Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2017., 21:10   #561
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Khm
Pa ne.
Nemoguće je da bi za to trebala tolika količina antimaterije i ne zna se kako bi se neko tijelo koje krene u WARP uspjelo zaustaviti, ali sama ideja je sasvim koherentna.
Nope. Načelo manpulacije prostorom je koherentno. Možda. Korištenje toga za putovanje brže od svjetlosti nije.

Quote:
Teleportacija je isto moguća, jedino što ne može biti brža od brzine svjetlosti (trenutno se provodi na način da imamo 2 kvantno povezane čestice, a informacija ide brzinom C).
Načelno, razlika je u tehnikalijama, no ST je tu vizionarski.
Nope, ni približno. Teleportirali su kvantna svojstva čestice, ne česticu.

Quote:
Ne u STu.
Nisi skužio.
Oni su doslovce rekli da je svemir gljiva.
Organiziran poput gljive.
Čak si morao imati u svojoj DNA i srodnost gljivama
Onako, prvo su bile gljive, pa onda svi ostali?
Ja se ne sjećam da su doslovce rekli da je svemir gljiva. Rekli su da organizam koji je srodan sa gljivama koji se proteže kroz galaksiju.

Quote:
Ako bi u tome bilo bilo kakve logike, to bi značilo sljedeće;
Da je na svakih N (kilo)metara neka crvotočina kroz koju bi se moglo proć, te da su sve crvotočine uz jednu liniju povezane.
Recimo da bi to bile neke potprostorne strukture.
Ali, da ponovim, takvo "otkriće" bi promjenilo i sam WARP, ne bi moglo biti iznimka.
Ne. Koriste svojsta kvantnih polja i "entanglement" i specifična svojstva tih "gljiva" da putuju brže od svjetlosti.
Quote:
Molim te, koja su to nove ideje o kvantnim poljima?
Osnove kvantne fizike se nisu mijenjale od 20ih godina 20.stoljeća.
Nove ideje primjene u SF-u.

Quote:
ST ih je popularizirao.
Tko je prije komunikatora pričao o mobitelima?
Zato što je dizajn flip phone u ST, oni su nešto izmislili?
Komunikacija je standardan dio filmova bio puno prije toga.

Quote:
ST je uvijek pričao o stvarima koje su povezane s fizikom.
Da u svih 500 epizoda. Moš si mislit. Osim toga i sad su povezani sa fizikom.

Quote:
Dakle, neke od tehnologija iz STa, no ne toliko napredne.
Npr, holodeck kojeg ne možeš dodirnuti.
To bi bilo osnove poštivanja canona.
Da ne pričam o oružju, brodovima i ratovima kojih ne bi trebalo ni biti.
Nitpickaš. Da ne govorimo da VR simulaciju nije problem zamisliti za 200 godina. Pogotovo kad vidiš današnji napredak.

Quote:
Ne kužim zašto mi Mag pokušava prodati gljive kao znanost
Ne pokušavam. Samo sam svjestan da je jednaka znanost kao warp i teleportacija.
dobrimag is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 21:11   #562
Quote:
Mr. Beam kaže: Pogledaj post
Iznosimo svoja mišljenja, stavove (a i činjenice). Tebi nitko ne brani da pišeš hvalospjeve o ovoj seriji STD, iako, iskreno, ne vidim kako bi se to moglo. Tebi ovo dobro, okej. Ja kažem što meni nije dobro i što mislim da generalno ne valja kod ove serije. Tko zna, možda se dogodi neko čudo pa se kasnije 80% stvari u toj seriji promijeni tako da bar možda počne sličiti na Star Trek seriju. No iskreno sumnjam da će se to dogoditi (za to bi, smatram, trebalo izmijeniti cjelokupni tim koji radi na STD). Nije nikakvo trolanje, nego komentiranje stvari poput one gdje se neslaganje s konceptom odnosno idejom poistovjećuje s netolerancijom.
Ti iznosiš svoje mišljenje, pišući jedan post na sto načina, i tako stalno..Dosad si valjda već sto puta napisao da ti STD ne valja, ali si svaki post zaodjenuo u malo drugačije ruho. Po meni, to je jednostavno traćenje vremena. Nemam pojma zašto imaš potrebu to raditi.
STD sliči na ST seriju. I mora se uzeti u obzir da je Discovery znanstveno-ratni brod, a ne istraživačko-miroljubivi pa je i ponašanje posade malo drugačije engo u drugim serijalima. Ali to ne znači da se ono ne uklapa u ST franšizu.
Uklapa se, naravno, a objašnjenje je u samoj svrhi broda i posade koja na njemu služi.
Posada na drugim brodovima, čija funkcija nije ratna i znanstvena, ponaša se drugačije nego posada na Discovery-ju, odnosno bliskije onom, šta ti smatraš kanonom za ST.
Nimerya is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 23:25   #563
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
...ST je uvijek pričao o stvarima koje su povezane s fizikom.
STD to ne radi.
Btw, teško ti je biti retro, a stvarati novu tehnologiju.
Ako su već htjeli biti u dobu u kojem je STD, onda bi trebali imati neku vrstu ST-cyberpunka.
Dakle, neke od tehnologija iz STa, no ne toliko napredne.
Npr, holodeck kojeg ne možeš dodirnuti.
To bi bilo osnove poštivanja canona.
Da ne pričam o oružju, brodovima i ratovima kojih ne bi trebalo ni biti.
Ali je onda i poanta da postoje nekakvi tragovi te tehnologije i u stvarnom životu. Ili barem logike. Inače je to samo fantasy, vile i vilenjaci, tu onda nema znanosti.
-dobra kratka analiza problema u STD. Ali neće me ni to natjerati da ih ne gledam, žilav sam ja , ako kapetan može podnositi bolne oči, mogu ja i STD!

