Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2016., 11:36   #21
Ekipa hvala! haida tisućica naručena
Kriminaldo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 12:25   #22
Quote:
Strm kaže: Pogledaj post
... Ako hocu fotkati na blendi 1.8 i iso100 u odrjednemo mjestu, shutter mi bude na 250/300 i to mi totalno pozadinu zatamni, zelim shutter sputiti u takvoj situaciji na 1/30, 1/15...
Za to ti moze i PL filter posluzit, skida oko 2 blende. Ak zatvoris jos objektiv pola ili jednu blendu, nema neke bitne razlike. Ne moraju svjetla u pozadini biti bas skroz neostra.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 15:51   #23
Prekjučer sam naručio 40.5 i 46mm od Haida...Danas stigli poštom (amazon.de)
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:56   #24
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Prekjučer sam naručio 40.5 i 46mm od Haida...Danas stigli poštom (amazon.de)
Opa, to je fakat brzo!
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 00:21   #25
Quote:
Brada13 kaže: Pogledaj post
Nikakav filter, imaš krive postavke i to je jedini problem ali nije mu mjesto u ovom topicu.
Kako su krive postavke?
Strm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 13:15   #26
Quote:
Strm kaže: Pogledaj post
Kako su krive postavke?
Kažeš...
Quote:
Ako hocu fotkati na blendi 1.8 i iso100 u odrjednemo mjestu, shutter mi bude na 250/300 i to mi totalno pozadinu zatamni, zelim shutter sputiti u takvoj situaciji na 1/30, 1/15...
i prije toga...

Quote:
Ne kuzim se u filtere bas, no htio bi kupiti par komada, kada slikam unutra znaci treba mi brzina izmedju 1/15-1/30 da dobijem dubinske svjetlosti, no da bi to napravio uglavnom trebam blendu zatvoriti a ja to pokusavam izbjeci pa eto.. Dali bi mi mozda 10stop bilo previse? Koju marku preporucate? Gledam samo da mi ne degradira kvalitetu fotke koliko je to moguce(d7200,sigma 18-35 1.8) hvala, lijep pozdrav
Fotkaš "unutra" i treba ti ND filter da bi dobio "dubinsku svjetlost"?!

Što je dubinska svjetlost za početak?

Ono što se iz ovog može zaključiti je:

a) ne fotkaš interijer, jer se za to ne koristi f/1.8
b) ne fotkaš ljude ili event jer se za to ne koristi f/1.8, a pogotovo ne 1/15s

Što uopće fotkaš "unutra" da ti treba 1/15-1/30s i f/1.8 i još za to dobiti želiš ND filter?

Objasni situaciju i što je dubinska svjetlost i možda ti netko i uspije pomoći (iako nakon tolikog navodnog iskustva, ovakvo pitanje ne bih očekivao od profesionalca )

Zadnje uređivanje 1v@n : 10.12.2016. at 13:27.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 16:38   #27
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Kažeš...

i prije toga...



Fotkaš "unutra" i treba ti ND filter da bi dobio "dubinsku svjetlost"?!

Što je dubinska svjetlost za početak?

Ono što se iz ovog može zaključiti je:

a) ne fotkaš interijer, jer se za to ne koristi f/1.8
b) ne fotkaš ljude ili event jer se za to ne koristi f/1.8, a pogotovo ne 1/15s

Što uopće fotkaš "unutra" da ti treba 1/15-1/30s i f/1.8 i još za to dobiti želiš ND filter?

