanje teme: Brak - potreba ili pritisak društva? odgovorila ipak sa - potreba.

Ako imaš želju i potrebu za brakom, ući ćeš u brak.
Ako nemaš, nećeš.
Amen

Brak je NEKADA bio pritisak društva (obitelji, dugova, lalala) i nažalost danas je kulturalni pritisak nekih nerazvijenih i rekla bih zaostalih zemalja, ali to je ta drugi pdf.
Još nismo do tuda došli fala bogu
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:48.