Quote:
Nimerya kaže: Pogledaj post
Ako on tu vidi samo pucačinu, ima nekakav veći problem, nemam pojma.
Može se dobar SF napraviti i bez puno znanstvenog upliva i špekulacija.
SW mi se jako svidio zbog svoje maštovitosti i genijalnosti u kreaciji likova i priče...
Ovaj, mene je malo sram, al mene je upravo pucačina iz SW privukla na SF Ali morate priznati da je to ipak bila epska pucačina, koji uvod u '80! (mislim naravno na SW V) Do tada ali i duuugo kasnije nije bilo ništa niti blizu takvom svemirskom spektaklu. Ma tko te pita za dubinu likova kad ti X wing projuri...

Quote:
Mr. Beam kaže: Pogledaj post
Nemam ništa protiv SW, naprotiv, volim gledati i SW (dobro vs zlo itd.). No itekako sam protiv starwarzacije Treka,
Potpisujem
Volim jedne i druge, al svako nek ostane u svom dvorištu
SilverB is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 00:06   #564
Quote:
Nimerya kaže: Pogledaj post
WIKICEHA
Pa samo sam se osvrnula na Beanov post u kojem je naveo da u SW ima samo pucačinu, pa sam ga deargumentirala. Nema nešto znanosti, ali ima puno opće metafizike, genijalnih i legendarnih likova, tematika je općeljudska i svevremenska. Ako on tu vidi samo pucačinu, ima nekakav veći problem, nemam pojma.
Može se dobar SF napraviti i bez puno znanstvenog upliva i špekulacija.
SW mi se jako svidio zbog svoje maštovitosti i genijalnosti u kreaciji likova i priče.
I ne, ne vidim remek djela u svakom filmu. SW i 'Avatar' su mi od SF filmova u toj kategoriji, većina drugih filmova nije..
Nemamo isti ukus, što je ok.
Avatar ti nije nešto što se priče tiče (štrumfovi u svemiru), međutim ima dobre efekte.
SW nisu samo pucačina, ali je vrlo jeftina svemirska opera. Ono što ih izvlače su efekti.
Uzmi u obzir da ja volim SW (barem originalne 3 epizode).
Ali nema tu neke priče. Koncept Sile je zanimljiv, ali tu sve prestaje.
Likovi su s druge strane dobri, skoro pa vječni.
Glumci koji su ih glumili su isto bili odlični.
Imam osjećaj da previše prigovaram, da sam sa svojih 30ak godina postao prestar i da su novi filmovi rađeni za klince, koji jbg. razmišljaju drugačije nego ja.
Sve je to ok, ali ne znači da mi se ti filmovi moraju i sviđati.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Nope. Načelo manpulacije prostorom je koherentno. Možda. Korištenje toga za putovanje brže od svjetlosti nije.
Po trenutnim teorijama, trebalo bi raditi.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Nope, ni približno. Teleportirali su kvantna svojstva čestice, ne česticu.
Ne
Teleportirali su česticu. Originala više nema, a teleportirana čestica ima sva svojstva originala.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Ja se ne sjećam da su doslovce rekli da je svemir gljiva. Rekli su da organizam koji je srodan sa gljivama koji se proteže kroz galaksiju.
A što je to onda?
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Ne. Koriste svojsta kvantnih polja i "entanglement" i specifična svojstva tih "gljiva" da putuju brže od svjetlosti.
Ok, tebi je jasno da imam 36. godina, da sam pogledao većinu STa više puta, da sam jebeni ferovac, i da imam i ponešto ideje o čemu pričam?
Koja svojstva kvantnih polja koriste?
Spinove?
Polarizaciju?
Ako pričaš o kvantnoj prepletenosti (to ti je prijevod za entanglement), to ti je osnova današnjeg teleportiranja.
STD nije (mislim gledao sam samo 5 epizoda, pa o njima pričam) ušao u dublju analitiku ovog načina prijevoza.
Ako gljiva/bilo što putuje brže od brzine svjetla, to može biti;
a) Warp (koji zapravo miče svemir/prostorvrijeme oko objekta, a ne sam objekt/brod)
b) kvantna teleportacija (koja proizlazi iz isprepletenosti)
c) kvantno tuneliranje (zapravo prolaske kroz niz crvotočina dok se ne stigne do željenog mjesta)
d) prolazak kroz potprostor, gdje najveća brzina nije C (to je hyperdrive, on se koristi u SWu)
e) neka egzotična kombinacija/nešto novo

Po mome je "gljivasti pogon" varijanta c) ili d). S time da se u nekim slučajevima može te opcije i poistovjetiti.
Ako je varijanta samo d) onda je malo žešće sjeban lore STa.
Jer bi to značilo da su sve prijašnje serije u krivu u epizodama koje se bave potprostorom (iako je tu i inače bilo dosta technobabblea).
Ako je varijanta samo c) opet je sjeban lore STa, samo se sad više bavimo sa svojstvima samog prostoro vremena.