Objasni situaciju i što je dubinska svjetlost i možda ti netko i uspije pomoći (iako nakon tolikog navodnog iskustva, ovakvo pitanje ne bih očekivao od profesionalca )
Vjencanje, crkva jednoliko osvjetljena. Sad ja hocu ufotkat samo mladozenju, mladu ili obolje na 1.8 no da bi to uspio moram na 100asa staviti brzinu 250, i onda ako ufotkam iza pozadina skoro bude crna, no ak blendu zatvorim i stavim brzinu na 30 onda je sve jednako osvjetljeno. Prvo sam blic stavljao iza da lupa preko trigera medjutim nije mi se svidjelo kakav efekt ostavi, onda sam stavljao blic ispred no smeta u obredu i cesto pravi sjene. U krajnjem slucaju, hocu ih ufotkat na 1.8 na 30s da iako je pozadina zamucena bude jednako osvjetljena kao oni. Nadam se da kuzis?
Strm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 19:40   #28
Quote:
Strm kaže: Pogledaj post
Vjencanje, crkva jednoliko osvjetljena. Sad ja hocu ufotkat samo mladozenju, mladu ili obolje na 1.8 no da bi to uspio moram na 100asa staviti brzinu 250, i onda ako ufotkam iza pozadina skoro bude crna, no ak blendu zatvorim i stavim brzinu na 30 onda je sve jednako osvjetljeno.
A da ti nisi nekaj pomijeso?
Prvo jednoliko osvjetljenje u crkvi. Onda je pozadina crna. I sa zatvaranjem blende i spustanjem na 1/30s jednako osvjetlio. To nema teorije bez dodatne rasvjete, tak da ti tu nikakav ND filter ne pomaze, on ce ti za toliko blendi zatamnit pozadinu koliko i mladence.
Znaci da je efekt sivog filtera = "0" osim sto si spustio brzinu. Moze posluzit samo ako rasvjetu kombiniras sa blicevima, a nemas sinhronizaciju na 250"s pa moras spustat.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 03:54   #29
Quote:
Strm kaže: Pogledaj post
Vjencanje, crkva jednoliko osvjetljena. Sad ja hocu ufotkat samo mladozenju, mladu ili obolje na 1.8 no da bi to uspio moram na 100asa staviti brzinu 250, i onda ako ufotkam iza pozadina skoro bude crna, no ak blendu zatvorim i stavim brzinu na 30 onda je sve jednako osvjetljeno. Prvo sam blic stavljao iza da lupa preko trigera medjutim nije mi se svidjelo kakav efekt ostavi, onda sam stavljao blic ispred no smeta u obredu i cesto pravi sjene. U krajnjem slucaju, hocu ih ufotkat na 1.8 na 30s da iako je pozadina zamucena bude jednako osvjetljena kao oni. Nadam se da kuzis?
Kužim. Sve što ti treba je jedan flash i znanje korištenja istog

Namjesti aparat da dobiješ pozadinu kakva ti paše, upali flash i podesi ga prema potrebi (samo manualno), toliko da ti dosvjetli prednji plan.

Nema sjena, nema ničeg što smeta. Gledam baš neke svoje fotke iz sličnih situacija...

Nikad flash ne koristim na TTL, već na 1/32 ili 1/64 snage i Gary Fong Lightsphere na njemu da kvalitetno raspršim svjetlo.

Banalan primjer, ne volim uploadati mladence i goste, pa evo neka random fotka detalja



Sony RX1R (FF 35mm) f/3.2, 1/80s, ISO 1600 i flash (Nissin Di700) u manualnom modu na 1/32 snage i s Gary Fongom gore. Bez ikakve obrade.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 14:00   #30
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Kužim. Sve što ti treba je jedan flash i znanje korištenja istog

Namjesti aparat da dobiješ pozadinu kakva ti paše, upali flash i podesi ga prema potrebi (samo manualno), toliko da ti dosvjetli prednji plan.

Nema sjena, nema ničeg što smeta. Gledam baš neke svoje fotke iz sličnih situacija...