No glavni problem svega toga nije u tome koju opciju su odabrali, čak ni koliko to utječe na seriju (iako mi to jako smeta), nego što su nesposobni.
Objašnjenje nečega im je, to radi jedna gljiva, pa možemo i mi
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Nove ideje primjene u SF-u.
Ok, reci mi koje.
Ovo o čemu pričaš, "biofizika" bi imalo nekog smisla da se znaju osnove osnova.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Zato što je dizajn flip phone u ST, oni su nešto izmislili?
Komunikacija je standardan dio filmova bio puno prije toga.
Slobodno googlaj.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Da u svih 500 epizoda. Moš si mislit. Osim toga i sad su povezani sa fizikom.
Tako što pljuju po njoj?
Jbg. ST je uvijek bio inženjerska serija.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Nitpickaš. Da ne govorimo da VR simulaciju nije problem zamisliti za 200 godina. Pogotovo kad vidiš današnji napredak.
Ne, to su osnove osnova...
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Ne pokušavam. Samo sam svjestan da je jednaka znanost kao warp i teleportacija.
Ali nije.
https://en.wikipedia.org/wiki/Warp_drive
Imaš i članak na hrvatskom;
https://hr.wikipedia.org/wiki/Warp_pogon

Za teleportaciju imaš ovo;
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_teleportation
https://en.wikipedia.org/wiki/Teleportation
Možeš googlati i na hrvatskom

Quote:
SilverB kaže: Pogledaj post
:fi ve: -dobra kratka analiza problema u STD. Ali neće me ni to natjerati da ih ne gledam, žilav sam ja , ako kapetan može podnositi bolne oči, mogu ja i STD!

Iako sam ja trenutno odustao. Ali ne zato što je serija toliko očajna (očajna je ) nego zato jer mi je riknuo laptop na kojem skidam filmove i serije
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 10:57   #565
@Wikiceha možemo ovako tjedan dana, beskorisno je.
Savijanje prostora i tjeranje njega da putuje brže od svjetlosti nije ni u teorijama, nigdje. Nema ništa u teorijama što spriječava savijanje prostora i kretanje prostora brže od svjetlosti, ali warp pogon je čisti SF. Do toga se došlo isto kao i do "Heisenbergovih kompenzatora" preko desetljeća technobabbla u serijama, ne u prvih 10 epizoda sasvim sigurno.
I da, teleporteri u ST rade tako da razbiju čestice, pošalju zraku na drugo mjesto i ponovo ih sastave, a ne da teleportiraju kvantna svojstva.
Ali to je nebitno, replikatori, dilitium kristali, disruptori, štitovi, kvantna torpeda, transwarp condiuiti, biogel regeneretive conduits za ai računala, savršene simulacije, pa čak i stupanje nogom na planet sa razvijenim eko sustavom su svi nemogući. Oni stave tu i tamo neku riječ poput "savijanje prostora" i "heisebnergovi kompenzatori" da bi izgledali pametnije, a zaprvo je to technobabble bez poveznice sa realnošću.
Biće čiji se nervni sustav proteže kroz galaksiju a komunicira pomoću kvantne sprege je fascinantan sf zaplet. Orginalan. Jednako realan kao i sve drugo u ST.
Instant putovanje koristeći to biće je anti federacijski način putovanja, te je dobar za zaplet, ništa više.
Kada vidim tebe i druge kako pljuju po "gljivama" a ne po "otopljenoj plastici" zvanoj dilithium je smješno.
Govori mi vrlo jasno da tebi nešto drugo smeta, preinteligentan si da budeš tako licemjeran.
Pretpostavljam da imaš neku sliku što bi ST trebao predstavljati i ova serija ruši tu sliku. Ono što ne razumješ da ST će uvijek ostati u srcima i hard diskovima, a ova serija je za novu generaciju sa novim idejama SFa, u starom prepoznatljivom svemiru (štede na uvodu i predstavljanju svemira).
dobrimag is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 12:23   #566
Quote:
Nimerya kaže: Pogledaj post
Ti iznosiš svoje mišljenje, pišući jedan post na sto načina, i tako stalno..Dosad si valjda već sto puta napisao da ti STD ne valja, ali si svaki post zaodjenuo u malo drugačije ruho. Po meni, to je jednostavno traćenje vremena. Nemam pojma zašto imaš potrebu to raditi.
STD sliči na ST seriju. I mora se uzeti u obzir da je Discovery znanstveno-ratni brod, a ne istraživačko-miroljubivi pa je i ponašanje posade malo drugačije engo u drugim serijalima. Ali to ne znači da se ono ne uklapa u ST franšizu.
Uklapa se, naravno, a objašnjenje je u samoj svrhi broda i posade koja na njemu služi.
Posada na drugim brodovima, čija funkcija nije ratna i znanstvena, ponaša se drugačije nego posada na Discovery-ju, odnosno bliskije onom, šta ti smatraš kanonom za ST.
Traćenje vremena je gledanje STD-a. Btw, to je akronim za Star Trek: Disaster. :-) Iznosit ću ga ako treba i po 100 i prvi put. Većina kritike je potpuno opravdana. Tebi možda STD sliči na Star Trek jer serija nosi naslov Star Trek, ali da nema naziva Star Trek pitam se koliko bi (ti) sličilo...