Sony RX1R (FF 35mm) f/3.2, 1/80s, ISO 1600 i flash (Nissin Di700) u manualnom modu na 1/32 snage i s Gary Fongom gore. Bez ikakve obrade.
Meni je flash uvijek na manualno kao i fotic Pa to sam bio probao, no zna doci do sjena i smeta mladencima pri obredu tj. barem je meni previse upadljivo kao osobi koja u crkvi izbjegava sto je to vise moguce koristenje flasha, zato sam i pitao za nd filter, ako ne mogu sa ND-om izgleda da cu morati flash Hvala na odgovoru
Strm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 15:19   #31
Do sjena ne dolazi zbog tog što nemaš ND filter. Koristiš flash na krivi način (direktno). Čak ti ni difuzor ne treba, ako razmisliš i vidiš od čega u okolini sve možeš odbiti svjetlost. Često je samo bijela kartica od flasha dovoljna.
Stavi neku fotku kao primjer, pa će možda biti jasnije.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 15:52   #32
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Do sjena ne dolazi zbog tog što nemaš ND filter. Koristiš flash na krivi način (direktno). Čak ti ni difuzor ne treba, ako razmisliš i vidiš od čega u okolini sve možeš odbiti svjetlost. Često je samo bijela kartica od flasha dovoljna.
Stavi neku fotku kao primjer, pa će možda biti jasnije.
Direktno ni slucajno
Inace stavim krajem oltara stativ za fles i dignem flas sto vislje mogu i on puca u strop. Do sjene dodje kad je svecenik pred mladencima(nekak ocekivano, jel )
pa izgleda da cu u toj situaciji morati pozdraviti blendu 1.8..
Strm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 16:34   #33
Stavi flash na aparat i zaboravi okidanje na daljinu, osim ako imaš nekog pametnog asistenta koji zna kako će vrtiti flash s obzirom na tvoj položaj.

Crkve imaju visoke i često križne i bačvaste svodove, pa čak i ako uspiješ svijetlo odbiti od njih, odbit će se u čudnim pravcima i samo imaš sranje.

Flash stavi na aparat i modificiraj snagu po potrebi. Ja bez Gary Fonga u torbi ne ulazim u crkvu.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 23:17   #34
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Stavi flash na aparat i zaboravi okidanje na daljinu, osim ako imaš nekog pametnog asistenta koji zna kako će vrtiti flash s obzirom na tvoj položaj.

Crkve imaju visoke i često križne i bačvaste svodove, pa čak i ako uspiješ svijetlo odbiti od njih, odbit će se u čudnim pravcima i samo imaš sranje.

Flash stavi na aparat i modificiraj snagu po potrebi. Ja bez Gary Fonga u torbi ne ulazim u crkvu.
Pa meni je u pravlu na aparatu cijeli dan flash, drzim ga na 128 i dignutog gore i po danu da razbijem sjene u ocima koliko je to moguce. Ali u crkvi mi to nije mogucnost, trebam takav difuzor izgleda umjesto nd filtera- promasio temu
Strm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 00:25   #35
Quote:
Strm kaže: Pogledaj post
Pa meni je u pravlu na aparatu cijeli dan flash, drzim ga na 128 i dignutog gore i po danu da razbijem sjene u ocima koliko je to moguce. Ali u crkvi mi to nije mogucnost, trebam takav difuzor izgleda umjesto nd filtera- promasio temu
Moguce je i u crkvi, kupis e-ttl blic, ili sto bi nikon reko i-ttl.
A i ne moras se mucit sa manuelnim podesavanjem.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 19:03   #36
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Moguce je i u crkvi, kupis e-ttl blic, ili sto bi nikon reko i-ttl.
A i ne moras se mucit sa manuelnim podesavanjem.
Ne volim ja da meni fotic /flas govore kak ce mi fotke biti..
Strm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 21:13   #37
Quote:
Strm kaže: Pogledaj post
Ne volim ja da meni fotic /flas govore kak ce mi fotke biti..
al u tvojem konkretnom slučaju ettl zna više od tebe a pametnijeg treba uvijek slušati

mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 23:25   #38
Quote:
Strm kaže: Pogledaj post
Ne volim ja da meni fotic /flas govore kak ce mi fotke biti..
Fotic ima svjetlomjer, al i njega treba zanat pravilno koristit.
Isto ti je i sa i-ttl, on je tu samo da mjeri, a na tebi da ga znas iskoristit.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 23:37   #39
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Fotic ima svjetlomjer, al i njega treba zanat pravilno koristit.
Isto ti je i sa i-ttl, on je tu samo da mjeri, a na tebi da ga znas iskoristit.
Znam ja kako funkcionira i kako ga koristiti, ali volim svoj flas drzati na manualno kao i fotic
Sutra si idem naci neki difuzor pa cemo vidjeti, radim 5 svat u 12mj imam vremena da isprobam :klap:
Cak sam mislio i sa SB700 preci na SB910
Strm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 00:23   #40
Quote:
Strm kaže: Pogledaj post
...radim 5 svat u 12mj imam vremena da isprobam :klap:
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:45.