A zašto se onda brod zove Discovery ako je ratni? Trebali su ga onda nazvati Mars, po bogu rata.

Quote:
SilverB kaže: Pogledaj post
-dobra kratka analiza problema u STD. Ali neće me ni to natjerati da ih ne gledam, žilav sam ja , ako kapetan može podnositi bolne oči, mogu ja i STD!


Quote:
Potpisujem
Volim jedne i druge, al svako nek ostane u svom dvorištu
Baš tako.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Teleportirali su česticu. Originala više nema, a teleportirana čestica ima sva svojstva originala.
Točno.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Koja svojstva kvantnih polja koriste?
Spinove?
Polarizaciju?
Ako pričaš o kvantnoj prepletenosti (to ti je prijevod za entanglement), to ti je osnova današnjeg teleportiranja.
STD nije (mislim gledao sam samo 5 epizoda, pa o njima pričam) ušao u dublju analitiku ovog načina prijevoza.
Ako gljiva/bilo što putuje brže od brzine svjetla, to može biti;
a) Warp (koji zapravo miče svemir/prostorvrijeme oko objekta, a ne sam objekt/brod)
b) kvantna teleportacija (koja proizlazi iz isprepletenosti)
c) kvantno tuneliranje (zapravo prolaske kroz niz crvotočina dok se ne stigne do željenog mjesta)
d) prolazak kroz potprostor, gdje najveća brzina nije C (to je hyperdrive, on se koristi u SWu)
e) neka egzotična kombinacija/nešto novo

Po mome je "gljivasti pogon" varijanta c) ili d). S time da se u nekim slučajevima može te opcije i poistovjetiti.
Ako je varijanta samo d) onda je malo žešće sjeban lore STa.
Jer bi to značilo da su sve prijašnje serije u krivu u epizodama koje se bave potprostorom (iako je tu i inače bilo dosta technobabblea).
Ako je varijanta samo c) opet je sjeban lore STa, samo se sad više bavimo sa svojstvima samog prostoro vremena.

No glavni problem svega toga nije u tome koju opciju su odabrali, čak ni koliko to utječe na seriju (iako mi to jako smeta), nego što su nesposobni.
Objašnjenje nečega im je, to radi jedna gljiva, pa možemo i mi
:klap:


@dobrimag

Utjecaj ST komunikatora na mobilne telefone nije spekulacija zbog sličnosti s mobitelima na preklapanje otprije 10-ak godina, nego je to činjenica. ST komunikator je izravno potaknuo Martina Coopera iz Motorolle da u 1970-ima proizvede prvi mobilni telefon. Tek kasnije se taj mobilni telefon usavršavao i eventualno poprimio izgled komunikatora iz serije TOS.


Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Nema ništa u teorijama što spriječava savijanje prostora i kretanje prostora brže od svjetlosti, ali warp pogon je čisti SF.
Nije li i space šatl prije samo 100 godina bio SF? Ljudi na Mjesecu? Žešći sf tada...

Quote:
Ali to je nebitno, replikatori, dilitium kristali, disruptori, štitovi, kvantna torpeda, transwarp condiuiti, biogel regeneretive conduits za ai računala, savršene simulacije, pa čak i stupanje nogom na planet sa razvijenim eko sustavom su svi nemogući. Oni stave tu i tamo neku riječ poput "savijanje prostora" i "heisebnergovi kompenzatori" da bi izgledali pametnije, a zaprvo je to technobabble bez poveznice sa realnošću.
Nemoguće je predvidjeti potecijalni napredak tehnologije u budućnosti. Mnogo toga je moguće i bit će moguće. To je jedna od stvari koja, među ostalima, čini Trek zanimljivim i fascinantnim. Istina, mnogo toga je naizgled fantastično (transwarp i sl.), ali mnoge stvari imaju osnovu u znanosti i za neke je samo pitanje vremena kada će biti izumljene. Primjerice 3D printeri. Nije li to sad već jedan oblik replikatora? Mobilna komunikacija za prosječnog čovjeka prije 30-ak godina nije postojala, dok je sad svakodnevnica. A prije 100-injak godina bila je čista znanstvena fantastika, ili kako bi ti rekao "nemoguća".

Btw pročitaj si knjigu teoretskog fizičara Lawrencea Kraussa "The Physics of Star Trek" (Fizika Zvjezdanih staza). Može se naći i audio-knjiga na engleskom.

Zadnje uređivanje Mr. Beam : 25.11.2017. at 12:33.
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 15:01   #567
Quote:
Mr. Beam kaže: Pogledaj post
@dobrimag

Utjecaj ST komunikatora na mobilne telefone nije spekulacija zbog sličnosti s mobitelima na preklapanje otprije 10-ak godina, nego je to činjenica. ST komunikator je izravno potaknuo Martina Coopera iz Motorolle da u 1970-ima proizvede prvi mobilni telefon. Tek kasnije se taj mobilni telefon usavršavao i eventualno poprimio izgled komunikatora iz serije TOS.
To je tidbit, nebitan za raspravu.
Evo gdje su komunikatori prije ST bili:
https://www.youtube.com/watch?v=8y4crGU7dkg

Quote:
Mr. Beam kaže: Pogledaj post
Nemoguće je predvidjeti potecijalni napredak tehnologije u budućnosti. Mnogo toga je moguće i bit će moguće. To je jedna od stvari koja, među ostalima, čini Trek zanimljivim i fascinantnim. Istina, mnogo toga je naizgled fantastično (transwarp i sl.), ali mnoge stvari imaju osnovu u znanosti i za neke je samo pitanje vremena kada će biti izumljene. Primjerice 3D printeri. Nije li to sad već jedan oblik replikatora? Mobilna komunikacija za prosječnog čovjeka prije 30-ak godina nije postojala, dok je sad svakodnevnica. A prije 100-injak godina bila je čista znanstvena fantastika, ili kako bi ti rekao "nemoguća".
Super. Sad primjeni svu tu argumentaciju na discovery. Zapravo već i sam jesi.
dobrimag is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 17:38   #568
Ako je Enterprise postao kvalitetan od druge sezone možda i ovaj ST Disaster krene tim stopama. Treba bit optimističan ...
fijesta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 17:58   #569
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
@Wikiceha možemo ovako tjedan dana, beskorisno je.
Ja sam bar dao neke argumente
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Savijanje prostora i tjeranje njega da putuje brže od svjetlosti nije ni u teorijama, nigdje. Nema ništa u teorijama što spriječava savijanje prostora i kretanje prostora brže od svjetlosti, ali warp pogon je čisti SF.
Si pročitao linkove koje sam ti dao?
Naravno da u seriji ne mogu predvidjeti budućnost i da su neke stvari totalni promašaji, no bar su na razini stvari koje su moguće.
Si čitao ovo;
https://en.wikipedia.org/wiki/Alcubierre_drive ?
Evo ti i članka iz NASE;
https://www.nasa.gov/centers/glenn/t...warp/warp.html
To o gljivama nebuš našel
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Do toga se došlo isto kao i do "Heisenbergovih kompenzatora" preko desetljeća technobabbla u serijama, ne u prvih 10 epizoda sasvim sigurno.
Što znači da su ljudi radili svoju domaću zadaću.
A ne da su "lickali gljive".
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
I da, teleporteri u ST rade tako da razbiju čestice, pošalju zraku na drugo mjesto i ponovo ih sastave, a ne da teleportiraju kvantna svojstva.
Teorija informacije je bila u povojima kada je rađen ST. Više su gledali masa=energija, a ne na informacijsku stranu. "Sitna" razlika u tehnici.
http://www.independent.co.uk/life-st...-a7836956.html
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Ali to je nebitno, replikatori,
Misliš 3d printeri?
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
dilitium kristali,
Ok. http://memory-alpha.wikia.com/wiki/Dilithium_crystal
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
disruptori,
Energetska oružja; http://memory-alpha.wikia.com/wiki/Disruptor
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
štitovi,
http://memory-alpha.wikia.com/wiki/Deflector_shield
polje sile
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
kvantna torpeda,
http://memory-alpha.wikia.com/wiki/Quantum_torpedo
U doslovnom prijevodu bi to bila "zrnata torpeda".
Kvantni ti ima istu vezu kao i atomski.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
transwarp condiuiti,
http://memory-alpha.wikia.com/wiki/Transwarp_conduit
Potprostore sam ti već objašnjavao;
http://memory-alpha.wikia.com/wiki/Subspace
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
biogel regeneretive conduits za ai računala,
http://memory-alpha.wikia.com/wiki/Bio-neural_gel_pack
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
savršene simulacije,
To su ti već na putu s današnjim igricama.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
pa čak i stupanje nogom na planet sa razvijenim eko sustavom su svi nemogući.
Zašto to misliš?
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Oni stave tu i tamo neku riječ poput "savijanje prostora" i "heisebnergovi kompenzatori" da bi izgledali pametnije, a zaprvo je to technobabble bez poveznice sa realnošću.
Ali nije.
Ima tu gomila fulanaca, i realnog tehnobubllea, ali se ljudi trude (ili su se barem trudili) održati stvari povezane s realnošću i trenutnim teorijama.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Biće čiji se nervni sustav proteže kroz galaksiju a komunicira pomoću kvantne sprege je fascinantan sf zaplet. Orginalan. Jednako realan kao i sve drugo u ST.
Nije baš.
Ti uopće ne čitaš moje postove, zar ne?
Da je priča samo o jednom biću koje se nalazi u galaksiji, to bi se onda malo drugačije očitovalo.
Ovi skokovi bi ubili biće i to bi bilo to.
Jednako kao i dugoživcu kad je previše putovao.
Imali bi subspace nametnika.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Instant putovanje koristeći to biće je anti federacijski način putovanja, te je dobar za zaplet, ništa više.
I to je problem.
Ako imaš gomilu antifederacijskih stvari, onda to baš i nije ST.
I još jednom, nije stvar o jednom biću, nego o strukturi svemira. Mislim da je to u 1. epizodi kada onaj žuti biolog krene objašnjavati skokove, odnosno kada dopreme Dugoživca na brod.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Kada vidim tebe i druge kako pljuju po "gljivama" a ne po "otopljenoj plastici" zvanoj dilithium je smješno.
"Otopljena plastika" nije rekla da ona oblikuje svemir.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Govori mi vrlo jasno da tebi nešto drugo smeta, preinteligentan si da budeš tako licemjeran.
Govorim iskreno, ne vidim što bi me još smetalo. Orville sa svim svojim humorom i parodijom je više ST nego STD...
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da imaš neku sliku što bi ST trebao predstavljati i ova serija ruši tu sliku. Ono što ne razumješ da ST će uvijek ostati u srcima i hard diskovima, a ova serija je za novu generaciju sa novim idejama SFa, u starom prepoznatljivom svemiru (štede na uvodu i predstavljanju svemira).
Jasno je da se neke stvari rade za nove klince, nemam nikaj protiv toga.
Problem je što iz moje perspektive ovo izgleda jako glupo.
Dobra usporedba ti je SW.
Serije 1-3 su rađene za djecu. Pogazile su veći dio starijeg cannona, od izvlačenja sile preko midikloriana, pa nadalje.
http://starwars.wikia.com/wiki/Midi-chlorian
http://starwars.wikia.com/wiki/The_Force
Ali su svejedno SW.
STD je otišao korak dalje.
Imaš seriju koja je na pola puta između ovog i dark-universe svemira...

@Mr.Beam ovo s disasterom je zbilja pogođeno
A i za ostatak posta

@Mag, krkho je znanje, no ako SF serija priča da živimo u gljivi, to ti nije ništa drugo no stara priča o kornjači na leđima 4 slona (ad infinitum). A to onda nije SF, već obični F.
Quote:
fijesta kaže: Pogledaj post
Ako je Enterprise postao kvalitetan od druge sezone možda i ovaj ST Disaster krene tim stopama. Treba bit optimističan ... : D
Fat chance, no
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 20:54   #570
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
To je tidbit, nebitan za raspravu.
Evo gdje su komunikatori prije ST bili:
https://www.youtube.com/watch?v=8y4crGU7dkg
OK, komunikacijski uređaj. Međutim, ono što ovaj film nije imao (koliko se ja sjećam) jest komunikacijski uređaj koji nosiš sa sobom na planetu i koji omogućuje ne samo međusobnu komunikaciju na planetu nego i s brodom. TOS komunikator je to sve međutim omogućavao. Nije da je to ovdje nešto bitno, ali nije istina da ST na neki način nije predvidio mobitele, a definitivno je bio nadahnuće za ono što će kasnije biti mobitel.

Quote:
Sad primjeni svu tu argumentaciju na discovery.
Kako rekoh, kad je riječ o sf-u tipa ST, standardna "znanost" na kojoj se bazira fiktivna tehnologija serije trebala bi imati bar neko uporište u sadašnjoj znanosti, tj. koristiti dosadašnja znanstvena saznanja. Ako recimo koriste materiju i antimateriju za pogon broda, to je već nešto što ima dobru osnovu u znanosti i takvo nešto je teoretski moguće i zamislivo. Spore i gljive međutim... to je samo fantastika. Star Trek je, međutim, znanstvena fantastika.
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 22:39   #571
Znam da će nekima možda zvučati čudno: ali ja sam prije 10, 13 i više godina sanjala scene iz ove serije. Naprimjer, sanjala sam Burnham i Philippu na onom planetu na početku serije, i one malce s pipcima. Sanjala sam Sarua, kapetana, klingonsku luđakinju, sanjala sam scene iz epki koje još nisu snimljene..

Meni se ti snovi spontano i lančano vraćaju u sjećanje, najčešće za vrijeme Punog mjeseca (i tada sanjam nove). Nekad sam u snu dio radnje, a okružje u snu je isto kao u seriji, a nekad pratim u snu seriju na TV-u u kući ili stanu.
Tako sam znala odsanjati skorom čitave epizode ili velike dijelove.
Ta su mi se sjećanja počela vraćati prije 3-4 godine, onako intenzivno..
Prije 10 godina i više nisam zapisivala snove, šteta.
Znala sam da sanjam nešto vezano za ST, ali nisam to pripisivala budućim serijama. Ali duboko sam promijenila mišljenje.
Inače sanjam svašta, često scene iz serija, knjiga i filmova, aliene o kojima je pisao Icke, anđele, druge dimenzije i bića, čak i uklete kuće u Hrvatskoj..i svoju budućnost, da.. I jedan vječni sukob..
Nimerya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 13:18   #572
Quote:
Nimerya kaže: Pogledaj post
Znam da će nekima možda zvučati čudno: ali ja sam prije 10, 13 i više godina sanjala scene iz ove serije. Naprimjer, sanjala sam Burnham i Philippu na onom planetu na početku serije, i one malce s pipcima. Sanjala sam Sarua, kapetana, klingonsku luđakinju, sanjala sam scene iz epki koje još nisu snimljene..
Meni se ti snovi spontano i lančano vraćaju u sjećanje, najčešće za vrijeme Punog mjeseca (i tada sanjam nove). Nekad sam u snu dio radnje, a okružje u snu je isto kao u seriji, a nekad pratim u snu seriju na TV-u u kući ili stanu.
Tako sam znala odsanjati skorom čitave epizode ili velike dijelove.
Ta su mi se sjećanja počela vraćati prije 3-4 godine, onako intenzivno..
Prije 10 godina i više nisam zapisivala snove, šteta.
Znala sam da sanjam nešto vezano za ST, ali nisam to pripisivala budućim serijama. Ali duboko sam promijenila mišljenje.
Inače sanjam svašta, često scene iz serija, knjiga i filmova, aliene o kojima je pisao Icke, anđele, druge dimenzije i bića, čak i uklete kuće u Hrvatskoj..i svoju budućnost, da.. I jedan vječni sukob..
Dakle, ti si kriva za lošu kvalitetu serije
Sinkronicitet, nema drugog objašnjenja
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 13:31   #573
Quote:
Mr. Beam kaže: Pogledaj post
Kako rekoh, kad je riječ o sf-u tipa ST, standardna "znanost" na kojoj se bazira fiktivna tehnologija serije trebala bi imati bar neko uporište u sadašnjoj znanosti, tj. koristiti dosadašnja znanstvena saznanja. Ako recimo koriste materiju i antimateriju za pogon broda, to je već nešto što ima dobru osnovu u znanosti i takvo nešto je teoretski moguće i zamislivo. Spore i gljive međutim... to je samo fantastika. Star Trek je, međutim, znanstvena fantastika.
...
Nakon 20 puta što sam napisao.
Međuglakatično biće, čiji nervni sustav ide kroz solarne sustave i komuniciraju putem kvantne sprege nije loš SF princip. Štoviše putovanje koristeći to svojstvo tog bića kroz sustave nije ništa lošiji sf princip od warp pogona i njegovog "dilithum matrix" i njegovog "savijanje prostora i tjeranje istog brže od svjetlosti".
ST je čista fantastika, nema uporište u znanosti. Niti jedna tehnologija nije bazirana na realnosti, nego čisto u fantastici sa nikakvim uporištem u znananosti nego čistim technobabble.
dobrimag is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 14:24   #574
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
...
Nakon 20 puta što sam napisao.
Međuglakatično biće, čiji nervni sustav ide kroz solarne sustave i komuniciraju putem kvantne sprege nije loš SF princip. Štoviše putovanje koristeći to svojstvo tog bića kroz sustave nije ništa lošiji sf princip od warp pogona i njegovog "dilithum matrix" i njegovog "savijanje prostora i tjeranje istog brže od svjetlosti".
ST je čista fantastika, nema uporište u znanosti. Niti jedna tehnologija nije bazirana na realnosti, nego čisto u fantastici sa nikakvim uporištem u znananosti nego čistim technobabble.
Krivo. SF treba biti znanstvena fantastika.

Ajd objasni mi kakve veze ima MG biće čiji nervni sustav čine solarni sustavi i koji komuniciraju putem kvantne sprege s gljivama?
A da upravljaš/koristiš to biće, moraš imati DNA gljiva u sebi, i to onih zemaljskih.
Ovo je de facto teleport za brodove, koji počiva na "činjenici" da je svemir gljiva
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 14:41   #575
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Krivo. SF treba biti znanstvena fantastika.
Soo fantastika ? Znanostveno je samo pojam koji definira da se radi o tehnološkim elementima fantastike, ne isključivo o magiji. Tj da postoji technobabble.
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ajd objasni mi kakve veze ima MG biće čiji nervni sustav čine solarni sustavi i koji komuniciraju putem kvantne sprege s gljivama?
A da upravljaš/koristiš to biće, moraš imati DNA gljiva u sebi, i to onih zemaljskih.
Ovo je de facto teleport za brodove, koji počiva na "činjenici" da je svemir gljiva
Biće ili skupina bića, čiji nervni sustav se proteže kroz galaktiku, koji je srodan sa mikro gljivama sa zemlje.
Da bi putovao moraš imati kvantna svojstva (koje dobiju iz spora) i navigatora i onu gomili tehnike sa strane.
Ako misliš da je to apsorudno, pa je. Apsurdno je. Isto ko Gandalf, isto kao warp i teleporter.
Ova religijsko biblijska zaluđenost običnom fantastikom je smješna.
dobrimag is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 15:39   #576
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Soo fantastika ? Znanostveno je samo pojam koji definira da se radi o tehnološkim elementima fantastike, ne isključivo o magiji. Tj da postoji technobabble.
Nije samo to, mora biti neke znanstvene logike.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Biće ili skupina bića, čiji nervni sustav se proteže kroz galaktiku, koji je srodan sa mikro gljivama sa zemlje.
Mikro-svemir?
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Da bi putovao moraš imati kvantna svojstva (koje dobiju iz spora) i navigatora i onu gomili tehnike sa strane.
Dugoživac nema gomilu tehnike.
Čim ti petljaš po kvantnim svojstvima, mijenjaš odredište.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Ako misliš da je to apsorudno, pa je. Apsurdno je. Isto ko Gandalf, isto kao warp i teleporter.
Po čemu je Gandalf apsurdan?
Warp i teleporter su SF formule.
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Ova religijsko biblijska zaluđenost običnom fantastikom je smješna.
Možda tebi
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 19:12   #577
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Dakle, ti si kriva za lošu kvalitetu serije
Sinkronicitet, nema drugog objašnjenja
Ne'am pojma zašto, ali prosanjala sam puno epki koje još nisu snimljene.
Sigurno sam više od 100 puta sanjala ST epizode i ST svijet.
Discovery će biti super i jako popularna serija u budućnosti. Prikazivat će i budućnost, tamo post-VOY eru..
Kad sam tek počela gledati ovu seriju, sjećanja na snove vezano za nju sve su više i više navirali u moj svjesni um..
Biti će svega u seriji na bacanje, i neće biti baš mračna u budućnosti..
Sanjala sam više puta istu posadu u uniformama iz Kirkovog razdoblja, onoj crvenoj. Ali nisam sigurna je li to STD ili neka druga serija. Ali jako, jako su mi se te scene sviđale..
Bilo je dosta svih poznatih vrsta: Klingonaca, Romulanaca, Vulkanaca, Telarita, Andorijanaca, mislim da i Kardasijanaca i Bajoranaca.. I još novih vrsta, a i Brini će se pojavljivati dosta..bez maski.
Tako sam često sanjala svjetove iz knjiga koje sam čitala, tako stvarno i realno su djelovali, i bila sam uvijek sudionik radnje..I iz filmova tipa 'Warcraft', 'Avatar', 'Čuvari galaksije' i raznih drugih..
Nimerya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 19:15   #578
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Međuglakatično biće, čiji nervni sustav ide kroz solarne sustave i komuniciraju putem kvantne sprege nije loš SF princip. Štoviše putovanje koristeći to svojstvo tog bića kroz sustave nije ništa lošiji sf princip od warp pogona i njegovog "dilithum matrix" i njegovog "savijanje prostora i tjeranje istog brže od svjetlosti".
ST je čista fantastika, nema uporište u znanosti.
Gljive? Ili dugoživci? Dugoživci nisu nikakva međugalaktička bića.. to su mikroorganizmi poznati po svojoj velikoj otpornosti na vanjske utjecaje okoliša.

Dilicij možda ne, ali materija/antimaterija (za pogon) def imaju znanstvenu osnovu.

Ne, Star Trek nije čista fantastika nego znanstvena fantastika. ;-)

Quote:
Niti jedna tehnologija nije bazirana na realnosti, nego čisto u fantastici sa nikakvim uporištem u znananosti nego čistim technobabble.
Jednostavno nije istina. A ionski pogon npr? Njega koristi NASA. A on se u TOS-u spominje još u 1960-ima.
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 19:21   #579
Naporni ste strašno.
To se zove technobabble. Besmisleno je.
Putujemo brže od svjetlosti... because! Cool stuff! Flashy stuff! antimater!! Quantum entanglement!!!
Jezus koliko naivni možete bit.
Ako zaista mislite da je to realno, pantentirajte warp i teleportaciju i proslavite se i obogatite.
Do tad, isto sranje drugo pakovanje.
dobrimag is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 19:26   #580
Quote:
Nimerya kaže: Pogledaj post
Ne'am pojma zašto, ali prosanjala sam puno epki koje još nisu snimljene.
Samo im nemoj spojlati. ;-)

Quote:
Sigurno sam više od 100 puta sanjala ST epizode i ST svijet.
Eh, tko nije...

Quote:
Discovery će biti super i jako popularna serija u budućnosti.
O, da, nema sumnje...

Quote:
Tako sam često sanjala svjetove iz knjiga koje sam čitala, tako stvarno i realno su djelovali, i bila sam uvijek sudionik radnje..I iz filmova tipa 'Warcraft', 'Avatar', 'Čuvari galaksije' i raznih drugih..
Kul. Fino je to kad se nađeš u tom fiktivnom svijetu, a izgleda realno... ja sam mislim jednom sanjao da sam bio na mostu Enterprisea (D). :-))
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:47.